WordPress Arka Plan Değiştirme: Renk – Resim – Reklam

Wordpress Başlangıç

WordPress arka plan değiştirme işlemi, yeni güncellemelerle birlikte eskisi kadar zor bir konu değil. Artık ücretli – ücretsiz tema ve WordPress’in varsayılan temaları, WordPress arka plan resmini değiştirme işlevine sahip.

WordPress arka plan rengi değiştirme de aynı şekilde temalarla birlikte gelen seçeneklerle gayet basit bir işlem.

Tabi wordpress arka plan değiştirme eklentisi yöntemiyle de arka plan değiştirme işlemi yapmanız mümkün. Özellikle film ve dizi siteleri için her sayfada WordPress değişen arka plan uygulaması için eklentilerden faydalanabilirsiniz. Tüm bunlara yazının devamında değineceğiz.

WordPress Arka Plan Resmi Değiştirme

WordPress arka plan değiştirme işlemini admin panelinizden yapabilmeniz mümkün. Bunun için admin paneli menüsünden Görünüm >> Arkaplan yolunu izleyin. Eğer Görünüm menüsünde bu seçenek yok ise yazının devamına bakınız.

Açılan pencereden Arka plan görseli başlığı altında Görsel seç butonuna tıklayın. Arka plan resmini ister ortam dosyalarınızdan seçebilir, isterseniz de bilgisayarınızdan yükleyebilir ya da belirli bir kaynaktan link olarak ekleyebilirsiniz.

# WordPress hareketli arka plan için seçeceğiniz resmin gif formatında hareketli görsel olarak yüklemeniz de mümkün.

# WordPress site hızı için seçeceğiniz görselin optimize edildiğine (bkz. WordPress Resim Optimizasyonu) dikkat ediniz.

WordPress Arka Plan Değiştirme - Arka Plan Resmi Değiştirme

WordPress Arka Plan Değiştirme – Arka Plan Resmi Değiştirme

WordPress arka plan değiştirme için belirlediğiniz resmi seçtikten sonra bu resmin konumu, arka planda nasıl duracağı, tekrarlanıp tekrarlanmayacağı seçeneklerini ayarlıyoruz.

Ön tanım başlığı altında 5 adet seçeneğimiz mevcut:

Varsayılan: Resmi orjinal boyutu ile gösterir. Kullanıcının ekran çözünürlüğüne bakmaksızın resim olduğu gibi arka planda yer alır. Resim tekrar etmez. Küçük resimlerde arka planı tam olarak kaplamayacağı, büyük resimlerde de resmin tamamı gösterilmeyeceği için bu seçeneği kullanmanızı tavsiye etmem.

Ekranı doldur: Bu seçenekte arka plan resmi kullanıcının ekran boyutuna göre otomatik olarak ayarlanır. Sayfanın aşağı yukarı kaydırılmasından etkilenmez, sabit olarak kalır. WordPress sabit arka plan için en uygun seçenek budur.

WordPress arka plan sabitleme amacıyla kullanabileceğiniz bu seçeneğin handikapı, resimler ekran boyutuna göre ayarlandığı için küçük resimlerde piksel bozulmalarına neden olur.

#Bu seçenekte en efektif görünümü alabilmeniz için kullanacağınız resmin boyutları en az 2560 x 1600 boyutlarında olması gerekmektedir. Her ne kadar smart tv gibi büyük ekranlı cihazlarda bu boyut yeterli gelmese de ortalama olarak en uygun WordPress arka plan boyutu bu şekilde belirlenmiştir.

Resmin yükseklik ve en oranının yüksek olması, resmin kilobyte cinsinden de boyutunun yüksek olması demektir. Bu nedenle resmin yüklenme hızı düşük olacaktır. Bu nedenle yükleyeceğiniz arka plan resminin çok iyi bir şekilde optimize edilmesi, site hızı açısından daha sağlıklı olacaktır.

Ekrana sığdır: Bu seçenek, seçtiğiniz resmi en-boy oranını koruyarak arka plana yayacaktır. Kullanıcının ekranına göre en-boy oranı sabit olarak arka planda yer alır. Bu nedenle kullanıcının cihazına göre arka planda boşluklar kalabilir.

Tekrarla: Bu seçenek de desenli arka plan resimleri için uygundur. Mesela 1×1 boyutunda içerisinde sadece nokta olan bir görsel kullanıldığı zaman, kullanıcının ekranına göre bu noktalar hem yatay hem dikey olarak tekrar edip arka planı dolduracaktır.

Hemen alttaki Sayfa ile beraber kaydır seçeneğindeki tiki kaldırırsanız, görseller arka planı dolduracak şekilde tekrarlanıp, sayfanın aşağı yukarı hareket etmesinden etkilenmeyip sabit kalacaktır.

Özel: Seçiminde yukarıdaki seçenekleri manuel olarak ayarlamanız mümkündür.

Ok işaretleri ile de arka plan resminin hangi yönde yer alacağını ayarlayabilirsiniz.

WordPress Arka Plan Değiştirme - Resim Boyut ve Konum Ayarlama

WordPress Arka Plan Değiştirme – Resim Boyut ve Konum Ayarlama

# Görünüm menüsünde Arkaplan seçeneği yok ise:

Tabii eğer ücretli bir tema kullanıyorsanız, bu seçenek tema fonksiyonuna dahildir. Tema seçeneklerinizde Content Styling gibi bölümlerde yer alıyor olabilir. Background ile ilgili seçeneklerden WordPress arka plan değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Eğer WordPress arka plan değiştirme ile ilgili admin panelinizde ve tema seçeneklerinizde herhangi bir alan bulamadıysanız, aşağıdaki kodları functions.php dosyanızın en altına yapıştırın.

Eğer function.php dosyası nedir, içerisine kod nasıl eklenir bilmiyorsanız, functions.php dosyasına kod ekleme yazıma bakabilirsiniz.

$defaults = array(
 'default-color'          => '',
 'default-image'          => '',
 'default-repeat'         => '',
 'default-position-x'     => '',
 'default-attachment'     => '',
 'wp-head-callback'       => '_custom_background_cb',
 'admin-head-callback'    => '',
 'admin-preview-callback' => ''
 );
 add_theme_support( 'custom-background', $defaults );

 

Bu işlemden sonra Görünüm >> Arkaplan seçeneği aktif olacaktır.

WordPress Arka Plan Değiştirme - functions.php Kodları

WordPress Arka Plan Değiştirme – functions.php Kodları

WordPress Arka Plan Rengi Değiştirme

WordPress arkaplan rengi değiştirme de WordPress arka plan resmi değiştirme gibi basit bir işlemdir.

#Admin panelimizden Görünüm >> Özelleştir yolunu izliyoruz. Açılan pencereden Renkler seçeneğine tıklıyoruz. Buradaki Arka plan rengi seçeneğinden ister hazır renk paletiyle isterseniz de renk kodları ile WordPress arka plan rengi değiştirme işlemini yapabilirsniz.

Tabi arka plan renginin görünebilmesi için arka plan için bir resim olmaması gerekiyor. Resim varsa da resim yüklenene kadar ayarladığınız WordPress arka plan rengi görünecektir.

WordPress Arka Plan Rengi Değiştirme

WordPress Arka Plan Rengi Değiştirme

# Eğer bu seçenek admin panelinizde mevcut değilse ya tema ayarlarınıza bakınız ya da bir önceki başlığımızda verilen kodları functions.php dosyanıza uygulayınız.

WordPress Arka Plan Değiştirme Eklentisi

WordPress arka planı değiştirme işleminde, özellikle WordPress her sayfaya farklı arka plan, WordPress değişen arka plan gibi daha spesifik işlemlerde kullanabileceğiniz harika bir eklenti mevcut.

# Custom Background Changer isimli bu eklenti ile her sayfa ve yazılarınız için ayrı ayrı WordPress arka plan değiştirme işlemi yapmanız mümkün. Bu arka planlar renk ya da resim olabilir. Böylece her içeriğiniz için değişen arka planlar ayarlayabilirsiniz.

Eğer eklenti kurulumu nasıl yapılır bilmiyorsanız, WordPress Eklenti Kurulumu konumuzdan yardım alarak eklentiyi kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan sonra herhangi bir yazımızı düzenliyoruz. Düzenleme ekranı altında eklentinin seçeneklerini görebiliriz.

WordPress Arka Plan Değiştirme Eklentisi

WordPress Arka Plan Değiştirme Eklentisi

Background Option: WordPress arkaplan aktif olması için On seçeneğini seçiyoruz.

Background Color: Arka plan için renk belirliyoruz.

Background Image: WordPress arka plan değiştirme işlemi için belirleyeceğimiz görselin linkini bu kutuya yazabiliriz. Dilerseniz Choose or Upload Image butonuna basarak ortam dosyanızdan ya da bilgisayarınızdan resim yükleyebilir veya seçebilirsiniz.

Background Attachment: Eğer arka plan görseli sayfa ile beraber hareket etsin istiyorsanız Scrool; sabit kalmasını istiyorsanız Fixed seçeneğini işaretlemelisiniz.

Background Repeat: WordPress arka plan değiştirme işlemi için belirlediğimiz resmin tekrar ederek arka plana döşenmesi için istediğimiz seçeneği seçiyoruz.

Background Position: Görselin pozisyonu için de bu seçeneği kullanıyoruz.

Eğer WordPress arka plan değiştirme işleminde daha çok ve esnek seçeneklere sahip olmak istiyorsanız All-in-One Custom Background for WordPress eklentisini de kullanabilirsiniz.

Bu eklenti ile WordPress arka plan resmi değiştirme, WordPress arka plan rengi ayarlama gibi işlemlerin yanı sıra

– WordPress arka plana video koyma,
– Görsellerin boyutlarını en iyi şekilde ayarlayıp opitimize etme,
– Yazı, sayfa ya da kategoriye göre farklı arka planlar ayarlama,
– Sürekli değişen resim galerilerinden oluşan arka plan ayarlama,
– Kullanıcı rollerine göre (admin, editör, yazar vs.) WordPress arkaplanı değiştirme,
– Arka plan resmine link verme gibi bir çok seçeneğe kavuşabilirsiniz.

WordPress arka plan değiştirme konusuyla alakalı olarak wp arka plan müzik konusunda da bilgi sahibi olmak isterseniz WordPress Arka Plana Müzik Ekleme – Sitede Muzik Çalma konumuza göz atabilirsiniz.


Umarım WordPress Arka Plan Değiştirme: Renk – Resim – Reklam başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.k edebil

WordPress Arka Plan Değiştirme: Renk – Resim – Reklam” ile ilgili yorumlar;

 1. Mrv dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben arka plana koyduğum resmi kaldırdım. Admin kısmında arka plan seç bölümünde bir şey gözükmüyorken, sitede hala arka planda resim gözüküyor. Neden olabilir acaba?

 2. Süleyman dedi ki:

  Öncelikle kolay gelsin. Blogger olma nedenim olduğunuz için size teşekkür ederim.
  Yazıların arka plan rengini nasıl değiştire biliriz. Sizin Başlıklarda kullandığınız gibi?

 3. osman dedi ki:

  ben arka plan yapıyorum ama sadece menüler arası geçiş yaparken arka plan belli oluyor sayfa sabitken hiç bir şey belli değil arkaplan felan gözükmüyor neden acaba yardım edebilirmisin

 4. evden eve nakliyat dedi ki:

  Denedim oldu hocam emeğiniz için teşekkürler süper olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir