En İyi WordPress Galeri Eklentisi: 15+ Resim Galerisi Eklentileri

Wordpress Eklentileri / Plugins

WordPress sitenizde ki resimleri göstermek için ileri geri sergilenecek şekilde, resimler arası geçişin hem slayt şeklinde otomatik olması, hem de manuel olarak fotoğrafın üzerine tıklandığında diğer fotoğrafa geçecek,

Sahibinden.com ya da haber sitelerinde ki gibi resimler tıklanınca öne çıkan, ekranın önüne gelecek şekilde ve önceki – sonraki şeklinde resimler arası geçişin olmasını istiyorsanız,

#Bunun için wordpress’te eklentiler mevcut. Bu eklentilere ise wordpress galeri eklentisi deniliyor. Tabii wordpress’te çok fazla sayıda galeri eklentisi mevcut fakat,

Hangi wordpress galeri eklentisi en iyisi ? Hangi galeri eklentisini seçmeli ? Hangi wordpress galeri eklentisinin ne gibi özellikleri mevcut ?

İşte size bu yazımda onlarca wordpress galeri eklentisi arasında, en iyi 15 tanesini listeleyip, tanıtacağım. Bu galeri eklentilerini ister galeri, isterseniz de wordpress portfolyo eklentisi olarak kullanmanız mümkün.

Tabi öncesinde ilk başlıkta hiç bilmeyenler için kısaca wordpress resim galerileri nasıl oluşturulur anlatayım:

WordPress’de Resim Galerisi Nasıl Oluşturulur?

WordPress galeri oluşturma işlemi oldukça basit. Varsayılan olarak hiçbir eklentiye ihtiyaç duymadan birkaç adımda wordpress resim galerileri oluşturabilirsiniz.

1- İlk olarak yazı içerisinde aynı görsel ekler gibi blok eklemek üzere editörün sol üstünde bulunan artı işaretine tıklayarak seçenekleri açıp “Galeri” seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress Galeri Oluşturma Adım 1

WordPress Galeri Oluşturma Adım 1

2- Açılan blok seçeneklerinden “Yükle” ya da “Ortam Kütüphanesi” seçeneklerinden birine tıklıyoruz. Eğer daha önceden sitenize yüklediğiniz resimlerden galeri oluşturacaksanız “Ortam Kütüphanesi”, yeni resimlerden galeri oluşturacaksanız “Yükle”yi seçin.

Eğer resimlerinizi ortam kütüphanesinden yükleyecekseniz, yani daha önceden sitenizde yüklüyse ekleyeceğiniz resimlerin üzerine tek tek tıklayarak seçin.

Resimleri bilgisayardan yükleyecekseniz açılan pencereden, klavyenizdeki “Shift” butonuna basılı tutarak resimleri fare ile tek tek seçip “Aç” butonuna tıklayın ve görsellerin toplu halde sitenize yüklenmesini bekleyin.

3- Resim seçme işlemi bittikten sonra ise en alt sağ köşede bulunan “Yeni Galeri Oluştur” butonuna tıklayın.

WordPress Galeri Oluşturma Adım 2

WordPress Galeri Oluşturma Adım 2

4- Resimler blok editörümüzde görünüyor. Sağdaki seçeneklerden galerimizin kaç sütunlu olacağı, resimlere tıklandığında açılacak bağlantıları, resimlerin boyutları gibi ayarlamaları yapabiliyoruz. Galeriyi yayımladığınızda, editörde nasıl görünüyorsa aynı şekilde görünecektir.

WordPress Galeri Oluşturma Adım 3

WordPress Galeri Oluşturma Adım 3

WordPress’de resim galerisi nasıl oluşturulur sorusunun cevabı görüldüğü gibi oldukça basit. İşlem basit olduğu kadar maalesef galeri görünümü de basit.

Tabi işte bu noktada daha profesyonel, daha etkileyici, daha işlevsel galeri görünümleri için wordpress galeri eklentisi arayışına giriyoruz. En azından biz bir çok projemizde o şekilde ilerliyoruz. Bu nedenle de sizin de ihtiyaç duyabileceğinizi düşünerek bir de ek olarak en iyi wordpress galeri eklentileri listesi hazırladım.

Envira Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

Envira Gallery - WordPress Galeri Eklentisi

Envira Gallery – WordPress Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


En iyi wordpress galeri eklentisi denilince akla ilk gelen isimlerden birisi Envira. Öylesine muazzam özelliklere sahip ki, bu galeri eklentisi ile wordpress sitenizde ki resimleri sergilemek adına yapamacağınız şey yok.

Özellikleri;

Albüm Oluşturma: Bir yazınızda onlarca hatta yüzlerce fotoğraf göstermek istiyorsanız, bunu wordpress albüm oluşturma yöntemi ile yapmanız en sağlıklı olanı olacaktır. Envira ile istediğiniz şekilde wordpress albümü oluşturabilirsiniz.

Lightbox Galeri: Lightbox, resme tıklayınca öne çıkma – ekranın ön tarafına gelme özelleğidir. Yani bu eklenti ile bir wordpress galerisi oluşturduğunuzda ve Lightbox özelliğini aktif ettiğinizde, ziyaretçi galeri içerisinde bulunan herhangi bir resme tıkladığında o resim ön plana çıkarcak, ziyaretçinin resme daha yakından bakma fırsatı olacaktır.

Masonry Galeri: Bu özellik resimlerinizin galeriye nasıl eklendi ise öyle görünmesini sağlar. Yani bu eklenti ile bir wordpress galeri oluşturduğunuzda galeride bulunan en küçük veya en büyük resme göre o galeri içerisinde yer alan tüm resimleriniz kırpılmaz. Her resim kendi boyutu ne ise o boyutta galeri içerisinde gösterilir.

Mosaic Galeri: Diyelim ki yazıya eklenen resimleri slide şeklinde göstermek için yazı içerisine ya da yazı altına fotoğraf galeri eklediniz, eklediğiniz bu fotoğraf galerisini için justify özelliğini aktif ettiğinizde galeri içerik alanına tam sığacak şekilde kendini hizalar. Örnek;

WordPress Galeri Eklentisi

WordPress Galeri Eklentisi

Featured Content Galleri: Yazılarınızın, sayfalarınızın vs. öne çıkan fotoğraflarından oluşan bir galeri oluşturabilir ve kısa kod kullanarak bu galeriyi wordpress sitenizin herhangi bir yerine yerleştirebilirsiniz. Ziyaretçi galeri içerisinde yer alan öne çıkarılmış görsele tıkladıklarında ise, direkt öne çıkan resmin ait olduğu yazıya yönlenecektir.

Pagination Galeri ( Sayfalara Bölünmüş Galeri ): Eğer adsense için ileri geri yapacak şekilde WordPress Fotoğraf Galerisi yaratmak istiyorsanız, Envira sizin için biçilmiş kaftan. Çünkü sunduğu özelliklerden bir tanesi de galerideki resimleri sayfalama.

WordPress Galeri Sayfalama Eklentisi

WordPress Galeri Sayfalama Eklentisi

Sosyal Paylaşım Butonları: Galeride yer alan her resim için ayrı facebook twitter vs. beğen paylaş butonu bulunan wordpress için galeri eklentisi bulmak oldukça zor. Neyse ki, eklentinin özelliklerinden bir tanesi de bu.

WordPress Galeri Eklentisi Sosyal Paylaşım Butonları

WordPress Galeri Eklentisi Sosyal Paylaşım Butonları

Video Galeri: Aradığınız wordpress galeri eklentisi sadece resimler için değil aynı zaman da videolar için de olsun, bir çok videoyu slayt şeklinde göstersin, sadece resimler arası geçiş değil, aynı zamanda videolar arası geçişte olsun istiyorsanız, yine bunu Envira ile kolayca yapmanız mümkün.

Printing Galeri:  Eklentinin galerideki resimler için sunduğu bir özellik. Çıktı alınmasına müsade edeceğiniz resimlere yazıcı butonu ekleyebiliyorsunuz. Kullanıcılarınız tek tıklamayla galerideki herhangi bir resmin çıktısını alabiliyorlar.

Envira WordPress Galeri Eklentisi Print

Envira WordPress Galeri Eklentisi Print

Galeri İndirme: WordPress galeri eklentisi ile oluşturduğunuz galeride yer alan tüm resim ve fotoğrafları dilerseniz ziyaretçiniz için indirmeye açık hale getirebilirsiniz.

Instagram Galeri: Instagramda yer alan fotoğrafları dilerseniz, instagram üzerinden çekebilir ve wordpress sitenize de galeri olarak gösterebilirsiniz.

Exif Galeri: Eğer profesyonel bir fotoğrafçıysanız ve bu galeri eklentisini fotoğraflarınızı sergilemek için almayı düşünüyorsanız, exif özelliği ile, fotoğrafları çeken makinenin özelliklerini galeride yer alan her fotoğraf için ayrı ayrı gösterebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi Exif Özelliği

WordPress Galeri Eklentisi Exif Özelliği

Pin It Butonu: Bu galeri eklentisinin sosyal butonların yanında bir de özel olarak sunduğu pin it butonu özelliği de mevcut. Aktif ettiğiniz de oluşturduğunuz galeride yer alan her bir resim / foto bireysel olarak pin it butonu ile pinlenebilir.

WaterMark Galeri: Watermark özelliği ile oluşturduğunuz galerilerde resimlerinizin üzerine logonuzu otomatik olarak ekleyebilirsiniz. Bunu hem yeni ekleyeceğiniz resimler, hem de var olan resimleriniz için yapmanız mümkün.

Fullscreen: Eklentinin sağladığı diğer bir özellik ise, galeride yer alan resimlerin lightbox özelliği full ekran görünümüne çıkartılabiliyor olması.

SlideShow: Bu wordpress galeri eklentisi ile oluşturduğunuz galerilerin, zaman aralığını sizin belirlediğiniz saniyelerde otomatik ilerlemesini, galeriyi slideshow gibi ziyayetçiye göstermesini istiyorsanız, o özelliği de mevcut.

Protection: Eğer resimlerin kayıt altına alınmasını istemiyorsanız, eklentinin sunduğu diğer bir özellik ise galeride yer alan resimlere sağ tıklamayı etkinleştirildiğinde kapatıyor olması.

Supersize: Yüksek boyutlu ( enxboy) fotoğrafları gerçek boyutlarında gösterme özelliğine de sahip.

Tags: Eklentinin diğer güzel bir özelliği ise, galeriye eklediğiniz resimlerinize galeri içerisinde etiketler atıyo olabilmeniz. Yani bir galeri içerisinde bir çok farklı etkikete sahip resimi sergileyebilirken, aynı zamanda galeri üzerinde veya altına o etiketleri gösterebilir ve etiketleri birer filtre olarak kullanabilirsiniz.

NextGen Pro Gallery – WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi

NextGen Pro Gallery - WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi

NextGen Pro Gallery – WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Muazzam özelliklere sahip diğer en iyi wordpress galeri eklentisi ise NextGen Pro aslında Envira’ya göre çok daha geniş özelliklere sahip bir galeri eklentisi.

Envira’da yer alan tüm özelliklerin bir çoğu Nextgen’in ücretsiz versiyonunda zaten mevcut. NextGen Pro’da ise Envira’nın tüm özellikleri + özellikler mevcut. Envira WordPress galeri eklentisinin tüm özelliklerinden yukarıda zaten bahsettim.

NextGen Pro‘da olan ayırt edici özellikler ise;

Ecommerce Özelliği: Eklentiyi diğer wodpress galeri eklentilerine göre bu denli özel kılan ise, ecommerce özelliği. Yani tıkladıkça ilerleyen bir albümde yer alan fotoğrafların her biri satılabilir bir ürün haline dönüşüyor.

Eğer profesyonel bir şekilde fotoğrafçılık yapıyor ve kendi siteniz üzerinden fotoğraflarınızı satmak istiyorsanız, bu galeri eklentisi sizin için biçilmiş kaftan.

Tek bir resmin farklı boyutlarını farklı fiyatlarda satabilir, adet olarak satabilir yine aynı şekilde farklı kaliteye / çözünürlüğe farklı fiyatlar biçebilirsiniz.

NextGen Galley WordPress Galeri Eklentisi Satış Özelliği

NextGen Galley WordPress Galeri Eklentisi Satış Özelliği

Galeri Yorumları: Ziyaretçileriniz resimler arası geçiş yapraken, aynı zamanda galeri içinde bulunan her bir resime ayrı ayrı yorum yapabilir ve yapılan yorumları okuyabilir.

Sosyal Paylaşım Butonları: Aynı zamanda her resim için ayrı facebook/twitter beğen ve paylaş butonu bulunan bir wordpress galeri eklentisi.

Galeri Altına Yazı Yazma: Galeriye eklediğiniz fotoğraf ya da resimlerinizin altına aynı zamanda açıklama şeklinde istediğiniz yazıyı yazmanıza da olanak sağlıyor. Yani fotoğraflarınızın altına istediğiniz yazıyı ekleyebilirsiniz.

Paypal, stripe gibi ödeme yöntemlerini destekleyen, indirim ya da hediye kuponlar oluşturmanıza izin veren, sunduğu bu özelliklerle e-ticaret için gereksinimlerinizi karşılayabilecek yegane wordpress galeri eklentisi olarak NextGen Gallery mutlaka incelenmesi gereken eklentilerin başında geliyor.

Unite Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

Unite Gallery - WordPress Galeri Eklentisi

Unite Gallery – WordPress Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress resim galerisi oluşturma konusunda bir diğer alternatif eklenti ise Unite Gallery. Alanında birçok özelleştirme seçeneğine sahip bir eklenti olarak listemizdeki yerini alıyor.

Eklenti 10 ayrı düzene sahip. Bu düzenler arasında farklı döşemeler dışında carousel (atlı karınca) ve slayt stilleri de mevcut. Ayrıca wordpress foto galeri oluşturma işleminin daha yaratıcı bir hale getirmenize yardımcı olacak 120’den fazla özelleştirme seçeneği de sunuyor.

Unite Gallery - WordPress Foto Galeri

Unite Gallery – WordPress Foto Galeri

Eklentinin galeri izleme seçenekleri de oldukça gelişmiş. Kullanıcılarınız galerideki bir resmin üzerine gelip resmi mause tekerleği ile yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyorlar. Bu işlemi mobil cihazlarında parmak hareketleriyle yapabiliyorlar.

Artı olarak eklentinin filtreleme özelliği de mevcut. Fotoğraflarla ilgili anahtar kelime ya da kategori temelli etiketlerinizi galeri başında gösterebiliyorsunuz. Böylece kullanıcılarınız aradıkları resmi galeri içerisinde rahatlıkla bulabiliyorlar.

Resmi tam ekran olarak inceleyebiliyor, tek tuşla bütün galeriyi bir slayt gösterisi gibi izleyebiliyorlar.

Unite Gallery ile sadece fotoğraf değil video galerileri de oluşturabiliyorsunuz. Hatta fotoğraf video karışı bir galeri de oluşturmanız mümkün. Böylece wordpress video galeri eklentisi ihtiyacınız için ayrı bir eklenti kullanmanıza gerek kalmıyor.

Eklentinin sağladığı özellikler ile sunabileceğiniz galeri görünümünün neredeyse bir sınırı yok. Yaratıcılığınızla birlikte bu eklentiyi kullanarak galerilerinizi daha etkileşimli ve ilginç hale getirmek oldukça kolay.

Global Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

Global Gallery - WordPress Galeri Eklentisi

Global Gallery – WordPress Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Yazının en başında WordPress’de resim galerisi nasıl oluşturulur anlattım. Bu eklenti ise wordpress’de oluşturulan galerileri nasıl daha işlevsel hale getirilebilirin cevabını veriyor.

Eklentinin öne çıkan özelliği, kullanıcılarınıza özel bir galeri deneyimi yaşatması. Galeride bulunan seçenekler sayesinde kullanıcılarınız resimleri slayt gösterisi olarak görüntüleyebilir, galeri içindeki diledikleri resimleri sosyal medya hesaplarında tek tuşla paylaşabilir, galeri içerisindeki resimlere tek tek yorum yazabilir, galerideki resimleri indirebilirler.

Global Gallery - WordPress Galeri Oluşturma

Global Gallery – WordPress Galeri Oluşturma

Artı olarak Global Gallery, dış kaynaklardan da kolayca resim çekerek galeriye eklemenize olanak sağlıyor. Pinterest, Flickr, Twitter hatta Google Drive sunucularından herhangi bir fotoğrafı bağlantılar sayesinde galerinize ekleyebilirsiniz.

Hiç uğraşmadan hazır ayarlarla otomatik galeri oluşturma, filtreleme, lightbox, resimler üzerine otomatik logo ekleyebilme, önceden oluşturulmuş wordpress galerilerini kendi sistemine entegre edebilme, dahili görseller site haritası oluşturma eklentinin diğer öne çıkan özelliklerinden bir kaçı.

Galerinizdeki fotoğrafların indirilmesini engelleyebilmeniz için sağ tık koruması da sunan eklenti, web sitesine fotoğraf galerisi oluşturmak için en kapsamlı wordpress galeri eklentileri arasında dikkat çekiyor.

Smart Grid Gallery – WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Smart Grid Gallery - WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Smart Grid Gallery – WordPress Resim Galerisi Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


En iyi wordpress galeri eklentisi listemizde sıradaki aracımız Smart Grid Gallery, dahili CSS3 animasyonları gibi dikkat çekici bir özellikle öne çıkıyor.

Web sitesine fotoğraf galerisi ekleme işleminde kullanıcılarınıza fotoğrafların etkileyiciliği kadar o fotoğrafları nasıl sunduğunuz da önemli.

Etkileyici bir sunum sizin her zaman rakiplerinizden sıyrılmanızı, kalitenizi yansıtmanızı sağlar. İşte Smart Grid Gallery tam da bunu yapıyor.

Sınırsız renk zenginliği, etkileyici animasyonlar, 800’den fazla Google Font desteği, infinite scroll (sınırsız kaydırma), farklı görünüm düzenleri için birçok seçenek, kısa kod desteği, video ekleme gibi birçok özelliğe bu eklentiyle sahip olabiliyorsunuz.

Özellikle yaratıcı ve etkileyici animasyonları hayranlık uyandıran bu wordpress foto galeri eklentisini mutlaka detaylıca inceleyin derim.

Everest Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi

Everest Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi

Everest Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Yine görünümündeki etkileyiciliği ile kendine hayran bırakan bir başka wordpress galeri eklentisi Everest Gallery ile listemize devam edelim.

Eklenti bize 30’dan fazla görünüm düzeni sunuyor. Izgara, duvar, slayt, film şeridi, blog düzeni, carousel (atlı karınca) düzenleri arasında seçim yapmak oldukça zor.

Eklenti ile galeriniz içerisine resimden başka ses dosyası veya müzik, video, instagram fotoğrafı hatta devamını oku şeklinde blog yazılarınıza yazılı bağlantı ekleyebiliyorsunuz.

En beğendiğim özelliği ise bu galerinize eklediğiniz çeşitli türdeki içeriklerin üzerlerine gelindiğinde, o içerik türüyle ilgili bir simgenin çok şık bir şekilde belirmesi.

Everest Gallery -İçerik Düzenleri

Everest Gallery -İçerik Düzenleri

Şimdiye kadar saydığımı özellikler, bu eklentiyi sadece wordpress galeri oluşturma işlemi için değil, kısa kod desteği sayesinde site içeriklerinizi etkileyici bir şekilde kullanıcılarınıza sunmak için de kullanabileceğiniz manasına geliyor.

Bu nedenle özellikle wordpress portfolio eklentisi arayanların da işine yarayabilecek bir eklenti diyebilirim.

Sürükle bırak işlevi ile kolayca galeri oluşturma, etkileyici animasyonlar, masaüstü için ayrı, mobil cihazlar için ayrı sütun sayısı ayarlayabilme, filtreleme özelliği, 4 farklı görünümlü lightbox, kullanıcı dostu yönetim paneli, eklentinin burada sayamadığım pek çok özelliğinden bir kaçı.

Everest Gallery sadece bir wp galeri eklentisi değil, etkileyicilik konusunda farkınızı ortaya koyabilecek en iyi araçlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Hybrid Gallery – WordPress Galeri Ekleme Eklentisi

Hybrid Gallery - WordPress Galeri Ekleme Eklentisi

Hybrid Gallery – WordPress Galeri Ekleme Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Web sitesinden fotoğraf galerisi nasıl yapılır sorusuna çözüm üretmek için hazırladığımız listemizde sıradaki eklentimiz Hybrid Gallery yönetim kolaylığı konusunda oldukça iddialı.

Bazen wordpress galeri eklentileri, kullanım konusunda çok karmaşık bir yapıya sahip olabiliyor. Galerinizi oluştururken istediğiniz düzeni elde etmek için kırk takla atmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Hybrid Gallery ise galeri oluşturma işini oldukça kolaylaştırmış. Yazı editöründen tek tıkla galeri ekleme panelini açıyor, resimlerinizi yüklüyor, görünüm ayarlarını yapıyor ve içeriğinize ekliyorsunuz.

Eklentinin en sevdiğim özelliği ise oluşturduğunuz galeri şablonunu kaydedebiliyor olmanız. Yani tüm ayarlarını yaptığınız bir galeri düzenini tekrar kullanmak isterseniz, her seferinde sil baştan ayar yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Tek tıklamayla önceden hazırladığınız tüm ayarlar otomatik olarak uygulanıyor.

8 ayrı görünüm düzeni, 4 ayrı sayfalandırma, 7 farklı lightbox, 50+ css animasyonu, 10 adet etkileyici HTML5 yükleme animasyonu, resimleri etiket ve kategorilere göre filtreleme, site genişliğine göre sütun sayılarını ayarlayabilme (farklı genişlikteki temalar için tam bir esneklik sağlar), yüksek hız için optimize edilmiş kod yapısı, eklentinin harika özelliklerinden bir kaçı.

Özellikle wordpress galeri oluşturma konusunda sağladığı kolaylık, kullanıcı dostu arayüzü ve hız konusundaki performansıyla dikkat çeken Hybrid Gallery eklentisini mutlaka incelemeniz konusunda ısrarcıyım.

Essential Grid Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi

Essential Grid Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi

Essential Grid Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Essential Grid Gallery, sitenizde fotoğraf, video ve ses galerileri oluşturma konusunda tam bir çözüm sunan wordpress galeri eklentisi olarak listemizdeki yerini alıyor.

Eklenti ile kendi resimleriniz dışında Instagram, YouTube, Vimeo, Twitter, Flickr gibi sosyal medya sitelerinden bağlantı kurarak galerilerinizi oluşturabiliyorsunuz.

50’den fazla hazır şablonu ile karmaşık ayarlarla boğuşmadan birkaç tıkla galerilerinizi hazırlayabiliyorsunuz. Eklentinin sunduğu değil de kendi şablonlarınızı oluşturmak isterseniz de adım adım ayarlanmış seçeneklerle kafanız karışmadan çok kolay ve eğlenceli bir şekilde muhteşem galeri görünümleri elde etmeniz mümkün.

Artı olarak eklentinin WooCommerce uyumluluğu da mevcut. Bu sayede ürün portföyünüzü galeri olarak sunabiliyor, yine galeriniz üzerinden satış yapabiliyorsunuz.

Sunduğu özelliklerle WordPress galeri oluşturma işlemini eğlenceli hale getiren Essential Grid Gallery, incelemeye değer eklentilerden biri.

FAT Image Gallery – WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi

FAT Image Gallery - WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi

FAT Image Gallery – WordPress Galeri Oluşturma Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress galeri oluşturma konusunda şık bir çözüm sunan Fat Image Gallery, özelleştirme konusunda sunduğu esneklikle göz alıcı galeriler elde etmenizi sağlıyor.

Fotoğraflarınız hangi boyutta olursa olsun otomatik olarak optimize eden eklenti, galeri düzenini etkileyici kılıyor. Galerinin renk ve yazı tipini değiştirebiliyor, fotoğraflar arasındaki boşluklara varana kadar her bir noktasına müdahale edebiliyorsunuz.

5 farklı galeri düzeni sunan eklentiyle sadece resim değil video galerileri de oluşturabiliyorsunuz. Dilerseniz fotoğraf ve videolardan oluşan karışık bir galeri de sunmanız mümkün.

Kullanım konusunda da birçok dokümanla desteklenmiş Fat Image Gallery, wordpress resim galerisi oluşturma konusunda şıklık ve basitlik arayanlar için ideal bir çözüm.

Justified Image Grid – WordPress Galeri Eklentisi

Justified Image Grid - WordPress Galeri Eklentisi

Justified Image Grid – WordPress Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress resim galerisi oluşturma konusunda bulabileceğiniz en profesyonel eklentilerden biri olan Justified Image Grid, fotoğraflarınızı benzersiz bir hikaye anlatır gibi sunmanın en ihtişamlı yolu olarak listemizdeki yerini almakta.

Eklentinin en dikkat çekici özelliği, profesyonel olmayan ve sınırlı sayıda olsa da fotoğraflarınıza efekt ekleyebilmesi. eklenti ile galerinize yüklediğiniz fotoğraflarınız üzerine herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan desatürasyon, yumuşatma, siyah-beyaz gibi efektler uygulayabiliyorsunuz.

Eklentinin bir diğer güzel özelliği de cihazlar konusunda hassasiyeti. Oluşturduğunuz galerinin, sitenizin masaüstü versiyonunda ayrı, mobil versiyonunda ayrı görünmesini ve cihaza göre kullanışlı araçlar sunmanızı sağlayabiliyor olması.

Fotoğraflar üzerine yazı yazabilme, özel fotoğraf efektleri, etkileyici geçiş animasyonları, video galeri oluşturabilme, sonsuz kaydırma, CDN servisleriyle uyum sağlama, şablon kaydedebilme gibi daha onlarca harika özelliğe sahip eklenti, daha fazlasını keşfetmeniz için incelemenizi bekliyor.

Maika – WordPress Galeri Eklentisi

Maika - WordPress Galeri Eklentisi

Maika – WordPress Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


En iyi wordpress galeri eklentileri listemizde kullanım kolaylığı ile öne çıkan bir başka eklenti Maika.

WordPress ileri geri butonlu resim sergileme gibi basit bir ihtiyaç için öyle ahım şahım özelliklere gerek yok diyor, olabildiğince basit kullanımlı sade bir eklenti arıyorsanız Maika tam size göre diyebilirim.

8 farklı stil, 8 farklı görünüm düzeni, manşet düzeni oluşturabilme, video galerileri ve slayt sunum oluşturabilme, 11 animasyon efekti, kategori temelli filtreleme gibi özellikler sunan eklenti, sadelik arayanlar için doğru tercih olabilir.

Video Gallery – WordPress Video Galeri Eklentisi

Video Gallery - WordPress Video Galeri Eklentisi

Video Gallery – WordPress Video Galeri Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress galeri oluşturma denince genelde akla fotoğraf galerileri gelir. Video ağırlıklı siteler için özel bir çözüm sunan Video Gallery eklentisi, bulup bulabileceğiniz en gelişmiş WordPress video galeri eklentisi olarak listemizdeki yerini alıyor.

Eklenti ile sadece etkileyici video galerileri oluşturmakla kalmıyor ayrıca 10 farklı stile sahip bir video oynatıcısına da sahip olabiliyorsunuz. Artı olarak video oynatıcı üzerine sosyal paylaşım butonları eklemeniz de mümkün.

Bir Youtube kanalınız varsa API entegrasyonu ile kanalınızdaki videoları, oynatma listeleriniz, Youtube görünümünden farklı olarak direkt sitenizde ziyaretçilerinize sunabiliyorsunuz.

Eklentinin bir başka güzel özelliği de Google Drive hesabınızda bulunan videoları da direkt siteniz üzerinden oynatmaya imkan tanıması. Böylece videolarınızı wordpress sitenizi kurduğunuz hostunuzda barındırmak zorunda kalmıyorsunuz.

Eklentinin daha burada sayamadığım videolar ve video galerileri hakkında onlarca özelliği mevcut. Kolay kullanım için öğretici dokümanlar da sunan eklenti, WordPress video galerisi eklentisi ihtiyacınız için hiç düşünmeden tercih edebileceğiniz kalitede.

Gridzy Image Gallery – WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Gridzy Image Gallery - WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Gridzy Image Gallery – WordPress Resim Galerisi Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


En iyi wordpress galeri eklentileri listemizde sıradaki eklentimiz Gridzy, performansıyla öne çıkıyor.

Yakınlaştırma işlevine ayrıca önem gösteren eklenti, ünlü ve zarif PhotoSwipe özelliğini kullanarak kullanıcılarınızı etkilemeyi hedeflemiş.

Eklenti ile fotoğraf galerilerinizi tüm cihazlarda ve ekran boyutlarında uyumlu açılması ve etkileyici görünümleriyle kullanıcılarınızı hayran bırakıyor.

Eklenti gayet sade ve şık. Hafif kod yapısıyla sitenize ekstra bir yük bindirmiyor. Kullanımı da oldukça basit. WordPress galeri ileri geri gibi çok basit ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir eklenti.

Modula – WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Modula - WordPress Resim Galerisi Eklentisi

Modula – WordPress Resim Galerisi Eklentisi


DETAYLI INCELE | CANLI DEMO


Modula, web sitesine fotoğraf galerisi ekleme konusunda oldukça iyi çok amaçlı bir eklenti.

Eklenti ile portföy oluşturabiliyor, fotoğraf albümleri düzenleyebiliyorsunuz. Filtreleme özelliği mevcut. Animasyon ve renk düzenleriyle etkileyici galeriler oluşturmanız mümkün.

6 farklı lightbox, 12 farklı hover efekti, 4 farklı yükleme efekti, sınırsız görsel yükleme, CDN uyumu, sürükle bırak kullanım özelliği, video desteği, sosyal medya paylaşım butonları eklentinin diğer özelliklerinden.

FooGallery – WordPress Foto Galeri Oluşturma Eklentisi

FooGallery - WordPress Foto Galeri Oluşturma Eklentisi

FooGallery – WordPress Foto Galeri Oluşturma Eklentisi


DETAYLI INCELE | CANLI DEMO


WordPress video galeri eklentisi ve fotoğraf galerisi ekelntisi ihtiyacınızı tek bir eklenti ile karşılama için diğer bir alternatif ise etkileyici galeri düzenleri ile öne çıkan FooGallery.

Sürükle bırak özelliği ile hızlıca galerilerinizi oluşturup, filtreleme özelliği ile kullancılarınızın rahatlıkla aradıklarını bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Birçok özelleştirme seçeneği de sunan eklenti, anında ön izleme özelliği ile de galeri oluşturma işinin eğlenceli hale getiriyor.

Instagram, Adobe Lightroom gibi dış kaynaklardan da resim yüklemenize izin veren eklenti, görsellik ve işlevsellik açısında incelemeye değer bir wordpress foto galeri eklentisi.

10Web Photo Gallery – WordPress Galeri Ekleme Eklentisi

10Web Photo Gallery - WordPress Galeri Ekleme Eklentisi

10Web Photo Gallery – WordPress Galeri Ekleme Eklentisi


DETAYLI INCELE | CANLI DEMO


En iyi wordpress galeri eklentileri listemizde son olarak 10Web’in bir ürünü olan Photo Gallery eklentisinden bahsetmek istiyorum.

Eklenti önceden hazırlanmış iki galeri temasıyla birlikte geliyor. Ayrıca eklenti, kendi galeri temalarınızı oluşturup kaydetmenize izin veriyor.

Görseller üzerine otomatik logo ekleme, sosyal paylaşım butonları, Instagram entegrasyonu, video ekleyebilme, bileşen desteği, Google Fotoğraflar özelliği, galeri etiket ve gruplama özelliği eklentinin diğer öne çıkan özelliklerinden.

SEO için optimize edilmiş eklenti, wordpress sitenizde harika galeriler yapmanın etkileyici yollarını sunuyor.

Sonuç: Sence En İyi WordPress Galeri Eklentisi Hangisi?

Cevabı kesnilikle Envira olarak 1 saniye düşünmeden verebilirim. Neden mİ ?

#Sitenizde kullanmak adına WordPress galeri eklentisi diye araştırma yaptığınızda sadece benim yazımda yer verdiklerim değil, bir çok alternatif ile karşılaşmanız mümkün.

Ancak hepsinin en büyük problemi fonksiyonel açıdan çok fazla özellik sunmaları. Kodlarının ve işlevsillikleri sitenize aşırı yük bindirecek ve sitenizin yavaşlamasına sebep olacak olması. Hepsi için bu genellemeyi yapmak pek doğru olmasa da bir çoğu için böyle bir gerçek de söz konusu aslında.

#Envira ise sektörde bulabileceğiniz en hızlı wordpress galeri eklentisidir.

En Hızlı WordPress Galeri Eklentisi

En Hızlı WordPress Galeri Eklentisi

Ve eminim her galeri eklentisi onlarca özellik sağlasa da bir çoğumuz o özelliklerden sadece bir kaçını kullanıyor. İşte diğer galeri eklentilerinde kullanım dışında kalan ancak fonksiyonel olarak siteniz de yüklü olan bu özellikler sitenize gereksiz yük bindirecektir.

#Envira‘da ise bu özellikler Add-on şeklinde. Yani herhangi bir özelliği kullanmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey o özelliği aktif etmek.

#Diğer bir artı yönü ise, diğer bir çok wordpress galeri eklentisi kullanım açısından oldukça zor olmasına rağmen, Envira bulup bulabileceğiniz en kolay kullanımlı yönetim paneline sahip. Ve nerede ise her bir adımının tek tek anlatıldığı video derslerine de.


Umarım En İyi WordPress Galeri Eklentisi:15+ Resim Galerisi Eklentileri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

En İyi WordPress Galeri Eklentisi: 15+ Resim Galerisi Eklentileri” ile ilgili yorumlar;

 1. zisto dedi ki:

  nerede paralı eklenti var toplamışsın adınada iyilik demişsin allah bilir

  1. Burak Oran dedi ki:

   Paralı denmez ona. Ücretli denir. Diğer bir husus ise, sen ücretsiz galeri eklentilerini topla. Ücretsiz galeri eklentileri olarak yaz, bir alternatif olur. Bulabilirsen tabi. Eleştiri yapmış olmak için yapmamış olursun hem. Bir çözüm de üretmiş olursun. Bir de bu ücretsiz hizmet beklentilerini de anlayamıyorum. Hepsi olsun, en güzeli olsun ama ücret ödemeyeyim. Neden ödeyeyim ki. Kodlasınlar, zaman ayırsınlar, bilgilerini aktarsınlar, hayatlarından versinler ama ben ücretsiz kullanayım. Bana ne ki insanların harcadığı vakitlerden. Önemli olan bana ücretsiz çalışmaları… Ne güzel bakış açıları bunlar. Ne güzel kafa yapıları.

 2. Zeki Çınar dedi ki:

  Çok teşekkürler, sağ olun. Harika şeyler yapıyorsunuz, Allah razı olsun.

 3. Barın dedi ki:

  wordpress üzerinden tek resim üzerinden farklı farklı konu başlıkları ekleyebileceğimiz bir eklenti var mı?

  10 farklı konu tek resim 10 farklı konu başlığı gibi.

 4. mehmet dedi ki:

  S.a makaleniz kapsamlı olmuş. Bir şey soracağım burak bey; benim çok fazla resmim var wp kütüphanede bu resimleri sınıflandırabilir miyim?
  Lightbox eklentisi ile resimleri gösteriyorum.Resimlerin küçük boyutlarına tıklayıp büyük boyutları açılıyor.Acaba hızlı bir şekilde “1.resim” “2.resim” “3.resim” diye kelimelerden link verilerek lightbox galeri oluşturabilir miyim? anlatır mısınız?

 5. Barış dedi ki:

  elinize sağlık

 6. cengiz dedi ki:

  güzel paylaşımınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir