WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı

Wordpress Başlangıç

WordPress ile site kurma ya da wordpress site yapımı diye araştırma yapıp şu an bu yazıya gelip, bu satırları okuyorsanız eğer,

Site kurmanın WordPress ile mümkün olduğuna bir şekilde yaptığınız araştırmalar veya duyumlar sonucu biliyorsunuz demektir.

Evet WordPress ile site kurmak mümkün!

Hem de WordPress ile aklınıza gelebilecek her türlü site modelini kolaylıkla kurmak mümkün!

Bir de işin en güzel yanı ne biliyor musunuz?

Kuracağınız site nasıl bir site olursa olsun, bunu hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan yapıyor olmanız!

Evet, WordPress site kurma işlemi hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. WordPress yönetimi bir word, excel programı kullanmaktan farksızdır.

Not: Bu arada eğer WordPress ile site açmak istiyor ancak daha fikir konusunda tereddütler yaşıyorsanız, site fikirleri veya blog fikirleri başlıklı yazıma mutlaka bir bakın derim.

Bu WordPress site kurma rehberi ile size 5 şey garanti ediyorum;

1-Anlatımımı da sizleri hiç bir teknik veya kodlama bilgisine sahip olmayan bireyler olarak görüp, ona göre yapacağım.
2-Yazı sürekli güncel tutulmaktadır.
3-Yazı ile ilgili takıldığınız herhangi bir noktada yorum kısmından bana soru sorabilirsiniz. Sorularınız ücretsiz bir şekilde mutlaka cevaplanacaktır.
4-WordPress site kurma işlemini 0’dan, hiç bir adımı atlamadan anlatacağım.
5-Bu rehber, bugüne kadar WordPress site yapımı ile ilgili okuduğunuz en detaylı ve kapsamlı rehber olacak.

Videolu Anlatım (Tabi Yazılı Anlatıma da Bakmanızı Öneririm)


>> Neler Gerekli?
>> Wp.com ve Wp.org Farkı
>> Neden WordPress?
>> Maliyeti Ne?
>> WordPress Kurulum Aşaması
>> Domain ve Hosting Alma
>> cPanel’e Ulaşma
>> SSL Kurulumu
>> WordPress Kurulumu
>> Tasarım Aşaması
>> Son Olarak Yapılması Gerekenler

WordPress ile Site Yapmak İçin Neler Gerekli?

Bizim bu yazıda WordPress site kurma mantığımız şöyle işleyecek;

1-Öncelikle domain ve hosting alacağız.
2-Ardından aldığımız bu domain ve hosting üzerine ücretsiz WordPress alt yapısını kuracağız.
3-Ve kurduğumuz WordPress üzerine ise nasıl bir site kurmak istiyorsak, o site yapısı ve kategorisine uygun bir tema bulup, satın alıp, WordPress üzerine kurulumunu yapacağız.
4-Son olarak ise temamızın ayarlarını ve tasarımını yaparak sitemize son şeklini vereceğiz.

Şimdi, WordPress site kurma kavramı çok genel bir kavram. Siz WordPress ile site kurmak istiyorsunuz ancak tam olarak nasıl bir site kurmak istiyorsunuz ?

Blog sitesi ile makale yazarak para kazanmak için mi? E-ticaret sitesi mi? Emlak sitesi mi? Araç yıkama / Araç kiralama sitesi mi? Kuaför – Berber sitesi mi ? Firma sitesi mi?

Restoranınız için online rezervasyon sitesi mi? İnternetten para kazanmak için WordPress ile site kurmayı öğrenip, insanlara site kurarak para kazanmak için mi ? ya da yine bunlar gibi farklı kategoride yer alan başka bir site mi?

Her ne kadar WordPress site yapımı genel bir kavram olsa da, altında onlarca hatta yüzlerce farklı kategoride yer alan site fikri olsa da,

Bu WordPress site kurma rehberi ile aklınıza gelebilecek her türlü kategoride yer alan bir web sitesi inşa etmeniz mümkün olacak. Yani bu rehber ile psikolog olan biri de, dişçi olan biri de veya avukat olan biri de kendi sitesini kurabilecek.

Çünkü her ne kadar bir restoran sitesi ile bir dişçi polikliniği sitesi tasarım olarak farklılık gösterse de hosting + domain + WordPress gibi (bunların ne olduğuna yazının devamında detaylı değiniyorum) temel, ortak ve aynı yapı ve adımlar üzerine kuruluyorlar.

Farklılık gösteren kısım ise tasarım kısmı oluyor ki bu yazıda tasarım kısmını da nasıl yapacağınızı anlatıyor olacağım.

WordPress.com ve WordPress.org Farkı

Bu çok fazla karıştırılan bir olgu. Genelde insanlar, ki büyük ihtimalle şu an sizin de yaptığınız gibi, WordPress ile site yapımının mümkün olduğunu öğrendikleri zaman WordPress ile nasıl site kurulur diye araştırmalara başlıyor.

Bunun sonuncunda da haliyle karşılarına WordPress.com da çıkıyor. Ancak WordPress site kurma tabirinde kullanılan WordPress kelimesi WordPress.org’u, yani WordPress.org üzerinden site kurmayı ifade ediyor.

#Keza benim de hem bu yazımda hem de blogumda yer alan bütün yazılarımda WordPress ismi ile ifade ettiğim sistem WordPress.org’un sunduğu açık kaynak kodlu WordPress yazılımı.

WordPress.com ise yine özünde WordPress yazılımı ile işleyen ve hazır bir blog yapısı şeklinde ücretli olarak insanlara sunulan bir hizmet.

Ancak WordPress.com ücretli olmasına rağmen çok çok kısıtlı bir sistem. WordPress.com alt yapısı ile sitenize ne bir eklenti ekleyebiliyor ne de bir tema yükleyebiliyorsunuz. Açıkçası blogger.com’un sunduğu blogspot sisteminden bile daha kısıtlı ve kısır bir sistem.

İyi de eklenti ne demek ? Tema ne demek ben bilmiyorum ki… Bana bu iki sistem arasındaki farkları anlayacağım şekilde detaylı anlat diyorsanız da WordPress.com ile wordpress.org arasındaki farklar başlıklı yazıma bakabilirsiniz. Bu yazıda oldukça detaylı anlattım.

Bizim hiç bir şekilde WordPress.com ile işimiz ve alakamız yok yani. Dolayısı ile WordPress site yapma diye aratma yaptığınızda karşınıza WordPress.com seçeneği de çıkarsa,

Bu seçeneği direkt görmezden gelin. Çünkü WordPress.com ile bırakın siteyi, doğru düzgün bir blog bile oluşturamıyorsunuz.

Neden WordPress?

Bir web sitesi kurmanın onlarca farklı yöntemi var. WordPress de o yöntemlerden biri ve en popüler olanı. Öyle ki;

1- Dünya üzerinde bulunan tüm sitelerin %40’tan fazlası WordPress kullanmaktadır. Bu da toplamda 85 milyon web sitesine tekabül etmektedir ve bu kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Her gün 60.000’in üzerinde yeni WordPress site kurulumu yapılmaktadır.

2-WordPress site kurma işlemi hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. WordPress ile aynı word, excel kullanır gibi tıklamalar ile site kurabilir ve sitenizi yönetebilirsiniz.

3- Dünyanın en iyi 10.000 sitesinin 3.000’e yakını WordPress kullanmaktadır ve Bunların arasında Techcrunch, The New Yorker, BBC America, Bloomberg Professional, Mercedes Benz gibi dünya devi markalar olduğu gibi, dünyaca ünlü Usain Bolt, Snoop Dogg, Katy Perry, Beyonce gibi isimler de kişisel sitelerini WordPress ile kurmuşlardır. Hatta öyle ki İsveç’in resmi sitesi olan Sweden.se bile WordPress ile inşa edilmiştir.

Peki Türkiye?

Tabi ki Türkiye’de de bir çok ünlü web sitesi WordPress ile kurulmuştur. Bunların arasında sozcu.com.tr gibi dev haber siteleri olduğu gibi, günde yüzbinlerce ziyaretçisi olan film – dizi siteleri,  bloglar vs. de bulunmaktadır. Daha detaylı incelemek isterseniz Türkiye’de ünlü WordPress site örnekleri başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

WordPress Ne İşe Yarar (Nedir): Temelde bir internet sitesi kurma mantığı şöyle işler; önce siteniz için bir hosting ve domain alırsınız. (bkz: hosting ve domain nasıl alınır) Bu adımlar kurulacak her türlü internet sitesi için (e-ticaret, forum, haber, blog, firma, ilan vs. ) aynı, ortak ve sabittir. Yani bu işin olmazsa olmazlarıdır! (bkz: internet sitesi nasıl kurulur)

(Merak etmeyin, üstte linkini verdiğim ayrıca bahsettiğim tüm adımları bu WordPress site kurma rehberinde anlatıyor olacağım.)

Ardından ise aldığınız bu hosting ve domain üzerine sitenizi kurarsınız. Farklılık gösteren kısım ise bu noktadan sonra başlar.

Bu noktada iki seçeneğiniz vardır. Ya hem İngilizceyi hem de kodlama dillerini bilmeniz ya da başkaları tarafından hazır kodlanmış site yönetim ve kurulum sistemlerinden bir tanesini kullanmanız gerekmektedir.

İşte WordPress sizden istenilen bu gereksinimi ortadan kaldırır. Yani WordPress de bir hazır kodlanmış site kurulum ve yönetim sistemidir. Size kodlama veya herhangi teknik bilgiye sahip olmadan sitenizi kurma ve yönetme olanağı sağlar. Tıklamalar ile sitenizi kurabilir ve yönetebilirsiniz.

WordPress Site Yapımı Ücretli Mi ?

İster WordPress altyapısı ile site kurun, isterseniz başka bir yöntem ile, site kurmanın her zaman için bir maliyeti vardır.

Çünkü internette herkes tarafından 7/24 ulaşılabilir olmanın ve bir adrese sahip olmanın bir maliyeti var. Ne yani hiç mi yok? Bana da mı yok?  İlla ücret mi ödemek zorundayız ?

Maalesef yok…

Ve evet bu iş için benim kendi blogum ve diğer tüm internet sitesi sahiplerinin kendi siteleri için ödediği gibi bir ücret ödemek durumundasınız.

Eğer aksini iddia eden bir kurum ya da kişi biliyorsanız da, onlar ya sizin emeğiniz üzerinden bir çıkar elde ediyor, ya da gerçek anlamda bir WordPress sitesi kurmaktan bahsetmiyorlardır.

Ancak;

WordPress site kurma öyle düşündüğünüz gibi çok maliyetli bir işlem değil. WordPress site yapımı için temelde 2 maliyet kalemimiz oluyor;

Peki neye ücret ödüyoruz?

Tabii ki alan adına ( wpmavi.com gibi ), yani domaine ve sitenizin 7/24 yayında kalmasını sağlayacak olan barındırma hizmetine, yani hostinge. Bir de opsiyonel olarak tek seferlik tema, yani tasarıma. (ücretsizleri de mevcut)

1-Hosting + Domain: Ücretler genelde yıllık olarak ödeniyor (2, 3 ya da 5 yıl toplu olarak da ödeyebilirsiniz.)

Bu hosting ve domain maliyetleri bu işin olmazsa olmazı. Bunu ben de ödüyorum, şu anda internette yayımda olan tüm web siteleri de.

Her ne kadar dünya üzerinde yüzlerce hosting firması olsa da fiyatlar aşağı yukarı bu şekilde ki benim aracı olduğum firma en iyi hosting firmasından biri ve fiyat / performans oranında en optimum seviyede olan, en ucuz firmalardan bir tanesi.

En iyi hosting firmaları yazımı inceleyerek verilerle bunu teyit edebilirsiniz.

2-WordPress: WordPress.org’un açık kaynaklı olarak dünyaya sunduğu tamamen ücretsiz bir yazılım. WordPress yazılımı için herhangi bir ücret ödemiyoruz.

3-TemaTek seferlik ödeme ve Ömür boyu kullanım hakkı ile toplamda $50 civarlarında diyebilirim. Pek tabi ücretsiz WordPress temaları da kullanabilirsiniz.

Böyle bir durumda ilk yıl için bu işin size maliyeti ücretli bir WordPress teması da dahil edince $100 gibi bir rakam, devam eden yıllarda ise yıllık olarak $80 civarı oluyor.

Tabi ki bu rakamlar aylık max. 25- 30.000 kişilik ziyaretçi sayısına sahip siteler için geçerli. Ziyaretçi sayınız aylık bu rakamların üzerine çıktığında ise barındırma, yani hosting maliyetleriniz de artmakta.

Ancak merak etmeyin, bu sektör maliyetlerini dahi ödeyemeyen bir sektör olsaydı, bu işi kimse yapmazdı. Ki siteniz bu kadar büyük ziyaretçi sayılarına ulaşırsa zaten bu maliyetleri site kazançları ile hayli hayli ödeyecektir.

WorPress Site Kurma – Site Kurulum Aşamaları

WordPress site yapımı için öncelikle bir adet hosting paketine ve bir adet domaine, yani alan adına ihtiyacımız var. (Domain ve alan adı aynı şeydir.)

Peki Host ne demek? Domain ne demek? Daha ilk adımdan bilmediğim, ilk defa duyduğum terimler diye düşünmeyin, hemen açıklıyorum;

Host:İnternet sitenizin yazılarını, resimlerini, dosyalarını vs. yani kısacası web sitenizi oluşturan tüm verilerini barındıracağınız, 7/24 açık kalan ve dünya çapında da internet sitenizin 7/24 internette yayın yapmasına, internette erişilebilir olmasına olanak sağlayan sunucu, yani güçlü bilgisayar birimlerine verilen isim.

Domain:Domain ise internet sitenizin ismidir, yani wpmavi.com gibi sizinsiteniz.com gibi. İnsanlar bu domain adresi yani alan adı ile internet sitenize ulaşırlar.

Domain ve Hosting Satın Alma

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; hosting alacağımız firmanın bloguma yani WPMAVİ’ye özel indirimi mevcut. Bu sektörde günde binlerce okuyucum olduğu için wpmavi.com okuyucularına böyle bir indirim olanağı sağlıyorlar. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine gittiğinizde yıllık alımlarda ciddi bir indirimin olduğunu göreceksiniz.

1-Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz. Karşımıza farklı özelliklerde 4 adet hosting paketi çıkıyor.

Hosting Paketleri – WordPress Site Yapma
İndirimli Hosting Paketleri

2-İndirim sayfasında gördüğünüz hosting paketlerinde sunulan RAM ve CPU özellikleri internet sitenizin hızı açısından önemli ögeler. RAM ve CPU özellikleri ne kadar yüksek bir sunucu tercih ederseniz, performans açısından internet sitesine o kadar çok katkı sağlayacaktır.

Ben başlangıç için Permium-B paketini öneriyorum. Başlangıç ve orta seviye için 4 GB RAM ve 2 Core CPU özellikleri gayet yeterli olacaktır. Ancak limitlere takılmadan hızlı ve performansı yüksek bir internet siteniz olsun isterseniz Premium-D paketini seçmek daha mantıklı olacaktır.

Tabii ki mali durumunuza göre karar sizin.

Size uygun olduğunu düşündüğünüz paket için Sipariş butonun tıklayarak alan adı seçimi sayfasına geçin.

3-Bu sayfada hangi alan adı üzerine site açmak istiyorsanız, arama kutusuna o alan adını yazıp Uygunluğu Kontrol Et  butonuna tıklayın. 

Önemli:Domain adresini yazarken “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Yalnızca İngiliz alfabesindeki karakterleri kullanın. Aksi durumda domain adresiniz geçerli olmaz. Özellikle “ı” harfi yerine “i” harfini kullanmaya dikkat edin.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

WordPress site kurmak için düşündüğünüz alan adı daha önce başkası tarafından alınmış olabilir. Eğer arattığınız alan adı daha önce alınmışsa maalesef siz alamazsınız.

Eğer böyle bir durum varsa, domain sorgusu sonrası arattığınız domain adresinin altında Üzgünüz, bu alan adı daha önce tescil edilmiş ibaresi çıkacaktır.

Alan Adı Arama – WordPress Site Yapımı
Domain Sorgulama

Peki bu durumda ne yapacaksınız ? Bu durumda 2 alternatif var;

1- Eğer ki arattığınız domain isminin .com uzantılı domain adresi daha önce satın alındıysa, alternatif olarak arattığınız alan adınının .net veya .org uzantılarının alınabilir durumda olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Üstteki resimde olduğu gibi firma size arattığınız alan adı için Kayıtlı bilgisini verse bile, hemen altında aynı ismin alınabilir durumda olan farklı uzantılarını da sıralayacaktır.

.com uzantısı ile .net – .org uzantıları arasında teknik açıdan hiç bir fark yoktur. Tek fark .com uzantısı ziyaretçinin aklında kalıcılık yaratması açısından daha avantajlıdır.

2- Diğer bir alternatif ise (ki bu alternatife daha çok ağrılık vermenizi öneririm) daha önce başkası tarafından satın alınmamış .com uzantılı bir isim bulana kadar kafanızda olan diğer alternatif isimleri üstte yer alan aratma kısmına yazıp, Uygunluğu Kontrol Et diyerek aratmaya devam etmeniz.

Alınmamış bir alan bulduğunuzda da hemen altındaki kısımdan alan adınız için bir süre seçimi yapın. Olası fiyat artışlarından etkilenmemek için uzun süreli bir seçim yapmak mantıklı olacaktır.

Süre seçiminden sonra da alttaki Devam butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Satın Alınabilir Domain – WordPress Web Sitesi Yapma
Satın Alınabilir Domain Adresi

4-Sonraki sayfada Ödeme Sıklığı kısmından aldığımız hosting hizmeti için süre seçimi yapıyoruz.

Burada dikkat etmeniz gerek şudur: Domain olmadan hosting, hosting olmadan da domain bir işe yaramaz. WordPress site kurmak için ikisi de gerekli. Dolayısıyla domain süresi seçerken ne seçtiyseniz, aynı süreyi hosting paketiniz için de seçmelisiniz.

Yani domain sürenizi 2 yıl olarak seçtiyseniz, bu adımda hosting paketi süresini de 2 yıl olarak seçin.

WordPress Site Kurmak - Hosting için Süre Seçimi
Hosting İçin Süre Seçimi – Hosting İçin Süre Seçimi

5-Sayfanın alt kısmında bir de Paket Özellikleri kısmı var. Burada Mevcut Eklentiler bölümündeki ek hizmetlere hiç gerek yok.

Google Web Sitesi Kaydı işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücret ödemenize gerek yok. Buradan bunu nasıl yapabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Günlük Yedekleme hizmetine de gerek yok. Zaten aldığımız hosting paketinde haftalık yedekleme özelliği var. Haftalık yedekleme gayet yeterli olacaktır. Ayrıca site yedeğinizi kendiniz de alabilirsiniz. Bunun için WordPress yedek alma ve geri yükleme adlı yazıma bakabilirsiniz.

Kurumsal E-mail Hizmetine de gerek yok çünkü biz zaten kontrol paneline bir ücret ödeyerek cPanel alıyoruz. cPanel üzerinden info@sizindomainadresiniz.com gibi kurumsal mail adreslerini zaten oluşturabiliyorsunuz. cPanel üzerinden alan adınız uzantılı özel maillerin nasıl oluşturulacağını şirket maili açma adlı yazımdan öğrenebilirsiniz.

Dolayısıyla ek hiçbir hizmet işaretlemesi yapmadan sağ taraftaki Devam butonuyla devam edin.

WordPress Site Oluşturma - Hosting Ek Hizmetler
Hosting Ek Hizmetler

6-Sonraki sayfada alan adı konfigürasyonu yapıyoruz. DNS Yönetimi zaten ücretsiz veriliyor. Ek olarak düşük bir ücrete bir de Whois Kimlik Bilgileri Koruma hizmetini de işaretleyerek sepetinize ekleyebilirsiniz.

Whois bilgisi demek, alan adının kimin üzerine tescil edildiğini gösteren bilgi demek. Bunu aldığınızda alan adının kimin üzerine tescil edildiği bilgisi tamamen gizlenir. Alıp almamak sizin tercihinize kalmış.

Devam butonu ile ilerleyin.

WordPress Site Yapma - Alan Adı Konfigürasyonu
Alan Adı Konfigürasyonu

7-Sonraki adımda yani Sepet Özeti sayfasında sizde de bir adet domain ve bir adet hosting hizmeti varsa, her şey tamam demektir. Kontrolünüzü yaptıktan sonra sayfanın altına inip Ödeme butonuna tıklayarak devam edin.

WordPress Site Oluşturma - Sepet Özeti
Sepet Özeti

8-WordPress site kurulumu için gerekli olan domain ve hosting alma adımlarında son olarak üyelik ve alan adı tescili için bizden istenen tüm bilgileri doldurup ödememizi gerçekleştiriyoruz.

Formları doldururken mutlaka doğru bilgiler girin. Özellikle doğru bilgiler diyorum çünkü yanlış bilgi girerseniz domain adresinizin isminize tescil edilmesi konusunda problem yaşarsınız.

Ayrıca bu formlara girdiğiniz mail adresiniz ve Hesap Güvenliği bölümünde belirlediğiniz şifre ile daha sonra firmadaki hesabınıza giriş yaparken kullanacağınız bilgilerdir. Şifrenizi bir yere not etmeyi unutmayın.

WordPress Site Kur - Üyelik Bilgileri
Üyelik Bilgileri

9-Formları doldurduktan sonra aynı sayfada alt kısımdaki Ödeme Seçimi bölümü mevcut. Buradan hosting ve domain ücreti için ödeme yöntemi seçiyoruz.

Ödemeyi kredi veya banka kartıyla ya da Havale/EFT yöntemi ile yapabilirsiniz.

Ödeme bilgilerinizi de girdikten sonra Hizmet Sözleşmesi kutucuğunu da işaretleyin. Ardından Siparişi Tamamla & Ödeme butonuna tıklayın.

Bu şekilde WordPress web sitesi kurma adımlarından hosting ve domain alma işlemleri tamamlanmış oluyor.

WordPress Site Kurmak - Sunucu ve Alan Adı için Ödeme Yapma
Sunucu ve Alan Adı için Ödeme Yapma

Hosting ve domain alma işlemleri bundan ibaretti. Bundan sonraki adımlarda cPanel’e ulaşıp öncelikle SSL sertifikası kuracağız, sonrasında cPanel üzerinden WordPress kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Hosting Yönetim Paneline (cPanel) Ulaşma

cPanel, bir hosting yönetim sistemidir. Kullandığınız bilgisayarın Windows, iOS işletim sistemi gibi hostinginizi yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. Hostinginize dair birçok ayara ve uygulamaya cPanel’den ulaşabilirsiniz.

Siz bu adımda cPanel’i, hosting ve domain adresiniz üzerine WordPress kurmak için kullanacaksınız.

Bunun dışında cPanel ile birazdan anlatacağım SSL kurulumu, bu yazımda anlattığım gibi domain uzantılı mail adresi kurulumu gibi işlemleri de birkaç tıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Öncelikle cPanel’e nasıl ulaşabiliriz ona bakalım.

1-Hosting firmasında üyelik oluşturmuştuk. Hesabınıza giriş yapın ve müşteri panelindeyken üst kısımdaki menüden Ürün ve Hizmetler seçeneğinden Ürün ve Hizmetleriniz‘e tıklayın.

WordPress Kur - cPanel'e Ulaşma 1. Adım
cPanel’e Ulaşma 1. Adım

2-Açılan sayfada az önce aldığınız hosting hizmetini göreceksiniz. Hemen karşısında bulunan Yönet butonuna tıklayın.

WordPress Site Oluşturma - cPanel'e Ulaşma 2. Adım
cPanel’e Ulaşma 2. Adım

3-Sonraki sayfada da en alta inin ve Kontrol Paneli Girişi bölümü altındaki cPanel seçeneğine tıklayın.

WordPress Site Oluşturma - cPanel'e Ulaşma 3. Adım
cPanel’e Ulaşma 3. Adım

cPanel’e ulaştık. SSL kurulumu işlemi ile devam edelim.

SSL Kurulumu

WordPress kurmaya geçmeden yapmamız gereken bir işlem daha var.

Ziyaretçilerimizin, kuracağımız web sitesi ile güvenli bir bağlantı oluşturabilmeleri için hostingimize SSL sertifikası kuracağız. Hosting firması SSL sertifikasını ücretsiz sunuyor fakat cPanel üzerinden kurulumunu yapıp aktif etmemiz gerekiyor.

1-Bunun için cPanel anasayfasındayken sayfanın biraz aşağıya inip Güvenlik başlığı altındaki Lets Encrypt SSL seçeneğine tıklayın.

WordPress Site Kurulumu - SSL Sertifikası Kurulumu 1. Adım
SSL Sertifikası Kurulumu 1. Adım

2-Açılan sayfada domain adresiniz karşısındaki Issue seçeneğine tıklayın.

WordPress Site Yapımı - SSL Sertifikası Kurulumu 2. Adım
SSL Sertifikası Kurulumu 2. Adım

3-Sonraki sayfada da hiçbir işlem yapmadan alt kısımdaki Issue butonuna tıklayın. Yükleme işlemi biraz uzun sürebilir.

WordPress ile Site Kurma - SSL Sertifikası Kurulumu 3. Adım
SSL Sertifikası Kurulumu 3. Adım

Eğer SSL sertifikası yükleme işlemlerinde problem yaşar veya kurulumu yapamazsanız hosting firmasının müşteri panelinden bir destek bileti oluşturarak kurulumu hosting firmasına da yaptırabilirsiniz.

Müşteri hizmetlerinin yoğunluğuna göre talebimiz en geç 15 dakika içerisinde yanıtlanıp, SSL kurulumu gerçekleşmiş olacaktır. Genelde 5 dakika içerisinde SSL kurulumunu gerçekleştiriyorlar.

Bu işlemden sonra WordPress kurulumu işlemine geçebiliriz.

WordPress Aç / WordPress Kur

SSL sertifikasını da kurduktan sonra artık hostingimize WordPress kurabiliriz.  WordPress Kurulumu başlıklı yazımda hostinginize nasıl WordPress kurabileceğiniz 3 farklı yöntemle anlattım.

Bu WordPress site kurma rehberimde de, hemen altta o yöntemlerden bir tanesini yine resimli olarak anlatacağım. Olur da bir noktada takılırsanız (ki hiç zannetmiyorum, çünkü anlatımı eksiksiz yapacağım) verdiğim yazımdaki diğer alternatif kurulum yöntemlerine de bakabilirsiniz.

1-SSL kurulumu tamamlandıktan sonra cPanel anasayfasına gidin. (Sol üst köşedeki cPanel logosuna tıklayarak gidebilirsiniz.)

Sayfada en alta inin. Softaculous Apps Installer başlığını bulun ve başlık altındaki WordPress seçeneğine tıklayın.

WordPress Site Yapma - cPanel WordPress Seçeneği
cPanel WordPress Seçeneği

2-Açılan sayfada Şimdi Kur butonuna tıklayın.

WordPress Site Kur - WordPress Kurulum Butonu
WordPress Kurulum Butonu

3-Açılan sayfada WordPress kurulumu için doldurmamız gereken gerekli alanların bulunduğu bir form mevcut. Bu formu sırasıyla dolduralım:

Script Ayarları başlığında;

WordPress Site Yapma - Script Ayarları
Script Ayarları Başlığı

4-Protokol Seçiniz: WordPress kurulumu için bir protokol yani, sitenizin uzantısı ne olsun onu seçeceksiniz. Yükleme ekranı size 4 seçenek sunuyor:

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Bu kısımda alan adınızın başında www. olup olmamasına karar vermeniz gerekiyor. Günümüzde bir domain adresinin başında www. olup olmaması teknik açıdan önemsizdir. Ben www. olmadan kullanıyorum, daha pratik oluyor. Sizin de alan adınızı başında www. olmadan kullanmanızı öneririm. Yani sadece https:// olanı seçin.

Keza herhangi bir kişi tarayıcısına site adresinizi, başında www. koysa da koymasa da site adresiniz hangisi ise otomatik ona yönlendirilir. Yani yine de sitenize ulaşır.

http:// ya da http://www. seçenekleri ise SSL olmadan kurulum içindir. Google, başında https:// olmayan siteleri güvensiz olarak işaretliyor. Bu nedenle biz protokol seçeneğini https:// olarak seçiyoruz. Zaten SSL sertifikamızı kurup aktif ettirmiştik.

Sonuç olarak sadece https:// seçerek devam edin.

5-Domain Seçin: Bir tek alan adınız olduğu için zaten seçili halde geliyor. Burada işlem yapmanıza gerek yok.

6-Yükleme Dizini: Kuracağınız internet sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kurulacağını seçeceksiniz.

Web siteniz https://siteniz.com adresi, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız, mesela demo gibi, bu WordPress’i https://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani internet site adresiniz https://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak https://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

7-Choose the version you want to install: Bu kısımda hangi WordPress sürümünü yüklemek istediğiniz soruluyor. Varsayılan olarak gelen sürüm en son sürümdür. Zaten en son sürümün yüklenmesi gerekiyor. Dolayısıyla burada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sizin ekranınızda hangi sürüm görünüyorsa aynen kalsın.

Site Settings ve Admin Acoounts başlıklarında;

WordPress Aç - Site Settings ve Admin Accounts Başlıkları
Site Settings ve Admin Accounts Başlıkları

8-Site Name: Bu kısma sitenizin ismini girin. Mesela benim sitemin ismi WPMAVİ. Siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

9-Site Description: Bu kısma sitenizin sloganını yazabilirsiniz. Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Siz de sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz. Boş da bırakabilirsiniz.

Not: Bu iki seçenek de yani site başlığı ve sloganı daha sonradan wordpress admin panelinden değiştirilebiliyor.

10-Enable Multisite (MPMU) ve Disable WordPress Cron seçenekleri boş kalsın; işaretlemeyin.

11-Admin Username ve Admin Password: İnternet sitenizin yönetim paneline giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve parolasını buradan belirleyeceksiniz.

Kullanıcı adınız kesinlikle admin olmasın! Genelde yapılan büyük bir güvenlik hatasıdır.

Ayrıca kullanıcı adınızda i – ö – ü – ş – ğ – ç gibi Türkçe karakterler ve ünlem (!) soru işareti (?) parantez gibi işaretler kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesindeki harfleri kullanabilirsiniz. Kelimeler arasında boşluk da bırakmayın, tüm kelimeleri bitişik yazın. Aksi halde kurulum hata verecektir.

Kullanıcı adı ve parola kısımlarında belirlediğiniz bilgiler, açtığınız internet sitesini yönetecek admin’in kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu bilgileri unutmayın.

12-Admin Email: Bu kısma sıklıkla kullandığınız bir mail adresini yazın. Sitenizle ilgili her türlü bildirim, iletişim formundan gönderilen her mesaj vs bu kısma girdiğiniz mail adresine otomatik gelecektir. Tabii ki burayı sonradan, sitenizin wordpress yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.

Choose Language başlığında;

WordPress Site Yapımı - Choose Language
Choose Language Başlığı

13-Select Language: WordPress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapacaksınız. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

Select Plugin(s) başlığında;

WordPress Web Sitesi Yapma - Select Plugins
Select Plugins Başlığı

14-Buradaki tüm kutucuklar boş kalsın. İşaretli olanlara bir kere tıklayarak işaretini kaldırın. Sizde üstteki resimde göründüğü dışında başka seçenekler de varsa, o seçeneklerdeki işaretleri de kaldırın.

15-WordPress kurulum formunda başka bir işlem yapmanıza gerek yok. Formdaki alanları doldurduktan sonra alt kısımdaki Yükle butonuna tıklayın. Kurulum biraz zaman alabilir.

WordPress Site Yapma - Yükle Butonu
WordPress Yükle Butonu

16- Kurulum tamamlandıktan hemen sonra karşınıza alttaki resimde olduğu gibi site adresinizin ve site yönetim paneli giriş adresinizin olduğu bir ekran çıkacaktır.

WordPress Site Kur - WordPress Yönetim Paneli Adresi
WordPress Yönetim Paneli Adresi

Buradaki Yönetim URL karşısındaki linke tıklayarak ya da bu linki direkt tarayıcınızın adres çubuğuna yazarak sitenizin yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

WordPress site yönetim paneline giriş adresi tüm WordPress ile kurulmuş siteler için aynıdır. Site adresinizin sonuna /wp-admin koyarak sitenizin yönetimin paneline ulaşabilirsiniz. ( Örn: siteniz.com/wp-admin )

Tebrikler! Artık sizin de canlı kanlı, internette yer alan diğer tüm web siteleri gibi dünyanın her yerinden ve herkes tarafından ulaşılabilir, 7/24 açık kalan bir siteniz var!

Bu noktaya kadar WordPress ile site kurma işleminin çok büyük bir kısmını tamamlamış olduk. Hatta sitemizi yayına dahi aldık. Bu noktadan sonra ise WordPress site  kurulumu işleminin diğer önemli bir ayağı olan tasarım kısmı var.

WordPress Site Yapımı Tasarım Aşaması

Bu noktaya kadar uyguladığımız tüm adımlar her türlü site fikri veya site kategorisi için sabit ve aynı olan adımlardı.

#Yani üstte anlattığım tüm adımlar WordPress ile bir dişçi sitesi kurmak isteyen biri ile, bir inşaat, bir avukat ya da aklınıza gelebilecek her türlü ve farklı site fikrinde site kurmak isteyen bir kişi için ortak, sabit ve aynı olacaktır.

Her ne kadar site fikirleri birbirinden çok farklı olsa da wordpress ile yapılacak her türlü site için şu 4 adım sabittir: Hosting + Domain + SSL Kurulumu + WordPress Site Yapımı (Kurulumu). Değişimin başladığı ve şekillenmeye başladığı nokta ise tasarım kısmıdır.

Tasarımı ise kurulumunu yaptığımız WordPress sitesi üzerine yine WordPress alt yapısı için oluşturulmuş WordPress temaları ile yapacağız.

Peki tema nedir?

#Ben wordpress tema nedir yazımda bunu detaylı anlattım ancak burada da kısa biz özet geçeyim; WordPress temaları hazır kodlanmış site tasarımlarıdır.

#Şu anda dünya üzerinde WordPress alt yapısı için oluşturulmuş birbirinden farklı 20.000 üzerinde tema mevcut ve bu tema sayısı da her geçen gün artmakta.

Siz WordPress site nasıl kurulur diye aratma yaparak bu yazıya geldiniz belki ancak aklınızda da spesifik olarak WordPress ile bir fotoğrafçı, Gym, Otel, Seyahat, Acenta, Moda, Kuaför, Berber, Sağlık Polikiliniği, Cafe, Spa, Ajans, Şirket, Güzellik Salonu vs. nasıl kurulacağı sorusu var.

Bu tür spesifik sorularınıza birebir cevap bulmak, yani direkt olarak nasıl yapılacağını anlatan bir yazı ya da video bulmak neredeyse imkansız.

Çünkü her temanın yönetim paneli birbirinden farklı. Her temada hangi ayarların yapılabildiği ve o ayarların nereden yapıldığı farklılık gösteriyor. Dolayısı ile on binlerce farklı seçenek (tema, yani spesifik site fikri) için bir WordPress site yapımı anlatımı yazmak veya videosu çekmek neredeyse imkansız.

Ancak eğer WordPress site yapımı ile kurmak istediğiniz site bir blog, e-ticaret ya da haber sitesiyse, bu tür sitelerin nasıl kurulacağını, daha doğrusu tasarımlarının (tema ayarları – temanın demodaki gibi sitenize kurulması) nasıl yapılacağını anlattığım videolarım mevcut;

Not:Bu videolarda da başta domain + hosting satın alınıp, üzerine WordPress kurulum aşamalarını göreceksiniz, ancak devam eden kısımlarda ise tasarım kısmının nasıl yapıldığını anlatıyorum.

E-ticaret tasarımı:


Kişisel Site Tasarımı:


Blog Sitesi Tasarımı:


Haber Sitesi Tasarımı:


Yok, benim WordPress site kurma fikrim daha farklı bir kategoride. Ben bir emlak sitesi, berber – kuaför sitesi, dükkanım için bir site ya da herhangi farklı bir kategoride bir site kurmak istiyorum diyorsanız da;

Karşınızda 2 seçenek var;

1-MyThemeShop: WordPress temaları satan bir firma. Bugüne kadar kodladıkları 100’ün üzerinde temaları mevcut. Tüm temaları aynı kodlayıcıların elinden çıktığı için de temaların tasarımları birbirinden çok farklı olsa da, yönetim panelleri birbirine çok benzerlik gösteriyor.

Keza üstte gördüğünüz site kurulum videolarının bir çoğunda tasarım kısmını, yani tema ayarlarının nasıl yapılacağını bu firmanın temaları üzerinden anlattım.

Dolayısı ile videolarımda anlattığım tasarımların dışında bu firmanın farklı tema tasarımlarını kullanırsanız da videolarımı kolaylıkla takip edebilirsiniz.

MyThemeShop linkinden firmanın sitesini ziyaret edebilir ve view our themes and plugins >> themes butonuna tıklayarak var olan tüm temalarını görebilir, temaların üzerine mouse ile geldiğinizde çıkan Demo butonuna tıklayıp, temaların canlı demosunu görebilirsiniz.

Canlı demo demek; incelediğiniz temayı satın aldığınızda ve wordpress sitenize kurulumunu yaptığınızda direkt olarak, birebir canlı demoda nasıl görüyorsanız o şekilde kurulacak, yani WordPress sitenizin tasarımı o şekilde olacak demek.

Eğer temaları incelediğinizde kurmak istediğiniz WordPress site fikrine / kategorisine uyan bir tema olursa o temayı satın alarak tema ayarları konusunda videolarımı takip edebilirsiniz. Böylece istediğiniz kategoride WordPress ile site kurulumu sizin için çok daha kolay olacaktır.

Eğer aklınızda bir de bu firmadan temaların nasıl alınacağı, nasıl kurulacağı gibi sorular varsa da Mythemeshop tema almak – kurulumu ve ayarları başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

2-Eğer Mythemeshop firmasından site kategorinize uymayan veya uysa bile beğendiğiniz bir tema çıkmaz ise, alternatif olarak themeforest tema marketine bakmak olacaktır.

Diyelim ki WordPress ile bir emlak sitesi kuracaksınız. Öncelikle şuradan themeforest ana sayfasına gidip, üst menüden WordPress sekmesine tıklayıp, karşınıza çıkan aratma kısmına ise real estate (site İngilizce, dolayısı ile ne tür bir tasarım istiyorsanız, İngilizce aratmalısınız.) yazıp, Search butonuna tıklayıp arattıktan sonra

Wordpress Site Kurma - Themeforest Tema Bulma
Themeforest Tema Bulma

Liste şeklinde sıralanan temaların her biri için Preview butonuna tıklayarak canlı demosunu görebilirsiniz.

Wordpress ile site yapmak - Tema Demosunu Görüntüleme
Tema Demosunu Görüntüleme

Satın almayı ise üstteki resimde gösterdiğim gibi tema ismine tıklayarak tema sayfasından yapabilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri detaylı olarak nasıl yapacağınızı Themeforest tema alma – kurulumunu yapma başlıklı yazımı takip ederek öğrenebilirsiniz.

Mesela ben real estate diye aratma yaptığımda karşıma çıkan temalar arasından Residence isimli tema için Preview butonuna tıkladım ve karşıma hemen alttaki resimde olduğu gibi bir canlı demo çıktı.

#Ben bu temayı satın aldığımda ve WordPress siteme yüklediğimde sitemin görünümü de aynen canlı demoda nasıl görüyorsam o şekilde olacak. Tabi sadece görsel değil, temanın işlevsel olarak hangi özellikleri varsa, yine aynı şekilde benim sitemde de o işlevler olacak.

Örnek Tema Görünümü - WordPress ile Nasıl Site Yapılır
Örnek Tema Görünümü

Temanızı seçip, satın alıp, WordPress sitenize kurduktan sonra da yine temanızın ayarlarını hiç bir kodlamaya ihtiyaç duymadan tema yönetim panelinden tıklamalar ile yapabiliyorsunuz.

# WordPress site yapımını bir diş kliniği sitesi için düşünüyorsanız da o zaman arama kısmına üstte anlattığım gibi “real estate” yazdığım yere dentist yazarak, düğün salonu sitesi için “wedding”, seyahat sitesi için “travel”, çiftlik sitesi için “farm” yazarak aratma yapmalısınız. (Tabi ki bu örnekleri hayal gücünüz yettiğince çoğaltabilirsiniz.)

Bu markette aklınıza gelebilecek her türlü WordPress site fikri ve kategorisi için bir çok tema bulmanız mümkün. Eğer alacağınız temanın satış sayısı fazla ve popüler bir temaysa da, o temanın nasıl kurulup, ayarlarının nasıl yapılacağı ile ilgili mutlaka çekilmiş onlarca video vardır.

Youtubeda alacağınız temanın ismini yazıp, aratma yaptığınızda tüm bu videolar karşınıza çıkacaktır. Popüler olmayan bir tema olsa bile, tema yazarı tarafından nasıl kullanılacağının videosu mutlaka çekilmiştir. Araştırdığınızda mutlaka bulacaksınızdır.

Her ne kadar anlatımlar İngilizce olsa da, anlatımlar görsel olarak yapıldığı için hiç İngilizce bilmeseniz dahi kolaylıkla hangi ayarların nereden ve nasıl yapılacağını anlamanıza yetecektir.

#Tema bulma konusunda ek olarak benim liste olarak bir çok temanın arasından seçip, hazırladığım altta linklerini verdiğim yazılarımda yer alan temalara da göz atabilirsiniz.

Bu liste yazılarımda yer verdiğim temalar, benim teknik anlamda kodlamasını, hızını, SEO uyumluluğunu kaliteli bulduğum temalardan oluşuyor;

WordPress E-Ticaret Temaları
WordPress Kurumsal Temalar

WordPress Blog Temaları
WordPress Haber Temaları
WordPress İlan Temaları
WordPress Emlak Temaları
WordPress Forum Temaları
WordPress Sosyal Medya Temaları
WordPress Video Temaları
WordPress Teknoloji Temaları
WordPress Kadın Temaları
WordPress Fotoğrafçılık Temaları

Alternatif olarak ise, Ücretli temalar nereden alınır başlıklı yazımda bulunan diğer büyük tema satış noktalarında yer alan temaları da inceleyebilirsiniz.

Themeforest’tan nasıl tema alacağınız konusunda bir fikriniz yok ise, Themeforest’tan tema nasıl satın alınır başlıklı yazımı rehber olarak kullanabilirsiniz.

Aldığınız temayı nasıl kuracağınızı yine bu themeforest yazısında anlattım ancak yine de sorun yaşarsanız, wordpress tema nasıl yüklenir başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

WordPress Site Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler

Tasarım aşamasını hallettik, peki bu adımdan sonra WordPress site kurma adına yapmamız gereken başka neler var?

Pek tabii yine olmazsa olmaz yapmanız gereken adımlar var. Sitenizi Google’a kayıt ettirmek, site haritanızı Google’a göndermek, site istatistiklerini göreceğiniz araçların entegrasyonu vs. gibi.

1-Bunları da nasıl yapacağınızı blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda anlattım.

Not: Yazının başlığında blog kelimesi geçmesi sizi yanıltmasın, bu adımlar tüm kategoride kurulan siteler için (blog siteleri de dahil) geçerli ve aynı adımlardır.

2-Bu adımları da tamamladıktan sonra geriye WordPress kullanımını öğrenmeniz gerekiyor. WordPress kullanımı ile ilgili internette yüzlerce hatta binlerce rehber ve video var. Takıldığınız her konuyu google’da arattığınızda karşınıza mutlaka bir çözüm veya konu anlatımı çıkacaktır.

Hatta  WPMAVI Youtube kanalımda WordPress ile ilgili birçok anlatım videolarını da izleyebilirsiniz.

Tamamını öğrenmek, ne yaptığını bilerek hareket etmek de biraz zaman alan bir süreç ancak yine zor veya herhangi bir kodlama bilgisi gerektiren bir süreç değil.

3-Keza benim blogumda da WordPress ile ilgili onlarca yazı ve kaynak bulmanız mümkün. Mesela, başlangıç amaçlı bir çok rehberi wordpress başlangıç başlıklı sayfamda topladım.


Umarım WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress Site Kurma: En Kolay WordPress Site Yapımı” ile ilgili yorumlar;

 1. kungfupanda dedi ki:

  Merhaba çok cahilce bir soru olacak ama burada sizin verdiğiniz turhosttan değil de mesela godaddyden domain ve hosting alıp aynı şekilde site açabilir miyiz buradaki anlatımınızla? daha önce o şekilde yapmıştım ama şimdi olur mu bilemedim. cevaplarsanız çok sevinirim, emekleriniz için çok teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Açarsınız da hocam adımlar tamamen farklı olur. Bir noktada anlatımı kaçırabilirsiniz. Bir diğeri de godaddy gibi yurtdışı bir firmadan hosting almak yerine türkiye’den alın. Sunucu TR olsun çünkü fiziksel mesafe arttıkça, Türkiye’den sitenize bağlanan kişilerin sitenize ulaşma süresi de artacaktır. Yani sunucu lokasyonunuz, ziyaretçi kitlenize ne kadar yakın olursa, site hızınız doğru orantılı bir şekilde o kadar yüksek olacaktır.

 2. Kurgu dedi ki:

  ben de word press site kullanıyorum gayet pratik. Herkese de tavsiye ederim

 3. Üniversite dedi ki:

  Epeydir wp site kullanıyorum birçok anlamda da memnunum. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler

 4. Can dedi ki:

  Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

 5. Gökhan dedi ki:

  Merhaba, merak ettiğim konu wordpress bir site yapacaksak neden cpanel ile kurulum için hosting alıyoruz? WordPress hostingleride var. Bunu neden almıyoruz? Bilgim olmadığı ve konuya uzak olduğum için soruyorum kusura bakmayın. Cpanel ile mi wordpress yapmak gerekir? Yoksa wordpress hosting alarak mı? Karantina döneminde ben cpanel ekonomik paketini alıp yapmıştım gayet hoş oldu ama wordpress hosting fiyatları sanki daha uygun hem de birbirine uyumlu gibi geliyor kulağaaa. Yardım ederseniz sevinirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam cPanel bir sunucu yönetim paneli. WordPress hosting diye bir çok hosting firması paket satıyor ancak bu firmaların bir çoğunda cPanel olmuyor. Aslında olması gerekli. Olmamasının sebebi ise cPanel lisans ücreti olan bir yönetim paneli. Hosting firmaları cPanel lisans ücreti ödemek istemiyor. Yani bunu bir maliyet kalemi olarak görüyorlar. Aslında işin özeti bundan ibaret.

 6. derya dedi ki:

  merhabalar, godaddy üzerinden satın alma işlemi yaparken Tam Alan Adı Gizliliği ve Korumasını da satın almamızı önerir misiniz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Siz bilirsiniz hocam. Alan adı gizliliği birisi alan adınızın kime ait olduğu bilgilerini aratınca bu bilgilerin gizli kalmasını sağlar.

 7. derya dedi ki:

  merhaba, wordpress.org üzerindeki ücretsiz temaları kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ücretsiz temaları pek önermem hocam. Neredeyse hiç bir özellikleri yok. Ancak bunlara admin panelinizden temalar >> yeni ekle diyerek ulaşabilirsiniz.

 8. Enes dedi ki:

  Benim sormak istediğim wordpress ile bir temayi kaydettikten sonra benim tamamen kendi yazdığım bir e ticaret scripti var PHP ile yazılmış bunu o siteye hosting yaptığımız yere entegre edebilir miyim. Kod bilmemeize gerek kalmadan sitemizi barindirabiliyor yayinlaya biliyoruz. Ama bunun yanında kodda biliyor istek tema kodları üzerinde oynama yapabiliyor ve ekstradan sayfalar oluşturup dosyalar yükleyebiliyor muyuz ?

 9. Selahattin dedi ki:

  Hocam eski web sitemi tamamen kaldırmak ve içindeki bütün yazıları yeni siteme taşımak istiyorum. Site artık cpanelde kayıtlı görünmüyor. Ayarlar/okuma bölümünden arama motorları indexlemesin diye işaretledim, Cdn, all in one seoyu kaldırdım ama google aramalarda hala çıkıyor. Tamamen kalkar mı ya da ne kadar zaman alır? Bu içerikleri yeni sitede yayımlarsam kopya içerik muamelesi görür müyüm? Kökten bir çözümü var mı? Siteye baktım ama buna dair bir yazıya rastlamadım. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam içeriklerinizi google search console’dan google dizininden kaldırabillirsiniz. Ancak bunun yerine madem içerik taşıyacaksınız, içeriklerinizi yeni sitenizdeki, içeriklerinizin yeni adresi yönlendirmenizi tavsiye ederim.

 10. Cem dedi ki:

  Sizin verdiğiniz linkten alan adı ve host aldım ve gerçekten ucuza geldi, normalinin yarı fiyatı. Teşekkür ederim.
  “Alan adınızı taşımasanız bile alan adı name server yönlendirmesi yaparak godaddy ile devam edebilirsiniz.” Bunu nasıl yapacağıma dair bir yazı var mı bu sitede?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sitemde name server yönlendirmesi ile ilgili bir yazı yok malesef. Ancak google’da aratarak kolayca bulabilrisiniz. Bununla ilgili hem türkçe hem de yabancı bir çok kaynak mevcut.

 11. Cem dedi ki:

  wordpress.com’dan satın alıp hiç bir şey yapamadığımı farkedince bir bakayım dedim nedir ne değidlir. Sonra sizin videonuzu açtım, en başta özellikle söylemişsiniz com değil de org diye ama iş işten geçmişti. Şimdi ben alan adımı GoDaddy gibi bir hosting sitesine taşıyıp wordpress.org’dan devam edebilir miyim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Edebilirsiniz hocam. Alan adınızı taşımasanız bile alan adı name server yönlendirmesi yaparak godaddy ile devam edebilirsiniz.

 12. cheonsa dedi ki:

  merhaba,

  wordpress.com’dan premium paket ile domain ve hosting aldım. Ancak blogunuzu ve siteleri inceleyince çok kullanışsız oldugunu gördüm, ücretsiz eklenti bile ekleyemiyorum.

  Şuan iptal etme şansım var, ama hosting ve domaini iptal edemiyorum, premiumdan çıkarsam, wordpress org’un özelliklerini kullanabilir miyim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam neredeyse her yazımda ben özellikle wordpress.com’dan uzak durun diyorum. WordPress’ten kasıt, wordprress.org’un ücretsiz altyapısı. WordPress.com değil. Bu hep karıştırılıyor. Benim tüm anlatımlarım wordpress.org’un ücretsiz alt yapısı olan wordpress yazılımı üzerinden. WordPress.com’da tabi ki hiç bir şey yapamazsınız. Ne eklenti ekleyebilirsiniz ne tema. Hem de o kadar para vermenize rağmen… WordPress.com’dan alabiliyorsanız para iadenizi alıp, benim anlattığım yöntem ile sitenizi kurun.

 13. turgut dedi ki:

  Burada paylaştığınız tüm bilgiler için çok teşekkür edeiz. Bir de lütfen blogger ile ilgili bilgiler paylaşınız. Bizim bloglarımızın tamamı blogger tabanlı. Worpress tabanlı sitelerim de vardı ama çok saldırıya uğruyor, hata çok veriyor. Yani çok kırılgan.

  Teşekkürler.

 14. Burak refri dedi ki:

  Aynı şekilde kurulum yaparken https seçerek kuruyorum ama wordpress ayarlarda http gözüküyor https yapınca siteye girilmiyor çok fazla yönlendirildiniz diyor orası http gözükmesine rağmen site https olarak gözüküyor bir sorun olur mu wordpress ayarında http yazmasının ?

 15. Burak refri dedi ki:

  Hocam godaddy cpanelden de kursam ftp den kendim de yüklesem wordpress’te ne bir yazı paylaşabiliyorum ne de temaları özelleştirebiliyorum hiç biri işlemiyor hata veriyor yazıyı paylaşmak istediğim zaman bilginiz var mı her yere baktım çözüm bulamadım.

 16. Seyyid dedi ki:

  Gerçekten çok kaliteli güzel bir anlatım olmuş. Bu şekilde anlatım yapan başka bir kişiye daha rastlamadım. Emeğinize, dilinize sağlık.

 17. Sevgi dedi ki:

  Merhaba, ben sizin anlattığınız şekilde temalara varana kadar herşeyi yapıp alan adımı satın aldım. Lakin tema satın alırken istediğim uygun şekilde bir tema bulamadım. Bir pazarlama sitesi kuracağım, bir şirket sitesi gibi olacak ama ona uygun bir tema seçip beğenemedim. Biraz araştırdıktan sonra wordpress’e alan adı eşlemesiyle hazır temaları kullanabileceğimi farkettim fakat bunun ne kadar yararlı olacağı hakında birşey bulamadım. Sizin gibi tema satın alıp sonra tema yüklemesi yapmadan direkt wordpress’e alan adı eşlemesi yapsam nasıl olur? bu konu hakkında bir bilginiz var mı? bana yardımcı olabilir misiniz?

 18. Umut Canbey dedi ki:

  Hocam öncelikle merhabalar yazınız çok kaliteli ve iyi bir anlatım olmuş teşekkürler. Benim size danışmak istediğim konu şu; Biz iş makineleri alım satım yapıyoruz ve makinelerimizin resimlerini iletişim bilgilerimizi koyabileceğimiz ve sürekli güncelleyebileceğimiz bi site kurmak istiyoruz. Bunun için hangi temaları kullanmalıyım ve hangi yolu izlemeliyim teşekkürler :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bununla ilgili yazımda bulunan videıma bakın. Bu tür temaları nasıl bulabilecğeinizi örneklendirmeler ile anlatıyorum aslıda.

 19. Birol dedi ki:

  Burak bey yazınızı ve yorumları sonuna kadar okudum benim gibi düşünen arkadaşlarımız da var olduğunu gördüm o bakımdan bende sormak isterim ki ;
  benim de bir hostingim var ve domainimi bu hosta DNS ledim WordPresi de bu hostingimde kurmak istiyorum adım adım bunu anlatman mümkün mü ? Plesk panelde bu işlemi nasıl yaparız ?
  Alakanız ve yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
  Bilgi paylaşıldıkça büyür

  Sevgi ve saygılarımla

 20. hakan dedi ki:

  merhaba hocam benim alan adım ve hostum var ama wordpress bana alan adı almamı istiyor
  bu adımı nasıl geçeceğiz

 21. hüseyin dedi ki:

  Hocam Merhaba piyasada site kuruyorum diyerek para alan ve sonradan siteyi kurmayan yüzlerce sahtekar var. Bu sahtekarlardan sonra sitemizi kendimiz kurmaya karar verdik ve şimdi senin anlatmış olduğun detaylı yazıyı okudum emeğin için teşekkür ederim.
  benim sorunum hem e ticaret sitesi yapmak hemde galeri bölümü oluşturmak wordpres ile her ikisinide aynı site içinde yapabilirmiyim. Ayrıca bu site içinde başka bir siteye köprü oluşturabilirmiyim. Yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekküerler.

 22. Bayram dedi ki:

  Merhaba kardeşim. Yazını sonuna kadar okudum çok açıklayıcı ve tane tane yazmışsın nefis olmuş. Şimdi sana bir iki sorum olacak. Benim Facebook’da sayfalarim var ve sosyal medya hesabimdan siteme hit çekeceğim. Haber paylaşarak. Facebook İnstant sistemi var. Bu anlattıklarını bahsettiğim sistemde yapabilir miyim? Başkalarina yaptirirsam 1000 lira kadar para istiyorlar ama ben bakiyorum herkes temayi bi yerden kopyalamislar kendisi yapmis biseyler yapmislar basarmislar bende herseyi kendi yapma karari aldim. Yardimci olmak istersen mailine de yazabilirim ozel olarak. Cok makbul geçer kardesim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki yapabilirsiniz hocam.

 23. SCORRER dedi ki:

  Merhabalar Burak Bey, öncelikle güzel ve sade bir anlatım olmuş. Teşekkür ederim. Bir sorum var; Restaurantlarda kullanılan sipariş takip sistemine benzeyen bir responsive web sitesi kurmak istiyorum.
  WordPress te mümkün müdür?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki yapabilrisiniz hocam. BUnun için eminim eklentiler vardır. WordPress’te her şey mümkün.

 24. SERDAR dedi ki:

  Merhaba . Yazınız çok başarılı olmuş , teşekürler. Sorum şu :Benim firmam için satın aldığım tr ve com uzantılı 2 adet domainim var. Şu an bunlardan birine ait mail adresimi (buraya da ekledim ) bir hosting servisi üzerinden kullanıyorum . WordPress altyapısıyla hazırlayacağım siteyi bu hostingle çalıştırabilir miyim ?Yoksa mutlaka wordpressten mi hosting kullanmalıyım ?
  Teşekkürler şimdiden

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hayır hocam illa wordpress hosting almanıza gerek yok.

 25. Selin dedi ki:

  merhaba WP sitelerimde joomla ile yapılan sitelere göre google sayfa indirme süreleri çok fazla çıkıyor. örneğin joomla sitede ortalama 0.3 sn iken bu süre WP de 1 saniyeye kadar çıkıyor. İndirme sürelerine google gibi getir ile gösterilen sürelerdir. iki sitede açılış hızı olarak aynı sürede ort 3 sn de açılmaktadır. Sizce bunun nedeni nedir. Ayrıca wp deki indirme sürelerini iyileştirmek için ne yapılması gerekir.

 26. derya dedi ki:

  Demek istediğim sitesi yapılacak iş yeri firmalara sertifika veriyor ve firmalarda sahip oldukları sertifikaları , sertifika kodu ve sertifika türünü de girerek sitede sorguluyorlar buna ihtiyacım var :)

 27. derya dedi ki:

  Merhaba ben yazılım konusunda yeniyim, sayfanızı inceledim bu işe yeni başlayanlar için mükemmel içerikleriniz var hepsinden faydalanmaya çalışacağim emin olun :), ben kurumsal bir iş yerinin eski internet sayfasını kapatıp, acil olarak wordpress temelli yeni bir site kurmayı planlıyorum ve sitede temel ihtiyaçların dışında sertifika/belge sorgulama kısmı gerekli bunu için wordpresste eklenti mevcut mu ? ona göre bir tercih yapmam gerekecek ama worpress tabanlı olmasını çok istiyorum yardımcı olabilirmisiniz lütfen iyi çalışmalar dileriö herkese

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sertifika belge sorgulama kısmından kastınız tam olarak nedir bilimiyorum ancak wordpress’te yapılmayacak şey yok.

 28. uğur dedi ki:

  merhaba internetsitesininadı.com/wp-admin ya da .com olarak girdiğim de ‘ana makinesinin sunucu DNS adresi bulunamadı.’ diye bir yazı çıkıyor başlayına tıkladıktan sonra da devam ya da hayır teşekkürler kısmı da gelmeden direk panel e girdi nasıl wordpressle kurmaya başlayabilirim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam aldığınız alan adının içerisinde ü – ş – ö – ç gibi türkçe karakterler bulunmadığına emin olun. Ya bu yüzden bu hatayı alıyorsunuzdur, ya da alan adınızı yeni almışsınızdır sadece alan adı onayı henüz gerçekleşmemiştir, biraz beklemelisiniz.

 29. Ozlem dedi ki:

  Dönüş için teşekkürler. Ama wordpress halihazırda kurulu. yayınlama kısmını sormuştum.

 30. Mert dedi ki:

  Ödemenizi işleme alamıyoruz. Lütfen farklı bir ödeme yöntemi deneyin veya online kullanım, uluslararası kullanım, alışveriş limitleri veya diğer limitlerin kaldırılması için finans kuruluşunuz ile iletişime geçin.

  böyle bi uyarı alıyorum ziraat bankkart’ım var .

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kartınız internet alışverişine ya da mail order’a kapalı olabilir. Bankanız ile görüşüp, kartınızı yurtdışı ve internet alışverişine açtırını ya da açık farklı bir kart deneyin.

 31. Ozlem dedi ki:

  Selam, wordpressten tema indirip özelleştirdim. domain ve hostingim de var ama nasıl yayınlayacağımı bilmiyorum. filezilla’yı yükledim ama wordpress dosyasını içine atmam gerekiyormuş. o dosyayı bulamıyorum. yardımcı olur musunuz? teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam wordpress kurulumu başlıklı yazıma bakın. Worpdress’i kurmanın bir çok yolu mevcut ki o yazımda anlattım zaten.

 32. Murat baran dedi ki:

  Themeforestten aldığım bir temayı nasıl yükleyebilirim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Themeforest’tan alınan temayı yüklemek başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

 33. İbrahim dedi ki:

  Merhaba, ben yazılarınızdan da faydalanarak bir site kurmaya başladım. Şöyle bir sorunum var woocommerce standart temasında blog sayfasının sağ tarafında son yorumlar arşivler en alttada meta bölümü var bunun altında yer alan giriş adındaki link direk wp-admin sayfasına atıyor. Bu bölümü nasıl kaldırabiirim. Şimdiden çok teşekkürler.

 34. umut dedi ki:

  Slm.Benim ebay dükkanım var ve içinde 3000 adet ürün var.Herbirinde 2şer adet fotoğraf var.Bir web sitesi kurmak istiyorum.Woocommerce eklentisi olmalı diye düşünüyorum.Bu işlerde yeniyim.Nasıl yapmamı tavsiye edersiniz? Yurtdışına ürün gönderiyorum(100 ülkeye) Her bölgenin kargosu farklı.Woocommerce’nin plug in leri var fakat hep paralı.Hepsi bir arada bir paket mi alsam? Bu sabah wordpresse premium abone oldum fakat e ticaret adına bişey yokmuş ve 120 küsür dolar para verdim.Bussiness planı seçmeniz gerekli yazıyor woocommerce için.Bir fikir verirseniz sevinirim.Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam siz wordpress.org ile wordpress.com’u karıştırmışsınız. Sizin wordpress.com ile işiniz yok. WordPress.org ile işniz var. Öncelikle wordpress.com’a ödediğniz ücreti iade alın. Daha sonra bir domain + hosting alıp ( bu yazımda anlattığım gibi ) üzerine wordpress kurun. WordPress üzerine de woocommerce eklentisini. Ardıdan bu tür ek işlemler için ( kargo vs ) alternatif woocommerce yamaları alırsınız.

 35. Cansu dedi ki:

  peki ben bu yanlış seçtiklerimi nasıl silebilirim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam çarpı işareti var köşesinde. Çarpı işaretine tıklayacaksınız.

 36. Cansu dedi ki:

  Merhaba
  çok güzel anlatmışsınız fakat ben bu işlemleri yapıp ödenecek tutara bakıyorum 900 küsürlü bi rakam çıkıyor 12 aylık olmasına rağmen 150-200 tl arasıdır demiştiniz yıllık yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam ne 900 lirası ? Olur mu hiç öyle şey. Şimdi kontrol ettim 216 TL oluyor sepet. Sepetinizde Temel yönetilebilir wordpress web siteleri paketi – 12 ay ve bir de seçtiğiniz alan adı 12 ay şeklinde olacak. Ekstaradan firma bir de kurumsal e-posta veriyor 1 yıllık. Sepetinizde sadece bu 3’ü olacak. Siz adımları tekrar tekrar yaptıysanız, cookie’den dolayı önceki adımlarda seçtiğiniz hostingler de sepetinizde vardır. Toplamda 3 4 hosting paketi birden almaya çalışıyo gibi olmuşsununuzdur o yüzden fiyat 900 küsür olmuştur.

 37. Ahsen dedi ki:

  Merhaba,
  Siteniz harika, bu kadar detaylı ve anlaşılır anlatım için teşekkürler.
  Tek sorum panelimde sayfa oluşturucu diye bir kısım göremiyorum. Sadece sayfayı düzenle opsiyonu mevcut.
  Bu ayrıca indirmem gereken bir eklenti midir?

 38. Mesut dedi ki:

  Selam, anlatımın çok sade ve anlaşılırdı. Araştırdıklarım içinde en iyisi :) teşekkürler. Bir sorum olacak,
  Benim hazır bir domain ve hosting aldığım sitem var. Ve o site üzerinde tasarımda mevcut önceden yapılan. WordPress de yaptığım tasarım geçerli olur mu yoksa kendi sitemdeki tasarımı silmek zorunda mıyım ?

 39. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar, ellerinize sağlık çok güzel anlatmışsınız.
  Bir şeyi merak ettim bu şekilde “wordpress”le hazırlanmış bir sitenin alt kısmında wordpressle ilgili herhangi bir ibare imza filan yer alıyor mu?
  mesela Copyright © wordpress gibi
  eğer yer alıyorsa bunu kaldırmak mümkün mü? Teşekkürler…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki mümkün. Kurduğunuz site tamamı ile size ait oluyor. İstediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. Hatta wordpress alt yapsınında yapıldığını bile gizleyebilirsiniz kurulan sitenin.

 40. elifistanblog dedi ki:

  Benim wordpresste bir hesabım var aynı hesap ve isim üzerinden site kurmak istiyorum ne yapmalıyım

  1. Burak Oran dedi ki:

   WordPress’te hesabım var derken ? WordPress’te site kurmanın wordpress.com ile alakası yok. Bu yazıda wordpress.org üzerinden web sitesi kurma anlatılır.

 41. İhsan dedi ki:

  Ya sen ne mükemmel bir adamsın !!! Gerçekten yazının başında da dediğin gibi adımlarını izlediğimde hiçbirşey ters gitmedi. Herşeyi ama herşeyi düşünmüşsün çok teşekkür ederim. Emeğine yüreğine sağlık.

 42. Burak dedi ki:

  Index of /

  wordpress/

  iyi günler anasayfaya tıkladığım zaman bu yazı çıkıyor daha sonra wordpress üzerine tıkladıktan sonra anasayfaya yönlendiriyor . Bu problemi nasıl düzelteceğim yardımcı olursanız sevinirim.

 43. Site Kurma dedi ki:

  Bu kadar detaylı anlatım yapmışsınız gerçekten süper bir kaynak.

 44. Serkan dedi ki:

  Görseller ile ayrıntılı anlatım yapmışsınız elinize emeğinize sağlık bilmeyen arkadaşların kesinlikle rehber yazısı olacaktır.

 45. adem dedi ki:

  siteyi godady den mi kuralım

  yoksa en iyi hosting firmaları yazınızda yazan firmalardanmı kuralım sitenize bakarak site kurmaya calışacam

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam GoDaddy firması wordpress kurulumu ( yukarıda anlattğım yöntem ) wordpress’te site kurmak için gerekli tüm eklentilerin ve temaların kurulumu ile birlikte geliyor. Yani bu da wordpress ile site kurma işlemini muazzam kolaylaştırıyor. Ben de sırf bu yüzden yazımı Godaddy üzerinden anlattım. Yani eğer en kolay yoldan, hiç bir şey bilmeden gerçekten profesyonel bir web sitesi kurmak istiyorum diyorsanız, yukarıda bahsettiğim adımlarla ( ki bu adımlar sadece godaddy firmasına özeldir ) kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca yazımın sonunda yer alan videoyu başka bir yerden wordpress ile site kurduğunuzda takip edemezsiniz. Çünkü video sadece yazımdaki adımlardan sonrası için uygulanabilir durumda. Godaddy yabancı bir firma olmasına rağmen dünyanın en iyi 5 firmasından biridir. Ve açılma hızları Türkiye’deki bir firmada 2 saniye ise, godaddy avrupa server’ında 2.03 saniye olacak, yani aradaki fark milisaniyelik olacaktır. Dolayısı ile yazımı takip ederek gönül rahatlığı ile sitenizi kurabilirsiniz.

 46. Fatih dedi ki:

  Tek kelime ile harika bir yazı olmuş. Site kurmak konusunda hiç alakası olmayanlar bile rahatlıkla faydalanabilir.

 47. Gürkan dedi ki:

  Bu kadar yalın ve detaylı başka bir anlatış olamaz herhalde. Öğretmen gibisin dostum. Seni okullarda kodlama derslerine konuk öğretmen olarak devlet davet etmeli bence. :) Öğrenmek isteyen insanların bilgi açlığını kapatan nimet gibisin…

  Dostum; wordpress de alan adı ve alan sunuyor. Belli bir ücret karşılığı farklı paketler satın alabiliyorsun. Bunlar hakkında ne düşünüyorsun? Kaynağından mı almalı yoksa farklı güvenilir firmalardan mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Övgü dolu yorumların için teşekkür ederim Gürkan. Soruna gelince, wordpress’te sunulan paketler ücretsiz wordpress alt yapısı için olan paketler. Yani ücret ödeyip, oradan alan adı da, hostingde alsan yine kullandığın wordpress kısıtlamalar ile dolu olacaktır. O yüzden kesinlikle uzak dur derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir