WordPress Mi Blogger Mı Yoksa WordPress.org Mu ?

Blog

Blog açmak istiyor ve sizin için en verimli platformun wordpress mi blogger mı olduğuna karar vermekte güçlük çekiyorsanız, net bir fikir kazanmak adına kesinlikle doğru adreste olduğunuzu söyleyebilirim.

Blog açmak için hangi blog platformunu tercih etmeliyim ? Blogger mı yoksa wordpress mi ? sorusunu bir çok defa araştırdığınızı ve sonuç olarak, önce ücretsiz servisler olan blogger veya wordpress.com’u tercih edip, blogunuz başarılı bir noktaya geldikten sonra wordpress.org’a geçme kararına daha yakın olduğunuzu biliyorum.

Webde yer alan çoğu “wordpress mi blogger mı” yazısı tüm blog platformalarını objektif bir şekilde artı ve eksi yönleri ile size sunuyor.

#Ben ise bu yazımda farklı olarak, bahsettiğim bu yazıların çok fazla objektif ve yüzeysel olduğu düşüncesi ile, wordpress mi blogger mı tercihini biraz daha derine inerek inceleyeceğim.

Daha doğrusu, blog hayatına başlangıç olarak önce ücretsiz blog açma servisleri olan blogger veya wordpress.com’u tercih edip, belirli bir başarıya ulaştıktan sonra wordpress.org’a geçme düşüncesinin neden yanlış bir düşünce olduğunu anlatacağım.


Tabii eğer siz en başta blog açma konusunda hangi platformun doğru bir başlangıç olacağını öğrenmek için bu yazıya geldiyseniz de, hiç bir şey okumadan, sadece makyaj blogları, gezi blogları, yemek blogları, kişisel bloglar ya da en iyi bloglar başlıklı yazılarımda bulunan Türkiye’nin en iyi bloglarını incelemenizi rica edeceğim.

Tüm bu yazılarda bulunan en iyi blogların, portalların hatta türkiye’nin en büyük sitelerinin %90’ından fazlasının alt yapı olarak wordpress.org’u tercih ettiğini göreceksiniz. ( Bkz: WordPress kullanan siteler )

Dolayısı ile siz de sadece bu yazılardaki sitelere bakarak, wordpress.org kararını rahatlıkla verebilir ve blog nasıl açılır yazımı takip ederek wordpress üzerinde bir blog, wordpress site kurma başlıklı yazımı takip ederek te bir site rahatlıkla kurabilirsiniz.

WordPress.org Yerine Blogger veya WordPress.com Tercih Etmenin Ortaya Çıkarttıgı Fırsat Maliyeti

#Blogger ve WordPress.com tamamen ücretsiz fakat, wordpress.org’da hosting ve domain adresine toplamda ödeceyeceğiniz yıllık 150 – 200 TLher koşulda fırsat maliyetinizden çok daha düşük olacaktır.

Peki nedir bu fırsat maliyetleri, daha doğrusu blogum için wordpress.org alt yapısını değilde, blogger veya wordpress.com kullanmamın bana nasıl ve ne tür bir maliyeti olur ?

1- Blogun Geliştirilebilir Olup, Olmamasının Yol Açtığı Fırsat Maliyeti
2- Potansiyel Blog Gelirinde Platform Seçiminin Yol Açtığı Fırsat Maliyeti
3 -Blog Platformu Seçiminin Google Sıralamasında Yol Açtığı Fırsat Maliyeti
4- Platformların Dizayn Seçeneklerinin Fark Yaratmasının Yol Açtığı Fırsat Maliyeti

Biliyorum, listelediğim tüm maddeler ilk okuyuşta kulağa çokta anlaşılır gelmiyor fakat tam olarak ne kast ettiğimi detaylı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız.

1- Blogun Geliştirilebilir Olup, Olmamasının Yol Açtığı Fırsat Maliyeti

Bir çok wordpress vs blogger karşılaştırma yazısında wordpress.org’un sağladığı eklentiler bir avantaj olarak gösterilir.

Peki nedir bu eklentiler ve nasıl bir avantaj sağar ? Eklentileri en basit şekilde modifikasyon olarak düşünebilirsiniz.

Yani, blogunuzda üyelik kısmı mı oluşturmak istiyorsunuz, ya da forum ya da soru cevap kısmı ya da online rezervasyon vs. aklınıza gelebilecek her türlü blog geliştirme fikri için bir veya birden çok eklenti mevcut.

WordPress.org alt yapısı için yazılmış yüzlerce hatta binlerce ücretli & ücretsiz eklenti mevcut ve bu eklentileri kullanmak için hiç bir kod bilgisine ihtiyacınız yok.

Tek bir tıklama ile eklentiyi indiriyor, kur butonuna tıkladığınızda eklentiyi kuruyor ve aynı bir word, excel programı kullanır gibi eklentinin yönetim panelinden istediğiniz ayarları hayata geçiriyorsunuz.

Her ne kadar bu işe sadece blog yazma amaçlı başlasanız bile, blogunuzun ve oluşturacağı etkileşimin ileride neleri karşınıza çıkartacağını bilemezsiniz.

#Diyelim ki blog yazmaya başladıktan bir süre sonra ziyaretçileriniz ile aranızda bir iletişim kopukluğu olduğunu ve  ziyaretçileriniz ile daha yakından iletişim kurmak adına blogunuza küçükte olsa canlı bir chat bölümü ya da size soru sorabilecekleri bir platform oluşturmak istediniz.

Bunu wordpress.org üzerinden tek bir eklenti yükleyerek ( ki eklenti yüklemek hiç bir kod bilgisi gerektirmez ) 1 dakika içerisinde hayata geçirebilirken, blogger veya wordpress.com alt yapsında bunu hayata geçiremezsiniz.

Örnek:Hemen altta yer alan resim wordpress.org alt yapısı üzerine kurduğunuz wordpress blogunuza entegre edebileceğiniz onlarca chat eklentisinden sadece bir tanesinin ön yüzünü, yani blogunuzda tam olarak nasıl görüneceğini gösterirken,

Wordpress mi blogger mı - canlı chat ön yüzü

Bir alttaki resim ise, blogunuza entegre ettiğiniz bu chat eklentisinin yönetim panelinin nasıl olduğu ve ayarlarının nasıl yapıldığını gösteriyor.

Blogger mı wordpress mi - canlı chat arka yüzü

Bu kadar kolay mı ? Evet. Aynen bu kadar kolay. Zannediyorum wordpress.org’un farkı biraz biraz kafanızda canlanmaya başladı.

Buyrun buda ekletinin canlı görünümünün yani demosunun linki, detaylı inceyelebilirsiniz: WordPress Live Chat

#Yine diyelim ki blogunuzu açtınız ve bir süre sonra istediğiniz başarıya ulaştınız. Sonraki adım ne olacak ? E-kitap yazıp satmak mı ?

Fikir gayet güzelde kendi yazdığınız e-kitabı nerede satacaksınız ? Tabii ki en iyi satış noktası yine blogunuz olacaktır.

Bunu yine wordpress.org üzerinden tek bir e-ticaret eklentisi yükleyerek 1 dakika içerisinde hayata geçirebilirken, blogger veya wordpress.com alt yapılarında böyle bir imkana asla sahip olamazsınız.

#Yine blog hayatınızda başarılı bir noktaya geldiniz ve blogunuzdan gelir elde etmek amaçlı eğitim videoları çekip, bu videoları sadece üyelerinize sunup, üyeliğide ücretli yapmak istiyorsunuz.

Tüm bu işlevselliği wordpress.org alt yapısı için yazılmış tek bir eklenti ile hayata geçirmeniz mümkün.

Hatta aynı eklenti ile üyelikleri platin, altın, gümüş gibi sınıfllara ayırıp, farklı üyelik fiyatları oluşturma, sosyal medya hesapları ile üyelik oluşturma gibi onlarca farklı işlevi hayata geçirebilirsiniz.

Buyrun buda ekletinin canlı görünümünün yani demosunun linki, detaylı inceyelebilirsiniz: Membership Pro

Wordpress mi blogger mı - wordpress üyelik eklentisi

#Daha basit bir örnekle devam edeyim, blogunzun facebook sayfasının, abone sayısının ya da twitter takipçi sayısının artış ivmesini yükseltmek istiyorsunuz diyelim.

Bu ivmeyi yükseltmenin en etkili yollardan bir taneside popup ( açılır pencere) kullanmaktır ki siz bunu girdiğiniz bir çok site ve blogda tecrübe etmişsinizdir.

Ziyaret ettiğiniz bloglarda karşınıza belirli bir zaman geçtikten sonra ya da tam ayrılmak için pencereyi kapatmaya yeltendiğinizde karşınıza otomatik olarak açılan pencerelerden bahsediyorum.

Benim blogumda’da bu yazıyı okurken de karşınıza çıkacak olan, mail abone sayımı arttırmak için kullandığım açılır pencere…

blog tüyoları - blog ipuçları

İşte bunu yine wordpress.org’da tek bir eklenti ile 1 dakika içerisinde hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan hayata geçirebilirken, blogger veya wordpress.com alt yapılarında hayata geçiremezsiniz.

Asıl Nokta:Bunlara benzer yüzlerce örnek yazabilirim fakat üzerinde durmak istediğim asıl nokta, blogger ve wordpress.com’da elde edeceğiniz etkileşim oranı wordpress.org’da elde edeceğinizden çok daha düşük olacaktır.

Etkileşimi ne kadar fazla tutarsanız, elde edeceğiniz gelir potansiyeli o kadar yüksek olacaktır. Tam miktar vermesem de platform seçiminin yaratabileceği bu etkileşim farkı size yüklü bir miktar fırsat maliyeti çıkartacaktır.

2- Potansiyel Blog Gelirinde Platform Seçiminin Yol Açtığı Fırsat Maliyeti

Blogunuzu ne için açıyorsunuz ? Eğer bu soruya vereceğiniz cevaplardan bir taneside blog yazarak para kazanmak ise, o zaman blogger mı wordpress mi sorusuna vereceğiniz cevap kesinlikle wordpress olmalıdır. ( wordpress.org )

# Neden Derseniz;

1-Blogdan en yaygın para kazanma yöntemi olan google reklamlarını ele alalım. Blogger veya wordpress.com üzerinden bir blog açıp, google adsense’e başvuru yaptığınızda adsense başvurunuzu 99% ihtimalle onaylamayacaktır.

( Örnek: sizinblogadresiniz.blogger.com veya sizinblogadresiniz.wordpress.com )

Çünkü google adsense alt alan adlarını uzak bir kurumsallaşma sinyali olarak görüyor ve buda alt alan adları ile google adsense onaylatma işlemini neredeyse imkansız kılıyor.

2-Tabii bana cevap olarak, o zaman ben de yine blogumu blogger veya wordpress.com’da açarım fakat alt alan adı kullanmak yerine sadece domain adresine ücret ödeyip, blog ismimi benimsitem.com yaparak google adsense onayı alırım diyebilirsiniz.

Evet, pek tabii alabilirsiniz. Fakat reklamları blogunuza yerleştirme konusunda blogger ve wordpress.com wordpress.org kadar özgürlük sağlamadığı için,

wordpress.org alt yapısı üzerine kurduğunuz blogunuzdan kazandığınız reklam gelirne eş değer bir geliri blogger veya wordpress.com bloglarınızdan elde edemezsiniz.

Nedeni oldukça basit, ben wordpress.org’da google reklamlarını blogumun istediğim yerine koyabilirken, siz blogger veya wordpress.com’da istediğiniz yere yerleştirme yapamazsınız.

Çünkü blogunuzu full kontrol edebilme özgürlüğü,  wordpress.com ve blogger gibi ücretsiz blog açma servislerinde mevcut değil.

Bir reklamın site üzerindeki konumunun getirdiği gelire noktasında oldukça kritik, hayati bir öneme sahip olduğu eminim tahmin edebiliyorsunuzdur.

Google adsense ile blogger veya wordpress.com üzerinden günde 20 TL gelir elde etme potansiyeliniz varken, wordpress.org’da sadece reklam yerini özelleştirme ile,

Yani bir reklamı en çok tık alabilecek potansiyel bir noktaya yerleştirme ile, bu potansiyel kazancınızı 60 TL‘ye rahatlıkla çıkartabilirsiniz. İşte aradaki 40 TLtamamen sizin fırsat maliyetiniz olur.

Size bu konuda birde canlı örnek sunayım, 8 yılı aşkın bir sürede blogunu blogger alt yapısı üzerinde yazan, Türkiye’nin en ünlü bloglarından birini yazan ve yöneten Poyraz Şahin’in sorduğum bir soruya yönelttiği cevap;

Wordpress mi blogger mı Blogger kullandığına pişman bir blogger yazarı

3- Blog Platformu Seçiminin Google Sıralamasında Yol Açtığı Fırsat Maliyeti

Bir çok kişi blogger alt yapısının google tarafından sunulduğu için SEO açısından daha çok avantaj sağladığını söyler. Hatta buna kayıtsız şartsız inanlar dahi var.

Fakat sağladığı SEO avantajları açısından blogger alt yapısının, wordpress.org alt yapısının yanından bile geçmesi mümkün değil. Neden derseniz;

1-SEO açısıdan bir içeriğin URL yapısı kısa, sade, anlaşılır ve kesinlikle anahtar kelimeyi içerisinde barındırmalıdır. Yani SEO açısından doğru bir URL yapısı alttaki gibi olmalıdır;

https://wpmavi.com/wordpress-mi-blogger-mi/

Fakat Blogger alt yapısının URL yapısı sabit ve hiç bir şekilde kullanıcının isteği doğrultusunda değiştirilemez durumda, yani alttaki gibidir;

https://wpmavi.com/2015/12/wordpress-mi-blogger-mi/

WordPress.org alt yapısında ise URL yapınızı istediğiniz gibi değiştirmek tamamı ile sizin insiyatifinizde olan bir durumdur. Yani WordPress.org alt yapsısında blogunuzun URL yapısını SEO’ya en uygun şekilde set etmeniz mümkün olacaktır.

2-Wordpress.org’un sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi de SEO eklentileridir. Yine tek bir tıklama ile blogunuza kurabileceğiniz bir SEO eklentisi, SEO uyumlu makale yazma konusunda sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Nasıl mı ? Siz bir içerik yazarken, SEO eklentisi hemen o içeriğin altında size o yazı ile ilgili SEO kurallarını doğru uygulayıp, uygulamadığınıza dair canlı sonuçlar sunar.

Yani, yazınızda kullandığınız bir anahtar kelimenin yazı içerisinde toplam kaç kere yer aldığı, yazı başlığınızda, URL yapınızda, alt başlıklarınızda, resim alt taglarında yer alıp almadığı gibi onlarca SEO Kriteri size canlı rapor olarak yazının hemen altında sunulur.

Wordpress SEO by Yoast - Sayfa Analizi İnceleme

Sizin tüm bu kurallara blogger veya wordpress.com alt yapılarında manuel olarak dikkat etmeniz gerekirken, wordpress.org alt yapısında size direkt hazır sunulur.

Yani wordpress’org’da bir içeriği SEO uyumlu yazma şansınız blogger’a veya wordpress.com’a göre çok daha yüksektir.

Tabii SEO eklentilerinin sağladığı avantajlar sadece bu kadar değil, bahsettiğim örnek onlarca avantajdan sadece bir tanesi.

3-Yine Google’ın sıralama kriterleri arasında en çok dikkat edilen noktalardan bir tanesi de bir sitenin ne kadar hızlı açıldığıdır. Site hızı ise, yüzlerce faktör tarafından etkilenme potansiyeli olan bir değişkendir.

Örnek: Eğer bir blogun tüm css ve js kod dosyaları tek bir dosya üzerinden sunuluyor ise, blogunuzu ziyaret eden bir kişinin tarayıcısı tek bir çağrı ile blogunuzun tüm js ve css dosyalarını indirebilecektir.

Blogunuzun css ve js kod dosyalarını blogger veya wordpress.com alt yapıları üzerinden kısıtlı oldukları için tek bir dosya halinde sunmanızın imkanı yoktur.

Fakat wordpress.org’da yine hiç bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan tek bir cache eklentisi yükleyerek ve eklenti ayarlarından “js ve css dosyalarını tek bir dosya şeklinde sun” seçeneğini aktif hale getirerek bu işlemi yapabilir ve site hızınızı arttırabilirsiniz.

Bunun gibi yüzlerce hız faktörünü wordpress.org alt yapsında optimizasyon eklentileri ile düzenleyerek, site hızınızı maksimum seviyelere getirip, google gözündeki değerinizi arttırabilirsiniz.

4-Matt Cutts’un ( Google Web Spam ekibini başı ) bile, kendi kişisel blogu için wordpress kullandığıdan bahsetmeme bile gerek yok diye düşünüyorum.

Demek istediğim, wordpress.org alt yapısında olan blogunuzda bir içerik yayımladığınızda, wordpress.org’un sunduğu araçları kullanarak google’da üst sıralarda yer almanız,

aynı içeriği blogger veya wordpress.com alt yapısından yazıp, google’da üst sıralarda yer almanızdan çok daha kısa sürede olacaktır.

Tabii tüm sıraladığım bu maddeler blogger’da yazdığınız bir içeriğin google’da üst sıralarda yer almayacağı anlamına gelmiyor.

Sadece WordPress.org blog alt yapsında yayımladığınız bir içerik doğru araç kullanımı ile google’da ilk sıraya 6 ayda gelebilecekken, blogger’da bu süre 12 ay sürecektir.

Aradaki 6 ay ise, tamamı ile sizin fırsat maliyetiniz olacaktır. Neden blogunuz için bu tür avantajları olan bir platform tercih etmek varken, blogger veya wordpress.com tercih edesiniz ki ?

4- Blog Platformlarının Sağladığı Temaların Görsellik Açıdan Fark Yaratmasının Yol Açtığı Fırsat Maliyeti

Biliyorum, kendim de her zaman için bir blog için en önemli şeyin içerik kalitesi olduğunu her fırsatta vurgularım fakat, içerik kral ise, tasarımda kraliçe.

Blogger veya wordpress.com alt yapılarında kullanabileceğiniz blog tasarımları oldukça kısıtlı ve hem görsel açıdan hemde işlevsel açıdan wordpress.org’a göre çok daha yetersiz kalıyor.

Blogunuz için kullandığınız tema o kadar önemlidir ki, elde edeceğiniz potansiyel gelirde direkt olarak çok büyük bir oranda etkiye sahiptir.

Nasıl derseneniz, google sıralama kriterleri arasında bir ziyaretçinin blogunuzda ne kadar zaman geçirdiği, kaç içeriğinizi okuduğu, yorum ya da sosyal medyada paylaşım yapıp yapmadığı gibi faktörlerde yer alır.

Ve bir blogun dizaynı tüm bu faktörler üzerinde direkt bir etkiye sahiptir. Dünyanın %30‘u wordpress.org alt yapısını ve %1 i blogger alt yapısını kullanırken, blogger’ın hem görsel hemde işlevsel olarak wordpress.org kadar gelişmiş olabilmesine imkan var mı ?

Tabii ki yok. Bu tamamen arz talep ile alakalı bir durum. Talebin yüksek olduğu yerde üretim fazla olurken rekabette fazla oluyor ve rekabetin yoğun olması her zaman kaliteyi getiriyor.

Örnek:Hemen altta resmini gördüğünüz, 40 binin üzerinde satmış bir wordpress temasının ana sayfasından küçük bir kesit. Bu da tema demosunun canlı örnek linki: Sahifa WordPress Teması

Newspaper wordpress teması - Tasarım açısında wordpress mi blogger mı

Bir altta yer alan resim ise, yine blogger’ın en çok kullanılan temalarından bir tanesinin ana sayfasından küçük bir kesit. Bu da tema demosunun canlı örnek linki: Gamer Blogger Teması

Aradaki farkları tek tek yazarak hem sizi boğmak, hem de yazımı uzatmak istemiyorum. İki demoyu da inceleceğinizde farkın sözle ifade edilmesine gerek olmadığını zanet anlayacaksınızdır.

Gamer blogger teması - Blogger mı wordpress mi

#Gelelim aradaki tasarım farkının size nasıl bir fırsat maliyeti yaratacağı konusuna; Blogger veya wordpress.com alt yapılarında kullandığınz bir temada ziyaretçileriniz blogunuzda ortalama 1 dakika geçiriyorsa, wordpress.org’un sunduğu profesyonel görünüm anlayışı ile bunu 3 dakikaya çıkartmanız mümkün olacaktır.

Blogunuzun ortalama oturum süresinin artması demek, içeriklerinizin google sıralamasında daha iyi yerlere gelmesi demek. Daha iyi bir sıralama daha çok organik trafik ve dolaylı olarak potansiyel gelir artışı demek.

İşte, sadece örnek olarak verdiğim aradaki 2 dakikalık fark, tamamen sizin fırsat maliyetiniz olacaktır.

WordPress.org Tercih Etmemenin Yol Açacagı Diger Maliyetler

Tüm fırsat maliyetleri sizi blog açacağınız platformu wordpress.org seçme konusunda ikna etmekte yetersiz kaldı ve siz hala ben önce blogumu blogger ve ya wordpress.com’da açayım, başarılı olduktan sonra wordpress.org’a geçerim düşüncesindeyseniz

WordPress.org tercih etmemenin karşınıza çıkartacağı diğer potansiyel maliyetlerden de haberdar olmanızda fayda var.

Bloggerdan veya WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçiş
( Yönlendirme ve Taşıma )

#Eğer blogunuzu ücretsiz blog alt yapısı olan wordpress.com araclığı ile hayata geçirmek ister ve bir gün blogunuzu geliştirmek adına wordpress.org’a geçmek isterseniz ki o gün mutlaka gelecektir;

İçerikerinizin mevcut google sıralamasını kaybetmemesi için, eski blogunuzu yeni blogunuza yönlendirmeniz gerekecektir.

Ve wordpress.com bu yönlendirme işlemini ancak ve ancak belirli bir ücret ödedikten sonra yapmanıza olanak sağlar ki bu ücret yaklaşık olarak yıllık 13 dolar gibi bir fiyattır.

Bir de google sıralamanızı kaybetmemek adına bu ücreti en az 2 yıl ödemeniz en sağlıklı yol diye düşürsek, bu durum size topalamda 26 dolar gibi bir maliyet çıkartacaktır.

Yani, wordpress.com kullanmazken, wordpress.com’a 26 dolar gibi bir ödeme yapmak zorunda kalacaksınız.

#Taşınma işleminin size yaratacağı diğer bir problem ise, bu sürecin oldukça sıkıntılı bir süreç olması.

Taşınma işlemi sırasında yapacağınız tek bir hatada sarf ettiğiniz tüm emeği kaybetme gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu süreci bu kadar sıkıntılı yapan da tam olarak budur yani, hata yapma riski taşıması.

Tabii bu geçiş işlemini yapmaya karar verdiğiniz gün “ben size en başta wordpress.org’u seçin demiştim, seçmemeniz sizin hatanız” demeyeceğim tabi :) bunun yerine yine size,

SEO Kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e Geçiş
SEO Kaybetmeden WordPress.com’dan WordPress.org’a Geçiş

başlıklı yazılarımla  elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Belirttiğim yazıları adım adım takip ederek taşıma işleminizi sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Size Aitliğin Sağladığı Özgürlük

#Kaçak olarak Lig Tv yayınlarının blogger üzerinden yapılmasından sonra Blogger daha önce erişimi kapatılmıştı. Blogger daha sonra tekrar erişime açıldı fakat bunun tekrar olmayacağı kimse garanti edemez.

Google yarın bir gün Blogger’ı tamamen yayın hayatından kaldırırsa, ipler sizin elinizde olmadığı için tüm emekleriniz boşa gidebilir.

Fakat wordpress.org’da kendi blogunuzu kendi satın aldığınız domain ve hosing üzerinde barındırdığınız için böyle bir durum söz konusu olamaz.

#Blogger’da yada wordpress.com’da telif hakkı olan bir içeriği ( resim, video vs. ) izinsiz kullanmanız ve herhangi bir şikayet durumda google uyarı yapmaksızın blogunuzu yayıma kapatabilir.

Yine böyle bir durumda, kendi blogunuzu kendi satın aldığınız domain ve hosting üzerinde barındırdığınız için blogunuzu sizin dışınızda kimse kapatamaz.

#Hem blogger, hemde wordpress.com üzerinden açtığınız bloglarınızın adresleri alttaki gibi olacaktır;

sizinblogadresiniz.blogger.com veya sizinblogadresiniz.wordpress.com

Bu tür adreslerin ziyaretçileriniz üzerinde akılda kalıcılık konusunda yok denecek kadar az bir şansa sahip olduğu diğer bir gerçek.

#Wordpress.org üzerinden açıtığınız blogunuz bir hosting ve alan adına sahip olacağı için, aynı zamanda mail@siteniz.com şeklinde mail adreslerleride oluşturma olanağınız olacaktır.

#Eğer wordpress.com’u tercih ederseniz, wordpress.com blogunuz üzerinden reklam yayımlar ve yayımı durdurmak içinse, sizden yıllık 30 dolar gibi bir ücret talep eder.

Yardım & Destek

#Dünya üzerinde kurulu web sitelerin %30’unu wordpress.org alt yapısı oluşturduğu için, internet üzerinde yardıma ihtiyaç duyduğunuz her noktada kaynak bulmanız çok kolaydır.

#Hosting firmanızdan wordpress yönetimi ile ilgili olmasada, site yedeğinizi alma, güvenlik, site performansı gibi konularda destek alabilmeniz mümkün olacaktır.

Güvenlik

#Wordpress.org alt yapısında kuracağınız blogun güvenlik alt yapısından siz sorumlu olacaksınız fakat, wordpress’te bunun içinde eklentiler mevcut.

Tek bir güvenlik eklentisi yükleyerek, blogunuzun güvenliğini sağlamanız mümkün.

#Blogger’da blogunuz için depolama adına herhangi bir limit yok, wordpress.com’da 3 GB, wordpress.org alt yapısında ise, kullandığınız hosting paketinin sağladığı disk alanı kadar ( yıllık 150 liralık paketler genelde sınırsız disk alanı sağlar )

Kullanım Zorluğu

#Blogger ve wordpress.com yönetim panellerini öğrenmek ve bir blog kurmak tamamen kurmanız dakikar alırken, wordpress.org alt yapısını ve neyi nasıl yapacağınızı öğrenmek biraz zaman alabilir.

Ama dediğim gibi, wordpress.org’u öğrenmek için internet üzerinde sınırsız sayıda kaynak mevcut.

Zaten çoğu insanı ve muhtemelen karar verme noktasında sizi de çelişkiye düşürecek tek nokta, sunulan bu blog alt yapılarının kullanım kolaylıkları olacaktır diye düşünüyorum.

Evet blogger ve wordpress.com ücretsiz servislerini yönetmek wordpress.org alt yapısını yönetmekten çok daha kolay olacaktır.

Fakat eğer içinizde öğrenme isteği ve birazda olsa bu işe gerçekten hevesiniz varsa tüm wordpress kullanıcıları gibi, benim gibi, siz de wordpress’i kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Öğrendikten sonra bir word, excel programı kullanmaktan farksız olduğunu göreceksiniz. Ben yapıyorsam, siz de yaparsınız.

WordPress.org’u sahladığı avantajlar adına kesinlikle öğrenilmeye değer diye düşünüyorum.

Sonuç

Bunca yıllık tecrübem ve samimiyetimle söylüyorum ki, blog açmak istiyorsanız, kesinlikle wordpress.org alt yapısını tercih etmelisiniz.

Tüm yazdıklarımı ve önerilerimi bir kenara bırakıp, sadece aşağıdaki grafiği incelemeniz bile, wordpress mi yoksa blogger mı tercihini yapmanız için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

#Alttaki grafik dünya genelinde en başarılı olarak nitelendirilen 100 blogun kullandıkları blog alt yapılarını gösteriyor.

%48’lik dilimi tek başına wordpress alt yapıları oluştururken, geri kalan 52% lik kısmı diğer 11 blog platformu oluşturuyor…

Wordpress mi yoksa blogger mı

WordPress Mi Yoksa Blogger Mı

Adım Adım Blog Açmak – Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımı takip ederek, 10 dakika içerisinde sizde wordpress.org alt yapsında bir bloga sahip olabilirsiniz.

Tabii alternatif olarak, çoğu kişinin ve size de ilk aşamada mantıklı gelen yöntem olan, ben önce blogger veya wordpress.com gibi ücretsiz alt yapılar üzerinden blogumu açayım, eğer başarılı olursam wordpress.org’a zaten geçerim yolunu izleyebilirsiniz.

Fakat, bu yolu izlediğinizde kazandıklarınıza kıyasla, kaybettikleriniz yani fırsat maliyetiniz karşılaştırılmayacak derecede fazla olacaktır.


Umarım WordPress Mi Blogger Mı Yoksa WordPress.org Mu ? başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress Mi Blogger Mı Yoksa WordPress.org Mu ?” ile ilgili yorumlar;

 1. anıl dedi ki:

  merhaba
  wordpress.org ile kendi temamı yazsam herhangi bir telif ihlali yapmış olurmuyum
  adsense için telif oluştururmu

  Ayrıca
  Yoast ve Jetpack eklentilerinin ücretsiz sürümünü kullanmam yine telif problemi oluştururmu

  Web sitemde reklam alabilirmiyim

 2. Mehmet G. dedi ki:

  Bakın bazı konularda benim de gerçekten Blogger’dan çekip gitmeyi düşündüğüm oluyor. Mesela bir tane bile sticky sidebar eklentisi yok. Bir eklenti için yeni tema satın alıp veya klasik temalardan başkasına geçiş yapıp bütün düzeni alt üst etmem bekleniyor. Bu beni gerçekten yıprattı yalan yok. Yazınızda da birçok ayrıntıya zaten yer vermişsiniz. Ancak yorumlarınıza ve yazının coşkusuna baktığımızda gerçekten bir takım tutar gibi WP tutkunu olduğunuz anlaşılıyor :). Bu işin ciddiyetini biraz bozuyor bence. İyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam wordpress’i kullanın uzun bir süre ondan sonra tekrar buraya yazdıklarınızı bir düşünürsünüz. Tecrübe etmeden, bilmeden sadece uzaktan bakarak doğru bir yorumda bulunmanız mümkün değil. Biri şampiyonlar ligi, diğeri spor toto 3. lig 3. grup.

 3. Emir dedi ki:

  Reklam kokan bir paylaşım, gene de bazı konularda açıklayıcı. Blogger kullananların çoğunun reklam olsun diye bir derdi yok, sadece yazmak için yazıyorlar. İmkanı olan zaten wordpress.org kullanır ha yok imkanı olmayan ve bu işlerden hiç anlamayan biri blogger kullanır. Seo konusuna gelince google kendi temalarını buna en uygun şekle sokmul zaten, sadece dizaynlar biraz sade. Sorun şu ki çok karışık siteler de pek hit almıyor, blogger akıllıca kullanılırsa wordpress’den daha iyi bir hit alabilir. Sonuçta wordpress de blogger da kendi kendine içerik yaratmanızı sağlamıyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazmak için gene yazsınlar hocam. Ancak yazmak için yazarken para da kazanma fırsatı varsa neden insanlar bu fırsatı elinin tersi ile itsin ki ? İnanın bana blogger’ın wordpress karşısında övülecek en ufak bir noktası bile yok. Bunu gidin yıllardır blogger’da yazan ve wordpress’ geçmiş tr’nin en büyük blogçularına sorun. Eğer siz de wordpress kullansaydınız ne demek istdiğimi çok daha iyi anlardınız.

 4. Fatih dedi ki:

  Ben 150 gün oldu site kurdum :) site kurmadan önce sağolsun wpmaviden çok şey kaptım :) örnek vereyim ben bloggerden bir site açtım 2 yazı wordpress.comda 2 yazı girdim :) çok sıkıcıydı. Sadece deneme amaçlıydı. Sonra wpmavinin dediğini yapmaya karar verdim 150 gündür sitem var :) wordpres.orgtan :) peki gerçekten dediği doğrumu tartışmasını yapmayacam bile çünkü gerçekten wordprees alanında wpmavi her türlü doğruluğu sunuyor :) ayrıca ilk başta dediği 150-200 tl arası diyor fakat başlangıç için 50 tl bile yeter. 30 domain yıllık. 20 de başlangıç host olsun :) ben öyle başladım. Daha sonra host yükselttim oda pek para tutmadı 50 tllik aldım. Yani kısacası bu bilgilendirmeyi yapmak istedim. Ayrıca wpmavi bir çok wordpress konusunda bana yardımcı oldu. Bu yüzden ben wpmaviyi türkiyenin en güzel wordpress sitesi görmeye devam edecem. Zaten başka hiç bir sitede bu kadar detay yoktur.
  Burak oran teşekkürler sitem şuan organik gelen çok az ama büyüyecem senin sayende :) ayrıca türkiyenin en iyi wordpress sitesi olarak bir yazı yazıp sizi göstermeye çalışacağım.

 5. Ebru dedi ki:

  Emeğinize sağlık…blog yazmaya yeni başlayacak kişilere en başta en gerekli bilgileri veriyorsunuz, tebrik ederim.
  Benim gibi sıfır bilgiyle okuyan birisi bir kaç yazıdan sonra epey bilgiye, cesarete, fikre sahip oluyor. Çok faydalı yazılar, gerçekten teşekkürler :)

 6. Serdar Duman dedi ki:

  Şu an yeni açtığım websitemi özel alan adımla blogger tabanlı kullanıyorum. WordPress’in muhteşem avantajlarını biliyorum. Benim için WordPress yerine Blogger’de olmanın tek sebebi var. Daha önceki websitelerimde, hosting konusunda yaşadığım çıldırtıcı kötü tecrübeler.Neler yaşadım, neler hosting firmalarından. Şu an Blogger’in bana o türlü sorunları hiç yaşatmamış olmasına binaen “oh kafam rahat, hosting derdi yok” dedirtse de SEO konusunda gönlüm rahat değil. Ama o eski kötü günleri tekrar yaşayacağım diye adete korkuyorum. Ben uzun yıllar bir nevi küsmüştüm bu işlere hosting firmalarından dolayı. Bir çok şeyi unutmuş olmakla birlikte yeniden hafızamı güncelleyerek dönüyorum bu işlere, sizin sitenizin de teşvik ve katsı var. Sağolasınız

 7. Umut Fırat Geçgil dedi ki:

  Yazınız çok başarılı, kısa ve net olmuş tebrikler. Bu konuları henüz yeni araştırmaya başladım. Tüm uyarılarınıza rağmen :) ücretsiz bir hesapla başlamak istiyorum. Bu noktada blogger mı wordpress mi tavsiye edersiniz? Kısaca nedenini de yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yorum yaptığınız bu yazımı okursanız, sorduğunuz soruya zaten cevap bulacaksınızdır.

 8. Çıplak yazar dedi ki:

  Merhaba Burak. Çok faydalı ve detaylı bir yazı olmuş. Ancak benim durum biraz farklı olduğu için fikrini almak istedim. Elimde domain ve host var. Blogum şu anda blogger üzerinde ancak ben wordpress e geçmeyi düşünüyorum. Tema satın almak yerine başlangıç olarak free temalar kullansam bir zararı olur mu? Ilerde lisanslı satın alırım Mutlaka. Ancak başlangıç için bı şekilde bir geçiş yapmak zararlı olur mu?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam ücretsiz temaların bir zararı olmaz. Böyle bir kıyaslamayı düşünmemelisiniz bile. Aralarındaki fark sadece ücretli temalarda ücretsizlere göre daha fazla özellik olması. Yani bu farkın zararla hiç bir ilgisi yok.

 9. Betül dedi ki:

  Merhaba Burak Bey çok yararlı bir yazı olmuş. Gerçekten wordpress kaliteli. Ben ilk blogger kullanmıştım ama başarılı olamadım. Sonra wordpresse geçince 1 yılda 500bin görüntülemeye ulaştım. Şimdi aylık 60bin görüntüleme oluyor. Reklam koymak istiyorum bu yüzden com yapmalıyım biliyorum hiçbir bilgim olmadığı için de nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bu yüzden size sorum olacaktı. wordpress.com’u kişisel olarak yükseltirsek siteye reklam koyabilir miyiz? Yoksa Premiumda mı bu mümkün. Kişisel yükseltmede 36 dolar isterken premiumda 99 dolar istiyor ki bu çok fazla. Lütfen cevaplarsanız çok mutlu olurum. Hiçbir yerde bununla ilgili bir cevap bulamadım…

  1. Burak Oran dedi ki:

   İşte, ücretsiz blog platfromları kullanmanın zararları… Hayır hocam ücretli sürüme de geçseniz relam yayımlayamazsınız. Reklam yaymlasanız bile reklam yerlerini istediğiniz gibi özelleştiremezsiniz. Bu da size her zaman bir mali kayıp yaşatacaktır. Tavsiyem sitenizi wordpress.org’a taşımanız. Bunu da worpress.com’dan wordpress.org’a geçiş başlıklı yazımı takip ederek yapabilirsiniz.

 10. AyazzDenizz dedi ki:

  Uzun Lafın Kısası. Emegini Yüregine Saglık.. Çok Faydalı Bir Yazi olmuş. Ben 10 yıl a Yakın Blogger Kullanıyorum. Ama artik Değişim Vakti olduguna inandim. Başarılarınızın Devamını Dillerim..

 11. rabia dedi ki:

  merhaba bir kaç yıldır bloggerda yazıyorum ve bir kuruş da kazandığım yok. kazanma amaçlı açmamıştım ama kazanan kişileri de görünce dönem dönem ara verip alexa değerimi yerle bir etiğim de oldu. moralim bozuluyordu ben kazanamayınca :) bu arada kazanan arkadaşlar adsenseden değil firma işbirliklerinden kazanıyordu elbette. her neyse bir kaç gündür yazılarınıza denk geldim ve nasıl gaza geldiysem elimde kalan son paramı haftaya okul harcımı yatırmam gerekirken bir tasarımcıya verdim ve wordpresse geçir beni dedim :) okulum olmasa kendim öğrenip yapmak isterdim yazılarınızdan ama taşıma işleminde hata yapmaktan da korktum. :) umarım pışman olmam, umarım en azından amorti olur yatırdığım kadarını kazanayım bari :) şu anda yeni başladık tasarıma ve taşımaya. tasarım konusunda zerre fikrim yok. işlem bittikten sonra da sizden bol bol akıl alacağım sanırım. bu derece severek ve özverili yazmanıza da hayran kalmamak mümkün değil. daha soru aklıma takılmadan cevabını buluyorum yazılarınızda.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam benim zaten taşıma işlemini sorunsuz bir şekilde yapabileğiniz bir yazım mevcuttu. Blogger’dan wordpress’e geçiş. Kendiniz de yapabilirdiniz yani, keşke bunun için para harcamasaydınız. Çümkü yapan kişi de farklı bişey yapmayacak. Umarım herşey gönlünüzce olur. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.

 12. Zeynep dedi ki:

  Merhaba çok sade ve detaylı bir yazı olmuş.2 gündür web de kafam allak bullak olmuştu.Çok faydalı oldu.Benim sorum wordpress.com daki ücretli paketler(Premium ve business) hakkında ki görüşleriniz nedir.Bu paketler özellikle de eklentiler açısından wordpress.org sağladığı özgürlüğü sağlarmı?Yani yinede tercihimiz wordpress.org mu olmalı.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba, malesef hocam wordpress.com’un ücretli paketleri de wordpress.org özgürlüğünü size sağlamaz. Tavsiyem blog nasıl açılır yazımı takip ederek blogunuzu wordpress.org üzerinden açmanız.

 13. derya dedi ki:

  Merhaba,

  Sormak istediğim blogger’ın tamamiyle ücretsiz olup olmadığıdır. Yani yıllık bir ödeme ya da belli bir sınırı geçince herhangi bir ödeme söz konusu mudur?

  Bir de blogger da resim kotası var mıdır? Varsa dolduğunda ücret mi ödeniyor yoksa başka yollardan fotoğraf yüklenmeye devam mı ediliyor?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam blogger tamamen ücretsizdir.

 14. Eylos dedi ki:

  Konu ile ilgili değil ama bu tip yazıları, yani bu kadar uzun bir yazıyı kaç saatte yazıyorsunuz?

 15. abdullah ihsan dedi ki:

  burak bey. çok faydalı çok güzel analtım .özellikle benim gibi yeni başlıyanlar için. peki değerli kardeşim sıkıştığımızda soru sormak istediğimi,zde sizlere nasıl ualaşabiliriz ??sormak istediğim bir kaç mesele vardı aydınlaırsan çok sevineceğim mesele bir iletişim numarsı

 16. berk dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Google yöneticisinin bile wordpress kullanması bence yeterince açık bir örnek olmuş. bu yolun henüz başında olan birisi olarak verdiğiniz bilgiler be destek için ayrıca teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Dimi :) Yorumunuz için ben teşekkür ederim hocam. Yazımın işinize görmesine sevindim.

 17. Mahmut dedi ki:

  Kardeşim Allah razı olsun senden. İlk defa bu konu hakkında detaylı bilgi içeren bir yazı gördüm sayende

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazım işine yaradıysa ne mutlu bana hocam. Yorum için ayrıca teşekkürler.

 18. http://911aile.com/hasta-bakimi/i/ dedi ki:

  çok güzel bir paylaşım teşekkürler….

 19. mastermind dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Yazmak isteyen arkadaşların bu konuyu mutlaka okuması gerekiyor. WordPress gerçekten kaliteli bir içerik yönetim sistemi.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Görüş ve önerileriniz için teşekkür ederim hocam.

 20. Medya İstasyonu dedi ki:

  Merhaba,

  Yazınız için teşekkürler. Oldukça detaylı bir yazı. Blog açmayı düşünen arkadaşlara platform seçimi konusunda yol gösterici olacaktır. 3 senedir blogger üzerinden düzenli olarak blog yazarlığı yapıyorum. Açıkçası Blogger’dan memnunum. Şu ana kadar öyle ciddi bir problem yaşamadım ve WordPress’e geçme ihtiyacı da duymadım. Kaliteli ve eskimeyecek türden içerikler üretildiği sürece kullanılan platformun çok fazla önemi olmadığını düşünüyorum. Ben Blogger ile sadece içerik üreterek herhangi bir özel SEO yöntemi falan kullanmadan 3 yıldır network kurmada ve iş bağlantıları geliştirmede çok ciddi verim aldım. Tercih meselesi.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam blogger’dan neye göre memnunsunuz ? Yani WordPress kullanmayarak ne kaybettiğinizin farkında bile değilken neye göre karşılaştırma yapıp bloger’dan memnun olduğunuzu söylüyorsunuz ? Siz istediğiniz kadar içerik kaliteli oldukça platformun önemi olmadığını düşünün. Ancak durum kesinlikle düşündüğünüz gibi değil. Neden dünyanın en iyi blogları wordpress.org kullanıyor ? Neden hep önde gelen, hayatını blog yazarak geçiren insanlar wordpress.org kullanıyor ya da neden öne çıkan sitelerin neredeyse hepsi wordpress kullanıyor diye hiç düşündünüz mü ? Benim yazımda da tamamen anlatmaya çalıştığım noktayı zannediyorsam kaçırmışsınız. Ya da yazımı tamamen okumamışsınız. Siz blogger ile 3 kazanıyo ve bu kazançtanda memnun kalmış olabilirsiniz fakat aynı emek, aynı içerik ile wordpress.opg kullanarak bu kazancı 10 yapma şansınız var. Yani bu çok kaba taslak bir örnek olduk fakat demek istedğim wordpress.org ile işlerinizi ve kazancınızı çok daha profesyonel noktalara getirme şansınız var. Blogger’ın dünya üzerindeki pazar payı zaten çok küçük ve bunu da her geçen gün wordpress’e kaptırmaya devam ediyor. Yani gerçekten anlamadığım nokta, böyle bir yazıdan sonra nasıl hala blogger sizi tatmin etmeye devam ediyor ya da memnunum diyorsunuz inanın aklım almıyor. Acaba siz de bazı şeylerin farkındasınız da sadece kendinize motivasyon sağlamak için mi ısrarla memnun olduğunuzu dile getiriyorsunuz ? Çünkü başka hiç bir açıklama, mantık, verilere dayalı çalışma vs blogger’ın wordpress’ten daha iyi olduğunu kanıtlayamaz.

 21. Atahan dedi ki:

  Yazınız için çok teşekkür ederim. WordPress.com dan eklenti eklenmediği için adsense onayı alsa bile kod ekleyemediğimiz için bir işe yaramadığını biliyorum. Eğer wordpress.com sitelerine adsense ekleyebiliyorsak nasıl yapabiliriz?

 22. Arastiriyor com dedi ki:

  kesinlikle WordPress’den yanayım kullanım kolaylığı çeşitlilik eklenti sayısı tema vs bloggerin tek olumlu yanı seo dostu olması oda google hizmeti olduğu için tabiki

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazımda da dedğim gibi, Blogger SEO açısından da avantajlı değil. Bu sadece yaratılmış bir algı.

 23. Ruhsuz Atmaca dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş ama ağırlıklı olarak wordpress övgüsü var, iki platform arasında ayrım yapmak gerekirse tabi ki profesyonel anlamada wordpress iyi durumda olabilir ama blogların nüfus haritasını çıkarma gibi bir gerek duyarsak blogspot tabanın daha amatör vari işler yapıp başarılara ulaştığını görmekte mümkün. (BlogHocam’ın sıfırdan getirdiği blogunu görmek gerek) Özellikle yapılan yatırımlarla blogspotta gelşiyor. Hele ki google tabanlı olması aramalarda üst sıralara çıkma kolaylığı sağlıyor. İndekste zorluk çıkarmama gibi durum.
  Birde blogu modifiye etmede kolaylık var tabi, javascript kodlarıyla kolaylıkla 40 yaşında bir hanfendi bir blogu blogspotta modifiye edebiliyor, kendince biçimlendiriyor. Neyse güzel bir yazı ama blogspot benim nezdimde wordpress nazara biraz daha önde. :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yazımı baştan sona kesinlikle okumadığınızı düşünüorum. Hatta kurduğunuz “ele ki google tabanlı olması aramalarda üst sıralara çıkma kolaylığı sağlıyor. İndekste zorluk çıkarmama gibi durum.” cümlesi bunun kesin bir kanıtı. Ne kadar överseniz övün, blogger her zaman için size fırsat maliyetine mal olacak bir platformdur ve tarih olmaya mahkum bir platformdur.

 24. Fahri Can Usta dedi ki:

  Sanırım bununla ilgili bir yazıda ben yazmıştım ama sizin yazınız bu güne kadar yazılmış bütün yazılardan daha açıklayıcı ve şeçim yapmayı kolaylaştıran bir yazı olmuş birde ” kazanızda ” diye aratıp ” kafanızda ” yazarsanız hocam yanlış yazılmış.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Fahri övgü dolu yorumun için çok teşekkürler, bir blogger kullanıcıs olarak artık senide blogger’dan wordpress’e geçmeye davet ediyorum :)

 25. Görkem CAN dedi ki:

  Blogger bana daha keko style ve basit geliyor.. WordPress daha ziyade eğitimci, ciddi blogcu vs gibi kişilerin tercihi ki ben blog düşünsem WP seçerdim. Belki temalarla alakalı lakin bir ağırlığı var.

 26. Fatih dedi ki:

  Burak kardeşim , öncelikle verdiğin emek için teşekkürler. Bende ikinci bir blog açacağım ama bunu blogger ile açmayı düşündüm. Fakat yazını okuduktan sonra kafam baya bi karıştı. Yatırımı hangisine yapsam diye , blogger mı yoksa wordpress mi .Blogger ‘ı düşünmemdeki amaç da aynen yukarda anlattıklarından dolayıydı , seo ve google amcaya dost olmak . Senin önerin nedir acaba ? (yeni blogumda film yorumları ve sinema dünyası ile ilgili bilgiler olacak) , Yazın için teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Fatih öncelikle yorumun ve övgü dolu sözlerin için çok teşekkür ederim. Yazımda da bahsettiğim gibi, wordpress.org alt yapısının sunduğu araçlar, yani eklentiler SEO açısından çok daha fazla avantaj sağlamakta. Blogger alt yapısında bu şansı bulmanın imkanı yok. Bu sebeple wordpress SEO açısından çok daha avantajlı bir blog alt yapısı.

 27. Abdullah dedi ki:

  çok teşekkürler yine döktürmüşsün

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Abdullah.

 28. Mehmet Keylan dedi ki:

  Yazıda da bahsedildiği gibi bir çok web sitesinde yüzeysel olarak anlatılan bu önemli konu burada derinlemesine ele alınmış. Yazının bu konuda bir karar verilmeden önce başvurulacak en iyi Türkçe içeriklerin en başında olacağına şüphe yok. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra alınan kararlarla bir çok profesyonel ve yararlı blog yayın hayatına başlar. Ayrıca belirmek isterim ki hem uzun hem de bir çırpıda okunan faydalı yazılara sahip olmak her blog yazarının kolayca başarabildiği bir şey değil. Tebrik ediyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Mehmet böylesine dolu dolu bir yorum yaparak, yazıma verdiğim emeği karşılıksız bırakmadığın için sana çok teşekkür ederim. Yazımı böylesine yararlı bulman inan beni çok onure etti. Takipte kalman dileği ile blogçu arkadaşım.

 29. Berk dedi ki:

  Gerçekten kaliteli bir yazı olmuş. Bu yazıyı okuyan kişi wordpress’den başka bir şey kullanacağını sanmıyorum. Birde yazı içerisindeki “Membership Pro” linki kırık bildiriyim dedim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Berk yorumun ve verdiğin geri dönüş için çok teşekkür ederim. Linki düzelttim.

 30. Creafe dedi ki:

  Yeni başlayanlar için mükemmel bir kaynak olacak bu yazı, eline sağlık, başarılarının devamını dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazımı yararlı bulmanıza inanın çok sevindim çünkü oldukça emek verip hazırladığım bir yazı oldu. Umarım dediğiniz gibi yeni başlayanlara güzel bir kaynak olur ve verdiğim emek karşılığını bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir