11 Garantili Yöntem ile Google Adsense Onaylatma

Blog ve Para

Biliyorum, sizde blogundan para kazanan bir cok blogcu gibi google adsense reklamları ile blogunuzdan para kazanmak istiyorsunuz.

Google adsense reklamları ile blogundan yüzler hatta binlerce lira kazananlar mevcut.

Hatta Blogdan Para Kazanmak başlıklı  yazımda google adsense reklamlarıyla ayda 10.000 TL kazanan bir takipçimin istatistiklerini paylaşmıştım.

Google adsense oldukça kazançlı bir kapı olsa da çoğu blogçunun aklında olan soruları ve yaşadığı problemleri biliyorum;

Google Adsense başvuru şartları nelerdir ? Google Adsense onayı nasıl alınır ? Google adsense başvurumu kabul etmedi. Adsense başvurum reddedildi. Adsense başvurumu onaylamadı. Adsense blogumu neden kabul etmiyor…

Ve bu yüzden google adsense onaylatma işlemini sorunsuz gerçekleştirmeniz amacıyla, adsense başvurusu öncesi mutlaka yapamanız gerekenleri sizlere aktaracağım.

Adsense Onaylatma için Yerine Getirmeniz Gereken Olmazsa Olmaz 11 Madde

Google adsense onaylatma

Google Adsense Onaylatma

1-Gizlilik Polikası: Google adsense blogumu neden kabul etmedi ? Sorunuzun altında yatan sebeplerden bir taneside blogunuzda gizlilik politikası kısmı olmayışı olabilir.

Ama benimkisi sadece kendi fikirlerimi paylaştığım, basit bir blog. Gizlilik politikamın olması ne gibi bir önem arz ediyo diye düşünüyorsanız, kesinlikle yanlış bir düşünceye sahip olduğunuzu belirtmeliyim.

Google adsense başvurunuz reddedildi cevabını almadan önce kesinlikle blogunuz için bir gizlilik politikası oluşturmalısınız.

Eğer gizlilik politikası oluşturmassanız, 99% olasılıkla google adsense başvurunuzu kabul etmeyecektir.  Çünkü google gizlilik politikasını işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın göstergesi olarak kabul eder.

Siz adsense başvurunuzu gönderdikten sonra google adsense ilk olarak blogunuzda gizlilik politikasına yer verip vermediğinizi kontrol edecektir.

Eğer yer verdiyeseniz, diğer kriterleri kontrol etmeye devam edecek, eğer vermediyseniz size direkt olarak “Blogunuz şu an Adsense için uygun değil” cevabını gönderecektir.


2-Üst Seviye Alan Adı: Bazılarınız için üzücü bir detay olacak farkındayım ama blogger ve wordpress.com adresinden edindiğiniz blogların, yani alt alan adlarında bulunan blogların google adsense tarafindan onaylanması bir hayli zor.

Kim blogundan, emek verdiği ve zaman ayırdığı bir işten imkanı varken maddi bir gelir elde etmek istemez ki ?

Tabii bazen insaları blog açma konusunda ücretsiz hizmet veren blogger ve wordpress.com’a yönlendiriyorlar

Fakat, bu insanlar bir noktadan sonra sitelerine gelen ziyaretçi üzerinden maddi bir gelir elde etmek istediklerinde google adsense’ten onay alamadıklarını, yani taa en başta yanlış yönlendirildiklerini fark ediyorlar.

Eğer sizden onlardan biriyseniz, google adsense reklamları ile blogdan para kazanmak için mutlaka üst bir alan adına taşınmalısınız.

Üst seviye alan adı örneği: https://wpmavi.com
Alt alan adı örneği: http://wpmavi.blogspot.com yada http://wpmavi.wordpress.com

Tabii yeni domain adresinizi belirlerken alttaki maddeleri mutlaka göz önünde bulundurun;

 • Hack, Download, İndir vs. gibi kelimeleri kullanmayın
 • Başka bir kişinin yada firmanın telif haklarına aykırı domain ismi kullanmayın
 • Argo, küfür, cinsel içerikli kelimeler kullanmayın

#Eğer sizde benim gibi blogunuzu wordpress.org’da barındırmak istiyorsanız, 0’dan bir blog açmak için Adım Adım Blog Açma – Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımı takip edebilir,

#Eğer hem blogger alt domain isminde yer alan blogunuzu üst seviye alan adına geçirip, hemde wordpress.org’a geçmek istiyorsanız; SEO kaybetmeden Blogger’dan WordPress’e Geçiş başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.


3-İçerik Sayısı: Google adsense onaylatmak için kaç içeriğimin olması lazım sorusunun kesin ve net bir cevabı yok.

Ben blogum için adsense’e başvurduğumda toplamda 15 içeriğim vardı ancak 400 içerik ile başvurdum fakat adsense başvurum reddedildi diyen insanlar da gördüm.

Size tavsiyem ise, Adsense başvurunuzu yapmadan önce blogunuzda kaliteli ve tamamen özgün en az 500 kelimeden oluşan 20 içerik yayımlayın.


4-İçerik Kalitesi: Google adsense başvuru şartları arasında yer alan en önemli madde içeriklerinizin kalite seviyesidir.

Kopyala yapıştır yapmayıp, özgün, kaliteli, kullanıcı dostu, detaylı, okunma oranı ve etkileşim oranı yüksek içerikler yazın…

Tabii içeriklerinizin kalitesi kadar, hangi konularda oldukları da oldukça fazla önem arz ediyor çünkü, adsense bazı konulara tamamen kapısını kapatmış durumda.

Adsense Yasaklı İçerik Türleri: Telif haklarına aykırı içerikler (örnek: film siteleri), müstehcen içerikler, hack, casino, kumar, alkol, uyuşturucu, tüm yasadışı içerikler.


5-Hakkımda Sayfası: Gizlilik politikasında olduğu gibi, google adsense onaylatma için olmazsa olmaz kriterlerden bir taneside “hakkımda” sayfanızın olması.

Yine net bir şekilde söylüyorum ki, eğer google adsense’e blogunuzda “hakkımda” sayfası olmadan başvurduysanız, 48 saat beklemenize gerek yok. Ben size gönderecekleri cevabı direkt söylüyorum; “Adsense başvurunuz reddedildi.”

Google, gizlilik politikasında olduğu gibi “hakkımda” sayfanızı da işinizi ne kadar ciddiye aldığınızın göstergesi olarak kabul eder.


6-İletişim Sayfası: Google Adsense’den onay almak için bloguzda mutlaka yer vermeniz gereken bir diğer sayfa ise, iletişim sayfanız.

Google adsense için ölçüt, bir ziyaretçiniz sizinle iletişime geçmek istediğinde, bunu ne kadar kolay gerçekleştirdiği olacaktır.

Dolayısı ile, bir iletişim sayfanızın olması, iletşim sayfanızda bir iletişim formunun olması, ayrıca kendi domain adresinize ait bir mail adresinize yer vermeniz ornek@blogunuz.com, sosyal medya hesaplarınızı entegre etmeniz, yani ziyaretçilerinizin sizinle her türlü kanal üzerinden kolaylıkla iletişime geçmesine olanak sağlamanız, google adsense’ten onay alma şansınızı yükseltecektir


7-Tasarım: Gerçekten kaliteli içeriklere sahip olmanız, google adsense onaylatma için tek başına yeterli olmayabilir.

Adsense onayı almak için en az içeriğin kalitesi kadar blogunuzun tasarımıda büyük önem taşır.

Blogunuzun kullanıcı dostu, kolay navigasyona sahip olması ve profesyonel bir tasarıma sahip olmasına mutlaka özen gösterin.

En iyi WordPress Temaları başlıklı yazım size profesyonel bir tema seçiminde rehberlik edecektir


8-Google’a Kayıt Olmak: Google’dan kendisinin tanımadığı bir blog ile ortaklık yapmasını beklemek uçuk bir beklenti olacaktır.

Bu yüzden google adsense onaylatma için blogunuzu mutlaka google’a kayıt ettirmeli, ve google’ın blogunuzu indexlemesini beklemelisiniz.

Blogunuzu google’a nasıl kayıt edeceğinizi Blog Açtıktan Sonra İlk Yapılması Gereken 19 Şey başlıklı yazımın 16. adımından öğrenebilirsiniz.

Google’ın blogunuzu indexleyip, indexlemediğini google arama çubuğuna seninblogun.com yazıp, aratma yaparak öğrenebilirsiniz.

Eğer bu aramanızın sonucunda blogunuz çıkıyorsa, google blogunuzu indexlemiş demektir.


9-Google Analytics kullanmak: Google analytics google tarafından sunulan, blogunuz hakkında detaylı istatistik sağlayan ve bir blog yazarı için olmazsa olmazlardan olan muhteşem bir araçtır.

Google analytics, blogunuzun daha iyi yerlere gelmesi için katkı sağlayacak, dolayısı ile google adsense başvurunuzun onaylanma şansını yükseltecektir.

WordPress blogunuza Google Analytics eklemek İçin: WordPress Sitene Google Analtics Ekleme


10-Diğer Reklamları Kaldırın: Google Adsense’e başvuru yapmadan önce eğer blogunuzda başka bir firmanın reklamı varsa, kaldırmanızda fayda var.

Çünkü blogunuzda başka bir firmanın reklamları olması, google adsense ekibi üzerinde kötü bir izlenime sebep olabilir.


11-Diğer Önemli Noktalar: Yukardaki maddeler dışında Adsense onaylatma için aşağıda liste olarak paylaştığım maddelere de dikkat etmelisiniz.

 • Eğer birden çok blogunuz varsa, en iyi diye nitelendirdiğiniz blogunuz ile başvurun.
 • Adsense’e başvururken mutlaka gerçek kimliğiniz ve gerçek bilgilerinizle başvurun.
 • Telif hakkı olan resimleri kullanmayın. Kullansanız bile mutlaka kaynağını belirtin.
 • Adsense programına katılmak için mutlaka 18 yaşınızın üzerinde olmanız gerekli.
 • Blogunuza paralı trafik sağladıktan sonra Adsense’e başvurmayın.

Son olarak ayrıca, Adsense Şartlar ve Koşulları ve Adsense Program Politikaları‘nı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yukarıda sıraladığım tüm maddeleri yerine getirdikten sonra Google Adsense başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Adsense hesabınızın onaylanması 24 – 48 saat aralığında gerçekleşecektir. Ve Adsense’ten bir kez onay aldıktan sonra, reklamlarınızı diğer sitelerinizde de kullanabilirsiniz.


Umarım 11 Garantili Yöntem ile Google Adsense Onaylatma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

11 Garantili Yöntem ile Google Adsense Onaylatma” ile ilgili yorumlar;

 1. Hakan dedi ki:

  İyi geceler güzel bilgiler benim aklımda takılı olan soru şu sitemde 400 yakın kopya içerik vardı bunları sitede gizledikten sonra kendime özgün 30 Yakın içerik yazarak paylaştım ve onay almış oldum şimdi onay aldığım sitede örneğin sitem teknoloji ve mobil ağırlıklı bir site başka sitelerden bu tip alıntı yaparak paylaşım yapabilimiyim ve o 400 yakın gizlemil olduğum içeriği yayınlarsam sakıntı olurmu bana bir yardımcı olursanız sevinir

 2. Efe dedi ki:

  Gizlilik politikası olayına katılmıyorum. Birçok web sitesinin gizlilik politikası olmadan da adsense aldığına şahit oldum. Yanlış bilgilendirme yapmamalısın bence, “%99 alamazsınız” cümlesi çok yanlış.

 3. Kerem dedi ki:

  İyi günler hocam adsense başvurumu kabul etmedi sebep olarak program ölçütleri uygun değildir dedi ne yapmam gerekiyor acaba yardımcı olur musunuz

 4. Ramazan dedi ki:

  Merhaba. Sitemi sizin bilgi ve fikirleriniz sayesinde oluşturdum. Öok teşekkür ederim emeğiniz için. Şimdi de bu yazıdaki maddeleri yerine getirdim ve başvuru yapacağım umarım olumlu sonuçlanır.

 5. Aytaç dedi ki:

  **** Siteler bölümünde 6 adet web sitesi kayıtlı, bunların 2 tanesi reklam göterimine hazır olarak görünüyor. Diğer 4 tanesi, “Hazır hale getiriliyor” ibaresiyle beklemede.

 6. Aytaç dedi ki:

  “Adsense hesabınızın onaylanması 24 – 48 saat aralığında gerçekleşecektir. Ve Adsense’ten bir kez onay aldıktan sonra, reklamlarınızı diğer sitelerinizde de kullanabilirsiniz.”

  Burak merhaba, yukarıdaki yazından anladığım kadarıylla 1 domain üzerinden adsense kayıt oluşturuduğum taktirde farklı domainlerde de aynı kodu kullanabileceğim mi ?

  Örnek veriyorum, wpmavi.com üzerinden adsense kayıt oldum düzeli gelir elde etmeye başladım, daha sonra wpmor.com alan adıyla farklı bir site açtım. Adsense üzerinde hiç bir işlem yapmadan aynı reklam kodunu bu sitede de kullanabilir miyim ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Aynen hocam. Sadece diğer site adresinizi de adsense üzerinden ekelyeceksiniz.

 7. Furkan dedi ki:

  Hocam merhabalar yazılarınız gerçekten çok güzel sayenizde uzun zamandır düşündüğüm fakat yapamam diye çekindiğim web sitemi açtım. Sayfaları oluşturuyorum. Kafama takılan şey telif hakları. Yazılarım tamamen kendine özgü ama internette bakıyorum çok güzel resimler var. Bu resimlerden telif hakkı bulunmayan resim veren siteler var mı? Cevap verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

 8. Göktürk dedi ki:

  Burak bey adsenseye başvuruyu nasıl yapıyoruz.bununla ilgili yazın nerde bulamadım.uzun zamandır yorumlara cevap vermiyorsunuz cevap verirseniz sevinirim

 9. demet dedi ki:

  Merhaba, anlattiklarinizi dinleyerek bir blog kurmaya calistim ancak bir cok eksigim var. Bir tema satin aldim, ismimi belirledim, sitemi düzenleme kismina gectim ancak sitenin temel ayarlarini yapamiyorum. Yani sitem internette görünmüyor. Bu kisimlari daha detayli anlattiginiz bir video var mi?
  Ayrica satin aldigim temayi suan cok da begenmedim. Onu degistirme sansim var mi?
  Cevaplarsaniz cok mutlu olurum. Vakit kaybetmeden blogumu kurmak istiyorum. Bana özelden cevap verirseniz daha mutlu olurum.
  Tesekkürler.

 10. muhammed dedi ki:

  gizlilik bölümünün içeriğine wordpress hazır bir metin hazırlamış onu koysak nasıl olur?

 11. cengiz dedi ki:

  kardeşim hepsini yaptım ama reklam gelmiyor yinede ya. İçeriklerde mi problem var acaba. Yada yanlış mı ekliyorum kodları anlamadım. Bloğundan çok faydalandım. Eline emeğine sağlık

 12. şerafettin dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş.Elinize sağlık. Ben blogumda vikipediden birkaç yazı paylaştım ama kaynağını belirttim.Adsense açısından sorun olur mu? Olursa o yazıları kaldıracağım.

 13. enes dedi ki:

  Hocam merhabalar, bir meslek blogumuz var. bu meslek ile alakalı özgün içerikler üretiyoruz ancak içerisinde meslek ile alakalı yarışma ve etkinlik paylaşımları da yapmak durumundayız. bu yarışma ve etkinlik genelde en az 3 ya da 4 önde gelen sitelerde paylaşılmış oluyor. şimdi biz bu etkinlik ve yarışmaları paylaşmazsak kullanıcı dostu olamayız. paylaşınca da google dostu olamıyoruz sanırım. çünkü adsense başvurusu yapınca özgünlükten dolayı başvurumuz reddediliyor. nasıl bir çözüm geliştirebiliriz ?

 14. Naz dedi ki:

  Merhabalar sayfamda güncel haberler paylaşıyorum bu nedenle video fotoğraf ekliyorum nasıl kabul edilebilirim?

 15. zeynep karaca dedi ki:

  ben youtube kanalim icin kaydoldugum adsense hesabima sitemi ekledim ve onaylandi simdi sitemde bu adsense reklamlarim var ama kurus kurus gidiyor 4 aydir kazanc yok kazancimi nasil yukseltebilirim acaba

 16. Yunus Korkmaz dedi ki:

  Gizlilik politikası olmadan adsense aldım :)

 17. Sosyal haber platform dedi ki:

  Hocam benim siteme ne yaparsam yapayım hep site google politikaları ile uyumlu değil hatası veriyor sebebi nedir?

 18. nisa dedi ki:

  filim sitesi kesinlikle onay alamazmı

  1. Burak Oran dedi ki:

   Telif hakkı ihlali yapmıyor musunuz ? Yapıyorsunuz. O zaman cevabınız da zaten yazıda mevcut.

 19. Betül Çabuk dedi ki:

  Merhabalar sitenizi ve yazılarınızı beğenerek takip ediyorum öncelikle onu dile getireyim ardından bir şey sormak istiyorum size.

  Adsense hesabı açmak için başvuruda bulundum kod verdi aldım siteme ekledim onayladı sonra reklamları oluşturdum ve ekledim görünüyor lakin “ilk başta onay aşamasındaki” verdiği kodu tema güncellenirken sildi tekrar eklemem gerekiyormu ve nereden bulabilirim.

  Teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Eğer tema güncelledikten sonra kodlarınız kaybolduysa, tekrar ekleyin hocam.

 20. Muhammet dedi ki:

  Burak hocam merhaba , yazdığınız tüm şartları yerine getirdik başvuru yaptık yaklaşık 6 gündür site incelenmekte en ince detaya kadar hazırladık onay süresinin uzun olması ne anlama gelir ?

 21. Sayısal oyunlar dedi ki:

  meraba,
  blogumun konusu sayısal oyunlar ile ilgili.
  adsense açıklamalarında neyin kumar olup olmadığı konusunda aydınlatıcı bilgi bulunmuyor.
  Örneğin milli piyango idaresi kapsamında düzenlenen
  milli piyango çekilişleri, on numara, şans topu, süper loto, sayısal loto oyunları ile ilgili tahminler veren siteler kumar kapsamında değerlendiriliyor mu?
  yasadışı bir konu değil çünkü yasalar ile oluşturulmuş bir çekiliş için tahmin verme işi vardır.
  adsense yönetiminin neye bağladığı önemli sanırsam.
  kesin açıklama ise bulunmuyor.
  Bu çekilişler kumar olarak nitelendiriliyor mu?

 22. ali dedi ki:

  Merhaba,

  Adsense’e başvuru yaptım. 4 gündür cevap gelmedi. Google hesabımla adesense hesabıma girmeye çalışınca

  “Looks like this Google account isn’t associated with an AdSense account. That’s okay. You can either sign in with the Google account associated with AdSense, or sign up for an AdSense account today.”

  uyarısı alıyorum. ben başvuru yaparken bir şeyleri yanlışmı yapmışım yoksa başvurum doğru, ama onaylanmadan hesap açılmıyormu. cevap olumlu oluncamı hesap açılıyor.

 23. Sercan dedi ki:

  Burak hoca, bizi kaderimize terk etti galiba. :))

 24. fahrican usta dedi ki:

  adsense onaylandi bir hafta kadar kullandım içinde param birikmeye başladı bir haftanın sonunda yetersiz içerikten onaylanmadı diye mail geldi buna bir görüşünüz varmı

 25. Sercan dedi ki:

  Merhaba, sitede ssl sertifikasının olmasının adsense onayı almada etkisi var mıdır? Teşekkürler.

 26. Cengiz Ahmedov dedi ki:

  Abi merhaba. Ben senin videolarını izleyerek adsense başvurusu yaptım ve ilk onayımı aldım. Şimdi bana reklam kodu verildi ikinci onya süreci için. Ama bu reklam kodunu “HTML’sine, etiketinin hemen sonrasına yapıştırın.” gibi bir bildirim verilmiş. Ben şimdi reklam kodunu header.php dosyasına mı kopyalamalıyım? analayamadım yardım edersen çok sevinirim. Çünkü 5 gündür bu sorundan dolayı ikinci aşamayı tamamlayamıyorum.

 27. eda dedi ki:

  Merhaba burak bey.
  Türkçe olan bir siteme onay aldıktan sonra,adsense desteklemeyen başka bir dildeki sitem içinde aynı oanyı kullanabilirmiyim.Malum adsense her dilde siteyi kabul etmiyor

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kullanabilirsiniz ancak o diğer sitenizin de adasese politikalarına uygun olduğuna emin olun.

 28. Emrullah dedi ki:

  teşekkürler kardeşim bende bir blogçu olucam inş.

  Not: Gizlilik Polikası olmuş en baştaki başlık

 29. Mehmet Ali dedi ki:

  Sitemde 54 yazı bulunmakta ama google yetersiz içerikten onaylamıyor nasıl onaylatabilirim?

 30. Erman dedi ki:

  Merhaba Burak,

  Blogumu beğenmene sevindim.

  Dediğim gibi her şeyi denedim :) Google Search Console’a kayıtlıyım zaten. Okunma’da bulunan seçeneği de az önce tekrar kontrol ettim. robots.txt dosyamdan kaynaklanan bir problem mi diye düşündüm oda değil. Çünkü google search console’da Robots.txt test aracı düzgün sonuç veriyor.

  Neyse, vakit ayırdığın için teşekkürler dostum.

 31. Erman dedi ki:

  Burak merhaba,

  Yazılarını devamlı olarak takip ediyorum. Senin sayende uzun zamandır ertelediğim web sitesi projemi hayat geçirdim ve önerilerini adım adım uyguluyorum tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

  Benim sana bir sorum olacaktı. Sitemi kullanıma açalı yaklaşık 3 ay oldu ancak google search console’da hala index status 0 diyor. Google aramalarında direk sitemin linkini yapıştırıyorum ancak sitem sonuçlarda hiçbir şekilde gelmiyor. Sosyal medyadan yaptığım paylaşımlar ile aldığım trafikle alexa sıralamasında ilerlemeye devam ediyorum. Aklıma gelen her türlü şeyi ve sitendeki tavsiyeleri denedim ancak google sitemi bir türlü indekslemiyor. Yandex’e baktıgımda bazı sayfalarımı indekslediğini görüyorum. Acaba google sitemi sandbox’a mı aldı diye düşündüm. Araştırma yaptığımda sandbox’ta olmadığımı da anladım. Bu durumun nedeni nedir? İleri de aşılabilecek bir problem midir? Aşmak için yapmam gereken bir şeyler var mı? Şimdiden yardımların için çok teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam merhabalar, öncelikle övgüleriniz için teşekkür ederim. Bu arada blogunuz gayet güzel olmuş. Soruna gelince; google web master’a kayıt yaptığınıza emin olun. Yani sitenizi google’a kayıt ettirdiğinizden. Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda bu adımı nasıl yapacağınızı göstermiştim. Bir de wordpress admin paneli >> Ayarlar >> Okunma sekmesine gidin ve Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış seçeneğinin işaretli olmadığından emin olun. Bunun dışında bu aşamada aklıma bir şey gelmiyor. Detaylı incelem gerekebilir.

 32. Ozan Keskinel dedi ki:

  Merhaba gizlilik politikası nasıl oluşturulur kardeşim? Var mı linki falan?

 33. http://serifeninorgudunyasicom.com/ dedi ki:

  6 aylık örgü üzerine bir web sitem var reklam onayı alamıyorum. Politikalarımızla uyumlu değil diye mesaj geldi acaba bir bakıp yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

 34. Vedat dedi ki:

  Hepsini uyguladık, teşekkür ederiz.

 35. Esin dedi ki:

  Günlük ortalama 600 ziyaretçim var onay alamıyorum. Politikalarınızda okudum sanırım çözemediğim bir sey var.sürekli başvurmaktanda korkuyorum sonra bıkıp suratıma bakmazlar. Tekrar başvursam mı

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam mutlaka bir noktada politikalara uygun olmayan bir durum vardır. Detaylı araştırın derim.

 36. Osman dedi ki:

  Uzun zamandır merak ettiğim bi soru vardı hazır konunuzu görmüşken sormak istedim. Ben 10 yıl forum kurmuştum o sayade adsense ile tanıştım. şimdi her kurduğum siteye o hesabım ile reklam kodu alarak ekliyorum reklamları. Benim yaptığım doğru bişeymi yoksa her site için ayrı ayrı başvurumu yapmak lazım? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam. Adsense hesabınız bir kez onaylandıktan sonra istediğiniz kadar sitenizde kullanbilirsiniz. Ancak kullandığınızda otomatik olarak o siteleriniz için de adsense sözleşmelerini kabul etmiş olursunuz. Yani o sitelerdede adsense politikasına aykırı bir durum olmamalıdır.

 37. Ali Yalçın dedi ki:

  Merhaba Burak bey, sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Benim bir sorum olacak sitede pop-up reklam ile para kazanmaya çalışmak sizce zararlı olabilir mi ? Kolay gelsin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam adsense reklamları popup içerisinde gösterilemez. Adsense politikalarına aykırı.

 38. ali dedi ki:

  Burak bey öncelikle çalışmalarınız için çok teşşekür ederim. Benim sitem 20.000 geçkin sayfa gösterimi ve 7 aylık bir site ve hala google adsense beni kabul etmiyor sebebi nedendir ilginize şimdiden teşekkürler.

 39. sercan dedi ki:

  Faydalı bir yazı gerçekten. Dediklerinizi yaptım. Hakkımızda sayfası, gizlilik politikası, sitemap, iletişim sayfası. kaliteli tema, 50 civarı içerik… İlk başvurumda Google politikalarına uymuyor ve yetersiz içerik demişti. Yazıları çoğaltıp yeniden başvurdum. Bu sefer yetersiz içerik dememiş sadece Google politikaları demiş. Bazı yazılarım anahtar sözcüğe göre googleda ilk sıralarda çıkıyor. Ona rağmen neden onaylanmıyor anlamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam eğer google onay vermiyorsa, mutlaka ihlal ettiğiniz bir google politikası vardır. Size adsense politikalarını detaylı okumanızı tavsiye ederim.

 40. deniz dedi ki:

  Hepsini yaptım dediklerinizin ama gene onay vermedi sevgili google amca :/ Sanırım ben de bir problem var.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam onay vermeme sebebi nedir ? O sebebi araştırın.

 41. Mustafa Sahin dedi ki:

  Selamun aleyküm , hocam ben youtube sayfamdan adsenseyi 6 ay kadar önce etkinleştirdim. Fakat benim adsensem sınırlı ya . Ben bu sınırını nasıl hallediceğim bunun ya araştırdım bulamadım acaba yardım edebilir misin ? Yani nasıl siteyi ekliyip direk reklam vereceğim . Şimdiden Teşekkürler.

 42. deniz dedi ki:

  Gerçekten çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Hepsi yapılabilir, fakat gizlilik gizlilik politikası kısmını yani ilk maddeyi anlamadım. Ne yapmamız gerekli? Bu politika nasıl oluşturulur? İçeriğine ne yazmalıyız? Yani tam olarak demek istediğim, ne bu gizlilik politikası bu isimde bir sayfa açıp içine şartlar mı yazıyoruz? Nasıl yapacağız bunu da anlatırsan harika olur bence..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam google’da “gizlilik politikası blog” diye araştırma yaptığınızda örnekleri karşınıza çıkacaktır. En sağlıklı bu şekilde öğrenirsiniz diye düşünüyorum. Direkt örnekleri inceleyerek.

 43. Emre dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Özellikle yeni başlayanların aklındaki soruları cevaplıyor. Elinize sağlık.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Faydasını görmenize çok sevindim. Ayrıca yorumunuz için de teşekkür ederim.

 44. ali dedi ki:

  Burak bey sitemi google yazdığımda ilk sırada çıkıyordu şimdi ana sayfa linki yok google aramalarında bazı web masterlar sitelerinda arattım banlı ve kayıt edilmediğini söylüo ne yapmam gerek eğer banlanmışsa nasıl düzelte bilirim ilginize şimdiden tşeküler.

 45. Sercan dedi ki:

  “Gizlilik politikası” konusun biraz açar mısın? Ne yapmamız lazım tam olarak?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam, çoğu sitenin ve blogun bir gizlilik politiası vardır. İnternette biraz araştırma yapın ve web sitelerinin gizlilik politikası sayfalarını biraz okuyun. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır.

 46. Ofiste Hayat dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler

 47. Seyfettin dedi ki:

  Hocam ben sizin sitenizde gizlilik politikası sayfasını göremedim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok zaten hocam. Ancak adsense basvurumu ben daha önce başka bir site ile yapmıştım bu siteyle değil.

   1. Seyfettin dedi ki:

    Anladım. Bakalım ben kabul ettirebilecekmiyim sitemi.

 48. Umut dedi ki:

  Dur bakalım tek tek hepsini yaptım. 2-3 defa red edilmiştim. Eğer, şimdi onaylanırsa, çaylar benden :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sonucu burda paylaşırsan çok sevinirim Umut.

 49. yıldırım dedi ki:

  selamlar,

  konuyu okuduktan sonra hepsini tek tek gözden geçirerek başvurumu yaptım.reddedildi ve gelen cevaplar arasında şöyle şeyler vardı.acaba sitemin kodlaması ile ilgili bir sorun mu var yoksa google türkiye çalışanları başlarından mı savıyor bizi:).
  Siteniz politikalarımızla uyumlu olmayan bir sohbet sitesidir.
  Siteniz dönem ödevlerinin satışı ve dağıtımı ile ilgili.
  bunlarla bana google ne demek istemiş anlamış değilim:)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yıldırım Merhaba, konuya tam hakim olamadığım için sağlıklı bir cevap vermem mümkün değil fakat, eğer google, politikalarına aykırı bir sebep bulduysa mutlaka sitende politikaya aykırı bir sebep vardır. Sana tavsiyem adsense politikalarını detaylı okuman.

 50. yıldırım dedi ki:

  google adsense ile ilgili fazla deneyimim olmadı ama sanırım bu yolla gelir etmek için sahip olunan blogun ciddi bir trafiği de olması şart.
  Şu an için benim için gerçekçi bir yol olmasa da ilerde başvuru yaparken dikkate almamız gerekenleri bilmek bakımından faydalı bir içerik olmuş.teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Zaten blog yazarak para kazanmak için google adsense, en iyi yöntem değil hatta yanından bile geçemez fakat, bir blogcu her türlü fırsayı değerlendirmeli. Bunu yatırım yaparken, yatırım yelpazenizi geniş tutmakla aynı tutabilirsiniz. Yani yumurtalarınızı tek bir sepete koymamalısınız demek daha doğru bir açıklama olur. Çünkü yarın bir gün para kazandığınız kaynağınızı kaybederseniz, diğer kaynaklarınız size para kazandırmaya devam eder.

 51. kadir dedi ki:

  mesela legal bir sitemiz varsa ve adsense hesabımız onaylanmışsa bu diğer legal sitemiz onay süreci olmaksızın adsense reklamı yayınlayabilir mi? yani kod yerleştirsek

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki, bir kez onay aldıktan sonra, rekla mkodunuzu diğer sitelerinizde de yayımlayabilirsiniz. Ama diğer sitelerinizde de adsense kurallarına uymak durumundasınız, yoksa ban yemenize sebep olabilir.

 52. Bilal dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık. Geçen gün adsense den mail geldi. Adsense geliriniz iyi yükseldi bizi arayın adsense hesabınızı optimize edelim geliriniz dahada yükseldin diye. Arkadaş arayacak konuşacak bakalım.
  Biz facebook reklamı kullanıyoruz dolayısı ile trafik yüksek gelurde yüksek tabi kar o kadar yok ama inşallah daha da iyi olacak.
  Burak senden search condole ve googke analytic kullanma konusunda yazı bekliyorum haberin olsun.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bilal adsense gelirinin yükselmesine sevindim. Yazdığın nişte daha da yükseleceğine eminim. Tabii facebook reklamlarınada devam. Yazı isteklerini not ettim. Mutlaka bir ara yazacağım fakat çok fazla yazı fikri var elimde, ne zaman zaman bulupta yazarım bilmiyorum.

 53. Murat Aktaş dedi ki:

  Gerçekten çok önemli birşey bu çoğu acemi blogerların işine yarayacak saydığın konu başlıklarını zamanında bılıyor olsaydım suan bende fena paralar kazanmış olurdum ama şuan adsense alamıyorum ne yazık ki :) eline sağlık kardeşim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Aynen öyle, zaten çoğu yeni başvuran blogçu hiç bu kriterleri araştırmadan başvuruyor ve daha sonra google adsense başvurularını reddedince araştırmaya başlıyorlar ve bu tür yazıları okuduktan sonra nerde hata yaptıklarını anlıyorlar :) Neyse ki adsense’e bir çok kez başvurma şansları oluyor. Yorumun için teşekkürler Murat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir