Blogdan Para Kazanmak | Hem de Ayda 10.000 TL

Blog, Blog ve Para

Yakın bir arkadaşınıza, ailenizden birine ya da iş yerindeki müdürünüze aklınızda başlangıçta ek gelir amaçlı ve ilerleyen süreçte,

Yani arzuladığınız gelir seviyelerine ulaştığınızda ise şu an ki işinizi bırakıp full zamanlı olarak çalışacağınız bir iş fikrinizin olduğunu ve bu iş fikrinin blog açmak olduğunu söylediğinizde size verecekleri cevap sizce ne olacak ?

Eminim ki, öncelikle size alaycı bir şekilde gülümsedikten sonra, tabii hevesinizi de kırmadan, kibarca, blogdan para kazanmak adına bildikleri ( bildiklerini sandıkları! ) gerçekleri size anlatmaya başlayacaklardır.

Gerçekten sadece blog yazarak para kazanan kimse var mı ? Tamam, bu konuda hayallerin var ama biraz da gerçekçi bakmak lazım olaya.

Sonuçta blog yazarak ne kadar para kazanılır ? Belli bir miktar para kazandın diyelim, bu bir meslek ya da kariyer değil ki devamlılığı olsun. Bunun yerine birikim yaparak başka işler kurabilirsin.

Blog Yazarak Para Kazan

Blog Yazarak Para Kazanmak

Blog yazarak hayatını devam ettirebilecek bir gelir elde edemezsin, geçerli bir mesleğe sahip olmazsın, dünyayı değiştiremezsin…

Blog sadece sadece hobilerini gerçekleştirebileceğin, birazda ek gelir sağlayabileceğin, küçük saçma bir platform!

Bu fikri paylaştığımızda bizi hayalperest bir aptal olarak gören müdürümüz haftada en az 5 gün, günde 9 saat zevk almadığı, stres dolu işinde debelenirken biz; sınırlarını kendimiz belirleyip, kendimiz genişlettiğimiz işimizin naçizane patronları değil miyiz ?

Biz aptal blog yazarları…

Peki ya tüm bu gerçekleri göremeyip, sadece boş zamanlarımızda yapabileceğimiz bir hobi olan blog yazarlığını meslek haline getirip, kariyerinin doruklarına gelmek üzere olan bir işletme müdürünün aylık kazancının 2 – 3 katını,

Belki de çok daha fazlasını kazandığımızda aptal olan biz miyiz ? yoksa bize blog açarak neler yapılabileceğinden bir haber olupta, ögüt vermeye çalışan nazik ama bir o kadar alaycı olan fikir danıştıklarımız mı ?

Evet, doğru duydunuz.

Blog açarak para kazanmak hatta binlerce lira kazanmak mümkün! Mümkün mümkün de blog yazarak ne kadar para kazanabilirim ? Blogdan nasıl para kazanılır ? Blogdan para kazanma yöntemleri neler ?

#İçinizden, bize laf değil yapılan icraatları göster, örnek göster dediğinizi biliyorum. Merak etmeyin, blogdan para kazanmak üzerine yazılan yazıların çoğunun hep sözden ve şahıs tecrübesinden ibaret olduğunu bilerek sizler için verilere dayalı bir yazı yazacağım.

#Bir şeyi en başta belirtmeliyim ki, her blog konusuna, hedef kitlesine ve kalitesine göre farklı kazanç getirisine sahiptir. O yüzden blog açarsanız kesin şu kadar para kazanırsınız demem mümkün değil.

Ama yinede sorularınıza tatmin edici bir cevap vermek adına, size istediğinizi verip; rakamsal olarak belirli bir çerçeve çizmeye çalışacağım.

Aynı zamanda blog yazarak nasıl para kazanılır, bir blogun gelir kaynakları nelerdir gibi konularıda bu yazımda size detaylı aktaracağım.

Not:Henüz bir blogunuz yoksa, blog nasıl açılır rehberimi takip ederek hiç bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, profesyonel bir şekilde blogunuzu 20 dakikada açabilirsiniz.

Not:Tabii birde en çok para kazanan bloggerlar kimler diye merak ediyorsanız eğer, en iyi makyaj bloglarıen iyi yemek bloglarıen iyi gezi blogları – en iyi kişisel bloglar ve hatta en iyilerin bir arada bulunduğu en iyi bloglar yazımı inceleyebilirsiniz.

Blogdan Ne Kadar Para Kazanılır ? ve Blogdan Nasıl Para Kazanılır ?

Blog ile para kazanmak

Blog İle Para Kazanmak

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 1 : Google Adsense Reklamları

Blogdan para kazanmak için uygulanabilecek bir çok yöntem mevcut. Bunların en başında en bilindik ve en yaygın olanı google adsense reklamları.

Adsense reklamlarını blogunuzda yayımlamak için google adsense tarafından blogunuzun onaylanması gerekmektedir.  Onay almak zor değil, yeter ki telif haklarını çiğnemeyen bir blogunuz olsun.

Not:Ücretsiz blog açma platformları aracılığı ile açılan blogların google adsense onayı alma oranı çok çok düşüktür. Öyle ki, başvuru reddi 99% oranlarındadır.

Bir adsense yayıncısı olduktan sonra, adsense’te oluşturduğunuz reklam kodlarını sitenize entegre ederek tıklanma başına para kazanabilirsiniz.

Adsense reklamlarından tıklanma başına ortalama 0.30 kuruş gibi bir rakam kazanırsınız.

Peki, Google adsense reklamlarıyla para kazanmak mümkün mü ?  Eğer mümkünse, Google Adsense ne kadar kazandırır ?

#Bu yıllardan beri tartışılan, hep cevap aranan ve kesin bir cevabı olmayan güzel bir soru. Yazımın başında da dediğim gibi her blog hedef kitlesine, ziyaretçi sayısına ve kalitesine göre farklı kazançlar elde eder.

#Fakat sizinle takipçilerimden birinin blog trafik ve adsense gelir istatistiklerini paylaşmak istiyorum.

Kendisinin ismini ya da blogunun ismini paylaşmam mümkün değil çünkü bu hem google adsense gizlilik politikasına aykırı, hem de kendisi kötü niyetli insalara karşı isminin paylaşılmasını istemedi.

Fakat blogun konusunu ve hitap ettiği kitleyi sizlerle paylaşabilirim. Blog kadınlara ve genel olarak ev hanımlarına yönelik bir blog ve paylaştığı içerikler nasıl yapılır tarzı içerikler. Bunların içine el işleri, yemek tarifleri, diyet, dekorasyon gibi kategoriler dahil.

#Bu kişinin blogunu ayda ortalama 700.000 kişi ziyaret ediyor ve sadece google adsense reklamlarından ayda 10.000lira gelir elde ediyor. Nasıl yani ? Buyrun istatistikler altta;

2015 Ocak Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

Blog yazarak para kazanmak


2015 Şubat Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

Blog yazarak ne kadar para kazanılır


2015 Mart Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

blogdaki adsense reklamlarından ne kadar para kazanılır


2015 Nisan Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

blogtan ne kadar gelir elde edilir


2015 Mayıs Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

blog yazarak google reklamlarından para kazanmak


2015 Haziran Ayı Aylık Trafik ve Aylık Adsense Geliri

google adsense'ten ne kadar kazanılır

#Özellikle bu abonemin blogunu örnek vermek istedim çünkü kendisi 41 yaşında bir ev hanımı ve blogdan para kazanmak konusunda benden kat ve kat daha başarılı.

#Kendisinin profesyonel, ayda oratalama 700.000 kişinin ziyaret ettiği bir blogu olmasına rağmen, herhangi bir kod bilgisi yada teknik bir altyapısı yok.

İnanın bana blog açmak bir word, excel programı kullanmaktan farksız. Yukarıda verdiğim blog örneğide bunun canlı bir kanıtıdır.

Blog açmaya karar verdikten sonra, aynı bilgisayarınıza bir program kurar gibi blog kuruyor ve içerik yayımlamaya başlıyorsunuz. Odaklandığınız nokta teknik altyapı değil, direkt olarak içeriğiniz oluyor.

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 2 : Satış Ortaklığı

Benim blogumunda gelir kaynağı olan bu blogdan para kazanma yöntemi, doğru stratejiyle uygulandığında aslında en çok para kazandıran yöntemdir.

Blog Yazarak Para Kazanmak - Satış Ortaklığı


#Satış ortaklığının nasıl işlediğini daha iyi anlamanız için bir örnekle açıklamak istiyorum; İdefix’i hepimiz biliyoruz. idefix’in pazarlama yöntemlerinden bir taneside satış ortaklığıdır.

Diyelim ki blogunuzda kitap eleştirileri veya tanıtımları üzerine yazıyorsunuz. Bu durumda idefix sizin için bir fırsat.

Nasıl yani ?

Şöyleki, öncelikle idefix satış ortaklığına başvuruyorsunuz ve blogunuz bu ortaklığa uygun görülürse ki kitaplar üzerine yazdığınız için çok büyük olasılıkla uygun görülecektir, idefix size, sizin blogunuza özel bir link oluşturuyor.

Siz de bu linki blogunuzda yayımladığınız herhangi bir içeriğin içerisinde bulunan herhangi bir kelimeye bağlayarak bir satış kanalı oluşturmuş oluyorsunuz.

#Yani diyelim ki bir kitabı tanıttınız ve o tanıtım yazısında “Kitabı buradan satın alabilirsiniz” kelimeler bütününe o linki bağladığınızda ve yazınızı ziyaret eden bir ziyaretçi o linke tıklayıp idefix’e gidip üye olduğunda size bu ziyaretçinin idefix’ten yıl boyunca yaptığı alışveriş toplam tutarının %2’si size komisyon olarak ödeniyor.

Not:İdefix sadece bir örnektir, satış ortaklığında ödenen komisyon oranları, satış ortaklığı kuralları üründen ürüne, firmadan firmaya farklılık gösterir. Ama internette satılan hizmet, ürün, servis aklınıza gelebilecek neredeyse tüm sektörlerin satış ortaklığı mevcuttur.


#Fakat satış ortaklığıyla blogdan para kazanmak biraz zorludur. Bir firmanın hizmetini ya da ürününü satmak, ciddi anlamda kafa yormanız gereken bir pazarlama stratejisi gerektirir.

#Satış ortaklığından kazanacağınız para tamamıyla sizin hayal gücünüze ve pazarlama stratejinize kalmıştır. Satış ortaklığı ciddi anlamda ince düşünmeyi gerektirir.

Benim blogumun bir çok firmayla satış ortaklığı var. Bunlar genelde host, cdn, firewall kısacası teknolojik alt yapı sağlayan firmalar.

Benim blogumun aylık satış ortaklığı geliri ise yaklaşık 800 – 1000lira arasında değişiyor. Fakat bu gelirlerin ilerleyen bir yıl içerisinde 3 – 4 katına çıkacağından eminim.

#Satış ortaklığının bir diğer güzel yanı ise, para kazanmak için blogunuza ayda 10 binlerce kişinin girmesine gerek olmaması. Adsense’te tık başına 0.30 kuruş kazanırken, satış ortaklığı üzerinden vesile olduğunuz bir satış size 20 – 50 tl arası gibi bir kazanç sağlayabilir.

Eğer aklınızda, benim bir blog fikrim var, uzmanı olduğum konu üzerine yazacağım fakat bu konunun hesef kitlesi çok dar, günde blogumu max. kaç kişi ziyaret edicek ki bende blogdan para kazanayım düşüncesi varsa, kesinlikle yanlış bir düşünceye sahip olduğunuzu belirtmeliyim.

#Çünkü satış ortaklığı ile hedef kitlenizin sayısı azda olsa, satış başına yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Hedeflediğiniz niche – kitle küçük olsa da para kazandırma potansiyeli büyük olabilir. Satış ortaklığında önemli olan nicelik değil nitelikli ziyaretçidir.

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 3 : Content Marketing

Content Marketing, yani içerik pazarlama yöntemiyle blogdan para kazanmak mümkün. Hatta tek bir ürün pazarlamayla bile yüzlerce lira kazanmanız mümkün.

#Content Marketing yöntemi ile para kazanmak için blogunuzun ciddi bir trafiğe ve trafiği oluşturan ziyaretçilerinizinde sadık, sözünüzün geçtiği bir takipçi kitlesinden oluşması gerekmektedir. Bir nevi fenomenlik noktasında olmanız gerekir.

#Markalar hedeflediği kitlelere bu fenomen niteliğinde bloglar aracılığıyla ulaşır. İçerik pazarlama sadece yazıdan oluşmayabilir, bazen video, bazense resimlerden oluşabilir.

Peki içerik pazarlama ile blogdan ne kadar para kazanılır ? Şu kadarını söylemeliyim ki; tanıdığım bir makyaj blogunun tek bir ürün tanıtım videosundan 500lira kazandığını biliyorum.

Site ismini yine açıklamam gizlilik politikası gereği mümkün değil ancak kendisi güzellik / moda kategorilerinde on binlerce takipçisi olan bir fenomen.

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 4 : Advertorial İçerikler

İnternette tanıtım yazısı olarak bilinen bu blogdan para kazanma yöntemi, sitesini google’da üst sıralara çıkartmak isteyen kişi veya aracı firmalar tarafından blogçulara backlink ve tanıtım yazısı karşılığında ödenen ücretle gerçekleşiyor.

Google’da üst sıralarda çıkmanın bir yoluda başka sitelerden referans yani backlink almaktan geçer. Bir çevirmenlik şitesi düşünün. Siz google’a Türkçe – Almanca çeviri yazdığınızda bu çevirmenlik sitesinin en üst sıralarda çıkması için bir çok siteden referansı olması gerekli.

İşte, bu online çevirmenlik hizmeti satan firma google’da üst sıralarda çıkabilmek adına onlarca blogçuya ücretli olarak tanıtım yazısı yazdırıyor ve bu yazıların içerisinde kendi ismini, kendi sitesine link alacak şekilde geçiriyor.

Biz blogçularda bu şekilde bir gelir elde etmiş oluyoruz. Peki tanıtım yazısı yayımlayarak ne kadar gelir elde edilir ? Hemen gerçek örnekler vereyim;

Bloghocam tanıtım yazılarından ortalama olarak ayda 500 – 600 lira, Hızlı Adam 600 – 700 lira, srgz blog 300 – 400 lira arası gelir elde ediyor.

Not: Lütfen yanlış anlaşılmasın, örneğini verdiğim blogçuların yayımladıkları her içerik tanıtım yazısı değil. Bu blogçular kendi konularında blog yazılarını yazıyor, tanıtım yazılarını ise bu yazılarına ek olarak yayımlıyorlar. Yani haftada 5 içerik giriyorlarsa, 6. içerik tanıtım yazısı oluyor.

Zaten sadece tanıtım yazısı yazmak amaçlı bir blog kuruyorsanız, blogunuz kesinlikle başarılı bir noktaya gelemez. Başarısız bir blogada kimse tanıtım yazısı yazdırmaz ve dolayısıyla parada kazanamazsınız.

Tanıtım yazılarından para kazanmak için öncelikle blogunuzun belirli bir başarı seviyesini yakalamış olması lazım ki, sizin blogunuzdan çıkacak tanıtım yazılarına talep olsun.

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 5 : Blog Mentörlüğü

Blog mentörlüğü ile blogdan para kazanmak, kendi yeteneklerinizi pazarlayıp, satışa sunmanızda ile gerçekleşir.

Diyelim ki web tasarımı hakkında teknik altyapıya sahipsiniz, peki bu uzmanlığınızı paraya nasıl dönüştürürsünüz ?

Bir web tasarlama sitesi açıp, daha sonra reklamalara bir ton para harcayıp, müşterinin gelip sitenizden hizmetlerini satın almasını bekleyerek mi ?

Pek tabii bu uygulanabilir bir yöntem, fakat neden reklamlara tonlarca para harcayasınız ki ? Benim wordpress konusunda oldukça fazla bir bilgi birikimim var. Wpmavi.com’da ilk blog içeriklerimi wordpress ile alakalı teknik konularda yazarak başladım.

Bir süre sonra wordpress’le yazdığım bir çok konu google’da ilk sıralarda çıkmaya başladı ve tam o noktada, wordpress hizmetleri adı altında hizmet sattığım online alışveriş portalını wpmavi’ye entegre ettim.

Sattığım hizmetler wordpress site hızlandırma, host değiştirme, wordpress hack temizleme gibi hizmetlerdi. Sağladğım en düşük hizmet fiyatı ise 200 liraydı. Bu hizmet bedeli olarak aldığım yüksek rakamlara rağmen, onlarca kişiye ücretli bir şekilde hizmet sağladım.

Peki neden satın aldılar ? Daha doğrusu bu hizmeti forumlarda 50 liraya satan arkadaşlar varken neden gelip benden bu fiyatlara satın aldılar ?

Cevap basit. Çünkü daha önce google üzerinden bir çok kez yazılarımı ziyaret edip, kaliteli içeriklerimden faydalan bu ziyaretçiler, wordpress konusunda nasıl bir bilgi birikimine sahip olduğumu yazılarımla tecrübe ettiler.

Kısacası ürün haline getirdiğim hizmetimi pazarlayan yine ben, yani blog yazılarım olmuş oldu. Günümüzde bir çok firma bunu yapar.

İnternette biraz araştırma yapın, sürekli online alışveriş yaptığınız bir site, hizmet yada servis satın aldığınız bir siteyi düşünün ve o siteyi ziyaret edin. Asıl amaçladıkları şeyin sundukları ürünü yada hizmeti satmak olduğunu, fakat aynı zamanda yine aynı site bünyesinde bloglarınında olduğunu göreceksiniz.

Google’a web tasarımı yazın ve karşınıza çıkan ilk siteleri ziyaret edin. Ziyaret ettiğiniz ilk web tasarımı sitesinin sattıkları hizmetin yanında aynı zamanda bir blogu olduğunuda göreceksiniz.

Ve blog yazarak amaçladıkları şeyin tamamen bir pazarlama tekniği olduğunu, blog yazılarının bir kaçını okuduktan sonra göreceksinizdir.

Eğer sizinde uzmanı olduğunuz bir konu varsa, benim ve bir çok blog yazarının uyguladığı bu yöntemi uygulayarak blogdan para kazanabilirsiniz.

Blogdan Para Kazanmak – Yöntem 6 : Makale Yazarlığı

Makale yazarlığı blog yazarak para kazanma yöntemlerinden bir tanesi fakat, diğer yöntemlerden tek farkı, yazıları kendi blogunuz için yazmıyor oluşunuz.

Eğer yazı yazma konusunda yetenekliyseniz ve bu yeteneğinizi beklemeden, direkt olarak nakte çevirmek istiyorsanız, başka bloglarda ücretli yazarlık yapabilirsiniz.

Ayrıca yeri gelmişken belirtmeliyim ki, wpmavi.com’da da ücretli yazarlık yapabilirsiniz. Yazdığınız her içeriğe 50lira ödeme yapıyorum.

Tabii içerikler mutlaka belirttiğim kriterlere uygun olmak durumunda. Buyrun: Ücretli Yazarlık sayfamdan kriterleri detaylı okuyabilirsiniz.

Önemli:Başka bloglarda ücretli yazarlık yapmak kendi blogunuzu açmaktan sizi asla alıkoymasın. Aksine, bunu yapılacak doğru ve zorunlu bir basamak olarak görmelisiniz.

Neden derseniz, şöyle düşünün; Oldukça donanımlı bir öğretmensiniz, kafanızın içinde öğrencilerinize aktarmak istediğiniz yüzlerce fikir var fakat sınıfa bir giriyorsunuz sınıf bomboş. Boş sınıfa ders anlatmanın ne anlamı var ?

İşte, blog açtığınzda karşılaşacağınız en büyük sıkıntı bu olacak. Kaliteli, şaheser niteliğinde yazılar yazacaksınız fakat insanların haberi olmadığı için başlangıçta okuyucu kitleniz olmayacak.

Bu sebeple, öncelikle isim yapmış, binlerce abonesi ve ziyaretçisi olan bloglarda ücretli veya misafir yazarlık yaparak kendinizi insanlara tanıtmalı ve bir isim yapmalısınız.

Karşınızda hem isim yapıp hemde para kazanma fırsatı varken, blog hayatınızın ilk 1 yılında bu yöntemi kendi blogunuzu yazarken, aynı zamanda ek iş olarak uygulamanızı mutlaka tavsiye ederim.

Bu şekilde hem para kazanmış, hemde kendi blogunuzun ilerideki potansiyel ziyaretçileri için yatırım yapmış olursunuz.

Blogdan Para Kazanmak – Diğer Yöntemler

Yukarıda bahsettiğim yöntemlere nazaran bu yöntemlerin daha az para kazandırma potansiyeline sahip oldukları için diğer yöntemler altında paylaşmayı tercih ettim.

#Reklam Alanı Kiralamak: Blogunuzda belirlediğiniz alanları belirli bir ücret karşılığında kiralama ile blogdan para kazanmak mümkün.

#Link Satışı: Blogunuzdan referans linki (backlink) almak isteyen kişilerin linklerini sitenizin en altında yada yan panelinde yayımlayarak blogdan gelir elde etmek mümkün.

#Çekiliş Hediye: Burada direkt bir para kazanma söz konusu değil ama, sizin sektörünüzü ingilendiren bir çok firma sizin blogunuz aracılığıyla reklam amaçlı hediyeler dağatabilir. Siz blogunuz okuyucuları arasında bir çekiliş yaparsınız ve firma sizin belirlediğiniz isimlere hediyeleri gönderir.

#Blogun Kendisini Satmak: Belirli bir süre bu işi yapabilir, her ay düzenli bir gelir sağlayabilir ve aynı zamanda bu işi bırakırkende blogunuzu satabilirsiniz.

Benim size aktaracağım blogdan para kazanma yöntemleri bu kadar. Umarım bu yazım hem bir blog açarak ne kadar para kazanabilirim ? hemde blogdan nasıl para kazanabilirim ? Sorularınız için tatmin edici bir cevap niteliğindedir.

Blog Yazarak Para Kazanmak İçin Yapmanız Gerekenler 

Blogdan Para Kazan

Blogdan Yazarak Para Kazanmak İçin Nereden Başlamalı ?

Blog yazarlığı yaparak para kazanmanın mümkün olduğunu, aşağı yukarı blogdan ne kadar para kazanılacağını öğrendik.

Peki benim blog açma hiç bir teknik alt yapım ya da en ufak bir bilgim dahi yok. Ben de bu işi yapmak istiyorum, nasıl yapabilirim ?

1-Eğer blog açmanın teknik bir bilgi gerektirdiğini düşünüyorsanız ve bu sizi korkutuyorsa, bu konuda yanıldığınızı samimiyetle belirtmeliyim

Çünkü blog açmak hiç bir teknik bilgi gerektirmez. Yani bir web tasarımcısı yada herhangi bir kod bilginiz olmasına kesinlikle gerek yoktur.

2-Teknik bilgi çekincelerini bir kenara bıraktınran sonra, kendinize şu soruyu sormalısınız; Ben bu işi gerçekten severek yapabilir miyim ? Bu işin en temelinde sabır, emek ve yaptığınız işi sevmek vardır. Eğer kendinize verdiğiniz cevap kararlı bir evetse, okuymaya devam edin. Eğer bu konuda kafanızda en ufak bir çekince bile varsa, kesinlikle bu işe kalkışmayın derim.

3-Bir üstte söylediğim gibi, Blogunuzun başaralı bir yerlere gelmesini istiyorsanız, blogdan para kazanmak, ciddi gelirler elde etmek istiyorsanız, herşey bir kenara, yapmanız gereken en temel ve birinci kural bu işi sabır ve kararlılıkla sürdürmek olacaktır.

Bu işin en temeli sabıdır. Başarılı bir blogun sırrı sabırla, bıkmadan usanmadan, ilk günkü hevesinizi ve şevkinizi koruyarak düzenli bir şekilde bu işe devam ettimekten geçer. Eğer sabretmeyi beceremeyin biriyseniz, yine kesinlikle bu işe kalkışmayın derim.

4-Bu maddeye kadar geldiyseniz, artık hazırsınız demektir. Şimdi sırada blog açma fikrini, fikir olmaktan çıkartıp eyleme dökmek var.

Adım Adım Blog Açmak – Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımda anlattığım adımları tek tek takip ederek, samimiyetle söylüyorum ki 20 dakika içerisinde profesyonel bir bloga sahip olabilirsiniz.

5-Blogunuzu açtınız, peki hangi konu üzerine yazacaksınız ? Eminim kafanızda bir kaç fikir vardır fakat genede bir beyin fırtınası yapmak adına Blog Fikirleri – Hangi Konuda Blog Açabilirim ? başlıklı yazıma bir göz atabilirsiniz.

6-Blog yazılarınızı yazmaya başladınız, peki sırada ne var ? Başarılı bir bloga sahip olma yolunda atmam gereken doğru adımlar neler ?

Keşke belirli bir başarı seviyesini yakalamış blogçular, başladıkları noktadan bugün geldikleri noktalara nasıl, neleri doğru yaparak, hangi stratejileri uygulayarak geldiklerini anlatsalar ben de yararlansam diye düşündüğünüzü biliyorum.

Ben de zaten sırf bu yüzden sizler için Türkiye’nin en başarılı blogçularıyla bir röportaj yapıp, aklınızda olan tüm bu soruları kendilerine yönettim. Buyrun: En iyi Blogçulardan Başarılı Bir Blog Yazarı Olmanın Sırrı

$Başarı beraberinde zaten parayı da getirecektir. Biliyorum, blogdan para kazanmak şu an için size uzak görünüyor. Çünkü başlangıçla başarılı olmak arasındaki yol gözünüzde dağ gibi büyüyor. Kim bu kadar sabredecek ? Ya bu kadar sabredip, emek verip başarısız olursam ?

Olun arkadaşım başarısız olun.

İlk blogunuz tutmasın başka bir blog daha açın, o da tutmasın bir başkasını açın. Kovalayın başarıyı. Siz kovaladıkça en sonunda kaçacak hiç bir yeri kalmayacaktır.

$Ama sakın daha bu işin başında daha hiç bir adım atmadan vazgeçmeyin. Yapacağınız en büyük hata bu olur.

Tüm samimiyetlimle söylüyorum ki, bu işi ben yapıyorsam, siz de yaparsınız. Hatta çok daha iyisini yaparsınız.

Bu işe başlayıp zamanla yol kat ettikçe ne kadar mutluluk verici ve zevkli bir işe dönüştüğüne siz bile şaşıracaksınız. Hele ki blog yazarak para kazanmak düşüncesi hayalden gerçeğe dönüşmeye başladığında bu haz ve mutluluk kat kat artacaktır.


Umarım Blog Yazarak Para Kazanmak başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

Blogdan Para Kazanmak | Hem de Ayda 10.000 TL” ile ilgili yorumlar;

 1. Zehranur dedi ki:

  Merhaba Burak,
  Yazıların gerçekten çok faydalı ve cesaretlendirici. Blog nasıl açılır yazından sonra bir blog açmaya karar verdim, bloğum bilgisayar bilimleri ve teknoloji hakkında olacak fakat takdir edersin ki yine de endişelerim ve korkularım var. Özellikle para kazanma, başarılı olma açısından ama bu işi yapmayı gerçekten istiyorum. Kendimi geliştirmek, bilgimi arttırmak, deneyimlerimi paylaşmak, insanlara bilgisayar bilimleri(mühendisliği) hakkında bilgi vermek, önyargılarını yıkmak, yanlış düşüncelerini değiştirmek, halihazırda bilgisayar mühendisliği ile ilgilenenlerin de bilgilerini arttırmaya yardımcı olmak ve mesleki seçimlerinde daha doğru seçimlere yönlendirmek benim motivasyonum. Doğal olarak ikinci isteğim de ek iş olarak yapacağım blog yazarlığından iyi bir gelir elde etmek. Fakat yine de tedirginim ya bilgisayar başına geçip de yazamazsam, tıkanırsam ya da yazdıklarım çok özgün olmazsa diye fakat bu yorumu yazmak bile en azından yazmaya başlayınca bir şeylerin gelebileceğine dair inancımı ve motivasyonumu biraz daha güçlendirdi. Çok teşekkür ederim faydalı içeriklerin için. Başarılar diliyorum. :))

 2. Sevilay dedi ki:

  Merhaba burak,
  Bende uzun zamandır bir blok açma planı yapıyordum ve sonunda açmaya karar verdim. Bir süredir bilgilenmek için netteyim ama sizin yazılarınızda takıldım, çok güzel açıklayıcı ve teşvik edici yazılarınız. Ben sadece bir yerde takıldım: wordpress.com ile wordpress.org. para ikisindende kazanılıyorsa fark nerede.Şimdiddn teşekkürler

 3. Kısa bilgi dedi ki:

  Vallah sıkılmadan okudum :) tşk

 4. Kerim dedi ki:

  Ücretsiz blog açma platformları aracılığı ile açılan blogların google adsense onayı alma oranı çok çok düşüktür. Öyle ki, başvuru reddi 99% oranlarındadır.

  Böyle bir cümle kurmuşsunuz. Ben bu cümleyi tam olarak anlayamadım ya da anladığım şekli söylesem daha iyi olur. WordPress ile site kuruluyor ücretsiz olarak ben .com uzantılı bir domain ve hosting alıp düzenli yazı yazdığım ve belli bir kitleye hitap edecek seviyeye ulaştığımda wordpress yüzünden reklam alamıyor muyum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   O cümle wordpress ile alakalı değil hocam. Ücretsiz blog platformlarını kastettim ben. Daha çok blogspot, blogger gibi altyapıalrı.

 5. Batuhan Karaman dedi ki:

  Ben bir öğrenciyim ve malum para lazım bu yüzden araştırma yaparken sizin sayenizde blog yazmakla tanıştım. Teşekkür ederim her şeyi açıklayıcı ve güzel bir dilde anlamışsınız. Size bir sorum olacak:
  Kazanç yöntemlerinin hepsini anladım fakat ziyaretçilerden para kazanmak mümkün mü? Onu anlamadım veya gözümden kaçtı. Diyelim ki Adsense hesabım var, reklam alıyorum ama bunun yanısıra ziyaretçiler reklamlara tıklamadan sayfayı ziyaret ettikleri için bana ücret ödenecek mi? Ödenecekse tahmini miktarı ne kadar?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Siz google’dan para kazanma isimli yazımı okuyun hocam. Blogumda aratın ve okuyun. O yazımda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

 6. Ayşe Atlı dedi ki:

  Elinize sağlık güzel yazı olmuş. Bu kadar ayrıntılı olanını okumamıştım. Benimde blogum var kızım doğduktan sonra başlamıştım oda çocuğum gibi oldu karşılık beklemeden keyif için yazdım çokta para harcadım tasarımı vs için. Herkes kazanıyor bende kazanayım dediğimde ise kazanmanın kolay olmadığını anladım. Ya bende bir sorun var yada teknik bilgiler gerekiyor diye düşünüyorum.

 7. Rümeysa dedi ki:

  Merhaba Burak Bey, çok faydalı ve paylaşımcı bir yazı olmuş. Tebrik ederim ve kendi adıma teşekkür ederim. Başka pek çok yazınızı da okudum. İstifade ettim.
  Benim edebiyat ağırlıklı ve seo içerikli güncel konularda denemeler yazdığım wordpress tabanlı bir sitem var. Ancak bir arkadaşımın gazıyla milliyetblog ve wordpress’in kendi blog sayfasında da eş zamanlı içerik giriyorum. Amaç google’da üst sıraya çıkmaktı. Şimdi ise para kazanmak için diğer sitelerdeki aynı içerikler sorun olur mu diye düşünmeye başladım. Neyi yanlış yaptım? Ya da sorun olmaz mı, bu konuda bir içerik bulamadım. Size danışmak istedim. Sevgiler

 8. Murathan dedi ki:

  Merhaba ben sizin yazdığınız yazı üzerine gidip bir blog sayfası açtım yal ız ücretsiz olarak blogerdan bir blog sayfası açtım. Yalnız ücretsiz versiyonundan plaza kazanılmadığını söylediniz. Ücretli açmak için domain almalımıyız. Alcaksak da. Com mu almalıyız yoksa ücretsiz olanlardan mı almalıyız. Ücretli bir blok sayfası ne kadara mal olur şimdiden teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu tür soruların cevabı zaten blogumda mevcut hocam. Blog nasıl açılır başlıklı yazımda bir blog açmanın maliyetinin ne kadar olacağı mevcut.

 9. Zehra dedi ki:

  Merhaba. Ben farklı bişi sormak istiyorum şimdi blog açtığımız zaman ücretli bi şekilde para girişi vs olduğu için vergi ödeme gibi bi durum oluyor mu

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bu konular oldukça karışık aslında. Kazandığınız ücretler küçük olduğu sürece maliye yönünden sıkıntı olmuyor ancak ücretler arttıkça vergi adına bunlar problem olabiliyor. Anca ayda 10 bin lira kazanıp da 5 yıldır hiç bir şekilde vergi ödemeyen tanıdıklarım var. Bu konuları forumlarda detaylı bir araştırın derim.

 10. murat balta dedi ki:

  merhabalar eğlenceli videoları bir platformda buluşturan bir site kuruyorum. bu siteden sizce para kazanabilir miyim? teşekkürler…

 11. Yağmur dedi ki:

  Merhaba . Benim danışmak istediğim konu şu ki ; Blog illa 1 başlık üzerine mıi olmalı? Örneğin; hem yemek tarifi hem aşk hem film önerisi hem oyun tavsiyesi vs çeşitli olamaz mı? Sadece 1 konuda mı ıstikrar göstermeliyiz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Olur hocam neden olmasın. 1 konuda yazmanın şöyle bir avantajı oluyor. Yazdığınız tüm yazıları aynı konu altında olduğu için yazıların birbiri ile alakası çok yakından oluyor. Bu da yazılar arası linklemeyi, site içi link ağını örmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Hal böyle olunca da ziyaretçilerinizin yazılar arası dolaşması bu linklemerl sayesinde daha kolay ve olası oluyor. Dolayısı yazılarınızın istatistikleri güzel sonuçlar veriyor ve bu da dolayılı olarak SEO’ya, yani sitenizin yazılarının google sıralamasına olumlu etki ediyor.

   Yani böylesi daha olumlu. Ancak böyle olmayınca da google’a üst sıralarda çıkamam veya illa hep benzer konularda yazmam gerekli diye düşünmeyi .

 12. Deniz dedi ki:

  Tane tane, anlayarak okuyorum yazılarını. Gayet açık ve anlaşılır. Teşekkürler

 13. limon dedi ki:

  Siteyi kurduk herseyi yaptik, yazılar da paylaştık diyelim.. kazandığım para hesabıma nasıl yatacak.. hangi hesaba yatacak.. onlar nasıl oluyor ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Eğer kast ettiğiniz google adsense reklamları ise, öncelikle google’dan nasıl para kazanılır yazımı okuyarak adsense çalışma mantığını anlayabilir, ardından da sorduğunuz soruya direkt cevap bulmak için adsense ile ilgili sıkça sorulan sorular başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

 14. Alper Genç dedi ki:

  Kerdeşim eline sağlık gayet motive edici bir yazı, benim sorum olacak cevaplarsan çok sevinirim. Blogumda hem adsense reklamı, hemde herhangi bir markanın reklamını aynı anda yayınlayabiliyormuyum ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler. Sorunuza gelince, tabi ki yayınlayabilirsiniz. Adsense ile ilgili sıkça sorulan sorular kısmında da bu sorunuz cevabı mevcut aslında.

 15. zühre dedi ki:

  blogger da bbbblog acmakda kazandırırmı

 16. haydar dedi ki:

  hocam selamlar geç buldum ama muhteşem bir iş yapıyorsunuz bunun için öncelikle teşşekkürler
  blog açmak değilde biraz önce ekrana gelen ” pardon bölüyorum ama ” ile başlayan uyarı ekranı çok hoşuma gitti bunu siteme ekleyebilirmiyim bir eklenti ile

 17. biloga dedi ki:

  Hocam bu yazıyı okudum ve blog satın aldım. Aslında para ikinci planda insanlara bildiğim yada okuduğum güzel şeyleri paylaşma adına böyle bir işe girdim. Reklam olayı sitenin masrafını karşılasa yeter. :)

 18. HALİL dedi ki:

  Kardeşim seni tebrik ederim gerçekten de çok sabırlı bir şeklide yazmış ve bizi aydınlatmışsın iyi ki nette seni bulmuşum Allah yolunu her daim açık etsin .

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çok teşekkürler hocam.

 19. merve dedi ki:

  Merhabalar. Bende bildiklerimi insanlara aktarmak paylaşmak amacıyla bir blog açmak istiyorum ancak sizin yazdıklarınıza göre bunun için bir ücret ödemem gerekiyor. Amacım para kazanmaktan ziyade insanlara faydalı olmak ama maddi açıdan bir zarara da uğramak istemiyorum. Sizce açacağım blog verdiğim ücreti geri kazandırabilir mi ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam zaten blog açmanın başlangıç maliyeti ilk yıl için blog nasıl açılır yazımı takip ettiğinizde 60 TL gibi bir rakam. Yani bu ücretli her halükarda çıakrtırsınız.

 20. Hüseyin dedi ki:

  700 bin kişiye 10bin TL ise onedio açıklamıştı ayda 14 milyon tekil ziyaretçi alıyolarmış o zaman onedio paranın içinden geçiyor :D

 21. İsimsiz:) dedi ki:

  Valla ben de öylesine deneyeyim derken yanlışlıla bir blog açmış bulundum. Astroloji üzerine.. :d Ama takipçi bulsam bile bu işten nasıl para kazınılır kısmını hiç mi hiç anlayamadım. O kısmınıda yanlışklıkla öğrenirim herhalde.. .d Başıma gelecek bir şey var ki kurcalıyorum belli ki.. .d

 22. Tamer dedi ki:

  Öncelikle gerçekten çok faydalı bir site. yazılarınız herkesin çok merak ettiği ve merakının giderildiği konulardan oluşmakta. sayfanızı keşfettiğim ilk günden bu yana sürekli incelediğim bir sayda. Emeğinize sağlık. bunun yanında bir şey sormak istiyorum. Antalya’nın Manavgat ilçesi ile ilgili bir seyahat ve turizm sayfamız var. amacımız Manavgat Side bölgesini yerli ve yabancı turistlere detaylı bir şekilde tanıtmak. Tabi bunun yanında google Adsense den para kazanmak, size şunu sorman istiyorum; sitesimi.com/en, de, ru olarak mı yola devam edelim, yoksa siteismi.de olarak mı? yabancı sitelerin adsensde daha fazla kazandığını biliyoruz. sitesimi.com/en yabancı site kategorsine girer mi yoksa ikinci seçenekte olduğu gibi siteismi.de olarak mı sayfa açıp adsense kayıt olmak gerekir…

 23. Plazadan Dünyaya dedi ki:

  Merhaba, Ben Selin.

  Yazınızı çok büyük keyifle okudum ve okurken kendi blog maceramız gözümün önönden bir film şeridi gibi geçti :)

  Biz, çok fazla benzeri olmayan ve yeni yeni fark edilip popüler olan bir konuda içerik üretmeye çalışan üç arkadaşız. İlk amacımız para kazanmak değil sadık bir okuyucu ve takipçi kitlesi kazanmak oldu ve hiç bir bilgimiz olmadan yola çıktık. Yolda öğrendiklerimizle bebek adımlarıyla da olsa ilerliyoruz ve blogumuzu ve yazılarımızı çok seviyoruz.

  Yorumlarda geçtiği gibi ilk bir süre ne google ne de reklam verenler size görmüyor. Sanırım bir köşede “bakalım sürdürecek mi?” diye bekliyorlar. Sonrasında ufak ufak açılıyor bazı kapılar.

  Acaba siteye ne aşamada reklam ve tanıtım yazısı alınmalı, ne kadar ücret talep edilmeli ve bu aşamalarda nelere dikkat edilmeli sorularını cevaplayan bir yazı yazmayı düşünür müydünüz? Tam alanınız olmayabilir ama tecrübeleriniz bile bizlere çok yol gösterici olacaktır.

  Sevgiler.

 24. Onur dedi ki:

  Hocam öncelikle yazınızı okudum gerçekten başarılı bir yazı başarılarınızın devamını dilerim.

  Benim bazı bloglardan okuduğuma göre blog’dan “ilk 6 ay para kazanmayı unutun!” cümlesini gördüm sizce bu doğrumu sizin görüşünüz ne şekildedir ? Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet, bu dolaylı olarak doğru bir söz. Çünkü google sıralamalarında üst sıralarda yer almanız 0’dan kurulmuş bir blog için zaten aşağı yukarı o kadar bir süre alıyor. Ancak bu yoldan ben de ve diğer tüm blogçular da geçtik. Bu işin işleyişi bu şekilde.

 25. Emre dedi ki:

  En önemlisi ilgi alanı.İlgi alanınız,iş dalınız,hobileriniz blogunuzu sıkılmadan yazmanıza ve ilgilenmenize vesile oluyor.Yaklaşık 8 senedir site açarım,genel anlamda gelire odaklandığım için sıkıldığım usandığım zamanlar oldu,buda haliyle bırakmama neden olmuştu geri dönüş yapmaya karar verdim.Yakın bir zaman da kendi dalım,alanımda blog açarak daha keyifli hale getireceğim.
  Bu güzel konu için teşekkür ederim :) iyi çalışmalar.

 26. implant ankara dedi ki:

  güzel faydalı bir yazı ve yorumlar olmuş..

 27. hatice dedi ki:

  merhaba ben size bir şey sormak istiyorum. yukarıda bloglardan para kazanmanın 6 yolunu yazmışsınız adsense reklamları vb. ben bunların hiç birini yapmasam yani sadece bloğu açıp oradan yazılarımı paylaşsam kazanamaz mıyım illa bunları mı yapmam gerekiyor tam olarak burayı anlamadım ve bu konu hakkında pek bir bilgim yok:)))

 28. özlem taban dedi ki:

  bende blog açmak istiyorum. sizden yardım alabilirmiyim. boyle bir işe ve kazanca çok ihtiyacım var. yazılar içinde ayrıca teşekkür ederim kafam çok şey şekillendi. inş sizin gibi yapabilirim.

 29. erdal elma dedi ki:

  bu blog yorum yazma işi ve seo makale yazısı yazarak bile para kazanabiliriz güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz
  teşekkür ederim.

 30. Samet dedi ki:

  merhabalar. Ben üzerinden bu kadar süre geçtikten sonra kazancınızdaki değişimi merak ettim açıkcası. Bu arada konuyu harika anlatmışsınız çok teşekkür ederim. Son olarak hala makale yazarı alımı yapmakta mısınız ?

 31. Poyraz Sahin dedi ki:

  Bence ülkemizdeki satış ortaklığı yapan firmaların azlığı blog yazarlarını olumsuz etkiliyor. En basitinden bir amazon sistemi yok alışveriş sitelerinde :(

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kesinlikle öyle Poyraz. Hatta çok bile alt seviyelerde.

 32. ayşe dedi ki:

  siz demişsiniz ki bir konu hakkında yazın .benimki öyle olmayacak ama :(

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam öyle bir zorunluluk yok. Yani blogunuzun niş olması size SEO açısından daha iyi bir avantaj sağlar. Ancak bunu bir kısıtlama olarak görmeyin kendinize.

 33. ayşe dedi ki:

  ben de yazdıklarınızdan çok istifade edeceğimi düşünüyorum . bir sorum olacak danışma babında.ben şöyle bir blok açmak istiyorum.mesela bir film izledim çok beğendim diyelim , onu paylaşayım .bir kitap okudum , onunla ilgili yorum yazayım.şu an diyet yapıyorum , onu anlatayım .kendi edebi yazılarımı yayınlayayım .ne dersiniz .fikriniz benim için önemli :) öğretmenim ;)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam tabii ki açabilirsiniz. Açmalısınız da, üretim yapan hiç bir zaman kaybetmez. Konu ne olursa olsun üretim yapmak her zaman için hem size hem de sizi okuyan insanlara bir değer katacaktır. Blog açmak için ise blog nasıl açılır başlıklı yazımı takip edebilirsiniz.

 34. iş kurmak dedi ki:

  blog açarak yada web sitesi açarak ayda 10 bin tl kazanan insanlara şahit oldum ayrıca bende bir web sitesi sahibiyim 10 bin tl kazanmasakta aylık giderlerimde çok katkısı olduğunu söyleyebilirim

 35. Ersin Tat dedi ki:

  Gerçekten iştah verici ve doğru yönlendirmelerin yapıldığı bir yazı olmuş. Okuyanlar hemen bir blog açmak için can atacaklardır :)

 36. nida dedi ki:

  Makalenizi buyuk bir keyif ile okudum. Emeginize saglik!

 37. petek temizliği dedi ki:

  hocam helal olsun bu kadar uzun bi makale yazdığın için. söylediklerini harfiyen uyguluyorum. teşekkür ederim

 38. berat özdin dedi ki:

  Gerçekten blog açma süreçlerinde aldığım en iyi ders başarısızlıktan korkmamak.İlk blogumu açtım olmadı ikinciyi açtım olmadı ama sonralarda oldu.

 39. Emre ÖZTÜRK dedi ki:

  Yazınızı sonuna kadar soluksuz okudum ve daha bir heveslendim. Uğraş verip bu yazıyı paylaştığınız için teşekkür ediyorum

 40. yazarhoca dedi ki:

  merhaba blogumu yorumlarmısınız bu şekilde devam etmelimiyim tek korkum bir alanda yazmıyorum birden fazla alanda yazınca da sanki ilk sıralara çok çok geç çıkarım gibime geliyor doğru mu? bana mail yada sitede yorumla ulaşırsanız sevinirm

 41. Telefon Uzmani dedi ki:

  Hocam,Oncelikle Vermiş olduğunuz bu bilgiler için teşekkür ediyorum. Güzel ve Basarili bir blog yaratmissin. Ciddiyim ki heves Yaptım ? Başarılar..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Süper ! O zaman size başarılar dilerim. Takipte kalmanız dileği ile !

 42. meltem dedi ki:

  Harika ve faydali bilgiler için cok teşekkürler. Emeginize sağlık ?

 43. Semi dedi ki:

  Merhaba, şimdiye kadar bu konuyla ilgili okuduğum en detaylı ve başlıklarla çok güzel toparlanmış bir yazı olduğunu belirtmem lazım. Tebrikler, birçok kişinin faydalanacağı kesin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Beğenmenize sevindim. Yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim. Takipte kalmanız dileği ile !

 44. Ali Yalçın dedi ki:

  Sitenizi yakından takip ediyorum. Yazdığınız makalelerin çok emek verilmiş ve özenle hazırlanmış olduğu belli. Teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Beğenmenize sevindim hocam. Evet büyük bir emekle hazırlanıyor her biri. Teşekkür ederim yorumunuz için. Takipte kalmanız dileği ile !

 45. Su kaçağı tespiti dedi ki:

  Gerçekten anlatımlarınız çok açıklayıcı olmuş bu işte tabikide sabır olursa gerisi gelir diye düşünüyorum.

 46. Remzi dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel olacakmış.

 47. Mahmut dedi ki:

  o rakamlara nasıl ulaşmış merak ediyorum benim 2 milyon aylık tekil ziyaretçim var ve gelirim bugüne kadar 2500 tlyi geçmedi???

 48. ali dedi ki:

  Böylesine mükemmel bir kalite anlatımı ancak Burak Oran yapar. Tüm yazılarınıza ve emeğinize sonsuz teşekkürler hocam :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Ali ! Takipte kalman dileği ile Dostum !

 49. Burak dedi ki:

  Tesekkurler harika bir yazi

 50. Mehmet dedi ki:

  Merhaba gerçekten çok açıklayıcı ve doyurucu bir yazı olmuş, öncelikle bunun için teşekkür ederim. Çocukluğumdan beri otomobillere çok meraklıyım, otomobiller hakkında (otomobil test sürüşleri, detaylı inceleme, otomobil bakımı, detaylı temizlik, boya koruma vs. gibi) blog yazmayı düşünüyorum ama cesaret edemiyorum. Tabi ki bu işten para kazanmak da istiyorum ama sevmediğim bir konu da kendimi zorlamaktansa sevdiğim, ilgi duyduğum bir konu da yazarak hem zevk aldığım işi yapayım hem de mümkünse para kazanayım istiyorum ama çok ilgi çekmeyeceği endişesi yaşıyorum. Sizce böyle bir blog da ne gibi reklamlar alabilir ve para kazanabilirim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sevdiğiniz konuda detaylı, katliteli içirikler ürettiğiniz sürece, siz bu işten zevk aldığınız sürece maddiyatta ardından gelecektir.

 51. Burak dedi ki:

  Harika ve çok açıklayıcı bir yazıydı. Başarılarının devamını dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler hocam.

 52. Fatih dedi ki:

  Merhaba, benim de kafamda bir proje var. Dil öğrenme ile ilgili özgün içerikler üretiyorum. Ayrıca yanında farklı olarak ve dil öğrenme ile ilgili olarak eğlenceli birkaç düşüncem de var. Sizce de sanırım wordpress.org tabanlı bir site kurmayı düşünüyorm. Yani kısacası parasını basıp host ve domaini alıcam. Sizce blog yazarak para kazanma konusunda güzel bir fikir mi ve eğer öyleyse ne kadar bir sürede başarılı olabilirim? Blogunuzu çok fazla inceliyorum bu nedenle düşüncenizi merak ettim. :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam özgün ve kaliteli olduğunuz sürece başarı gelecek, başarıyıda maddiyat mutlaka takip edecektir. Ayrıca bir şeylerin cevabını denemeden öğrenemezsiniz.

 53. Ramazan Karabakan dedi ki:

  Burak hocam! Yazılarınız gerçekten muhteşem. İnsanları bazı konularda tatmin etmeniz, bigilerinizle onlara destek vermeniz çok etkileyici. Sizi severek takip ediyorum…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Destekleyici yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam. Takipte kalmanız dileği ile !

 54. Cantürk dedi ki:

  Siteyi gördüm, girdim ve günlerdir çıkamıyorum. Sabahın 3’üne kadar sitenizde ki makaleleri okuyup kafamda ki soru işaretlerini birer birer kaldırıyorum. Öncelikle sizi bu sebeple dibine kadar tebrik etmek istiyorum. Ama bu makalenizde kafama takılan bir soru oldu, cevabını internette araştırmama rağmen net bir şekilde sonuca ulaştıramadım. Bu satış ortaklıkları veya yöntemleri diyelim, Adsense ile birlikte kullanıldığında google tarafında bizim açımızdan (SEO/Adsense) herhangi bir eksisi olur mu?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Cantürk öncelikle övgü dolu ve yapıcı yorumların için çok teşekkür ederim. Biraz olsun sana fayda sağlayabildiysem ne mutlu bana. Soruna gelince, aslında cevabı çok uzaklarda aramadan da görebilirdin. Ben blogumdan hem google reklamları üzerinden hem de satış ortaklığı üzerinden gelir elde ediyorum. Yani öyle bir durum söz konusu değil.

 55. Melih Ceylan dedi ki:

  Evet ben hiç birşeyi beğenmeyen cins bir adamım.Herşeyde kalite istediğimden dolayı. Yazını çok verimli buldum eline sağlık kadeş.Sevmediğim tek şey ekranda çıkan yorum faydalı oldu mu şeysi yane okurken çıktı sevmiyorum ekranımı kesmesini. Umarım anlamışsındır tabi bu benim kendi tercihim. Hadi hoşçakal.Sizi çok tuttum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Melih youmun için gerçekten çok teşekkür ederim. Yazılarımı beğenmene de inan çok mutlu oldum. Popup kısmına gelince, rahatsız edici olabiliceğinin ben de farkındayım ancak bir emek veriyorum ve bir şekilde emeğimi somut bir şeye dönüştürmem gerekli. Bu yüzden bu tür pazarlama strajeileri uygulamayı hakkım olarak görüyorum. Umarım anlayışla karşılarsın. Tekrar teşekkürler.

 56. Veysi dedi ki:

  Başarılarının devamını dilerim. Çok yararlı bir konu olmuş dilerim herkes bu bilgilerden yararlanır.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için çok teşekkür ederim Veysi. Takipte kalman dileği ile!

 57. Doğukan dedi ki:

  Yıllardır blog açıp kapatıyorum ve sonunda bu işi profesyonel bir şekilde yapmaya karar verdim, konunuzu okudum ve muhteşem bir yazı hazırlamışsınız, elinize sağlık. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Doğukan, eğer bu işi istikrarla, sabırla emek vererek ve kendine inanarak yaparsan başarı kaçınılmaz dostum. Yorumun için çok teşekkürler.

 58. murat Öztürk dedi ki:

  kardeşim bn satış ortaklıgı işş apıtorum zor halen bi kazanç yok ilerdd olucak biliyorumda adsense bu kadar kazandırıyo mu gerckten sastım tüyolar ın metbodların hakkında bilgi istiyorum kardeş gerckten aylık saglm bi gelir elde etmk isyırum malum evlnicez maas asgari bi yardımcı olursan elinde geldigi kadar artık kazanalım yeter ) bu kadar pc bilgisi yetenek artık kazanalım :) hep birlikte

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sırlarımı paylaşmayı düşünüyorum fakat bunu bir e-kitap şekilde yazıp satışa sunarak yapmayı düşünüyorum ki bu planımda epey sonrası için.

 59. Bilal dedi ki:

  Merhaba Burak Oran
  Siteni yani blogunu çok beğendim. Önceden beri ileri düzey bilgisayar bilgisi olan biriydim ama site işlerine hiç girmemiştim. Şimdi Bir arkadaşımla beraber hobi işleri üzerine bir site ile ilgileniyoruz.
  Siteye Yoast Seo eklentisini kurdum ayarlarını ve nasıl kullanacağımı araştırırken buraya geldim.
  Ofisdeyim güya bugün rapor hazırlayacaktım 3 saattir senin yazılarını okuyorum. İnan senin blog yazın gibi özenerek hazırlanmayan dünya kadar üniversite tezi var. Belliki baya uğraşıyorsun yazıların da samimi. Kendimi geliştirmeye çalışıyorum bu site ve seo alanlarında.
  Yoast Seo eklentisi cidden çok güzel yalnız senin anlaım yaptığın zamnla şuan kullandığım elentinin versiyonu aynı değil bazı ekranlar aynı değil senin anlattığın bir kısım ayarları yoast otomatik olarak düzenlemiş.
  Çok faydalı bir yazın olmuş. Sitene abone oldum. Amacım site ve yazarlık konusunda kendimi geliştirip daha çok insana ulaşıp onlara hem hizmet vermek hemde resimlerde verdiğin adsense gelirlerine ulaşmak.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba Bilal, yaptığın övgü dolu yorum için yürekten teşekkür ederim. Sen ve senin gibi insanlar böyle yorumlar yaptıkça inan bu işe daha sıkı sıkıya sarılıyorum.

   Yoast’a gelince, yoast daha öncede bir günceleme yapmıştı ve nerdeyse tüm yoast yönetim panelini değiştirmişti. O zaman yazımı güncellemiştim ve güncellemek baya zamanımı almıştı ve dediğin gibi en son güncellemeden sonra yine bazı bölümler değişti ve benim tekrar güncelleme yapmam gerekiyor farkındayım.

   Fakat güncellemek inan çok emek istiyor bende bir türlü zaman bulupta güncelleme fırsatı yakalayamadım. Ama güncelleyeceğimden emin olabilirsin.

   Siteme üye olduğun iyi olmuş çünkü yoast, SEO konusunda sadece bir araç, önemli olan google sıralama kriterlerini başarılı bir şekile gerçekleştirmekte, yani yoast’u bir araç olarak kullanıp, sitemizi google dostu yapmakta ki şu anda üzerine yazdığım yazı konusu bu. Yazım pazartesi günü yayında olacak. Pazartesi günü mail gedliğinde okuma fırsatı bulursun.

   Bu arada siteni inceledim. Bence oldukça güzel bir konu üzerine yazıyorsun. Yani para kazandırma potansiyeli yüksek bir niche seçmişsin. Sana bir kaç tavsiyem olacak. Öncelikle sitende çok fazla resim olduğundan kolayı kesinlikle CDN Kullanmanı tavsiye ederim. Site hızına fayda sağlayacaktır.

   İkinci olarakta, içerik pazarlama yöntemi olarak, facebook senin için biçilmiş kaftan. İçeriklerine facebook üzerinden mutlaka reklam vererek hedef kitlene ulaşamaya çalış. Uzun bir süre bu yöntemi kullan, sonunda başarılı olacaksındır.

 60. Erbu dedi ki:

  Merhaba Burak Bey benim sorum blog yazılarınızda yazının üstü boyalı şekilde nasıl yazabiliriz. Bunun için ayrı bir eklentimi kullanıyorsunuz acaba?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Renkli yazılar özel kodlama Ebru, ama bunu yapan eklentilerde var.

 61. ali dedi ki:

  Burak oran samimi açıklamaların gerçekten mükemmel sayende bir çok bilgiyi öğrendim takip etmeye devam edeceğim ilginden dolayı çok tşkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çok teşekkkür ederim Ali. Takipte kalmaya devam.

 62. Mustafa dedi ki:

  Araştırmaların için teşekkürler Burak Oran. Fakat para kazanmak, blogların kendi gelişim süreçleri içerisinde gelişen bir şey diye düşünüyorum. Yani blog içerik ve teknik olarak yeterli olmadığı durumlarda sıkıntı olabiliyor. Siteme Google Adsense onay vermedi örneğin. Sebebini de yetersiz olmaya bağladılar…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam merhaba, yakında adsense’e kabul için yapılması gerekenler başlığı adı altında bir yazı yayımlayacağım. O zaman yazdıklarımı uygalayıp, adsense üyeliğini tekrar deneyebilirsiniz.

 63. yıldırım dedi ki:

  selamlar,

  öncelikle çok güzel ve oldukça bilgilendirici bir paylaşım yapmışsınız.İnternetten para kazanma dendiği zaman insanların aklında genelde havadan gelen,hiçbir emek harcamadan yüklü meblağlar kazanılan bir mecra olarak algılanılıyor.Halbuki tam tersine çok fazla emek ve çok çok çalışma gerektiren bir iş.Bu işte bana tecrübelerini aktaran bir abimizin çok güzel bir lafı var.Bu işlerde ilk başta çok çalışıp az kazanacaksınız eğer sabredip işi bırakmazsanız gelecekte az çalışıp çok kazanacaksınız.Bu bağlamda bende benim gibi yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem kısa zamanda mucize beklemeyin.çok çalışın,sabredin mutlaka karşılığını alacaksınızç

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çok yerinde bir tespit olmuş Yıldırım. Yaptığın bu pozitif, motive edici yorumunu okumaktan inan zevk aldım. Teşekkür ederim.

 64. Kaya Ali dedi ki:

  Tebrikler Burak. Mail geldiği zaman kesin okumalıyım demiştim. Bugüne kısmet oldu ve gerçekten çok yararlı bir yazı emeğin için teşekkürler…

 65. Berk Akalın dedi ki:

  Merhaba Yusuf Bey, yazı için çok teşekkür ederim fakat ben nereden başlayacağımı bir türlü bilemiyorum. Seo, host, sosyal medya, wordpress ayarları gibi bir sürü şey var ve bunları gerçekten çok ayrıntılı öğrenmem uzun süreceğinden ne yapacağımı bilemiyorum. Nasıl bir yol izlememi kısa bir şekilde söylerseniz size çok minnettar olacağımı belirtirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Siz ne yyapmak istiyorsunuz ? Daha çok o onemli. Öncelikle ne yapmak istediğinize karar vermelisiniz.

 66. Yusuf BAYALAN dedi ki:

  Merhaba Burak. Her şeyden evvel tebrik ederim, harika bir blogun var. Ben bir psikoterapist olarak, kendi sitemde blog içerikleri üretiyorum. WordPress ve Seo ile ilgili araştırma yaparken sitene ulaştım ve takipçin oldum. Tekrar tebrik ederim.
  Yazında bahsettiğin site temizleme hizmetini halen veriyor musun? Cevabın evet ise görüşmek isterim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yusuf Bey, yazıma ve bloguma yaptığınız yorum için çok teşekkür ederim. Yazdımda bahsettiğim wordpress hizmetlerini artık vermiyorum malesef, çünkü blog yazılarım için yaptığım araştırma ve yazım aşamalarından zaman bulamıyorum.

 67. kişisel blog dedi ki:

  Birde şu bir süre sonra sıkılmaya çare bulsak iyi olacak hocam :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sıkılmadan bu işi sabırla yapan kazanıyor hocam. Kendinize muhakkak bir motivasyon bulmalısınız. Motivasyonunuz yoksa sıkılmak pek tabii

 68. umut dedi ki:

  senin gibi bir konuya bu kadar emek verip yazı yazar araştırır ve derlerlerse daha fazlasını kazanırlar:)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Aynen öyle Umut! Yorumun için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir