WordPress CDN Kullanımı ve SEO Ayarları [Detaylı Anlatım]

Wordpress Genel Bilgi

CDN Nedir ? Nasıl Çalışır?

Standart bir host firmasında, dosyalarınız bir server altında depolanır ve o depolanma host firmanızın serverları neredeyse orada, yani dünya üzerinde tek bir noktada depolanmış olur.

Sitenizin ziyaretçilerinize tek bir noktadan dağıtım yapması, site sunucunuza yakın bir yerden bağlanan bir kullanıcı ile uzak bir yerden bağlanan kullanıcı arasında sitenize bağlanma hızı açısından fark oluşmasına sebep olacaktır.

Örneğinhost firmanızın server lokasyonu İstanbul ise, İstanbul’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçi ile Ankara’dan sitenize bağlanan bir ziyaretçinin sayfa açılış hızları farklıdır. Sayfa açılış hızı Ankara’daki ziyaretçi için İstanbul’daki ziyaretçiye göre daha yavaştır.

Mesafe arttıkça sayfa dolum hızıda artar…  Fakat CDN kullanımı büyük ölçüde sitenizin hızını arttırabilir. Peki CDN nasıl çalışır, mantığı nedir ?

CDN, sitenizin dosyalarını bir çok noktadaki serverlara dağıtır ve ziyaretçi, sitenize bulunduğu yerin en yakınında olan serverdan bağlanır. Yani, tüm ziyareçilerinize eşit uzaklıkta olmanızı sağlar.

CDN Kullanımı ile Ne Elde Ederiz?

CDN kullanımı ile sitenizin hızı muazzam derecede artar. Site hızının artması demek alexa ve google sıralamalarında üst sıralara çıkmanız demek.

Ayrıca Google, CDN kullanımını çok değerli buluyor. CDN kullanımı faydalarını wordpress sitenize CDN entegrasyonunu gerçekleştirdikten sonra, içeriklerinizin google’daki sıralaması muazzam derecede değiştiğinde emin olun daha iyi anlayacaksınız.

Ben de iki yıldır blogumda MaxCDN kullanıyorum ve sonuçlardan oldukça memnunum. Site hızımın ve dolayısı ile hem Google, hemde alexa’daki sıralamalarımın artmasına büyük ölçüde etkisi oldu.

Zaten memnum kalmadığım bir hizmeti blogumda asla yayımlamam. Eğer siz benim aksim bir tecrübe yaşar ve memnun kalmazsanız 30 gün içinde paranızı iade etme garantiside sunuyorlar.

Wordpress Site Hızı Performansı Ölçme

Yazımın geri kalanında ise sizlere CDN kullanımı ve SEO ayarlarını nasıl yapacağınızı detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Anlatacağım yazıyı ise sizin de MaxCDN üyeliğiniz olduğunu, yani MaxCDN‘den CDN servisi satın aldığınızı varsayarak yapacağım.

Adım 1: Hesap Olusturma – Satın Alma

1-Öncelikle Buraya tıklayarak CDN Fiyat tablosuna gidin ve karşınıza aşağıdak resimde olduğu gibi bir ekran çıkacaktır.

CDN Kullanımı - MaxCDN Satın Alma Süreci

CDN Kullanımı – Satın Alma Süreci

2-Ardından aşağıdaki resimde 1. nokta olarak gösterdiğim, Yearly Pricing sekmesini açık konuma getirin.

Yani bu şekilde alımı 1 yıllık olarak yapıyoruz. Alımı bir yıllık yapınca da firma sizden 2 aylık ücreti almıyor. Bu şekilde yaparsanız hizmeti olabilecek en ucuz fiyata almış olursunuz.

3-Yearly Pricing kısmını On konumuna getirdikten sonra 100 GB’lık paket için Sign Up butonuna tıklayın. ( Başlangıç için 100GB bant genişliği satın almak yeterli olacaktır. Ben de ilk başta 100GB paketle başladım. Daha sonra kullanımınız 100GB’ı geçerse, ki bu ciddi bir trafiktir o zaman paketinizi arttırısınız. )

CDN Kullanımı Satın Alma Süreci 2

CDN Kullanımı Satın Alma Süreci 2

3-Paketinizi seçip Sign Up dedikten sonra iletişim ve tüm bilgileri girdikten sonra create account and get started butonuna tıklayarak paketi satın alma işlemini tamamlıyorsunuz.

CDN Kullanımı Üye Olma

CDN Kullanımı Üye Olma

Artık sizin de bir MaxCDN hesabınız var. Şimdi sıra geldi wordpress sitemizi aldığımız CDN hizmetine entegre etmeye.

Adım 2: MaxCDN Paneli – CDN Kullanımı

MaxCDN‘de satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra wordpress sitenize dönüp W3 Total Cache eklentisini kurun.

W3 Total Cache Kurulumu ve Ayarları – Şimdilik sadece kurulumu gerçekleştirin, ayarları ile şu an işimiz yok, daha sonra yaparsınız.

Daha sonra tekrar MaxCDN‘e gidip oluşturmuş olduğunuz hesaba giriş yaptıktan sonra Zones  yada Manage Zones sekmesi altından Create Pull Zone sekmesine tıklayın.

CDN Kullanımı MaxCDN pull zone oluşturma

Daha sonra karşımıza çıkan ekranda sırası ile; ( Aşağıdaki resimde olduğu gibi )

Pull Zone Name:En az 3 karakterden oluşan istediğiniz bir zone ismi girin.
Origin Server URL:Wordpress sitenizin adresini benim girdiğim gibi girin. ( Örnek: https://www.wpmavi.com – http://www.sizinsiteniz.com)
Label:Bu kısma zone‘u tarif eden herhangi bir etiket girin ve ardından create butonuna tıklayın.

Wordpress CDN Kullanımı Pull Zone Detayları

Daha sonra önümüze Zone Succesfully Created açılır penceresi çıkacak. Buda işlemin tamamlandığı anlamına gelir. Açılan küçük pencereyi kapattıktan sonra artık oluşturduğumuz zone’un yönetim panelindeyiz.

Pull Zone sekmesinden Settingssekmesine tıklayın ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran açılacak.

Custom Domain Settings

Custom Domainsyerine CDN url adreslerinizin nasıl görünmesini istiyorsanız, o adresi girin. Yani, bize atadığı  cdnwpmavi.wpmavi.netdna-cdn.com URL adresini girdiğimiz URL adresine yönlendiriyoruz.

Ben cdn.wpmavi.com yaptım size de sitenizin ismi neyse onu yapmanızı öneririm. ( Örnek : cdn.sizinsiteniz.com)

Blogumdaki herhangi bir resme tıkladığınızda resim URL adresi cdn.wpmavi.com/resim.jpg şeklinde açılacaktır ki buda resimlerimin CDN serverı üzerinden hemen üstte belirlediğimiz custom domain isminden aktarıdılığını gösteriyor.

Edge Settings

Edge Settingsiçin sadece Gzip Compression ve Query Strings seçeneklerini işaretleyin.  ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Cache Settings

Cache settingsiçin Set Default Cache Time ve Override Cache-Control Header’ı 7 days olarak ayarlayın ve update deyin. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Wordpress CDN kullanımı MaxCDN Pull Zone Ayarları

CDN SEO Ayarı

Daha sonra alttaki resimde olduğu gibi yine Pull Zones sekmesi altından SEO sekmesine gidin ve ayarlarınızı aşağıdaki gibi yapın;

Canınical Header:Enable
Robots.txt:Enable ve aynı zamanda Use custom robots.txt seçeneğinide aktif hale getirip aşağıdaki komutu boş alana yapıştırın ve update deyin.

User-agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /

CDN Kullanımı SEO Ayarları - WordPress MaxCDN

Bu ayarlarla google botlarına, farklı bir url adresi üzerine taşıdığımız resimlerimizin aslında bize ait olduğunu söylüyoruz ve  duplicate’in (kopya içerik oluşumunun) önüne geçiyoruz.

Önemli: Eğer bu ayarları yapmazsak, google botları resimleri başka bir url adresi üzerinde gördüğü için (cdn.sizinsiteniz.com) resimlerin çalıntı olduğunu düşünüp bizi gösterimlerde en alt sıralara atabilir hatta hiç gösterime bile almayabilir. O yüzden bu kısım çok önemli.

Adım 3: DNS Ayarları – CDN Kullanımı

MaxCDN yönetim paneliyle işimiz bitti. Şimdi sıra geldi MaxCDN DNS adreslerini entegre etmeye.

Öncelikle cPanel‘e giriş yapın. cPanel’de bulunan Domains sekmesi altından Gelişmis DNS Bölge Düzenleyicisine tıklayın.

CDN Entegrasyonu cPanel

Ardından karşımıza aşağıdaki resimde olduğu gibi bir sekme açılacak ve o sekmeye sırası ile;

Ad:cdn.sizinsiteniz.com
TTL:14400
Tip:CNAME seçin.
CNAME:Buraya ise MaxCDN’in size atadığı orjinal cdn url adresini girin. Adım birde gösterdiğim gibi ( örnek: cdnwpmavi.wpmavi.netdna-cdn.com )

CDN Entegrasyonu cPanel Ayarları

Ve ardından Kayıt Ekle butonuna tıklayın. İşlem tamamdır. İkinci adımıda tamamladık. Şimdi açtığımız CNAME’nin oturmasını bekleyeceğiz. (Bir kaç saat alabilir ) Ama siz beklemeden 4. adıma geçin.

Adım 4: WordPress’e CDN Entegre Etme – CDN Kullanımı

Bu aşamada MaxCDN‘i wordpress sitemize entegre edeceğiz. Bu entegrasyon işlemi için W3 Total Cache eklentisini kullanacağınız.

WordPress admin panelinizden W3 Total Cache eklentisine gidip, General Settingssekmesi altından CDNsekmesini bulun ve aşağıdaki resimde olduğu gibi CDN seçeneğini enable edin, CDN Type içinde MaxCDN’i seçip, Save all settings deyin.

W3 Total Cache CDN ayarları

Ardından yine wordpress yönetici panelinizden Performance (W3 Total Cache) sekmesi altından CDN opsiyonuna tıklayın.

Daha sonra Configuration sekmesine gelin. Bu noktada eklenti sizden aşağıdaki resimde olduğu gibi Authorization Key ve API key isteyecektir. Bu bilgilere ulaşmak için tekrar MaxCDN yönetim panelimize gidiyoruz.

w3-total-cache-cdn-ayarları-2

MaxCDN yönetim panelinden en sağ üst köşede bulunan Account sekmesine tıklayın ve açılan diğer yönlendirme sekmesinden APIsekmesine tıklayın.

max-cdn-api

 

Daha sonra create aplication butonuna tıklayın
create-api-application

Ardından karşımıza çıkan ekrandan, Name ve Description kısmına istediğiniz gibi isimler verin. Application URL ve Callback URL kısımlarını boş bırakıp register application butonuna tıklayın.

maxcdn-api-olusturma

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra tüm API bilgilerinize ulaşmış olacaksınız. Ulaştığınız sayfada company alias consumer key, consumer secret gibi tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada bulunan bilgileri Performance (W3 Total Cache) >> CDN >> Authorization key kısmına Company Alias+Cosumer Key+Consumer Secretşeklinde yazmanız gerekli;

Yani üstteki adımda ulaştığımız Company Alisas, Consumer Key ve Consumer Secret bilgilerini, aralarına + koyup birleştirerek yazıyoruz.

Örnek: wpmavi+a34adwa323f992fsa80053622fb0+f59fesdasd763d61fb9eas2e8 

Daha sonra Test MaxCDN butonuna tıklayın ve eğer Test passed derse işlem tamamdır.

Hayırlı uğurlu olsun. Artık CDN kullanımı ve entegrasyonu konusunda tüm bilgiye sahipsiniz. CDN’in çalışıp çalışmadığını, sitenizin adresini www.sizinsiteniz.com yerine cdn.sizinsiteniz.com yazarak tarayacınızdan test edebilirsiniz.


Umarım WordPress CDN Kullanımı ve SEO Ayarları başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

WordPress CDN Kullanımı ve SEO Ayarları [Detaylı Anlatım]” ile ilgili yorumlar;

 1. ahmet dedi ki:

  Hocam merhaba, sitenin teması aynı değil, adımları günceller misiniz? yanlış bir hamle yapmayalım

 2. burak dedi ki:

  yazıyı günceller misiniz

 3. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar,

  Makaleniz de ki yazılar ve tavsiye verdiğiniz firmanın TEMA’sı güncel değil, yazınız şuan maalesef faydalı değil, yazınızı tavsiye vermiş olduğunuz firma ile güncellenseniz yeniden faydalı bir yazı olacaktır.

 4. Pann dedi ki:

  Merhaba,
  Bu makaleniz sayesinde gerçekten performansı yüksek bir site oluşturdum. Bu ve buna benzer yazılarınız gerçekten çok faydalı oldu. Teşekkürler.

 5. ömür dedi ki:

  Selam değerli admın kardeşım CDN CNAME(ler) bunu nasıl siteme uyguılarım bana yardımcı olurmusun?

 6. emrah dedi ki:

  Selma Burak Bey
  Benim host hizmeti aldığım veridyen Türkiyede ama sitem avrupaya hizmet veriyor
  doalyısıyla yavaş açılıyor
  CDN kullanmaın etkisi olur mu ..Yoksa host mu değiştirmem lazım

 7. HAKAN dedi ki:

  CDN ile VPS’nin farkı nedir?
  Veridyen’in sunduğu VPS sunucu sizce nasıl?

 8. oskan dedi ki:

  kesinlikle tavsiye etmiyorum. iki günde bir sürü hata ile karşılaştım. hele de programlama ve kodlama gibi konularda bilginiz yoksa hiç girişmeyin. hele de birşeyler soracak kimseniz yoksa. burak beyin sitesinden oldukça faydalandık sağolsun ama sorulan sorulara pek cevap vermiyor. (en azından bana öyle denk geldi 4 sefer de)

 9. olcay dedi ki:

  Hocam ben Natro kullanıyorum bu dns ayarlarını nasıl yapacağımı bulamadım?

 10. Eren dedi ki:

  Yanlız bu anlatımda SSL kaydı olan bir site için detay aktarılmamış. SSL’de resimler yüklenmiyor. Apayrı bir sorunla karşılaşıyoruz. Yardımcı olur musunuz bu konuda?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumlara bakın hocam. Yorumlarda bu konu ile ilgili bilgi paylaşanlar olmustu

 11. umit dedi ki:

  Merhaba, 3. adımda kaldım. DNS Bölge Düzenleyici butonu bende gözükmüyor. DNS yöneticisine girdim fakat bir türlü ilgili ekranı bulamadım. Yardımcı olur musunuz?
  https://hizliresim.com/PO737O

  1. Burak Oran dedi ki:

   Aynı şey, DNS yöneticisinden de yapabilirsiniz.

 12. Enes dedi ki:

  Burak Bey,

  Sitede SSL kurulu olsa bile yine http şeklinde mi girmeliyiz? Kullanımda bir sorun yaşatır mı bu durum?

  Teşekkürler

 13. Muhammed A rslan dedi ki:

  Başarılı bir yazı olmu, teşekkürler. Ben cdn fikrinden esinlenerek Amazon Cloudfront ‘un ücretsiz denemesini aldım :) şuanda gayet güzel sonuç alıyorum.

 14. Vizyonliste dedi ki:

  merhaba güzel anlatım için teşekkürler ben maxcdn satın aldım dediklerininizin hepsin yaptım ama benim cpanelim yok ben plesk panel kullanıyorum bununla ilgili olarak yardımcı olurmusnuuz

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bunu bir hosting firmanız ile görüşün hocam.

 15. ayhan dedi ki:

  Yıllardır WP ile ilgili araştırmalar yapıyorum sitelerim için. Allah için ben sizin kadar ayrıntılı anlatan sohbet havasında anlatan bir site görmedim. Artık bulmak istediğim şey için direkt sitenize giriyorum. Gerçekten makaleleriniz bilgilendirici. Ki bunu google da gördüğü için mükemmel sıralamalardasınız. Tebrik ediyorum gerçekten işinin hakkını vererek yapmak bu olsa gerek. Resmen CND kurmayı öğrendim yahu. :) teşekkür ederim.

 16. Serkan dedi ki:

  Öncelikle makaleniz için çok teşekkür ederim. bulabildiğim en yararlı makale oldu.

  Bir sorum olacak, tüm ayarları dediğiniz gibi yaptım. Ben eklenti olarak WP Fastest Cache kullanıyorum. CDN’i entegre ettiğimde sitemin css’i ve js’i bozuluyoru. Bu konuda bir öneriniz var mı acaba ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sitenizde bozulma yaratan js veya css dosyalarını fastest cache panelinden exclude edin hocam

 17. Patnoslu dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Yararlı bir makale olmuş.

 18. MESUT dedi ki:

  Merhabalar yaklasık 2 haftadır kurcalamadıgım kaynak kalmadı fakat bir turlu basaramadım farklı cache eklentılerıne ragmen temada bozukluklara veya calısmama sorunları olustu Rehber eskı oldugundan olabilirmi yada ben bir yerde yanıs yapıyorum ama bulamadım yardımcı olurmusunuz.

 19. hayrettin dedi ki:

  gerçekten teşekkürler iyi oldu basit sade anlatım için.

 20. Serkan dedi ki:

  Merhaba, anlattıklarınızı adım adım uyguladım. Fakat son aşamada API anahtarını girdiğimde şöyle bir uyarı alıyorum: Your IP 185.111.233.31 is not whitelisted. İsimtescil kullanıyorum. Sanırım biyerde bi sıkıntı var.

 21. Ertan dedi ki:

  Hocam merhaba. CDN için jetpack photon servisini kullansak yine aynı etkileri alabilir miyiz. Photonu açınca da resimler HTTPS kaynaklı bir cdn merkezinden yükleniyor. Önerir misiniz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam jetpack kullanmayın. O eklenti sitenizde muazzam bir yavaşlamaya sebep olur. Jetpack eklentisi bir çok host firması tarafında banlıdır. Hiç kullandırılmaz bile. Kesinlikle uzak durun.

 22. Hakan dedi ki:

  Merhaba öncelikle bilgilendirme için çok teşekkürler. Sitemde SSL kullanmaktayım ve Maxcnd den de cdn hizmeti aldım. SSL kullanan sitelerde ekstra bir ayar söz konusu mu ? Eğer ayrıca bir ayarlama var ise detaylı bir anlatım yaparsanız çok sevinirim.
  Bir diğer sorum ise ben daha önce Amazon S3 cdn kullanıyordum başka bir sitemde. w3 total cache ekletisinde yüklü tüm resim dosyalarını cdn e yükle butonu vardı. Ancak maxcdn de bu buton yok. Sitemdeki resimler cdn e nasıl yüklenecek. Yüklenip yüklenmediğini nereden kontrol edebilirim ?

 23. cömert dedi ki:

  Merhabalar hocam. Şu an cdn kullanmıyorsunuz sanırım. CDN kullanmayı neden bıraktınız? Siteniz oldukça hızlı bunu cdn olmadan nasıl yapabildiniz? Hem seo hem de hız konusunda yazdıklarınızı okudum ancak yine de istediğim verimi alamadım.

 24. Sibel Ay dedi ki:

  Merhaba sizin sayenizde pek çok yanlışlığı düzelttim ve sizin önerdiğiniz sunucu firma ile çalışıyorum cdn’e gerek kalmadı baya hızlı bir sunucu hizmeti sağlıyorlar ayrıca google hız testinde 90 puan aldım bu sayede.

 25. Mehmet Ü. Ergenoğlu dedi ki:

  çok teşekkürler. Oldukça ayrıntılı olmuş. Bu işlemi WP Fastest Cache uygulamasında da yapabiiyoruz sanırım?

 26. Fatih Demir dedi ki:

  Bu cdn hizmetinin çalışma mantığı nedir tam olarak.
  Ben diyelimki 10 tane resim yükledim. Ve yazılar oluşturdum. Sitenin o anki görüntüsünü html olarak cache’leyip, kendi sunucularına mı atıyor. Maxcdn sitemin barındırdığı hosting ile, kendi sunucu(yada sunucuları) arasında senkronizasyon mu yapıyor belirli bir süre.

  Alt yapı olarak çalışma mantığını öğnrebilir miyim ?

 27. Arda dedi ki:

  Hocam Cloudflare kullanıyorum sitemde, yine de cdn kullanabilir miyim?

 28. Ali dedi ki:

  cdn hizmeti nedeniyle google webmaster tools araçlarında engellenen kaynaklar sorunu görüyorum. cdn sitenin robots.txt sini çekiyordu sanırım.

  Çünkü cdn hizmetinde robots txt aktif etmemiştim. Tümünü disalow olarak ekledim doğru mudur?

 29. Arda dedi ki:

  Hocam tekrardan merhaba.

  Sitemin aylık trafiği yaklaşık 110-120GB. Sence 100GB’lık paket CDN için yeterli olur mu?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tam sınırda gibi duruyor Arda. Olmadı önce 100 GB lık paket al. Aşım olursa bir üst pakete geçersin dostum.

 30. Arda dedi ki:

  Merhaba Burak,

  Ziyaretçilerimin %90’lık bir kısmı Türkiye’den geliyor. Fakat MaxCDN’in en yakın sunucusu Almanya’da. Sence buradan CDN hizmeti alırsam sitemin hızı artar mı? Hosting olarak güzel hostingi kullanıyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam şuan Türkiye lokasyonlu MaxCDN kadar kaliteli hizmet veren bir CDN firması yok. Ayrıca avrupa serverları’da bize uzak olan lokasyonlar değil. Ben 2 yıl kullandım. Gayette memnun kaldım.

 31. Hasan SARI dedi ki:

  Burak bey, çok detaylı ve doyurucu bir yazı olmuş teşekkürler.
  Yalnız ben bu işin mantığını tam olarak kavrayamadım.

  Gördüğüm kadarıyla MaxCDN’nin ülkemizde sunucusu yok. Yazınızda, “CDN, sitenizin dosyalarını bir çok noktadaki serverlara dağıtır ve ziyaretçi, sitenize bulunduğu yerin en yakınında olan serverdan bağlanır.”, demişsiniz. Diyelim menim hostum İstanbul’da. MaxCDN’nin ise İsrail’de. Mesela Ankara’dan siteme bağlanan kişi için bu lokasyon İstanbul’a nazaran daha uzak. Nasıl oluyorda CDN kullanınca hızlanma oluyor ben bunu kavrayamadım.
  Cevabını için şimdiden teşekkür ederim.

 32. Gökhan dedi ki:

  Merhaba burak max cdn ile gösterdiğin şekilde alış yapınca parayı aylık mı çekiyor yoksa hepsini bir andamı bunu çok merak ediyorum . ona göre alıcam :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yıllık olması lazım hocam.

 33. Erkek Dergisi dedi ki:

  Bir blog için gerçekten gerekli mi CDN özellikle Türkçe içerikli bloglar için sanki çok da lazım değilmiş gibi görünüyor.

 34. bahis dedi ki:

  Detaylı anlatmışsınız gayet anlaşır olmuş. Kaleminize sağlık

 35. Kemal Kaya dedi ki:

  Çok detaylı ve güzel açıklamışsın. Ben de birkaç yıldır cdn kullanıyorduma ama iyi servere geçince iptal etmiştim. Şimdi baktım hala kredi kartımdan çekiliyor tekrar maxcdn’yi aktive ettim. Emeğine sağlık.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Rica ederim Kemal bey. Faydasını görmenize ve sorunsuz bir şekilde tekrar aktive etmenize sevindim.

 36. Arda Karaçayır dedi ki:

  Ellerine ve emeğine sağlık hocam gerçekten çok faydalı oldu…

 37. bekir dedi ki:

  hocam öncelikle güzel anlatımın için teşekkürler. siteye başka bir hosta taşıdıktan sonra cdn sorun çıkardı. total cache ile resimler görünmeyince fast cache eklentisine geçiş yaptım. cdn.siteadı.com açılıyor, ancak kayıt içindeki resimler siteden çekiliyor. poll zones silip yeniden baştan yapmama rağmen sorunu çözemedim. sorun nereden kaynaklanıyor olabilir.

 38. Furkan dedi ki:

  Cloudfalre’ i disable yapmak yeterlimi Cname’ den de silmelimiyiz..

 39. Furkan dedi ki:

  Merhaba,

  Maxcdn ve cloudflare konusunda bir açıklama rica ediyorum .Aynı anda kullanılmalımı yoksa cdn ye geçince diğerini kapamalımıyız

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam tabii ki tek birini kullanmalısınız.

 40. hasan dedi ki:

  Merhaba, değerli bilgiler için teşekkürler. Buradaki ayarlara bakarak işlemi gerçekleştirdim. cdn.123124.com yazıldığında da açılıyor.

  Sormak istediğim şu: DNS ayarlarının aktif olduğunu nasıl test edebiliriz? Yukarıda önemli not düşmüşsünüz: “DNS ayarı olmazsa farklı site gibi algılar, kopya olarak görebilir” diye. Testi nasıl mümkündür?

 41. Kadir Kandemir dedi ki:

  Merhaba, Benim Cpanelimde Gelişmiş Bölge Düzenleyici Mevcut degil ?
  Basit Bölge Düzenleyici Adı altında bi panel var, Oradan düzenleme yapıldıgında CDN kullanımı Aktif olurmu ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki.

 42. Fatih dedi ki:

  Yanıtın için teşekkürler dostum

 43. Fatih dedi ki:

  CDN ‘nin sadece resimlere mi faydası var? yoksa wordpress’e kurduğumuz eklentilere de faydası varmı? Kısaca sadece resimler için mi? Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii Fatih. Sonuçta eklentilerin de js ve css gibi kod dosyalarınıda CDN server’ına taşıyorsun.

 44. tuncay dedi ki:

  ikisini birden kullanıyorum şu anda, bir sorun olur mu?

 45. tuncay dedi ki:

  Selam Her Şey Düzgün Görünüyor Ancak Test Maxcdn Sonucunu Göremiyorum Testing… Takılı Kalıyor. Ana Sayfa Kaynak Kodunda Cdn Eklenmiş Olarak Görünüyor. Cdn.Siteadi.Com Açılıyor. Sitede Cloudflare.Com Kullanıyorum, Cloudflare.Com Dns Ayarlarında Cname Kısmana Cdn.Siteadı, Domain Name Kısmına Cname To Ekledim Ancak Statü Kısmında Bulut İşaretini Göremiyor. Cloudflare Kullanmama Gerek Var Mıdır?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam siz maxcdn mi kullanıyorsunuz yoksa Cloudflare mi ? İkisini birden mi kullanıyorsunuz ?

 46. Hasan dedi ki:

  Merhaba, CDN için hangi paketi tavsiye edersiniz? Yıllık ortalama maliyeti ne olacak? Bir de CDN’yi Blog’u ilk açtığımızda kurmak mı daha iyidir, yoksa içeriklerin sayısı arttıktan sonra mı kurmamızı tavsiye edersiniz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam en düşük paket ile başlayabilirsiniz. Ancak bence başlangıçta gerekli değil. İçerik sayınız arttıktan ve trafiğiniz arttıktan sonra kullanmak daha mantıklı

 47. nurefsan samutoğlu dedi ki:

  Merhaba cdn ve w3 cache kurulumlarını gerçekleştirdim. sitemdeki tüm resimler gitti ve bunu çözemedim. site hızı oldukça arttı ama sitem hiç bir şeye benzemez hale geldi. bunun neyle alakalı olduğu hakkında bir fikir verebilir misiniz

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam resimleriniz görünmüyorsa CDN entegrasyonunu doğru yapamamışsınız demektir. Adımları tekrar gözden geçirin ve entegrasyonun doğru gerçekleştiğinden emin olun. Eğer yapamazsanız MaxCDN canlı chat’ine bağlanarak yardım isteyin. Onlar problemi çözmenizde yardımcı olacaktır.

 48. Mehmet Barun dedi ki:

  Hocam öncelikle zaman ayırıp bize bu güzel anlatımımı sunduğunuz için teşekkür ederim.
  Şuan cloudflare kullanıyorum biliyorsunuz ücretsiz CDN hizmeti mevcut acaba bir firma ile mi çalışmalıyım yoksa yeni bir blog için cloudflare yeterli olur mu?

 49. Davut Şahin dedi ki:

  Burak hocam sorunu çözdüm, ben all caches tıklayınca W3 deki CN>>Replace site’s hostname with kısım, cdn.siteadi.com yerine arry yazmış onu düzeltince sorun kaldı yardımların için teşekkürler.
  Birde ben WP Smush(ücretsiz sürüm) eklentisini – resimler için kullanıyorum bir faydası olurmu? yoksa w3 eklenti ve cdn yeter mi?

  İsimtescil Hosting kullan için uyarı;
  DNS değişmek için hybird panel > dns > dns listesinden yapmalısınız.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Davut merhaba sorunu çözmene çok sevindim. Dediğim gibi sorunun çok spesifikmiş. Detaylı inceleme gerektiriyormuş. Neyse ki sorunu çözebilmişsin. Soruna gelince. Resimlerini sitene eklemden önce optimize etmelisin. Ancak sitene ekledikten sonra bir kez daha optimize etmek yine de fayda sağlayacaktır. WP smush’ı ara ara ben de kullanırım. Sana da o şekilde tavsiye ederim. Yani 2 ayda bir eklentiyi yüklesen ve sıkıştırma yapsan yeterli olacaktır. Kullanmadığın zamanlarda eklentiyi siler, kullanacağın zaman tekrar yüklersin.

 50. Davut Şahin dedi ki:

  turkhost geçsem bir yararı olurmu bana.
  artık bıktım bu isimtescilden.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yani benim kullandığım firmada o biliyorsun. İsimtescili hiç daha önce tecrübe etmedi ancak Turhost kalitesini çok iyi biliyorum. O yüzden şu an ki durumundan daha kötü olmayacağını kesinlikle garanti ederim.

 51. Davut Şahin dedi ki:

  hocam, isitemcil kullanıyorum onların kendi dns panelleri var buradan yapın dedi dns güncellenmesini bende yaptım sabah sitedeki resimler geldi.(bir kısmı)
  http://i.hizliresim.com/QMP413.png
  cpanel girince “basit dns ” var “gelişmiş dns” yok
  basit yapınca gelmedi, isimtescil kendi panel dns değiştirince geldi ama oda yarım yamalak.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sorunu anlamak için detaylı incelemede bulunmam lazım onun içinde zamanım yok malesef. Size tavsiyem MaxCDN canlı chat’ine bağlanın onlar detaylı yardımcı olacaklardır.

 52. Davut Şahin dedi ki:

  Cevap verdiğiniz için teşekkürler öncellikle. hosting firmasın dns farklı sistem üzerinden düzenleyenin dedi cdn.siteniz.com açıldı bu sabah.
  Ama bazı resimler, konun içinde girince hiç görünmüyordu.
  Bende W3’de Empty All caches tıkladım. sitedeki resimlerin hepsi yok oldu. >> http://i.hizliresim.com/2ZOvqd.png
  ama cdn.siteniz.com tıklayın resimler çıkıyor ama konu tıklayınca siteadi.com/konu giriyor resimler görünmüyor.
  ben bir yerde hata yapıyorum ama bir türlü çözemedim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam DNS yönlendirmesini doğru yaptığınıza emin misiniz ?

 53. Davut Şahin dedi ki:

  Merhaba hocam her değini yaptım, w3’de testMaxCDN basınca “Test passed” çıkıyor onda da sorun yok. Ama cdn.sitemizadi.com yazınca sitem çıkmıyor, sitemadı.com yazınca sitemdeki resimler de çıkmıyor. sağ tıklı kaynak kodlarda cdn.sitemadı.com/resim.png çıkıyor. bu cdn.sitemadı.com niye çıkmıyor olabilir.
  sitemadı.rdgrauqex9.netdna-cdn.com açılıyor ama resimler görünmüyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam şu an ben test ettim. cdn.siteniz.com yazdığımda gayet açılıyor siteniz hiç bir problem yok. Siz bence cookie ve cache inizi bir temizleyin.

 54. ilhan turk dedi ki:

  teşekkür ederim sorunsuz kurdum

 55. Can dedi ki:

  Burak merhaba.
  Yazı ve yönlendirme için teşekkür ederim, yönlendirmen doğrultusunda Cdn’i aldım fakat bazı sorularım var.

  cdn.siteadi.com adresi çalışıyor.
  Site wordpress, haber sitesi. Newspaper 6 haber teması. Hosting şirketimle 100.000 dosya limiti yüzünden sıkıntı yaşayınca cdn aldım zaten.

  Haber için yüklediğim her görseli onlarca farklı çözünürlükte oluşturduğu için dosya sayısı sorun olmuştu.

  Şimdi ben siteye bir resim eklediğimde ve resme bak dediğimde normal www. şeklinde görüyorum resmi. www kısmını silip cdn yazınca da aynı resim çıkıyor.

  Eski upload edilen fotoğrafları da alacak mı cdn içine? O uploads klasöründe biraz temizlik yapmam lazım zira limitin üzerinde halen kullanıcı. Onları silersem görseller çalışacak mı? Yeni eklediğim görsellerin tamamının cdn üzerine eklendiğine, site ftp’sine eklenmeyeceğine nasıl karar verebiliyorum.

  Teşekkürler.

  1. Serkan dedi ki:

   Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. 65 bin resim var sunucumda. CDN ile bunlar transfer edilince sunucudan silebilir miyiz? Ve yeni eklenen resimler kendi sunucumuza mı yoksa CDN sunucularına mı yüklenecek.

   1. Burak Oran dedi ki:

    Yok hocam silmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca neden silesiniz ki ? Sonuçta serverınızda yüklü olan resimlerinizin site hızınıza hiç bir etkisi olmayacaktır. Yeni eklediğiniz resimler önce sunucunuza daha sonra cdn sunucusuna yüklenecektir.

 56. Koray dedi ki:

  pingdom ile yapınca hız artıyor, fakat google pagespeed de herhangi bir değişiklik gözükmüyor.

 57. Koray dedi ki:

  Hocam cevapların için teşekkür ederim, cdn.siteadi.com olarak açabiliyorum. pagespeed değeri hala aynı gözüküyor, birkaç gün geçmesimi gerekiyor hız artışının yansıması için.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ölçümü nerden yaptınız bilmiyorum ancak, mutlaka bir hızlanma söz konusu olacaktır.

 58. cuneyt dedi ki:

  Burak bey wordpress için takıldığım bi konuda google de aratmadan önce sizin sayfanızda aratıyorum :=)

  Benimde kafama takılan bi nokta var. Anlattığınız gibi cdn kurdum ve sitem gayet güzel çalışıyor sorun yok. sorum şu normalde ben https://www.siteadi.com seklinde kullanıyorum ama cdn.siteadım.com şeklinde yazıncada sayfama ulaşım oluyor bu şekli ile google web master toolse eklemem gerekirmi? sonucta google her versiyonu ekle diyor.kopya içerik olarak algılarmı?http ve https verisyonlarını ekledim.

  CDN KULLANACAKLARA TAVSİYEM***
  1-
  w3 super cache ve w3 total cache bazı temalarda her statik dosyayı cdne aktarmıyor(woo coommerce kullanan komplike temalar).w3 total cache için pro versiyonu almanız gerekiyor.MAXCDN bunun için CDN
  linker denen bi arac tavsiye ediyor. her iki uygulamanın atmadıgı dosyaları bu uygulama ile atabiliyorsunuz.
  2-
  CDN ile ssl kullanacak arkadaşların dikkat etmesi gereken konu ise ya aylık 100 dolara cdn tarafından sağlanan ssl kullanırsıız yada custom domain adresiniz için 5 dolar vererek SNI desteği olan bi ssl sertikası alıp bunu cdn e yuklemelisiniz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Güzel yorumun için teşekkür ederim dostum. Yok hayır cdn uzantını webmaster tools’a kaydetmene gerek yok. Google hiç bir içeriğini cdn uzantın üzerinden indexlemez çünkü site haritamızda içerik uzantılarımı asıl domain üzerinden sunuyoruz. Sadece resimleri cdn üzerinden sunuyoruz ki onun için de canonical header ve robots.txt dosyasını maxcdn SEO ayarları altından düzeltiyoruz. Ama cdn uzantılılarını da webmaster’a eklemen hiç bir şey kaybettirmez. Onuda yapabilirsin.

 59. Koray dedi ki:

  Kontrol ettim ayarlar doğru gözüküyor, sitenin verdiği uzun cdn url sini yazınca geçti. Biraz zaman geçmesi gerekiyor sanırım. W3 de şu üst kısım ayarları doğrumudur konuda bu bilgi yok.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Problemin çözülmesine sevindim. Ayarlar doğrudur. W3 eklentisi yazıyı yazdıktan çok sonra güncellenmiş ve bu ayaraları getirmiştir. Bir tek Add Canonical Header seçeneğini de aktif etmelisin.

 60. Koray dedi ki:

  Hocam merhaba,

  cdn kurulumunda herşeyi yaptım, fakat en sonda Test MaxCDN butonuna bastığımda Error: Unable to resolve hostname: cdn.siteismi.com hatası veriyor. Biraz zaman geçmesini mi bekleyeceğim, yoksa biyerde yanlış mı var?

  1. Burak Oran dedi ki:

   DNS ayarlarını, yani adım 3’ü doğru yapamamışsınız diye tahmin ediyorum. Doğru yaptığınızdan emin olun.

 61. Ali Haydar YILMAZ dedi ki:

  1. si ben önceden siteme robots.txt koymadım. Sadece CDN deki robots.txt dosyasını kullandım. Doğal olarak söylediğin şeyin olma ihtimali sıfır.

  2. si böyle bir durum varsa bu konuya bakım robots.txt dosyasını önceden oluşturmuş ve CDN kuran herkes yeni bir robots.txt oluşturmuş ve dediğin gibi daha önceden bazı yerlere izin vermiş, sonrasında bunu kaldırınca google görmemiş.

  O zaman yazında bunu belirtmek zorundasın.

  3. sü google gibi getir olayı ile ilgili, girip test ettiğinde bariz olarak google robots.txt nin JS ve CSS lere kapatıldığını ve bu nedenle bu şekilde engellenen sayfaların GOOGLE DİZİNİNE eklenemeyeceğini açıkça orada yazıyor.

  4. sü JS leri ve site CSS lerini engellememek duplicate e yol açmaz. Bu sadece googlebot un hızına etki eder. Robots.txt deki bu engellemeler siteyi daha hızlı tarasın gereksiz yerlere girmesin diye yapılır.

  Yazık ediyorsun insanların sitesine. benden söylemesi
  kolay gelsin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   1- Önceden robotx.txt dosyanızınız olmaması demek, google botlarını sitenize girmesi için engellemiyorsunuz anlamına gelir. Google botlarının sitenize girmesi için bir robotx.txt sayfasına ihtiyacınız yoktur. Robots.txt dosyası sadece botları yönlendirici bir haritadır. Robot.txt dosyasında botlara şu dosyalara ulaşırken, şunlara ulaşma komutu verirsiniz. Ancak ortada hiç bir komut yoksa yani robots.txt yoksa, botların ulaşımına enlellediğiniz hiç bir dosya yok demektir.

   2- Burda ne demek istediğinizi inanın hiç anlamadım.

   3 ve 4. seçenekleriniz birbiri ile çelişiyor zaten. Bu da sizin aktardığınız bilgilerden emin olmadığınızı gösteriyor. JS ve CSS dosyalarını engellemek google botunun sadece hızına etki eder derken, diğer şıkta JS ve CSS dosyalarının kapatıldığı sayfaları, google dizine eklemez diyorsunuz.

   İnsanlara yazık ediyorsun diyorsun da, aynı cdn’i ve aynı cdn robots.txt dosya ayarlarını ben kendi blogum wpmavi içinde kullanıyorum. O zaman kendimede yazık ediyorum. Ben 2 yıldır salağım, cdn kullanıyorum. Alexa tr sıralamasında 700. sırada bir bloga sahibim, içeriklerim ve resimlerimin hepsi google tarafından indexlenmiş ve google’da ilk sıralarda yer alıyor ve yazık ediyorum öyle mi ?

 62. Ali Haydar YILMAZ dedi ki:

  “Google’ın senin js ve css dosyalarına ulaşamamı tamamen farklı bir durum. Bunun CDN’de oluşturduğun robot.txt ile alakası yok.”

  nasıl alakası yok yaa ? webmaster tools da
  “google gibi getir” diyorum. hangi linki yazarsam yazayım

  Linkleri Kısmi olarak getiriyor.
  ve engelleyen robots.txt dosyası olarak cdn.siteadresi.com/robots.txt yi gösteriyor.

  Kısmi olarak getirdiği linkleri google dizin e eklemiyor.

  gözümle gördüğüm şeyemi inanmayacağım ? Ekran görüntülerini yolluyorum. Daha ne yapayım. Orda sitedeki linkleri engelleyen robots.txt dosyası cdn de yazdırdığın.

  benim sitemin ana sizininde de robots.txt dosyası var.
  ama google onu görmüyor.

  umarım bu yorumu birileri okur. yoksa burda yapılanları yapanlar yazık eder sitesine.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bak dostum umarım bu sefer ne demek istediğimi algılarsın;
   Sen eğer önceden sitenin robot.txt dosyasında sitenin assetlerine yani js ve css dosyalarına erişim izni veriyorken, cdn’de vermiyorsan, dosyaları artık cdn üzerinden aktarmaya başladığın için bir anda daha önce hata almazken 0’dan cdn kurduktan sonra 253 hata alırsın.
   Senin bu durumda cdn üzerinden de css ve js dosyalarına google botlarının erişmesine izin vermek gerekir. Yani ek olarak Allow: /wp-admin/
   Allow: /wp-includes/ Allow: /wp-content/themes/
   komutlarını ( Daha doğrusu hangi dosaların engellenmesin istiyorsan o kanakları )CDN seo ayarlarına ekleyebilirsin.
   Ancak, bir wordpress sitesi için tavsite edilen, yani seo açısından faydalı olan robot.txt dosyasında hemen üstte baksetiğim kaynakların engelenmesi en doğru olanıdır çünkü bu kaynakların hepsi internette yer alan tüm wordpress siterinde de olduğu için, bunları robot.txt dosyasında google botlarına ulaşılabilir bırakmak sitenin duplicate ( kopya ) içerik muamelesi görmesine sebep olacaktır. Bu yüzden SEO açısından bunları allow komutunda bırakmak hiç mantıklı değildir.
   Benim sitem içinde aynı hatalar geçerli. Bende webmaster tools’da cdn kaynaklarını engellenen kaynaklar olarak görüyorum. Ancak senin dediğin, yani google sitenizi böyle görüyor, kullanıcılarınız şu şekilde görüyor tamamen farklı bir durum. Sen bir URL’ni google gibi getir dediğinde google’ın nasıl görüntülediğini görürsün. Bunuda webmaster tools’dan yapabilirsin.
   Bu kaynakları google botlarına kapalı kılmak, site sayfalarının indexlenmesine engel olmaz. Ki maxcdn önerilen SEO ayarlarını şu şekilde belirtmiştir; https://www.maxcdn.com/blog/manage-seo-with-cdn/

 63. Ali Haydar YILMAZ dedi ki:

  hocam sen benim gönderdiğim linklere baktın mı? bak burda yanlış anlatıyorsun. Webmaster tools robots.txt dosyası olarak CDN de kayıt ettiğimiz dosyayı görüyor.

  Bu nedenle bir çok şeyi kısıtlıyor. O kısıtlamalarda, kısıtlama olan sayfanın indexlenmesine engel oluyor.

  “Googlebot bu sayfa için tüm kaynakları alamadı. Alınamayan kaynakların listesini aşağıda bulabilirsiniz:”

  Google bot düzgün olarak siteyi getiremezse o sayfayı indexlemiyor. bunu WM Tools tan kontrol edebilirsin.

  yapılan işlem hatalı. Ve şu kadarını söyliyim benim 2 siteme zarar verdi.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Gönderdiğin linklere baktım. Ortada bir yanlış anlatım yok. Bu yazı ile yüzlerce kişi CDN kurdu. Aynı ayarlar kendi blogum için de geçerli. Wpmavi’nin CDN’de oluşturduğum robot.txt dosyasıda bu şekilde. Google’a cdn üzerinden sadece resimleri indexlemesi gerektiğini söylüyoruz. Ki zaten CDN’i geçtim, Normal bir robot.txt dosyasında google botuna kod dosyalarını kaptarsın. Kendi robot txt dosyanı aç inlece ki benim blogumun robot.txt dosyamda kod dosyaları disallow şeklinde;

   # global
   User-agent: *
   Disallow: /cgi-bin/
   Disallow: /wp-admin/
   Disallow: /wp-includes/
   Disallow: /wp-content/plugins/

   Aynı bu şekilde. Google’ın senin js ve css dosyalarına ulaşamamı tamamen farklı bir durum. Bunun CDN’de oluşturduğun robot.txt ile alakası yok. Google siteyi görüntüleyemiyor. Aynı şekilde web master tools’da robot.txt dosyasını google gibi getir dediğimde google bana hiç bir problem olmadığını söylüyor.

   Robot.txt olarak CDN’e kaydettiğimizi CDN kaynakları için görüyor. CDN uzantılı domain adresin için. Normal domain adresin içi ise, sitenden alıyor robot.txt dosyasını. O yüzden yapılan işlemde hiç bir hata yok.

 64. Ali Haydar YILMAZ dedi ki:

  evet şimdi maxcdn ile konuştum bu yapılan işlem yanlış diyor. burda anlattığınız işlem hatalı.
  bu yaptığınız ile sadece /wp-content/uploads/ klasörünü görüntülersiniz dedi.

  “Additionally if you already have a custom robots.txt on your end you can leave the robots.txt disabled and we will mirror the robots.txt from the origin.”

  konuşma bu. eğer zaten robots.txt dosyanız varsa bunu disable bırakın diyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Amaçta o zaten. Bu şekilde sadece upload klasörünü, yani resimleri indexletmek. Sizin resimde gönderdiğiniz dosyaların tamamı js ve css dosyaları. Onların indexlik bir durumu yok ki.

 65. Ali Haydar YILMAZ dedi ki:

  Anlatım için teşekkürler. Tüm anlatımı dikkatlice yaparak cdn siteme kurdum. daha sonradan fark ettimki WM tools ta robots.TXT dosyası bir çok şeyi engellemiş.

  http://i68.tinypic.com/153w9s9.png
  http://i66.tinypic.com/dhdfya.png

  robots.txt dosyası maxcdn de seo kısmında şu şekilde;

  User-agent: *
  Allow: /wp-content/uploads/
  Disallow: /

  bu normal mi?
  yada burdaki hata nedir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Robot txt dosyasını aynı yazımda belirttiğim bir şekilde doğru oluşturmuşsunuz. O yüzden problem yok. Ancak problemin nereden kaynaklandığını detaylı incelemeden anlamam münkün değil. Bu problemi bir de direkt olarak MaxCDN canlı chate bağlanıp onlarla görüşün derim.

 66. serkan dedi ki:

  Merhaba

  w3 total cache eklentisi üzerinden yapmaya çalıştım, her şey tamam güzeldi fakat Authorization key’i eklediğim de Your IP xxx is not whitelisted diyor. Belirtilen IP, Cloudflare IP’si sanırım, benim site Hostgator’da ama Cloudflare üzerinden yayınlatıyorum. Ne yapmam gerekiyor

  1. Burak Oran dedi ki:

   Cloudfare ip’nizi whitelist’e almanız gerekiyor.

 67. Gökhan Duman dedi ki:

  Selamlar, ben https olan siteme nasıl entegre edebilirim max cdn ancak w3 kullanamıyorum temadan ötürü sadece super cache kullanabiliyorum bunu super cacheye nasıl ekleyerek aktife edebilirim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam CDN entegrasyonu WP super Cache eklentisinde daha kolay. CDN başlığı altından kolaylıkla entegre edebilirsiniz. Https içinse, MaxCDN canlı chat ile iletişime geçin onlar size yardımcı olacaktır.

 68. Kenan dedi ki:

  Teşekkür ederiz dostum emeğine sağlık çok faydalı ve anlaşılır şekilde anlatım yapmışsınız… Başarıların devamını dileriz…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için çok teşekkür ederim Kenan.

 69. Orçun Arıcan dedi ki:

  Teşekkürler Burak, beğenmene çok sevindim.

  MaxCDn ile bir iletişime geçeyim. Dediğin gibi sorunu onlar daha iyi anlarlar.

  İyi çalışmalar diliyorum sana da. Sana da bloğunda başarılar. Yeni keşfettim, takipte olacağım.

 70. Orçun Arıcan dedi ki:

  Merhabalar,

  Güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Tek tek adım adım uyguladım. Ve sorunsuz bir şekilde CDN kurulumunu gerçekleştirdim.

  Sadece bir yerde takıldım. Sitenin ana sayfasındaki tüm banner vb. görselleri yeni sekemde aç diyip, bakıyorum başlarında cdn. diye görünüyor. Fakat öne çıkan görsellerde, yazı içlerindeki görsellerde ve yazı içi öne çıkan görsellerde cdn. şeklinde değilde normal siteden çekiyor hala. Bu konuda bir tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  Bir de css. Js gibi dosyaları cdn ye alıp almadığını nereden kontrol edebiliriz. Yani böyle bir alan var mı?

  İyi çalışmalar.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Orçun merhaba, eğer wp-uploads klasöründeki bir resmi cdn altında yayımlıyorsa, yani bu dediğin anasayfafaki resinler vs. Diğerleride mutlaka cdn üzerinden geliyordur. Senin bu şkilde görüntüleyememen, cookilerinden kaynaklı olabilir. Bilgşsayarındaki cookileri ve cachei tamamne temizleyip tekrar denemeni öneirim.

   1. Orçun Arıcan dedi ki:

    Çok teşekkürler hızlı dönüşün için. Tekrar söylediğin gibi bir kontrol ederim.

    Bir de gtmetrix’te siteyi kontrol ettiğimde hala CDN kullanılması lazım diyor. Yani görmüyor MaxCDN’yi. Acaba bu da aynı sorunla mı alakalı. Yoksa başka bir fikrin var mı?

    İyi çalışmalar.

    1. Burak Oran dedi ki:

     Orçun tekrar merhaba, benim gözlemlediğim kadarı ile çoğu içeriğibde bu poblem yok fakat bazılarında dediğin gibi hala site hostundan çekiyor resimleri. Sana tavsiyem maxcdn canlı chat destek hattına bağlan ve durumu anlat. Eminim çözeceklerdir. Bu arada blogunu çok beğendim. Başarılı olacağına eminim!

 71. Sezgin Külcü dedi ki:

  Merhaba

  Söylediğiniz gibi uygulamadım, test butonuna bastım hala test ediyor bu bir sorun mu bilemedim?

 72. Sibel Ay dedi ki:

  şuan her şeyi tamamladık fakat sitede fazlası ile kasma var ve ilk gün 1.20 saniye açılış hızı olan sitemin aynı test sitesinde 2.gün sayfa açılış hızı 11.11 sn bu çok yüksek w3 total cache eklentisinden object kısmını de aktif ettim bir yazınızda görmüştüm fakat ona rağmen sayfa hızım çok geç sonuç hala 11.11 sn bu cache programı daha çok kastı siteyi diye düşünüyorum?? siz ne düşünüyorsunuz

 73. Barış Türkmen dedi ki:

  Hızlı cevap teşekkürler.

  Anladığım kadarıyla o zaman MAXCDN girdiğimiz robots.txt dosyası bizim google webmaster tools bildirdiğimizden farklı.

  Şimdi daha iyi oturdu teşekkürler.
  Buarada Makalen çok güzel bilgini paylaşıyor olman çok güzel tebrik ederim..

  CDN hizmetini aktif ettirdiğim sitenin adresinide yoruma gönderme formuna ekledim oradan bakabilirsin 1dk açılan site 7saniyelerde açıldığını gördüm.

 74. Barış Türkmen dedi ki:

  Robots.txt dosyasında anlamlandıramadığım bir kısım var.

  User-agent: * ( Tüm botlara izin ver )
  Allow: /wp-content/uploads/ ( Bu klasöre izin ver )
  Disallow: / ( Tüm klasörlere izin verme! )

  Açıklamalarındaki gibi detayalarına bakacak olursak biz Tüm botlara tüm klasörlere erişmemeleri gerektiğini söylüyoruz sadece uploads erişebileceklerini söylüyoruz?

  Bu tüm sitenin botlar tarafından önbelleğe alınmasını engeller?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet robot.txt dosyasında verdiğimiz komut aynen sizin dediğiniz gibi, google’a sadece resimler indexletiyoruz. Zaten olması gereken bu, diğer türlü hem siteniz.com hemde cdn.siteniz.com üzerinde yer alan içeriklerinizde indexlense,google tarafından 2 farklı alan adında aynı içerikler görüntüleneceği için duplicate content ( kopya içerik ) muamelesi görecektir. Zaten google’un içeriklerimizi kopya içerik görmemesi için CDN yönetim panelinden robot.txt dosyasını bu şekilde uyarlıyoruz.

   1. Osman dedi ki:

    robots.txt bu şekilde yaptığımızda sadece görselleri indexliyor ve css indexlenmiyor.

    Mobil uyumlu kontrol taramasında css engellendiği için yüklenmiyor ve site mobil uyumlu değil diyor. search consol da hata veriyor.

    bu sorun yaratır mı sizce?

    1. Burak Oran dedi ki:

     Sitenizin mobil uyumlu olmamasının CDN ile bir ilgisi yok ki, karşılaştığınız hata yüksek ihtimalle kullandığınız cache eklentisinin bir ayarının site kodlarıınızı bozması.

     1. Osman dedi ki:

      2-3 haftadır w3 total cache kullanıyorum ve mobil uyumluluk testinde hata veren uzantılar cdn de yüklü olan css ler

     2. Osman dedi ki:

      tahmin ettiğim gibi, robots.txt ye /wp-content dahil ettiğimde mobil uyumluluk hatası vermiyor.

      siz sadece upload klasörünü eklemiştiniz, content in tamamını eklesek sorun yaratır mı sizce

     3. Burak Oran dedi ki:

      Hocam, CDN css dosyalarını sitenizin serverından çeker. Yani eğer css dosyalarınızda cache eklentisi aracılığı ile bir hata varsa ( mobil uyumluluğu bozacak ) ozaman hatalı dosyayı çeker. CDN’de sunulan sitenizin dosyalarının kopyası. Yani ayrı bir şey sunulmuyor. robot.txt dosyasında verdiğimiz komut, yani sadece wp-content indexletme ile, google’a sadece resimler indexletiyoruz. Zaten olması gereken bu, diğer türlü hem siteniz.com hemde cdn.siteniz.com üzerinde yer alan içeriklerinizde indexlense,google tarafından 2 farklı alan adında aynı içerikler görüntüleneceği için duplicate content ( kopya içerik ) muamelesi görecektir. Zaten google’un içeriklerimizi kopya içerik görmemesi için CDN yönetim panelinden robot.txt dosyasını bu şekilde uyarlıyoruz. Yazımı lütfen detaylı okuyun. CDN’in mantığını tam kavradığınızı düşünmüyorum.

     4. Osman dedi ki:

      Burak Bey cnd mantığını anladım ve yazınızı tamamen okudum.
      Ancak sitemin mobil uyumu bozuldu demiyorum, cdn den sonra site bozulmadı mobil uyumu devam ediyor. gayet güzel çalışıyor.
      dediğim şey; Google nin mobil uyumluluk taraması var bilirsiniz, bunda kontrol ettiğimde images dışındaki diğer klasörler engellendiği için mobil uyumlu değil diyor. css engellendiği için mobil uyum kontrolünde bunlar engelli diyor ve yüklemiyor.

 75. Sibel Ay dedi ki:

  Öncelikle sizi tebrik ediyorum çok güzel bir çözüm bulmuşsunuz Burak bey bende üyelik aldım ve adım adım sizin yönlendirdiğiniz şekilde ilerlemekteyim. Fakat bende bu Domains bölümündeki Gelişmis DNS Bölge Düzenleyicisini göremedim Hosting firmama söyledim onlarda bize söyleyin biz ekleyelim kayıtları dediler bende yolladım onlar yapabilir mi? diye kafamda da soru işaretleri yok değil. Bunun başka bir şekilde eklenme gibi bir durum söz konusu olamaz mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sibel Yorumun ve övgü dolu sözlerin için teşekkür ederim. Host firmanız o şekilde dediyse, verin kayıtları onlar yapsın. Yapıp yapamadıklarını zaten siz tüm adımları tamamladıktan sonra anlarsınız.

 76. Osman dedi ki:

  Merhaba,

  Google web yöneticisi araçlarında mobil uyumu ile ilgili sorun yaşıyorum. Cdn robot.txt dosyasında engellendiği için sayfaları mobil uyumsuz engelli olarak gösteriyor. Bu sorun teşkil eder mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Osman Merhaba, sitenin mobil uyumlu olup olmadığı cdn kullanım ile alaklı değil. CDN robots.txt dosyanızı yazıda belirttiğim ayarlarda yaptığınızda hiç bir problem yaşamazsınız. Sitenizin mobil uyumunu bozanın kullandığınız cache eklentisi olduğunu düşünüyorum.

 77. Umut dedi ki:

  yükledim hocam bu da hata veriyor
  http://i.hizliresim.com/65rD50.png olmayacak galiba

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam, wp-config.php sayfanızı açın ve resimde gördüğünüz kodu dosyanın içerisinde ekleyin. ( define(…); şeklinde olan ) Zannedersem wp-config.php sayfanızda cache tanımlı değil. Siz yinede bir kontrol edin büyük ihtimalle ya define(‘WP_CACHE’, false); şeklindedir ki öyle ise, false kelimesini true ile değiştirin, eğer bu kod hiç yok ise en başta dedidğim gibi direkt bu kodu ekleyin.

 78. sertac dedi ki:

  Burak Bey Merhaba,
  www. siteismi.com seklinde aciliyor, sizce nerede bir yanlislik yapmis olabilirim cdn üzerinden aktarimi nasil saglayabilirim yardimci olabilirseniz sevinirim,
  saygilar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sertaç tam olarak nerede hata yaptığını ancak sen bilebilirsin. Sana tavsiyem, adımları en baştan tek tek gözden geçirmen. Tekrar başarısız olursan, maxcdn ile iletişime geçip onlara sormanı tavsiye ederim. Yardımcı olacaklardır.

 79. sertac dedi ki:

  Cevabiniz icin tesekkür ediyorum Burak Bey, diger cache leride kullansam sonucta onlarida pasifize ettigimde CDN yone etkisiz hale gelecek, w3 total cache den memnunum aslinda. o zaman cache yi tekrar aktif hale getiriyorum ama size sormak istedigim bir konu var cdn.siteismim.de yazdigimda web sayfam aciliyor fakat resim dosyalarinin yada js dosyalarinin CDN üzerinden aktarilip aktarilmadigini anlayamiyorum sizden ricam web siteme bakip CDN üzerinden resim yada diger dosyalarimin aktarilip aktarilmadigini yani CDN´in etkin olup olmadigini kontrol edebilirmisiniz web sitem : putzfrau-berlin24.de
  saygilar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sitenizde yer alan herhangi bir resmi sap tıklayıp yeni sekmede aç dediğinizde o resim cdn.sizinsiteniz.com/resim.jpg şeklinde açlıyorsa, siteniz resimlerini cdn üzerinden çekiyor demektir.

 80. sertac dedi ki:

  Burak Bey Merhaba,
  total Cache´i pasif hale getirirsem CDN de etikilenirmi, yoksa Cache den bagimsiz olarak calismaya devam ediyor mu.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sertaç merhaba, eklentiyi etkisizleştirirsen tabii cdn’de pasif hale gelir. Fakat başka cache eklentileri ile de CDN’i sitene entegre edebilirsin. WP Super Cache eklentisi gibi. İlla W3 Total Cache kullanmana gerek yok yani.

 81. Mustafa dedi ki:

  Hangi hosting firmaları bunu destekliyor yardımcı olurmusunuz ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam her hosting firması bunu destekler.

 82. mustafa dedi ki:

  merhabalar benim cpanelde dediginiz gibi domains ve al dosylar yok ?

 83. serkan dedi ki:

  cdn.siteismi.com calisti simdi,fakat test maxcdn asamasi bir türlü sonuclanmiyor test passed sonucunu alamiyorum onun yerine testing… yaziyor ve sonuclanmiyor yaklasik 2 saat oldu :(

 84. serkan dedi ki:

  tamam cözdüm bende ssl oldugu icin maxcdn de ssl ayari yapilmai gerekiyormus SSl ayari yaptiktan sonra cikan url yi CDN ayarlarinda Replace site’s hostname with: olan yere yapistirmak gerekiyormus aynen bunlari yaptim resimler sitemde görünmeye basladi maxcdn´den destek veren arkadas CDN´in calistiginida söyledi ama baska bir konu kafama takildi test maxcdn yaptigimda Tested sonucu gelmiyor Testing…. bu sekilde bir aciklama geliyor ve bu 1 saatten beri sürüyor ve Browser´a cdn.siteismim.com yazdigimda 403 Forbidden sayfasi aciliyor websitem acilmiyor

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam maxCDN’le görüşün bunları, yani detaylı incelemeden yardımcı olamam ki, hatayı bulmak için tüm adımları incelemem gerekli, öyle bir şansım olmadığı içinde size önerim bunu direkt olarak MaxCDN’le görüşmeniz.

 85. serkan dedi ki:

  Burak Bey merhaba,
  az önce maxcdn wordpresse w3 total cache ile yükledim test asamasi bir türlü sonuc vermiyor sürekli olarak Testing… görünümü var ve sitemdeki hic bir resim görünmüyor sebebi konusunda bilgi verip yol gösterebilirseniz cok sevinirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam mutlaka bir noktada hata yapıyorsunuz demektir. Adımları tekrar gözden geçirin atladığınız bir nokta var bğyük ihtimalle.

 86. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar,

  öncelikle yazı için teşekkürler,

  netdirekt in ücretsiz cdn sini kurdum fakat istediğim performansı yakalayamadım, site için optimizasyon vs. bir sürü işlem yaptırmama rağmen istediğim performansa bir türlü ulaşamadım, maxcdn nin ne kadar faydası olur sitem üzerinde ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bir CDN yaratacağı perferomansı ücretsiz sürümler kullnarak anlayamazsınız. MaxCDN’nin 30 gün ücretsiz deneme süresi var. Deneyin farkı ve faydasını kendiniz görün.

   1. Süleyman dedi ki:

    gözüken mail adresime skype adresinizi gönderir misiniz, sormak istediğimi bir kaç soru var

    1. Burak Oran dedi ki:

     Bu tür iletişim yollarını kullanmıyorum. Sormak istedikleriniz varsa, Soru Sor kısmından sorabilirsiniz.

 87. Murat dedi ki:

  Merhaba ; Tebrik ediyorum çok güzel bir makale olmuş .Bende Cdn almayı düşünüyorum.Wp deki kasma sorun yaratacaktır.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Murat Bey

 88. Kimyacı dedi ki:

  Merhaba CDN ‘i farklı bir eklenti ile kurdum. adres.com ‘u açınca dosyalar cdnden geliyor, fakat iç sayfalara girdiğimde dosyaları siteden çekiyor. Birinci sorum bu.
  İkinci sorum ise, anasayfada cdnden çekiyor fakat uzun adresliden çekiyor yani cdn.adres.com dan gelmiyor dosyalar. Çözümü ne olabilir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam cdn düzgün kuramadığınız için bu problemle karşılaşıyorsunuz. Hiç bir adımı atlamadığınızdan emin olun ve işlemi tekrar baştan yapın. Adımları siz yaptığınız içinde tam olarak hangi adımda bir hata olduğunu kestirmem mümkün değil malesef.

 89. Batuhan dedi ki:

  MaxCDN Türkiye’de barındırma hizmeti sunmadığı için Türkiye’den giriş yapan ziyaretçilere cdn’ye yüklediğimiz dosyaları gidip Amerika’dan, Afrika’dan getiriyor. Türkiye lokasyonlu CDN hizmeti veren bir firmayla çalışsam bu Türkiye ziyaretçilerine odaklı sitem için Türkiye’den dosyaları getirmesi ziyaretçilerime daha hızlı sayfa açılışları sağlar mı bunu çok merak ediyorum? Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ne Afrikası ne Amerikası hocam. Ayrupa üzerinden Paris, Frankfurt üzerinden çekiyorsunuz, Dahada doğudan bağlanırsanız Tel Aviv üzerinden çekiyorsunuz. Türkiye’de sunucusu olan CDN firmalarıda mevcut pek tabii. Fakat inanın bana aşağı yukarı aynı performansı alırsınız. Ben daha önce denemiştim fakat şu anda elimde bilimsel bir veri olmadığı için tam olarak ne kadarlık bir fark yaratır söyleyemiyorum fakat MaxCDN serverlarıda oldukça kalitelidir. Arada belki milisaniyelik farklar oluşur.

 90. Dekor Bir dedi ki:

  Merhaba daha önce yazınızdan faydalanarak bazı sitelerimde CDN sistemini kurdum. Bu gün yazınızı tekrar okuduğumda bazı değişiklikler yaptığınızı gördüm özellikle SEO ayarları bölümünde Canonical Header bölümünün eski yazınızda seçilmemesi gerekirken bu yazınızda özellikle seçilmesi gerektiğini yazmışsınız. Benim tam olarak öğrenmek istediğim şu bunu seçtiğimizde CDN de bulunanlar mı orijinal kabul edilecek yoksa mevcut serverde bulunanlar mı ? İkinci bir hususta kullandığım temada böyle bir destek var görünüyor ve W3TC CDN ayarlarını kontrol ettiğimde Add canonical header
  Adds canonical HTTP header to assets files. şeklinde bir bölüm var ve aktif değil bunuda aktif etmelimiyim ? Teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba, öncelikle yazımda şu ana kadar hiç bir değişiklik yapılmadığını kesin olarak belirtmeliyim. Başka birisinin yazısıyla mı karştırıyosunuz veya nasıl bu izlenip sizde oluştu bilmiyorum ama, yazım yayımlandığı ilk gün nasılsa şimdide öyle. Yazı üzerinde hiç bir değişiklik yapılmamıştır.

   Canonical şeçerek Google’a orjinalinin siteniz.com adresine ait olduğunu bildiriyoruz zaten. Fakat Google tarafından indexlenen resimler cdn serverınızda var olan resimler. Yani sizin deyiminizle CDN üzerinde bulunan resimler orjinal kabul edilecek. Fakat, siz zaten sitemap’inizde resimlerinizi CDN adresinde göstererek ve cdn yönlendirmeleri yaparak zaten CDN’inde size ait olduğunu google!a bildirmiş oluyorsunuz. O yüzden CDN adreslerini indexlemesinde hiç bir sıkıntı yok.

   Ek Olarak: Diğer bir yol olarak, google web master tools’dan cdn uzantısındaki adreslerinizi kendi siteniz olarak ekleyip, kendi isminize aitliği belirtebilirsiniz.

   Ben bu ayarları CDN’i aldığım ilk günden beri kullanıyorum ve neredeyse sitemdeki tüm resimler indexlenmiş durumda.

 91. Wedding dedi ki:

  Söylediğiniz işlemi uyguladım fakat 403 Forbidden
  hatası alıyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   İşlemi iptal edin ve MaxCDN’nin canlı chat’iyle iletişime geçip, cdn hotlink nasıl önleyeceğinizi kendilerine detaylı sorun. Whitelist adresleri yerine sitenizin adreslerinizi tam olarak nasıl yazacağınızı sorun. Doğrusunu hesabınızı inceleyip size söylerler.

 92. Wedding dedi ki:

  Bu işlemi yaptıktan sonra htacceess düzenlemeli miyim? yoksa bu işlemi yapmak hot link için yeterli oluyor mu? Birde bu işlemi yaptığımda google image bot siteyi taramaya devam ediyor mu? Teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   .htaccess dosyasıyla işimiz yok, bu işlem sadece cdn serverımızdan gelen dosyalar ve URL adresleri için. Bu işlemi yaparak CDN url adreslerinizde hotlink önlemiş oluyorsunuz. Siteniz serverı üzerinden gelen dosyalarınız ve URL adresleriniz için .htaccess üzerinden hotlink önleyin. Dediğim gibi bu işlem sadece CDN url adresleriniz için.

   Google image bot siteyi taramaya neden devam etmesin anlamadım ? Nasıl bir bağlantı kurdunuzda böyle bir soru sordunuz inanın hiç anlamadım.

 93. Wedding dedi ki:

  Merhaba daha önce sitenizde anlattığınız gibi CDN kurulumu yaptım bu zamana kadar sorunsuz çalıştı fakat şöyle bir sorunum var spam siteler sürekli resimleri yayınlayarak trafik kaynaklarının aşırı tüketimine sebep oluyor. Bunun için hotlink kullanmaya karar verdim fakat cdn.siteadresi.com şeklindeki sitemde bulunan resimlere hotlink çalıştıramıyorum. Yani diğer sitelerde yayınlanmasını engelleyemiyorum. Sitemde paralel download için birden çok cdn. kullanılıyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba hocam, öncelike maxcdn hesabınıza giriş yapın ve sitenizin bağlı olduğu pull zone’na manage – settings diyerek, pull zone yönetim paneline gidin. Daha sonra securtiy sekmesine gidin ve whitelist kısmına sitenizin adreslerini şu şekilde ekleyin;

   *.wpmavi.com ve wpmavi.com ( kendi siteniz ismiyle değiştirerek tabii. ) İşlem bu kadar. Bu şekilde CDN hotlink önleme işlemini tamamlamış olursunuz.

 94. Alpay B dedi ki:

  Merhaba,

  Yazılarınız için teşekkürler.

  MAXCDN kullanımı ile ilgili yazınızdaki tüm aşamaları adım adım gerçekleştirdim. Ancak W3 Total Cache eklentisi daha önceki bir denememde de olduğu gibi tüm tema ayarlarını bozdu.

  Bu eklentiyi ile MAXCDN ile kullanamayacağıma göre tavsiye edeceğiniz alternatif bir Cache eklentisi var mıdır acaba?

  İyi günler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   MaxCDN’i sitenize entegre etmek için illaki W3 Total Cache Eklentisi kullanmanıza gerek yok. WP Super Cache ve bir çok cache eklentisinde de CDN entegrasyonu mevcut. Alternatif olarak WP Super cache eklentisini kullanabilirsiniz.

   Eğer W3 Total Cache Sitenizde bozulmalar yapıyorsa, ayarlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Doğru ayarlarla site bozulmanızı engelleyebilirsiniz. W3 Total Cache Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazımı takip ederek doğru ayarları uygulayabilirsiniz.

   Eğer yazımı takip etmenize rağmen yinede sitenizde bozulmalar devam ediyorsa, kendiniz tek tek ayarları etkisizleştirerek, hangi w3 total cache ayarının sitenizin bozulmasına sebep olduğunu bulabilirsiniz.

 95. ömer dedi ki:

  merhaba

  ellerine sağlık öncelikle. envatoda profilim var ve bir domain üzerine kurulu 30 tane şablonum var. 8 tanesi wp. CDN kullanılabılır mı ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   CDN sadece wordpresse özel birley değil her site her şablon için kullanılabilnir ama farklı şablonlara nasıl entegre edilir bilmiyorum. Bunu direkt cdn firmasına detaylı bir şekilde nasıl ebtegre edeceğinizi sorarak öğrenebilirsiniz.

 96. Filinta izle dedi ki:

  Valla hocam sistemi kurdum.

  cdn.siteadresi.com yazdığımda sitemin anasayfası Açılıyor sorunsuz bir şekilde fakat siteadresi.com a girdiğimde js ve imgelerde cdn uzantısı yok.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Entegrasyonun bir noktasında hata yapmışsınızdır. Adımları tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

 97. filinta izle dedi ki:

  merhaba hocam,

  bende cdn yi geçmeyi düşünüyorum.30 günlük deme süresi var diyo fakat kredikartı istiyor.Para çekmezler umarım.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Parayı çekerler fakat 30 gün içerisinde memnun kalmazsanız, paranızı olduğu gibi anında iade ederler.

 98. Formatatmak dedi ki:

  Herşey için tşk ederim şuan işlemleri gerçekleştirdim. Sitem fazla kasmaya başlamıştı umarım etki eder. Test ile başladım iyi giderse devam ettireceğim. Benim sormak istediğim bunları gerçekleştirdikten sonra sitedeki resimleri CDN’ye geçirmemiz gerekiyor mu yoksa kendi mi geçiriyor.

  1. burak oran dedi ki:

   Yazıdaki tüm adımları uyguladığınızda resimleriniz zaten CDN üzerine geçmiş olacaktır. W3 Total Cache’de CDN’i wordpress’e entegre ediyorsunuz zaten. Yukarıdaki adımların hepsini uyguladığınızdan emin olun.

   Ek olarak: Sitenizin hızına tabiki etki edecektir. CDN sadece resimler için değil aynı zamanda js css html kodlarınıda cdn serverları üzerinden aktarmanızı sağlar. Yani sitenizin yükünü tamamen hafifletmiş oluyorsunuz.

 99. Makeup dedi ki:

  Aynı hesap üzerinden başka sitem için yeni bir zone oluşturdum. Fakat white ip listesinde değil şeklinde bir hata aldım https://www.maxcdn.com/one/tutorial/how-to-whitelist-your-server-to-use-the-api/ adresindeki talimatları uyguladım api yi kabul etti fakat w3 total cache de testing onay vermiyor. Bu sitenin dns lerini yeni değiştirmiştim acaba bu sebepten ötürü mü anlayamadım. Böyle bir sorunla karşılaşmışmıydınız ?

  1. burak oran dedi ki:

   Daha önce böyle bir hatayla karşılaşmamıştım fakat maxcdn’e giriş yapın ve Account >> API sekmesi altından var olan application’a giriş yapın ve white list butonuna tıklayarak mevcut ıp adresiniz ekleyin. Sorun çözülecektir diye düşünüyorum. Eğer çözülmezse, MaxCDN canlı chat’ini bağlanıp destek isteyin. Yardımcı olacaklardır.

   Ek Olarak: Evet, DNS adreslerinizi yeni değiştirmenizlede alakalı olabilir.

 100. Kenan dedi ki:

  Emek verip hazırladığınız için teşekkür ederim. Anlattıklarınız uyguladım sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Tekrardan teşekkürler.

  1. burak oran dedi ki:

   Evet sitenizi inceledim. Resimler cdn. üzerinden aktarılıyor. Siteniz şu an eskisine göre en az 3 kat hızlıdır eminim. Sadece hızda değil. Google CDN kullanımına + olarak bakıyor bu da sitenizin yakın zamanda google sıralamasında üst sıralara çıakcağının habercisi.

   1. Kenan dedi ki:

    Başka bir sitem için bir soru sormak istiyorum, googleden iyi hit alan bir sitem hosting kaynaklı yavaşlamalardan dolayı sıralamalarda baya gerilere gönderdi, bir dahada yerini korudu, sizce bu uygulamayı yapıp googlenin tekrar değerlendirmesini beklemelimiyim, yoksa yeni bir domaine 301 yönlendirmesi yapıp sıfırdan mı başlamalıyım?

    1. burak oran dedi ki:

     Eğer hosting kaynaklı yavaşlama sorununz varsa domain değil hosting değiştirin. En iyi hosting Firması – Türkiye Bilimsel Verilerle inceleme başlıklı yazıma bir göz atın. CDN yeni geçtiysenizde en az 1 – 2 ay bekleyin. CDN kullanımının google sıralamanıza yansıması en az bu kadarlık bir süre alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir