5+ En İyi WordPress Menü Eklentileri ( Mega Menü )

Wordpress Eklentileri / Plugins

WordPress menü eklentisi listemi oluştururken, piyasada bulunan wordpress mega menü eklentileri arasından profesyonel ve kullanıcı dostu, kullanımında marjinal fayda sağlayacak 6 eklentide karar kıldım.

Navigasyon menüsü, bir web sitesinin en önemli parçasıdır. Ziyaretçileriniz için bir başlangıç noktasıdır. Aynı zamanda arama motorlarının önem verdiği bir mevzudur.

Ziyaretçilerinizin sitenizde gezinmelerini kolay hale getirip hem ortalama oturum sürelerini uzatabilir hem de hemen çıkma oranlarını aşağılara çekebilirsiniz.

Hem seo açısından hem de kullanıcı dostu bir site imajı vererek sempati kazanma açısından menülerinize işlevsellik, tasarım ve etkileyicilik konusunda gereken önemi vermeniz, faydanıza olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra, Google Adsense‘ye baş vurup reddedildiğinizde, red sebeplerinden biri de;

[blockquote]“Siteniz, anlaşılır bir gezinme sistemi ve genel düzen sunarak iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır. Kullanıcılar, sayfalarınız arasında tıklama yoluyla kolayca gezinebilmeli ve aradıkları bilgileri bulabilmelidir.” maddesidir.[/blockquote]

İşte bunun sebebi, ana menü dediğimiz WordPress navigasyon menüsüne ve breadcumbs dediğimiz veri işaretleme konusuna yeterince önem vermemenizdir.

Sizler için WordPress menü eklentilerini seçerken her türlü web sitesine ve site tasarımıyla uyum sağlayan eklentileri seçmeye çalıştım. Zannediyorum bu listenin WordPress açılır menü seçimi konusunda size yardımı dokunacaktır.

1. WP Mega Menu – WordPress Menü Eklentisi

WP Mega Menu - WordPress Menü Eklentisi

WP Mega Menu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress menü eklentisi listemde size tanıtmak istediğim ilk eklenti WP Mega Menu. Hafif kodlama yapısı sayesinde hız açısından sitenize hiç bir şekilde yük bindirmemesiyle bulup bulabileceğiniz en iyi WordPress mega menü eklentisidir.

#Burak da zaman zaman yazılarında dile getirir, ben de her zaman söylerim: Eğer sitenize işlevsellik kazandırmak adına profesyonel, etkileyici, hızlı ve seo dostu bir eklenti arıyorsanız bakmanız gereken ilk adres MyThemeShop olmalıdır. WP Mega Menu de bir MyThemeShop ürünü olarak bizi yalancı çıkarmıyor.

Not:Eğer eklentinin satıldığı yerden ilk defa alışveriş yapacaksanız, Mythemeshop’tan Tema ve Eklenti Satın Almak başlıklı yazımı takip ederek, bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

wp-mega-menu-styles

#WordPress’te menüye resim ekleme konusunda arayışta olanların tam da aradığı eklenti olan WP Mega Menu, kullanımı en kolay menü eklentilerinden.

Kurulum ve yapılandırma konusunda tam bir kullanıcı dostu olan eklentinin tüm ayarlarını admin panelinizde Görünüm >> Menüler yolundan yapabiliyorsunuz.

Buradaki daha önceden oluşturduğunuz menüleri yeni eklentinize uyarlayabileceğiniz gibi, yeni oluşturacağınız menüler için de gerekli ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

Yapılandırma ayarlarından menü elemanlarınıza icon ekleyebiliyorsunuz. Eklenti içerisinde 439 adet font formatında sembollere yer vermiş. Önceden tanımlı 4 ayrı menü stili seçebileceğiniz gibi, sınırsız renk seçeneği ve bir çok açılış-kapanış animasyonu kullanarak tamamen kendi zevkinize göre menünüzü özelleştirebilmeniz mümkün.

wp-mega-menu-control

Bu muazzam menü eklentisinin diğer muazzam özellikleri de şöyle:

 • Sınırsız arka plan renk seçeneği
 • Menü arka planı için resim yükleyebilme
 • Arka plan pozisyonunu ayarlayabilme
 • İçeriklerinize ait öne çıkan göreselleri gösterme
 • Tarih, yazar bilgisi, okunma sayısı gibi meta verilerini gösterme
 • Tüm WordPress temalarına uyumlu
 • Etkileyici yükleme efektleri
 • Göz alıcı açılış animasyonları
 • Tamamen SEO uyumlu

#Özellikle SEO dostu ve mobil uyumlu kod yapısıyla WordPress mega menü konusunda bekleneni fazlasıyla veren WP Mega Menu eklentisinin sitenize çok farklı bir boyut ve profesyonel bir görünüm katacağına emin olabilirsiniz.

2. UberMenu – WordPress Menü Eklentisi

UberMenu - WordPress Menü Eklentisi

UberMenu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


#Sıradaki WordPress menü eklentisi, bir codecanyon harikası olan UberMenu. Eklentimiz yaklaşık 60 bin satış rakamına ulaşmış, WordPress kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen eklentiler arasında yer alıyor.

#UberMenu, şaşırtıcı ve son derece işlevsel özellikleri ve özgürce şekillendirebileceğiniz özelleştirme seçenekleriyle öne çıkıyor. Menüleriniz kolay bir şekilde yapılandırabileceğiniz kontrol paneli o kadar işlevsel ki, bir kaç tıkla yapabildiklerinizi görünce şaşırabilirsiniz.

Not:Eğer eklentinin satıldığı yerden ilk defa alışveriş yapacaksanız, Themeforest’tan Tema ve Eklenti Satın Almak başlıklı yazımı takip ederek, bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

ubermenu-styles

UberMenu mega menü eklentisi ile WordPress menünüze istediğiniz işlevleri kolaylıkla verebiliyorsunuz. Kategori ,alt kategori, yazı ve sayfalarınızı listeletebildiğiniz gibi bunları bir kaç değişiklikle bir film afişi gibi etkileyici bir biçimde sunmanız da mümkün.

Ayrıca menünüze iletişim formu, lokasyon bilgisi için harita, kullanıcı kaydı-girişi işlemleri için üyelik formu, görseller, butonlar, videolar gibi elemanları da kolayca ekleyebiliyorsunuz.

ubermenu-megamenu

İsmi gibi über bir eklenti olan UberMenu eklentisinin diğer über özellikleri:

 • Tamamen duyarlı ızgara görünümü
 • Izgaragörünümdeki her sütunun genişliğini ayarlayabilme
 • Her menü için farklı stiller kullanabilme
 • Menü arka planları için görsel kullanabilme
 • Her menü için ayrı ayrı değiştirilebilen arka plan rengi
 • Uzun içerikler için kaydırlabilir alt menü ayarlayabilme
 • Arama ve sosyal medya butonları ekleyebilme
 • Mobil menü görünümü ayarlayabilme
 • Dokunmatik ekranlar için tam uyum

#Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilme açısından son derece esnek, kolay kullanımlı yönetim paneliyle UberMenu eklentisini, sitenizin kalitesini yansıtması konusunda en iyi WordPress menü eklentilerinden biri olarak kesinlikle öneriyorum.

3. Mega Main Menu – WordPress Menü Eklentisi

Mega Main Menu - WordPress Menü Eklentisi

Mega Main Menu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


#Başka bir popüler WordPress menü eklentisi olan Mega Main Menu, listemizde üçüncü sırada yer alıyor. Mega Main Menu, sticky denilen sayfa kaydırılınca sayfa başına tutunan yapışkan menü özelliğiyle diğer menü eklentilerinden ayrılıyor.

Mega Menü eklentisi, 10’dan fazla kombinasyona sahip hazır stillerle geliyor. Tamamen esnek yapılandırma ayarlarıyla ve sınırsız renk varyasyonlarıyla istediğiniz tarzda menü görünümleri oluşturmanız mümkün.

mega-main-menu-styles

Temanızdan bağımsız 600+ Google font desteği, menü elemanlarına ekleyebileceğiniz 1600+ vektörel ikon, font boyutlarını özelleştirebilme, açılır menü animasyonları, buton ya da flat görünüm, dikey ya da yatay olarak hizalayabilme gibi eşsiz özelliklere de sahip Mega Main Menu, benim de sitelerimde kullandığım ve çok memnun olduğum bir eklenti.

4. Hero Menu – WordPress Menü Eklentisi

Hero Menu - WordPress Menü Eklentisi

Hero Menu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


Sıradaki WordPress menü eklentimiz, e-ticaret siteleri için WooCommerce uyumu ile dikkat çeken Hero Menu. Profesyonel bir görünüme sahip eklenti, küçük ekranlı mobil cihazlarda bile kalitenizi yansıtabilecek estetik bir tasarıma sahip.

hero-menu-style

#Eklentinin en çok sevdiğim yanı sürükle bırak teknolojisini desteklemesi. Bu sayede menünüzü tamamen kendi isteğiniz doğrultusunda, çok kolay bir şekilde şekil verebiliyorsunuz.

Sticky ve transparan görünümü destekleyen Hero Menu, gerçekten çok kolay bir kullanıma sahip.

hero-menu-control-panel

Hero Menu ile WordPress menünüze kategorilerinizi sadece simge halinde ekleyebiliyor, transparan görünüm özelliği ile hangi temayı kullanırsanız kullanım görünüm açısından tam uyumu yakalayabiliyorsunuz. Hazır renk kombinasyonları ile renk uyumu konusunda hiç zorlanmıyorsunuz.

#Tüm bunların yanı sıra size sunulan mega menu buildier özelliği ile yazılarınızdan özel bileşenlerinize kadar sitenize ait tüm materyalleri menünüze eklemeniz de mümkün.

WordPress açılır menü özelliklerini fazlasıyla karşılayan, sitenize profesyonel bir imaj katan, e-ticaret siteleri için de uygun olan Hero Menu kesinlikle tavsiyemi hakeden WordPress menü eklentilerinden biri. Bakmadan geçmeyin.

5. Noo Menu – WordPress Menü Eklentisi

Noo Menu - WordPress Menü Eklentisi

Noo Menu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WordPress menü eklentileri listemizde bir diğer eklenti Noo Menu, interaktif ve sezgisel bir yönetim arayüzüne sahip olmasıyla öne çıkıyor. Elastik ayar butonlarıyla menü elemanlarınıza milimetrik ayarlamalar yapabiliyorsunuz.

#Yönetim ve biçimlendirme kolaylığının dışında Noo Menu’nun en dikkat çeken özelliği ise, oluşturduğunuz menü stillerini daha sonra kullanılmak üzere kaydedebilmeniz. Hatta kaydettiğiniz bu menü stillerini, Noo Menu yüklü diğer sitelerinize tek tıkla aktarabiliyorsunuz.

noo-menu-styles

Sunduğu sayısız dinamik görünümlü menü stilleri ile diğer menü eklentilerinden ayrılan Noo Menu’nun diğer özellikleri ise şöyle:

 • Tek sayfada tüm özellikleri ayarlayabilme
 • 100% responsive ve mobil uyumlu yapı
 • Alt menülere yazı, görsel, video ve bileşen ekleyebilme
 • Eş zamanlı ön izleme özelliği ile değişikliklerinizi aynı anda görebilme
 • Gölgelendirme, bulanıklaştırma, çerçeve gibi görsel efekt desteği
 • Dikey ya da yatay menü konumlandırma
 • 12 sütun desteği
 • Tüm tarayıcılarla uyumlu
 • 350+ Font Awesome Font desteği
 • 30+ Google Font desteği

6. Sky Mega Menu – WordPress Menü Eklentisi

Sky Mega Menu - WordPress Menü Eklentisi

Sky Mega Menu – WordPress Menü Eklentisi


Detaylı Incele Canlı Demo


WorPress menü eklentisi listemizde son olarak tanıtmak istediğim Sky Mega Menu eklentisi. Sade, şık ve CSS/XHTML üzerinde kodlanmış hafif yapısı sayesinde hızlı yüklenme özelliğiyle listemizdeki yerini alan Sky Mega Menu, uygun fiyatıyla da ekonomisini düşünen kullanıcıları cezbediyor.

#Sitenizin mobil görünümüne en uygun tasarımı seçebilmenize olanak sağlayan eklenti, 9 adet önceden tanımlanmış renk şemalarıyla geliyor. Eklentinin en çok hoşuma giden özelliği ise, menüyü istediğiniz yere konumlandırabiliyorsunuz.

Menünüzü sağa veya sola yaslayabildiğiniz gibi dilerseniz sayfanın aşağısına ya da yan tarafına dikey olarak yerleştirebiliyorsunuz.

sky-mega-menu-wordpress-menu-eklentisi

Açılış ve yüklenme animasyonlarıyla da göz dolduran Sky Mega Menu’ye sınırsız sayıda alt menü ekleyebiliyorsunuz. Kullandığı ızgara sistemiyle eklediğiniz alt elemanlar asla dağınık bir görüntüye sebepiyet vermiyor.

Arama, rehber, kullanıcı gibi formlarında dahil olduğu eklentide 361 adet vektörel ikon da kullanım için sunuluyor. Retina ekranlı cihazlar için de özel olarak optimize edildiğinden gayet net bir görünüm sunması da ayrıca hoş bir özellik.

Barındırdığı özellikler ile diğer menü eklentileri yanında biraz sönük kalıyor gibi görünse de uygun fiyatlı WordPress menü eklentileri arasında seçim yapmakta zorlanan kullanıcılar için kaçırılmayacak bir eklenti olduğunu söyleyebilirim.


Umarım 5+ En İyi WordPress Menü Eklentileri ( Mega Menü ) başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

5+ En İyi WordPress Menü Eklentileri ( Mega Menü )” ile ilgili yorum;

 1. Feyzullah dedi ki:

  Merhaba ,

  Sitenizden çok faydalandım öncelikle bunun için çok çok teşekkür ederim.

  WP için tema satın aldım ve kurdum fakat mobilden girdiğimde açılır menü aktif olmuyor/tıklanmıyor.
  Aynı şekilde arama butonu da öyle.
  Temamda mega menü mevcut. Masaüstü versiyonda sıkıntısız çalışıyor.
  Yeni başladığım için pek bilgim yok yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Başarılar,
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir