Şirket Maili Açma: info@ornek.com Gibi Kurumsal E-Posta Alma

Blog

Bu yazıda kurumsal şirket maili nasıl açılır, neler gereklidir, maliyeti nedir, nasıl kullanılır anlatıyor olacağım.

Bu şirket maili açma rehberi ile bilgi@istediginizisim.com info@firmaismi.com vs. gibi sınırsız sayıda kurumsal mail oluşturabileceksiniz.

Ayrıca, info mail açma işleminden sonra da bu kurumsal maillerin Gmail – Outlook kurulumu ve entegrasyonlarını da adım adım gösteriyor olacağım.


Şirket Maili Açma Rehberi (Yazılı Anlatım)

Neler Gerekli?
Maliyeti Nedir?
Şirket Maili Nasıl Açılır?
Domain ve Host Alma
cPanel’e Erişim
SSL Kurma
İnfo Mail Açma
İnfo Mail Giriş
Outlook Entegrasyonu [PC]
Outlook Entegrasyonu [Mobil]
Gmail Entegrasyonu [PC]
Gmail Entegrasyonu [Mobil]
Önemli Notlar
Şirket Maili Açmak Neden Önemli
Sıkça Sorulan Sorular

Şirket Maili Açma için Neler Gerekli?

Şirket maili açma işlemleri için neler gerekir, hemen açıklayayım;

İlk olarak info@istediginizisim.com gibi bir kurumsal mail adresine sahip olabilmek için, @ işaretinden sonra gelen, yani istediginizisim.com adresine, ki bu bir domain adresidir, sahip olmanız gerekli.

Yani mail adresinizin @ işaretinden sonra gelecek olan uzantısı ne olacaksa, o uzantıyı, yani domain adresini almanız gerekli.

İkinci olarak ise, info@istediginizisim.com adresi üzerinden yapacağınız mail yazışmalarının, yani gelen – giden tüm maillerin ve bu maillerin eklerinde yer alan tüm verilerin barındırılacağı bir hosting / sunucu hizmetine ihtiyacınız var.

Tüm ihtiyacınız bu ikisi.

Domain (alan adı) Nedir:wpmavi.com, google.com veya youtube.com gibi web sitelerinin internetteki ismi ve adresidir. Bu adres sadece size aittir. (firmaisminiz.com gibi)

Ayrıva bir domain adresi aldığınızda, o domain adresi ile şirketiniz için veya kişisel kullanımız için bir web sitesi kurabilir (bkz: site nasıl kurulur)

Ve aynı zamanda bu domain ile info@sirketisimi.com, destek@firmaismi.com, ad@soyad.com gibi firma uzantılı ya da isim soyisim mail hesapları açabilirsiniz.

İster bir web sitesi kurma niyetinde olun, isterseniz de şirket mail açma, bir domaine sahip olmak bu işin temel ve olmazsa olmaz ilk adımı.

Hosting Nedir:Kısaca veri barındırma hizmetidir. Bir hosting hizmeti satın aldığınızda aslında sunucu kiralamış olursunuz. Sunuculara bir nevi güçlü bilgisayarlar da diyebiliriz. 

Bu sunucular 7/24 açık kalan ve böylece de sunucuda barındırdığınız veriler her ne ise bu verilerin de 7/24 tüm dünyadan erişilebilir olmasına olanak sağlayan güçlü donanım ve yazılımsal özelliklere sahip bilgisayar birimleridir.

İşte bizim de hosting hizmetine hem alacağımız kurumsal mail adreslerini canlı bir şekilde internet ortamında domain adresimizi yayına alarak dünya çapında aktif etmek,

Hem de açacağımız bu özel mail adreslerine gelen – giden tüm mailleri, yani yazışmaları ve bu maillerin içerisinde mail ile birlikte gönderilen dosyaları, resimleri vs. yani tüm mail verilerini barındırmak için ihtiyacımız oluyor.

Yani hosting hizmeti de domain gibi şirket maili açmak adına aslında zorunlu bir kalem.

Şirket Maili Açma Maliyeti Nedir?

Öncelikle en baştan belirteyim;

Domain ve Hosting ücretli hizmetlerdir ve bunlar olmazsa olmaz zorunlu maliyet kalemledir.

Ücretsiz kurumsal mail açma işlemi mümkün değil mi?

Değil.

Peki neden domain adresine bir ücret ödüyoruz?

Çünkü bunun dünya üzerinde üreticisi, hak sahibi ve satıcısı tek. Tek bir ana şirket. O da ücretli satıyor. Bildiğiniz monopoly yani. 

Tabi sadece .com değil, aynı zamanda .net, .org, .co vs. gibi domain adreslerine de  sadece ücret ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.  Bunun başka alternatif yolu maalesef yok.

Peki Domain Maliyeti Ne Kadar?

Ancak ücretli de olsalar domain fiyatları aslında gayet ucuz.

Yıllık ortalama 15 Dolar ödeyerek bir domain adresi sahibi olabiliyorsunuz.

Peki neden hosting hizmetine bir ücret ödüyoruz?

Çünkü sunucuların da bir maliyeti var.

Sunucular da yüksek maliyeti olan ve ciddi teknolojik alt yapı gerektiren cihazlar olduğu için, yani sunucuları hizmete sunmanın da ciddi bir maliyeti olduğu için bu hizmet hosting firmaları tarafından ücretli olarak sunuluyor.

Peki Hosting Maliyeti Ne Kadar?

Hosting maliyetleri de aslında gayet ucuz.

Yıllık ortalama 30 Dolar ödeyerek paylaşımlı bir hosting satın alabiliyorsunuz.

Önemli: Tabi şimdi biz ana hedefte info mail açmak için hosting ve domain hizmeti satın alacağız ancak ;

Alacağımız bu hizmetleri kurumsal mail açmanın yanında aynı zamanda kendi web sitenizi kurmak için de kullanabilirsiniz.

Zaten bir web sitesi kurmanın iki ana maliyet kalemi var; onlar da domain ve hosting.

Biz şirket maili açma amacıyla birazdan bu ikisine de sahip olacağımız için kendi web sitemizi de ek başka bir ücret ödemeden ayrıca kurabiliyoruz yani.

Eğer sizin de herhangi bir web siteniz yoksa, şirket maili açma işleminden sonra, yine şirket maili açtığımız domain adresi üzerine, yani istediğinizisim.com adresi üzerine kendi web sitenizi de benim Youtube kanalımda (bkz: wpmavi youtube) bulunan site kurma videolarımı, o videolarda da anlattığım hosting ve domain satın alma adımlarını direkt atlayarak takip edebilirsiniz. 

Özellikle de info@adsoyad.com gibi farklı uzantılı mail açma düşüncesinde olanlar, yani kendi isminin markasını oluşturan kişiler, özel mail adreslerine ek olarak kişisel site kurma yazımı da (yazı içerisinde videom da mevcut) takip edebilirler.

Şirket Maili Açma İşlemlerine Başlayalım!

Şirket maili açma konusunda herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yok. Bu yazımı dikkatlice takip ederek özel mail adresi alma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca altta anlattığım özel mail adresi alma işlemleri için herhangi bir noktada problem yaşarsanız, bu yazımın yorum kısmından yaşadığınız problemi detaylı yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazılarımla birebir alakalı soruları mutlaka cevaplıyorum.

O zaman hazırsanız başlayalım!

Hosting ve Domain Satın Alma

1- İlk olarak buraya tıklayarak (indirimli link) hosting ve domain satın alacağımız Türkiye’nin en büyük hosting firmalarından birinin wpmavi takipçilerine özel indirimli hosting paketlerinin yer aldığı sayfasına gidiyoruz.

2- Bu sayfada karşımıza farklı özelliklere sahip 4 adet hosting paketi çıkıyor.

info mail açma - Hosting Paketi Seçimi
Şirket Maili Açma için Hosting Paketi Seçimi

Paket seçimi yaparken şirket maili açma amaçlı dikkat etmeniz gereken en ama en önemli şey, paketlerin sunduğu disk alanı kotası.

Hangi paketi seçerseniz seçin,

Sınırsız sayıda işte bilgi@istediginizisim.com veya info@firmaisiminiz.com vs. gibi kurumsal mail adresi oluşturabiliyorsunuz

Fakat!

Hosting paketlerinin size sunduğu disk alanının kaç tane mail adresi oluşturduğunuzdan bağımsız olarak sabit bir kotası var.

Yani diyelim ki Premium-C paketini seçtiniz ve 1 adet kurumsal mail açtınız.

O zaman bu 1 adet kurumsal mail adresinizin toplam depolama alanı 15 GB olacaktır.

Eğer 10 tane açarsanız bu sefer onunun birden toplamı 15 GB ile sınırlı olacaktır. Yani 10 tane açınca mail başına kotayı 1.5 GB gibi düşünebilirsiniz bu paket için.

Mail yazışmaları sadece yazı, yani metin verisinden oluştuğu için çok yer kaplamaz.

Ancak mail eklerinde sürekli pdf, resim, zip dosyası vs. gibi verileri göndereceğiniz bir işiniz varsa da o zaman kota kullanımı yüksek olacaktır.

Buradaki hosting paketlerinde ücretsiz SSL sertifikası, otomatik yedekleme, LsCache, cPanel gibi özellikler de mevcut.

Yani aslında hem bir web sitesi kurmak hem de info mail alma adına ihtiyacımız olabilecek her türlü şey bu paketlerde bulunuyor.

Ben hem kurumsal mailler için hem de mailleri açtıktan sonra aynı hosting paketiyle hızlı, performansı yüksek bir web sitesi de kurabilmek adına ram ve cpu özellikleri en yüksek olan Premium-D paketini tavsiye ederim.

Siz de ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre bir pakete karar verdikten sonra altındaki Sipariş butonuna tıklayarak devam edin.

3-Ardından karşımıza domain sorgulama ekranı çıkıyor. Burada bulunan aratma kısmına almak istediğimiz domain adresini yazıyoruz.

Önemli:Yazarken de ı ş ö ç ğ gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece ingiliz alfabesinde olan harfleri kullanın. Özellikle ı harfine dikkat edin. ı yerine i kullanın. Diğer türlü domain adresiniz geçerli olmaz.

Mesela ben şirketim için firmaismi.com gibi bir domain adresi almak istiyorum diyelim, ki böylece hem info@firmaismi.com veya muhasebe@firmaismi.com  gibi kurumsal mail adresleri oluşturabileyim,

Hem de sonradan aldığım bu firmaismi.com adresi üzerine de kendi şirketimin web sitesini kurabileyim.

Bu durumda buraya örnek olarak orneksirket yazıyorum ve aratıyorum.

kurumsa mail kurulumu - Alan Adı Aratma (Alınamaz Alan Adı)
Alan Adı Aratma (Alınamaz Alan Adı)

Ve aratma sonucu üstteki görseldeki gibi Üzgünüz, bu alan adı daha önce tescil edilmiş uyarısı alırsanız,

Arattığınız domain adresinin daha önce başkası tarafından alınmış ve tescillenmiş anlamına gelir. Yani bu alan adını alamıyorsunuz maalesef.

Siz de arama sonucu böyle bir uyarıyla karşılaşırsanız daha önce başkası tarafından alınmamış bir alan adı bulana kadar alternatif alan adlarını aratmaya devam etmeniz gerekiyor.

Daha önce başkası tarafından alınıp tescil edilmemiş bir alan adı bulduğunuzda aşağıdaki görseldeki gibi Tebrikler, bu alan adı müsait! mesajı alırsınız.

Alınabilir, boşta olan bir domain adresi bulduğunuzda da hemen altındaki kısımdan domin adresini ne kadar süreliğine alacağınızı seçip, altında bulunan Devam butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

kurumsal e posta kurulumu - Alan Adı Belirleme ve Süre Seçimi
Alan Adı Belirleme ve Süre Seçimi

4- Sonraki sayfada tek bir şeyin seçimini yapacağız. Bu da Ödeme Sıklığı kısmından aldığımız hosting hizmeti için bir süre seçimi yapmak olacak.

# Domain belirleme adımında (yani bir önceki adımda) domain adresinizin süresi için ne seçtiyseniz, ödeme sıklığı kısmından hosting sürenizi de aynı seçin.

Domain ve hosting birbirinin tamamlayıcısıdır. Hosting olmadan domain; domain olmadan da hosting hiç bir işe yaramıyor. Buna göre de satın alım süreleri de aynı olmalı.

özel mail adresi nasıl alınır - Hosting için Süre Seçimi
Hosting için Süre Seçimi

Uyarı! Sayfanın alt kısmındaki Paket Özellikleri sekmesi altında Mevcut Eklentiler bölümünde ek olarak satılan kurumsal e-mail hizmeti aklınızı karıştırmasın.

Bu hizmeti sepetinize eklemeyin.

Biz kurumsal maillerimizi cPanel üzerinden oluşturacağız. Zaten cPanel’e de hali hazırda sunucu kontrol paneli olarak ek bir ücret ödüyoruz.

Günlük yedekleme hizmetine de gerek yok. Zaten aldığımız hosting paketinde haftalık yedekleme özelliği var. Haftalık yedekleme gayet yeterli olacaktır.

Google Web Sitesi Kaydı hizmeti hosting paketinize bir de web sitesi kurarsanız işinize yarayacak ancak bu hizmeti almanıza da gerek yok.

Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. şu yazımdan bunu nasıl yapabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Dolayısı ile bu saayfada sadece ödeme sıklığını seçtikten sonra başka hiçbir şey yapmdan, hiçbir ek hizmet almadan sağ tarafta bulunan Devam butonunu ile ierleyin..

şirket uzantılı mail adresi açma - Hosting Paketi için Ek Hizmetler
Hosting Paketi için Ek Hizmetler

5-Sonraki sayfada DNS Yönetimi ve Whois bilgileri koruma hizmetleri seçenekleri mevcut. 

DNS Yönetimi zaten hosting paketi ile birlikte ücretsiz veriliyor. Ek olarak düşük bir ücrete bir de Whois Kimlik Bilgileri Koruma hizmetini de işaretleyerek sepetimize ekleyebiliyoruz.

Whois bilgisi, alan adının kimin üzerine tescil edildiğini gösteren bilgidir. Whois siteleri üzerinden bir alan adının kimin üzerine kayıtlı olduğu sorgulanabilir.

Ancak bu hizmeti aldığınızda, alan adının kimin üzerine tescil edildiği bilgisi tamamen gizlenir. Alıp almamak sizin tercihinize kalmış.

Tercihinizi yaptıktan sonra Devam butonuna tıklayarak devam edelim.

info mail açma - Alan Adı Konfigürasyonu
Alan Adı Konfigürasyonu

6-Sonraki sayfada sepet özetini görüyoruz.

Sepetimizde seçtiğimiz hosting paketi ve belirlediğimiz domain adresi mevcutsa her şey tamam demektir.

Sayfanın altındaki Ödeme butonu ile bir sonraki adıma geçelim.

mail adresi nasıl açılır - Sepet Özeti
Sepet Özeti

7-Sonraki sayfada kayıt işlemleri için öncelikle bizden istenen tüm bilgileri dolduruyoruz.

Bu kısımda yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmanızı tavsiye ederim çünkü hosting ile birlikte aldığınız domain adresinin tescili burada verdiğiniz bilgiler üzerine yapılacaktır.

Yanlış bilgi girmeniz durumunda aldığınız domain adresi üzerinde olası bir hak durumu oluştuğunda kendi üzerinize kayıtlı olduğunu kanıtlayamaz durumda olur ve alan adınızı kaybedebilirsiniz.

Ayrıca bu formlara girdiğiniz mail adresiniz ve Hesap Güvenliği bölümünde belirlediğiniz şifre ile daha sonra firmadaki hesabınıza giriş yaparken kullanacağınız bilgilerdir. Şifrenizi bir yere not etmeyi unutmayın.

şirket maili açma - Domain Tescil ve Kayıt İşlemleri
Domain Tescil ve Kayıt İşlemleri

8-İstenilen bilgileri doldurduktan sonra alt kısımdaki Ödeme Seçimi bölümünden, ister kredi veya banka kartınızla, isterseniz de Havale/EFT yöntemi ile ödemenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ödeme bilgilerimizi girip Hizmet Sözleşmesi kutucuğunu da işaretledikten sonra Siparişi Tamamla & Ödeme butonuna tıklıyoruz.

mail adresi nasıl açılır - Ödeme Yöntemi Seçimi
Ödeme Yöntemi Seçimi

info mail açma işlemleri için ilk adım olan hosting ve domain alma işlemleri bu kadardı.

Şimdi de cPanel’e ulaşalım ve kurumsal mail açma adımlarına devam edelim.

cPanel’e Ulaşma – Erişim Sağlama

Özel mail adresi alma işlemi için cPanel adı verilen sunucu yönetim aracını kullanacağız. Bu panel, hosting paketinize zaten kurulu bir şekilde size sunuluyor. cPanel’e ulaşmak için;

1-Hosting firmasının müşteri panelindeyken üst menüde bulunan Ürün ve Hizmetler seçeneğinden Ürün ve Hizmetleriniz‘e tıklayın.

e posta nasıl açılır - cPanel'e Ulaşma 1. Adım: Ürün ve Hizmetleriniz Seçeneği
cPanel’e Ulaşma 1. Adım: Ürün ve Hizmetleriniz Seçeneği

2-Açılan sayfada aldığınız hosting hizmeti listelenecektir. Hemen karşısındaki Yönet butonuna tıklayarak devam edin.

info hesap açma- cPanel'e Ulaşma 2. Adım: Hosting Paketi Yönet Seçeneği
cPanel’e Ulaşma 2. Adım: Hosting Paketi Yönet Seçeneği

3- Sonraki sayfada da ister sol taraftaki menüden cPanel’e Gir seçeneğinden,

İsterseniz de en alta indiğinizde göreceğiniz Kontrol Paneli Girişi bölümü altındaki cPanel seçeneğine tıklayarak cPanel’e ulaşabilirsiniz.

info mail açma - cPanel'e Ulaşma 3. Adım: cPanel Seçeneği
cPanel’e Ulaşma 3. Adım: cPanel Seçeneği

SSL Kurma

1-cPanal’e ulaştıktan sonra, kurumsal mail kurulumu işlemine geçmeden önce yapmamız gereken bir işlem daha var.

Web sitelerinin ve ziyaretçilerinin bağlantı güvenliğini sağlamak adına, Google’ın da zorunlu tuttuğu SSL sertifikasını kurmak için

cPanel anasayfasındayken biraz aşağı inin ve Güvenlik başlığı altındaki Lets Encrypt SSL seçeneğine tıklayın.

kurumsal mail kurulumu - SSL Sertifikası Kurulumu 1. Adım – Lets Encrypt Seçeneği
SSL Sertifikası Kurulumu 1. Adım – Lets Encrypt Seçeneği

2- Açılan sayfada domain adresiniz karşısında yer alan Issue seçeneğine tıklayın.

şirket maili açma- SSL Sertifikası Kurulumu 2. Adım – Issue Seçeneği
SSL Sertifikası Kurulumu 2. Adım – Issue Seçeneği

3- Sonraki sayfada da hiçbir işlem yapmadan altta yer alan Issue butonuna tıklayın. Yükleme işlemi biraz uzun sürebilir.

özel mail adresi nasıl alınır - SSL Sertifikası Kurulumu 3. Adım – Issue Butonu
SSL Sertifikası Kurulumu 3. Adım – Issue Butonu

4-Sertifika yükleme işlemi başarı mesajı aldıysanız işlem tamam demektir.

Eğer SSL sertifikası yükleme işlemlerinde problem yaşarsanız hosting firmasının müşteri panelinden destek bileti oluşturabilirsiniz. Firma sizin yerinize kısa sürede sertifika yükleme işlemini yapacaktır.

İnfo Mail Açma

Şimdi,

1-Kurumsal mail adresi açma işleminin ilk adımı olarak cPanel ana ekranınızda E-posta sekmesi altında bulunan Eposta Hesapları seçeneğine tıklayın.

şirket maili nasıl kurulur
İnfo Mail Açma 1. Adım – cPanel Eposta Hesapları

Not:Açılan sayfada karşınıza alttaki resimde olduğu gibi sistem tarafından otomatik olarak  oluşturulmuş bir mail adresi çıkacaktır.

Bu mail adresini kullanmayın. Kullanmıyorum diye de hiç bir koşulda silmeyin. Olduğu gibi kalsın.

ticari mail açma - Varsayılan Eposta Hesabı
Varsayılan Eposta Hesabı

2-Bu sayfada domain uzantılı bir info mail açma adına sağ üst köşede bulunan Oluştur butonuna tıklayarak ilerleyin.

şirket maili kurma - İnfo Mail Açma 2. Adım - Oluştur Butonu
İnfo Mail Açma 2. Adım – Oluştur Butonu

3- Karşımıza çıkan sayfada;

# Kullanıcı Adı kısmına domain uzantılı mail adresinizin @ işareti öncesine gelecek terimi girin.

Buraya istediğiniz terimi yazabilirsiniz. (destek – iletisim – teknik – isminiz – bilgi vs. gibi)

Sadece terimi yazın.

Kullanıcı Adı kısmına destek yazdığınızda;

destek@sizinadresiniz.com gibi bir mail adresi oluşturuyor olacaksınız. 

Veya iletisim yazdığınızda da;

iletisim@sizinadaresiniz.com gibi bir mail adresi….

# Şifre kısmına ise, Set password now seçeneği seçiliyken, oluşturuyor olduğunuz bu kurumsal mail adresiniz şifresini girin.

Yani bir şifre belirleyin ve bu şifreyi de bir kenara not edin.

# Optional Settings kısmından ise bu kısmın sağ kısmında bulunan Edit Settings kısmına tıklayın ve;

Altta açılan seçeneklerden, Storage Space kısmından, oluşturuyor olduğunuz bu şirket maili için bir kota belirleyin.

Sınırsız seçerek mail kotasını sınırsız yapabileceğiniz gibi, Stroge Space kısmından MB cinsinden de bir kota belirleyebiliyorsunuz.

# Diğer Seçenekleri, yani kota kısmının altında yer alan seçenekleri ise hemen alttaki resimde nasıl görüyorsanız, o şekilde bırakın ve en altta bulunan Oluştur butonuna tıklayarak info mail alma işlemini tamamlayın.

şirket maili nasıl açılır - İnfo Mail Açma 3. Adım - Mail Adresi Oluşturma
İnfo Mail Açma 3. Adım – Mail Adresi Oluşturma

Create butonuna tıkladıktan sonra da sistem sizi tekrar cPanel’den ulaştığımız, en baştaki E-posta Hesapları sayfasına yönlendirecektir ve bu sayfada bu sefer oluşturduğunuz info uzantılı mail adresiniz de listelenecektir.

Bu sayfada yine aynı şekilde buradaki Oluştur butonuna tıklayıp az önceki işlemleri tekrar ederek,

bilgi@, “iletisim@, destek@, duyuru@ gibi, istediğiniz sayıda yani sınırsız sayıda domain adresi uzantılı mail adresleri oluşturabilirsiniz.

İnfo Mail Girişi

Şimdi,

info mail girişi nasıl yapılır yani mail adresimize gelen mailleri görebileceğimiz ve mail adresimizi kullanarak mail gönderebileceğimiz yönetim arayüzüne nasıl ulaşabiliriz ona bakalım.

Bu arayüze iki yöntemle ulaşabiliriz.

Birinci yöntemde cPanel’i kullanıyoruz.

1-Oluşturduğunuz info mail adresinize giriş yapmak için cPanel’den >> E-posta Hesapları seçeneği ile ulaştığınız sayfada listelenen info uzantılı mail adresinizin veya artık oluşturduğunuz mail ne ise, o mail adresinin sağ kısmında bulunan Check Mail butonuna tıklayın.

info mail girişi nasıl yapılır - İnfo Mail Girişi 1. Yöntem 1. Adım
İnfo Mail Girişi 1. Yöntem 1. Adım

2-Açılan sayfada sol tarafta gördüğünüz RoundCube, bir mail arayüzü yazılımıdır.

Sonrasında da Open butonuna tıklayarak devam edin.

kurumsal mail adresine nasıl girilir - İnfo Mail Girişi 1. Yöntem 2. Adım
İnfo Mail Girişi 1. Yöntem 2. Adım

Ve karşınıza gelen maillerinizi görme ve mail gönderebilme işlemlerini yönetebileceğiniz bir mail arayüzü açılacaktır.

Bu arayüz ile oluşturduğunuz kurumsal mail adresi üzerinden mail alıp gönderme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

şirket maili açma - Mail Yönetim Arayüzü
Mail Yönetim Arayüzü

Şu an kurumsal mail adresiniz aktif ve kullanılabilir durumda.

Zaten inbox, yani gelen kutunuzda da kurulum işlemi sonrası sistem tarafından otomatik atılmış ve içerisinde mail konfigürasyon bilgilerinin olduğu bir mail adresi de görüyor olacaksınız.

Bu noktadan sonra bu Roundcube mail arayüzü üzerinden sol kısımda yer alan Hazırla butonuna tıklayarak mail gönderimi yapabilirsiniz.

Mailleriniz sorunsuz bir şekilde gönderdiğiniz kişiye ulaşacaktır.

Yine siz de sorunsuz bir şekilde oluşturduğunuz kurumsal mail adresinize mail alabiliyor olacaksınızdır.

Zaten bu süreçlerin sorunsuz çalıştığını da yazımın en üstüne bulunan videolu anlatımımda test mailleri göndererek teyit ediyorum.

Teyit etmek için en üstte yer alan şirket maili açma videoma bakabilirsiniz.

Tabii ki kurumsal mail adresiniz için cPanel’den ulaştığınız roundcube arayüzünü kullanmak zorunda değilsiniz.

Oluşturduğunuz şirket mailini Outlook veya Gmail gibi en popüler mail programları ve uygulamaları ile de entegre ederek kullanabiliyorsunuz.

Zaten yazımın devamında da bunların entegrasyonlarının nasıl yapıldığını da gösterdim.

Bu kurumsal maillerinize giriş yöntemi size aynı zamanda oluşturduğunuz tüm mail adreslerine de erişim yetkisi sağlıyor.

Yani siz admin kullanıcısı olduğunuz için bu ekrandan çalışanlarınız veya şirket departmanlarınız için oluşturduğunuz her bir mailin yanında yer alan Check Email butonuna tıklayarak, o mail içerisinde yer alan tüm yazışmaları inceleyebiliyorsunuz.

Böylece tüm mail adreslerine gelen giden tüm yazışmaları tek tek kontrol edebiliyorsunuz. 

Pek tabi çalışanlarınız kendilerine verilen mail adreslerini açmak için cPanel’i kullanmayacaklar. Onlar için de ikinci bir giriş yöntemi mevcut.

#İkinci yöntemde, cPanel’e giriş yapmadan, tarayıcı üzerinden direkt bu arayüze ulaşabilmek mümkün.

Bu yöntem aynı zamanda şirket çalışanlarınız veya departmanlarınızın kendileri için oluşturulan mail hesaplarına nasıl ulaşabileceğinin de cevabı olacaktır.

Bu yöntemi tabii ki siz de cPanel’e giriş yapmadan direkt olarak kendi özel mail hesabınıza ulaşmak için de kullanabilirsiniz.

Bunun için tarayıcınızı açarak adres barına önce domain adresinizi yazın, sonuna iki nota üst üste ( : ) koyarak 2096 yazın ve bu adrese ilerleyin.

Yani örnek olarak şu şekilde:

sizindomainadresiniz.com:2096

kurumsal mail girişi - İnfo Mail Girişi 2. Yöntem 1. Adım
İnfo Mail Girişi 2. Yöntem 1. Adım

Bu sayfaya ulaştığınızda da E-posta Adresi kısmına giriş yapmak istediğiniz kurumsal mail adresinizi ve Şifre kısmına da girdiğiniz mail adresi için oluşturduğunuz şifreyi yazıp, Oturum Açma butonuna tıklayarak da yine mail adresinizin arayüzüne ulaşabilirsiniz.

kurumsal mail adresi giriş - İnfo Mail Girişi 2. Yöntem 1. Adım
İnfo Mail Girişi 2. Yöntem 1. Adım

Kurumsal mail adresi oluşturma işlemi bundan ibaretti.

Not: cPanel >> E-posta Hesapları sekmesi açtığınız kurumsal mail adreslerinin bir nevi admin paneli aslında.

Siz bu kurumsal mail adreslerini çalışanlarınız veya şirket departmanlarınız için tek tek bu sayfadan oluşturdunuz ve bu mail adreslerini şifreleri ile birlikte kimin için oluşturduysanız ona ilettiniz diyelim.

O kişi veya departman da tarayıcısından;

sizindomainadresiniz.com:2096 adresine giderek

kendisine iletilen email bilgileri ile mail adresine giriş yaparak sadece mail arayüzüne ulaşma yetkisi ile mail adresini kullanmış olur.

Siz de aynı zamanda cPanel >> Email Accounts kısmından şirket içinde çalışanlarınıza dağıttığınız bu mailleri yanlarında bulunan Check Mail butonlarına tıklayıp, ulaşarak da o mail ile yapılmış tüm yazışmalara vs. ulaşabilirsiniz.

Bu da size aslında domain uzantınız ile oluşturulan tüm mail adresleri üzerinde tam erişim ve kontrol yetkisi sağlamış oluyor.

Başkası kullansa da oluşturduğunuz şirket mailini, siz de aynı zamanda bir kontrolör olarak yine o maile ulaşım sağlıyorsunuz yani.

Böylece tüm kurumsal mail adreslerinize gelen – giden tüm yazışmaları tek tek kontrol edebiliyorsunuz.

Yani bu tamamı ile sizin kontrolünüzde ve süzgecinizde olan bir sistem aslında. Böyle de bir avantajı var yani bu sistemin.

Şirket Mailini Outlook’ta Açma / Outlook Entegrasyonu [PC]

Yukarıda da belirttiğim gibi, domain uzantılı şirket maillerimizi cPanel üzerinden, yani Roundcube üzerinden kullanmak zorunda değilsiniz.

Şirket maili açma işlemleri sadece cPanel üzerinden yapılıyor ancak kurumsal maillerinizi bir kez oluşturduktan sonra bu mailleri aslında her türlü mail uygulaması veya programı üzerinden de kullanabiliyoruz. (Outlook – Gmail – Apple Mail vs. gibi) 

Şimdi açtığımız kurumsal mail adresimizi en kullanışlı mail arayüzlerinden biri olan Outlook’a bağlayalım.

Not: Önce şirket maillerinizi bilgisayar üzerinden Outlook’a bağlama işlemini, sonrasında da hem anrdoid hem de ios cihazlar için var olan Outlook mobil uygulaması ile mobil cihazlar için Outlook bağlaması işlemini göstereceğim.

1-Bilgisayarınızdan Outlook uygulamasını açın.

Sol üste köşeden Dosyalar seçeneğine tıklayın.

Açılan seçeneklerden Hesap Ekle‘ye tıklayın.

info mail açma- Outlook Şirket Maili Kurma 1. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma 1. Adım

2- Açılan pencereden E-Posta Adresi kısmına Outlook’a entegre etmek istediğiniz kurumsal mail adresini girin.

Ve altındaki Gelişmiş Seçenekler seçeneğine tıklayıp Hesabımı kendim ayarlamak istiyorum kutucuğunu işaretledikten sonra Bağlan butonuna tıklayın.

Outlooka şirket maili bağlama - Outlook Şirket Maili Kurma 2. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma 2. Adım

3-Açılan pencerede POP seçeneğine tıklayın.

kurumsal mail açma - Outlook Şirket Maili Kurma 3. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma 3. Adım

4- Ardından Parola kısmına, şirket mailinizi açarken belirlediğiniz şifreyi girin ve Bağlan butonuna tıklayarak ilerleyin.

info maili outlooka bağlama - Outlook Şirket Maili Kurma 4. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma 4. Adım

5-Hesap Başarıyla Eklendi mesajını aldıysanız her şey tamam demektir. Bitti butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

şirket mailini outlookta açma - Outlook Şirket Maili Kurma 5. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma 5. Adım

İşlem sonrası ekranın sol tarafında entegre ettiğiniz info mail adresinizi göreceksiniz. Adresiniz üzerine tıklayarak gelen kutunuza ulaşabilirsiniz.

info mail açma - Outlook Şirket Maili Kurma 6. Adım
Outlook Şirket Maili Kurma – info mail Gelen Kutusu

6-Şirket mailini Outlook’ta açma dahilinde yapmamız gereken bir işlem daha var.

Bunun için sol üst köşedeki Dosya seçeneğine tıklayın. Ardından Hesap ayarları ve tekrar Hesap ayarlarına tıklayın.

şirket mailini outlooka bağlama - Outlook Şirket Maili Kurulumu 6. Adım
Outlook Şirket Maili Kurulumu 6. Adım

7-Açılan popup pencereden kurulumunu yaptığınız mail adresine bir kere tıklayıp seçili hale getirin ve üst taraftan Değiştir seçeneğine tıklayın.

Sonrasında posta ayarları kısmında işaretli olan İletilerin bir kopyasını sunucuda bırak seçeneği için tiki kaldırın. O seçenek işaretli olmasın yani. Ardından İleri ve Bitti butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

şirket maili kurma - Outlook Şirket Maili Kurulumu 7. Adım
Outlook Şirket Maili Kurulumu 7. Adım

Bu şekilde gelen giden tüm maillerimizi depolamak için Outlook nerede kuruluysa o cihazın disk alanını kullanmış oluyoruz. Outlook’u bilgisayar üzerinden kullanıyorsanız o zaman mailleriniz bilgisayarınızın hard diskinde, mobilde kullanıyorsanız da telefonunuzun disk alanında depolanacaktır.

Bu şekilde aslında sunucu taraflı herhangi bir veri  barındırmıyoruz. Sunucuyu sadece ana işlevi olan mailleri alma ve iletme işlevi için kullanmış oluyoruz.

Peki bunu niye yapıyoruz? Çünkü hosting firmaları sizin sunucu taraflı mail verilerinizin boyutu 30-40 GB’a ulaştığında sizden ekstra disk alanı satın almanızı isterler. Çünkü hosting firmalarına sundukları disk alanın da bir maliyeti var. Maliyeti olan bir şeyi de aslında kimse sınırsız olarak vermez.

Dolayısı ile biz bu şekilde maillerimizi kendi telefonumuzda veya bilgisayarımızda barındırarak oluşabilecek potansiyel ekstra maliyetlerden kaçınmış oluyoruz.

Tabii yine de karar sizin. Ben hosting ücretini ödedim kardeşim o yüzden de kiraladığım sunucunun depolama alanını sonuna kadar kullanırım diyorsanız, 6 ve 7. adımlarda anlattığım işlemi hiç yapmayarak maillerinizin bir kopyasını sunucuda da bırakabilirsiniz.

Ve info mail alma işleminden sonra aldığımız kurumsal maili Outlook’ta açmış bir adım öteye götürmüş olduk.

Yine tekrar Outlook üzerinde de kurumsal mail adresiniz için mail gönderme ve alma işlevlerini test ederek, Outlook sisteminin düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığını teyit edebilirsiniz. Ben en üstte yer alan kurumsal mail açma videomda bunların test maillerini kendim de yaptım ve bunu da gösterdim.

Yani sizin mailleriniz de Outlook üzerinden sorunsuz bir şekilde çalışacaktır. Emin olabilirsiniz.

Artık mail adresimizi hiç cPanel’e (Roundcube) gerek kalmadan direkt Outlook üzerinden kullanabiliriz. Bundan sonra Outlook’a giriş yaparken de sadece kurumsal email adresimiz ve şifresi ile direkt giriş yapabiliriz.

PC için Outlook entegrasyonu bundan ibaretti.

Şirket Mailini Outlook’ta Açma / Outlook Entegrasyonu [Mobil]

Şimdi bir de oluşturduğumuz kurumsal mail adresini Anroid ve ios cihazlar için var olan Outlook uygulaması ile entegre ederek, Outlook mobil üzerinden açalım.

1-Telefonunuzdan Outlook mobil uygulamasını açın ve sol üst köşedeki profil resmine tıklayın.

Ardından yine sol taraftaki artı işaretli zarf butonuna tıklayın.

info maili telefona kurma - Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 1. Adım
Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 1. Adım

2-Altta açılan seçeneklerden Hesap Ekle‘ye tıklayın.

Açılan kutucuğa domain adresinizi girin ve Devam butonuna tıklayın.

kurumsal mail kurulumu - Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 2. Adım
Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 2. Adım

3-Sonrasında yine altta çıkan seçeneklerden POP3 seçeneğine tıklayın.

Ve ardından POP Kullanıcı Adı kısmına kurumsal mail adresinizi girin.

POP Parolası kısmına da mailinizin şifresini girin.

SMTP Kullanıcı adı kısmına mail adresinizi girin.

SMTP Parolası kısmına da yine şifrenizi yazın.

Ve sağ üst köşedeki tik işaretine tıklayın.

şirket maili açma - Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 2. Adım
Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) 3. Adım

Böylece anlattığım şirket maili açma işlemiyle oluşturduğunuz kurumsal mail adresinizin Outlook mobil uygulamasına entegrasyonunu da tamamlamış olduk.

Sonrasında yine profil resminize tıkladığınızda açılan seçeneklerden eklediğiniz mail adresine tıklayarak gelen kutunuza ulaşabilirsiniz.

info mail kurulumu - Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) - Gelen Kutusu
Şirket Mailini Telefona Kurma (Outlook) – Gelen Kutusu

Bu şekilde kurumsal mail alma işleminden sonra aldığınız mail adresinizi artık Outlook mobil uygulaması üzerinden de kullanabilirsiniz.

Şirket Mailini Gmail’de Açma / Gmail Entegrasyonu [PC]

Şimdi bir de aldığımız kurumsal mail adresinin Gmail entegrasyonunu da yapalım ki bu şekilde mail adresimizi cPanel Roundcube ya da Outlook’a alternatif olarak Gmail üzerinden kullanabilelim.

1- Öncelikle mail adresimizin bağlantı bilgilerine ulaşmamız gerekiyor. Bunun için de cPanel >> E-Posta Hesapları sayfasına gidin ve Gmail’e bağlamak istediğiniz mail adresinin karşısında bulunan Connect Devices butonuna tıklayın.

kurumsal mail adresi nasıl alınır - Şirket Maili Gmail'de Açma 1. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 1. Adım

Ulaştığınız sayfada Mail Client Manual Settings bölümüne gelin. Gmail entegrasyonu için gerekli olan tüm bilgiler bu bölümde yer alıyor. Bu ekran açık kalsın.

kurumsal mail kurulumu - Şirket Maili Gmail'de Açma - Mail Client Settings
Şirket Maili Gmail’de Açma – Mail Client Settings

2-Gmail hesabınıza giriş yapın. Sağ üst köşedeki çark simgesine tıklayıp açılan pencereden en üstten Tüm ayarları görüntüleyin butonuna tıklayın.

şirket maili açma- Şirket Maili Gmail'de Açma 2. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 2. Adım

3-Açılan seçeneklerden üstteki Hesaplar ve İçe Aktarma Seçenekleri sekmesine tıklayın.

Ardından Diğer Hesaplardaki Postaları Kontrol Et seçeneği karşısındaki Posta hesabı ekle seçeneğine tıklayın.

şirket maili kurma - Şirket Maili Gmail'de Açma 3. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 3. Adım

4-Açılan popup penceresine açtığınız kurumsal mail adresini yazarak Sonraki butonuna tıklayın.

özel mail adresi nasıl alınır - Şirket Maili Gmail'de Açma 4. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 4. Adım

5-Bir sonraki adımda ise Diğer hesabımdaki e-postaları içe aktar POP3 seçeneği seçiliyken Sonraki diyerek ilerleyin.

info mail gmailde nasıl açılır - Şirket Maili Gmail'de Açma 5. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 5. Adım

6-Sonraki ekranda istenen bilgileri az önce cpanelden ulaştığımız ve açık kalsın dediğim sayfadaki Mail Client Manual Settings bölümünde yer alan bilgilere göre dolduracağız.

Önce Kullanıcı Adı bölümündeki adresi kopyalayıp popup penceredeki Kullanıcı Adı kısmına yapıştırın.

Popup penceredeki Şifre kısmına da bu mail adresi için belirlediğiniz şifreyi yazın.

POP Sunucusu kısmı zaten otomatik olarak doldurulmuş olacaktır. Ancak sizde bu kısım boş ise Mail Client Settings kısmındaki Gelen Posta Sunucusu bölümünde yer alan adresi kopyalayıp yapıştırın…

Popup penceredeki Bağlantı Noktası kısmı için Mail Client Settings kısmındaki POP3 Port bölümünde yer alan değer neyse onu seçin.

Alttaki seçeneklerde;

Alınan iletinin bir kopyasını sunucuda bırak kısmı boş kalsın, işaretlemeyin yani.

Postaları alırken her zaman güvenli bağlantı (SSL) kullan. seçeneğini işaretleyin.

Gelen iletileri etiketle seçeneğini de mutlaka işaretleyin. Bu şekilde Gmail hesabınıza gelen maillerin tam olarak hangi mail adresine atıldığını görebilirsiniz. Böylece domain uzantılı mail adresiniz ile “@gmail.com” uzantılı mail adresinize gelen mailleri karıştırmamış olursunuz.

Gelen iletileri arşivle kısmını ise işaretlemeyin. Boş kalsın.

Ve ardından Hesap Ekle butonuna tıklayarak devam edin.

info maili gmaile bağlama - Şirket Maili Gmail'de Açma 6. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 6. Adım

7-Sonraki ekranda Gmail şunu söylüyor: Siz bu eklediğiniz mail adresine gelen mailleri Gmail üzerinden görebilirsiniz ancak bu adresi kullanarak Gmail üzerinden mail gönderemezsiniz. Bunu da ayarlamak ister misiniz?

Tabii ki istiyoruz. Evet seçeneği işaretliyken Sonraki butonuna tıklayarak devam edin.

info maili gmailde açma - Şirket Maili Gmail'de Açma 7. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 7. Adım

8-Sonraki ekranda Ad kısmı, sizin birine mail gönderdiğinizde mail adresinizle birlikte görünecek isimdir. Mail adresini kullanım amacınıza göre bir isim belirleyip yazabilirsiniz.

Ardından Takma ad olarak davran. seçeneği mutlaka işaretli olacak şekilde Sonraki Adım seçeneğine tıklayarak devam edin.

info mail açma- Şirket Maili Gmail'de Açma 8. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 8. Adım

9-Sonraki ekranda SMTP Sunucusu kısmına, Mail Client Settings sayfasındaki Giden Sunucu bölümündeki adresi kopyalayıp yapıştırın.

Bağlantı Noktası kısmından, , Mail Client Settings sayfasındaki SMTP Port bilgisi karşısında yazan değer neyse onu seçin.

Kullanıcı adı kısmına yine , Mail Client Settings sayfasındaki Kullanıcı Adı kısmındaki adresi kopyalayıp yapıştırın.

Şifre kısmına da yine mail adresini oluştururken belirlediğiniz şifreyi yazın.

Ve SSL ile güvenli bağlantı seçeneği işaretliyken Hesap Ekle butonuna tıklayın.

şirket mailini gmailde açma - Şirket Maili Gmail'de Açma 8. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 9. Adım

10-Bu aşamada mail adresimiz Gmail’e bağlanmış oluyor. Yapılması gereken son bir işlem var. Gmail, oluşturduğumuz kurumsal mail adresine bir doğrulama kodu göndermiş.

Zaten gelen kutumuzu Gmail’e bağladığımız için, Gmail hesabınıza doğrulama maili gelecektir. İçerisindeki kodu kopyalayarak popup penceredeki kutucuğa girin ve Doğrula butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

kurumsal mail kurulumu - Şirket Maili Gmail'de Açma 10. Adım
Şirket Maili Gmail’de Açma 10. Adım

Ve farklı uzantılı şirket mailinizin Gmail entegrasyon işlemi de bu şekilde tamamlanıyor.

Farklı uzantılı mail açma işleminden sonra Gmail entegrasyonunu tamamlayarak artık iş mailinizi Gmail üzerinden de kullanabiliyorsunuz. Bu entegrasyonu tamamladıktan sonra artık gmail.com adresine veya Gmail uygulamasına giderek entegrasyonu hangi Gmail hesabı ile yaptıysanız, o Gmail hesabı ile giriş yapıp, şirket mailinizi direkt aktif olarak kullanabiliyorsunuz.

Gmail üzerinden iş yeri mail adresiniz ile mail göndermek için mail gönder dedikten sonra, Gönderici kısmına tıklayarak, maili @gmail.com uzantılı mı yoksa @sizinadresiniz.com uzantılı mı adresten göndereceğinizi ayrıca seçebiliyorsunuz.

Yani Gmail üzerinden hem @gmail.com uzantılı hem de @sizinadresiniz.com uzantılı mail adresinizi aynı anda kullanabiliyorsunuz.

Not: Bu arada Gmail’de iş yeri mail adresinize gelen mailleriniz sadece ana Gmail kutusuna değil, aynı zamanda Gmail’de sol kısımda domain uzantılı mail adresimizin ismi ile Google tarafından otomatik olarak oluşturulan ayrı bir klasöre daha da düşüyor.

Böylece aslında gelen maillerin Gmail hesabınıza mı yoksa domain uzantılı mail hesabınıza mı geldiğini daha net ayırabilirsiniz. Bu da güzel bir detay aslında.

info mail açma - Şirket Mailini Gmail'de Açma - Gelen Kutusu
Şirket Mailini Gmail’de Açma – Gelen Kutusu

Şirket Mailini Gmail’de Açma / Gmail Entegrasyonu [Mobil]

Gmail mobil uygulaması için herhangi bir entegrasyon yapmanıza gerek yok. Bilgisayardan yaptığımız entegrasyon (üstte anlattığım yöntem) Gmail’in mobil uygulaması için de geçerli zaten.

Bu noktada  siz zaten android veya ios mobil cihazınızda da Gmail uygulamasını indirip, entegrasyonu yapıldığı Gmail hesabı ile Gmail uygulamasına giriş yaptığınızda şirket mail adresiniz yine Gmail’de aktif kullanımda olarak karşınıza çıkacaktır zaten.

Önemli Notlar

1- Gmail – Outlook gibi uygulamalar üzerinden kullanabileceğiniz şirket maili sayısı sadece 1 tane ile de sınırlı değil.

Mesela Gmail’e ben bir adet şirket mail adresi bağlama işlemini gösterdim ancak siz isterseniz 5 , isterseniz 50 özel mail adresinizi üstte, Gmail entegrasyonu başlığında adımları tekrar ederek yine tek bir Gmail hesabınıza bağlayarak, tek bir Gmail hesabından da kullanabilirsiniz. Böyle bir durum da var yani bilginiz olsun.

2-Açtığınız şirket mail adreslerinizi sadece Gmail veya Outlook uygulamalarına değil, diğer bilinen Apple mail vs. gibi tüm popüler mail uygulamalarına da entegre edebilirsiniz.

Bunun için ihtiyacınız olan tüm bilgiler, entegre edeceğiniz mail adresi için Connect Devices butonuna tıklayarak ulaştığınız sayfada Mail Client Manual Settings bölümünde mevcut.

Mail adresinizi entegre etmek istediğiniz uygulama zaten bu bilgileri girmeniz için sizi yönlendirecektir. 

Bazı uygulamalar mail adresi şifrenizi girdiğinizde direkt olarak entegrasyon sağlar.

Direkt entegrasyon sağlamayıp kurulum isteyen uygulamalarda ise dikkat etmeniz gereken tek şey, uygulamada  Gelen Posta Sunucusu için POP seçeneğini seçmeniz ve bunun için istenilen bilgilerde port, kapı numarası veya bağlantı noktası değerini, Mail Client Manual Settings bölümündeki POP3 Port karşısındaki değer olarak belirlemeniz olacaktır.

IMAP seçeneği sunucuyla senkronize çalıştığı için mailleriniz entegrasyonunu yaptığınız her platformda ayrı ayrı depolanır. Bu da muazzam bir depolama israfına yol açar aslında. Özellikle sunucu taraflı. Bu yüzden, depolama sarfiyatının önüne geçmek adına en sağlıklısı POP3 bağlantısıdır.

Dolayısı ile ben bu şirket maili açma yazımda PC ve mobil cihazlar üzerinden Outlook ve Gmail entegrasyonlarının nasıl yapıldığını anlatsam da,

Sizin aklınızda farklı bir uygulama kullanma fikri varsa, aynı mantıkta, aklınızdaki uygulamaya da işyeri mailinizi bağlayarak, o uygulama üzerinde de bu özel mail adresiniz kullanıma açabilirsiniz.

Şirket Maili Açma Neden Önemlidir?

Kurumsal işletmeler ya da freelance çalışanlar için müşteri ile olan iletişimin ne denli önemli olduğunu açıklamaya gerek yok sanırım.

Söz uçar yazı kalır mottosuyla hareket ederek, iletişimsel ve hukuksal problemleri en aza indirmek için mail ile iletişim yolu tercih etmek çok önemli.

Kurumsal kimlik, imaj ve prestijiniz için şirket maili açma yerine; Gmail, Hotmail, YandexMail, Aol, Yahoo gibi ücretsiz mail servislerini kullanmak doğru bir tercih olmayacaktır.

Çünkü:

Ücretsiz mail adresleri kurumsal kimliğinizi yansıtmaz. İtibar olarak sizi sıradanlaştırır. Bu da müşterilerinizin sizi ciddiye almaları konusunda olumsuz bir durumdur.

Suistimale açıktır. sirketismi@hotmail.com uzantılı bir mail adresi aldığınızı düşünelim. Kötü niyetli, daha açık bir tabirle dolandırma niyetli kişiler mail adresinize benzer, sirket-ismi@hotmail.com gibi varyasyonlar kullanarak müşterilerinize ulaşabilirler.

Şirketinize ait farklı departmanlara yönelik mail adresi almak mümkün olsa bile; desteksirketismi@hotmail.com, siparissirketismi@gmail.com, muhasebesirket@hotmail.com şeklindeki mail adresleri hiç mantıklı olmayacaktır. Ayrıca bu mail adreslerinin kontrolü de zordur.

Ücretsiz mail servisleri her ne kadar güvenilir gözükseler de, maillerinizin kaybolmayacağı konusunda herhangi bir garanti vermezler. Herhangi bir problemde size yardımcı olup olmayacakları tamamen onların inisiyatiflerine bağlıdır.

Kurumsal e-posta kullanmanın avantajları nelerdir?

+ Şirket uzantılı mail adresi açma, info mail açma, özel mail adresi alma, isim soyisim mail alma yoluyla alacağınız kurumsal mail adresleri müşterilerinize güven verir.

+ Şirket maili açma, dolandırıcılar için büyük bir engeldir. Mail adresinizin uzantısı sabit kaldığı için benzer varyasyonlarda adresler üretmek, kötü niyetli kişiler için imkansızdır.

+ Şirketler için web sitesi açma yanında şirket maili açma da artık yasalarca bir zorunluluk haline gelmiştir. Şirketinize özel mail adresi alma, firma maili açma, şirket mail adresi açma sizi hukuksal açıdan avantajlı bir konuma getirir.

+ Farklı departmanlarınız için sınırsız sayıda özel mail adresi alma işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Muhasebe departmanınız için muhasebe@sirketismi.com, servis için servis@sirketismi.com, insan kaynakları için ik@sirketismi.com gibi bir çok varyasyonda şirket uzantılı mail adresi açma işlemi yaparak şirketinizin bütünselliğini koruyabilirsiniz.

+ Ve tabii şirketinize ait tüm mail adreslerini ve yazışmalarını tek bir yerden kolayca kontrol edebilirsiniz.

Sadece kurumsal işletmeler için değil freelance çalışan kişiler için de isim soyisim mail alma konusu oldukça avantajlıdır. ad@soyad mail almak, isim@soyisim mail alma da sizi rakipleriniz karşısında güven açısından bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

# Peki kurumsal mail adresi nasıl alınır? Şirket maili nasıl açılır? Özel mail adresi nasıl alınır? info mail nasıl alınır? info ile başlayan mail adresi nasıl açılır? Şirket maili nasıl kurulur? Şirket adına mail adresi nasıl alınır?

Yazımda (üst kısımda) bu soruların cevaplarını detaylı olarak bulabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet ücretli. ornek@firmaisminiz.com gibi bir şirket maili açmak için @ işaretinden sonra gelen kısma, yani firmaisminiz.com adresine sahip olmanız gerekiyor. .com, .net, .org vs. gibi uzantılara, yani domain adreslerine de ancak belirli bir ücret ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

Ayrıca bir de şirket mailinizi açtıktan sonra, o maili hem dünya çapında yayına açabilmek hem de gelen – giden tüm mailleri, yazışmaları, mail eklerinde bulunan dosyaları, resimleri vs. yani tüm mail verilerini barındırmak için bir de sunucuya, yani hostinge ihtiyacınız oluyor. Yine hosting hizmetleri de ücretli hizmetler. 

Yani şirket maili açmak için 2 maliyet kaleminiz oluyor. Onlar da domain ve hosting. Bunların ücretlerin ne kadar olduğunu şu başlıkta detaylı bir şekilde anlattım.

Bunu Microsoft’un sunduğu Office veya 365 paketlerinin içerisinde yer alan Outlook programı ile yapabilirsiniz. Bilgisayarınızdan Word veya Excel açar gibi Outlook programını açarsınız ve benim üst kısımda, Outlook Entegrasyonu [PC] başlığı altında anlattığım adımları takip ederek özel uzantılı mail adresinizi bilgisayarınızda açmış olursunuz.

Türkiye’de com.tr uzantılı domain adreslerinin satışına yetkisi olan sadece bir kaç tane firma var. Şu firma onlardan biri. Tabii daha da önemlisi, .com.tr uzantılı bir domaini alabilmeniz için aşağıda listelediğim belgelerden herhangi bir tanesini de almış ve aldığınız belgede de satın alacağınız .com.tr uzantısının ayrıca yer alması / belgede geçmesi gerekiyor.

 • Ticaret odasından alınmış olan Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret unvanı ilanı
 • Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış Marka Tescil Belgesi ya da Marka Başvuru Belgesi
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan Sicil Tasdiknamesi

Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz, bahsettiğim firma ile şuradan iletişime geçip, aklınızda olanları sorabilirsiniz. Bahsettiğim firmadan .com.tr uzantılı bir domain adresi satın aldıktan sonra da tekrar yazıma dönüp, domain ve hosting satın alma adımlarını takip edin.

Yazımda anlattığım gibi, hosting paketi seçiminden sonra gelecek olan domain belirleme ekranına satın aldığınız .com.tr uzantılı domain adresinizi yazın ve aratın.

Ardından yazdığınız domain için sistem size zaten kayıtlı diyecek. Bir de yanında alttaki resimde olduğu gibi NS Güncelle ve Kullan butonu çıkacak. Siz o butona tıklayarak devam edeceksiniz. Geri kalan her şey de zaten sizin için üstte yaptığım anlatımla birebir aynı ilerleyecek.

Ticari Mail Alma

 com tr Uzantılı Mail Alma

 

Bir tek!

.com.tr uzantılı domain adresinizi aldığınız firmadan, müşteri panelinize gireceksiniz >> alan adları >> alan adları listesi sekmesine gidecek >> alan adınız için yönetim butonuna tıklayacak >> İsim sunucuları / NS sekmesine gidecek >> Name Server 1 ve Name Server 2 kısımlarını hosting aldığınız firmanın name serverları ile, yani benim üstte, yazımda ve videomda anlattığım hosting firmasının name serverları ile değiştireceksiniz. (Firma ile iletişime geçip name serverlarıın ne olduğunu sorabilirsiniz.)

Hepsi bu kadar!

Üstte, yazımda anlattığım her adım .org uzantılı mail almak isteyen kişiler için de geçerli. Aslında .com ile biten mail alma işleminden neredeyse hiç bir farkı yok. Tek farklı nokta, domain belirleme ekranına geldiğinizde domain aratmanızı istediginizisim.org şeklinde, yani .org uzantısı ile birlikte yazarak yapmanız. Zaten arattığınız ismin .org uzantısı boştaysa, sizin de karşınıza o alan adı için Kaydet ve Kullan butonu çıkacaktır.

 

@ işaretinden sonrasında soy isminiz gelecekse eğer, o zaman soyisminiz.com adresini satın almanız gerekli. Mesela isminiz örnek olarak Ahmet, soy isminiz de Yılmaz olsun; bu durumda sizin öncelikle yilmaz.com’u satın almanız gereki. (yazımda anlattığım gibi) bu domain adresine sahip olduktan sonra da ister isminizle, yani ahmet@yilmaz.com ya da bilgi@ – destek@ – reklam@yilmaz.com vs. gibi istediğiniz isimde, istediğiniz sayıda kurumsal mail oluşturabilirsiniz.

Değil. info@sirketisminiz.com gibi bir kurumsal mail almak için @ işaretinden sonra gelen kısma, yani @sirketiniz.com adresine sahip olmanız gerekiyor. Bunlara da domain adresi deniliyor. Domain adresleri de (.com, .net, .org, .co vs. gibi) ücretsiz bir şekilde alınamıyor.

Peki neden ücret ödüyoruz? Çünkü bunun dünya üzerinde üreticisi, hak sahibi ve satıcısı tek. Tek bir ana şirket. O da ücretli satıyor. Bildiğiniz monopoly yani. 

Tabi iş sadece domain adresi almakla da bitmiyor. Bir de maillerinizi hem dünyaya açmak hem de mail verilerinizi barındırmak için bir de sunucuya ihtiyacınız oluyor. Bunun için de biri sunucu kiralamanız gerekiyor. Sunucu kiralama işlemine de hosting hizmeti deniliyor. Yani bir de hosting’e ihtiyacınız oluyor ki hosting hizmetleri de ücretli hizmetler.

Kurumsal mailler direkt olarak satın alınacak bir ürün değil. Satılık olan şey kurumsal mail oluşturma işlemi için gerekli olan malzemeler. Onlar da domain ve hosting. Yani öncelikle firmaisminiz.com gibi bir domain almalı, sonrasında da aldığınız domain adresi ile oluşturacağınız destek@firmaisminiz.com gibi mail adreslerine gelen – giden tüm yazışmaları, yani mail verilerini barındıracağınız bir sunucu, yani hosting kiralamalısınız.

Bunları da nereden alabileceğiniz zaten üstte, yazımda detaylı bir şekilde anlattım. Hatta videolu anlatımım da yazının en üst kısmında mevcut.

Türkçesi “iş” anlamına gelen business kelimesinin “business email” şeklinde kullanımını Türkçe karşılığı olarak işletme mail adresi, kurumsal mail adresi veya iş mail adresi şeklinde çevirebiliriz.

Uzantısı özel olan tüm maillere kurumsal e-posta diyebiliriz aslında. Uzantıdan kastım da mail adreslerinde @ işaretinden sonra gelen kısım. Yani destek@istediginizisim.com örneğindeki istediginizisim.com kısmı. Buna ad@soyad.com gibi ya da info@isimsoyisim.com gibi adresleri de örnek verebiliriz. Kurumsallıktan kasıt, kullandığınız e-postanın uzantısının sadece size ait olması. Sizin veya şirketinizin dışında başka kimsenin o adresi kullanamaması.

info, bizde karşılığı bilgi olan İngilizce “information” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Siz info@firmaismi.com yerine pekala bilgi@firmaismi.com gibi bir mail adresi de kullanabilirsiniz. Zira bunu böyle yapanlar da var ancak uluslararası bir iş yapıyorsanız infolu mail alma işlemi çok daha mantıklı olacaktır.


Umarım Şirket Maili Açma: Şirket Maili Nasıl Açılır? İnfo Mail Açma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Şirket Maili Açma: info@ornek.com Gibi Kurumsal E-Posta Alma” ile ilgili yorumlar;

 1. Hakan Demir dedi ki:

  Bu ilginç bir konu! Şirket e-posta hesabının etkili bir şekilde açılması, işletmenin profesyonel bir imajını yansıtması için önemlidir. Ben de ek olarak, e-posta imza tasarımının ve otomatik yanıtlayıcının doğru şekilde ayarlanmasının da faydalı olabileceğini düşünüyorum. Senin düşüncelerin nelerdir?

 2. Mehmet Emin DAŞ dedi ki:

  Makalenizi okudum ve bilgilendirici buldum! Şirket e-postalarını açmanın avantajları hakkında kesinlikle haklısınız. Ancak, bazı durumlarda, ücretsiz e-posta hizmetleri bile işletmeler için yeterli olabilir. Özellikle küçük işletmeler veya bireysel girişimciler için. Sizce şirket e-postalarını açmanın dezavantajları nelerdir?

 3. Can Kütahya dedi ki:

  Harika bir yazı! Çok açıklayıcı ve anlaşılır bir şekilde kurumsal mail nasıl açılır adım adım anlatılmış. Bu yazı sayesinde kendi şirket mailimi açarken hiç zorlanmadım. Teşekkürler!

 4. Can Kütahya dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş, teşekkür ederim! Kurumsal mail açmak isteyenler için adım adım açıklamalarınız çok işe yarayacak. Başarılı bir şekilde info@ornek.com gibi şirket maili açabileceğimden eminim.

 5. Vahid dedi ki:

  Selam Aleykum. Azerbaycandan yazıyorum. Teşekkür ederiz çok güzel anlatmışsınız. Sadece bir sorum olucak. Azerbaycan domain az olarak bitiyor. Yani mesela sitem.az. Şimdi benim istediğim yalnızca bu site uzantılı bir mail göndere bilmem. Yani site bana lazım değil. yalnız mail için bile hosting almam mutlaka gereklimi? ve gösterdiğiniz hostingi alsam eğer az domain ile biten sitemi oraya ilave edip mail kura bilerimmi? lütfen cevaplarsanız çok sevinirim. önceden teşekkürler

 6. gizem dedi ki:

  iyi günler. aynı info@blabla.com adresini iki veya daha fazla kişi farklı mail adresleriyle kullanırsa sorun olur mu? biz hem icloud’a hem gmail’e (farklı mail adreslerine) ekledik. gmail’e ekledikten sonra icloud kullanan kişiye mail gelmemeye başladı. eski mailler de yok oldu. bu sorun gmail’le mi alakalıdır sizce, bunu düzeltmek için ne yapabiliriz ve info@blabla.com‘a gelen mailleri birkaç kişi farklı mail adreslerinden görebilmemiz için ne yapmalıyız? cevap verirseniz sevinirim, teşekkürler.

 7. ercan dedi ki:

  Selamlar,
  Sayenizde sitemizi yaptık, maillerimiz çalışıyor, Teşekkürler.. Sadece e-maillerde bir-iki sıkınıtımız var.
  “Giden”ler.
  PC’de Outlook’tan ayarlı (önceden Thunderbird ile de denedim) ve telefondan da ayrıca şirket maili ayarlı. Gelen e-postalar her iki cihazda da görünüyor (aslında burada da tuhaflık var ama çok önemli değil, mobilde okuduğum postayı, PC’de okunmamış görüyorum.) ama gönderilen e-postalar hangi cihazdan gönderdiysem oranın “sent” klasöründe görünüyor. Bunun bir ayarı var mıdır ? Sanıyorum Imap-Pop3 le ilgili bir durum ama işin içinden çıkamadım.

  Ayrıca Arşivleme.
  Outlook’ta arşiv ayarlarını yapıyorum, arşiv dosyası oluşuyor ama içinde hiç bir mail yok (denem için 2 gün öncesi mailleri arşivle dememe rağmen) . Burada da merak ettiğim, yine “sent” klasörü gibi, senkronizasyon ile ilgili bir şey mi var acaba ? Yani Outlook’tan eğer arşive alabilseydim, mail server’daki e-mailler silinmiş mi olacaktı ?

  Teşekkürler.

 8. gültekin dedi ki:

  merhaba öncelikle çok yalın ve akıcı anlatımınız için teşekkür ederim.
  benim bir problemim var gmail hesabına eklediğimde son kısımda onay gelmeden
  (Postalarınızı SMTP sunucunuz üzerinden gönderin kısmında) hata veriyor bunun sebebi ne olabilir.

 9. sercan dedi ki:

  Teşekkürler çok yararlı oldu.

 10. Rumeysa dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum. Bu işlerden hiç anlamadığım için gözümde büyüyordu ancak çok rahat bir şekilde özel maillerimi açtım. Açmakla kalmadım gmail hesabıma da ekledim. Bir de üzerine indirimli :) sayenizde. Çok teşekkür etmek istedim. İyi çalışmalar

 11. Volkan dedi ki:

  Merhabalar,

  Alan adı uzantılı mailimi gmail üzerinden kullanmaktayım. Otomatik yanıtlayıcıyı kullanmak istediğimde gmail hesabı üzerinden etkin olurken alan adı uzantılı mailimde otomatik yanıtlama işlevi aktif olmuyor. Bunun bir çözümü var mıdır ? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 12. EreN dedi ki:

  iyi günler burak bey

  verdiğiniz linkteki indirim kodu malesef çalışmıyor en ucuz hali 300 TL olarak gözüküyor başka link varmı acaba indiirimden yaralanabilceğimiz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam eğer size hosting ve domain alma adımların birden fazla kere tekrar ettiyseniz, sepetinizde tekrar ettiğiniz adım kadar cpanel hosting hizmeti ekli olabilir. Dolalyısı ile fiyat bu yüzden 300 lira olarak görünüyordur. Sepetinizi kontrol edin. Sepetinizde sadece 1 adet hosting hizmeti bir de alan adı olacak. Bunların dışında kendini tekrar eden hizmetler varsa, 3 adet hosting paketi gibi, bunları sepetten çıkartın. Çıkarttığınızda ve sadece 1 adet hosting ile 1 adet alan adı kaldığında fiyatta otomatik olarak normal haline dönecektir.

 13. tamer dedi ki:

  hocam kolay gelsin

  bir sorum olucak :

  @patates.com diye bir şirket mailine bu uzantıyı kullanan butun hesaplara isimlerini bilmediğim nasıl toplu mail atabilirim. mesela ahmet@patates.com veya mehmet @patates.com ve bu sayıyı yüzlerce coğaltırsak ben bu isimleri bilmiyorum diyelim bu tür ön isim olan ve uzantısı @patates.com olan şirkete toplu mail atabilirmiyim olursa nasıl olur . tesekkür ederim
  Tamer

 14. Erdem dedi ki:

  Merhaba, ben aynı videoda ve yazınızda anlattığınız gibi e-mail adresini oluşturdum ama mail alamıyorum. Mail attığım zaman gidiyor, almaya gelince adres bulunamadı hatası oluyor. Videodaki gibi uzak mail exchangerı yerel olarak değiştirdim ama çözülmedi sorunum. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bir kaç gün bekleyin. Diğer yorumlara da bakarsanız, aynı problemi br çok kişinin yaşadığını göreceksiniz. Bir kaç gün sonra kendinize farklı mail adreslerinden mail atın ve gelen mail spam’a düşerse de maili açıp, spam değil olarak işaretleyin. Böylece sorun düzelecektir. Yeni bir alan adı alındığında ve o alan adı ile mail oluşturulduğunda mail servisleri (gmail gib) ilk başta bu alan adı yeni olduğu için şüphe ile yaklaşıyor ancak kullancılarından bu spam değildir işaretlemesi gelince de güvenli mail olarak algılayıp, normal maillere alıyor attığınız mailleri. Sorun bu şekilde düzeliyor yani

 15. dursun uysal dedi ki:

  Burak bey, öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Şirket email açmaya çalışıyorum. İşlemleri gerçekleştirdim. Sıkıntı yok ancak Web postası girişi sayfasına alan adını yazıp ve :2096 (siteadresim.com:2096 ) yazmama rağmen sayfaya ulaşım sağlayamıyorum. Ayrıca bu hesabı hotmail hesabıma tanımlaya bilir miyim. Tekrardan teşekkürler….

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ben verdiğiniz adresten ulaşım sağladım. Cache temizleyerek tekrar deneyin isterseniz.

 16. Lale dedi ki:

  Burak bey merhaba;
  şirket maili nasıl oluşturulur videoda ayrıntılı bir şekilde anlatmışsınız öncelikle elinize sağlık teşekkürler bir şey aklıma takıldı 1 yıllık alım için fiyat vermişsiniz biz şirketimiz için 1 yıldan daha uzun süre istersek ne ödememiz gerekir veya her yıl yenileme için nasıl bir yol izlememiz gerekir

 17. Umut dedi ki:

  Selam hocam, kurulumu outlook ile yaptım ve başarılı bir şekilde kurdum. Ancak attığım maillerde profil resmim soru işareti olarak gözüküyor. Yani ben burada kurumsal e postam için nasıl profil resmi ekleyebilirim?

 18. Akif dedi ki:

  Merhaba ben daha önce farklı bir firmadan aldığım alan ile ornek@ornek.com diye bir outlook.com’da mail adresi açabilir miyim? Bunu nasıl başarabilirim. Lütfen benimle E-mail ile iletişime geçer misiniz?

 19. nur dedi ki:

  merhaba ben de kurulum sihirbazı çıkmıyor site değişmiş galiba yardımcı olur musunuz

  1. Burak Oran dedi ki:

   e-posta sihirbazı yerine e-posta hesapları seçeneğine tıklayın ve açılan sayfada orta – sağ kısımda bulunan +oluştur butonuna tıklayarak devam edin.

 20. Koray dedi ki:

  teşekkürler

 21. Ali dedi ki:

  merhaba burak bey; e-postayı CPanel ile Ekonomi Linux Barındırma dan değilde, GoDaddy İşletme E-postası kısmından yapsam arada fark olur mu.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Olur tabi ki. İkisi bambaşka şeyler. Sakın öyle bir yanılgıya düşmeyin.

 22. Muhammed dedi ki:

  Usta detaylı anlatımın için çok teşekkür ederim. Şirket mailini gmail hesabına bağladım.
  Ayrıca insanlar her ne kadar bu tarz işlere vakıf olabilse de, bu şekilde detaylı anlatım üzerinden işlemleri adım adım yapmak çok kolay oluyor.
  Emeğinize sağlık.

 23. atakan dedi ki:

  atıyorum @ornek.com bu adresi satın aldıktan sonra bu adrese dahil birden fazla mail adresi oluşturabiliyor muyum? mesela deste@ornek.com, destek2@ornek.com, destek3@örnek.com

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabi ki hocam. İstediğiniz sayıda, istediğiniz kotada siin de örnek verdiğiniz gibi mail adresleri oluşturmanız ve kullanmanız mümkün.

 24. Yasin dedi ki:

  Hocam ben şirket mailini gmailde ayrı olarak açmak istiyorum bu mümkünmüdür?
  Yani gmailde içe aktarmadan yeni hesap ekle diyerek açmak istiyorum.Çünkü eski mailimde içe aktar yaptıgımda ikiside aktif mail oldugundan mailler karışıyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Açabiirsiniz diye biliyorum hocam. Yani şuan çok detaylı nasıl yapacağınızı bilimiyorum ancak gmail ayarlardan hangi maili kullnacağınızı hangi maili kapatacağınızı seçebiliyorsunuz diye hatırlıyorum.

 25. Serkan dedi ki:

  Merhaba, sade ve anlaşılır anlatımınız için teşekkür ederim. Konuyla ilgili tüm adımları gerçekleştirdim (Firma Uzantılı Mail Hesabına Erişme kısmının son aşamasına kadar). Fakat mail almak istediğimde (yani gmail hesabımdan domain hesabıma mail attığımda) teslim edilemedi hatası alıyorum. Ama göndermek istediğimde başarılı oluyorum. Bu hatayı nasıl düzeltebilirim? Teşekkürler…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bu sorunun çözümü yazımda da var olan şirket maili nasıl kurulur videomun içerisinde mevcut. Tam olarak dakikasını hatırlamıyorum ancak videoma bakarsanız çözümü göreceksinizdir.

 26. İsmail KOÇ dedi ki:

  Teşekkürler yaptım ve oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir