Hosting Nasıl Alınır ? Hosting ve Domain Nasıl Alınır (Birlikte)

Blog

Hosting nasıl alınır ? Birlikte hosting ve domain nasıl alınır ? Domain adresim var, ben sadece hosting almak istiyorum ya da birlikte domain ve hosting almak istiyorum ancak host + domain nasıl alınır bilmiyorum diyorsanız,

Sizin için bu işlemleri nasıl yapacağınıza dair internette bulabileceğiniz en doğru yolu gösterici rehberi hazırladım.

Eğer bir  site kurmakblog açmak ya da istediğim bir domain uzantısında şirket veya kurumsal bir mail adresi (info@domain.com – bilgi@domain.com – isimsoyisim@domain.com vs. gibi) almak istiyorum diyorsanız;

Bu işlemleri gerçekleştirmenin temelinde gereksinim duyulan 2 şey var. Bunlar hosting ve domain.

Muhtemelen zaten siz de bunun farkında olarak, özellikle google’da hosting satın alma veya hosting ve domain alma şeklinde bir aratma yaparak bu içeriğe geldiniz. Dolayısı ile hosting ve domain ne işe yarar, neden gereklidir vs. gibi konulara hiç girmeden, direkt olarak domain ve hosting nasıl alınır anlatımına geçiyorum.

1- Host – Domain Ne Demek?
2- Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Yabancı Firma)
3- Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Yerli Firma)
4- Son Olarak

Hosting ve Domain Ne Demek?

Host ve domain satın alma adımlarından hemen önce bu iki terimin ne işe yaradığını bilseniz de tam olarak ne anlama geldiklerini bilmeyenler için çok kısa bir şekilde açıklama yapmamda da fayda var diye düşünüyorum.

Hosting ne demek ? Domain ne demek ?

Hosting: Türkçesi barındırma olan bu kelime, internet için kullanıldığında web barındırma olarak niteleniyor. Şimdiye kadar ziyaret ettiğiniz her web sitesi bir sunucuda barındırılır. Buna şuan okuduğunuz wpmavi.com’da, google.com’da veya youtube.com’da dahildir.

Dünya üzerinde kişiler veya firmalar web sitelerini veya verilerini 7/24 dünyanın her yerinden internet üzerinden ulaşılabilir hale getirmek için sunucu barındırma hizmetine ihtiyaç duyar.

Bu gereksinim sebebiyle de dünya üzerinde bazıları milyar doların üzerinde değere sahip sunucu barındırma, bir diğer tabirle de sunucu kiralama hizmeti veren şirketler mevcut.

Bunlara genel tabirle hosting firması deniliyor. Bu kelime Türkçeye de kullanım tabiri olarak oturmuş durumda aslında.

Bir barındırma sağlayıcısı, yani bir hosting firması bir web sitesinin dosyalarını depolaması için kendi bünyesinde yer alan bir web sunucusunda yer ayırdığında, bir web sitesini barındırıyor, o web sitesine host oluyor demektir.

Yani bir hosting firması genel olarak bir web sitesinin dosyalarını – resimlerini – verilerini vs. barındırır ve tüm bu verilerin 7/24, 365 gün kesintisiz olarak dünyanın her yerinden ulaşılabilir olmasını sağlar. Siz host alımı yaptığınızda da web siteniz için sağlanan bu hizmeti almış olursunuz.

Not: Bu arada konusu geçmişken, Türkiye’nin en iyi hosting firmaları başlıklı yazıma da bu hizmeti veren en profesyonel firmaları incelemek için bakabilirisiniz.

Domain: Türkçe ismi ile alan adı olan domain, web sitenizin internet ortamındaki ismi ve adresidir. Yani insanları sitenize ulaştıracak bir web adresi. sizinsiteniz.com gibi. Ya da wpmavi.com , facebook.com , google.com gibi.

Sadece Hosting Nasıl Alınır? ve Hosting ve Domain Nasıl Alınır ? ( Birlikte / İNDİRİMLİ )

Bu yazıda hem sadece hosting nasıl alınır, hem de hosting ve domain nasıl alınır (birlikte) sorularını hem dünyanın en büyük ve en popüler firmalarından biri üzerinden, hem de alternatif olarak Türkiye’nin en iyi hosting firması üzerinden anlatıyor olacağım. Yani takip edebileceğiniz iki alternatifiniz olacak.

Bir de kısa bir not olarak paylaşmak istiyorum:

Bazı hosting firmaları çoğu zaman kampanya yaparak bir yıl ve üzeri süreler için hosting satın alma işlemi yapan müşterileri için hosting hizmeti yanında alınmak istenen domain adresini de 1 yıllığına ücretsiz bir şekilde hediye ediyorlar. (Gerçekten ücretsiz!)

Sadece hosting satın almak istiyorum diyenler için böyle bir fırsattan en başta bahsedeyim istedim ki, hosting satın alma yaparken ücretsiz bir şekilde bir domain adresine de 1 yıllığına da olsa sahip olma fırsatını değerlendirebilin.

(En kötü senaryoda 1 yılın sonunda, domain adresi için yenileme zamanı geldiğinde ücretsiz olarak aldığınız domain adresiniz eğer işinize yaramayacak bir durumda kalırsa yenileme yapmazsınız ve konu o şekilde kapanıp gider. Sizden ekstra ücret vs. kesinlikle talep edilmez.)

Şimdi hosting ve domain nasıl alınır sorusunu 2 farklı hosting firması üzerinden adım adım detaylı bir şekilde cevaplayacağım.

Ancak eğer bu satırları okuyorsanız, ki okuyanlar bence şanslı :) Neden şanlı olduğunuzu da belki 1 veya 2 sene sonra anlayacaksınız, benim tavsiyem, her ne kadar yabancı bir firmadan hosting alma işlemlerini ilk sırada anlatsam da (böyle yapmak zorunda hissediyorum kendimi çünkü popüler olan bu firma.)

2. sırada anlattığım, kendi web sitelerimi de barındırdığım (bkz: wpmavi arka plan) yerli bir firma üzerinden hosting alma işlemini yapmanız kesinlikle sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Sebebi için en iyi hosting firmaları başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Hosting Alma İşlemleri (Yabancı Firma)

Önemli!Sürpriz sürpriz! Hosting alacağımız, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biri olan bu firmanın wpmavi.com okuyucularına özel, yani bu satıları okuyan ve hosting almak isteyen sizlere özel bir indirimli hosting fiyatı mevcut. 

(Wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına özel böyle bir indirim sundular. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.)

Normalde aylık en düşük $35,15 olan Gümüş hosting ve 58,65 olan Altın hosting paketleri 1 yıllık veya üzeri alımlarda, tam yarı yarıya indirimli olarak alabiliyorsunuz. Bunu da  wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine giderek sağlayabiliyorsunuz ki zaten ben de şimdi o adımları anlatıyor olacağım.

Başlayalım!

1-Öncelikle buraya (indirimli link) tıklayıp, wpmavi.com okuyucularına özel indirim uygulayacak olan firmanın Türkiye’deki resmi sitesine gidiyoruz.

2-Ulaştığımız sayfada üst kısımda bulunan menüden hosting seçeneğine tıkladıktan sonra altında açılan seçeneklerden cPanel hosting sekmesine tıklayarak ilerliyoruz.

Hosting Alma - Hosting Türü Seçimi

Hosting Türü Seçimi – Hosting Nasıl Alınır

3-Açılan sayfada alta doğru iniyoruz ve karşımıza cPanel Hosting Gümüş ve cPanel Hosting Altın olmak üzere 2 adet cPanel hosting paketi çıkıyor.

#Eğer alacağınız hosting içine birden fazla web sitesi kurma planınız varsa bu kısımda cPanel Hosting Altın paketini seçmenizi öneririm. Bu pakette aynı hosting içerisine 50 web sitesi kurabiliyorsunuz.

cPanel Hosting Gümüş pakette ise hosting içerisine sadece 1 adet web sitesi kurabiliyorsunuz. İki paket arasında tek fark bu aslında. Altın paketi tercih etmek daha karlı bir seçim olabilir.

Her iki paket de aylık 25-30 bin kişilik ziyaretçi trafiğini rahatlıkla karşılayabilecek paketlerdir. Ücretsiz SSL, otomatik yedekleme, sınırsız e-mail hesabı açabilme gibi muazzam özelliklere sahiptirler.

Bir de bu hosting paketlerinde 1 yıllık ve üzeri alımlarda normalde yıllık 15 dolar gibi bir maliyeti olan domain adresi aldığımız hosting paketi yanında ücretsiz olarak veriliyor.

Zaten alacağımız hosting paketinin maliyeti  de yıllık 15 – 16 dolar. Yani aslında sadece bir domain adresi fiyatına, üzerine küçük bir fark daha ödeyerek hem bir domain adresine hem de bir hosting paketine sahip olmuş olacağız.

Bu adımdaki hosting paketi seçimi tamamen sizin bütçeniz ve planlarınıza bağlı. Size uygun olduğunu düşündüğünüz paket için Sepete Ekle butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

Hosting Satın Alma - Paket Seçimi

Paket Seçimi – Hosting Almak

#Burada yer alan ücretler doların durumuna göre değişiklik gösterebilir.

4-Sonrasında hosting paketini ne kadar süreliğine alacağımıza dair seçim yapacağımız bir ekran önümüze geliyor. Aylık, yıllık, iki yıllık ve dört yıllık alım yapabiliyoruz.

Hosting paketi yanında verilecek olan ücretsiz domain sadece en az 1 yıl ve üzeri alımlarda geçerli.

Domain ve Hosting Al - Hosting Paketi Süre Seçimi

Hosting Paketi Süre Seçimi – Host ve Domain Satın Almak

En başta hosting paketinizi ne kadar uzun süreli alırsanız o kadar ucuza almış oluyorsunuz aslında. Mesela en başta 4 yıllık aldığınızda, hosting ücreti yıllık yaklaşık $15’a geliyor.

Eğer 1 yıllık alırsanız ve her yılın sonunda yenileme yaparak, yani yıl yıl ödeyerek ilerlemek isterseniz de hosting paketinin maliyeti ilk yıl için yaklaşık $24 ve takip eden yıllarda ise yıllık yaklaşık $30 gibi bir fiyata gelecektir.

Eğer web siteniz uzun yıllar boyunca açık kalacaksa, o zaman en başta 4 yıllık alım yapmak yıl yıl ödemeye göre sizi yaklaşık $130 gibi bir kâra geçirecektir. Ayrıca olası fiyat artışlarından da etkilenmeyeceksiniz.

Tabii ki mali durumunuza göre karar sizin.

Zaman dilimi seçtikten sonra altta bulunan Hesap Oluşturma adımına geçelim.

5-Bu adımda hosting satın aldığımız firmada bir üyelik hesabı oluşturacağız. Hesap oluşturun kısmının altında yer alan e-posta kısmına sıklıkla kullandığınız bir mail adresinizi yazın. (gmail – hotmail vs. gibi). Sadece yazmanız yeterli. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

Hosting Satın Al - Hosting Firmasında Üyelik Oluşturma

Hosting Firmasında Üyelik Oluşturma – Host Nasıl Alınır

Satın alma işlemini tamamladığımızda, hosting firması buraya yazdığımız mail adresi ile size bir hesap oluşturuyor ve sonrasında da zaten sizden buraya yazdığınız email ile oluşturulan hesabın şifresini belirlemenizi istiyor. Ayrıca satın alma detayları, fatura vs. gibi bilgiler de burada belirttiğiniz mail adresine satın alma gerçekleştikten sonra gönderiliyor.

Mail adresinizi yazdıktan sonra altta yer alan ödeme yöntemi seçme kısmına geçin.

6-Ödeme yöntemi adımında ben örnek olarak kredi kartı ile ödeme seçeneği ile ilerleyeceğim ancak siz buradan kredi kartı ile ödemeye alternatif olarak Bitcoin ve türev coinler veya Google Pay ile ödeme seçeneklerinden birini seçerek de ilerleyebilirsiniz.

Hosting almak - Ödeme Yöntemi Seçimi

Ödeme Yöntemi Seçimi – Domain ve Hosting Satın Alma

7-Ödeme yöntemi seçtikten sonra hemen bu kısmın altında alttaki resimde de olduğu gibi bir sepet özeti kısmına geçiyoruz.

Sepet özeti kısmında;

 • Bir adet cPanel hosting paketi (seçilen yıllık plan bilgisi ile birlikte)
 • Ve bir adet de alan adı, yani domain adresi ücretsiz bir şekilde yer alacaktır.

Eğer bu iki ürün de sepet özeti kısmında sizin ekranınızda da mevcutsa,

Her şey tamam demektir. Ödeyeceğiniz indirimli toplam tutar da “Toplam” kısmının karşısında yazan tutar olacaktır.

Hosting Satın Al - Sepet Özeti

Sepet Özeti – Host ve Domain Alma

Bu noktada biz sadece hosting paketi için bir ücret ödüyor görünüyoruz. Fakat bu ücrete, bir sonraki adımda kendi isteğimize göre belirleyeceğimiz domain adresi de dahil oluyor.

İşin aslı hosting ve domain satın alma adına bizim ödeme yaptığımız tek şey aslında hosting ücreti. Tabii hosting paketi süre seçimini 1 yıl ve üzeri yaptıysak. Domain adresini böylece ücretsiz almış oluyoruz ve başka ek bir ücret veya sürpriz bir maliyetimiz kesinlikle olmuyor.

8-Son adım olarak sepet özeti kısmının da altında kart bilgilerini gireceğimiz alana kredi kartı veya banka kartı bilgilerimizi giriyoruz. Ardından Güvenli Ödeme butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Not:Bilgilerini gireceğiniz kredi kartı veya banka kartınızın internet alışverişine ve özellikle yurtdışı alışverişine açık olduğundan mutlaka  emin olun. Aksi halde ödeme başarısız olacaktır. Açık değilse de mobil bankacılıktan veya bankanız ile görüşerek açtırabilirsiniz.

Hosting almak - Ödeme Yapma

Ödeme Yapma – Domain ve Hosting Nasıl Alınır

9-Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra firma bizi müşteri panelimize üye girişi yapmış bir şekilde yönlendirecektir.

Karşımıza ilk olarak satın alma yaparken hesap oluşturma kısmında belirttiğimiz eposta adresi ile firmada otomatik olarak oluşturulan üyeliğimiz için bir şifre belirleme ekranı çıkıyor. ( alttaki resimde de olduğu gibi )

Buradan üyelik hesabımız için bir şifre belirliyoruz. Tabii bu şifreyi unutmuyoruz.

Şifremizi de belirledikten sonra artık hosting firmasına her zaman için kullanıcı adı olarak eposta adresimiz ve bu adımda belirlediğimiz şifre ile müşteri girişi yapabiliriz.

Hosting Almak - Şifre Belirleme

Şifre Belirleme- Domain Hosting Almak

10-Sıra geldi domain alma adımına. Hosting paket süremizi 1 yıl ve üzeri seçtiysek ücretsiz domain adresimizi almak üzere müşteri panelimizden >> üst menüde bulunan >> domains sekmesine gidiyoruz.

Domain Almak - Domains Sekmesi

Domains Sekmesi – Domain Nasıl Alınır

11-Sonrasında açılan sayfada sağ üst köşede bulunan Find Domain butonuna tıklıyoruz.

Hosting ve Domain Nasıl Satın Alınır - Find Domain Butonu

Find Domain Butonu – Domain Satın Almak

12-Yönlendiğimiz sayfada alan adı yani domain araması yapacağız ve aklımızdaki / istediğimiz domain daha önce başkaları tarafından alınıp alınmadığını kontrol edeceğiz.

Sayfada bulunan arama kutusuna almak istediğimiz alan adını yazarak (sonuna .com koymadan, sadece ismi yazarak / örn: istediginizisim) Search butonuna tıklıyoruz.

Dikkat: Arama kutusuna istediğiniz domain adresinizi yazarken  “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesinde olan karakterleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle ı harfine dikkat edin. “ı” harfi yerine “i” harfini kullanın.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

Host Domain Satın Al - Domain Sorgulama

Domain Sorgulama – Domain ve Hosting Alma

13- İstediğimiz alan adını arama kutusuna yazıp Search butonuna tıkladıktan sonra sistem, yazdığımız bu ismin öncelikle .com uzantılı domain adresinin daha önce başkası tarafından satın alınıp alınmadığını, yani boşta olup olmadığını araştırıyor / kontrol ediyor.

Eğer arattığımız ismin .com uzantılı domain adresi daha önce başkası tarafından alınmadıysa, yani boştaysa;

 • En üstte “This domain is available (Domain müsait)” mesajı,
 • Domain adresinin sol kısmında bir yeşil tik işareti
 • Sağ kısmında da Buy Now (Satın Al) butonunu çıkacaktır.

Bu da arattığımız ismin .com uzantılı domain adresinin bizim tarafımızdan alınabilir, ismimize tescil edilebilir olduğu anlamına gelir.

Domain ve hosting al - Alan Adı Alınabilir

Alan Adı Alınabilir – Domain ve Hosting Satın Alma

#Eğer arattığımız ismin .com uzantılı domain adresi boşta değilse, aratma yaptığımızda;

 • Üstte “Domain is taken (Alan Adı Alınmış)” mesajı,
 • Domain adresinin sol kısmında bir kırmızı çarpı işareti,
 • Sağ kısmında da “Sorry, this domain is already taken (Üzgünüz, bu domain daha önce alınmış” mesajı çıkacaktır.

Bu da arattığımız ismin .com uzantılı domain adresinin daha önce başkası tarafından satın alındığı, yani boşta olmadığı ve başkası tarafından da alınamayacağı anlamına gelir.

Host ve domain alma - Alan Adı Alınamaz

Alan Adı Alınamaz – Domain ve Hosting Nasıl Alınır

Bu durumda iki seçeneğimiz mevcut;

1- Daha önce alınmamış .com uzantılı bir alan adı bulana kadar domain sorgulama ekranında yer alan arama kutusundan .com uzantılı domain adresi boşta olan bir isim bulana kadar arama yapmaya devam edebilirsiniz.

Hosting Alma - Alternatif Domain Uzantıları Sorgulama

Alternatif Domain Uzantıları Sorgulama – Hosting Domain Satın Al

2- Arattığınız ismin .com uzantısının alınmış olduğunu gösteren ekranda alta doğru indiğinizde, arattığınız ismin.com dışında boşta olan diğer uzantılarını göreceksiniz. Bunlardan birini seçebilirsiniz.

Ancak ben .com dışında başka bir uzantıyı tavsiye etmem. En akılda kalıcı olanı, dünya çapında bilinirliği ve kurumsal duranı .com uzantısıdır.

Bunun yanında diğer uzantıların da .com’dan teknik açıdan hiç bir farkı yoktur.

Yine de .com dışında alternatif bir uzantı tercih edecekseniz de bunu en azından .net’ten yana kullanın. Çünkü .com uzantısından sonra en çok bilinen uzantı .net uzantısıdır.

Eğer arattığınız ismin .net  veya .org uzantısı da yoksa yani onlar da alınmışsa, o zaman arattığınız ismin .com uzantısına alternatif olarak listelenen diğer uzantılara hiç bakmadan direkt boşta olan .com uzantılı başka bir ismi araştırmaya devam edin.

Hosting Almak - .com Dışında Alternatif Uzantılar

.com Dışında Alternatif Uzantılar – Host Domain Satın Al

Buraya kadar alacağımız domain adresini nasıl kontrol edebileceğimizi ve alternatif domain adresi bulma yollarını öğrendik. Alınabilir bir alan adı bulduktan sonra gelelim bu domaini adımıza tescil ettirmeye.

14-Müşteri panelimizin >> en üstünde yer alan menü seçeneklerinden >> Home sekmesine tıklıyoruz.

Hosting ve Domain Al - Hosting Firması Müşteri Paneli Ana Sayfası

Hosting Firması Müşteri Paneli Ana Sayfası – Domain Almak

15-Açılan sayfada yer alan Claim Your Free Domain alanının sağ kısmında bulunan Claim Domain butonuna tıklıyoruz.

Hosting Almak - Claim Domain Butonu

Claim Domain Butonu – Domain ve Hosting Alma

16-Ardından bir popup pencere açılacak. Bu penceredeki kutucuğa bir önceki adımda sorguladığınız ve satın alınabilir durumda olduğunu öğrendiğiniz domain adresini yazın.

Sağ kısımda bulunan uzantı seçme kısmından da .com uzantısını ya da eğer karar verdiğiniz, boşta olduğunu öğrendiğiniz domain adresi hangi uzantıya sahipse o uzantıyı seçin.

Son olarak Claim Domain butonuna tıklayın.

Hosting ve Domain Al - Domain Adresini Claim Etme

Domain Adresini Claim Etme – Host ve Domain Nasıl Alınır

Böylece domain adresinizi herhangi bir ücret ödemeden almış olacaksınız.

Önemli:Domain adresinizi yazarken yanlış yazmadığınızdan mutlaka emin olun çünkü bir kez Claim Domain butonuna tıkladığınızda, yazdığınız domain adresi boştaysa eğer, sistem son bir adım olarak emin misiniz vs. diye sormadan direkt olarak yazdığınız domain adresini sizin adınıza ücretsiz bir şekilde kaydediyor.

Yani harf hatası – eksik yazma gibi bir hata yaparsınız ve yanlışlığın farkında olmadan da Claim Domain derseniz, sistem domain adresini yanlış yazdığınız haliyle (eğer boştaysa) direkt kaydedecektir. Geri dönüşü yok yani. O yüzden yazarken dikkat edin.

17-Claim Domain butonuna tıkladıktan sonra “Free domain was claimed” mesajı görünecektir. Ücretsiz domain hakkımızı bu şekilde almış olduk.

Şimdi bu mesajın altında bulunan Start Registration butonuna tıklayarak ya da

müşteri panelimizdeyken üst kısımdaki menüden Domains butonuna tıklayıp açılan sayfada listelenen, az önce claim ederek ücretsiz bir şekilde aldığımız domain adresi üzerine tıklayarak

domain adresini ismimize tescil ettirme işlemiyle devam edelim.

Hosting Satın alma - Domain Adresi Tescili için İzlenilecek Yol

Domain Adresi Tescili için İzlenilecek Yol – Domain Hosting Alma

18-Sonrasında aldığımız domain adresinin hangi kişisel bilgiler üzerine tescil edileceğini soran bir ekran karşımıza geliyor.

Öncelikle ülke kısmını ve ardından da domain adresimizi kişisel kullanım için mi yoksa şirketimiz için mi aldığımızın bilgisini doldurarak Next Step butonuna tıklıyoruz.

Hosting alma - Domain Tescili Adım 1

Domain Tescili Adım 1 – Domain ve Hosting Al

19-Sonraki adımda açılan formdaki bilgileri doğru bir şekilde doldurarak Finish Registration butonuna tıklıyoruz.

Önemli: Burada gireceğiniz bilgileri mutlaka doğru bilgiler olarak belirtin çünkü aldığınız domain adresi burada belirttiğiniz bilgiler üzerine tescil edilecektir. Aldığınız domain adresi üzerinde yasal ve resmi bir hakka sahip olabilmeniz için domain adresinin kayıt edildiği owner – yani sahip kişi bilgileri sizin bilgileriniz ile birebir uyuşmak zorunda.

Önemli:Özellikle verdiğiniz e-mail adresine dikkat edin çünkü hem hosting firmasında oluşturduğunuz üyelik hesabının doğrulamasını (bir sonraki adımda), hem de domain adresi tescili doğrulmasını burada belirttiğiniz e-mail adresine gelecek olan mailler aracılığı ile yapacaksınız.

Host Domain Satın Al - Domain Tescili Adım 2

Domain Tescili Adım 2 – Domain ve Hosting Al

20-Ardından karşımıza You are almost there şeklinde son bir onay ekranı gelecektir. Bu ekrandan da Continue butonuna tıklayarak devam edin.

Hosting Satın Almak - Domain Tescili Adım 3

Domain Tescili Adım 3 – Domain ve Hosting Al

21-Açılan sayfada domain tescil tarihlerini, hangi tarihe kadar tescilin geçerli olduğu gibi bilgilerin yer alacaktır. Bu da adlığımız domain adresinin ismimize tescillendiğini gösterir.

Bu noktada domain tescili adına son olarak, hem domain tescili için, hem de hosting firmasında oluşturulan üyelik için gönderilen mailleri açıp o maillerin içerisinden bulunan doğruluma linklerine tıklayarak üyeliğinizi ve tecil bilgilerinin doğruluğunu onaylayın.

Önemli:Onay işlemlerini kesinlikle atlamayın. Bunu atlarsanız domain kaydında bir süre sonra problem oluşabilir ve aldığınız domain doğrulama olmadığı için elinizden alınarak boşa düşebilir.

Hosting Satın almak - Domain Adresi Tescil Bilgileri

Domain Adresi Tescil Bilgileri – Domain ve Hosting Al

İşlemlerin hepsi bu kadar. Böylece hosting nasıl alınır ya da birlikte hosting ve domain nasıl alınır öğrenmiş olduk. (Daha doğrusu yabancı firmadan hosting alma işlemini öğrenmiş olduk.) Sırada yerli firma üzerinden hosting ve domain nasıl alınır, bunun anlatımı mevcut.

Hosting ve Domain Alma (Yerli Firma)

Hosting ve domain nasıl alınır sorusunu alternatif olarak bir de benim de kendi sitelerimi barındırdığım, yaptığım testler sonucu da en iyi performansı gösteren hosting firması (bkz: testlere şuradan ulaşabilirsiniz ) üzerinden (buradan sitelerine ulaşabilirsiniz) cevaplamak istedim.

Hosting ve domain almak için alternatif olarak pekala bu firma ile de ilerleyebilirsiniz.

Önemli! Sürpriz sürpriz! Eğer hosting alma işlemini bahsettiğim bu firma üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, bu Türkiye’nin en hızlı hosting şirketinin wpmavi.com okuyucularına özel,

Yani bu satırları okuyan ve hosting almak isteyen sizlere özel, indirimli hosting fiyatları mevcut.

(Wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına özel böyle bir indirim sundular. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.)

1- Öncelikle buraya (indirimli link) tıklayıp, wpmavi.com okuyucularına özel indirimli hosting paketlerinin satıldığı sayfaya gidiyoruz.

#Buradaki hosting paketlerinin WordPress’e özel olması önemli değil. Bu hosting paketlerinde de cPanel mevcut ve dilediğiniz web sitesini bu hosting paketlerine kurabilirsiniz.

Hosting alma - Hosting Paketleri

Hosting Paketleri – Hosting Nasıl Alınır

İndirim sayfasında gördüğünüz hosting paketlerinde sunulan RAM ve CPU özellikleri internet sitenizin hızı açısından önemli ögeler. RAM ve CPU özellikleri ne kadar yüksek bir sunucu tercih ederseniz, performans açısından internet sitesine o kadar çok katkı sağlayacaktır.

Ben WP-Limitsiz 3 paketini öneriyorum. Bu pakete 3 web sitesi birden kurabiliyorsunuz ve Ram ve CPU açısından ortalama web siteleri için yeterli olacaktır.

Tabii niyetiniz E-ticaret gibi daha çok performans gerektiren bir web sitesi kurmaksa kesinlikle WP-Portal paketini tavsiye ediyorum.

Bu paketlerden size uygun olduğunu düşündüğünüz hosting paketi altında bulunan Satın Al butonuna tıklayarak alan adı seçimi sayfasına geçiyoruz.

2-Bu sayfada hangi alan adı üzerine site açmak istiyorsanız, arama kutusuna o alan adını yazıp Domain Sorgula butonuna tıklayın. ( Mesela ben internetsitesiacmarehberi yazdım ve Domain Sorgula butonuna tıkladım. )

Dikkat: Arama kutusuna istediğiniz domain adresinizi yazarken  “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesinde olan karakterleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle ı harfine dikkat edin. “ı” harfi yerine “i” harfini kullanın.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

Eğer sadece hosting almak istiyorsanız, yani birlikte hosting ve domain almak istemiyorsanız, hali hazırda bir domain adresiniz varsa, o zaman da var olan ve size ait olan domain adresiniz bu kutucuğa yazın ve ardından Domain Sorgula butonuna tıklayın.

Böylece başka bir hosting firmasında olan alan adınızı bu firmadan satın alacağınız hosting paketine bu şekilde bağlayabilirsiniz. (Bir sonraki adımda bağlamanın nasıl yapılacağını da göstereceğim.)

Eğer hiç bir domain adresi satın almadan ilerlemek istiyorsanız da bu kısma rastgele bir domain adresi yazın ve sonrasında sepet ekranında bu domain adresini sepetten çıkartın. Böylece sadece hosting alma işlemini yapabilirsiniz.

Hosting Almak - Alan Adı Arama

Alan Adı Arama – Hosting Domain Alma

3-Domain Sorgula butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada firma, belirlediğiniz alan adının daha önceden başkası tarafından alınıp alınmadığını kontrol ediyor.

Eğer belirlediğiniz alan adı (domain) daha önce satın alınmadıysa;

Domain adresinin karşısında Kaydet ve Kullan butonu yer alacaktır. Bu buton çıkıyorsa eğer, bu da sorguladığınız domain adresinin daha önce başkası tarafından satın alınmadığını ve satın alınabilir durumda olduğunu gösterir.

Bu durumda;

Yani butonun çıktığını gördüyseniz belirlediğiniz alan adı satın alınabilir demektir ve siz de Kaydet ve Kullan butonuna tıklayarak o alan adını sepetinize eklemiş ve bir sonraki adıma geçmiş olursunuz.

Hosting Satın almak - Alan Adı Uygunluğu Kontrolü

Alan Adı Uygunluğu Kontrolü – Host Domain Alma

#Ancak, arattığınız alan adı eğer daha önce başkası tarafından satın alındıysa, arattığınız alan adının yanında Kayıtlı ibaresi, karşısında da sadece SEÇ butonu yer alacaktır. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Bu da bu alan adının daha önce başkası tarafından satın alındığı ve dolayısı ile de bir başkası tarafınsan satın alınamayacağı anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda iki farkı seçenek ile ilerleyebilirsiniz.

1- Ya aklınızda olan başka bir alan adı ismini arama kısmına yazıp tekrar Domain Sorgula butonuna tıklayıp, o ismin satın alınabilir durumda olup olmadığını kontrol etmeli ve satın alınmayan bir alan adı bulana kadar bu işleme devam etmeli

2-Ya da alternatif olarak ise, belirlediğiniz alan adının .com uzantısı alınmış olsa bile, .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir. Bu durumda da belirlediğiniz bu alan adının .net veya .org uzantısı için Kaydet ve Kullan diyerek bu uzantılardan birini de alabilirsiniz.

Hosting Almak - Daha Önce Alınmış Alan Adı

Daha Önce Alınmış Alan Adı – Hosting ve Domain Satın Alma

Mesela ben wpmavi diye bir domain aratması yaptığımda, bu alan adının .com uzantısı için sadece SEÇ butonu çıktı. Yani bu da bu domain adresinin daha önce başkası tarafından satın alındığı, dolayısı ile de benim satın almayacağım anlamına geliyor.

Bu kısmın hemen altında ise benim istediğim domain isminin .net ve .org gibi alternatif uzantılarının boşta olduğunu gösteren bir sonuç bölümü çıktı. (üstteki resimde olduğu gibi)

Bu durumda ben eğer illa wpmavi ismi ile bir domain almak istiyorsam, bu ismin .net veya .org uzantısı için de Kaydet ve Kullan diyerek ilerleyebilirim.

.net veya .org uzantılarının .com uzantısından teknik olarak hiç bir farkı yok. Sadece .com uzantısı ziyaretçiniz için daha akılda kalıcı olacaktır. Dolayısı ile önceliğinizi .com uzantılı bir alan adı almaktan yana kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir de alternatif uzantılara ek olarak bir çok uzantı seçeneği karşınıza çıksa da ( .co .info gibi ) .net ve .org uzantısı dışında başka uzantılara bakmanızı önermem çünkü bu tür uzantıların kullanım oranları .net veya .org’a göre çok daha az.

Not: Seç butonunun çıkmasının mantığı ise şu: Biraz önce üst kısımda da belirtim, eğer sadece hosting almak istiyorsanız, yani domain adresiniz hali hazırda varsa ve başka bir hosting firmasında kayıtlı ise o zaman alan adı aratma kısmına var olan ve size ait olan alan adınızı yazarak Domain Sorgula butonuna tıklayın demiştim.

İşte, SEÇ butonu bu şekilde ilerleyen kişiler için var.

Eğer siz de sadece hosting almak istiyorsanız ve hali hazırda bir domain adresiniz varsa ve o domain için hosting almak istiyorsanız, kendi domain adresinizi bu domain sorgulama kısmına yazarak aratma yapın. Sizin de karşınıza SEÇ butonu çıkacaktır. Bu SEÇ butonuna tıkladığınızda ise karşınıza iki seçenek çıkacaktır:

İlki Transfer Et: Dilerseniz başka firmada bulunan domain adresinizi bu seçenek altında bulunan Transfer et ve Kullan butonuna tıklayarak hosting satın alma yaptığınız bu yeni firmanıza taşıyabilirsiniz. Bu butonla hem taşıma işlemini başlatmış, hem de alan adınız daha taşınmadan bile alacağınız hosting paketi ile bağlanmış olur.

İkincisi NS güncelle ve Kullan: Dilerseniz de başka firmada bulunan domain adresinizi bu seçenek altında bulunan NS güncelle ve Kullan butonuna tıklayarak bu firmadan yeni alacağınız hosting paketine bağlayabilirsiniz.

NS güncelleme işleminde domain adresinizi yeni firmaya taşımanıza gerek kalmaz.

Domain adresiniz hangi firmada kayıtlıysa, o firmanın yönetim panelinden Domain Yönetimi >> DNS Güncelle >> Name Server değiştir ayarlarından domain adresinizin name server ayarlarını, hosting satın aldığınız bu yeni firmanın name serverları ne ise o name serverlar ile değiştirerek de kullanabilirsiniz.

Böylece domain adresiniz başka bir firmada olsa bile yeni aldığınız hosting paketinizi başka firmada bulunan domain adresi ile bağlayıp, kullanabilirsiniz. Bence en mantıklı olan da transfer etmek yerine Name Server güncellemesi yaparak ilerlemek olacaktır. Bu yöntemle işlemler çok daha hızlı ve basit olacaktır.

4- Alan adınızı seçip Kaydet ve Kullan butonuna tıkladıktan sonra hosting ve domain için bir ödeme döngüsü seçeceğiniz ve ayrıca içerisinde alacağınız hosting ve domain hizmetlerine ek olarak alabileceğiniz hizmetlerin de sunulduğu bir sepet ekranı karşınıza gelecektir.

hosting al - Hosting ve Domain için Süre ve Ek Hizmet Seçimi

Hosting ve Domain için Süre ve Ek Hizmet Seçimi

Bu sepet ekranında hosting için yıllık seçeneği varsayılan olarak seçili olacaktır. 1 yıllıktan daha uzun vadede hosting almak isterseniz Ödeme Döngüsü kısmından 2 ya da 3 yıl seçeneğini seçebilirsiniz.

Açacağınız internet sitesinin uzun vadede açık kalacağından eminseniz ve tabii maddi imkanınıza varsa daha uzun süreli alımlar yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü başlangıçta 2 – 3 yıllık almak uzun vadede çok daha karlı oluyor.

Alan adı için süre, sağ taraftaki sepet özeti kısmında varsayılan olarak 1 yıl seçili halde olacaktır. Eğer hosting için süreyi 2 yıl seçtiyseniz, alan adı süresini de 2 yıl seçmelisiniz.

#Domain ile hosting süresini aynı seçmek mantıken daha uygun olacaktır. Domain ve hosting birbirinin tamamlayıcısıdır. Hosting olmadan alan adı, alan adı olmadan da hosting hiç bir işe yaramıyor. Buna göre de satın alım süreleri de aynı olmalı.


#Aynı sayfanın alt kısmında Ayarlanabilir Seçenekler alanı da mevcut. Burada firmanın sağladığı ek hizmetler sunulmuş. Bu hizmetlerin yanlarındaki kutucuklara tıklayarak ek hizmetleri de satın almak üzere sepetinize ekleyebilirsiniz.

Fakat başlangıç için, yani daha internet sitesi kurma adımında bu ek hizmetleri almanıza gerek yok.

Statik IP:  Paylaşımlı hosting paketleri, ki bizim aldığımız da bir paylaşımlı hosting paketidir, adı üzerinde paylaşımlı yapılardır. Yani bir sunucuyu aynı hosting paketini satın alan bir çok web sitesi paylaşır. (1 sunucu/100 veya 500 site)

Tüm bu web siteleri tek bir sunucuyu paylaştıkları için ve o sunucunun da tek bir ip adresi olduğu için aynı sunucuyu paylaşan tüm web siteleri bu paylaşımdan dolayı aynı ip adresine sahip olurlar.

Statik IP hizmeti satın aldığınızda sunucuda yer alan diğer web siteleri ile aynı sunucuyu kullanıyor olsanız da size sabit bir ip adresi atanır ve bu adres sadece size ait – özel olur. Bu şekilde de sizinle aynı ip adresini paylaşan başka bir web sitesi daha olmaz.

Statik ip gerekli mi? Bence kesinlikle gerekli. Ancak en başta, daha internet siteniz herhangi bir trafik almazken, belirli bir bilinirliği ve trafiği yokken alınması, yapılmış boşuna bir harcamadır. Bu hizmeti pekala sonradan da alabilirsiniz.

Yedekleme: Bu hizmet ile seçiminize göre hosting paketi içerisinde barındırdığınız tüm verilerinizin, yani internet sitenizin haftada bir ya da üç günde bir yedeğinin otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Haftada 1 seçerseniz her hafta internet sitenizin yedeği alınır ve ayda 1 kere de bu yedeklerden birine dönüş hakkınız olur. (Bunu hosting firması sizin adınıza yapar)

3 günde 1 seçerseniz de siteniz 3 günde bir yedeklenir ve ayda 2 kere de firmadan alınan yedeklerden herhangi seçtiğiniz birine geri dönüş hakkınız olur.

Eğer bir web sitesi kuracaksanız ve bunu wordpress alt yapısı ile yapacaksanız (bkz: wordpress ile site kurma ) bu işlemi wordpress eklentileri ile de yapabilirsiniz.

Yedeklemelerde hostinginizdeki tüm veriler yedeklendiğinden ileride düzeltemediğiniz bir hata yaptığınızda otomatik yedekleme hizmeti oldukça işe yarayabilir. Fakat bu yedekleri kendiniz de alabilirsiniz. Keza WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme yazımda bunu nasıl yapacağınıza değindim.

Antispam: Bu hizmeti de satın almanıza gerek yok. Anti-Spam işlevini yerine getiren, spam yorumları – mailleri vs. engelleyen bir ücretsiz wordpress eklentisi zaten mevcut. Hem de oldukça iyi çalışmakta. Hatta alanının en iyisi. O yüzden bu da gereksiz bir maliyet olur.

Ddos: Hackerlar tarafından web sitelerine zarar verme amaçlı bir saldırı çeşidi olan Ddos ataklarına karşı internet sitenizi korumaya yönelik bir hizmettir.

Yine başlangıçta bu hizmeti almanın hiç bir anlamı yok. Bu tür saldırılara sıklıkla maruz kaldığınızda ileride ayrıca bu hizmeti satın alabilirsiniz.


Hosting ve domain için süre seçimi ve isteğinize göre diğer hizmet seçimlerini yaptıktan sonra Siparişi Tamamla butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

5- Siparişi tamamla dedikten sonra karşınıza sepeti kontrol etme ekranı gelecektir. Burada biraz önce sepete eklediğiniz ürünle liste halinde sol kısımda yer alacaktır. Kontrol etmek için göz gezdirdikten sonra sağ alt köşede bulunan Devam Et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Hosting Alma - Sepet Özeti

Sepet Özeti – Hosting ve Domain Satın Alma

6- Ardından firma hosting alma işlemi öncesi kendi bünyesinde bir üyelik oluşturmanızı isteyecek. Bu kısımdan Bireysel Müşteri Kaydı seçeneğini seçin (firmanız varsa Kurumsal Müşteri Kaydını seçin) ve alt kısımda bulunan Devam Et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin.

Host ve domain al - Müşteri Tipi Seçimi

Müşteri Tipi Seçimi – Domain Hosting Al

7- Karşınıza üyelik bilgilerini dolduracağınız bir alan gelecektir. Bu alanda gerekli olan her bilgiyi doldurun ve ardından sağ alt köşede bulunan Devam Et butonuna tıklayın.

Bu kısımda yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmanızı tavsiye ederim çünkü hosting ile birlikte aldığınız domain adresinin tescili burada verdiğiniz bilgiler üzerine yapılacaktır.

Yanlış bilgi girmeniz durumunda aldığınız domain adresi üzerinde olası bir hak durumu oluştuğunda kendi üzerinize kayıtlı olduğunu kanıtlayamaz durumda olursunuz.

#Formu doldurup Devam Et butonuna tıkladıktan sonra firma tarafından cep telefonunuza sms ile bir kod gönderilecek. Bu kodun size ulaşabilmesi için size ait olan doğru bir cep telefonu numarasını dikkatlice yazın.

Hosting almak - Üyelik Bilgileri

Üyelik Bilgileri – Hosting ve Domain Satın alma

8-Sonraki adımda firmanın müşteri paneline yönleniyorz. Karşımıza bize gönderilen sms mesajı içerisindeki kodu girmemizi isteyen bir popup pencere açılıyor.

Cep telefonumuza sms ile gelen kodu, doğrulama kodu kutucuğuna yazıp Doğrula butonuna tıklayıp devam edin.

Host ve Domain Nasıl Satın Alınır - SMS Doğrulama

SMS Doğrulama – Host Domain Almak

9- Bir sonraki adım sepetin son kez kontrolünün yapıldığı kısım. Burada da, sepet ekranın alt kısmında bulunan Kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okudum ve kabul ediyorum kısmını işaretleyip, sepetinizi de son kez kontrol ettikten sonra Ödemeye Geç butonuna tıklayarak devam edin.

Host Domain Satın Al - Müşteri Paneli Sepet Özeti

Müşteri Paneli Sepet Özeti – Domain Hosting Alma

10-Açılan sayfada siparişimizin başarıyla oluşturulduğuna dair bir mesaj göreceksiniz.

Sol kısımda bulunan seçeneklerden Belgeyi Şimdi Öde seçeneğine tıklayıp ödeme ekranına gidin.

Hosting satın almak - Ödeme Ekranına Giriş

Ödeme Ekranına Giriş – Web Sitesi İçin Domain ve Hosting Alımı

11-Buradaki sayfada hosting ve domain için satın alma işlemini gerçekleştireceğiz.

Sayfada aşağı doğru inince göreceğimiz Ödeme İşlemi alanından önce bir ödeme yöntemi seçiyoruz.

Ödemeyi kredi veya banka kartımızla, Garanti bankası hesabımız varsa direkt bize verilen ödeme numarasıyla, Garanti Pay ile ya da Havale / EFT ile ödeme yapabiliyoruz. Ben kredi kartı ile ödemeyi tercih ediyorum.

#Kredi veya banka kartı ile ödeme yapacaksanız, kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun. Değilse mobil bankacılıktan ya da bankanızın müşteri temsilcisine bağlanarak kolayca açtırabilirsiniz.

Hosting Nasıl Alınır - Satın alma İşlemini Tamamla

Satın alma İşlemini Tamamla – Host Domain Alma

İşlemler bu kadar. Hosting ve domain nasıl alınır sorusuna benim de kullandığım yerli bir firma ile cevap vermiş olduk. Eğer anlatımını yaptığım hosting ve domain alma adımlarının herhangi birinde problem yaşarsanız, bu yazının yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Cevaplayacağıma emin olabilirsiniz.

Tabii dilerseniz tüm bu domain ve host alma işlemlerini alttaki videomu izleyerek görsel bir şekilde de yapabilirsiniz.

Son Olarak

#Eğer bir site kurmak için neler gerektiğini araştırırken domain ve hosting satın almak gerektiğini öğrenip, ardından domain ve hosting nasıl alınır diye araştırırken bu yazıya geldiyseniz,

Blogumda hosting ve domain nasıl alınır yazıma ek olarak bir internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazım da mevcut.

Ayrıca domain ve hosting nasıl alınır öğrendiğinize göre internet sitesi kurmaya ek olarak, farklı kategorilerde siteleri de aşağıda linklerini verdiğim yazılarımı takip ederek de kurabilirsiniz.

Eğer şirketiniz, firmanız ya da dükkanınız için bir şirket maili almak için domain ve hosting nasıl alınır diye araştırıp, bu yazıya geldiyseniz de, yine blogumda info mail nasıl alınır başlıklı bir yazım da mevcut.

Yine ek olarak, aldığınız hosting ve domain üzerine wordpress kurulumu (bkz: wordpress nedir) yapmak istiyorsanız da, WordPress Kurulumu başlıklı yazımdan wordpress kurulumunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Umarım Hosting Nasıl Alınır? Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Birlikte) Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Hosting Nasıl Alınır ? Hosting ve Domain Nasıl Alınır (Birlikte)” ile ilgili yorumlar;

 1. murat dedi ki:

  hocam merhabalar. sitenizideki pek çok yazınızı pek çok kez okudum. okumayada devam ediyorum . tskler paylaştığınız bilgiler için. bu aşamada size bir sorum olacak. uzantı olarak .org fark etmez demişssiniz ancak yeni kuracağım sitede keyword kelime ile tüm alan adları alınmış. kala kala .biz yad .gen.tr gibi uzantılar kalmış. bu iki uzantıdan birini seçmemiz seo açısından bir fark oluştururmu? Oluşturmuyorsa .gen.tr mi yoksa .bi mi tercih etmeliyim sizce? Tşk ediyorum

 2. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar oldukça cahil olduğumdan sorumu bağışla değerli kardeşim;go dady sitesine gittim fakat promosyonlarda host alana domain ücretsiz türünden bir şey göremedim.Tabi cahil olduğumu söyledim belki var ve teknik bir tabirle ifade ediliyor ve ben anlayamadım

  1. Burak Oran dedi ki:

   Promosyonlara bakmayacaksınız hocam zaten. Yorum yaptığınız bu yazıda indirim linki var. O indirim linkine tıklayarak satın aldığınızda promosyonlu almış oluyorsunuz zaten.

 3. irem dedi ki:

  merhaba ,
  godaddy den wordpress hosting alanların yorumlarını okudum godaddy kullanıcının izni olmadan karttan para çekmiş bunun gibi yorumlar var. sizce godaddy güvenli mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam karttan izinsiz para çekme gibi bir durum olmaz. Mesela siz 1 senelik hosting aldığınızda 1 senenin sonunda eğer alan adı veya hosting yenileme seçeneğiniz aktif ise, firma parayı karttan çeker 1 sene daha uzatır otomatik. Bahsettikleri budur. Ancak bu tamamen size bağlı bir durum. Siz isterseniz bu yenilemeyi godaddy müşeri panelinizden kapata da biliyorsunuz. Yani godaddy dünyanın en büyük 3 hosting firmasından bir tanesi. Bu şekilde bir durumun olması söz konusu bile olamaz.

 4. Murat dedi ki:

  wordpress temel paket 11,49 TL iken senin gösterdigin resimde direk webhosting’i diye aldğımızda 4,99 TL aylık. Eğer biz 4,99’a aldığımızı wordpress ile yönetebiliyorsak neden 11,49 luk bir paket var farkı ne?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam aslında hiç bir fakr yok. WordPress hosting paketleri ile web hosting paketleri aynı serverlarda. Tüm alt yapıları aynı. Tek fark, wordpress hosting paketlerinde cache gibi eklentilerin yasaklanmış olması, server yönlü bir cache sisteminin olması. WordPress hosting paketleri de paylaşımlı hosting olduğundan, aynı serverı kullanan sitelere bu tür kısıtlamalar getirerek, severda bulunan tüm sitelerin yararına olacak bir adım atmış oluyorlar. Yani wordpress hosting web hosting paketlerine göre bir tık daha hızlı diyebiliriz. Ancak yine de bunlar çok küçük farklar. Tabii bir de “wordpress hosting” ismini pazarlama taktiği olarak da kullanıyorlar. Yoksa normal web hosting paketleri ile arasında nerede ise hiç bir fark yok yani.

 5. tarık dedi ki:

  çok acil olarak cevaba ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz… tema aldım fakat alan adı bulamıyorum daha doğrusu bulduğum bütün alan adları alınmış resmen adamlar karaborsa iş yapıyor… bulduğum alan adının .org uzantılı olan versiyonu alınmamış sadece sizce alayım mı malum org uzantıları genelde takımların veya ne bileyim dernek türü yerlerin uzantısı olarak geçiyor, benim sitemin içeriği tamamen internet ortamına yönelik olacak telefon incelemeleri site kurma yurtdışı alışverişleri vs. içeriğin uzantıyla uyumlu olması şartmı google bunu sıkıntı yaparmı? tavsiye edermisiniz bunu birde info olan var ama ben infoya sıcak bakmadım pek. 2 gündür domain arıyorum resmen.

  1. Burak Oran dedi ki:

   org uzantılı bir alan adı almanız SEO açısından herhangi bir problem yaratmaz. Sadece .com uzantılı alan adı akılda kalıcılık açısından daha iyidir. Dolayısı ile tavsiyem de .com uzantılı bir alan adı alamanız.

 6. guner dedi ki:

  Ben sıte acıcam turhost tan peki baskasınada web site acsam sıkıntı olurmu aynı turhost hesabım ile ve bunun karşılıgında bende ucret alıcam bunun cezası varmıdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi gunler.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba Burak
  Çoğu hosting kullanıcısının benim gibi yanlış hosting tercihi yaptığı bir gerçek.. Bu sebeple hosting transferinin nasıl yapılacağıyla ilgili bir yazı çok iyi olabilir. Ya da bu yazı geliştirebilir.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Öyle bir yazı mevcut zaten hocam. Buyrun: Host değiştirme

 8. Davut Şahin dedi ki:

  tebrikler güzel bir yazı olmuş.
  Bende turk alacam ama aklıma bir şey katıldı, Cpanel, Linux ve WordPress farklı nedir? Bir sınırlama varmı?
  Bakıyorum özellikleri vb. hep aynı benim blogum var hangisi tavsiye edersin.
  Not:belki aldığım hosting yanına wordpress hariçi küçük sitede acabilir.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadım hocma. Cpanel Linux ve WordPress bir birinden tamamen ayrı şeyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir