Hosting Nasıl Alınır ? Hosting ve Domain Nasıl Alınır (Birlikte)

Blog

Hosting nasıl alınır ? Birlikte hosting ve domain nasıl alınır ? Domain adresim var, ben sadece hosting almak istiyorum ya da birlikte domain ve hosting almak istiyorum ancak host + domain nasıl alınır bilmiyorum diyorsanız,

Sizin için bu işlemleri nasıl yapacağınıza dair internette bulabileceğiniz en doğru yolu gösterici rehberi hazırladım.

Eğer bir  site kurmakblog açmak ya da istediğim bir domain uzantısında şirket veya kurumsal bir mail adresi (info@domain.com – bilgi@domain.com – isimsoyisim@domain.com vs. gibi) almak istiyorum diyorsanız;

Bu işlemleri gerçekleştirmenin temelinde gereksinim duyulan 2 şey var. Bunlar hosting ve domain.

Muhtemelen zaten siz de bunun farkında olarak, özellikle google’da hosting satın alma veya hosting ve domain alma şeklinde bir aratma yaparak bu içeriğe geldiniz. Dolayısı ile hosting ve domain ne işe yarar, neden gereklidir vs. gibi konulara hiç girmeden, direkt olarak domain ve hosting nasıl alınır anlatımına geçiyorum.

1- Host – Domain Ne Demek?
2- Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Yabancı Firma)
3- Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Yerli Firma)
4- Son Olarak

Hosting ve Domain Ne Demek?

Host ve domain satın alma adımlarından hemen önce bu iki terimin ne işe yaradığını bilseniz de tam olarak ne anlama geldiklerini bilmeyenler için çok kısa bir şekilde açıklama yapmamda da fayda var diye düşünüyorum.

Hosting ne demek ? Domain ne demek ?

Hosting: Türkçesi barındırma olan bu kelime, internet için kullanıldığında web barındırma olarak niteleniyor. Şimdiye kadar ziyaret ettiğiniz her web sitesi bir sunucuda barındırılır. Buna şu an okuduğunuz wpmavi.com’da, google.com’da veya youtube.com’da dahildir.

Dünya üzerinde kişiler veya firmalar web sitelerini veya verilerini 7/24 dünyanın her yerinden internet üzerinden ulaşılabilir hale getirmek için sunucu barındırma hizmetine ihtiyaç duyar.

Bu gereksinim sebebiyle de dünya üzerinde bazıları milyar doların üzerinde değere sahip sunucu barındırma, bir diğer tabirle de sunucu kiralama hizmeti veren şirketler mevcut.

Bunlara genel tabirle hosting firması deniliyor. Bu kelime Türkçeye de kullanım tabiri olarak oturmuş durumda aslında.

Bir barındırma sağlayıcısı, yani bir hosting firması bir web sitesinin dosyalarını depolaması için kendi bünyesinde yer alan bir web sunucusunda yer ayırdığında, bir web sitesini barındırıyor, o web sitesine host oluyor demektir.

Yani bir hosting firması genel olarak bir web sitesinin dosyalarını – resimlerini – verilerini vs. barındırır ve tüm bu verilerin 7/24, 365 gün kesintisiz olarak dünyanın her yerinden ulaşılabilir olmasını sağlar. Siz host alımı yaptığınızda da web siteniz için sağlanan bu hizmeti almış olursunuz.

Not: Bu arada konusu geçmişken, Türkiye’nin en iyi hosting firmaları başlıklı yazıma da bu hizmeti veren en profesyonel firmaları incelemek için bakabilirisiniz.

Domain: Türkçe ismi ile alan adı olan domain, web sitenizin internet ortamındaki ismi ve adresidir. Yani insanları sitenize ulaştıracak bir web adresi. sizinsiteniz.com gibi. Ya da wpmavi.com , facebook.com , google.com gibi.

Sadece Hosting Nasıl Alınır? ve Hosting ve Domain Nasıl Alınır ? ( Birlikte / İNDİRİMLİ )

Bu yazıda hem sadece hosting nasıl alınır, hem de hosting ve domain nasıl alınır (birlikte) sorularını hem dünyanın en büyük ve en popüler firmalarından biri üzerinden, hem de alternatif olarak Türkiye’nin en iyi hosting firması üzerinden anlatıyor olacağım. Yani takip edebileceğiniz iki alternatifiniz olacak.

Bir de kısa bir not olarak paylaşmak istiyorum:

Bazı hosting firmaları çoğu zaman kampanya yaparak bir yıl ve üzeri süreler için hosting satın alma işlemi yapan müşterileri için hosting hizmeti yanında alınmak istenen domain adresini de 1 yıllığına ücretsiz bir şekilde hediye ediyorlar. (Gerçekten ücretsiz!)

Sadece hosting satın almak istiyorum diyenler için böyle bir fırsattan en başta bahsedeyim istedim ki, hosting satın alma yaparken ücretsiz bir şekilde bir domain adresine de 1 yıllığına da olsa sahip olma fırsatını değerlendirebilin.

(En kötü senaryoda 1 yılın sonunda, domain adresi için yenileme zamanı geldiğinde ücretsiz olarak aldığınız domain adresiniz eğer işinize yaramayacak bir durumda kalırsa yenileme yapmazsınız ve konu o şekilde kapanıp gider. Sizden ekstra ücret vs. kesinlikle talep edilmez.)

Şimdi hosting ve domain nasıl alınır sorusunu 2 farklı hosting firması üzerinden adım adım detaylı bir şekilde cevaplayacağım.

Ancak eğer bu satırları okuyorsanız, ki okuyanlar bence şanslı :) Neden şanlı olduğunuzu da belki 1 veya 2 sene sonra anlayacaksınız, benim tavsiyem, her ne kadar yabancı bir firmadan hosting alma işlemlerini ilk sırada anlatsam da (böyle yapmak zorunda hissediyorum kendimi çünkü popüler olan bu firma.)

2. sırada anlattığım, yerli bir firma üzerinden hosting alma işlemini yapmanız kesinlikle sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Sebebi için en iyi hosting firmaları başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

Hosting Alma İşlemleri (Yabancı Firma)

Önemli!Sürpriz sürpriz! Hosting alacağımız, dünyanın en büyük hosting şirketlerinden biri olan bu firmanın wpmavi.com okuyucularına özel, yani bu satıları okuyan ve hosting almak isteyen sizlere özel bir indirimli hosting fiyatı mevcut. 

(Wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına özel böyle bir indirim sundular. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.)

Normalde aylık en düşük $35,15 olan Gümüş hosting ve 58,65 olan Altın hosting paketleri 1 yıllık veya üzeri alımlarda, tam yarı yarıya indirimli olarak alabiliyorsunuz. Bunu da  wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine giderek sağlayabiliyorsunuz ki zaten ben de şimdi o adımları anlatıyor olacağım.

Başlayalım!

1-Öncelikle buraya (indirimli link) tıklayıp, wpmavi.com okuyucularına özel indirim uygulayacak olan firmanın Türkiye’deki resmi sitesine gidiyoruz. Ve sayfada sağ üst kısımda bulunan menüden Hosting seçeneğine tıkladıktan sonra altında açılan seçeneklerden WordPress Hosting sekmesine tıklayarak ilerliyoruz.

Hosting Al - WordPress Hosting
Hosting Alma 1. Adım – WordPress Hosting

2- Bu sayfada biraz aşağı iniyoruz. Ve karşımıza çıkan hosting paketlerinden bir seçim yapıyoruz. Hosting alma konusunda paket seçimi yaparken paketlerin sunduğu RAM ve CPU özelliklerine dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Çünkü aldığınız hosting paketinin sunduğu ram ve CPU özellikleri ne kadar yüksek olursa, sitenizin açılma hızı da o kadar yüksek olacaktır.

Ben, en düşük 2 cpu ve 1,5 gb ram sunan Kurumsal WordPress adlı paketi seçmenizi tavsiye ederim.

Tabii ki diğer düşük özellikli paketleri de tercih edebilirsiniz ancak sonrasında yoğunluğa bağlı olarak sitenizde performans ve hız sorunları yaşayabilirsiniz. Burada mali durumunuza göre karar tabii ki sizin ancak ben bu işin uzmanı olarak sizi en başta uyarmış olayım.

#Buradaki hosting paketlerinin WordPress’e özel olması önemli değil. Size sunulan hosting alanına istediğiniz altyapı ile web sitesi kurabilirsiniz. İlla ki WordPress kurmanız gerekmiyor yani.

Ayrıca Tekil WordPress paketi hariç diğer paketleri seçtiğinizde 1 yıllık domain adresi de bu paketlerle birlikte hediye olarak veriliyor. Tekil WordPress paketini seçtiğinizde ise alan adı için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekecektir.

Bu sayfada seçeceğimiz pakete karar verip Sepete Ekle butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Hosting nasıl alınır - Hosting Paketi Seçimi
Hosting Alma 2. Adım – Hosting Paketi Seçimi

#Burada yer alan ücretler doların durumuna göre değişiklik gösterebilir.

3-Sonrasında hosting paketini ne kadar süreliğine alacağımıza dair seçim yapacağımız bir ekran önümüze geliyor. Aylık, yıllık, iki yıllık ve dört yıllık alım yapabiliyoruz.

Hosting paketi yanında verilecek olan ücretsiz domain sadece en az 1 yıl ve üzeri alımlarda geçerli.

host al - Hosting Paketi Süre Seçimi
Hosting Alma 3. Adım – Hosting Paketi Süre Seçimi

En başta hosting paketinizi ne kadar uzun süreli alırsanız o kadar ucuza almış oluyorsunuz aslında. Mesela en başta 4 yıllık aldığınızda, hosting ücretine 6 bin TL küsürlük indirim uygulanıyor.

Ayrıca bu süreçte olası fiyat artışlarından da etkilenmeyeceksiniz.

Tabii ki mali durumunuza göre karar sizin.

Zaman dilimi seçtikten sonra altta bulunan Hesap Oluşturma adımına geçelim.

4-Bu adımda hosting satın aldığımız firmada bir üyelik hesabı oluşturacağız. Hesap oluşturun kısmının altında yer alan e-posta kısmına sıklıkla kullandığınız bir mail adresinizi yazın. (gmail – hotmail vs. gibi). Sadece yazmanız yeterli. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

hosting satın al - Hesap Oluşturma
Hosting Alma 4. Adım – Hesap Oluşturma

Satın alma işlemini tamamladığımızda, hosting firması buraya yazdığınız mail adresi ile size bir hesap oluşturuyor ve sonrasında da zaten sizden buraya yazdığınız email ile oluşturulan hesabın şifresini belirlemenizi istiyor. Ayrıca satın alma detayları, fatura vs. gibi bilgiler de burada belirttiğiniz mail adresine satın alma gerçekleştikten sonra gönderiliyor.

Mail adresimizi yazdıktan sonra altta yer alan ödeme yöntemi seçme kısmına geçelim.

5-Ödeme yöntemi adımında kredi kartınızla, google pay ile ya da kripto hesabıyla ödeme yapabiliyorsunuz.

Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun. Değilse bankanızın mobil uygulamasından veya müşteri hizmetlerini arayarak kolayca açtırabilirsiniz.

Bir ödeme yöntemi belirleyip ödeme bilgilerimizi girdikten sonra Güvenli Ödeme Yap butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

hosting almak - Ödeme Yapma
Hosting Alma 5. Adım – Ödeme Yapma

6-Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra firma bizi müşteri panelimize üye girişi yapmış bir şekilde yönlendirecektir.

Karşımıza ilk olarak satın alma yaparken hesap oluşturma kısmında belirttiğimiz eposta adresi ile firmada otomatik olarak oluşturulan üyeliğimiz için bir şifre belirleme ekranı çıkıyor. ( alttaki resimde de olduğu gibi )

Buradan üyelik hesabımız için bir şifre belirliyoruz. Tabii bu şifreyi unutmuyoruz.

Şifremizi de belirledikten sonra artık hosting firmasına her zaman için kullanıcı adı olarak eposta adresimiz ve bu adımda belirlediğimiz şifre ile müşteri girişi yapabiliriz.

host satın alma - Şifre Oluşturma
Hosting Alma 6. Adım – Şifre Oluşturma

7- Eğer sizde yönetim paneli İngilizce açıldıysa, sağ üst menüdeki bayrak simgesine tıkladığınızda açılan seçeneklerden Türkçe’yi seçip panel dilini Türkçeleştirebilirsiniz.

host satın alma - Yönetim Paneli Türkçeleştirme
Hosting Alma 7. Adım – Yönetim Paneli Türkçeleştirme

Sıra geldi domain alma adımlarına.

1-Hosting paket süremizi 1 yıl ve üzeri seçtiysek bulunduğumuz sayfada Ücretsiz Alan Adınızı Talep Edin bölümü görünecektir. Hemen karşısındaki Alan Adını Al butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

domain al - Alan Adı Al Butonu
Domain Alma 1. Adım – Alan Adı Al Butonu

2-Açılan penceredeki aratma kutucuğuna almak istediğiniz domain adresini yazın. Sonrasında da alan adınız için bir uzantı belirleyin. Ve ardından Uygunluğu kontrol et butonuna tıklayın.

Dikkat: Arama kutusuna istediğiniz domain adresinizi yazarken  “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesinde olan karakterleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle ı harfine dikkat edin. “ı” harfi yerine “i” harfini kullanın.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

domain almak istiyorum - Alan Adı Aratma
Domain Alma 2. Adım – Alan Adı Aratma

3- Aratma sonucu Bu alan zaten alınmış. Başka bir alan adı arayın. uyarısı alırsanız, arattığınız domain adresinin daha önce başkası tarafından alınmış ve tescillenmiş anlamına gelir. Yani bu alan adını alamıyorsunuz maalesef.

Böyle bir durumda daha önce başkası tarafından alınmamış bir alan adı bulana kadar alternatif alan adlarını aratmaya devam etmeniz gerekiyor.

Aramalarınız sonucu aşağıdaki görseldeki gibi Domain satın alınabilir. mesajı alırsanız, arattığınız alan adını alabiliyorsunuz demektir.

Alan adını al butonuna tıklayarak devam edin.

Önemli:Domain adresinizi yazarken yanlış yazmadığınızdan mutlaka emin olun çünkü bir kez Alan Adını Al butonuna tıkladığınızda, yazdığınız domain adresi boştaysa eğer, sistem son bir adım olarak emin misiniz vs. diye sormadan direkt olarak yazdığınız domain adresini sizin adınıza ücretsiz bir şekilde kaydediyor.

Yani harf hatası – eksik yazma gibi bir hata yaparsınız ve yanlışlığın farkında olmadan da Alan Adını Al derseniz, sistem domain adresini yanlış yazdığınız haliyle (eğer boştaysa) direkt kaydedecektir. Geri dönüşü yok yani. O yüzden yazarken dikkat edin.

hosting domain satın al - Alan Adını Al Butonu
Domain Alma 3. Adım – Alan Adını Al Butonu

4-Sonrasında aldığımız domain adresinin hangi kişisel bilgiler üzerine tescil edileceğini soran bir ekran karşımıza geliyor.

Öncelikle ülke kısmını ve ardından da domain adresimizi kişisel kullanım için mi yoksa şirketimiz için mi aldığımızın bilgisini doldurarak Sıradaki butonuna tıklıyoruz.

domain almak- Domain için Ülke Seçimi
Domain Alma 4. Adım – Domain için Ülke Seçimi

5-Sonraki adımda açılan formdaki bilgileri doğru bir şekilde doldurarak Kaydı Bitirin butonuna tıklıyoruz.

Önemli: Burada gireceğiniz bilgileri mutlaka doğru bilgiler olarak belirtin çünkü aldığınız domain adresi burada belirttiğiniz bilgiler üzerine tescil edilecektir. Aldığınız domain adresi üzerinde yasal ve resmi bir hakka sahip olabilmeniz için domain adresinin kayıt edildiği owner – yani sahip kişi bilgileri sizin bilgileriniz ile birebir uyuşmak zorunda.

Önemli:Özellikle verdiğiniz e-mail adresine dikkat edin çünkü hem hosting firmasında oluşturduğunuz üyelik hesabının doğrulamasını (bir sonraki adımda), hem de domain adresi tescili doğrulmasını burada belirttiğiniz e-mail adresine gelecek olan mailler aracılığı ile yapacaksınız.

web sitesi domain alma- Domain için Tescil Bilgileri
Domain Alma 5. Adım – Domain için Tescil Bilgileri

6- Bu işlem sonrası Neredeyse Vardınız ekranı karşınıza gelecektir.

Bu noktada domain tescili adına son olarak, hem domain tescili için, hem de hosting firmasında oluşturulan üyelik için gönderilen mailleri açıp o maillerin içerisinden bulunan doğruluma linklerine tıklayarak üyeliğinizi ve tescil bilgilerinin doğruluğunu onaylayın.

Önemli:Onay işlemlerini kesinlikle atlamayın. Bunu atlarsanız domain kaydında bir süre sonra problem oluşabilir ve aldığınız domain doğrulama olmadığı için elinizden alınarak boşa düşebilir.

İşlemlerin hepsi bu kadar. Böylece hosting nasıl alınır ya da birlikte hosting ve domain nasıl alınır öğrenmiş olduk. (Daha doğrusu yabancı firmadan hosting alma işlemini öğrenmiş olduk.) Sırada yerli firma üzerinden hosting ve domain nasıl alınır, bunun anlatımı mevcut.

Hosting ve Domain Alma (Yerli Firma)

Hosting ve domain nasıl alınır sorusunu alternatif olarak bir de yaptığım testler sonucu da en iyi performansı gösteren hosting firmalarından biri (bkz: testlere şuradan ulaşabilirsiniz ) üzerinden (buradan sitelerine ulaşabilirsiniz) cevaplamak istedim.

Hosting ve domain almak için alternatif olarak pekala bu firma ile de ilerleyebilirsiniz.

Önemli! Sürpriz sürpriz! Eğer hosting alma işlemini bahsettiğim bu firma üzerinden gerçekleştirmek isterseniz, bu hosting şirketinin wpmavi.com takipçilerine özel;

yani bu satırları okuyan ve hosting almak isteyen sizlere özel, indirimli hosting fiyatları mevcut.

(wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına özel böyle bir indirim sundular. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.)

1- Öncelikle buraya (indirimli link) tıklayıp, wpmavi.com okuyucularına özel indirimli hosting paketlerinin satıldığı sayfaya gidiyoruz.

#Buradaki hosting paketlerinin WordPress’e özel olması önemli değil. Bu hosting paketlerinde de cPanel mevcut ve dilediğiniz web sitesini bu hosting paketlerine kurabilirsiniz.

İndirim sayfasında gördüğünüz hosting paketlerinde sunulan RAM ve CPU özellikleri internet sitemizin hızı açısından önemli ögeler. RAM ve CPU özellikleri ne kadar yüksek bir sunucu tercih edersek, internet sitemize performans açısından o kadar çok katkı sağlayacaktır.

Benim tavsiyem, eğer bütçeniz uygunsa RAM ve CPU özellikleri en yüksek olan Premium-D paketi almanız yönünde olacaktır.

Tabi 2 CPU ve 2 GB RAM sunan en düşük Limitsiz paketi de tercih edebilirsiniz ancak sonrasında sitenizden hız performansı adına çok bir şey beklememeniz gerektiği bilgisini de ileteyim.

Burada mali durumunuza göre karar tabi ki sizin fakat ben bu işin uzmanı olarak sitenizde hız problemleri yaşamamanız için sizi en başta uyarmış olayım.

Bu sayfada seçeceğimiz pakete karar verip alt kısımlarındaki Sipariş butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

alan adı hosting satın al - Hosting Paket Seçimi
Hosting ve Domain Alma 1. Adım – Hosting Paket Seçimi

2-Sonraki sayfada hangi alan adı üzerine site açmak istiyorsak, arama kutusuna o alan adını yazıp Uygunluğu Kontrol Et butonuna tıklayarak domain adresi araması yapıyoruz. 

Dikkat: Arama kutusuna istediğiniz domain adresinizi yazarken  “ı ş ö ç ğ ü” gibi Türkçe karakterleri kesinlikle kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesinde olan karakterleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle ı harfine dikkat edin. “ı” harfi yerine “i” harfini kullanın.  (ü yerine u – ğ yerine g – ş yerine s vs gibi.)

Aratma sonucu aşağıdaki görseldeki gibi Üzgünüz, bu alan adı daha önce tescil edilmiş uyarısı alırsanız, arattığınız domain adresinin daha önce başkası tarafından alınmış ve tescillenmiş anlamına gelir. Yani bu alan adını alamıyorsunuz maalesef.

host domain satın al - Alan Adı Arama (Alınamaz Alan Adı)
Hosting ve Domain Alma 2. Adım – Alan Adı Arama (Alınamaz Alan Adı)

Siz de arama sonucu böyle bir uyarıyla karşılaşırsanız daha önce başkası tarafından alınmamış bir alan adı bulana kadar alternatif alan adlarını aratmaya devam etmeniz gerekiyor.

Daha önce başkası tarafından alınıp tescil edilmemiş bir alan adı bulduğunuzda aşağıdaki görseldeki gibi Tebrikler, bu alan adı müsait! mesajı alırsınız.

Alınabilir domain adresinizi bulduğunuzda hemen altındaki kısımdan da alan adı için bir süre belirleyin. Dolar ve enflasyon sebebiyle olası fiyat artışlarından etkilenmemek için uzun süreli bir seçim yapabilirsiniz.

Süre seçiminden sonra da alttaki Devam butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçelim.

domain adresi alma - Alan Adı Belirleme ve Süre Seçimi
Hosting ve Domain Alma 2. Adım – Alan Adı Belirleme ve Süre Seçimi

3-Sonraki sayfada bulunan Ödeme Sıklığı kısmından aldığımız hosting hizmeti için süre seçimi yapıyoruz.

#Domain belirleme adımında alan adınızın süresi için ne seçtiyseniz, ödeme sıklığı kısmından hosting sürenizi de aynı seçin. Domain ile hosting süresini aynı seçmek mantıken daha uygun olacaktır. Domain ve hosting birbirinin tamamlayıcısıdır. Hosting olmadan alan adı, alan adı olmadan da hosting hiç bir işe yaramıyor. Buna göre de satın alım süreleri de aynı olmalı.

domain ve hosting al - Hosting için Süre Seçimi
Hosting ve Domain Alma 3. Adım – Hosting için Süre Seçimi

4-Sayfanın alt kısmındaki Paket Özellikleri kısmındaki Mevcut Eklentiler bölümünde bazı ek hizmetler mevcut.

Bu hizmetlere hiç gerek yok.

Google Web Sitesi Kaydı işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Ücret ödemenize gerek yok. Buraya tıklayarak bunu nasıl yapabileceğiniz öğrenebilirsiniz.

Aldığınız hosting paketi dahilinde haftalık yedekleme özelliği mevcut. Bu nedenle Günlük Yedekleme hizmetine de gerek yok. Haftalık yedekleme yeterli olacaktır. Keza site yedeğini kendiniz maneul olarak da alabilirsiniz.  WordPress yedek alma ve geri yükleme adlı yazımda bunu nasıl yapabileceğinizi detaylıca anlattım.

Kurumsal E-mail Hizmetine de gerek yok. Hosting paketi ile beraber kontrol paneline bir ücret ödeyerek cPanel alıyoruz. cPanel üzerinden info@sizindomainadresiniz.com gibi kurumsal mail adreslerini kolayca oluşturabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı yine şirket maili açma adlı yazımda tüm detaylarıyla anlattım.

Sonuç olarak hiçbir ek hizmet işaretlemesi yapmadan sağ taraftaki Devam butonuna tıklayarak devam edelim.

hosting almak - Ek Hizmetler
Hosting ve Domain Alma 4. Adım – Ek Hizmetler

5-Sonraki sayfada DNS Yönetimi ve Whois bilgileri koruma hizmetleri seçenekleri mevcut. 

DNS Yönetimi zaten hosting paketi ile birlikte ücretsiz veriliyor. Ek olarak düşük bir ücrete bir de Whois Kimlik Bilgileri Koruma hizmetini de işaretleyerek sepetimize ekleyebiliyoruz.

Whois bilgisi , alan adının kimin üzerine tescil edildiğini gösteren bilgidir. Whois siteleri üzerinden bir alan adının kimin üzerine kayıtlı olduğu sorgulanabilir. Ancak bu hizmeti aldığınızda, alan adının kimin üzerine tescil edildiği bilgisi tamamen gizlenir. Alıp almamak sizin tercihinize kalmış.

Tercihinizi yaptıktan sonra Devam butonuna tıklayarak devam edelim.

hosting domain satın al - Alan Adı Konfigürasyonu
Hosting ve Domain Alma 5. Adım – Alan Adı Konfigürasyonu

6- Sonraki sayfada sepet özetini görüyoruz. Sepetimizde seçtiğimiz hosting paketi ve belirlediğimiz domain adresi mevcutsa her şey tamam demektir. Sayfanın altındaki Ödeme butonu ile bir sonraki adıma geçelim.

hosting ve domain almak - Sepet Özeti
Hosting ve Domain Alma 6. Adım – Sepet Özeti

7-Sonraki sayfada kayıt işlemleri için öncelikle bizden istenen tüm bilgileri dolduruyoruz.

Bu kısımda yer alan bilgileri doğru bir şekilde doldurmanızı tavsiye ederim çünkü hosting ile birlikte aldığınız domain adresinin tescili burada verdiğiniz bilgiler üzerine yapılacaktır.

Yanlış bilgi girmeniz durumunda aldığınız domain adresi üzerinde olası bir hak durumu oluştuğunda kendi üzerinize kayıtlı olduğunu kanıtlayamaz durumda olur ve alan adınızı kaybedebilirsiniz.

Ayrıca bu formlara girdiğiniz mail adresiniz ve Hesap Güvenliği bölümünde belirlediğiniz şifre ile daha sonra firmadaki hesabınıza giriş yaparken kullanacağınız bilgilerdir. Şifrenizi bir yere not etmeyi unutmayın.

alan adı hosting satın al - Domain Tescil ve Kayıt İşlemleri
Hosting ve Domain Alma 7. Adım – Domain Tescil ve Kayıt İşlemleri

8- İstenilen bilgileri doldurduktan sonra alt kısımdaki Ödeme Seçimi bölümünden, ister kredi veya banka kartınızla isterseniz de  Havale/EFT yöntemi ile ödememizi gerçekleştirebiliyoruz.

#Kredi veya banka kartı ile ödeme yapacaksanız, kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun. Değilse mobil bankacılıktan ya da bankanızın müşteri temsilcisine bağlanarak kolayca açtırabilirsiniz.

Ödeme bilgilerimizi girip Hizmet Sözleşmesi kutucuğunu da işaretledikten sonra Siparişi Tamamla & Ödeme butonuna tıklıyoruz.

web hosting satın al - Ödeme Yöntemi Seçimi
Hosting ve Domain Alma 8. Adım – Ödeme Yöntemi Seçimi

İşlemler bu kadar. Hosting ve domain nasıl alınır sorusuna yerli bir firma ile cevap vermiş olduk.

Son Olarak

#Eğer bir site kurmak için neler gerektiğini araştırırken domain ve hosting satın almak gerektiğini öğrenip, ardından domain ve hosting nasıl alınır diye araştırırken bu yazıya geldiyseniz,

Blogumda hosting ve domain nasıl alınır yazıma ek olarak bir internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazım da mevcut.

Ayrıca domain ve hosting nasıl alınır öğrendiğinize göre internet sitesi kurmaya ek olarak, farklı kategorilerde siteleri de aşağıda linklerini verdiğim yazılarımı takip ederek de kurabilirsiniz.

Eğer şirketiniz, firmanız ya da dükkanınız için bir şirket maili almak için domain ve hosting nasıl alınır diye araştırıp, bu yazıya geldiyseniz de, yine blogumda info mail nasıl alınır başlıklı bir yazım da mevcut.

Yine ek olarak, aldığınız hosting ve domain üzerine wordpress kurulumu (bkz: wordpress nedir) yapmak istiyorsanız da, WordPress Kurulumu başlıklı yazımdan wordpress kurulumunu detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Umarım Hosting Nasıl Alınır? Hosting ve Domain Nasıl Alınır? (Birlikte) Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Hosting Nasıl Alınır ? Hosting ve Domain Nasıl Alınır (Birlikte)” ile ilgili yorumlar;

 1. murat dedi ki:

  hocam merhabalar. sitenizideki pek çok yazınızı pek çok kez okudum. okumayada devam ediyorum . tskler paylaştığınız bilgiler için. bu aşamada size bir sorum olacak. uzantı olarak .org fark etmez demişssiniz ancak yeni kuracağım sitede keyword kelime ile tüm alan adları alınmış. kala kala .biz yad .gen.tr gibi uzantılar kalmış. bu iki uzantıdan birini seçmemiz seo açısından bir fark oluştururmu? Oluşturmuyorsa .gen.tr mi yoksa .bi mi tercih etmeliyim sizce? Tşk ediyorum

 2. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar oldukça cahil olduğumdan sorumu bağışla değerli kardeşim;go dady sitesine gittim fakat promosyonlarda host alana domain ücretsiz türünden bir şey göremedim.Tabi cahil olduğumu söyledim belki var ve teknik bir tabirle ifade ediliyor ve ben anlayamadım

  1. Burak Oran dedi ki:

   Promosyonlara bakmayacaksınız hocam zaten. Yorum yaptığınız bu yazıda indirim linki var. O indirim linkine tıklayarak satın aldığınızda promosyonlu almış oluyorsunuz zaten.

 3. irem dedi ki:

  merhaba ,
  godaddy den wordpress hosting alanların yorumlarını okudum godaddy kullanıcının izni olmadan karttan para çekmiş bunun gibi yorumlar var. sizce godaddy güvenli mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam karttan izinsiz para çekme gibi bir durum olmaz. Mesela siz 1 senelik hosting aldığınızda 1 senenin sonunda eğer alan adı veya hosting yenileme seçeneğiniz aktif ise, firma parayı karttan çeker 1 sene daha uzatır otomatik. Bahsettikleri budur. Ancak bu tamamen size bağlı bir durum. Siz isterseniz bu yenilemeyi godaddy müşeri panelinizden kapata da biliyorsunuz. Yani godaddy dünyanın en büyük 3 hosting firmasından bir tanesi. Bu şekilde bir durumun olması söz konusu bile olamaz.

 4. Murat dedi ki:

  wordpress temel paket 11,49 TL iken senin gösterdigin resimde direk webhosting’i diye aldğımızda 4,99 TL aylık. Eğer biz 4,99’a aldığımızı wordpress ile yönetebiliyorsak neden 11,49 luk bir paket var farkı ne?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam aslında hiç bir fakr yok. WordPress hosting paketleri ile web hosting paketleri aynı serverlarda. Tüm alt yapıları aynı. Tek fark, wordpress hosting paketlerinde cache gibi eklentilerin yasaklanmış olması, server yönlü bir cache sisteminin olması. WordPress hosting paketleri de paylaşımlı hosting olduğundan, aynı serverı kullanan sitelere bu tür kısıtlamalar getirerek, severda bulunan tüm sitelerin yararına olacak bir adım atmış oluyorlar. Yani wordpress hosting web hosting paketlerine göre bir tık daha hızlı diyebiliriz. Ancak yine de bunlar çok küçük farklar. Tabii bir de “wordpress hosting” ismini pazarlama taktiği olarak da kullanıyorlar. Yoksa normal web hosting paketleri ile arasında nerede ise hiç bir fark yok yani.

 5. tarık dedi ki:

  çok acil olarak cevaba ihtiyacım var lütfen yardımcı olurmusunuz… tema aldım fakat alan adı bulamıyorum daha doğrusu bulduğum bütün alan adları alınmış resmen adamlar karaborsa iş yapıyor… bulduğum alan adının .org uzantılı olan versiyonu alınmamış sadece sizce alayım mı malum org uzantıları genelde takımların veya ne bileyim dernek türü yerlerin uzantısı olarak geçiyor, benim sitemin içeriği tamamen internet ortamına yönelik olacak telefon incelemeleri site kurma yurtdışı alışverişleri vs. içeriğin uzantıyla uyumlu olması şartmı google bunu sıkıntı yaparmı? tavsiye edermisiniz bunu birde info olan var ama ben infoya sıcak bakmadım pek. 2 gündür domain arıyorum resmen.

  1. Burak Oran dedi ki:

   org uzantılı bir alan adı almanız SEO açısından herhangi bir problem yaratmaz. Sadece .com uzantılı alan adı akılda kalıcılık açısından daha iyidir. Dolayısı ile tavsiyem de .com uzantılı bir alan adı alamanız.

 6. guner dedi ki:

  Ben sıte acıcam turhost tan peki baskasınada web site acsam sıkıntı olurmu aynı turhost hesabım ile ve bunun karşılıgında bende ucret alıcam bunun cezası varmıdır yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler iyi gunler.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba Burak
  Çoğu hosting kullanıcısının benim gibi yanlış hosting tercihi yaptığı bir gerçek.. Bu sebeple hosting transferinin nasıl yapılacağıyla ilgili bir yazı çok iyi olabilir. Ya da bu yazı geliştirebilir.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Öyle bir yazı mevcut zaten hocam. Buyrun: Host değiştirme

 8. Davut Şahin dedi ki:

  tebrikler güzel bir yazı olmuş.
  Bende turk alacam ama aklıma bir şey katıldı, Cpanel, Linux ve WordPress farklı nedir? Bir sınırlama varmı?
  Bakıyorum özellikleri vb. hep aynı benim blogum var hangisi tavsiye edersin.
  Not:belki aldığım hosting yanına wordpress hariçi küçük sitede acabilir.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadım hocma. Cpanel Linux ve WordPress bir birinden tamamen ayrı şeyler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir