Forum Sitesi Kurma: Adım Adım Forum Kurma | Forum Nasıl Kurulur

Blog

Forum sitesi kurma istiyorum fakat forum sitesi açma ile ilgili herhangi bir kod bilgim ya da teknik alt yapıya sahip değilim. Forum sitesi nasıl açılır hiçbir fikrim yok.

Hiçbir teknik bilgim olmadan forum sitesi açma konusunda zorlanır mıyım ? Sıfır bilgiyle forum sitesi açma mümkün mü?

Hem de profesyonel bir forum sitesi ?

Donanımhaber, SDN Forum, frmtr, WMAracı gibi?

#Evet, kesinlikle mümkün !

Sizi temin ederim ki, şu an okuduğunuz forum sitesi kurma rehberim ile sizleri 0’dan alıp, profesyonel bir forum sitesi sahibi yapacağım !

Evet ! 0’dan kastım gerçekten 0 [Sıfır], yani sizleri bırakın forum sitesi kurmayı, daha önce bir blog kurma tecrübesi bile olmamış, internette sadece sevdiği siteleri ziyaret eden,

Ve ziyaretçiden öteye gitmemiş, sadece bilgisayar kullanmayı bilen kişiler olarak görüp, anlatımımı da ona göre yapacağım !

Bu forum sitesi kurma rehberinin sonuna geldiğinizde, siz bile kurduğunuz forum sitesinin ne kadar profesyonel olduğunu ve Türkiye’nin en büyük forum sitelerinden hiçbir farkı olmadığını görüp, kurduğunuz siteye inanamayacaksınız !

#Evet bu kadar iddalıyım !

>> Neden Forum Açmalı?
>> Forum Sitesi Fikirleri
>> Platform Seçimi
>> Forum Ne Kadar Kazandırır?
>> Kurulum Teknik Bilgi İster Mi?
>> Forum Sitesi Kurmak Ücretli Mi?
>> Host ve Domain Nedir?
>> Alan Adı Seçimi
>> Domain ve Host Satın Alma
>> Forum Yazılımı Kurma
>> Forum Sitesi Tasarım Aşaması

[Alternatif] Forum Sitesi Kurma Videolu Anlatım

Size alternatif olarak ve içeriğimi zengin kılmak adına forum sitesi nasıl kurulur yazımın bir de videosunu çektim. Dilerseniz videomu izleyerek de forum sitenizi rahatlıkla kurabilirsiniz.

Hatta bu yazımda farklı bir tasarımla forum sitesi kurmayı anlatırken videomda farklı bir tasarımla forum sitesi kurduruyorum. Dolayısı ile yazımı okumayı tercih etseniz bile mutlaka videoma da bir bakın derim.

Neden Forum Sitesi Açmalıyım?

Facebook, Twitter geldi, forum siteleri öldü. Artık eskisi kadar rağbet görmüyor. Ben neden forum sitesi kurayım ki ?

Evet, sosyal medyanın etkisi, forumlara olan ilgiyi düşürdüğü doğrudur. Fakat bu düşüş abartıldığı kadar değil.

Hala insanlar ilgi duydukları konularda forumlara üye olarak bilgi alış verişinde bulunuyor, insanların tecrübelerinden yararlanırken, kendi tecrübelerini insanlara akatarıyorlar.

Haber alma, iletişimde olma gibi konularda her ne kadar sosyal medya etkin olsa da, bilgi alma konusunda hala forum sitelerinin revaçta olduğunu söyleyebiliriz.

Mesela;

Teknolojik bir ürün almadan önce internette araştırma yaparken mutlaka Donanımhaber forumlarındaki yorumlara göz atmışsınızdır. Ya da kedinizin cinsine göre nasıl beslenmesi gerektiğini Petarkadaş forumlarındaki hayvansever kişilerin paylaşımlarından öğrenmişsinizdir.

Bu yönüyle forum siteleri, internetteki teorik bilgilerin yanında tecrübe aktarımı işleviyle asla yok olmayacak platformlardır.

# Peki forum sitesi açmanın avantajları nelerdir?

Öncelikle forum sitesi sahibi olarak içeriklerinizi kendiniz üretmek zorunda değilsiniz. Sizin için gönüllü olarak içerik üreten yüzlerce, hatta binlerce üyeniz olacak. Size sadece kontrolü sağlamak düşecek.

İkincisi, çok çeşitli üye profillerine sahip olacaksınız. Üyelerinizin çeşitli olması, içeriklerinize gerniş bir bakış açısı kazandıracak. Çeşitli konularda farklı bakış açılarıyla üretilmiş, tamamen özgün içerikleriniz olacak. Böylece arama motorları tarafından daha çok sevileceksiniz.

Diğer bir konu da forum sitelerindeki sayfa görüntülenme sayıları. Normal bir sitede ziyaretçi ortalama üç içerik ziyaretinden sonra siteyi terkeder.

Fakat forum sitenizde, aramam motorlarından gelen ziyaretçiler dışında sadık ziyaretçileriniz de olur. Bu şekilde daha fazla sayfa görüntülemesi alırken, gelirleriniz de aynı oranda artar.

Tüm bunlar, bir forum sitesi açma için cazip sebepler.

Hangi Konuda Forum Sitesi Kurmak İstiyorsunuz?

Her kategoriyi bünyesinde barındıran, genel içerikli bir forum sitesi kurma düşünceniz varsa, tavsiyem hiç bulaşmayın.

Neden mi?

Forum aslında edebiyatta bir tartışma türüdür. Başkan ve moderatörler yönetiminde farklı grupların söz sırası alarak bir konu hakkında konuşarak tartışmaları esasına dayanır.

Sosyal medya alanındaki forumlar da aşağı yukarı aynı konsept doğrultusunda kullanılır. Gerçek hayattaki forumlarda belirli bir konuda tartışma düzenlenir.

Biri çıkıp da “Hadi toplanalım, aklımıza geleni konuşup tartışalım.” demez. Zaten insanları bir araya getiren; ilgilerini çeken konuların konuşulmasıdır. Katılım bu yönde sağlanır.

Genel, her kitleye hitap eden, her türlü konunun konuşulduğu forumlara katılımcı toplamak zordur. Yönetimi daha zordur. Başarı şansı düşüktür. Günümüzdeki genel forumların da artık yok olmaya yüz tuttuklarını görebilirsiniz.

Bu nedenle genel forum sitesi kurma yerine daha spesifik alanlara yönelmeniz, niş bir forum sitesi kurmanız, daha çok katılımcı bulabilmeniz açısından daha mantıklı olacaktır.

Böylece belirli bir konuya daha kolay odaklanabilir, konuya odaklı hedef kitlenizi daha kolay forum sitenize çekebilir, yönetici olarak forum sitenize daha kolay hakim olabilirsiniz. Tüm enerjinizi de sağa sola dağıtmak yerine tek bir yerde toplayarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

#Belirli bir konuya ya da belirli bir kitleye yönelik forum sitesi kurma, mutlak başarıyı yakalamak isteyenler için en doğru tercih olacaktır.

Evet, genel forum olarak önümüzde “frmtr.com” gibi başarılı bir örnek mevcut. 2004 yılında, internetin henüz yaygınlaşmaya başladığı bir dönemde kurulan bu forumun şu an 4 Milyon+ üyesi var.

Fakat buradaki hassas nokta, henüz facebook, twitter gibi sosyal medya anlayışının hakim olmadığı, Türkiye olarak içerik sıkıntısı çekilen, bireyler ve topluluklar arası iletişimin zayıf olduğu bir dönemde ortaya çıkması. Yani çeşmenin başını çoktan tutmuş bir oluşumdan bahsediyoruz. Ve açılmasından bu yana 2017 itibariyle 13 sene geçmiş.

O zamandan bu zamana bu site gibi bir çok genel forum kuruldu, bunlardan sadece bir iki tanesi ayakta kalabildi. Genel yerine özel konulara odaklı ya da spesifik kitleleri hedefleyen sitelerin daha başarılı olduklarını hepimiz görüyoruz. Mesela “Donanımhaber”. Mesela “WMAracı”. Ya da “ShiftDelete”…

Şu zamanda genel forum sitesi açmak çok da mantıklı bir iş değil diyebiliriz.

#Peki hangi konularda forum kurmalı? İşte size forum sitesi fikirleri;

Forum sitesi açma amacında niş konulara ya da belirli hedef kitleye yönelmek en mantıklısı demiştik. Bu konuda fikir oluşması açısında bir kaç örnek verelim:

> Bisiklet kullanmayı bir yaşam tarzı haline getirmiş kişilere ya da gruplara yönelik, bisiklet turu organizasyonlarının yapıldığı, bisiklet markaları, parçaları, aksesuarları gibi konularda bilgi verici ya da tartışma ortamı oluşturabilecek konulara yönelik forum sitesi kurma.
> Üniversite öğrencilerine yönelik bir forum sitesi kurma. Ödev paylaşımı, kitap veya makale paylaşımı, ikinci el ev eşyası satışı gibi konulara yer verilebilir. Hatta bunu daha da daraltarak belirli bir şehre yönelik üniversite forumu açmak, hedefi tutturma açısından daha başarılı olacaktır.
> Emlakçılara yönelik, şehirlere göre mülk fiyatlarının tartışıldığı, emlakçılar arası portföy paylaşımı yapıldığı bir emlakçı forum sitesi kurma.
> Ev hayvanlarına yönelik pet forum sitesi açma
> Belli marka cep telefonlarına ya da bilgisayarlara yönelik forum sitesi açma.
> Ünlü bir sanatçı ya da uzun soluklu olacağı kesin olan diziler için hayran forumu – fan club forum sitesi açma.
> Fitness, vücut geliştirme gibi alanlarda forum sitesi açma.
> Markaların ya da mağaza – marketlerin indirimlerine yönelik forum sitesi kurma.
> Java, C#, Phyton, PHP, Ruby, Matlab gibi popüler programlama dillerine yönelik forum sitesi kurma.
> Avukat, doktor, pilot, öğretmen gibi belirli meslek gruplarına yönelik forum sitesi kurma.
> WordPress, Joojmla, Xenforo gibi popüler web scriptlerine yönelik destek forum sitesi kurma.
> Balıkçılık, avcılık, atıcılık gibi doğa sporlarına yönelik forum sitesi açma.
> Kanatlı hayvan yetiştiricilerine yönelik (güvercin, kanarya vs.) forum sitesi açma.

Bunlar şu an aklıma gelenler. Toplulukları gözlemleyerek insanların hangi alanlara yoğun ilgi gösterdiklerine dair araştırmalar sonucunda daha onlarca niş konular, fikirler bulabilmeniz mümkün.

Forum Sitesi Açmak İçin Hangi Platformu Kullanmalısınız?

Forum scriptlerinden bahsediyorum.  Yani forum sitenizin alt yapısı. Forum sitesi yapmak için PHP, ASP, CSS, JS gibi programlama dillerini bilmenize gerek yok.

Forum sitenizi kurabilmeniz ve kontrol edebilmeniz için bahsettiğim programlama dilleriyle yazılmış ücretli ücretsiz pek çok script mevcut. Forum sitenizin ihtiyaçlarına göre bu scriptleri destekleyen yüzlerce eklenti ve tasarım harikası temalar da mevcut.

# Peki forum sitesi açmak için hangi yazılımları tercih etmeliyim?

Bu tamamen sizin hedeflerinize ve bu iş için ayırabileceğiniz bütçeye bağlı.

Tüm forum yazılımları -ücretli olsun, açık kaynak ücretsiz olsun- aynı amaca hizmet eder ve işlevleri aşağı yukarı hemen hemen aynıdır.

Tabi ki ekstra özellik, destek ve hızlı güncellemeler yönüyle ücretli yazılımlar bir tık daha öndedir. Ancak ücretsiz yazılımlar da asıl amacınıza hizmet edecektir.

# Benim tavsiyem;

Eğer bütçeniz sınırlı ise veya ilk etapta para yükü altına girmek istemiyorsanız, başlangıç olarak ücretsiz forum yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Sonradan içeriklerinizi kaybetmeden kolayca ücretli platformalara forum sitenizi taşımanız mümkün. Ücretli platformlar bu tür geçişlerde kayıp ve sorun yaşamamanız için gerekli araçları ve desteği sizlere sunuyorlar.

# Bilinen forum yazılımlarına bakacak olursak:

Ücretli forum yazılımlarının lideri vBulletin gibi görünse de, vBulletin ekibinden ayrılan bir kaç yazılımcının ortaya çıkardığı Xenforo, şu an için en iyi forum yazılımı olarak kabul edilmekte.

Ücretsiz forum yazılımda ise MyBB ve phpBB en çok kullanılan forum sistemleri.

#vBulletin: Uzun süredir pazarın lideri olan vBulletin, tema, eklenti ve kaynak konusunda avantajlı bir durumda. Türkiye’de en çok tercih edilen forum yazılı olan vBulletin, seo konusunda da Google’ın sevdiği forum yazılımlarından. Tabi bu ünü fiyatlarına da yansımakta.

#Xenforo2010 yılında vBullettin ekibinden ayrılan bir kaç yazılımcının kurduğu sistemin vBulletinden aşağı kalır yanı yok. Lisans fiyatı da diğer yazılımlara göre daha uygun. Son zamanlarda vBulletin’den Xenforo’ya geçen forum sayısı dünya çapında bakacak olursak ciddi seviyelerde. Bunun sebebinin vBulletin’in fiyat politikası ve katı tutumu olarak görülüyor.

#Woltlab Burninig Board: Alman WoltLab GmbH şirketine ait olan yazılım ülkemizde pek bilinmiyor. Kullanan kişi sayısı da bir elin parmaklarını geçmez. Aslında WBB sistemi diğer sistemlere nazaran daha güçlü, daha güvenlikli, daha disiplinli bir yazılımdır. Fakat şirketin Türkiye’de yeterli tanıtım ve pazarlama çalışmaması yapmaması, Türkçe dil desteğinin Almanya’daki gurbetçilerimizin zoruyla bir zahmet sisteme dahil etmesi gibi nedenlerden dolayı ülkemizde kullanılan bir yazılım değil. Buna bağlı olarak Türkçe kaynak bulmak da oldukça zor. Eğer iyi derecede Almanca ya da İngilizce biliyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim.

#phpBB: Bu da ücretsiz forum yazılımı alternatiflerinden biri. Dünya çapğında ciddi bir kullanıcya sahip. Profesyonel görünümlü temaları ve güvenlik açısından sağlam bir yazılım olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı dostu ara yüzü, yönetim kolaylığı gibi öne çıkan özellikleri mevcut. Keza ben de forum sitesi kurma işlemini bu yazılım üzerinden anlatacağım.

#MyBB: Türkiye’de en çok kullanılan ücretsiz forum yazılımı olan MyBB, ücretsiz ve açık kaynak olmasına rağmen ücretli alternatifi vBulletin’inden aşağı kalır bir yanı yok. Hatta seo gücünün diğer ücretli yazılımlardan daha sağlam olduğunu bile söyleyebiliriz.

#SMF: Ücretsiz forum yazılımlarından bir diğeri de SMF. SMF’de oldukça sağlam bir forum yazılımıdır fakat son zamanlarda nedendir bilinmez, bu yazılıma olan ilgi oldukça azaldı. Eklenti ve tema konusunda gelişme hızı oldukça düşen yazılım halen bazı büyük forum siteleri kullanmakta.

>> Şahsen ücretli yazılımlar için, İngilizce veya Almancanıza güveniyorsanız Woltlab Burning Board kullanmanızı tavsiye ederim. Değilse en iyi seçenek vBulletin olacaktır.

>> Ücretsiz tercih edecekseniz phpBB’den şaşmayın derim. Zira ben de forum nasıl kurulur konusunu anlatırken bu sistemi kullanacağım.

# Peki WordPress’e bağlı forum eklentileri?

WordPress işlevsel olarak forum sitesi mantığına terstir. İçerik odaklı siteler için üretilmiş bir alt yapıdır aslında wordpress. WordPress ile forum sitesi kurmak ise bir yük gemisini yolcu gemisi şeklinde tasarlamaya benzer.

Yama yapmak şeklinde de değerlendirebilirsiniz bunu. wordpress ile şirket sitesi kurmak, haber sitesi kurmak ya da blog kurmak oldukça mantıklıdır. Çünkü bu tür siteler ile gerçekleşmesi istenen işlevsellik wordpress alt yapısı ile tam oturur.

Bu tür sitelerde içerik üretimi tek elden çıkar. Forum siteleri ise interaktiftir. Binlerce hatta onbinlerce kişi aynı anda etkileşim halindedir. Dolayısı ile böylesine interaktif bir sistemi sağlıklı ve hızlı bir şekilde yürütmek için ise sadece bu sisteme özel yazılımlar kullanmanız gerekmektedir.

Forum Sitesi Açmak Nasıl ve Ne Kadar Kazandırır?

Forum sitesi açmanın, diğer tür sitelere göre en büyük avantajı sayfa görüntüleme sayısıdır. Forumlarda, diğer tür sitelerle karşılaştıracak olursak, tek bir tekil ziyaretçi ile maksimum sayfa görüntüleme sayısı daha çok olacaktır.

# Sayfa görüntülenme sayısının avantajı ise;

Tabi ki daha çok reklam gösterimine bağlı olarak daha çok kazanç elde etmenizdir. Adsense dışında Admatic , AReklam gibi gösterim bazlı ödeme yapan şirketlerden bu sayede ciddi gelirler elde edebilirsiniz.

Ayrıca forum siteleri, Google’ın sevdiği oluşumlardır ve Adsense Onaylatma şansınız daha yüksektir.

# Forum siteleri için alternatif bir gelir modeli ise;

Şirketlerle özel anlaşmalar yaparak, ilgili kategorilerinize şirketlerin konularını sabitleyebilir, tık başı ödeme ya da gelir ortaklığı modelleri ile de ekstra gelir elde edebilirsiniz.

Hele ki tematik bir forum sitesi açarsanız ve konuya ya da kitleye uygun reklamlar, tanıtımlar sunarsanız, gelir elde etmemenize imkan yok.

# Tüm bunların dışında;

Forumlar üyelik sistemi ile çalıştığı için, forumdaki premium içeriklere ulaşım için üyelerinize ücretli planlar sunarak da gelirlerinizi katlayabilirsiniz.

Tabi bunun planlaması iyi yapılmalıdır. Hitap edilen kitle iyi analiz edilmeli, sitenizin otoritesi dikkate alınmalı, üyelik ücretleri iyi düşülmelidir.

# Peki ne kadar kazanırım?

Tabii takdir edersiniz ki bunu söylemek oldukça güç. Hedef kitleniz, kategoriniz, üye sayınız, ziyaretçi sayınız gibi bir çok faktör söz konusu.

Sitenizi günde 5 bin kişinin ziyaret ettiğini ve ortalama 15 bin sayfa görüntülemesi aldığınızı varsayarsak, sadece Adsense geliriniz olduğunu düşünürsek aşağı yukarı günde 75 ila 100 TL gibi bir rakamları görebilirsiniz. (Bu rakamlar tamamen tahminidir.)

Bu noktada aslında iş size düşüyor. Pazarlama gücünüze bağlı olarak kazancınızın bir sınırı yok. Forum sitesi açma nın avantajlarını en iyi şekilde kullandığınızda çok yüksek rakamlara da ulaşabilirsiniz.

Forum Sitesi Açma Teknik Bilgi İster mi?

Hazır forum scriptleri, teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcıların bile kolayca forum sitelerini açabilmeleri için özel olarak yazılmışlardır. Zaten genel olarak scriptlerin amacı budur.

#Aynı WordPress alt yapılı site kurmak gibi forum kurma işlemi de teknik bilgi gerektirmez.

Yazılımlar sizi başından sonuna kadar yönlendiriyor. Normal bir bilgisayar programı kullanır gibi, tek satır kod bilmeden, teknik herhangi bir bilgiye sahip olmadan, sadece tıklayarak ve gerekli bilgileri girerek forum sitenizi kurabilecek ve yönetebileceksiniz.

Keza ilk kurulum için yazının devamında forum kurma resimli anlatım olarak detaylı bir şekilde rehberlik edeceğim.

Forum Sitesi Kurmak Ücretli mi?

Tabi forum açma işleminin ücretsiz yolları da var fakat bunlar sadece tecrübe kazanmak, işi öğrenmek, test yapmak amacıyla kullanılması uygundur. Ciddi projeler için ücretsiz forum sitesi açmak akıllıca bir seçim olmaz.

Forum sitesi kurmak ücretlidir.

Fakat gözünüz korkmasın; bu ücretler makul ölçülerde sadece domain ve sunucu (hosting) masraflarıdır. İlk etapta büyük rakamlar harcamanıza gerek yok. İlerleyen zamanlarda ihtiyaçlarınıza ve gelirlerinize bağlı olarak ödeyeceğiniz miktarlar sizin için hiç olacaktır.

# Forum sitesi açmanın maliyeti ne kadar?

Ücretsiz bir forum scripti düşünüyorsanız yıllık olarak 250 ila 350 TL arasında değişen bir tutar ödersiniz.

Eğer ücretli bir forum yazılımı düşünüyorsanız lisans satın almanız gerekmekte. Domain ve server masrafına ek olarak ilk başta script lisans ücreti ödeyerek ömür boyu kullanabilirsiniz. Lisans ücretleri yazılıma göre 140 $ ila 250 $ arasında değişiyor.

Fakat yazının başında da belirttiğim gibi öncelikle ücretsiz bir forum scripti ile başlayarak duruma göre ücretli yazılımlara geçiş yapabilirsiniz.

Adım Adım Forum Sitesi Kurmak

Gelelim teknik kısma. Yani kuruluma. Bundan sonrasında forum nasıl kurulur, forum sitesi nasıl açılır, forum sitesi yapma konularında adım adım sizlere rehberlik edeceğim.

Yapacağımız işlemleri başta özetlemek gerekirse;

#Öncelikle bir alan adı belirleyeceğiz. Daha sonra hosting ile birlikte alan adımızı satın alacağız.

#Bu işlemlerden sonra forum sitesi kurmak için kullanacağımız scripti belirleyeceğiz ve kurulumunu gerçekleştireceğiz.

#Kurulum sonrası forum sitemizin görünümü için bir tema belirleyip sitemize giydireceğiz.

Hazırsak başlayalım!

Hosting ve Domain Nedir?

Host ne demek? Domain ne demek? Yabancısı olduğunuz terimler olarak düşünebilirsiniz. Hemen açıklayalım;

Host: Forum sitenizin 7/24 yayın yapabilmesi için gerekli olan, bilgisayar benzeri bir yapıdır.

Bu nedenle sitenizi yüz binlerce kişiye rahatlıkla ulaştırabilecek sunucu çözümlerine ihtiyaç vardır. Forum açma işleminde asıl maliyet de hosting noktasındadır.

Dünya üzerinde yüzlerce hosting firması var. Biz forum sitesi kurmak için bu firmalardan birinden bir hosting alıp, forum sitemizi bu hosting üzerine kuracağız ve ziyaretçilerimize ulaştıracağız.

Domain: Diğer adı Alan Adı olan bu terim, forum sitenizin adı ve adresidir. Ziyaretçileriniz bu alan adını tarayıcılarının adres çubuğuna yazarak sitenize ulaşırlar. wpmavi.com gibi donanimhaber.com gibi…

Alan Adı Seçimi (Domain)

#Öncelikle forum sitenizin alan adını kafanızda belirleyin ve hemen ardından domain test etme – ( Buraya Tıklayarak ) adresinine giderek, en üst kısımda bulunan aratma kutucuğuna bu ismi yazarak, bu ismin daha önce başkası tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol edin.

ÖnemliBu noktada sadece alan adınızın başkası tarafından satın alınıp alınmadığını, yani müsaitliğini kontrol ediyoruz. Satın alma işlemi yapmıyoruz !

Sadece sorgulama yapın ve kafanızda belirlediğiniz domain isminin kayıt edilebilir durumda olup olmadığını öğrenin. Satın alma işlemini, hosting paketi ile birlikte yapacağız.

Forum Sitesi Kurma - Alan Adı Sorgulama

Forum Sitesi Kurma – Alan Adı Sorgulama

Domain seçimi ipucları;
Mümkün olduğunca .com uzantılı bir alan adı seçin
Telaffuzu kolay, anlaşılır ve tercihen kısa bir alan adı seçin
 Açacağınız forum sitesinin hedef kitlesiyle ya da forum sitesinde odaklandığınız konuyla alakalı bir alan adı seçin.
Kesinlikle akılda kalıcılık yaratacak, marka olabilecek ve hedef gruplarınızı ya da odaklandığınız konuyu çağrıştıracak bir alan adı seçin.

Alan adınızı belirleyip, sorgulama yaptınız ve sorulama sonucunda eğer karşınıza “Evet! Alan Adınız Kullanılabilir.” seklinde bir uyarı çıkarsa, bu sayfayı kapatarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz. ( Sepete Ekle DEMEDEN! – Satın almayı hosting ile birlikte bir sonraki adımda yapacağız. )

Uygun Alan Adı ( Forum Sitesi Nasıl Kurulur )

Uygun Alan Adı ( Forum Sitesi Nasıl Kurulur )

Eğer arattığınız alan adı daha önce başkası tarafından satın alındıysa da karşınıza Üzgünüz, ornek.com alınmış şekliden bir uyarı çıkacaktır. Bu durumda da arattığınız alan adının eğer .net veya .org gibi uzantıları müsait ise aynı ismin farklı bir uzantısını alabilir ya da alınmamış bir alan adı bulana kadar alan adı fikirlerinizi tekrar aratabilirsiniz.

Alınmış Alan Adı ( Forum Sİtesi Kurmak )

Alınmış Alan Adı ( Forum Sİtesi Kurmak )

Domain ve Hosting Satın Alma

#Öncelikle şunu belirteyim, hosting alacağımız şirketin wpmavi’ye, yani şu an okuduğunuz bloguma özel indirimi var. wpmavi’nin günde binlerce okuyucusu olduğu için wpmavi.com okuyucularına böyle bir indirim sunmuşlar. Ben de bunu sizlerle paylaşarak değerlendirmek istedim.

Normalde aylık en düşük 19 TL üzerinde satılan web hosting paketinin wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine gittiğinizde yıllık alımlarda tam yarı yarıya bir indirimin olduğunu göreceksiniz.

1-Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidiyoruz ve karşımıza farklı özelliklerde 3 adet hosting paketi çıkıyor.

Forum Sitesi Kurma - İndirimli Hosting Paketi

Forum Sitesi Kurma – İndirimli Hosting Paketi

# Başlangıç olarak Ekonomik paketi satın almanızı öneririm. Daha sonra ihtiyaçlarınıza göre bir üst paketlere geçiş yapabilirsiniz.

# Ayrıca wpmavi’ye özel olan indirim sadece Ekonomik paket için geçerli. Zaten forum sitesi kurma konusunda ilk etapta Ekonomik paket, fiyat ve performans açısından yeterli gelecektir.

2- Ekonomik paket için Sepete Ekle butonuna tıklayın. Ardıdan alan adı belirleme sayfasına yönleneceksiniz. Buradaki kutuya, forum sitemiz için daha önceden belirlediğimiz ismi, yani forumumuzun adresini giriyoruz. Akabinde Arama butonuna tıklıyoruz.

Forum Sitesi Kurma - Alan Adı Seçimi

Forum Sitesi Kurma – Alan Adı Seçimi

3- Bu işlemden sonra firma, belirlediğiniz alan adının daha önceden alınıp alınmadığını kontrol ediyor.

Forum sitesi açma için belirlediğiniz alan adı daha önce başkası tarafından satın alınmadıysa eğer karşınıza Evet! Alan Adınız Kullanılabilir. şeklinde bir  mesaj çıkacaktır.

Bu mesajı gördükten sonra Seçin ve Devam Edin butonuna tıklayarak diğer adıma geçiyoruz. Alan adı daha önce alındıysa başka bir alan adı belirlemeniz için firma sizi yönlendirecektir.

Forum Sitesi Açma - Alan Adı Uygunluğu

Forum Sitesi Açma – Alan Adı Uygunluğu

4- Devam et dedikten hemen sonra karşımıza forum sitesi açmak için alacağımız hosting ve domain fiyat ekranı çıkacaktır.

Eğer yıllık seçerseniz ( en az 12 ay ) firma size bir de 1 yıllık alan adını hediye ediyor

Ve toplamda ödediğiniz ücret herşey dahil yıllık 113,67 TL oluyor.

Sepetinizde, yani karşınıza çıkan ekranın sağ kısmında seçenkeleri, yani cPanel ile Ekonomi Linux barındırma ( 12 ay şeçili ) Godaddy Kurumsal E-Posta ve .Com (veya alternatif uzantılı ) Alan Adı Kaydı ( 1 yıl seçili ) olacak şekilde ayarladıktan sonra

Başka herhangi bir şeye dokunmadan direkt ekranın sol üst kısmında yer alan Hesap Oluştur butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçin. (Bu kısımda mantık olarak hosting ile domain sürelerini aynı seçiyoruz. Hostingi 1 yıl seçtiyseniz, domaini de 1 yıl seçin. Daha uzun süreli alacaksanız da yine host ve domain sürelerini aynı ayarlayın. )

Yıllık seçeneği bu ekran açılır açılmaz hosting için zaten varsayılan olarak gelecektir. Ancak domain 2 yıllık gelebilir. Dolayısı ile domain seçeğini bir yıllık seçerseniz, ücretsiz almış olursunuz.

Forum Sitesi Kurma - Hosting Domain Fiyat Tablosu

Forum Sitesi Kurma – Hosting Domain Fiyat Tablosu

5-Ardından firma sizi üyelik ekranına yönlendirecektir. ( Hemen alttaki resimde olduğu gibi. )

Forum sitesi kurma işleminde hosting firmasında oluşturacağınız hesabınız için e-mail – şifre ve sizin belirlediğiniz bir pin kodu girip, hesap oluştur butonuna tıklayın.

Forum Sitesi Kurma - Yeni Hesap Açma

Forum Sitesi Kurma – Yeni Hesap Açma

6- Hesap oluşturulur oluşturulmaz firma sizi tekrar sepet ekranına üyelik girişi yapmış bir şekilde yönlendirecektir.

Ve bu ekranın sol kısmında Fatura Bilgileri sekmesinin altına bulunan isim, soyisim, tel, adres gibi bilgilerin tarafınızca doldurulması istenecek. Bu bilgileri doldurduktan sonra Kaydet butonuna tıklayarak devam edin.

Forum Sitesi Kurma - Ödeme Ekleme

Forum Sitesi Kurma – Ödeme Ekleme

7- Ardından ise karşınıza yine ekranın sol kısmında kredi kart bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran çıkacaktır. Kart bilgilerinizi girip, Kaydet butonuna tıklayın.

#Dip Not: Ödeme için kredi kartınızın ( Mail order’a ve yurt dışına açık olması gerekmekte, değilse bankanız ile görüşüp açtırabilrisiniz. ) ya da yurtdışı alışverişlerine açık Banka Kartı (Debit Kart) kullanabilirsiniz.

Forum Sitesi Kurma - Ödeme Bilgilerini Girme

Forum Sitesi Kurma – Ödeme Bilgilerini Girme

8- Ve son olarak firma sizden tüm fatura ve ödeme bilgilerinizi kontrol etmenizi istediği bir sayfaya yönlendirir. Bu sayfada girdiğiniz tüm bilgilerinizi kontrol edin ve eğer bir yanlışlık yok ise, Satın Alma İşlemini Tamamla butonuna tıklayarak ödemeyi gerçekleştirin.

Forum Sitesi Nasıl Açılır? - Ödeme Bilgileri Kontrolü

Forum Sitesi Nasıl Açılır? – Ödeme Bilgileri Kontrolü

9- Eğer yaptığınız ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleştiyse, firma sizi teşekkür sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfayı gördüğünüzde ödemenin tamamlandığını anlayabilirsiniz.

Forum Sitesi Açma - Ödeme Tamamlandı

Forum Sitesi Açma – Ödeme Tamamlandı

10- Tabii mail adresinizi doğruma için firma satın alma gerçekleşir gerçekleşmez bir de size mail gönderecektir. Hesap oluştururken verdiğiniz mail adresinizi kontrol edin ve gelen mail içeriğine girip, e-postanızı doğrulayın.

Forum Sitesi Kurma İçin Mail İle Alan Adı Doğrulama

Forum Sitesi Kurma İçin Mail İle Alan Adı Doğrulama

Forum sitesi açma için domain ve hosting alma işlemleri bu kadar.

Şimdi ise sırada aldığımız bu alan adı ve hosting üzerine forum scripti olarak ücretsiz bir forum yazılı olan phpBB yazılımını kuracağız. 

Yani sonra forum sitesi nasıl açılır, forum sitesi nasıl kurulur, forum sayfası nasıl yapılır gibi sorularınızın tamamını bu kısımda bulacaksınız.

Forum Sitesi Açma İçin Forum Yazılımı Kurma

Forum sitesi kurmak işlemini hosting aldığımız firmanın yönetim panelinden yapacağız. Yukarıdaki işlemlerde mailinize gelen onaylama işlemini hallettisyseniz, hesabınıza tekrar giriş yapın.

1-Hosting aldığımız firmanın sitesine gidip, anasayfanın sağ üst köşesindeki isminizin bulunduğu üyelik kısmına tıklayın. Açılan pencereden Hesabımı Ziyaret Et butonuna basın.

Forum Sitesi Kurma İçin Hesabıma Git

Forum Sitesi Kurma İçin Hesabıma Git

2-Ardıdan karşınıza alan adlarının, hosting paketlerinin vs. yönetildiği bir panel çıkacaktır. Bu panelden cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma kısmının yanında bulunan yeşil Kurulum butonuna tıklayın.

Forum Sitesi Açma - Hosting Yönetimi

Forum Sitesi Açma – Hosting Yönetimi

3-Kurulum butonuna bastıktan sonra karşınıza yönetmek istediğiniz hosting paketi için, yani kurulumunu yapacağımız cPanel için alan adı seçme kısmı çıkacaktır.

Bu ekrandan biraz önce satın aldığınız domain adresinizi seçin ve İleri deyin. Böylece alan adınız hostinge bağlanacak.

# cPanel, hostunuzu yönetmenizi sağlayan bir yönetim panelidir. Forum sitesi kurma için cPanel panelini detaylıca bilmenize gerek yok. Lazım olan her şeyi anlatıyor olacağım. Kurulumu yapmanız yeterlidir.

Forum Kurma - Alan Adını Hostinge Bağlama

Forum Kurma – Alan Adını Hostinge Bağlama

4-Sonraki ekranda bir veri merkezi seçmemiz istenecek. Bu kısmı Avrupa olarak seçip İleri butonuna basın.

Forum Sitesi Açma - Veri Merkezi Seçimi

Forum Sitesi Açma – Veri Merkezi Seçimi

5- Veri merkezi seçiminden hemen sonra ise kurulacak cPanel için kullanıcı adı ve şifre belirleme ekranı çıkacaktır. Bu ekrandan bir kullanıcı adı ve şifre belirleyip, İleri butouna tıklayın.

Not:Eğer bu adım karşınıza çıkmaz ise, bir sonraki adım ile devam edin. Bazen firma cPanel kullanıcı adı ve şifresini otomatik atıyor. Eğer sizin de karşınıza bu adım çıkmadı ise, bilgileriniz otomatik atanmış demektir. Yazının devamında bu bilgilere nereden öğreneceğinize değiniyor olacağım zaten.

Forum Sitesi Açma - cPanel İçin Kullanıcı Adı ve Şifre Belirleme

6-Karşınıza bir wordpress sitesi oluşturun diye bir seçenek çıkacak. Bu seçeği ise Hayır, şimdi değil şeklinde cevaplayarak Son butonuna tıklayın.

Bu otomatik bir mesajdır. Biz bir wordpress sitesi değil, forum sitesi kuracağımız için direkt bu adımı atlıyoruz.

Forum Kurma İçin Manuel Kurulum

Forum Kurma İçin Manuel Kurulum

7- Son butonuna bastıktan hemen sonra cPanel kurulumu başlayacaktır. Bu kurumlum biraz zaman alacaktır. Bittiğinde ise karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi bir ekran gelecek. Panota Git butonuna tıklayarak bir sonraki adıma devam edin.

Forum Sitesi Kurma - cPanel Kurulumu Tamamlandı

Forum Sitesi Kurma – cPanel Kurulumu Tamamlandı

8- Ardından karşımıza bir çok bilgi içeren bir pano ekranı gelecektir. Biz bu adımda sağ en üst köşede bulunan cPanel Yöneticisi butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Ancak bu ekranda bilmenizi, aklınızın bir köşesine yazmanızı istediğim bilgiler mevcut;

Öncelikle bu ekrana her zaman şu yolu takip ederek ulaşabilirsiniz: Firmaya Üyelik Girişi >> Sağ üst köşede bulunan kullanıcı adına tıklama >> Ürünlerim >> Web Hosting Sekmesi >>cPanel ile Ekonomik Linux Barındırma seçeneğinin en sağında bulunan Yönet Butonu sizi bu ekrana tekrar getirecektir.

Önemli bilgilere gelince: Bu ekranda hem FTP hem de cPanel kullanıcı bilgileriniz mevcut. ( Bu arada öğrenmek isterseniz: FTP nedir? yazıma bakabilirsiniz )

FTP Sunucu Adı:Bu ekranda Hesap sekmesi altında bulunan IP adresidir.
FTP Kullanıcı Adı:Bu ekradan Ayarlar sekmesi altında bulunan cPanel oturum açma bilgisi.
FTP Şifresi:Bu ekranda Ayarlar sekmesi altında bulunan Şifredir.  ( Bu şifre varysaılan olarak atanır. Siz bu kısmın yanında bulunan değiştir butonuna tıklayarak, kendinize yeni bir şifre atayın ve bir kenara not edin. )

cPanel bilgileri ise FTP bilgileri ile aynıdır. cPanel için ise sadece kullanıcı adı ve şifre bilgisine ihtiyaç duyacaksınız.

cPanel Kullanıcı Adı:Bu ekradan Ayarlar sekmesi altında bulunan cPanel oturum açma bilgisi.
cPanel Şifre:Bu ekranda Ayarlar sekmesi altında bulunan Şifredir. ( Bu şifre otomatik atanır. Siz bu kısmın yanında bulunan değiştir butonuna tıklayarak, kendinize yeni bir şifre atayın ve bir kenara not edin. )

Forum Sitesi Kurma - cPanel Yöneticisine Git

Forum Sitesi Kurma – cPanel Yöneticisine Git

Buraya kadar hostumuzun yönetim panelini kurmuş olduk. Şimdi gelelim yönetim panelimizi kullanarak forum sitemizi kurmaya.

9-cPanel Yöneticisi butonuna tıkladığımızda cPanel’e ulaşmış olmamız lazım. Ana sayfada altlara doğru Web Uygulamaları bölümü mevcut. Buradan phpBB Forum uygulamasına tıklıyoruz.

Not: Eğer sizde cPanel kısmı Türkçe ise İngilizceye ya da İngilizce ise Türkçe’ye cPanel yönetiminde üst kısımda bulunan Settings ( Ayarlar ) >> Change Language (Dil Değiştir) >> Select Language ( Dil Seç ) >> Türkçe / İngilizce >> Change (Değiştir) butonuna tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Forum Sitesi Kurma - phpBB Forum

Forum Sitesi Kurma – phpBB Forum

10- Açılan sayfanın sağ üst tarafındaki bu uygulamayı kur butonuna tıklıyoruz.

Forum Sitesi Açma - Uygulamayı Kur

Forum Sitesi Açma – Uygulamayı Kur

11- Önümüze forum kurma için gerekli alanları doldurmamız gerekn bir form çıkıyor. Başlık başlık bunları dolduralım:

# Lokasyon

Domain: Kullanacağımız site adresimizi seçiyoruz. Burada iki versiyon mevcut. Adres başında [www] olanı ve olmayanı. Günümüzde site adresinin başında [www] olup olmaması pek fark yaratmıyor. Burada tercih tamamen size kalmış. Ben başında [www] olmayan versiyonu seçiyorum.

Dizin (isteğe Bağlı): Forum siteniz direk http://siteniz.com adresine kurulsun istiyorsanız bu kısmı boş bırakın. Böylece kullanıcılarınız site adresinizi yazdığında direk forum sitenize girecek. Yani ziyaretçilerinizi forum sitenizin indexi karşılayacak.

Eğer buraya forum gibi bir kelime yazarsanız, forum sitenizin adresi http://siteniz.com/forum olacak. http://siteniz.com adresine girenler, eğer ana dizine bir index oluşturmadıysanız, boş bir sayfa görecekler ve forum sitenize ulaşamayacaklar.

#Bu dizin durumu, iki sistem kurulumu için başvurulan bir yöntemdir. Mesela siz bir blog açtınız. Blogunuza bağlı bir de forum siteniz olsun istediniz. Ana dizinde blogunuz varsa, alt dizine de forum sitenizi kurar, ana sayfanızdan yönlendirme yaparsınız.

Kafanızın karışmaması için fazla detaya girmiyorum. Amacımız sadece forum sitesi kurma olduğu için bu kısmı boş bırakalım.

Forum Sitesi Kurma - Lokasyon Ayarları

Forum Sitesi Kurma – Lokasyon Ayarları

# Versiyon

Versiyon: Hangi sürümün yanında Tavsiye yazıyorsa onu seçin. Böylece forum yazılımımız olan phpBB’nin en son sürümü kurulmuş olacak.

Dil: Turkish seçiyoruz.

Diğer seçenekler olduğu gibi kalabilir.

Forum Sitesi Açma - Versiyon Ayarları

Forum Sitesi Açma – Versiyon Ayarları

# Ayarlar

Yönetici Adı: Bu yönetici adı, forum sitenize ve forum sitenizin yönetim paneline giriş için kullanacağınız addır. Admin, Yönetici, Kurucu gibi isimler girebilirsiniz. Kendi isminizi de girebilirsiniz.

Yönetici Şifresi: Güvenliğiniz için güçlü bir şifre seçmeyi unutmayın.

Yönetici E- : Buraya e-posta adresinizi giriyorsunuz.

Site Title: Forum sitenizin ismini ne olarak belirlediyseniz onu yazıyorsunuz.

Forum Açma - Yönetici Ayarları

Forum Açma – Yönetici Ayarları

# Gelişmiş

Burayı olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Formu doldurduktan sonra sağ alt köşede bulunan Kur butonuna tıklıyoruz.

Forum Sitesi Açma - Kurulum

Forum Sitesi Açma – Kurulum

12- Bu aşamada forum sitemizi çalıştıracak olan dosyaların yüklenmesi, veri tabanının oluşturulması gibi işlemleri sistem otomatik olarak yapıyor. İşlemlerin tamamlanması için bir müddet bekliyoruz.

Forum Sitesi Kurma - Otomatik Kurulum

Forum Sitesi Kurma – Otomatik Kurulum

13-Kurulum tamamlandıktan sonra açılan sayfadan forum adresinizi ve giriş yapacağınız adresi görebilirsiniz.

Forum Sitesi Açma - Adresler

Forum Sitesi Açma – Adresler

14-Giriş adresinize tıklayarak belirlediğiniz yönetici adı ve şifrenizi girin. Giriş yaptıktan sonra ana sayfanın en altındaki Yönetici Kontrol Paneli yazısına tıklayarak forum sitenizin yönetim paneline ulaşabilirsiniz.

Forum Sitesi Kurma - Yönetim Kontrol Paneline Giriş

Forum Sitesi Kurma – Yönetim Kontrol Paneline Giriş

Böylelikle forum sitesi kurma işlemini tamamlamış bulunuyoruz. İşlem tamamdır! Artık sizin de bir forum siteniz var! Kategori ve alt kategorileriniz, kullanıcı gruplarınız, kullanıcı izinleriniz gibi ayarlamaları yönetici panelinizden yapabilirsiniz.

Forum Sitesi Kurma Tasarım Aşaması

Forum nasıl kurulur, forum sitesi nasıl açılır öğrenmiş olduk.

#Forum sitemiz şu an tüm dünyaya açık durumda. Forum sitemizin hem ön yüzüne hem yönetici paneline ulaşabilir durumdayız.

Sıra geldi kurduğumuz forum sitemizi tamamıyle profesyonel bir görünüme kavuşturmaya. Bunun için hazır olarak tasarlanmış temalar kullanacağız. phpBB forum sisteminde temalar için Stil terimi kullanıldığını belirteyim.

Piyasada phpBB için ücretli ücretsiz bir çok stil bulmak mümkün. Her ne kadar ücretsiz stiller cazip gelse de profesyonel bir görünüm için ücretli temalara yönelmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Zira ben de yazının devamında ücretli bir stil kurulumu yapacağım. Tema giydirme işlemi ücretli – ücretsiz farketmiyor, hepsi aynı şekilde kurulabiliyor.

#Anlatım için hız ve işlevsellik konusunda gayet iyi olan ForumUS temasını kullanacağım. İnceleme için temanın demo sayfasına gidebilir, tema satın alma süreçleri gibi bir çok konuda bilgi almak için de Themeforest’ten Tema Almak başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ya da benim kullandığım ücretli temaya alternatif olarak şuradan diğer temaları da inceler ve hangisi hoşunuza giderse kurduğunuz forum sitesine onu da giydirebilirsiniz.

# Tema seçimi yapmadan önce, yükleyeceğiniz stilin phpBB sürümüne uygun olmasına dikkat edin. Biz phpBB’nin son sürümü olan 3.2.0 versiyonunu kurduk. Yükleyeceğiniz stilin açıklamalarına bakarak bu sürüme uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Aksi taktirde stil yüklemesi başarısız olacaktır.

#Tema giydirmeye geçmeden önce, hostingimizde bulunan forum sitemizin dosyalarına ulaşabiliyor olmamız gerekiyor.

Bunun için FTP ile hostingimizin dizinlerine ulaşacağız. Bunu da FileZilla isimli bir programla yapacağız. FTP’ye bağlanmak ve FileZilla Kullanımı yazımıza giderek konu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

#FTP giriş bilgileriniz, cPanel giriş bilgilerinizle aynıdır. Filezilla’daki:

Sunucu kısmına ftp.siteniz.com (başında ftp. olacak)
Kullanıcı Adı kısmına cPanel’e giriş için kullandığınız kullanıcı adı
Parola kısmına yine cPanel’e girerken kullandığınız şifreyi

yazıp giriş yapıyoruz.

Forum Sitesi Kurma - FTP Bağlantısı

Forum Sitesi Kurma – FTP Bağlantısı

FTP girişimizi yaptık. Şimdi adım adım tema giydirme işlemlerini yapalım.

1-Forum sitemize yükleyeceğimiz stil kurulum dosyalarını stili themefores’tan satın altıktan sonra masaüstümüze indiriyoruz. zip formatında inen stil dosyasını zipten masaüstüne çıkarıyoruz.

Bizim tema dosyamızı içinde iki adet klasör mevcut. Biri temanın döküman dosyalarını içeren klasör, diğeri ise main_files_v1.5 isminde esas tema dosyalarının bulunduğu klasör. Sadece bu dosyayı zipten çıkarmamız yeterli olacaktır.

Forum Sitesi Kurma - Stil Dosyalarını Çıkarma

Forum Sitesi Kurma – Stil Dosyalarını Çıkarma

2- Stil yapımcısı phpBB’nin 3.1 ve 3.2 sürümleri için ayrı ayrı stil dosyaları hazırlamış. Biz 3.2 sürümünü kurduğumuz için bu sürüme uygun klasörün içindeki tema klasörlerini sunucumuzdaki stil klasörünün içine atacağız.

Bunun için FileZilla programını açıp FTP ile sunucumuzun dosyalarına ulaşıyoruz. Sırasıyla public_html > styles yolunu izliyoruz.

Forum Sitesi Açma - Styles Klasör Yolu

Forum Sitesi Açma – Styles Klasör Yolu

3-Tema dosyasındaki phpbb-3.2.0 içindeki klasörlerin hepsini styles klasörünün içine sürükleyip bırakıyoruz. Aktarma işlemi biraz uzun sürebilir.

Forum Sitesi Kurma - Stil Dosyalarını Sunucuya Aktarma

Forum Sitesi Kurma – Stil Dosyalarını Sunucuya Aktarma

4- Aktarma işlemi bittikten hemen sonra forum sitemizin yönetim paneline giriyoruz.

Yukarıdaki menüden Özelleştir sekmesine tıklıyoruz. Soldaki yan menüden Stil Kur yazısına tıklıyoruz. Az önce yüklediğimiz temalarımız önümüze geliyor.

Bizim yüklediğimiz temanın dört ayrı versiyonu mevcut. İstediğimiz bir tanesinin önündeki Stil kur yazısına tıklayarak tema kurulumunu sağlıyoruz. İsterseniz tüm temaları işaretleyerek alttaki Stiller kur butonu ile versiyonların hepsinin kurulmasını sağlayabiliriz.

Forum Sitesi Kurma - phpBB Stil Kurulumu

Forum Sitesi Kurma – phpBB Stil Kurulumu

5- Kurulum bitince temamızı aktif etmek için ise Kurulmuş stiller listesine dön yazısına tıklıyoruz. Açılan sayfadan kurduğumuz temanın karşısındaki Detaylar yazısına tıklıyoruz.

Forum Sitesi Kurma - phpBB Stil Aktif Etme 1

Forum Sitesi Kurma – phpBB Stil Aktif Etme 1

6- Seçeneklerden Varsayılan Stil Yap seçeneğini Evet olarak işaretleyip Gönder butonuna basıyoruz.

Forum Sitesi Kurma - phpBB Stil Aktif Etme 2

Forum Sitesi Kurma – phpBB Stil Aktif Etme 2

7- Gönder butonuna bastığımızda tekrar stil listesinin olduğu sayfaya geleceğiz. Buradan diğer temanın karşısındaki Deaktifleştir yazısına tıklıyoruz.

Forum Sitesi Kurma - phpBB Stil Aktif Etme 2

Forum Sitesi Kurma – phpBB Stil Aktif Etme 3

Böylece yüklediğimiz tema aktif olmuş oluyor. Artık forumumuz profesyonel bir görünüme sahip. Aşağıdaki görselden kurduğumuz forum sitesinin ham halini görebilirsiniz.

Forum Sitesi Kurma - Kurduğumuz Forumun Görünümü

Forum Sitesi Kurma – Kurduğumuz Forumun Görünümü

Bundan sonra yapacağınız ana ve alt kategorileri açma, kullanıcı grupları oluşturma, kullanıcı izinlerini ayarlama vs. gibi detayları phpBB Türkiye Destek sitesinden yardım alarak halledebilirsiniz.

Forum sitesi kurma işlemi bu kadar. Forum siteniz hayırlı uğurlu olsun. Forum sitesi nasıl açılır konusunda rehberlik etme amacıyla elimden geldiğince detaylıca anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle…


Umarım Forum Sitesi Kurma: Adım Adım Forum Kurma | Forum Nasıl Kurulur başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Forum Sitesi Kurma: Adım Adım Forum Kurma | Forum Nasıl Kurulur” ile ilgili yorumlar;

 1. Alper Yavuz dedi ki:

  helal sana kardeşim. çok güzel olmuş. eline ve emeğine sağlık. sayende 4 gündür uğraşıp yapamadığım şeyi, 2 saatte yaptım. Bir çok eksiğim var ama sırayla deneyerek öğreneceğim.

 2. Levon dedi ki:

  Merhaba.
  Ben sizi çok severek takip ediyorum ve sitemide hep sizlerin verdiği bilgi sayesinde kurdum.
  Ben şuan siteme forum kısmı eklemek istiyorum fakat aklımda 3 tane soru mevcut yanıtlarsanız veya yardımcı olacak arkadaşlar varsa çok sevinirim :)

  1- Web siteme forum eklemek için domain ve hosting’i ayrı mı satın almam lazım? Yani dahili ana web sitemin bulunduğu hostum üzerinden yapabilir miyim?
  2- Eğer tek hosting üzerinde hem web sitemi hemde forum kısmını kullanırsam sitem yavaşlar mı?
  3- Mybb yazılımı ile Ultimate Member kullanacağım. Ultimate Member eklentisi Mybb ile uyumlu çalışıyormuş. Eğer host ve domainleri ayrı kurarsam bunu uyumlu hale getirmemiz mümkün olur mu ?

  Kusura bakmayın cahilliğime verin. Dediğim gibi ben sizler kadar profesyönel değilim hatta hiç değilim :) Bu sebeple cevabınız benim için çok önemli.
  Şimdiden çok teşekkürler :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   1- Tüm sorularınızı okuduğumda bu soruya verilecek ne sağlıklı cevap aynı host üzerinden kurmanız. Hatta sub domain bile değil direkt alt dizin olarak kurmanız. Siteniz.com ve siteniz.com/forum gibi.
   2- Siteniz genel anlamda yavaşlamaz. Sitenizin her bir sayfası birbirindenn bağımsız dolum hızlarına sahiptir. Sadece genel hatları ile kod ağırlığınız biraz daha fazla olur hepsi bu.
   3- Ayrı kurarsanız uyumlu hale gelmez diye tahmin ediyorum. Entegrasyon için aynı veritabanı kullanılması gereklidir diye düşünüyorum. Yoksa nasıl bağlantı kurulabilir ki.

 3. mustafa dedi ki:

  Üstad artık insanların nete cepten girdiğini düşünürsek, forum sitesi açıldıktan sonra bunu app haline getirmenin en kolay ve ucuz yolu nedir? Veya direkt “forum app” gibi bir olay var mı? Çünkü artık insanlara telefonunda da olsa bir site ismini taracıya girip sonra forum sitesini açıp şifre girerek katılmak vs mantıklı gelmiyor. Bu işlemler yerine nasıl olur da app açar gibi forumu açmalarını sağlayabiliriz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam web sitelerini app haline dönüştüren şirketler veya bu konuda freelance çalışan kişiler var. O tür kişilere yaptırabilirsiniz bunu. Ama bence belirli bir popülerite yakalanana kadar buna hiç gerek yok. “Çünkü artık insanlara telefonunda da olsa bir site ismini taracıya girip sonra forum sitesini açıp şifre girerek katılmak vs mantıklı gelmiyor.” kısmına çok katılmıyorum.

 4. dedeadem dedi ki:

  benim küçük bir sorum olacak cevaplarsınız mutlu olurum
  ben bu video izleyerek kurulumu yaptım en güncel forum 3.2.4 kurdum önerilir diyordu zaten
  sizinki 3.2.2 idi ForumUS | Duyarlı phpBB 3.2.2 temada bu sürümü mü destekliyor yoksa 3.2.4 destekler mi sıkıntı yaşarmıyım şimdiden tşkler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Fark etmez hocam. Alt sürümü olduğu sürece sorun çıkartır ama üst sürümlerle hep uyumlu olur.

 5. bora dedi ki:

  merhabalar,bende forum sitesi kurmak üzereyim natro kullanmaktayım ve en az 20 tane sitem var içeride.phpbb forum uygulamasını kurmak istiyorum şuan bir sürü sitemin için boş bu boşlardan birisinin içine nasıl kurabilirim yoksa illa domain almak zorunda mıyım

 6. kerem dedi ki:

  merhaba,
  İnternette araştırdım fakat stillerin özellikleri ile alakalı bir kaynak bulamadım. Forumus dışında önerebileceğiniz başka bir stil var mı

  1. Burak Oran dedi ki:

   Önerdiğim stilleri nereden nasıl bualcağınızı hem yazımda hem de vidomda söyledim diye hatırlıyorum ben.

 7. BERK dedi ki:

  Üstad tüm bu işlemleri Mac üzerinde yapmamda işletim sistemi tarafında beni engeleyecek bir sorun olur mu ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam. Sizin kullandığınız cihazın işletim sistemin hiç bir önemi yok. Siz aldığınız hosting serverı üzerinden işlemleri yapıyorsunuz.

 8. ggirisim dedi ki:

  merhaba,
  yazılarınız sayesinde bende bu işe girişmeye karar verdim.
  dediğiniz gibi sadece genel bilgisayar kullanımı hakkında bilgi sahibiyim diğer detaylar hakkında çok bir bilgim yok.
  bu forum temalarına konu reyting alanı, yazar reyting alanı, değerlendirme görselleri, canlı sohbet tarzında alanlar ekleyebiliyor muyuz acaba?
  bilgi verebilirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tam emin değilim hocam. Yani bazı özelleştirmeler elbette yapılıyor ancak bu özelleştirmeler kullandığınız forum yazılımı için üretilen eklentiler ile sınırlıdır diye düşünüyorum.

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba dünde yazmıştım cpanel üzerinden phpbb forum kurmuştum ancak giriş yapamıyordum. ve sorunu başka bir forum uygulaması kurarak düzelttiğimi söylemiştim. Kurduğum forum uygulaması mybb forum. şimdiki sorunum ise godaddy üzerinden kurduğum bu mybb forum uygulamasına Türkçe dil paketini kuramıyorum. dosya yöneticisi sayfasından mybb nin kurulu olduğu bölümü bulamıyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Malesef, yazımda anlatımını yaptığım forum scripti dışında diğer scriptler hakkında pek bir tecrübem yok. Size, yazımda anlattığım scripte php sürümünü hallederek dönemenizi, kurulumu ve kullanımı bu script üzerinden yapmanızı tavsiye ederim.

 10. Mehmet dedi ki:

  problemi başka bir forum uygulaması kurarak çözdüm dediğiniz gibi php de bir sıkıntı varmış. onu kaldırıp bir başka uygulama kurunca düzeldi. ilginize teşekkür ederim.

 11. Mehmet dedi ki:

  Merhaba cpanel üzerinden phpbb forum kurdum ancak giriş kısmına tıkladığımda yönetici adı ve şifremi kabul etmiyor defalarca kontrol ettim yanlış mı giriyorum diye ama doğru girdiğime eminim şifremi unuttuma tıklayıncada benden istediği bilgileri veriyorum ama bu seferde Girilen e-posta/kullanıcı adı bilgisi bulunamıyor. uyarısı veriyor. haliyle yönetici panelimde görünmüyor. defalarca kaldırıp tekrar kurdum ama sonuç aynı. nerde yanlış yapmış olabilirim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu problemi daha önce başka bir ziyaretçim daha yaşamıştı diye hatırlıyorum hocam. Zannediyorum probemin oluşma sebebi php sürümündendi. Çözümü üstteki yorumlarda olması lazım. Bir bakın isterseniz.

 12. yeni bir kullanıcı dedi ki:

  Peki kanunda şöyle bir madde var : “Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu
  Kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında Başkan tarafından on bin
  Türk Lirasından yüz bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir” .
  Yer sağlayıcılığı bilidirmi nedir? BTK ya mı başvurmak gerekiyor? Bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Tekrar teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam neyin yer sağlayıcısı ? Yer sağlayıcılıktan kimler kast ediliyor ? Burada yer sağlayıcılıktan kasıt hosting firmaları olmasın ? Her web sitesi kuran btk’ya mı başvuracak ? Hiç öyle bir şey olduğunu zannetmiyorum.

 13. yeni bir kullanıcı dedi ki:

  Merhaba
  Yazınız çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederiz. Benim sorum konunun hukuki boyutu ile ilgili. Bu yolla açtığımız forum sitesinde yer sağlayıcı olarak trafik bilgilerine ulaşabiliyor muyuz ? Bunun için sizin gösterdiğiniz adımlar dışında almamız gereken lisans ve ya takip etmemiz gereken bir yönetm var mı ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabi ki ulaşabiliyorsunuz hocam. Sadece trafik bilgisine de değil. Sitenizi ziyaret eden kişilerin her türlü bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Hangi cihazla girmiş, mobil mi masaüstü mü, nereden girmiş, saat kaçta girmiş, ne kadar zaman harcamış sitede, hangi sayfaları ziyaret etmiş vs. hatta ip bilgilerine dahi ulaşabiliyorsunuz. Bu tüm siteler için bu şekilde. Bunun lisanslık veya hukuki bir durumu yok. Keza bu tür bilgiler elinizde olmalı ki, yarın bir gün forum siteniz üzerinden savcılık şikayetleri olursa, savcılık sizden suç işleyen kişinin io adresini ve log kayıtlarını isteyecektir ki siz de verebilin. İstatistik yönünün sitenize entegre ettiğiniz google ürünü olan google analytics ile takip edebiliyorsunuz. Log kayıtları ( ip vs ) ise hosting firmanız tarafından tutuluyor.

 14. beni tanımazsın dedi ki:

  Abi 5000 kelime yazmışsın rakip yazı yazcam seni nasıl geçeyim söyle bana?

 15. Mustafa dedi ki:

  Peki xenforo lisansı alsam bazı ana başlıkları kendi istediğime göre modifiye edecek eklentiler bulabilir miyim? Örneğin alım satım başlığının altına fiyat yazacak boşluk, ürün türünü seçmeleri için ve alım mı satım mı olduğunu seçmeleri için aşağı açılan seçim paneli gibi şeyler olabilir mi? Ya da zenforoda klasik forum görüntüsünün dışına çıkabileceğim modern eklentiler bulmak kolay olur mu?

 16. Mustafa dedi ki:

  Burak bey bir sorum olacaktı size iletişim bölümünden yazdım ama sanırım ulaşmadı.Aklımda bir site açma fikri var belli kategoride olduğu için forum sitesi daha uygun görünüyor.Fakat forum yazılımlarının temaları vbulletin vs wordpress gibi modern görünmüyor.Eski yılları hatırlatan klasikten dışarı çıkmıyor sanki.Ama wordpress de forum uygulamalarına uygun olmadığını belirtmişsiniz.

  Kafamdaki projede 3 veya 4 ana başlıktan fazlası olmayacak.Firmalar, Alım satım, Genel paylaşım tarzında sadece 3 veya 4 ana başlık olacak.Ama forumda gönderi ve özellikle de resim paylaşmak facedeki gibi basit olsun istiyorum.Ayrıca facebook ile giriş yapma butonu olsun ve açılan postlara yazılan yorumlarda like-dislike butonu, sosyal medyada paylaşma butonu olsun istiyorum.Anasayfada yeni açılan konuların akış ekranı, canlı toplu chat ekranı üyelere yeni duyuru olacağı zaman sayfanın en başında başında belirgin çıkan bir yazı çıkması gibi özellikler.Sitede özellikle üyelerin resim ve videolu gönderiler paylaşması ön planda olacak.Sizce yine de xenforo mu seçmeliyim yoksa wordpress mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam wordpress ile de yapabilirsiniz tabi ki ama forum scriptleri kadar hızlı olmaz siteniz. Ya da hız açısından dengelemek için paraya kıyıp, fiziksel sunucu kirayalaksınız.

 17. ferdi dedi ki:

  sorunu çözdüm —- 3.2.2 son sürümü böyle galiba ___takılan arkadaşlara yardımı olur belki

  benim indirdiğim themeforest milk teması nın içinde dediğim gibi
  1.themes files
  2.extension files
  3. documentation(READ ME)

  bu üç dosya çıktı. temayı kurmak iki aşamadan oluşuyor

  1.) ilk önce 2.extension files in içindeki FlightDeck(uzantı) dosyasını, public_html/ext alanına taşıyoruz ve yönetici paneline gidiyoruz. özelleştir sekmesinde eklentiyi yönet butonunda uzantıyı ekinleştiriyoruz.

  2.) themes files dosyasını public_html/styls alanına yapıştırıyoruz gerisini zaten burak detaylıca anlatmış. saygılarımla..

 18. eren dedi ki:

  merhaba yazılarınız çok kaliteli elinize yüreğinize sağlık
  bizde bi forum sitesi açtık fakat stil yükleyemiyoruz bi yanlışlık olabilirmi
  saygılar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Herhangi bir yanlışlık yok. Şimdi ben de yüklemeyi denedim ve sorunsuz bir şekilde yükledim. Siz bir adımı yanlış yapıyorsunuz. Hatta bu da bugün yaptığım deneme kurulumu sonrası çektiğim ekran görüntüsü: https://i.hizliresim.com/Z9on73.png ( tarihi sağ alt köşeden kontrol edebilirsiniz )

 19. ferdi dedi ki:

  burak hocam senin anlattıklarınla bir forum sitesi kurdum
  indirdiğim stil dosyanıda ki phpBB 3.2.2 dosyasında
  1.themes files
  2.extension files
  3. documentation(READ ME)

  dosyalarını filezilla da styls dosyasının içine taşıyorum
  fakat yönetici panelinde bir tek prosilver var benim stilim görünmüyor
  dediğin gibi phpbb kaldırdım bir alt sürümü yükledim sonra 3.2.2 ile güncelledim
  tekrardan denedim ne yaptıysam stilim yönetici panelinde görünmüyor 2 gündür uğarşıyorum
  lütfen yardım edermisin

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam şimdi kontrol ettim. Bugün bir arkadaş daha stil dosyayı yükleyemiyoruz diye mail atınca birebir forum sitesi kurdum tema yüklemeyi denedim, acaba bir adım güncellenmişmidir diye. Ancak güncellenme yok. Herşey yazıya anlatıldığı gibi hala devam ediyor. Ben de yazımda nasıl anlattıysam aynı adımları takip ederek forum temasını da kurdum. Hiç bir problem yok yani. Siz bir noktayı atlıyorsunuz. Yazımı resimler üzerinden değil de okuyarak gitmeniz itavsiye ederim. Hatta bu da bugün yaptığım deneme kurulumu sonrası çektiğim ekran görüntüsü: https://i.hizliresim.com/Z9on73.png ( tarihi sağ alt köşeden kontrol edebilirsiniz )

  2. Burak Oran dedi ki:

   Ayroca indirdiğim stil dosyası derken neyi kast ediyorsunuz ? Yazımda bahsettiğim gibi themeforesttan aldığınız forum stil temasını mı ? Eğer öyleyse bu stil dosyasının içinde phpbb-3.2.0 dosyası var. Onun içinde de forumus- ile başlayan 5 adet versyion dosyası var. Bahsettiğiniz dosyalar nerde var anlamadım.

 20. hakan dedi ki:

  Çok güzel bir uğraş olmuş, tebrik ve teşekkür ediyorum burak bey.

 21. Sefa dedi ki:

  Birde phpbb seo hakkında bir makale gelirse çok sevinirim başarılar.

 22. Mert dedi ki:

  Merhaba ücretsiz scriptlerin her hangi bir sıkıntısı var mı? Yani sitenin çökmesi bağlantı problemleri falan her hangi bir sıkıntı yaratır mı? Oluşturacağımız forum sitesinin çok büyük kitlelerce kullanılacağını düşünüyoruz çünkü.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam. Bir çok forum sitesi de ücretsiz scriptler kullanıyor zaten. Ücret ödediğinizde, ücretli bir tema aldığınızda tasarım olarak fark oluyor hepsi o.

 23. Emre dedi ki:

  Hocam öncelikle arayıp bulamadığım pek çok sorunun cevabını bu kadar yalın bir şekilde tek bir yazının içerisinde verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Benim platform geçişi ile ilgili bir sorum olacaktı. PhpBB ile başladığım forumun bir şekilde tutması ve hatırı sayılır bir siteye dönüşmesi durumunda PhpBB’den başka bir platforma geçiş sürecini merak ediyorum. Yani forumun tüm içeriği, verileri vs. ile birlikte başka platforma taşınması kolay bir süreç midir? Bu durumda ziyaretçi düşüşü ya da seo kaybı gibi durumlar olabilir mi? Ve bu da yine kendi kendimize yapabileceğimiz bir şey midir yoksa uzmanlık gerektirir mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   O konu hakkında detaylı bir bilgiye sahip değilim hocam, bu sebeple sorunuzu cevaplayamayacağım malesef.

 24. Çağrı dedi ki:

  Dostum ben aradım sorunu dile getiridim ancak bana yardımcı olmadılar hosting ile ilgili bi sorun yok diyolar oluşturduğunun uygulama ile ilgili hataları internetten araştırıp bulun diyolar sen aradın mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sorunuz çözdüm. Sorun phpbb’nin son sürümü ile alakalı. Öncelikle yüklediğniz phpbb forumunu silin. Bunu da yine cPanel üzerinden web uygulamalarım altında bulunan phpBB forum sekmesine tıklayın. Ardından üst sağ kısımda bulunan uygulamalarım kısmına tıklayın ve yüklü olan phpbb’yi seçip, kaldır butouna tıklayın. Tamamen forumu sildikten sorna tekrar cPanel üstünden phpbb forum kısmına gelin ve yine bu uygulamayı kur deyin. Bu sefer kurulum ekranı ayarlarından versiyonu 3.2.0 değil de, ondan bir önceki sürüm olan 3.1.10’u seçin. Bir önceki sürümünü kurduğunuzda bu problem ortadan kalkıyor yani. Admin girişi yaptıktan sonra yönetim paneline giriş linki en altta çıkıyor. Sitenize giriş yapın ve yönetim paneline ulaşın.

   Ve ardından yine cPanel phpBB panelini uygulamalarım kısmından yüklü olan phpbb’Yi seçip, sağ üst köşede bulunan kırmızı ok işaretinden sürümü 3.2 ile güncelleyin. Bu şekilde yapınca yeni sürümü sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

 25. Çağrı dedi ki:

  teşekkür ediyorum yarın yine bu sayfa üzerinden takipte olucam bende arıcam. Bi sorum olcak o adımı atalayıp foruma tasarım yapsam ilerde bir sorunla karşılasır mıyım?

  1. Burak Oran dedi ki:

   O adımı tamamlamadan bir sonraki adıma geçemezsiniz zaten. Yarın siz de arayın, ben de arayacağım

 26. Çağrı dedi ki:

  Dostum bende Gmg ile aynı hatayı alıyorum nasıl düzelticez? niye böyle oluyor?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet, aynı adımları takip ederek şimdi ben de bir forum kurup,o noktaya kadar geldim ve aynı problem ile karşılaştım. Nette buna spesifik bir çözüm göstermemişler. Önceden böyle bi hata yoktu şimdi ise var. Zannediyorum host ile ilgili bir problem. Yarn ben host firması ile görüşeceğim, siz de yarın bir arayıp sorun problemin ne olabilecğeini. Çözümü öğrenir öğrenmez burada yayımlayacağım.

 27. Gmg dedi ki:

  13. adımı yapıyorum, 14. adımda sorun oluyor.
  Şöyle ki uygulamayı kuruyorum, yönetici giriş adını ve şifresini belirliyorum, kaydediyorum. Sonra giriş sayfasına tıklıyorum kullanıcı adımı ve şifremi giriyorum kabul etmiyor.
  Hatalı kullanıcı adı belirttiniz. Lütfen kullanıcı adınızı kontrol edip tekrar deneyin. Eğer problem devam ederse lütfen Mesaj Panosu Yöneticisi ile iletişime geçin.

  Bu hatayı veriyor. Lütfen yardım edin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Alan adınızı bana iletişim formundan gönderebilir misiniz ? Bir bakmak isterim.

 28. Mehmet Ali dedi ki:

  Eren kardeşim, görüşlerine katılıyorum. Burak abi insanlara oldukça yardımcı olan faydalı işlere imza atmış biri, hep olumlu davranıyor. Ben de artık olumlu oluyorum ve bu işlerde artı demek. Burak abi’den her geçen gün yeni şeyler öğreneceğiz :)
  Ayrıca insanların böyle güzel mesaj atmaları emek veren kişi tarafından sevindirici :)

 29. Eren dedi ki:

  Burak abi uzun süredir bloguna bakmıyordum aylar geçmesine rağmen yine sen çizgini bozmadan devam etmişsin gerçekten helal olsun.Başarılı bir blog yazarı olmanın … yazını okudum gerçekten harikaydı videolarını tamamını izlemedim ama mutlaka izleyeceğim.

  Yukarada ki Mehmet Ali arkadaşa verdiğin yanıt bayıldım gerçekten birçok yazılarını okuduğumda hep farklı,olumlu yönlerine ele almana bayılıyorum gerçekten,sana olan sevgim,saygım aylar sonra azalması yerine artararak devam ediyor gerçekten çok güzel işler çıkarıyorsun.

  Başarılar diliyorum umarım her şey gönlünce olur.Bu arada yakın yerlerde oturuyoruz umarım bir gün karşılaşırız :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu motive edici ve destekleyici yorumun için çok teşekkür ederim Eren.

 30. Mehmet Ali dedi ki:

  Bundan sonra bu bakış açımı değiştireceğim, olaylara daha olumlu ve farklı bakmaya çalışacağım, güzel düşünceleriniz ve emekleriniz için bir kez daha teşekkür ediyorum :)

 31. Mehmet Ali dedi ki:

  Bir bakıma haklısınız ben zaten hiç tutmaz demiyorum, olaya farklı bir taraftan baktım sadece, ben böyle düşündüm :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ben olumsuz düşüncelere ister istemez sinirleniyorum hocam. Yani bu olumsuz düşüncelerin bu şekilde bu işe girişmek isteyenlerin önünde paylaşılmasına gerçekten tahammül edemiyorum. Bugün bir şey yapmazsanız yarın da hayatınızda hiç bir şey değişmez. İyi ya da kötü – başarılı ya da başarısırz. Bunlar bir şey yapmaktır. Denemektir. Tecrübe kazanımızdır. Yarın bir şeyin değişebilme pontasiyelini yaratmaktır. Bunlar olmadan zaten başarı olmaz ki.

 32. Mehmet Ali dedi ki:

  Yine çok kaliteli ve emek verilmiş bir yazı teşekkürlerimi sunuyorum. Benim fikrim Türkiye’de şuan için yeni bir forumun gelişmesi çok kolay değil. Zaten her alanda mevcut köklü forumlar var. Bunlar önceden açıldığı için tutabilmişken ve hâla kullanılmaya devam ediliyor, yeni açılacak forumların yayılması cidden uzun sürer ve emek isteyen bir iştir. Şuan için blog daha mantıklı gibi gözüküyor, tabi bunlar benim fikrim :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Blog alanında köklü siteler yok mu ? Aynı mantıkta köklü teknoloji blogları varken yüzlerce yeni teknoloji blogu açılmıyor mu ? Tutmaz zaten deyip hiç uğraşmayalım ozaman. Bu nasıl bir bakış açısıdır hocam anlamadım. Ayrıca bu yazı bir forum sitesinin nasıl kurulacağını teknik olarak anlatır. Tutup tutmayacağı veya nasıl tutacağını anlatan bir yazı değil zaten. Yorumunuz için yine de teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir