WordPress SSL Kurulumu: SEO Kaybetmeden Http’den Https’ye Geçiş

Wordpress Genel Bilgi

Google bunun böyle olmasını istiyor. Peki tamam, SSL ücreti sorun değil de, ben http’den https’ye yölendirme yaptığım zaman ya sıralama kaybı yaşarsam ?

#SEO kaybı yaşamayacağımın garantisini kim verebilir ki bana ?

Biliyorum, wordpress SSL kurulumu tam bir baş belası. Özellikle SEO kaybı yaşama endişesi. İnanın o endişeyi ben de yaşadım, ancak http’den https’ye geçiş işlemini başka bir sitemde hiç bir SEO kaybı yaşamadan atlattım.

Dolayısı ile de tecrübelerim doğrultusunda size bu wordpress SSL kurulumu yazımı takip ederseniz, kesinlikle sorunsuz / SEO kaybı yaşamadan SSL kullanmaya başlayacağınıza garanti veriyorum !

#Uzun araştırmalarım sonucu http’den https’ye geçiş işleminin sorunsuz bir şekilde nasıl yapılacağını öğrendim, uyguladım ve şimdi sizlere de anlatıyorum;

>> SSL Nedir
>> SSL Nerden Satın Alınır
>> Neden SSL Kullanmalısınız
>> Http’den Https’ye Geçiş Öncesi Uyarılar
>> WordPress SSL Kurulumu
>> Potansiyel WordPress SSL Kurulumu Hatası ve Çözümü
>> Https:// Adresinin Search Console Kaydı
>> Https:// Adresinin Google Analytics Kaydı
>> Diğer Düzeltilmesi Gerekenler

SSL Nedir / Http’den Https’ye Yönlendirme Ne Demek ?

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ve bu siteye herhangi bir veri girişi yaptığınızda ( üyelik şifresi – kredi kart bilgisi vs ) bilgisayarınız ile bu web sitesi arasında bir veri trafiği oluşur.

Eğer bağlantı yaptığınız site http:// uzantılı, yani SSL sertifikasına sahip değilse, işte o zaman bu veri girişleri tamamen açık veriler haline gelir ve bağlantının herhangi bir noktasında bağlantıyı izleyen biri tarafından görüntülenebilir.

Bu güvenlik sorununu engellemek için geliştirilmiş olan SSL (Secure Socket Layer), bağlanılan sunucu ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı şifreleyen ve güvenli iletişimi sağlayan bir şifreleme protokolüdür.

Örnek: bir universite, starbucks ya da herhangi bir topluma açık kablosuz ağ üzerinden ( wifi ) internete girdiğinizi düşünün. Kontrolünüz dışında birçok bilgisayar/cihaz bu ağa bağlı olacaktır ve dolayısıyla bu ağ üzerindeki trafiği özel yazılımlarla izlemeleri, bütün veri trafiğinizi görmeleri mümkün olacaktır.

#Hangi web sitesine girdiğiniz, bu web sitesinde hangi formlara hangi bilgileri girdiğiniz ( kullanıcı adı, şifre, kredi kartı vb. bilgiler ), kısacası her türlü veri alışverişiniz tamamen izlenebilir olacaktır.

#SSL kullanılan web sitelerine girdiğinizde ise, ağ üzerinden bağlantınızı izleyenler sadece şifreli veriler göreceği için bilgileriniz korunacaktır.

İşin teknik detayına basit haliyle inersek;

SSL kullanan bir web sitesine girdiğinizde ( adres çubuğunda site URL’sinin başında http:// yerine https:// yazacaktır ) sunucu, verileri açık bir şekilde göndermek yerine ilk olarak tarayıcınıza public key, yani açık anahtar ile sertifika bilgilerini göndecek,

Ve tarayıcınız da bu sertifikayı anlık kontrol ederek, güvenilir bir sertifika otoritesinden gelip gelmediğini denetleyecektir. Güvenilir bir sertifika olduğu taktirde, tarayıcınız rastgele bir şifre üretir ve bu public key’i bu rastgele şifre ile şifreleyerek sunucuya gönderir.

Sunucu da kendi özel anahtarıyla bu şifreyi çözer ve tarayıcınızın oluşturduğu ratgele şifreyi elde eder. Bu aşamadan sonraki bütün veri alışverişi, bu rastgele şifre ile şifrelenmiş olarak gerçekleşir.

Bu alt başlık Güzel Hosting kurucusu Cihan Nimsi tarafından yazılmıştır. Ayrıca Güzel Hosting web sitelerinin SSL kullanması amacıyla, sunduğu bütün Linux hizmetlerde (Web Hosting, Reseller Hosting, VPS, Kiralık sunucu) Let’s Encrypt tarafından imzalanan SSL sertifikasını ücretsiz olarak müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

WordPress SSL Kurulumu için SSL Sertifikası Nereden Alınmalı

Not:Eğer siteniz statik bir ip üzerinde değilse WordPress SSL kurulumu yapmak için SSL sertifikası alamadan önce siteniz için statik ip almak durumundasınız. SSL, statik ip olmadan çalışmıyor. Dolayısı ile önce statik ip almalı ve ondan sonra üzerine SSL sertifikası alıp, kurdurtmalısınız.

SSL sertifikaları comodo, rapidssl, Geotrust, Trustwave gibi dünya çapında hizmet veren bir çok firma tarafından sağlanmakta. Tabii fark ettiğiniz üzere Hosting firmaları da ( Güzel Hosting – Veridyen gibi kullandığımız türk ya da yabancı firmalar) SSL sertifikası satışı yapmaktalar.

Aslında burada comodo, rapidssl, trustwave gibi firmalar 1. elden satış yapan firmalar iken, hosting firmaları ise aracı konumda, o firmaların ürünlerini pazarlayan firmalar konumunda oluyor.

Ancak bu firmalar her ne kadar SSL sertifikasını satan 1. el firmalar olsa da, siz de sitelerine gidip fiyatları incelediğinizde hosting firmalarının aracı olmalarına rağmen bu ürünleri daha ucuza sattığını göreceksiniz.

Dolayısı ile SSL sertifikasını alacağınız en uygun yer aracı konumunda olan, hosting firmaları olacaktır.

Bir de her ne kadar SSL sertifikasını sitenizin barındığı hosting firmasından alma zorunluluğu olmasa da, yine de alımı sitenizin barındığı hosting firmasından yapmanızı tavsiye ederim.

Standart bir SSL sertifikası siteniz için yeterli olacaktır. Tabii bir de mobil uyumlu olmasına da mutlaka dikkat edin. Satın almayı firma üzerinden yapın ve SSL kurulumunu yapmalarını rica edin. ( Keza bir çok firma SSL hizmetini satarken, server yönlü ve hemen / anında kurulumu garanti ediyor. )

Kurulumu yaptırın ve kurulum bitince size haber vermelerini rica edin. Kurulum yapıldıktan sonra tekrar bu yazıya gelin ve wordpress SSL kurulumu için bu noktadan devam edin.

Neden Http’den Https’ye Geçiş Yapmalısınız ?

1-2017 şubat ayı başlangıcında google chrome 56. sürümüne geçti. Tabii bu sürümün en çok konuşulan ve tartışma yaratan kısmı ise SSL kullanan siteler ile kullanmayan siteler arasında oluşan görüntülenme biçimi oldu.

Yani konuyu biraz daha açacak olursam, bu sürüm ile birlikte wordpress üyelik sisteminiz ya da herhangi bir şifrelenmiş bir wordpress sayfanız varsa, ( ki buna wp-admin panel girişi de dahildir, yani kısacası veri girişinin olduğu herhangi bir sayfanız ) işte o sayfalara giriş yapan ziyaretçiye chrome tarayıcısı artık bu sayfa güvenli değil diye uyarı veriyor. Aynen şu şekilde;

Wordpress SSL Kurulumu- Neden Http'den Https'te Yönlendirme Yapmalısınız

WordPress SSL Kurulumu- Neden Http’den Https’te Yönlendirme Yapmalısınız

#Aslında bu chrome 56 güncellemesi sadece bir fragman diyebilirim. Siteleri yavaş yavaş http’den https’ye geçiş yapmaya hafiften zorlama ile ikna etmeye çalışan bir güncelleme.

En son aşama, yani chrome’un gelecekti ki bu konu ile ilgili en son güncellemesi ise, sayfada herhangi bir veri girişi / şifre ekranı olsun olmasın, tüm düz sayfaları da güvensiz olarak etiketliyecek ve verdiği uyarı şu an ki gibi basit bir uyarı da olmayacak. Direkt adresi tamamı ile ziyaretçiye tam ekran uyarı verecek şekilde etiketleyecek.

Wordpress SSL Kurulumu - Neden Http'den Https'ye Geçme

WordPress SSL Kurulumu – Neden Http’den Https’ye Geçme

Dolayısı ile ister şimdi http’den https’ye geçiş yapın, isterseniz de bunu olabildiğince öteleyin, eni sonu http’den https’ye geçiş işlemini yapmak zorunda kalacaksınız.

Malesef kapitalist dünya düzeni…

2-Tabi google böyle bir zorunluluk getirmenin site sahiplerini mali açıdan ve SEO yönünden endişeye ittiğinin de farkında ki, http’den https’ye geçiş yapacak siteler için doğru bir 301 yölendirmesi yapılması durumunda

3-Http’den Https’ye yönlendirme yapmanın diğer bir avantajı ise, daha önceden https:// uzantılı sitelerden gelen referral trafik http uzantılı sitelerin google analytics verilerinde görünmezken, ( şifreli olduğu için ) geçiş yaptıktan sonra görünür hale gelecektir.

WordPress Http’den Https’ye Geçiş Öncesi Uyarılar

#Wordpress http’den https’ye yönlendirm işleminde önce muhakkak site yedeğinizi alın. ( Bkz: WordPress site yedeği nasıl alınır )

#Eğer iThemes gibi bir güvenlik eklentisi kullanıyorsanız,  eklenti ayarlarında dosya yazım izninin açık olduğundan emin olun. Keza http’den https’ye yönlendirme yapacak eklenti 301 yönlendirmeyi .htaccess dosyası üzerine yazacaktır.

iThemes Security eklentisi için Admin Paneli >> Security >> Security Settings >> System Tweaks >> File Writing Permissions  ayarının etkisiz olması gerekli.

#Wordpress SSL kurulumu yapmadan önce eğer sitenizde herhangi bir cache eklentisi yüklü ise, önce tüm cache ayarlarını etkisiz hale getirin ve ardından cache eklentinizi de etkisiz hale getirin. ( Kurulumdan sonra tekrar etkinleştirirsiniz. )

#Wordpress http’den https’ye geçiş yaptıktan sonra sitenizin tüm sosyal medya paylaşım sayıları sıfırlanacaktır. URL yapısı değişeceği için buna malesef alınacak bir önlem yok. Bunu da bilmeniz de fayda var.

#Eğer statik ip adresiniz yoksa ve SSL sertifikanızı statik ip ile birlikte alıyorsanız, Http’den Https’ye geçiş işlemini mutlaka gece saatlerinde, trafiğinizin en az yoğunlukta olduğu saatlerde yapın.

Çünkü siz http’den https’ye yönlendirme yaparken statik ip’ye de geçiş yaptığınız için sitenizin IP adresi değişecek ve dolayısı ile sitenize daha önceden giriş yapmış ve bilgisayarında sitenizin IP’si cookie’de kayıtlı olan kullanıcılar max. 1 gün süre ile DNS geçmişlerini ve tarayıcı geçmişlerini silmedikleri sürece ulaşım sağlayamayacaktır.

IP değiştikten, yani http’den https’ye yönlendirme yapıldıktan hemen sonra eğer potansiyel bir ziyaretçi sitenize ilk defa giriş yapacaksa onun bilgisayarında sitenize ait herhangi bir cookie olmadığı için sitenize direkt bağlanabilecektir. Yani yeni ziyaretçiler için kesinti söz konusu olmayacaktır.

#Bir de önce yazının tamamını okuyun ve ondan sonra tekrar başa dönüp adım adım giderek wordpress SSL kurulumunu gerçekleştirin.

Really Simple SSL Kurumulu ile WordPress Http’den Https’ye Yönlendirme

Öncelikle hosting firmanız ile iletişime geçip, karar verdiğiniz SSL sertifikasını onlara server yönlü kurdurun. Firmanız size SSL sertifikası kurulmuştur diye geri dönüş yaptıktan hemen sonra alttaki adımları takip etmeye başlayın.

1-Öncelikle wordpress sitenize Really Simple SSL eklenti kurulumunu gerçekleştirin ( Bkz: Eklenti nasıl kurulur ) ve etklentiyi etkin hale getirin.

2-Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez karşınıza hemen alttaki resimde olduğu gibi otomatik bir uyarı kutucuğu gelecektir.  Önce Go ahead, activate SSL ! butonuna tıklayarak SSL aktivasyonunu gerçekleştirmelisiniz.

Wordpress SSL Kurulumu - SSL Aktivasyonu

WordPress SSL Kurulumu – SSL Aktivasyonu

3-Ardından Admin Paneli >> Ayarlar >> SSL >> Settings sekmesine gidin ve eklentinin ayarlarını hemen altta yer alan resimdeki gibi yapın.

Wordpress SSL Kurulumu - Really Simple SSL Ayarları

WordPress SSL Kurulumu – Really Simple SSL Ayarları

4-Bu wordpress https ayarlarını yaparak, sitenizde yer alan tüm http ile başlayan site içi linkleri https versiyonuna yönlendirmiş olduk.

5-Bu noktada http’yi https’ye yönlendirme düzgün bir şekilde yapıldı mı ? Herhangi bir wordpress SSL sorunu ya da wordpress SSL hatası var mı onu kontrol edeceğiz.

#Eğer sitenizin ön yüzüne gittiğinizde yukarıda Yeşil – Güvenli ibaresini devamlı bir şekilde https://siteadresiniz.com adresinizin hemen başında görüyorsanız, wordpress http’den https’ye geçiş işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş demektir. ( Alttaki resim sol kısımdaki gibi )

Http'den Https'ye Geçiş Yapma - Güvenli Yeşil Bar

Http’den Https’ye Geçiş Yapma – Güvenli Yeşil Bar

#Ancak eğer sitenizin ön yüzüne gittiğinizde yukarıda Yeşil – Güvenli ibaresini önce görüyor ve ardından saniyeler içerisinde o güvenli yazısı kayboluyor ve sadece geriye https:// ibaresi kalıyor ise ( Yukarıdaki resimde sağ tarafta olduğu gibi ) o zaman bir wordpress SSL sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Potansiyel WordPress SSL Sorunu / Hataları ve Çözümleri

WordPress SSL hatası almanızın 2 sebebi olabilir. İlki ya wordpress SSL kurulumu hosting firmanız tarafından doğru yapılmamıştır ya da kullandığınız yazılım, yani wordpress yönlü bir hata vardır.

Host firmanızın wordpress SSL kurulumunu doğru bir şekilde yapıp yapmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz;

1-Öncelikle bilgisayarınızda bir not defteri açın ve içerisine test-1234 yazıp, o not defterini test.html şeklinde kaydedin. Ardından FTP ile site serverınıza bağlanıp, dosyayı sitenizin yüklü olduğu ana dizine yükleyin.

2-Ya da cPanel üzerinden dosya yöneticisi kısmına bağlanarak yine sitenizin yüklü olduğu ana dizine ( genelde public_html altına ) bir dosya oluştur deyip, içeriğine test ve dosya ismine ise test.html deyin.

Ardından eğer https://siteniz.com/test.html adresine gittiğinizde site adresinizin sol tarafında Yeşil – Güvenli ibaresini sabit bir şekilde görüyor, yani güvenli ibaresi kaybolmuyorsa,

O zaman host yönlü SSL kurulumu doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş, sorun kullandığınız yazılımda, yani wordpress’te dir.

WordPress kaynaklı problem ise şu şekildedir;

Siz https’ye geçmenize rağem site içerisindeki linklemeler hala eski url yapınız ile, yani http:// şeklinde yapılmaktadır. Dolayısı ile siteniz içerisinde yer alan tüm site içi linklemelerin link yapısı https:// şeklinde düzenlenmelidir.

Problemin sizin sitenizde var olup olmadığını ise şu şekilde anlayabilirsiniz. Ana sayfanıza gidin ve herhangi bir site içi linkine sağ tıklayıp, incele kısmına tıklayın.

#Açılan kaynak kodlarında site içi linkleme URL yapısı http:// ile başlıyorsa, o zaman bu problem sizde de var demektir.

Wordpress SSL Kurulumu - Http Link Cıkışları

WordPress SSL Kurulumu – Http Link Cıkışları

Ne yani binlerce linki tek tek düzeltecek miyiz ?

Tabii ki hayır. Bunun da kısa yolu var;

1-Öncelikle Better Search Replace eklentisini wordpress sitenize kurun ve etkinleştirin. ( Bkz: Eklenti nasıl yüklenir ) ve ardından Admin Paneli >> Araçlar >> Better Search Replace sekmesine gidin.

2-Search For kısmına: http://sizinsiteniz.com yazın ( Site adresiniz ne ise onu / https’siz halini )
3-Replace with kısmına ise: https://sizinsiteniz.com yazın ( Yeni SSL uzantılı URL yapınızı )
4-Select Tables kısmına mouse ile tıklayın ve CTRL + A tuşlarına basarak hepsini seçin.
5-Case Insensitive ve Replace Guids seçeneklerini işaretlemeyin !
6-Run as dry run ? seçeneğini ise işaretleyin ! ( Bu seçenek işaretlendiğinde veritabanınızda herhangi bir değişiklik yapılmaz, sadece yapılacak potansiyel değişiklikler neler olacak size gösterilir. )

7-Ardından Run Search/Replace butonuna basın. Run as dry run seçeneğini işaretlediğimiz için eklenti veritabanınızda kaç tabloda http://sizinsiteni.com ibaresini bulduğunu ve bunlardan kaç tanesinin değişeceğini size rapor olarak sunar.

(Yani eklenti hiç bir değişiklik yapmaz, sadece yapılacak değişiklikleri size rapor olarak sunar.)

8-Bu raporu gördükten, eklentinin doğru değişiklikleri yapacağına emin olduktan sonra yukarı yer alan tüm ayarları tekrar yapın ( alttaki resimde olduğu gibi ) ve bu sefer Run as dry run seçeneğini seçmeden!!! Run Search/Replace butonuna tıklayın.

Wordpress SSL Kurulumu - Veritabanı Değişikliği

WordPress SSL Kurulumu – Veritabanı Değişikliği

Ve işlem bu kadar. Artık sitenizde yer alan bütün http:// uzantılı site içi linklemeler https:// şeklinde değişti. Dolayısı ile de ana sayfanızı ya da sitenizin herhangi bir URL adresini kontrol ettiğinde Yeşil – Güvenli ibaresinin devamlı olarak https://sizinsiteniz.com’dan önce yer aldığını göreceksiniz.

WordPress SSL Kurulumu Sonrası Yapılması Gerekenler

Search Console Üzerinden Https Uzantılı Mülk Eklemek ve Site Haritası Göndermek

Http’den https’ye geçiş işlemi sonrası yapamnız gereken ilk işlem google webmaster’a ( yeni adı ile search console ) giriş yapıp, https uzantılı site adresinizi de mülk olarak eklemek ve bu mülke aynı zamanda https uzantılı site haritanızı da bildirmek.

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler yazımın 16. adımında search console’a nasıl site ekleneceği ve eklenen bu site üzerinden google’a nasıl site haritası gönderileceğini anlatmıştım.

#Bu ekleme işlemini gerçekleştirirken, dikkat etmeniz gereken nokta eksi URL yapınız ile ( http://sizinsiteniz.com şeklinde ) hali hazırda önceden kaydedilmiş sitenizi silmemek.

Yani Google Search Console gidip, kayıtlı olan sitenizi silmeden Özellik Ekle diyerek sitenizin https:// uzantılı halini yeni bir site olarak eklemeli ve https:// uzantılı site haritalarınızı da bu siteye eklemelisiniz.

Wordpress SSL Kurulumu - Https Uzantısını Search Console'a Kayıt Etmek

WordPress SSL Kurulumu – Https Uzantısını Search Console’a Kayıt Etmek

Google Analytics’te Site Adresini Http’den Https’ye Taşıma

İstatistik veri kaybı yaşamamak adına wordpress SSL yükleme işleminden hemen sonra bir diğer yapmanız gereken işlem ise, Google Analttics’ye kayıtlı olan http uzantılı site adresinizi yeni https uzantılı adresi ile değiştirmek olmalıdır.

1- Bu işlem için öncelikle google anlaytics adresine gidip, giriş yapın ve sol en alt kısımda bulunan Yönetici sekmesine tıklayın.

2- Ardıdan sağ sekmede açılacak olan Mülk kısmı altındaki Mülk Ayarları kısmına tıklayın ve hemen arkasından onun da sağında açılacak olan Mülk Ayarları kısmında bulunan Varsayılan URL yapısını https:// olarak değiştirin ve işlem tamamdır.

Wordpress SSL Kurulumu - Google Analytics URL Adresi Değiştirme

WordPress SSL Kurulumu – Google Analytics URL Adresi Değiştirme

Diğer Düzeltilmesi Gerekenler

#Eğer hali hazırda yayımda olan google adwords, facebook, yandex ya da bing vs. üzerinde reklamlarınız var ise, reklamların URL yapılarını https:// uzantılı yeni adresiniz ile güncellemenizde fayda var.

#Robots.txt dosyanızın yeni https:// URL adresiniz üzerinden de erişilebilir olduğuna emin olun.

#Wordpress yorum eklentisi olarak Disquss kullanıyorsanız eğer, Disquss yorumlarınızı da https:// uzantılı adresinize taşımalısınız.


Umarım WordPress SSL Kurulumu: SEO Kaybetmeden Http’den Https’ye Geçiş başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress SSL Kurulumu: SEO Kaybetmeden Http’den Https’ye Geçiş” ile ilgili yorumlar;

 1. ramazan dedi ki:

  merhabalar hocam. sitemdeyken Better Search Replace uygulamasında girdim fakat eklentiyi kurdum falan https kısmını her iki yere de aynı girmişim ve suan siteye giriş yapamıyorum ne yapmam gerekiyor.

 2. Berkan dedi ki:

  Hocam meraba,
  Bu yeşil SSL ışığını yakmak için HTTP olan tüm site içi bağlarını HTTPS yaptıktan sonra İmages’ ler için de HTTPS yolu oluşturmak gerekiyormu?
  Teşekkürler

 3. Halil dedi ki:

  Hocam yazı için emeğinize sağlık, bir sorum olacak, siteme SSL aldım başarılı bir şekilde kuruldu, yalnız iş yerindeki PC den siteye girişimde sertifika doğrulanamadı tarzında ingilizce bir yazı çıkıyor. PC de McAfee kurulu, diğer başka HTTPS şeklindeki sitelere giriş yapılıyor, sizce sorun ne olabilir? Birde 1 ay evvel kurduğum siteye bakıp analiz yorumu yazarsanız sevinirim

 4. Recep Şentürk dedi ki:

  Hocam merhaba, Öncelikle ellerinize sağlık maalesef sorun yaşadıktan sonra yazınızı gördüm. Ben yanlışlıkla http adreslerini https olarak kayettim fakat herhangi bir hazırlık yapmamıştım. Şimdi siteyede admin sayfasınada erişemiyorum. Cpanelden options kısmında https yazanları düzelttim fakat sorun düzelmedim. Bu siteye nasıl ulaşabilirim tekrar?

 5. Yeşil Aşkı dedi ki:

  Burak Bey Merhaba, Elinize sağlık. Ama WordPress HTTPS ayarlarını yaptıktan sonra görsellerin hiçbiri yüklenmedi. Hem Eklenti ile hemde manuel olarak yaptım ama sonuç değişmedi. “Güvenli” oluyor bağlantı ama görsellerin hiçbiri yok. Dediklerinizi yaptım ama işe yaramadı. Eklenti kaynaklı olabilir mi diye “Smush” eklnetisi vardı onu kaldırdım ama yine düzelme olmadı. WP-Optimize, Yoast SEO, NextGEN Gallery gibi eklentiler var. Bunlardan kaynaklı olma ihitmali var mıdır veya başka bir öneriniz var mıdır. Teşekkürler.

 6. Mehmet Akif dedi ki:

  Üstadım, benim çok ayrı bir sorunum var.

  Aylar önce deneyimsizlik ile aldığım ucuz bir hostingi kullanıyorum hala. SSL işi 1 aydır gündemimde ama nafile ! Yazınızda host şirketinize server yönlü kurdurun demişsiniz. Ne kadar yazdıysam da “SSL hizmetleri için Özel IP satın almanız gerekmektedir” diyip geçiştiriyorlar. İşin komik kısmı da firmanın Özel IP hizmeti vermemesi.

  Acaba sertifikayı manuel olarak sunucuya kurabilir miyim? Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki cPanelimde SSL/TLS veya Let’s Encrypt eklentilerinden herhangi biri yok. cPanelimde SSL adına hiçbir şey yok! Ne yapabilirim hocam, yardım edebilirseniz çok teşekkür ederim.

  Kolay gelsin diyorum. İyi günler.
  Saygılarımla.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Host firmanızı değiştirin hocam. Ayrıca SSL kurulumu için özel ip zorunlu değil.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Burak Hocam merhaba, sitenizi uzun zamandır takip ediyorum. SSL kurulumunu simple ssl ile yaptım fakat arayüzü şu an değişmiş. Ama doğru yaptığımı düşünüyorum. Daha sonra https:// işareti yeşil yanmıyordu sürekli ben de sitemdeki tüm http linkleri https çevirdim yine sorun çözülmedi ne yapmamı önerirsiniz ? Cpanelden dosya oluşturunca 404 error sayfası veriyor. O sayfa da yeşil yanmıyor. Sorun neden kaynaklı lütfen yorum bekliyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sitenizi şimdi kontrol ettim. Herhangi bir problem görünmüyor ? Https gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.

 8. Ahmet Şenyiğit dedi ki:

  Burak merhaba, uzun süredir siteni takip etmekteyim ve sonunda sana soru sorma ihtiyacina girdim. Yeni sitem icin bir subdomaine SSL kurulumu saglattirdim ardindan ise Really Simple SSL eklentisini kurup calistirdim. Aktif ettikten sonra, sitem acilmamaya basladi. Beyaz ekranda kaliyor sabit olarak. Cache eklentisini devreden cikarmamam ile bunun bir ilgisi varmidir acaba. Cözum icin Cpanel uzerinden Really Simple SSLi kaldirdim fakat işe yaramadi. Sitemi geri getirebilmem icin tavsiyelerini bekliyorum.

 9. Hasan SARI dedi ki:

  Merhaba Burak bey.
  Aldığımız backlinkler nasıl olacak?
  http olarak sahip olduğumuz backlinkleri değiştirme şansımız olmadığına göre bu backlinkleri kaybetmiş mi olacağız?
  Teşekkürler

 10. ENES ALPER dedi ki:

  Burak bey merhaba size bir sorum olacak websitemi adsense’e onaylatmak için ssl sertifikası gerekli mi? Olmazsa olur mu?

  1. Burak Oran dedi ki:

   O bir zorunluluk değil diye biliyorum. Ancak yine de chrome tarayıcısında ssl kullanmayan siteler güvenli değil olarak işaretleniyor. Yani adsense için değilse bile ziyaretçileriniz açısında SSL kullanmanızı öneririm. Keza SSL’e illa ücret ödemek zorunda da değilsiniz. Ücretsiz SSL’de kullanabilirsiniz.

 11. Volkan dedi ki:

  Merhaba,
  Sitenizi keyifle takip ediyor ve istifade ediyorum.

  Asp.net ile hazırlanmış ve 5 yıldır kesintisiz seo yapılan bir turizm sitemize – kış aylarınıda fırsat bilerek – ssl almak ve hosting değiştirerek wordpress ile yeniden kurgulamak istiyorum.

  Sizce bu ne kadar mantıklı ve hangi işlem adımlarını tercih etmeliyim ?

  Saygılarımla

 12. Murat Sevimbay dedi ki:

  Bilgileriniz sayesinde sorunsuz bir şekilde sitemi https ye çevirdim. Çok teşekkür ediyorum.

 13. Yılmaz dedi ki:

  Bu sorularınızdan eklentiyi silmemem gerektiğini anladım hocam tamamdır :)

 14. Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, çekindiğim bir düzenleme idi fakat yazınızı okuduktan sonra sitelerimde https’ye geçiş yaptım. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Yalnız her şey yerli yerine oturduktan sonra eklentiyi kaldırıp Better Search Replace eklentisi ile tüm linkleri düzeltsem olur mu acaba?
  Amacım mümkün olduğunca en az sayıda eklenti kullanmak ve bir eklentiye bağlı kalmamak.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hayır hocam really simple ssl eklentisi 301 yönlendirme sağlıyor. Eklentiyi kaldırırsanız yönlendirme de kalkar. Linkleri değiştirseniz ne olacak ? Yönlendirme kalktıktan sonra ne işinize yarayacak ?

 15. Emre dedi ki:

  Realy Simple Ssl eklentisinde 301 redirect yeniden yönlendirmeyi etkileştirin bu kısmı seçecekmiyiz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet seçin hocam.

 16. Kadinvari dedi ki:

  Merhaba kardeşim. Bu faydalı yazı için çok teşekkür ederim. Her cümlenizden ayrı bir emek akıyor. En güzel yerlere gelirsiniz inşaAllah..

  Ben bir şey söylemek istiyorum. Ssl kurulumu yapıldıktan sonra dediğiniz eklentiyi kurdum ve 2-3-4 şeklinde tikleri işaretledim. Ancak işaretledikten sonra güvenli yazısı kalkmıştı. Bende tekrardan 1. sekmedeki “Karışık içeriği otomatik olarak düzenle” adlı tikide işaretledim ve güvenli yazısı geri geldi. Umarım doğru yapmışımdır. Hayırlı akşamlar dilerim..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sitenizin her sayfasından yeşil güvenli ibaresi varsa sorun yoktur hocam. SSL başarılı bir şekilde kurulmuştur. Bir de sayfalarınıza http’li hali ile ulaşmaya çalışın eğer http uzantılı yazdığınız zaman da sitenizin sizi https’li uzantısya yönlendiriyorsa sorun yok demektir.

 17. Mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam, bir haftadır sizi takip ediyorum. Cesaretlenip dün itibari ile ilk alan adını aldım, az önce de ssl kurulumu yaptım. Şu an için site boş, İnşallah kurulumun tamamını yaptıktan sonra doldurmaya başlarım. Benim sormak istediğim konu; ilk olarak blog sitesi nasıl açılır makalenizden yola çıktım ancak makale içerisindeki diğer linklere tıklayarak ilerledim, bu işi tam olarak hangi sıralamada yapmamız gerektiği konusunda kafam karıştı veya sıralama aslında önemli mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Blog açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler yazımda tam bir sıralama yok aslında hocam. Yani eğer hepsini oturup 3 gün içerisinde yapacaksanız, illa bajsettiğim sıralamayı takip etmeniz gerek yok. Ancak yine de benim sıraladığım şekilde ilerlemeniz sizin adınıza daha sağlıklı olacaktır.

 18. Kadir dedi ki:

  Hocam SSL için Statik IP şart değilmiş siz neden özellikle statik ip den bahsettiniz. Bilmediğim bir kısım mı var anlayamadım açıkçası.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Doğru söylüyorsunuz hocam. Turhost’un bana verdiği bilg sonucu onu yazmıştım ben oraya. Ben onların yalancısıyım yani. Geri dönüş için teşekkürler.

 19. Ersin dedi ki:

  Burak hocam merhabalar, benim şöyle bir sorunum var. Site haritasının https://www ile başlayan versiyonu var ve çalışıyor. Ancak başında www olmayanda boş bir sayfa çıkıyor. Bu sanırım bir şeyi gözden kaçırdığımı gösteriyor. Bu haritayı google’a gönderirsem sorun olur değil mi? Peki bu sorunu nasıl çözebilirim?

 20. ilhan dedi ki:

  Burak yukarıdaki işlemleri yaptım su anda sıkıntısız calısıyor search console ve analytcs ayarlarıda yapıldı.
  Lakin kafamda su soru var mülklerde hem http li hem https li var
  http olanı silmedik tamam ama ne kadar süre silmeden duracak ömür boyu oda kalacaksa
  yeni https li mülkün indexlemeleriyle çakışmayacakmı.
  kafamda deli sorular :D

  1. Burak Oran dedi ki:

   Search console’dan hiç bir zaman silmiyoruz ki hocam. Yani SSL’e geçmeden önce de sitenizin hem www’lu hem de www hali search console’da ekli oluyor zaten. Sitenizin kaç farklı URL uzantılı varyasyonu varsa searrch console’da ekli oluyor. Olması gerekiyor, google öyle istiyor. Bunun SSL’e geçiş yapmakla alakası yok yani.

 21. cemal dedi ki:

  site haritası sorunu halloldu
  sitemin hiti düştü bunu bekliyordum fakat
  adsense gelirlerinde daha çok düşme var
  4 kat azaldı
  bu normal midir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   SSL’e geçiş yaptıktan sonra site hiti organik olarak düşmez hocam. Hatta artar. Arttığı kendi tarafımdan da tecrübe edildi, kurulumunu yaptığım bir çok kişi tarafından da. Keza bunu google resmi olarak da açıkladı. Eğer sizin hitinizde düşüş yaşandıysa ya SSL kurulumunda bir yerde hata yaptınız. Ya da hit düşüşünüz başka bir problemden meydana geldi ve bu problemin ortaya çıkması SSL kurulumunu yaptıktan sonra ki sürece denk geldi. Adsense kazançlarının düşmesinin de SSL ile uzaktan yakından alakası yoktur. Dolaylı olarak bile yoktur.

 22. Cemal dedi ki:

  merhaba
  kurulumu tamamladım sorun çıkmadı
  fakat yoast eklentisi sitemap kullanıyordum, sitemap açılmıyor. Sorun ne olabilir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Açılır hocam neden açılmasın. Manuel oluşturulan bir sayfa değil ki o. Https uzantısı ile site haritanıza gidin. Açılmaz ise CTRL + F5 tuşu ile o sayfa için cache temizleyerek tekrar deneyin. Açılacaktır.

 23. Ersin dedi ki:

  Merhaba, Dediklerinizi 2 sitemde uyguladım, başarılı oldu teşekkürler; bir sorum olacaktı, bu ssl’yi kurarken hosting tarafında dns’yi yönlendirmek yetiyor, yarın birgün ssl firmasını değiştirmek istediğimde sadece dnsyi değiştirmem yetiyor mu? yani dns’yi başka firmaya yönlendirdiğimde diğer ayarları tekrardan yapmama gerek var mı? ne gibi zararı olur?

 24. Mehmet Oğuz dedi ki:

  Burak hocam böyle faydalı bir site kurduğun için öncellikle teşekkür ederim sana. Benim şöyle bir sorum olacak yeni bir site kurdum Lets encrypt ssl aldım bir çok hosting şirketi ücretsiz sunuyor zaten. SSL e geçtikten sonra site explorer ve safaride açılmadı diğer tarayıcılarda sıkıntı yok sonra araştırma yaptım explorer da gelişmiş internet seçeneklerinde TLS 1.0 ve TLS 1.1 işaretlemek gerekiyormuş bunu işaretleyince çalıştı ama safarida hala açılmıyor. Sizce ne yapmalıyım ücretli olan ssl mi almalıyım?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu konuyu ilk defa sizden duyuyorum. Konu ile ilgili bir bilgim yok hocam. İnternetten özellikle ingilzice dilinde bi araştırın derim. Varsa böyle bir şey Let’s Encrpty ile ilgili zaten bir çok kişi de aynı şeyi tecrübe etmiştir.

 25. Cem dedi ki:

  Paylaşım hosting’im ücretsiz SSL sunuyor, ama aktive etmeyi beceremedim, hostum yurtdışında ve ingilizce pek anlayamadım nasıl aktive eileceğiniz, paylaşımlı hosting ile gelen ücretsiz SSL nasıl aktive edilir

 26. Tahsin dedi ki:

  Realy Simple SSL ile Sorunsuz gerçekleşti SSL işlemi .. Teşekkürler

 27. Erdinç dedi ki:

  Realy Simple SSL eklentisinin kaldırılmaması gerektiğine emin misin Burak? İşlemi yaptıktan sonra sürekli durmasının bence bir anlamı yok etkisizleştireceğim korkuyorum :D

 28. hakan dedi ki:

  merhaba hocam,

  ben siteyi yeni açtım ve direk let’s Encrypt SSL sertifikasını ücretsiz siteye kurdum. şuan çalışır durumda merak ettiğim ise ben siteyi google webmaster tools’a mülk olarak kaydederken direk https: olarak kaydetmem yeterli demi yani hem http hem https olarak kaydetmicez?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kaydetmelisiniz hocam. Daha doğrusu kaydetmeniz daha sağlıklı olur. Bu soru daha önce de soruldu yorumlarda mevcut.

 29. yasin dedi ki:

  Üstad merhaba.
  Öncelikle bu faydalı yazı için teşekkür ederiz.

  site haritası konusunda Sormak istediğim bir soru var, cevap verebilirseniz çok memnun olurum.

  https geçişi yapıldıktan sonra http için ayrı https için ayrı 2 adet site haritası mı oluşturmamız gerekiyor?

  veya linklerin https olarak gözüktüğü bir site haritasını 2 mülk içinde kullanmalımıyız?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam ayrı ayrı sitemap oluşturma diye bir şey yok. Oluşturduğunuz sitemap sitenizin her uzantısı için aynı oluyor zaten.

 30. Mustafa dedi ki:

  Peki bu işlemler bitti ve her şey yolunda gözüküyor ise ki bende öyle oldu. Daha sonra bu eklentileri silebilir miyiz? Yoksa sürekli bu eklentiler aktif olarak kalması gerekli mi?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bu soru daha önce de defalarca soruldu. Yorumlara bakarsanız, göreceksinizdir.

 31. Serdar dedi ki:

  Really Simple SSL dediğiniz gibi iyi bir şekilde yönlendiriyor. http://siteadi.com olarak tarayıcıdan sitemizi açmaya çalışınca https:// ‘ye yönlendiriyor.. Fakat;

  WordPress’den bağımsız olarak, mesela siteadi.com/robots.txt gibi linklerimizi http:// olarak açmaya çalıştığımızda, https:// linkine yönlendirmiyor maalesef. Bunun için ne yapmamız gerekiyor?

  Yardımınızı bekliyorum teşekkürler..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yönlendirir hocam. Bunu sadece ana sayfa için yapmaz, eğer yazımı takip ederek tüm adımları tamamladıysanız bir sorun olmamalı. Tarayıcı geçmişinizi temizleyerek tekrar deneyin.

 32. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar ben de bu sayfa sayesinde https ye sorunsuz geçtim. Ancak bu sadece kurulum için geçerli oldu. Bazı yazılarımda adsense reklamları maalesef gözükmüyor. Bazılarında ise ilginç şekilde görünüyor. Bir çok farklı tarayıcıda da denedim ancak olmadı. Şimdi adsense gelirleri sıfıra düşmek üzere o nedenle geri http ye dönmeyi düşünüyorum eğer bu adsense sorununu çözemezsem? Sizin bir fikriniz var mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bunu duyduğum ikinci kişisiniz. Bu konu ile ilgili bir fikir yürütemiyorum ancak bi forumlara bakın isterseniz .Bir de eğer https’ye geçtiyseniz ve 301 yönlendirmelerini yaptıysanız tekrar geri dönmenizi SEO açısından tavsiye etmmem.

 33. Ömer dedi ki:

  Merhaba yazınızı ve diğer yazılarınızı her zaman okuyorum ve çok teşekkür ederim.Ben siteyi https yaptıktan sonra Adsense reklamlarım görünmüyor http olarak girince reklamlar görünüyor ama https de hata veriyor. düzeltmek için adsense forumda yazan herşeyi yaptım olmadı . Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam adsense reklamarlının görünmemesi https ile ilgili olamaz. İlk defa duyuyorum böyle bir şey. Emin misiniz ?

 34. Vedat dedi ki:

  Hocam merhaba.

  İki tane haber sitem var, biri wordpress diğeri özel yazılım. İkisini de https’ye taşıdık, wordpress olanı analitikde dediğiniz gibi yaptık, sorun yok. Diğerinde analitikde mülk ayarlarından http’yi https olarak değiştiriyorum ama görmüyor.

  Yazılım firmasından destek almayı önermeyin lütfen, alamıyoruz. Ne yapmam lazım?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Benim uzmanlık alanım wordpress. Kullandığınız yazılım ne olursa olsun bir fikir yürüteceğimi sanmıyorum.

 35. Gorgoda dedi ki:

  Merhaba, arkadaşlar; kurulumdan sonra eklentiyi etkisizleştirirsek bir sıkıntı olur mu? Yoksa devamlı olarak etkin mi kalması lazım.

 36. Serdar dedi ki:

  Teşekkür ederim sayenizde çözdüm. Artık yeşil bir şekilde güvenli yazıyor yapmam gereken başka bir şey yok galiba…

 37. alpercan dedi ki:

  harikasınız hocam sorunu 2 dk da çözdüm tesekkur ederim D:

 38. aziz dedi ki:

  Yazınız için teşekkürler. Really Simple SSL eklentisini aktif tutmaya gerek var mı.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Var tabi ki

 39. Hasan ÖZÇELİK dedi ki:

  Hiç bir bilmeyen biri olarak her iki sitemizde de SSL başarılı bir şekilde oluşturuldu. Makalenizi adım adım ve dikkatlice uygulayınca sonuç ta harika oldu.
  Teşekkürler güzel insan.
  Saygı, sevgi ve iyi dileklerimle.

 40. hasan dedi ki:

  hocam merhaba,
  mobilden siteye girince
  Bağlantı gizli değil.
  Saldırganlar siteniz.com üzerinden bilgilerinizi çalmaya çalışıyor olabilirler v.s.
  yazıyor..
  bu sorunu nasıl halledebiliriz acaba?

  1. Burak Oran dedi ki:

   SSL Doğru bir şekilde kurulmamıştır. Yazımdaki adımları tekrar gözden geçirin, bir noktayı mutlaka atlıyorsunuzdur.

 41. Mustafa dedi ki:

  Burak hocam merhaba, haber sitemiz için ssl satın aldık, geçiş için bu yazıyı rehber olarak alacağız ancak başlamadan önce bir iki sorum olacak şimdiden teşekkürler, ilk olarak gece geç saatlerde geçmeyi düşünüyoruz ancak yinede sitede olan kullanıcılar için farklı bir linke tıkladıklarında ör: yazı içerisindeki siteye yönlendirilmiş internal links hata alırmı yoksa linke gidermi, ikincisi ise yine site içi linklemelerde sizde fazlasıyla yapıyorsunuz, anahtar kelimeye verdiğimiz link yine site içi, bu bütün linkleri tekrar değiştireceğimiz anlamına mı geliyor, orda incele yapıp baktıgımda çünkü http:// olarak geçiyor çünkü, cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Site içi linkleri değiştirmeniz gerekiyor. Ancak bunun kısa yolu var hocam ki bunu yazımda da anlattım. “potansiyel WordPress SSL Sorunu / Hataları ve Çözümleri” başlığı altında anlattığım kısmı uyguladığınızda bu site içi linkleri toplu bir şekilde değiştirmiş olacaksınız zaten. Ben potansiyel hata diye başlık attım yazıda ancak bu adıma mecburen geçeceksinizdir çünkü bu hata herkesin karşılacağı bir hata olacaktır. Siz önce yazımı baştan sona okuyun. Ondan sonra uygulamaya başlayın. Yaznın sonuna geldiğinizde sorunusz bir şekilde geçiş işlemi tamamlanacaktır. Bir problem olursa, yine buradan yazabilirsiniz ancak dediğim gibi sorun çıkmayacaktır. Yazım güncelliğini korumakta.

 42. Damar TÜRK dedi ki:

  Selam Bende Siteme ücretsiz SLLkurdum Sitemin Ana sayfasında güvenli ibaresi ile yeşil bağlantı var fakat konulara girdiğimde https:// ibaresi var fakat yeşil ve güvenli olarak görünmüyor.Ne yaptımsa olmadı .htaccess dosyasında yönlendirmeler yaptım bazı yönlendirme kodlarında site içi linklerde yaşil bağlantı görünüyor fakat bu seferde 404 sayfası ile karşılaşıp konular görünmüyor..
  Konu ile alakalı kullandığım eklentiler: Really Simple SSL ve Better Search Replace eklentileri.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Gerekli düzenlemeleri nasıl yapacağınız, yazıda mevcut hocam.

 43. Furkan dedi ki:

  Merhaba burak abi.

  SSL’nin önemi bu kadar artmışken acaba sizler neden wpmavi de ssl kullanmıyorsunuz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ben de yakın zamanda geçeceğim Furkan. Benimkisi pazarlama adına istatistiklerimi takip ettiğim özel bir durum. Https’den http’ye referral veri aktarımı yapılamıyor. Sırf bu yüzden. Çok detayına inmek istemiyorum ancak dediğim gibi ben de yakın zamanda mutlaka geçeceğim.

 44. Sercan dedi ki:

  Burak Bey Selamlar,
  Yeni bir domain ve wp hosting aldım, ücretsiz ssl’de kuruldu ancak pek çok yöntem denediğim halde site https:// şeklinde açılınca “güvenli değil” hatası veriyor. http:// link kaldığını da zannetmiyorum, zaten site yeni olduğu için üzerinde hiçbir şey yüklü değil. Sorunun kaynağı ne olabilir acaba?
  Teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   0’dan kurulan bir sitede böyle bir hata almanız ilginç olmuş hocam. Bu durumu hosting firmanız ile bir görüşünü. SSL kurulumu hosting firmanız tarafından tam olarak yapılamamış olabilir.

 45. Ahmet dedi ki:

  Arkadaşlar biraz altlarda olduğu için okumayıp gözardı etmeyin. Cache eklentisi uyarısı önemli. Burak zaten detaylı bir şekilde yazmış: “WordPress SSL kurulumu yapmadan önce eğer sitenizde herhangi bir cache eklentisi yüklü ise, önce tüm cache ayarlarını etkisiz hale getirin ve ardından cache eklentinizi de etkisiz hale getirin. ( Kurulumdan sonra tekrar etkinleştirirsiniz. )”

  Eğer benim gibi sizde detayları okumadan direk kuruluma geçtiyseniz ve cache i pasif yapmadıysanız SSL’e doğru bir şekilde geçmiyor. Panik yapmadan tekrar ayarlar dan https yi http ye döndürüp ssl eklentisini deaktive edin ardından cache eklentisini deactive edin. Ardından SSL eklentisini aktif edin. Ayarlardan http yi https yaptıktan sonra cache eklentinizi aktif hale getirin cachleri temizleyip chrome cookielerini de temizleyin. Sorunsuz çalışıyor. Burak yine dopdolu bir makale yazmış. Eline sağlık kardeşim..

 46. serkan dedi ki:

  Buray Bey merhaba, siteyi ssl geçişini yaptım fakat posts sayfasında yani yazıların gösterildiği sayfada http 500 hatası alıyorum. Anasayfa, iletişim gibi sayfalarda sorun yok. Bunun nedeni hakkında bir fikriniz var mı? Teşekkürler

 47. İlker dedi ki:

  Merhaba,

  Şimdi tüm geçişler tamamlandı. Sorunsuz. Search Console tarafı sıkıntılı. http ile alınmış key sitede mevcutken, yeni bir mülk olarak eklemek istediğimizde;

  “https://xxxx.xxx için Meta etiket yöntemi kullanılarak yapılan doğrulama başarısız oldu (bir dakikadan kısa bir süre önce). Meta etiketiniz yanlış. Kullandığınız meta etiket, farklı bir siteye veya kullanıcı hesabına mı ait?”

  mesajını alıyorum. Tüm yorumları okudum. Bu konuda arkadaşlar eklemeyi denemediler sanırım. Soruyu sormak bence yeterli değil. Cevap da önemli. Biliyorsak yazmalıyız. Belki bir arkadaş sıkışır bu konuda.

  Cevap : Doğrulama yöntemini, FTP ile dosya göndererek aşabilirsiniz. Veya diğer seçeneklerden birisi ile yapabilirsiniz. Ben temanın headerına ilkini koymuştum. İkincisi FTP den gitti.

  Ayrıca, eğer yandex webmaster tools üzerinde de aynı durum ile karşılaşırsanız ki karşılaşacaksınız, size şöyle diyecek;

  “https://xxxxxxxx.xxxx is a secondary mirror of site http://xxxxxxxx.xxxx. The bot only indexes the main mirror.
  Add main mirror for http://xxxxxxxx.xxxx Go ahead and add https://xxxxxxxx.xxxx

  Cevabınız “Go ahead and add” olmalı.

  Bu küçük bilgilerin, yukarıda yazılmış harika bilgilere ek olarak tamamlayıcı bilgi niteliğiyle, herkesin işine yaramasını umut ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Böyle yararcı insanlara bayılıyorum. Çok teşekkürler hocam.

 48. Barış Özyürek dedi ki:

  Hocam bende şöyle bir sorun var. Öncelikle sitedeki tüm linklerde yeşil bir şekilde Güvenli yazısı mevcut orada sorun yok ancak herhangi bir gönderiye, kategoriye tıkladığımda 404 hatası veriyor.

 49. loading dedi ki:

  Selam Burak,

  Öncelikle emeğine sağlık tekrardan. SSL kullananlar SSL kısmında neler yapması gerekiyor acaba?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sorunuzu tam anlayamadım. Sitenizde SSL aktifse, düzgün bir şekilde çalışıyorsa bir şey yapmanıza gerek yok hocam zaten.

 50. Furkan dedi ki:

  Teşekkürler harika bir yazı olmus.

  SSL eklentisi zaten linkleri çevirdi

  Link çevirme eklentinisi kurmadım açıkcası.

  Sizce kurmama gerek var mı anlayamadım orayı.

 51. Serdar dedi ki:

  Cevap konuda varmış, teşekkürler.

 52. Serdar dedi ki:

  Bir yerde sadece ev ssl ve diğerinin seo için olumlu olacağını okumuştum. (Ekşisözlük sanırım) Sormak istediğim bir soru var Burak Bey. Hosting sağlayıcım SSL kurulumu yapacaklarını fakat seo ile ilgilenmediklerini söyledi. Acaba onlar kurulumu yaptıktan sonra bana sadece Google ile ilgili işlemler mi kalıyor yoksa bahsettiğiniz eklentileri kurmalı mıyım?

 53. Burak Göç dedi ki:

  Sayenizde baya sorunsuz bir geçiş oldu, çok teşekkürler.

 54. Emirhan dedi ki:

  Çok güzel anlatım olmuş. Teşekkür ederim, sorunsuzca yönlendirdim.

 55. Serdar dedi ki:

  Merhaba. Acaba “https” ne kadar gerekli merak ediyorum? Fiyat fiyat ve ekşisözlük gibi siteler bile en ucuzlarını tercih ediyor. Üstelik memurlar.net gibi dev siteler bile geçiş yapmadı henüz. Https balonu patlar mı ne dersiniz? e-ticaret için bir nebze anlaşılır bir şey fakat böyle etkililiği tartışma konusu bir yöntem yerine daha mantıklı ve uygulanabilir bir teknoloji söz konusu olmaz mı ilerde?

  Şuan en başarılı https geçiş denemelerinde bile sorunlar yaşandığını biliyoruz. Belki de değişmesi gereken “http” portunun özellikleridir. Yeni bir dotcom balonu olmasın bu uygulama?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Vallahi hocam bir balon olacağını ben düşünmüyorum. Mesela ben de henüz geçmedim. Şu an bir zorunluluk yok, ama ileride olacak. Geçmeme sebebim de var olan düzeni sürsürme yönünde. Gittiği yere kadar böyle gitsin, zorunlu olunca geçirim mantığında. Yazımı takip ederek sorunsuz geçiş yapabilirsiniz.

 56. Ali dedi ki:

  Merhaba Burak hocam eski hosting firmamdan ayrıldım. Orası ücretsiz ssl sertifikası veriyordu. Şimdi yeni bir hostinge geçtim. Ssl için bu eklenti ile halettim fakat yeni hostinge geçince ssl devre dışı kaldı yani şuanda açılmıyor. Https ye yönlendirdiği için açılmıyor. bu bağlantı güvenli değil diyor. Bunu Http ye nasıl yönlendiririm şimdiden teşekkürler.

 57. bekir dedi ki:

  slm.
  siteyi sıfırdan SSL ile kurduktan sonra bu eklentileri kurmaya gerek yok sanırsam. birde iThemes Security SSL ayarlarını kullanmak gerekli midir?

 58. Emre dedi ki:

  Statik IP olmadan kesin olmuyor mu bu iş ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Olmuyor.

 59. uğur dedi ki:

  The mixed content fixer is activated, but was not detected on the frontpage. Please follow these steps to check if the mixed content fixer is working

  şu hatayı nasıl düzeltebilirim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Muhtemelen kullandığınız cache eklentisinin minify özelliğinden kaynaklı bu problemi alıyorsunuz. Minified css ve js dosyalarını resetleyin. Tekrar kontrol edin.

 60. sercan dedi ki:

  Htaccesle veya eklenti ile düzeltmeme ragmen wp-admin sayfasında yeşil olup guvenlı gozukurken sıtemde sadece https seklınde gri gözüküyor fikri olan var mı

 61. mehmet dedi ki:

  https geçtikten sonra -Really Simple SSL- eklentisini kaldırsak bir şey olur mu

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam aynı soru 5 kere felan yorumlarda soruldu. Bir zahmet edin de yorumları okuyun lütfen. Hayır kaldırmamalsınız.

 62. Memduh dedi ki:

  Teşekkürler Burak kardeşim sorunsuz bir geçiş oldu.

 63. Engin dedi ki:

  Hocam öncelikle merhabalar,
  ben kendi kişisel sitem de sorunsuz bir şekilde dediğiniz gibi “Really Simple SSL” eklentisi ile geçişimi tamamladım. Burada herhangi bir sıkıntı yok tüm link alt yapısı değişti ve “Güvenli Bağlantı” ibaresi geldi. Ancak “Better Search Replace” eklentisini de kullanmamız gerekiyor mu?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bunun cevabı zaten yazıda yer alıyor.

 64. Muharrem Gürsu dedi ki:

  Merhaba.
  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Merak ettiğim konu şu. Sitenin SSL yönlendirmesini yaptıktan sonra, bu eklentileri kaldırsak SSL yönlendirmesi bozulur mu yoksa çalışmaya devam eder mi?
  Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sorunuz daha önce de sorulmuştu. Yorumlarda cevabı var hocam.

 65. Emir dedi ki:

  Kıymetli dostum yazdıkların sayesinde kısa süre içinde SSL geçişimi tamamladım, çok teşekkür ederim..

  Yorumların tamamını okumadım ama ek olarak şunu söylemek istiyorum: Really Simple SSL eklentisine, “Enable 301 .htaccess redirect” seçeneği eklenmiş.

  Bunu aktif ettiğimizde “Better Search Replace” eklentisine kalmayacağını düşünüyorum, ne dersin?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Eklentiye yine de ihtiaç var. Her ne kadar yönlendirme ypaılsa da, sitemizde hala http:// uzantısına verilen linklerin olması her ne kadar 301 yönlendirmesi olsa da, google botlarının kafasını karıştırabilir. Bu risk ile devam etmektense, tüm linklerin yapısını https ile değiştirmek daha mantıklı diye düşünüyorum.

 66. Selinti Gazer dedi ki:

  Guzel hosting şirketinden kurulum için rica ettim ve onlar bana host kısmı tamam site kısmı için yardımımız yok demişlerdi. Buraya gelerek kurulumu 5 dakikada sorunsuz yaptım. Teşekkür ederim.

 67. Mustafa dedi ki:

  S.aleykum ben ssl statik ip isimtescilden aldim wordpresse nasil yonlendirecegim

 68. Ozan dedi ki:

  Hocam kurulum yaptıktan sonra eklentiyi silmemiz sorun oluşturur mu?

 69. Onur dedi ki:

  İki adet domain kullanıyordum bir wordpress sitede. .net olanı .com’a yönlendirmiştim. Şimdi sadece .com ile olan giriyor. Bunu nasıl ayarlayabilirim? .net’i domain ayarlarından yönlendirdim fakat hala çalışmıyor.

 70. Okutan dedi ki:

  ne yaptıysam yeşil kilit getiremedim, ünlem işareti oluyor.

 71. barış korzau dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık fakat dikkatimi çeken konu SSL sertifika fiyatları arasındaki farklar örneğin rapidssl ve quickssl arasında x5 fiyat farkı bulunuyor. Bu farkın sebebi nedir. Artı,eksi yönleri hakkında bilgi rica edebilir miyim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu konuda inanın benim de çok bir bilgim yok. Bunu hosting firmalarına sorabilirsiniz.

 72. pwr dedi ki:

  Hocam merhaba, bahsettiğiniz tüm işlemleri yapmama rağmen wordpress kodlarının içinde yer alan http:// w3.org/2000/svg ve http:// w3.org/1999/xlink linkleri sebebiyle sitemde SSL düzgün çalışmıyor. Admin panel ve oluşturduğum test.html sayfasında SSL sorunsuzca çalışmakta. Bu sorunu nasıl aşabilirim? Diğer arkadaşlardan da benzer sorunu çözen birileri varsa yardımcı olursa sevinirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çalışmamasının sebebi bu linkler olamaz. Çünkü bu linkler dış kaynaklı, sizin siteniz ile alakası olmayan linkler. Zannediyorum sitenizde hala http:// uzantılı link çıkışları mevcut ( sizin site uzantınız ) bunu da düzeltmek için yazımda anlattığım potansiyel wordpress SSL hataları ve çözümleri başlığını takip edin.

 73. iskifogl dedi ki:

  Merhabalar öncelikle yazınız için teşekkür ederim fakat benim şöyle bir sorum olacaktı. Herşeyi yaptık ama google webmaster tools’dan google gibi getir yaparken tamamlandı demiyorda yönlendirildi şeklinde mesaj veriyor bu neyden kaynaklanıyor acaba?

 74. aydin dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle emeginize saglik. Bir kac sorum olacakti; islemleri yaptiktan sonra eklentileri kaldiriyor muyuz? Ayrica https’ye gecis yaptiktan sonra mobil tarafinda bazi linklere tiklandiginda o linkler masaüstü versiyonunda aciliyor. Nasil cözebiliriz? Tesekkürler.

 75. Atılgan dedi ki:

  Merhaba Hocam 1 nisan tarihinde host değişikliği ile birlikte SSL kurulumu yaptım ve Google search console üzerindende ayarlamalarını yaptım ancak dizine eklenen url sayısı düştü ve 31 marttan beri sitem 4 gündür google tarafından indexlenmiyor. Bu normal mi ?

 76. Erkut ÖZEN dedi ki:

  http’den https’ye geçiş sırasında AMP sayfları etkileniyor mu? Accelerated Mobile Pages uygulaması ile gelen bozulmalar konusunda ne yapılabilir?
  Kolaylıklar..

 77. Erkut OZEN dedi ki:

  merhaba,

  MaxCdn üzerinde vermiş olduğunuz sekmeler bu şekilde değil herhalde hocam. Oraya sertifika key yetkiv.s tanıtmak gerekiyor sanırım.

 78. ali osman dedi ki:

  burak hocam netdirect firmasından ücretsiz cdn hizmeti aldım w3 total kullanıyordum tabi benim firmamda ücretsiz ssl desteği yoktu şuan ücretsiz ssl hizmeti verdiler ve ssl aktif yaptığım zaman sitenin görseli gidiyor w3 totali pasif yaptığım zaman düzeliyor yardımcı olur musun yada w3 total kullanmayayım mı

 79. Mahmut korkmaz dedi ki:

  Aydınlatıcı bir yazı olmuş teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim iyi çalışmalar hocam

 80. Caner S. dedi ki:

  Burak merhaba,
  Better Search Replace eklentisini her şey bittikten sonra kaldırmamızda bir mahsur var mı? SSL eklentisi kalıcak ama Better Search’tan kurtulabilir miyiz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki. Veritabanında değişiklik yaptıktan sonra better search and replace eklentisini kaldırabilirsiniz ki kaldırmalısınız da zaten.

 81. türker dedi ki:

  merhaba burak konuyla çok alakalı değil ama sormak istedim. cevaplarsan sevinirim.

  1.) eski bir içeriğin url veya içeriğini seo kaybetmeden nasıl değiştirebiliriz.

  2.) elimizde bir site var ve sitede kopya içerik var biz bunu 4 ay sonra fark ettik ne yapmalıyız

 82. Ömer dedi ki:

  simple ssl eklentisine gerek yok sanırım tam olarak ne işe yarıyor burak? zaten .htaccess ile 301 yönlendirmesi yaptım

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet hocam eğer yönlendirme yaptıysanız, eklentiyi kullanmanıza gerek yok.

 83. mehmet dedi ki:

  hocam teşekkürler cdn servisi kendisi halletti. bu google analytics kısmını hallederken en son https olarak değiştirdikten sonra kaydet butonunun hemen üstünde “search console u ayarlayın” diyor. tıklandığında ise “Mülkünüz ayrıca Search Console’da doğrulanmış bir web sitesiyse ve sahibi sizseniz, Search Console verilerinizi buradan ilişkilendirebilirsiniz. Daha sonra Google Analytics bu verilerin bir bölümünü bazı raporlarda gösterebilir.” yazısının altında search console a eklediğimiz 4 farklı (http https şeklinde) site adı cıkıyor. ancak burada http olan seçili otomatik olarak. Burada https alan adını seçmemiz gerekmez mi acaba? Bu secimi yapınca “Yeni bir ilişkilendirme kaydetmek üzeresiniz. Bu web mülkü için Search Console’a ait mevcut ilişkilendirmeler kaldırılacaktır.” diyor. ben de bu yüzden geri seçmedim acaba seçmek mi gerekiyor?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam. Siz dediğim dışında ( yazıda anlattıklarım dışında ) herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

 84. mehmet dedi ki:

  üstad en önemli şeylerden birini unutmuşsun. cdn kullananlar bu işlemi yaptıktan sonra site duzgun calısmıyor resimler vb. css ler yüklenemiyor. ben cdn kullanan biri olarak dediklerinizi yaptım ve sitem çok kötü bir durumda bu konuyu aydınlatırsanız çok iyi olacak hala düzeltemedim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam max cdn’se eğer kullandığınız, CDN Panelinize giriş yapın ve Pull zonez > EdgeSSL > Shared SSL> Enable şeklinde ilerleyin.

 85. Mehmet dedi ki:

  Hocam selamlar. Youtubedeki videonuzda veridyen firması üzerinden kendinize bir deneme sitesi açarak site kurma işini anlatmıştınız. Bende yaklaşık 1 ay önce kendime veridyenden bir wordpress sitesi açtım. Veridyenin ücretsiz ssl hizmeti let’s encrypt kurulum işlemini ben kendim başaramadım. Onun için ayrı bir yazınız gelir mi acaba?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Gelmez hocam. Siz de veriyen ile iletişime geçin ve ücretli yardımi isteyin.

 86. ali dedi ki:

  Detected setup

  success SSL is enabled on your site.
  error The mixed content fixer is activated, but was not detected on the frontpage. Please follow these steps to check if the mixed content fixer is working. Instructions
  success An SSL certificate was detected on your site.
  success 301 redirect to https set: WordPress redirect

  error yazan yeri düzeltmeli miyim? deminki sorumu hallettim

 87. ali dedi ki:

  çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. yalnız bir sorunum var eklentiyi etkinleştirdiğimde ssl bulunamadı diyor ancak https olarak siteye girdiğimde açılıyor. daha dün kurulum gerçekleşti biraz beklemeliyim acaba veya neden olabilir bilgi verirseniz sevinirim.
  teşekkürler

 88. Sinan dedi ki:

  Merhaba burak hocam ben bu ssl i yaptım ancak başka bir sorunla karşılaştım. İframe ile başka bir siteden çektiğim http protokolünü kullanan sitenin de http sini https ye çeviriyor ve bu yüzden siteden iframe ile veriyi alamıyorum. Bununla ilgili bir çözüm öneriniz varmı? Teşekkürler.

 89. Ersin dedi ki:

  Aklıma takılan htaccess’ten yonlendırme yapmaktan hiç bahsetmemişsiniz gerek yokmu acaba hocam ona çoğu kişi o şekilde yapmakta?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Gerek yok hocam. Eklenti de zaten yönlendirme kolarına htaccess dosyasına yazıyor. Böylesi worpress kullanıcısı için daha sağlıklı

 90. Nizamettin Gümüş dedi ki:

  Teşekkür ederim Burak. Chrome üzerinden SSL hatası alıyordum önce Güzel hosting’deki hesabıma ücretsiz SSL sertifikamı kurdurdum. Somra Bahsettiğin SSL eklentisini. Şuan sitede herşey yolunda.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Rica ederim hocam. Herşeyin yolunda gitmesine sevindim.

 91. haşim dedi ki:

  Merhaba burak hocam belirttiğiniz işlemleri yaptım search consola dediğiniz gibi hem http li hem de https li hem www olarak hem başında www olmadan ekledim peki kurulu olan bu 4 hesaptanda site haritası göndermeli miyim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Gönderin hocam. Site haritalarını da gönderin.

 92. Arda dedi ki:

  Yazınız için teşekkürler, gayet başarılı bir anlatım olmuş.

  Ayrıca bir sorum olacak:
  Really simple SSL eklentisini, https’e başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra kaldırsam bir sıkıntı çıkar mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki çıkar hocam. Eklentinin devamlı olarak kalması lazım. Silmemelisiniz.

 93. Samet dedi ki:

  Benim de çok ayrı bir sorunum var. Sitemde SSL kurulu olmamasına rağmen blogum https olarak index alıyor. Search Console’dan http olarak Google Gibi Getir yapıyorum yine de düzelmiyor ne yapmam lazım?

 94. Oğuz Veli Yavaş dedi ki:

  Yazın sayesinde SSL’i sorunsuz olarak kurdum Burak. Çok sağ ol ;)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Geri dönüşün için saol Oğuz. Yorumları inceleyen, içinde süphe olanlara da bu yorumun bir güven katacaktır.

 95. Gül dedi ki:

  Baska hic bir yerde yok bu kadar genis guzel anlatim burak kardesim ellerine saglik tesekkur ederiz.

 96. halit dedi ki:

  adamsın.eline sağlık

 97. Hobiisleri dedi ki:

  Tamam Burak hocam diğer versiyonlarını da ekleyeceğim. Peki hocam bu http://www.siteadı.com, siteadı.com, https://siteadı.com ve http://siteadı.com gibi 4 versiyonu da ekleyince ben analizlerime verilerime şu an ki mevcut hali olan https mülkü üzerinden mi bakayım. Bu mevcut harici 3 versiyonu da eklememin ne faydası var.

  Çok soru oldu ama konuya zenginlik katması dileği ile inşallah.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Analiz takibi açısından değil, size aitlik açısından eklemelisiniz. Keza bunu ben değil, direkt google öneriyor.

 98. Oğuz Veli Yavaş dedi ki:

  Burak emeğine sağlık. Hanidir böyle detaylı kaynak arıyordum. Denemeye başlıyorum.

  Bunun dışında bizim gibi bloglar için bu işlemi öneriyor musun?

  Mesala wpmavi ye SSL kurmayı sen de düşünüyor musun?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Dostum teşekkürler. Ben hali hazırda bir sitemi taşıdım https’ye. Yaptıklarımı tecrübe ettim, hiç SEO kaybı yaşamadım hatta sıralamamda yükseliş oldu ve evet veri girişi olsun olmasın, her sitenin geçmesini tavsiye ederim ki keza ben de yakın zamanda geçiş yapacağım.

 99. Hobiisleri dedi ki:

  Burak hocam yine müşkil bir meseleyi halletmişsiniz. Ellerinize sağlık. Sıkı bir takipçiniz olarak çok güzel bir konu olmuş. Tabi biz iki hafta önce geçtik. Tabi sizin bu yazınızı okuyamadan geçtik. Ben search console da eski https li olmayan diğer site mülkünü sildim. Herhalde bu bana zaman kaybı yaşattı hazır analizlerim gitti. Başka bir soruna sebep olur mu ki. Şimdi yeni site mülkümün verilerinin tekrar birikmesini bekliyorum ne yazık ki :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Eski site adreslerinizi de ekleyin hocam. Hem www. olmadan, hem başında www. olarak, hem http, hem de https uzantılı tüm adreslerinizi ekleyin. Toplamda 4 adreste ekli olsun. Bu arada yorumunuz için teşekkürler. Evet bu konunun halledilmesi gerekiyordu keza ben de yakın zamanda geçiş yapacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir