Eksisozluk, Onedio, 9Gag, İncicaps, Facebook, Twitter, Reddit, Fotoğraf Paylaşım, KizlarSoruyor, Resim Paylaşım, İncisozluk, eCift, Buzzfeed, 4Chan, Evlilik, Arkadaşlık, Chat, Sohbet Gibi Sosyal Medya Platformları Nasıl Kurulur?

Blog

İçeriklerini üyelerin oluşturduğu, sizin ise sadece kontrolü sağlayarak gelir elde edeceğiniz bir sosyal medya sitesi kurma fikri doğru ve işlevsel bir tasarım, doğru bir pazarlama stratejisi ve doğru bir site yönetimi ile gayet başarılı olabilecek bir fikir.

Aklımda oldukça başarılı olabileceğini düşündüğüm bir sosyal medya sitesi kurma fikri var ama ah sosyal medya sitesi nasıl kurulur bir bilsem… Aklımdaki site fikrini nasıl kodlarım, nasıl hayata geçiririm, nereden başlarım bir bilsem…. diyorsanız,

Veya hali hazırda başarıyı yakalamış sosyal medya platformlarına alternatif, rakip olacak projeler üretmek istiyorum. Ben yönetim ve pazarlama becerilerimle var olanlardan çok daha başarılı bir sosyal medya sitesi kurarım diyorsanız,

Hatta tüm bunları da geçiyorum, aklınızda bir fikir olmasa bile sadece sosyal bir platform yaratmak isteyip, fikri geliştirmeden önce bunu teknik anlamda nasıl yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız,

Bu işlere başlangıç olarak yapacağınız en iyi şey, bu sosyal paylaşım sitesi kurma yazısında anlattığım her şeyi cümle dahi atlamadan okumak olacaktır.

Şunlardan emin olabilirsiniz; ( Neleri söz veriyorum )

1- Bu yazının sonuna geldiğinizde, sosyal medya sitesi kurmak için gerekli tüm teknik adım anlatımlarının yanı sıra, sosyal paylaşım sitesi kurma ile ilgili aklınıza oluşabilecek bir çok soruya da yanıt bulacaksınız. ( Ne kadar kazanırsınız, maliyetiniz ne olur vs. )

2- Yazıda anlattığım adımları takip edebilmek, bir sosyal medya sitesi kurmak için hiç bir teknik veya kodlama bilgisine ihtiyacınız olmayacak.

Nasıl yani? Hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan sosyal paylaşım sitesi kurmak mümkün mü? Hem de Onedio tarzı, Twitter benzeri, BuzzFeed gibi, Facebook gibi profesyonel bir sosyal medya sitesi?

Kesinlikle mümkün! 

Hazırladığım rehber ile kurduğunuz sitenin, diğer profesyonel sosyal medya sitelerinden hiç bir farkı olmadığını da göreceksiniz.

Hatta öyle ki bu işin ne kadar kolay olduğunu bizzat deneyimleyip, kurduğunuz siteye siz bile şaşıracaksınız!

3- Ayrıca kuracağınız sosyal platformların neye benzeyeceği, nasıl görüneceği, işlevlerinin neler olduğunu, neleri yapabileceğinizi, kısacası nasıl bir platform kurabileceğinizi canlı örnekleri ile yani canlı demoları ile birebir de gösteriyor olacağım.

>> Neden Cazip
>> Ne Kadar Kazandırır
>> Teknik Bilgi İster Mi
>> Maliyeti Nedir
>> Adım Adım Sosyal Medya Sitesi Kurmak ( Teknik Adımlar )
>> Domain ve Hosting Satın Alma
>> SSL sertifikası Kurma
>> Alt Yapı Seçimi
>> WordPress ile Ne Tür Sosyal Medya Platformları Kurulabilir
>> WordPress Nasıl Kurulur
>> PHP Script Yazılımlar ile Ne Tür Sosyal Medya Platformları Kurulabilir
>> Tema ve Scriptler Nasıl ve Nereden Bulunur

Sosyal Medya Sitesi Kurmak Neden Cazip?

Şöyle bir düşünelim;

Ekşi Sözlük basit bir fikirle, basit bir web yazılımı ile başladığı bu serüvende şu an dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerinden biri haline geldi ve ekşi sözlüğün sahiplerinin bu başarıyı yakalamak adına tek uğraşları böyle bir platform kurup, kontrolünü sağlamak oldu.

Esas gelir getirecek şeyi, yani içeriği ise tamamen üyeler oluşturuyor. Akla gelebilecek her konuda, farklı bakış açılarına sahip binlerce farklı kişinin oluşturduğu içerik çeşitliliğinden bahsediyoruz.

#Sahip olduğu kitle ve bu kitlenin oluşturduğu içeriklerle elde edilebilecek kazanç nedir dersiniz? Tahmini aylık 150 bin TL. Tahmini diyorum çünkü kesin bir değerlendirme yapmamız imkansız.

Tahmini rakam değerlendirmemiz de aldığı aylık tahmini ziyaretçi sayısı ile sadece google reklamları üzerinden elde ettiği geliri kapsıyor (bkz: google’dan nasıl para kazanılır ) Arka planda yapılan pazarlama teknikleri ve farklı reklam çalışmaları ile bu kazancın nerelere kadar çıkacağını kestirmek güç.

Sosyal Medya Sitesi Kurmak - Ekşi Sözlük İstatistikleri

Sosyal Medya Sitesi Kurmak – Ekşi Sözlük İstatistikleri

Bu sadece ülkemizdeki başarılı sosyal medya sitelerinden biri. Bir de Onedio örneği var ki, sadece üyelerinden değil, tüm sosyal medya platformlarından, sosyal medyanın gücünden faydalanarak sosyal medya sitesi kurmak konusunda nerelere gelinebileceğinin açık bir kanıtı.

Yine similarweb kayıtlarına göre onedio’yu aylık ortalama 38 – 40 milyon kişi ziyaret ediyor.  Tabi similarweb rakamları her zaman gerçeğin üstünde, abartıdır. Similarweb tecrübelerime dayanarak ben ona 25 – 30 milyon arası diyebilirim.

#Bu ziyaretçi rakamlarını için de tahmini aylık 180 bin TLlik bir google reklam gelirinden söz edebiliriz.

Google reklamları dışında diğer bütün gelir modellerini de düşündüğümüzde tahminen bu rakam ( 300 kelimelik bir tanıtım yazısı için 3500 + KDV istediklerini de düşünürsek ) 10 katına bile çıkıyordur.

Facebook, Twitter, Reddit, BuzzFeed, Youtube gibi sosyal medya devlerine değinmiyorum bile.

#Diğer bir cazip nokta ise, verdiğiniz emek karşısında aldığınız kazancın çok yüksek olma potansiyeli. Tek bir domino taşını siz devirirsiniz, ardından kaç taşın daha devrileceğini tahmin bile edemeyebilirsiniz. Öyle de potansiyeli yüksek bir fikir.

Site İçeriğini Siz Değil, Üyeleriniz Üretsin!

Siz bireysel olarak uzmanı olduğunuz ya da ilgi duyduğunuz alanlarda, sınırlı bakış açıları ile sınırlı zamanda ve sınırlı sayıda içerik üretebilirsiniz.

Fakat bir sosyal medya sitesi sahibi olduğunuz zaman ise üyeleriniz sayesinde, aklınıza bile gelmeyecek çeşitli alanlarda, birden çok bakış açısı ile, kısa zamanda yüzlerce farklı içeriğe az bir uğraşla sahip olabilirsiniz.

Sosyal medya sitesi kurma fikrinin çekiciliği de tam bu noktada kendini gösteriyor.

Gelişen teknoloji ile teknik hiç bir detaya bağlı olmadan az bir uğraş, kontrol ve zaten bilinen, örneklerini bolca bulabileceğiniz pazarlama teknikleri ile ayda binlerce lira kazanç elde etmek hiç de zor değil.

Meselayine sosyal medyanın gücünden yararlanarak, içeriklerini üyelerinin oluşturduğu Nefisyemetarifleri sitesi sosyal medya sitesi kurmak konusunda başarılı bir örnek.

Sadece platformu oluştur ve Türkiye’nin dört bir yanındaki genellikle ev hanımları, aşçılar vs gönüllü olarak içerik oluştursun. Sana sadece platformun kontrolünü sağlamak ve sitenin pazarlamasını yapmak kalsın.

Bu şekilde sosyal medya sitesi kurarak elde edebileceğiniz geliri bir düşünün!

Platformu oluştur, kontrol et diyorum fakat bu iş, yani sosyal medya sitesi kurmak sandığınız kadar zor değil. Hatta günümüz internetinde artık oldukça kolay bir hale geldi. Tek satır bile kod bilmeden sosyal paylaşım sitesi kurma düşüncenizi hayata geçirebilirsiniz.

Yazının devamında onedio tarzı site açmak için bile işlerin nasıl yürütüldüğünü, ne kadar kolay olduğunu zaten göreceksiniz.

Sosyal Medya Sitesi Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Ana hedefimiz elbette para kazanmak olacak. Sosyal paylaşım sitesi kurma ve bu işten para kazanmak, bu alandaki en mantıklı ve en kesin uğraşlardan biri.

En kesin diyorum çünkü artık açılan sitelerin çoğunun sosyal medyaya odaklanması, bu alandaki para kazanma potansiyelinin kesinliğini göstermiyor mu size de?

Tek başınıza içerik ürettiğiniz bir site yerine yüzlerce, hatta binlerce kişinin içerik ürettiği bir platformda, yüz binlere, hatta milyonlara hitap eden içeriklerin para kazandırmaması mümkün mü?

Başarıyı yakalarsanız, para kazanmamanız imkansız!

#Peki sosyal site kurma üç aşağı beş yukarı ne kadar kazandırır?

İlla ki bize rakam ver diyorsanız, tecrübelerime dayanarak şöyle özetleyeyim;

Günlük 25 bin ziyaretçiniz olduğunu düşünürsek ve sadece Adsense reklamlarını baz alırsak, günlük kazancınız en az 150 TL olacaktır. Bu da aylık 4500 TL eder ki emek/kazanç oranına baktığımızda gayet iyi bir rakam.

Pek tabi adsense kazançları sektörden sektöre farklılık gösterir ancak bir çok farklı sektörde yer alan sitelerin ne kadar kazandığını birebir site sahiplerinden öğrendiğim ve bildiğim için

Aylık 500 – 750 bin ziyaretçisi olan bir sitenin adsense gelirinin en az ortalama 4000 – 5000 TL arasında olduğu biliyorum.

Artı olarak özel reklam anlaşmaları, satış ortaklıkları vs gibi diğer pazarlama teknikleri ile bu rakamı iki hatta üç katına çıkarmanız da mümkün.

#Tabi google reklamlarından elde ettiğiniz gelir bahsettiğim rakamların çok üzerinde de olabilir. Bu rakamı etkileyen bir çok faktör var. Fakat belirttiğim ziyaretçi sayısına ulaştığınızda en az bu rakamı mutlaka yakalarsınız.

Aslında bahsettiğim bu ziyaretçi sayıları her ne kadar çok görünse ve ilk başta sizi bu rakamlara ulaşmanın oldukça zor olacağını düşündürerek gözünüzü korkutsa da bu rakamlara ulaşmak çok da zor değil.

En zoru başlangıç olacaktır. Başlangıçta ivmelenme çok düşük olsa da, sosyal bir platform olacağı ve içerik üye üzerinden ilerleyeceği için büyüme katsayısı ve ivmelenme her geçen gün normal bir siteye göre çok daha yüksek olacaktır.

#Az önce örneğini verdiğim NefisYemekTarifleri sitesinin Instagram’da 5 milyon takipçisi mevcut. Bu takipçiler yemek tariflerine ulaşmanın yanı sıra, bildikleri yemek tariflerini paylaşmak için de istekliler.

Bu sayının sadece %1’inden azı sitenize üye olup içerik girse bile, diğer etkenleri hesaba katmazsak birbirinden farklı 10 binden fazla içeriğe sahip olmuş olursunuz.

İçerik üretmeyen, sadece üretilen içeriklerle ilgilenen diğer takipçilerinizin de sitenizi ziyaret ettiği zamandaki kazancınızı da bir düşünün!

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma- Instagram Takipçi Sayısı Örneği

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma- Instagram Takipçi Sayısı Örneği

İşte sosyal medya sitesi kurmak bu kadar etkileşim potansiyeli, belirli sayıda kişi tarafından yönetilen ve içerikleri oluşturulan normal bir siteye göre yüksek ve dolayısı ile de kazancı yüksek bir iş fikri.

Tabii ki sosyal medya sitesi kurmak deyince aklınıza sadece Onedio, BuzzFeed, Reddit gibi siteler gelmesin. Arkadaşlık sitesi kurmak, evlilik sitesi kurmak, video paylaşım sitesi kurmak, resim paylaşım sitesi kurmak gibi çok geniş bir alandan bahsediyoruz.

Sosyal Medya Sitesi Kurmak Teknik Bilgi İster mi?

Eminim ki bu konu ile ilgili ilk düşünceniz Onedio tarzı site açmak, buzzfeed gibi site kurmak, facebook gibi site kurmak kesin çok zordur, sosyal medya sitesi kurmak teknik bilgi, kodlama bilgisi vs… çok fazla bilgi birikimi ister şeklindedir.

Ancak inanın bana işin aslı hiç de o şekilde değil.

Gelişen teknoloji ile bu tarz sosyal medya siteleri, cep telefonuna uygulama yüklemek kadar kolay bir şekilde kurulabiliyor. Yönetimleri de kodlamalar ile değil, yönetim panelleri aracılığı ile oluyor.

Her ne kadar karşılaşacağınız yönetim panelleri hayatınızda ilk defa göreceğiniz bir sistem olsa da, kullanmayı öğrendikten sonra  ( ki kullanımı tıklamalar ile oluyor ) sitenizin yönetimi çok kolay bir hal alıyor.

#Yani herhangi bir sosyal medya sitesi yapmak için gereken bilgi ve tecrübe birikimi, az da olsa İngilizce ve bilgisayar kullanmayı bilmek.

Evet, kesinlikle bu kadarı yeterli! Teknik bilgiye sahip olmadan, kod yazmadan, tıklamalar ile sitenizi kurup yönetebilirsiniz. Yazıyı takip etmeniz, size profesyonel bir sosyal medya sitesi kurmanın ne kadar kolay bir iş olduğunu görmenizi sağlayacaktır.

Sosyal Medya Sitesi Kurmak Ücretli mi?

Evet ücretli. Bu işin olmazsa olmaz maliyetleri var maalesef. Her ne kategoride olursa olsun, ister buna blog açmak deyin, ister internet sitesi kurmak isterseniz de sosyal medya sitesi kurmak,

Bir site kurmanın, internette 7/24 dünya çapında ulaşılabilir olmanın ve site kod dosyalarınızı ve veritabanınızı barındırmanın bir maliyeti var.

Bu maliyeti ben kendi blogum için de ödüyorum, internette gördüğünüz dünya çapındaki tüm internet siteleri de ödüyor.

Ancak gözünüz korkmasın!

Bu işin maliyeti öyle yüksek rakamlar değil. Hatta gayet makul ve karşılanabilir miktarlar ki kuracağınız sosyal platform üzerinden eğer başarılı olursanız kazanacağınız potansiyel rakamları göz önüne aldığımızda bu maliyet kalemleri gerçekten hiçbir şey olacaktır.

Peki sosyal paylaşım sitesi kurmanın maliyeti nedir?: Ortalama olarak yıllık $75 – $85 arasında.

Toplamda 3 maliyet kalmeniz oluyor.

1- Hosting: Bu terim server kiralama hizmetine verilen isimdir. Yani sitenizin kod dosyaları, veritabanı, resimleri, içerikleri kısacası siteniz ile ilgili her şey kiraladığınız serverda barınır.

Bu serverları çok gelişmiş özellikleri olan bilgisayarlar olarak düşünün. Bu bilgisayarlar 7/24 kesintisiz olarak açık kalır ve korunaklı bir veri merkezinde bu işi yapan profesyoneller tarafından, yani hosting firmaları tarafından yönetilir. Siz sadece bu hizmeti kiralarsınız.

Hosting ücreti ise ilk yıl için altta anlattığım yöntemle ve sağladığım indirim linki ile size $38,28 gibi bir rakama mal olacaktır.

2- Domain:Sitenizin internetteki adresi, yani adıdır. google.com, youtube.com, wpmavi.com gibi bir isim, yani alan adıdır. Yine alan adları da ücretli olarak satılır. Ben kendi seçtiğim wpmavi.com alan adım için de her yıl bir ücret ödüyorum keza tüm internet sitesi sahipleri de bu ücreti domain isimleri için yıllık olarak ödüyor. (Buna google’da dahil. )

Domain ücreti ise ilk yıl için altta anlattığım yöntemle ve sağladığım indirim linki ile $4,99 olacak, devam eden yıllarda ise $15 gibi bir rakam olacaktır.

3- Tema veya Script: Temalar veya scriptler kodlanmış hazır tasarımlardır. İşte bu yazılımlar sizin kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan istediğiniz işlevde ve görünümde bir tasarıma sahip olmanıza olanak sağlar. Yani sizin kodlama bilgisi ihtiyacınızı ortadan kaldırır.

Kodlamayı bilen yazılımcılar belirli fikirlere hitap edecek yazılımlar, yani tasarımlar üretir ve satışa sunar. Siz de işinize işlevsel olarak en çok yarayacağını düşündüğünüz ve görsel olarak beğendiğiniz temayı veya scripti satın alır sitenize kurarsınız.

Temalar veya scriptler ise tek sefere mahsus satın alınır ve ömür boyu kullanılır. Yani bu tür yazılımlarda yıllık olarak ödeme ücreti yoktur. Tema ve scriptler yazılım zorluğuna, işlevine ve popüleritesine göre farklı fiyatlarda satılır. Ancak bu rakamlar da max. 20 dolar ile 80 dolar arasındadır.

#Özet olarak sosyal medya sitesi kurmak tema veya script ile birlikte ilk yıl için size $100 – $130 arasına mal olacak, devam eden yıllarda da yine yıllık $80 – $100 mal olacaktır.

Adım Adım Sosyal Medya Sitesi Kurmak

Bir sosyal ağ sitesi kurmak için izleyebileceğiniz 2 ayrı yöntem mevcut.

#İlki WordPress alt yapısını kullanarak kuracağınız sosyal siteye uygun bir tema almak ve bu temayı wordpress alt yapısına yüklemek. İkincisi ise direkt wordpress alt yapısı olmadan siteniz için hazır yazılmış bir PHP Script kullanmak.

WordPress bir içerik yönetim sistemiyken, scriptler ise php kodlama dili ile sadece tasarlanan fikre göre kodlanmış spesifik yazılımlar.

2 ayrı yöntem mevcut olsa da, iki yönteminde ortak 2 adımı var.

Benim anlattıklarımın dışında farklı yöntemler ile de bir sosyal içerik sitesi kurmak isteseniz yine o yöntemler için de benim anlattıklarım ile kesişen 2 ortak adım olacaktır.

O ortak adımlar ise şu şekilde;

1- Öncelikle kuracağımız sosyal platform için domain ve hosting satın alacağız.
2- Ardından güvenli bir bağlantı için hostingimize SSL sertifikası kuracağız.

Ardından eğer sosyal paylaşım sitenizi wordpress alt yapısı ile kurmak isterseniz; ( Ki nasıl kuracağınızı altta anlattım )

4- cPanel üzerinden ücretsiz olan wordpress yazılımını aldığımız hosting ve domain üzerine kuracağız.
5- Kurduğumuz wordpress üzerine de sosyal medya siteniz için seçip, satın aldığınız temayı kuracağız.

Eğer sosyal paylaşım sitenizi hazır PHP Scriptler ile kurmak isterseniz;

4- Öncelikle siteniz için, aklınızda olan sosyal platform için uygun bir script beğenip, satın alacak
5- Ve ardından cPanel üzerinden de satın aldığınız bu PHP Scripti yükleyip, kullanmaya başlayacaksınız.

Öncelikle 2 ayrı yöntem için de ortak olan adımlarla başlayalım. Sonrasında ise sosyal medya sitesi fikirleri ile birlikte, özel olarak tercih edebileceğiniz tema, eklenti veya hazır yazılımlardan bahsettiklerimi okuduktan sonra siz karar verirsiniz.

Hadi başlayalım!

Alan Adı ve Hosting Satın Alma / Ortak Adım 1

Satın alma adımına geçmeden önce şunu belirteyim. Alan adı ve hosting alacağımız şirketin bu sektörde günde binlerce kişilik bir okuyucu kitlesine sahip olduğum için wpmavi okuyucusuna özel bir indirimi var.

Normalde aylık en düşük 3,89 dolar üzerinde satılan web hosting paketlerinin, wpmavi indirim linki ile ( Buraya tıklayarak ) hosting firmasının sitesine gittiğinizde yıllık alımlarda ciddi bir indirimin olduğunu göreceksiniz.

1- Buraya tıklayıp, wpmavi’ye özel indirim sayfasına gidelim. Karşımıza farklı özelliklere sahip üç adet hosting planı çıkıyor.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - İndirimli Hosting Paketleri

İndirimli Hosting Paketleri – Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Kurulur

# Burada sunulan hosting paketlerindeki RAM ve CPU özellikleri web sitenizin performansı açısından önemli unsurlar. RAM ve CPU özellikleri ne kadar yüksek bir sunucu tercih ederseniz, açacağınız sosyal medya sitesinin hızı ve performansı da o kadar yüksek olacaktır.

Ben WP-Limitsiz 3 paketini tavsiye ediyorum. 4 GB RAM ve 2 Core CPU özellikleri ile başlangıç ve orta seviye için gayet yeterli olacaktır. Ancak tabi ki mali durumunuza göre karar sizin.

Sizin için uygun olan bir paketi seçtikten sonra alt kısımda bulunan Satın Al butonun tıklayıp, bir sonraki adıma geçin.

2- Bu adımda ilk olarak sosyal medya sitenizi hangi alan adına kurmak istiyorsanız, arama kutusuna o alan adını yazıp Domain Sorgula butonuna tıklayın. ( Örnek olarak ben sosyalmedyasitesi yazdım ve Domain Sorgula butonuna tıkladım. )

Sosyal Site Kurma - Alan Adı Arama

Alan Adı Arama – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak

Alan adı belirlerken dikkat edin;
 Alan adı belirlerken Türkçeye özel harfler kullanmayın ( ı, ğ, ö, ç, ş, ü gibi ). Sadece İngiliz alfabesinde yer alan harfleri kullanın. Aksi halde alan adınız geçerli olmaz. Özellikle “ı” harfine dikkat edin. “ı” yerine “i” harfini kullanın.

# Arattırdığınız alan adı eğer uygun durumda yani başkası tarafından alınmadıysa, alttaki resimde gördüğünüz gibi, alan adı aratma kutusunun altında bulunan arattığınız alan adının karşısında Kaydet ve Kullan butonu çıkacaktır. Bu butona tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma - Alan Adı Uygunluğu Kontrolü

Alan Adı Uygunluğu Kontrolü – Sosyal Ağ Sitesi Kurmak

# Alan adı aratması yaptığınızda alttaki resimde olduğu gibi alan adı yanında Kayıtlı ibaresi çıkıyorsa, o alan adı daha önce başkası tarafından alındığı anlamına gelir.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - Daha Önce Alınmış Alan Adı

Daha Önce Alınmış Alan Adı – Sosyal İçerik Sitesi Açmak

Bu durumda belirlediğiniz alan adını kullanamayacağınız anlamına gelir. Belirlediğiniz alan adı kayıtlı ise  başka bir alan adı ismi düşünmeli ve tekrar üst kısımdaki domain aratma kutusunu kullanarak başka alan adları aratmaya devam etmelisiniz. Ta ki alan adının kullanılabilir durumda olduğunun onayını alana kadar.

Alternatif olarak ise, belirlediğiniz alan adının .com uzantısı alınmış olsa bile, .net – .org gibi diğer uzantıları alınmamış olabilir.

Mesela ben wpmavi diye aratma yaptığımda bana wpmavi.com alan adının satın alındığı uyarısını verdi ancak hemen altında alternatif olarak .net ve .org uzantılarının (wpmavi.net / .org ) satın almaya uygun olduğunu gösterdi.

Siz de böyle bir durumla karşılaşırsanız;

1- .org ya da .net uzantısını (veya diğer uzantıları) seçerek
2- Ya da başka bir alan adı aratarak da devam edebilirsiniz.

Not:Net ve Org’un, Com uzantısından teknik olarak hiç bir farkı yoktur. Com uzantısı sadece ziyaretçileriniz için çok daha akılda kalıcı olacaktır.

3- Alınabilir bir alan adı bulup Kaydet ve Kullan butonuna tıkladıktan sonra hosting ve domain için bir ödeme döngüsü seçeceğiniz ve ayrıca içerisinde alacağınız hosting ve domain hizmetlerine ek olarak alabileceğiniz hizmetlerin de sunulduğu bir sepet ekranı karşınıza gelecektir.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - Hosting ve Alan Adı Süre ve Ek Hizmet Seçimi

Hosting ve Alan Adı Süre ve Ek Hizmet Seçimi – Sosyal Site Kurma

Bu ekranda hosting için ödeme döngüsü varsayılan olarak 1 yıl olacaktır. 1 yıldan daha uzun süreli hosting almak isterseniz Ödeme Döngüsü kısmından 2 ya da 3 yıl seçeneğini seçebilirsiniz.

Açacağınız sosyal medya sitesinin uzun süre açık kalacağından eminseniz ve maddi imkanınız da varsa daha uzun süreli alımlar yapmanızı tavsiye ederim çünkü en başta 2 – 3 yıllık almak uzun vadede çok daha karlı oluyor.

Alan adı yani domain için süre, yine sağ taraftaki sepet özeti kısmında varsayılan olarak 1 yıl seçili halde olacaktır. Eğer hosting için süreyi 2 yıl seçtiyseniz, alan adı süresini de 2 yıl seçmelisiniz.

# Mantıken hosting ile domain sürelerini aynı seçmek gerekiyor. Hosting olmadan alan adı, alan adı olmadan da hosting hiç bir işe yaramıyor. İkisi birbirinin tamamlayıcısıdır aslında. Buna göre de satın alım süreleri de aynı olmalı.


# Ekranın alt kısmında Ayarlanabilir Seçenekler başlığında firmanın sağladığı ek hizmetler de mevcut. Listelenen hizmetlerin yanlarındaki kutucuklara tıklayarak bu hizmetleri de satın almak üzere sepetinize ekleyebilirsiniz.

Anca başlangıç için, yani daha sosyal ağ sitesi kurulumunda bu ek hizmetleri almanıza gerek yok.

Statik IP:  Paylaşımlı hosting paketleri, ki bizim aldığımız da bir paylaşımlı hosting paketidir, adı üzerinde paylaşımlı yapılardır. Yani bir sunucuyu aynı hosting paketini satın alan bir çok web sitesi paylaşır. (1 sunucu/100 veya 500 site)

Tüm bu web siteleri tek bir sunucuyu paylaştıkları ve o sunucunun da tek bir ip adresi olduğu için aynı sunucuyu paylaşan tüm web siteleri aynı ip adresine sahip olurlar.

Statik IP hizmeti satın aldığınızda sunucuda yer alan diğer web siteleri ile aynı sunucuyu kullanıyor olsanız da size sabit bir ip adresi atanır ve bu adres sadece size ait – özel olur. Bu şekilde de sizinle aynı ip adresini paylaşan başka bir web sitesi daha olmaz.

Statik ip gerekli mi? Bence kesinlikle gerekli. Ancak en başta, daha internet siteniz herhangi bir trafik almazken, belirli bir bilinirliği ve trafiği yokken alınması, yapılmış boşuna bir harcamadır. Bu hizmeti pekala sonradan da alabilirsiniz.

Yedekleme: Bu hizmet ile seçiminize göre hosting paketi içerisinde barındırdığınız tüm verilerinizin, yani internet sitenizin haftada bir ya da üç günde bir yedeğinin otomatik olarak alınmasını sağlayabilirsiniz.

Haftada 1 seçerseniz her hafta internet sitenizin yedeği alınır ve ayda 1 kere de bu yedeklerden birine dönüş hakkınız olur. (Bunu hosting firması sizin adınıza yapar)

3 günde 1 seçerseniz de siteniz 3 günde bir yedeklenir ve ayda 2 kere de firmadan alınan yedeklerden herhangi seçtiğiniz birine geri dönüş hakkınız olur.

Yedeklemelerde hostinginizdeki tüm veriler yedeklendiğinden ileride düzeltemediğiniz bir hata yaptığınızda otomatik yedekleme hizmeti oldukça işe yarayabilir. Fakat bu yedekleri kendiniz de alabilirsiniz. Keza WordPress Yedek Alma ve Geri Yükleme yazımda bunu nasıl yapacağınıza değindim.

Antispam: Bu hizmeti de satın almanıza gerek yok. Anti-Spam işlevini yerine getiren, spam yorumları – mailleri vs. engelleyen bir ücretsiz wordpress eklentisi zaten mevcut. Hem de oldukça iyi çalışmakta. Hatta alanının en iyisi. O yüzden bu da gereksiz bir maliyet olur.

Ddos: Hackerlar tarafından web sitelerine zarar verme amaçlı bir saldırı çeşidi olan Ddos ataklarına karşı internet sitenizi korumaya yönelik bir hizmettir.

Yine başlangıçta bu hizmeti almanın hiç bir anlamı yok. Bu tür saldırılara sıklıkla maruz kaldığınızda ileride ayrıca bu hizmeti satın alabilirsiniz.


Hosting ve domain için süre seçimi ve isteğinize göre diğer hizmet seçimlerini yaptıktan sonra Siparişi Tamamla butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

4- Sonrasında karşınıza Sepet Özeti ekranı gelecektir

Sepetinizde 1 adet wordpress hosting ve 1 adet de domain adresi mevcutsa her şey tamam demektir. Sağ alt kısımdaki Devam Et butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma - Sepet Özeti

Sepet Özeti – Sosyal İçerik Sitesi Açmak

5- Sonraki adımda hosting firmasına müşteri üyeliği gerçekleştireceğiz. Bu sayfada sosyal medya sitesi kurmak için hosting firmasında oluşturacağınız hesabınız için sol kısımdan bireysel veya kurumsal seçimi yapıyoruz.

Bir firma sahibiyseniz Kurumsal, değilseniz Bireysel seçeneğine tıklayıp Devam Et butonuna tıklayın.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - Müşteri Tipi Seçimi

Müşteri Tipi Seçimi – Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Kurulur

6- Sonraki ekranda formdaki alanları doğru bilgilerle doldurup Devam Et butonuna tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

Alan adınız, burada verdiğiniz bilgilere göre tescilleneceği için bilgilerin doğruluğuna dikkat etmenizi öneririm.

#Formu doldurup Devam Et butonuna tıkladıktan sonra firma tarafından cep telefonunuza sms ile bir kod gönderilecek. Bu kodun size ulaşabilmesi için size ait olan doğru bir cep telefonu numarasını dikkatlice yazın.

Sosyal Medya Sitesi Kurmak - Üyelik Bilgileri

Üyelik Bilgileri – Sosyal Site Kurma

7- Müşteri kaydı tamamlandıktan sonra firmanın müşteri paneline yönleneceksiniz. Panelde öncelikle size gönderilen sms mesajı içerisindeki kodu girmeniz için bir popup pencere açılacak.

Cep telefonumuza gelen kodu, doğrulama kodu kutucuğuna yazıp Doğrula butonuna tıklayıp devam edelim.

Sosyal Ağ Sitesi Kurmak - SMS Doğrulama

SMS Doğrulama – Sosyal Medya Sitesi Kurmak

8- SMS kodu ile hesap doğrulama işleminden sonra müşteri panelinizde sepet özetiniz tekrar görünecektir.

Sepetteki ürünlerinizin alt tarafındaki Kullanım Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası kutucuğunu işaretledikten sonra Ödemeye Geç butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Sosyal Medya Sitesi Yapmak - Müşteri Paneli Sepet Özeti

Müşteri Paneli Sepet Özeti – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma

9- Sonraki sayfada siparişimizin başarıyla oluşturulduğuna dair bir mesaj görüyoruz.

Ekranda sol taraftaki seçeneklerden Belgeyi Şimdi Öde seçeneğine tıklayıp ödeme ekranına gidiyoruz.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma - Sipariş Onayı

Sipariş Onayı – Sosyal Medya Sitesi Nasıl Açılır

10- Ödeme ekranında aşağıya inip Ödeme İşlemi alanından öncelikle bir ödeme yöntemi seçiyoruz.

Ödemeyi kredi veya banka kartınızla, Garanti bankası hesabınız varsa direkt size verilen ödeme numarasıyla, Garanti Pay ile ya da Havale / EFT ile ödeme yapabilirsiniz.

#Kredi veya banka kartı ile ödeme yapacaksanız, kartınızın internet alışverişlerine açık olduğundan emin olun. Değilse mobil bankacılıktan ya da bankanızın müşteri temsilcisine bağlanarak kolayca açtırabilirsiniz.

Seçtiğimiz ödeme yöntemi ile siparişimizi tamamlayarak sosyal ağ sitesi kurma işlemlerindeki ilk adımı yani hosting ve domain satın alma işlemini tamamlıyoruz.

Sosyal İçerik Sitesi Açmak - Host ve Domain Satın Alma İşlemlerinin Tamamlanması

Host ve Domain Satın Alma İşlemlerinin Tamamlanması – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma

Bu noktada sosyal medya sitesi kurmak işlemlerinden domain ve hosting satın alma adımını tamamlamış oluyorsunuz. Şimdi bir de web sitemize güvenli bir bağlantı sağlamak için hostingimize ücretsiz SSL sertifikası kurduralım.

SSL Sertifikası Kurma / Ortak Adım 2

Özellikle e-ticaret, forum, şu an kurulumunu yaptığımız sosyal medya sitesi gibi üyelikli sitelerde SSL sertifikası önem arz ediyor. Bu nedenle hostingimize mutlaka SSL sertifikası entegrasyonunu yapmamız gerekmekte.

Fakat telaş yapmayın. Alan adı ve hosting aldığımız bu firma, hem SSL sertifikasını ücretsiz veriyor, hem de entegrasyonu bizim yerimize onlar yapıyor. Sadece destek talebi iletmemiz yeterli.

1- Hosting ve alan adımız için yaptığımız ödeme sonrası müşteri panelinden çıkmadan üst menüdeki seçeneklerden Destek seçeneği üzerine gelip açılan menüdeki Yeni Talep Oluştur seçeneğine tıklayın.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak - Destek Sayfasına Giriş

Destek Sayfasına Giriş – Sosyal Medya Sitesi Yapmak

2- Ulaştığınız destek formundaki alanlarda sırasıyla:

İlgili Hizmet kısmından satın aldığımız hosting paketini seçin.

– Açılan Soru Başlıkları kısmından Hosting seçeneğini seçin.

– Altında açılan seçeneklerden LetsEncrypt seçeneğini işaretleyin.

Konu kısmına SSL Kurulumu yazın.

Mesajınız kısmına da SSL kurulum talebini yazın. ( örn. Merhaba, Hosting paketim için ücretsiz SSL kurulumu yapabilir misiniz? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar… )

– Son olarak alttaki Yeni Talep Oluştur butonuna tıklayarak SSL kurulum talebini gönderin.

Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Kurulur - SSL Kurulumu için Talep Oluşturma

SSL Kurulumu için Talep Oluşturma – Sosyal Site Kurma

Talep iletildikten sonra 15 dakika içerisinde SSL kurulumu firma tarafından yapılacak ve size bildirilecektir. Bu süre müşteri temsilcilerinin yoğunluğuna göre değişebilir fakat genelde 5 dakika içerisinde SSL kurulumunu gerçekleştiriyorlar.

#SSL sertifikasının kurulduğuna dair size gönderilen mesajda, Yazılımınız üzerinden SSL sertifikasını aktifleştirmek için yazılım üzerinden güncelleme yapmanız gerekmektedir. ibaresi olabilir. Bu yazılanı ciddiye almanıza gerek yok. Site altyapımızı hostingimize kurarken bunu başta, kurulum adımlarında yapacağız zaten.

Şimdi ise sıra geldi açacağımız sosyal içerikli site için altyapı seçimine. Birazdan sizlere hem altyapı seçiminizde yardımcı olacağım hem de vereceğim örnekler ile ne tür sosyal medya siteleri kurabileceğinizi detaylandıracağım.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak İçin Alt Yapı Seçimi
ve Sosyal Paylaşım Sitesi Fikirleri

En başlarda sosyal medya sitesi kurmak için iki ayrı alt yapı kullanabileceğiniz söylemiştim. Konunun bundan sonraki bölümünü ayrı bir başlıkta incelememin sebebi şudur:

Bazı sosyal medya sitesi fikirlerini hayata geçirmede WordPress alt yapısı harikalar yaratır. Mesela Onedio tarzı site açmak, BuzzFeed benzeri site açmak, listelist gibi site açma konularında WordPress tema ve eklentileri en uygun tercih olacaktır.

Fakat resim paylaşım sitesi kurmak, fotoğraf paylaşım sitesi yapmak, video paylaşım sitesi kurmak, Twitter tarzı site kurmak, Badoo tarzı site kurmak, 9gag tarzı site kurmak Reddit tarzı site kurmak, arkadaşlık sitesi kurmak, evlilik sitesi kurmak Pinterest tarzı site kurmak konularında ise bunlar için özel olarak yapılmış hazır php scriptler daha çok işinize yarayacaktır.

Yani ziyaretçilerin üye olup içerik gönderebileceği kızlarsoruyor ve Onedio gibi bir platform kurmak için WordPress, Facebook benzeri site kurmak, chat sitesi kurmak gibi daha komplike platformlar için hazır php scriptler daha uygun olacaktır.

Bunun neden bu şekilde olduğunu siz de altta sizinle paylaştığım örnek tema ve scriptleri incelediğinizde daha iyi anlayacaksınızdır.

WordPress Alt Yapısı ile Ne Tür Sosyal Medya Siteleri Kurulabilir

WordPress öyle bir içerik yönetim sistemi ki, bu yazılıma özel olarak hazırlanmış temaları ve eklentileri kullanarak hayallerinizin ötesinde sitelere sahip olabilirsiniz.

WordPress’in nasıl bir sistem olduğuna dair daha detaylı bilgi almak isterseniz, wordpress nedir ve wordpress ile yapılmış siteler başlıklı yazılarıma bakabilirsiniz.

Tema nedir, eklenti nedir başlıklarında da wordpress temalarının ve eklentilerinin ne demek olduğunu detaylı anlattım.

Ancak ben yine de kısaca özetleyeyim;

#WordPress Temaları Nedir: Temalar kısaca hazır kodlanmış tasarımlardır. Yani şöyle de düşünebilirsiniz; Sizin kafanızda hem işlevsel hem de görsel olarak bir site tasarımı var diyelim.

Kafanızdaki bu siteyi kurmak için öncelikle hosting ve domain alıyor ( bkz: hosting – domain nasıl alınır ) ardından aldığınız bu hosting ve domain üzerine wordpress alt yapısını kuruyor ( bkz: wordpress kurlumu ) ve wordpress üzerine de seçtiğiniz bir temayı, yani tasarımı kuruyorsunuz. (bkz: tema nasıl kurulur )

Tabi tüm bu adımlar hiç bir kod veya teknik bilgi gerektirmeden, tıklamalar ile yapıldığı gibi, wordpress temalarının kurulumu, ayarlarının yapılması ve yönetilmesi de hiç bir kodlama ya da teknik bilgi gerektirmez. Tamamı ile tıklamalar ile yönetilir.

Şöyle ki, temayı kodlayan kişi temanın yönetim panelini de kodlar ve temanın ayarlarını bu panelden tıklamalar ile yapabilmenizi sağlar. Aynı bir word – excel programı kullanır gibi siz de temanızı kullanırsınız.

#WordPress Eklenti Nedir: WordPress’i temel işlevleri yerine getirebilecek bir masaüstü bilgisayar olarak düşünün ve bu bilgisayar için toplayacağınız her türlü parçayı da wordpress eklentileri olarak.

Misal, topladığınız bilgisayara bir ses sitemi bağlamak istiyorsunuz diyelim. O zaman kaliteli bir ses kartı alıp, ana kartınıza takmanız gerekiyor. Bu durumda bilgisayar wordpress iken, ses kartı wordpress eklentisi oluyor.

Ya da istediğiniz bir oyunu oynamak için oldukça gelişmiş bir ekran kartı alıyorsunuz. Yine bu durumda bilgisayarı wordpress, ekran kartını ise wordpress eklentisi olarak düşünebilirsiniz.

# Yani wordpress eklentilerini wordpress sitenizde isteğiniz işlevleri yerine getirebilecek ek yamalar olarak görebilirsiniz.

Bir de öncesinde bilmenizi isterim ki;

Az sonra tanıtacağım, ne tür bir sosyal medya sitesi kurabileceğinize yönelik örneklendirme yapacağım temaların;

1-Kurulumu için öncelikle sitenize aldığınız hosting ve domain üzerine kurduğunuz cPanel üzerinden wordpress alt yapısı yüklemeniz gerekli. (Üstte anlattığım gibi hosting ve domain aldık, cPanel hostingimizde mevcut zaten) WordPress yüklemeyi hem yazının devamında hem de WordPress nasıl yüklenir başlıklı yazımda anlattım.
2-Tema yükleme işlemini ise wordpress temaları nasıl yüklenir başlıklı yazımda anlattım.
3-Temaların nasıl satın alınacağını ise Themeforesttan tema nasıl alınır ve yüklenir başlıklı yazımda da anlattım.
4-Ayrıca temaların altlarına da temaların satış sayfalarını ve demo linklerini, yani satın alıp sitenize kurduğunuzda tam olarak nasıl görüneceğinin birebir aynı, canlı örneklerinin de linklerini koydum. Verdiğim linkler ile bahsettiğim temaları birebir inceleyebilirsiniz.
5-Bir de her temanın kurulum süreci aynı olsa da, yönetim panelleri birbirinden farklılık gösterir. Ancak yine tema kodlayıcıları kodladıkları temanın yönetimi ile ilgili genelde videolar çeker. Herhangi bir video bulamasanız bile tema ile ilgili youtube’da arama yaparsanız çeken birilerini bulmanız mümkün. O da olmazsa tema yönetim panelleri de yine tıklamalar ile yönetilen bir panel kendiniz ayarları tek tek deneyerek neyin nasıl çalıştığını çözebilirsiniz.

Tema dünyası çok geniş. Aklınıza gelebilecek her türlü site için mutlaka bir WordPress teması var. Keza internet sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımda da her türlü site fikriniz için nasıl tema bulabileceğinizi anlattım. Öyle ki bu tema dünyasına daldığınızda, aklınıza onlarca hatta yüzlerce web sitesi açma fikri gelebiliyor.

Yani oturduğunuz yerden aklınıza bir sosyal medya sitesi açma fikri gelmesini beklemenize gerek yok. Özel olarak hazırlanmış WordPress temaları arasında gezerken birçok fikri kendiliğinden bulabiliyorsunuz.

Şahsen benim bile acaba sosyal medya siteleri için nasıl temalar var diye araştırırken onlarca sosyal medya sitesi açma fikri aklımda birikmeye başladı.

Mesela;

#Üstte anlattığım yöntem ile domain ve hosting satın aldınız. Hosting üzerine ise cPanel üzerinden ücretsiz bir yazılım olan WordPress’i kurdunuz.

Kurduğunuz WordPress sitenizin üzerine de altta demo görünümünün ve satış sayfasının linki verdiğim gibi bir tema satın alıp kurulum yaparak, insanların yemek tariflerini paylaştığı bir sosyal ağ sitesine sahip olabilirsiniz.

Hazır Sosyal Medya Tasarımları - Social Chef WordPress Teması

Hazır Sosyal Medya Tasarımları – Social Chef WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo


Hazır sosyal medya tasarımlarından biri olan Social Chef WordPress teması, ziyaretçilerinizin üye olup içerik gönderebileceği, yemek tarifleri üzerine bir sosyal ağ sitesi açmak için muazzam bir tema.

Tema, bir sosyal medya sitesi için kurmak için gereken birçok özellikle donatılmış. Mesela temanın ana sayfasında bir arama kutusu mevcut.

Ziyaretçileriniz bu arama kutusundaki, öğün seçimi (kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, atıştırmalık vs), yemek türü (diyet yemekler, et yemekleri, makarnalar, çocuklar için, balık yemekleri vs.) yapım zorluğu (yapımı kolay yemekler gibi) gibi seçenekler ile aradığı tarife kolayca ulaşabiliyor.

Sosyal Site Kurma - Social Chef Arama İşlevi

Sosyal Site Kurma – Social Chef Arama İşlevi

Sitenize üye olan ziyaretçiler, kendi hesaplarına girip içerik oluşturma adımları ile yemek tariflerini kolayca siteniz üzerinden oluşturup paylaşabiliyorlar.

Temada ayrıca harika bir üyelik sistemi mevcut. Üye profilleri oluşturup yönetebiliyorsunuz. Üyeleriniz kendi profillerine bilgilerini girebiliyorlar. Ziyaretçi ve üyeler hem oluşturulan içeriklere hem de içerik oluşturan üyelere puan verebiliyorlar. Bu da üyelerin daha çok içerik üretmelerini teşvik ediyor.

Üyeler yemek tariflerini favorilerine ekleyip daha sonra da bu tariflere kolayca ulaşabiliyor. Yemek tariflerini diğer sosyal medya platformlarında kolayca paylaşabiliyorlar.

Social Chef WordPress sosyal medya teması, seo açısından da başarıyla kodlanmış. Mesela aşağıdaki örnek görseldeki gibi, Schema uyumluluğu sayesinde arama sonuçlarında ilgi çekici görüntüleme özellikleri ile insanların dikkatini çekebilmeniz mümkün.

Sosyal Ağ Sitesi Kurmak - Arama Sonuçları

Sosyal Ağ Sitesi Kurmak – Arama Sonuçları

Temanın özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Mobil cihazlara tam uyum, gelişmiş kullanıcı yönetimi, içeriklerin kontrolü ve düzenlenmesi için içerik yönetim ekranı, içerik yani yemek tarifleri için puanlama sistemi, çoklu dil desteği, tema görünümü için 12 ayrı renk şeması, 2300+ farklı yazı tipi desteği gibi birçok özellik Social Chef WordPress sosyal medya temasında mevcut.

Sosyal medya sitesi nasıl kurulur sorusunu cevaplarken önerdiğim tema sadece bu değil elbette. Sosyal medya sitesi kurma konusunda göz atmanızı istediğim diğer tema ve fikirlere de kısaca bir bakalım.

#Yazı başında Ekşi Sözlük örneği vermiştim. Siz de Discy WordPress sosyal medya teması ile bir sözlük sitesi sahibi olabilirsiniz.

Bu tema daha çok quara gibi site açmak için kullanılabilir. Fakat temadaki soru sor kısmını entry gir olarak kolayca ayarlayıp, açacağınız sosyal medya sitesini bir sözlük sitesine dönüştürebilirsiniz.

Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Açılır - Discy Sosyal Medya Sitesi

Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Açılır – Discy Sosyal Medya Sitesi

Detaylı Incele Canlı Demo


Zaten incisozluk.com’da daha sonradan görünümünü bu tarz bir tema ile değiştirerek daha kullanıcı dostu ve diğerlerinden daha farklı bir site haline getirmişti.

Yazılan cevapların ya da entrylerin puanlanabiliyor olması Discy’nin en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Girilen entryler diğer üyeler tarafından puanlanıyor ve en çok puan alan entryler öne çıkıyor. Yazılan içeriklerin daha kaliteli olması konusunda kullanıcıyı özendirmesi bu özelliğin en büyük artısı.

Puanlama ya da girilen entry sayısına göre kullanıcılar rütbe atlayabiliyorlar. En beğenilen kullanıcıları sitenizde ilanen listeleyebiliyorsunuz.

Bu özelliklerin yanı sıra Discy’de bir de takipleşme özelliği mevcut. Kullanıcılarınız birbirleri ile takipleşebiliyor ve mesajlaşabiliyorlar. Profillerine yorum bırakabiliyorlar. Kişilerin profillerinde puanı, soru ve cevap sayısı, takip ettikleri, takip edenleri gibi bilgiler yer almasını da sağlayabiliyorsunuz.

Tüm bu özellikleri ile Discy, ekşi sözlük benzeri fakat işlevsel açıdan daha gelişmiş ve daha farklı bir sosyal ağ sitesi açmak isteyenler için en uygun tercih olacaktır.

#Başka bir örnek olarak arkadaşlık sitesi kurmak istiyorsunuz. Ya da evlilik sitesi kurmak.

Daha ilginçleştirelim; misal insanların kendileri gibi yalnız olanlarla tanışıp birlikte sinemaya gitmeleri fikri ile kurduğunuz siteye üye olup birbirleri ile tanışmalarını sağlayacak bir sosyal ağ sitesi fikri nasıl sizce?

Bunun için de, bir kullanıcı yönetim sistemi olan BuddyPress eklentisine yönelik hazırlanmış Cinematix WordPress sosyal medya teması da bu iş için biçilmiş kaftan.

Tema ile ziyaretçileriniz sitenize üye oluyorlar. Birbirleri ile arkadaş olabiliyorlar. Aralarında iletişim kurabiliyorlar. Gruplar açıp aktiviteler oluşturabiliyorlar. Belirledikleri konular üzerinde hep birlikte tartışabiliyorlar.

Bu özellikli bir tema ile kurduğunuz, sinema temalı arkadaşlık sitesi kurmak, daha farklı ve daha ilgi çekici olacaktır diye düşünüyorum.

Cinematix WordPress Sosyal Ağ Teması

Cinematix WordPress Sosyal Ağ Teması

Detaylı Incele Canlı Demo


#Onedio tarzı site açmak ya da BuzzFeed gibi site kurmak istiyorsunuz. Kişilik testi, quiz, anket, hikaye anlatımı, liste şeklinde içeriklerin olduğu bir sosyal medya sitesi açmak hayaliniz.

Size önerebileceğim en nokta atışı tema BoomBox olacaktır.

Sosyal İçerik Sitesi Açmak - BoomBox Onedio Tarzı WordPress Teması

Sosyal İçerik Sitesi Açmak – BoomBox Onedio Tarzı WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Demo Bilgileri: Temanın demo sayfasına gidip, aşağıya doğru indiğinizde temanın 16 farklı demo görünümü olduğunu fark edeceksiniz. Her bir demo görünümüne tıklayarak birebir farklı demolarını inceleyebilirsiniz. ( Ve evet, temayı satın aldığınızda o 16 farklı görünümü de sitenize kurabiliyorsunuz )


Bu tema da gayet profesyonel bir içerik ve üyelik yönetim sistemine sahip. Bir sosyal medya sitesinden beklenen tüm işlevsel özellikler hazır olarak geliyor.

İçerdiği araçlar sayesinde kişilik testi, anket, quiz ve liste şeklinde içeriklerini kolay bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Sadece siz değil, üyeleriniz de olabildiğince kolay bir şekilde bu tarz içerikler üretebiliyorlar.

#Reddit tarzı site kurmak, kullanıcıların içerik girdiği, bu içeriklerin ise diğer kullanıcılar tarafından oylanmasına göre öne çıktığı bir sosyal haber sitesi kurmak da güzel gelir getirebilecek bir sosyal medya sitesi kurmak fikri olabilir.

Bunun için de UpVote isimli, altta linkini verdiğim sosyal medya temasını kullanabilirsiniz. Bu temanın da harika bir üyelik yönetim sistemi mevcut. Ve üyelerin oluşturduğu içerikler oylanarak ön plana çıkıyor.

UpVote WordPress Sosyal Medya Sitesi Teması

UpVote Reddit Tarzı WordPress Sosyal Medya Sitesi Teması

Detaylı Incele Canlı Demo


#İlgi alanlarına göre grupların kurulabileceği, insanların arkadaşlık kurabileceği, fotoğraf ve video paylaşabileceği, etkinlikler düzenleyebileceği bir arkadaşlık sitesi yapımı için Olympus teması size sosyal medya sitesi kurma fikri verebilir.

Olympus Arkadaşlık Sitesi WordPress Teması

Olympus Arkadaşlık Sitesi WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo


#Tabi ki Youtube benzeri video paylaşım sitesi kurmak da WordPress temaları sayesinde mümkün. VideoTube teması ile üyeleriniz videolarını ziyaretçilerinizle paylaşabilir, kendi üyelik profillerini oluşturabilirler.

Tema özellikleri arasında ünlü video paylaşım sitelerinin videolarını kolaylıkla paylaşabilme, videoların izlenme sayılarını gösterebilme, otomatik olarak videoların ön izlemelerini oluşturabilme gibi bir video paylaşım sitesinde olması gereken her şey mevcut.

VideoTube Video Paylaşım Sitesi WordPress Teması

VideoTube Video Paylaşım Sitesi WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo


#Tabi tam olarak belki karşılayamasa da pembepanjur gibi site kurmak, ecift benzeri site kurmak gibi düşünceleriniz için Thrive temasını kullanabilirsiniz.

Birkaç ufak dokunuş ve yaratıcı bir düşünce ile arkadaşlık etmek ya da evlenmek isteyen kişileri kapalı bir topluluk olarak bir araya getirmek için harika bir üye yönetim paneli bulunan bu temadan faydalanabilirsiniz.

Thrive ecift Tarzı Site Kurma WordPress Teması

Thrive ecift Tarzı Site Kurma WordPress Teması

Detaylı Incele Canlı Demo

Demo Bilgileri: Temanın demo sayfasına gidip, aşağıya doğru indiğinizde temanın 4 farklı demo görünümü olduğunu fark edeceksiniz. Her bir demo görünümüne tıklayarak birebir farklı demolarını inceleyebilirsiniz. ( Ve evet, temayı satın aldığınızda o 4 farklı görünümü de sitenize kurabiliyorsunuz )

Bir de kullanıcı adı: ron şifre: 1234567890 şeklinde. Demo görünümlere bu demo kullanıcı bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.


Tüm bunların dışında aşağıda alternatif olarak benim bulduğum ve listelediğim WordPress sosyal medya temalarına da bir göz atmanızı tavsiye ederim:

#Viral içerik sitesi açmak için BuzzFeed tarsı siteler için: Bimber Teması
#Sosyal ağ ve blog konseptini birleştiren Tumblr gibi site yapmak için: Dulce – A Tumblr Style WordPress Theme
#Youtube benzeri video paylaşım sitesi kurmak için: VideoPro – Video WordPress Theme
#9gag tarzı site kurmak ya da incicaps gibi site kurmak gibi bir düşünceniz varsa: Aruna – Retina Content Sharing, Gag, Meme Theme
#Partner sitesi kurmak, evlilik sitesi kurmak veya ecift tarzı site kurmak gibi fikirleriniz için: LoveStory – Dating WordPress Theme
#Pinterest tarzı site kurmak için: PinThis – Pinterest Style WordPress Theme
#Instagram gibi fotoğraf paylaşım sitesi yapmak için: Syncope – Photo Sharing Community

Sosyal Medya Sitesi Kurmak İçin WordPress Kurulumu

WordPress kurulumunu ayrıca 3 farklı yöntemler wordpress nasıl yüklenir başlıklı yazımda da anlattım. Eğer altta anlattıklarımı takip etmekte sorun yaşarsanız, alternatif olarak bu yazıma da bakarsınız.

1- En son satın aldığımız hostinge SSL kurulumunu yaptırmıştık. Şimdi alan adı ve hosting aldığımız firmanın müşteri panelinde üst taraftaki menüden Anasayfa seçeneğine tıklayın.

Anasayfa açıldıktan sonra sayfanın alt kısmına inip Hizmetleriniz / Hosting kısmını bulun. Burada satın almış olduğunuz hostingin karşısındaki Yönetim butonuna tıklayın.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - Hosting Yönetim Paneline Giriş

Hosting Yönetim Paneline Giriş – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma

2- Müşteri panelinizden hostinginizi yönetebileceğiniz bu sayfada sol taraftaki seçeneklerden en altta yer alan cPanel’e Bağlan seçeneğine tıklayın. Tıklayınca cPanel ekranı yeni sekmede açılacaktır.

Sosyal Medya Sitesi Yapmak -cPanel'e Giriş

cPanel’e Giriş – Sosyal Ağ Sitesi Kurmak

3- Bu yolla cPanel’e ulaşıyorsunuz.

cPanel, bir hosting yönetim sistemi yani kullandığınız bilgisayarın Windows, iOS işletim sistemi gibi hostinginizi yönetmenizi sağlayan bir yazılımdır. cPanel’den hostinginize dair birçok ayara ve uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Bu adımda cPanel’i, hosting ve domain adresiniz üzerine WordPress kurmak için kullanacaksınız.

cPanel’de ilk olarak cPanel anasayfasındayken en alta inin ve Softaculous Uygulama Kurulumu başlığını bulun. Bu kısımdaki WordPress seçeneğine tıklayın.

Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Kurulur - cPanel WordPress Seçeneği

cPanel WordPress Seçeneği – Sosyal Medya Sitesi Nasıl Açılır

4- Sonraki ekranda üst kısımda, Yükle butonunun yanındaki aşağı yönlü üçgene tıklayıp, açılan seçeneklerden Custom Install seçeneğine tıklayın.

Sosyal Ağ Sitesi Kurma - WordPress Kurulum Butonu

WordPress Kurulum Butonu – Sosyal Medya Sitesi Kurmak

5- Bu adımda sonra WordPress kurulumu gerçekleşecek. Bu sayfaya bir nevi WordPress kurulum sihirbazı diyebiliriz. Öncelikle bu sayfada WordPrees altyapımız için uygun seçenekleri seçelim, gerekli alanları dolduralım. Sırasıyla:

Script Ayarları başlığı;

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak - Script Ayarları

Script Ayarları – Sosyal Ağ Sitesi Açma

– Protokol Seçiniz: WordPress kurulumu için bir protokol seçeceksiniz. Yani, sitenizin uzantısı ne olsun. Yükleme ekranı bize 4 seçenek sunuyor:

[ http:// >> http://www. >> https://  >> https://www. ]

Bu kısımda alan adınızın başında www. olup olmamasını seçeceksiniz. Günümüz de bir domain adresinin başında www. olup, olmaması teknik açıdan hiç bir farklılık yaratmıyor. Ben www. olmadan kullanıyorum, daha pratik oluyor. Sizin de alan adınızı başında www. olmadan kullanmanızı öneririm. Yani sadece https:// olanı seçin.

Keza herhangi bir kişi tarayıcısına site adresinizi başında www. koysa da koymasa da, site adresiniz hangisi ise otomatik ona yönlendirilir.

http:// ya da http://www. seçenekleri ise SSL olmadan kurulum içindir. Google, başında https:// olmayan siteleri güvensiz olarak işaretlediği için biz protokol seçeneğini https:// olarak seçiyoruz. Zaten SSL sertifikamızı destek talebi oluşturarak aktif ettirmiştik.

Sonuç olarak sadece https:// seçerek devam edin.

– Domain Seçin: Bir tek alan adınız olduğu için zaten seçili halde geliyor. Burada işlem yapmanıza gerek yok.

– Yüklenecek Dizin: Kuracağınız sosyal ağ sitesini tam olarak hangi URL adresi üzerine kurulacağını seçeceksiniz.

Web siteniz https://siteniz.com adresine, yani direkt olarak satın aldığınız domain adresi üzerine kuracaksanız, bu seçeneği boş bırakın.

Bu seçeneğe bir şey yazarsanız (demo gibi), bu wordpress’i https://siteniz.com/demo dizinine kur anlamına gelir. Yani internet adresiniz https://siteniz.com/demo şeklinde olur. Boş bırakmak https://siteniz.com/ dizinine kur anlamına gelir.

– Choose the version you want to install: Bu kısımda hangi WordPress sürümünü yüklemek istediğiniz soruluyor. Varsayılan olarak gelen sürüm en son sürümdür. Zaten en son sürümün yüklenmesi gerekiyor. Dolayısıyla burada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sizin ekranınızda hangi sürüm görünüyorsa aynen kalsın.

Site Settings başlığı;

Sosyal Site Kurma - Site Settings

Site Settings – Sosyal İçerik Sitesi Açmak

– Site Name: Site başlığınızı belirlediğiniz kısımdır. Buraya sitenizin ismini girin. Mesela benim sitemin ismi WPMAVİ. siz de sitenizin ismini istediğiniz şekilde buraya yazabilirsiniz.

– Site Description: Buraya sitenizin sloganını yazabilirsiniz. Benim kullandığım site sloganı “Türkiye WordPress Rehberi ve Profesyonel WordPress Blogu”. Siz de sitenizin sloganını buradan belirleyebilirsiniz.

Not: Bu iki seçenek de yani site başlığı ve sloganı daha sonradan wordpress admin panelinden değiştirilebiliyor.

– Disable WordPress Cron: İşaretlemeyin. Boş bırakın.

Admin Account başlığı;

Sosyal Medya Sitesi Yapmak - Admin Account

Admin Account – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak

– Admin Username ve Admin Password: Sosyal medya sitenizin yönetim paneline giriş yaparken kullanacağınız kullanıcı adı ve parolasını buradan belirleyeceksiniz.

Kullanıcı adınız kesinlikle  admin olmasın! Genelde yapılan büyük bir güvenlik hatasıdır.

Ayrıca kullanıcı adınızda i – ö – ü – ş – ğ – ç gibi Türkçe karakterler ve ünlem (!) soru işareti (?) parantez gibi işaretler kullanmayın. Sadece İngiliz alfabesindeki harfleri kullanabilirsiniz. Aksi halde kurulum hata verecektir.

Kullanıcı adı ve parola kısımlarında belirlediğiniz bilgiler, açtığınız sosyal ağ sitesini yönetecek admin’in kullanıcı adı ve şifresi oluyor. Bu bilgileri unutmayın.

– Admin Email: Bu kısma sıklıkla kullandığınız bir mail adresini yazın. Sitenizle ilgili her türlü bildirim, iletişim formundan gönderilen her mesaj vs bu kısma girdiğiniz mail adresine otomatik gelecektir. Tabii ki burayı sonradan, sitenizin wordpress yönetim panelinden değiştirebilirsiniz.

Choose Language başlığı;

Sosyal Ağ Sitesi Nasıl Kurulur - Choose Language

Choose Language – Sosyal Site Kurma

– Select Language: WordPress sitenizin yönetim panelinin ve içerik yazım dilinin seçimini yapacaksınız. Hangi dilde olmasını istiyorsanız, o dili kullanabilirsiniz.

Select Plugin(s) başlığı;

Sosyal Site Kurma - Select Plugins

Select Plugins – Sosyal Medya Sitesi Yapmak

Bu başlık altındaki tüm kutucuklar boş kalsın. İşaretli olanlara bir kere tıklayarak işaretini kaldırın. Sizde üstteki resimde göründüğü dışında başka seçenekler de varsa, o seçeneklerdeki işaretleri de kaldırın.

Advanced Options başlığı;

Bu başlık yanındaki artı ( + ) işaretine tıkladığınızda altta seçenekler açılacaktır.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma - Advanced Options

Advanced Options – Sosyal Medya Sitesi Nasıl Açılır

Bu başlıkta varsayılan olarak gelen ayarlar gayet uygundur. Bu kısımda hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok.

6- Her şey tamamsa alt kısımdaki Yükle butonuna tıklayın. Kurulum biraz zaman alabilir.

Sosyal İçerik Sitesi Açmak - WordPress Kurulum Sihirbazı Yükle Butonu

WordPress Kurulum Sihirbazı Yükle Butonu – Sosyal Paylaşım Sitesi Kurma

7- WordPress kurulumu hatasız tamamlandıysa aynı sayfanın üst kısmında Tebrikler, kurulum başarılı mesajını göreceksiniz.

WordPress ile kurduğunuz internet sitenizin hangi domain ismine ve uzantısına kurulduğunu ve sitenizin admin paneline girişi nereden yapacağınızın linklerini bu mesajın altında görebilirsiniz.

Yönetim URL adresine tıkladığınızda, internet sitenizin admin paneli yeni sekmede açılacaktır.

Sosyal Site Kurma - Kurulum Tamamlandı

Kurulum Tamamlandı – Sosyal Ağ Sitesi Kurma

Not: Site admin panelinize her zaman için site adresinizin sonuna /wp-admin ekleyerek ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya sitesi kurmak için kullanabileceğimiz alt yapılardan biri olan WordPress için kurulum bu kadar.

Şu an siteniz dünyanın her yerinden 7/24 ulaşılacak şekilde açık durumda. Sırada ise sosyal ağ sitesi kurmak için bir tema seçip, satın alıp wordpres sitenize yüklemek var. Bunun da nasıl yapılacağını yukarırda linkini paylaştığım yazılarım aracılığı ile anlattım.

PHP Script Yazılmları ile Ne Tür Sosyal Medya Siteleri Kurulabilir 

WordPress alt yapısı bir sosyal medya sitesi kurmak için uygun olsa da, özünde bir içerik yönetim sistemi olduğu için biraz uğraş gerektiriyor. Fakat sosyal medya sitesi yapmak için sadece WordPress’e bağımlı değiliz.

Her şeyi ile hazır, sadece sosyal paylaşım sitesi kurmak için özel olarak hazırlanmış php ve diğer yazılım dilleri ile kodlanmış scriptler de piyasada mevcut.

Bize düşen tek şey, satın aldığımız hosting üzerine bu scriptleri kurmak ve temayla eklenti ile uğraşmadan site fikrimize göre düzenlemek.

Bir de öncesinde bilmenizi isterim ki;
(Az sonra tanıtacağım, ne tür bir sosyal medya sitesi kurabileceğinize yönelik örneklendirme yapacağım PHP Yazılımlarla ilgili;)

1-Her sosyal paylaşım sitesi scriptinin kurulumu farklılık gösterebilir. Scriptleri satan kişiler, bunları hostinginize nasıl kuracağınız ile ilgili yazılı bir doküman size verecektir. Hatta kurulum için videolu anlatımlar da hazırlayanlar var.

Her ne kadar bu dokümanlar İngilizce olsa da çeviri programları ile anlaşılmayacak düzeyde karmaşık anlatımlar değil bunlar. Ve yine bu dokümanlara göre hazır sosyal ağ scriptini hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kolayca hostinginize kurabilirsiniz.

Mesela az sonra ilk değineceğim facebook benzeri script hatta facebook clone script olan WoWonder scriptinin nasıl kurulacağını, scripti yazan kişi videolu olarak şurada anlatmış. Hatta script yazılımcısının kanalında script ile bir çok teknik detay da videolu olarak bulunuyor.

2-Aşağıda tüm scriptler için satış sayfası linklerini ve demo görünüm sayfalarının linklerini paylaştım. Siz de bu scripti satın alıp, hosting ve domain adresiniz üzerine kurduğunuzda demo görünümde nasıl görüyorsanız, birebir aynısını kendi domain adresiniz üzerine kurmuş olacaksınız.

3-Scriptlerin nasıl satın alınacağını ise Themeforesttan tema nasıl alınır başlıklı yazımda da anlattım. (Tema, script fark etmez. ikisinin de satın alım süreci aynı)

4-Scriptleri yüklemek için öncesinde wordpress gibi herhangi bir başka yazılım kurmamıza gerek yok. Scriptler direkt cPanel üzerinden aynı wordpress kurulur gibi kurulabiliyor. ( Unutmayın, temalar için cPanel üzerinden önce wordpress kurulması gerekiyor. Ardından temayı wordpress üzerine kuruyorsunuz. Bu kısım kafanızı karıştırmasın. )

Şimdi gelelim hazır sosyal medya script alt yapısı kullanarak kurabileceğiniz sosyal medya sitesi yapılarına.

#Facebook benzeri site yapmak istiyorsunuz. Hatta aynı özelliklerde birebir facebook tarzı site yapmak hayaliniz ise, bunun için tercihiniz kesinlikle WoWonder olmalı.

Neden? Çünkü üye profillerinden duvar yazılarına, sayfa ve grup kurmadan mesajlaşma uygulamasına, hikayelerden ticaret sistemine kadar birebir Facebook özelliklerine sahip bir platform.

Hatta ve hatta iOS olsun, Android mobil platformlar olsun, Windows masaüstü uygulama olsun, sitenize ait uygulamalarını da edinebiliyorsunuz. ( Script kodlayıcısı uygulamalarını da kodlayıp, satışa sunmuş )

Facebook Benzeri Site Kurma - WoWonder Hazır Sosyal Paylaşım Sitesi

Facebook Benzeri Site Kurma – WoWonder Hazır Sosyal Paylaşım Sitesi

Detaylı Incele Canlı Demo

Demo Bilgileri: Demo sayfasını incelerken sağ üst köşede bulunan veya giriş formunun sol alt kısmında bulunan register butonuna tıklayarak uydurma bilgiler ile üyelik oluşturup, ( test123 gibi ) scriptin nasıl göründüğünü, işlevlerinin nasıl çalıştığını birebir tecrübe edebilirsiniz.


WoWonder facebook özelliklerinin tümüne sahip olmasının yanı sıra, normal ve dark olmak üzere iki temaya sahip olması, dislike butonu, site içerisinde forum ve blog oluşturabilme, diğer üyelere puan ve hediye verebilme gibi facebook’ta olmayan ekstra özelliklere de sahip.

Facebook tarzı sosyal paylaşım scripti olan WoWonder, özel olarak tasarlanmış TheSpeed adlı önbellekleme sistemi ile 1 milyon kullanıcıyı rahatlıkla kaldırabiliyor. Kullanıcılarınız diğer ana akım sosyal medya hesapları ile sitenize girebiliyor. Kullanıcıların son görülme zamanının da takibi yapılabiliyor.

Profil ziyaret bildirimi, Twitter benzeri takip sistemi, hashtag ve mention özellikleri, ister site üzerinden ister uygulama üzerinden üyeler arası mesajlaşma, profil doğrulama, otomatik yorum denetlemesi gibi daha sayamadığım onlarca özellik WoWonder, facebook benzeri site yapmak isteyenler için en doğru tercih olacaktır.

#9gag – 4chan gibi viral içerik sitesi açmak iyi bir fikir olabilir. incicaps gibi site kurmak, üretilen caps’lerin, diğer ismiyle meme’lerin yayınlandığı bir sosyal medya sitesi açmak, mizaha ilgi duyan kullanıcıları sitenizde toplamak, viral olarak tanınmanızın en kolay yoludur.

Bunun için de altta paylaştığım scripti kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir yönetim paneli ve üye kontrol sistemiyle gelen bu script ile kullanıcılarınız sitenize bilinen tüm sosyal medya hesapları ile direkt üye olabilir, ürettikleri caps’leri, komik fotoğrafları birkaç adımla sitenize yükleyebilir.

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak- Ninja Sosyal Medya Scripti

Sosyal Paylaşım Sitesi Kurmak- Ninja Sosyal Medya Scripti

Detaylı Incele Canlı Demo


Bu hazır sosyal medya sitesi scriptinde işinize yarayacak en çekici özelliklerden biri, üyelerin kolaylıkla görsel yüklemelerini sağlayan Upload butonu. Bu buton sitenizin üst kısmında yer alıyor ve görsel yüklemeyi kolay ve çekici hale getiriyor.

Bir diğer özelliği de içeriklere yapılan yorumların puanlanabilmesi. Üyeler, diğer üyelerin yaptıkları yorumları puanlayabiliyorlar. Yorum puanlandıkça ön plana çıkıyor. Bu özellik, kullanıcılar arası rekabeti arttırdığı gibi, içeriklerin değerini de arttırarak sosyal açıdan daha ön plana çıkmanızı sağlıyor.

Kolayca kontrol edilebilen üye profilleri, bütün mobil platformlarda en iyi görüntü, sosyal medya hesapları ile üyelik oluşturabilme, yetişkinlere yönelik içerikler için +18 yaş kontrol sistemi gibi birçok harika özellikleri bünyesinde barındıran Ninja hazır sosyal medya scripti, viral içerik sitesi açmak gibi düşüncesi olanlar için en uygun seçim olacaktır.

#Chat sitesi kurmak ister misiniz? Bildiğimiz canlı sohbet sitesi kurmak Wchat canlı sohbet scripti ile gayet kolay.

Wchat, üyelerin birbirleri ile yazışarak sohbet ettiği, birbirlerine resim ve video gönderebildiği gayet işlevsel bir sohbet sitesi scripti. Facebook hesabı ile giriş, 1000’in üzerinde emoji desteği, sesli bildirimli, masaüstü ve mobil platformlara uygun, yapılan sohbetlerin kaydedilebilmesi, kullanıcı profili, durum bilgisi ve çoklu dil desteği gibi kullanışlı özelliklere sahip.

Chat Sitesi Nasıl Kurulur - Wchat Sohbet Sitesi Scripti

Chat Sitesi Nasıl Kurulur – Wchat Sohbet Sitesi Scripti

Detaylı Incele Canlı Demo

Demo Bilgileri: Demo sayfasının ortasında bulunan Wchat Live Demo butonuna tıklayarak kullanıcı adı: demo şifre: demo bilgileri ile giriş yapabilirsiniz. (Ön yüz demosu) Wchat Admin Demo butonuna tıklayarak da kullanıcı adı: admin şifre: admin bilgileri ile giriş yapıp (Admin paneli demosu) scriptin sitenize kurunca tam olarak nasıl görüneceğini, işlevlerinin nasıl çalıştığını birebir tecrübe edebilirsiniz.


Wchat chat sitesi scriptini tek başına kullanmasanız bile arkadaşlık sitesi yapımı gibi fikirlere destekleyici bir eleman olarak kullanabilirsiniz. Belki de forum sitesi kurmak gibi bir fikriniz var, chat uygulaması ihtiyacınızı bu script ile sağlayabilirsiniz.

#Pinterest tarzı site kurmak fikri cazip geliyorsa Flow-Flow hazır sosyal paylaşım sitesi scripti tercih için uygun olacaktır. Bu script ile kullanıcılarınız, diğer sosyal medya hesaplarını (instagrami, facebook, youtube vs.) bağlayarak, paylaşımlarını tek bir yerden topluca diğer üyeler ile paylaşabiliyorlar.

Pinterest Tarzı Site Kurmak - Flow Flow Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti

Pinterest Tarzı Site Kurmak – Flow Flow Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti

Detaylı Incele Canlı Demo


#Onedio gibi site açmak ya da buzzfeed gibi site kurmak fikrine WordPress başlığında da değindim.

Böyle bir sitenin quiz, anket, kişilik testi, listeleme gibi özelliklerini tema ile birlikte gelen eklentiler ile sağlayabiliyorsunuz ve bunlarla ayrı ayrı uğraşmanız gerekiyor.

Fakat Buzzy Bundle sosyal medya scipti ile viral içerik sitesi açmak için bu kadar uğraşmanıza gerek yok. Tüm özellikler tek bir script içinde hazır olarak kullanımınıza sunuluyor.

Buzzy Bundle ile birebir Onedio gibi siteye sahip olabilirsiniz. Liste şeklinde hikaye anlatımı yapabilir, kişilik testleri oluşturabilir, quiz ve anket üretebilirsiniz. Bunu sadece siz değil, sitenize üye olan kullanıcılarınız da kolaylıkla yapabilir.

Viral İçerik Sitesi Açmak - Buzzy Bundle Onedio Benzeri Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti

Viral İçerik Sitesi Açmak – Buzzy Bundle Onedio Benzeri Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti

Detaylı Incele Canlı Demo

Demo Bilgileri: Scriptin demo sayfasına gidip, aşağıya doğru indiğinizde yazılımın 5 farklı demo görünümü olduğunu fark edeceksiniz. Her bir demo görünümüne tıklayarak birebir farklı demolarını inceleyebilirsiniz. ( Ve evet, scripti satın aldığınızda o 5 farklı görünümü de sitenize kurabiliyorsunuz )


#Ya da Flickr gibi fotoğraf paylaşım sitesi yapmak ister misiniz? Bunun için en uygun tercih PixelPhoto sosyal paylaşım sitesi scripti olabilir.

Üyeler yüklemek ve paylaşmak istedikleri fotoğrafları düzenleyebilir, filtreler ekleyebilirler. Görünüm itibari ile Instagrama da benzeyen arayüzü, fotoğraf video paylaşım siteleriniz için gayet hızlı, seo dostu ve performanslı bir araç.

Flickr Benzeri Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti Pixelphoto

Flickr Benzeri Sosyal Paylaşım Sitesi Scripti Pixelphoto

Detaylı Incele Canlı Demo


#Hep fotoğraf ve video paylaşım sitesi fikirlerinden bahsediyoruz. Müziklerin paylaşıldığı SoundCloud tarzı site kurma düşünceniz için MusicEngine sosyal medya sitesi kurma scripti bu iş için biçilmiş kaftan.

MusicEngine ile özel müzik tarzlarına ya da gruplarına yönelik sosyal bir platform sahibi olabilirsiniz. Amatör müzisyenler, müzik gruplarını bir araya getirdiğiniz bu platform ile bu işe gönül verenleri müzik severler ile tanıştırmak, size iyi miktarlar kazandırabilir.

SoundCloud Tarzı Site Açmak - MusicEngine Sosyal Medya Scripti

SoundCloud Tarzı Site Açmak – MusicEngine Sosyal Medya Scripti

Detaylı Incele Canlı Demo


Tüm bunlar dışında aşağıda listelediğim sosyal medya scirptlerine de bir göz atmanızı tavsiye ederim:

#Facebook tarzı site kurmak için bir diğer script: phpSocial
#Özel ders vermek isteyen öğretmenleri öğrencilerle buluşturan bir site fikri için   MenorahDirectory
#Linkedln tarzı site kurma fikirleriniz için: Breeze – Giant Social Network Platform
#Instagram benzeri script arayışlarınız için: oobenn Instagram Style Social Networking Script
#Hiç değinmedik, itiraf site kurmak ister misini? Anonymous – Secret Confessions
#Arkadaşlık sitesi açmak ya da evlilik sitesi kurmak gibi bir düşünceniz varsa: DateHook – Online Dating Platform
#Youtube tarzı video paylaşım siteleriniz için: VideoPRO – Ultimate Video Sharing Platform
#Soundcloud tarzı müzik paylaşım sitesi kurma fikirleriniz için: phpSound – Music Sharing Platform
#Facebook tarzı başka bir sosyal medya scripti: Sngine

Sosyal Medya Sitesi Kurmak İçin Tema ve Scriptler Nasıl Bulunur?

Bizim ilk etapta aklımıza gelen sosyal medya sitesi kurma fikirlerini sizinle paylaştım. Fakat bizim aklımıza gelmeyen, sizin aklınızda olabilecek tarzdaki sosyal medya sitesi fikirleri için WordPress temaları ve php scriptleri dünyasında bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Sosyal medya sitesi kurmak için birbirinden kullanışlı ve gösterişli temalar ve scriptler bulabilir, hatta bu tema ve scriptlerden daha önce hiç yapılmamış sosyal paylaşım sitesi kurma fikirleri yakalayabilirsiniz.

Tema scriptleri nasıl bulacağınızı da anlatayım.

#Sosyal medya sitesi açmak için WordPress temaları arıyorsanız buraya;

#Hazır sosyal paylaşım sitesi scripti arıyorsanız buraya tıklıyoruz.

1-Gittiğiniz sayfaların üstünde bir arama kutusu mevcut. Arama kutusuna mesela “social” anahtar kelimesini yazıyoruz. Search butonuna tıklıyoruz.

Veya bu arama kutucuğuna aklınıza gelebilecek her türlü anahtar kelimeyi yazabilirsiniz. (İngilizce olarak tabi ki) Viral, socail, community, networking, social networking vs.

Sosyal Medya Sitesi Kurmak - Script ve WordPress Teması Arama

Sosyal Medya Sitesi Kurmak – Script ve WordPress Teması Arama

2-Arama yaptığınız anahtar kelimeye göre sonuçlar önünüze geliyor. Bu sonuçlar içerisinde hoşunuza giden tema ya da scriptlerin özelliklerini görmek için görsel resmine veya başlığına tıklayabilir, nasıl göründüğüne yani demo görünümüne göz atmak için de Preview butonuna kullanabilirsiniz.

Sosyal Site Kurmak - Tema ya da Script İnceleme

Sosyal Site Kurmak – Tema ya da Script İnceleme

Tema resimlerine veya linklerine tıklamak sizi tema satış sayfalarına yönlendirir. Bu satış sayfalarında temanın tüm özellikleri vs İngilzice olarak yazar. Ayrıca bu sayfalarda bulunan live preview butonuna tıklayarak da temaların canlı demolarını inceleyebilirsiniz.

#Sosyal medya sitesi kurmak için script ya da tema inceleme, satın alma, kurma gibi konular için daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Eksisozluk, Onedio, 9Gag, İncicaps, Facebook, Twitter, Reddit, Fotoğraf Paylaşım, KizlarSoruyor, Resim Paylaşım, İncisozluk, eCift, Buzzfeed, 4Chan, Evlilik, Arkadaşlık, Chat, Sohbet Gibi Sosyal Medya Platformları Nasıl Kurulur?” ile ilgili yorumlar;

 1. hakan dedi ki:

  Uzun süredir gördüğüm dişe dokunur çeşitlilik, bilgi ve bağlantı bakımından en etkili makale oldu.
  Tebrik ediyorum.

 2. p.savas dedi ki:

  wordpress bır kere ındırıp yapayım dedım elıme yuzume bulaştırdım.. e tıcaretı arastırdım yüklü geldi , sanat veya sosyal medya arastırırken bu yazıyı buldum , 1 ay web tasarımı kursuna gıttım . burda on dakikada on katı gerçek ögrendım aslında bilginizi hediye vermişsiniz .teşekkürler ….

 3. Kenan dedi ki:

  Merhaba burak bey, sosyal medya kurulumu ile ilgili olarak yüz yüze görüşmemiz mümkünmü?

 4. Ahmet dedi ki:

  Atıyorum facebook benzeri bir site kurdum bu siteye nasıl trafik çekebilirim bu konu hakkında da bilgilendirme yaparsanız memnun olurum.

 5. Kenan dedi ki:

  Merhabalar hocam,
  Belirttiğim site için “boombox” temasını alıp kurdum ve içerikleri girmeye başladım ama tema aşırı yavaş. Hızlandırma konunuzuda okudum, denilenleri uyguladım ama cache ayarlarını yapınca sitenin bazı fonksiyonları çalışmamaya başladı.

  Sizce hızı bu şekilde bıraksam bir sorun olur mu ? Çoğu trend siteye baktığımda hızları pekte iyi değil. (haber siteleri, örnek verdiğiniz onedio buzzfeed vs. siteler)

  Site hızı şuan mobil 22 desktop 55..( PageSpeed)

  Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bu hız faktörü farklı yüzlerce nedenle ortaya çıkabilecek bir durum. Sitenize detaylı bakmadan bir şey söylemek mümkün değil.

 6. Hakan dedi ki:

  Yine her zamanki gibi döktürmüşsünüz. Hemen hemen bütün yazdığınız makaleleri okudum. Çok faydalandığım bir site. Teşekkürü bir borç bilirim.

 7. Enes dedi ki:

  Ekşi Sözlükle aynı scripti nerede bulabilirim bildiğin varmı

 8. T dedi ki:

  Hocam çok yararlı bir yazı olmuş ancak bir şey sormak istiyorum WattPad tarzı bir hikaye paylaşım sitesi kurmak için hangi yolları ve temayı kullanmak daha iyi olur? Teşekkür ederim.

 9. Erdem dedi ki:

  Hocam güzel olmuş.Parayı nasıl çekebilirim onun hakkında bir yazı göremedim.

 10. Cihan dedi ki:

  Peki hocam anlayamadığım şey “ekşi sözlük” tarzda ki bir siteyi, tek kişi tarafından yönetmek mümkün mü? Tşkler.

 11. Şuayip Özden Güven dedi ki:

  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş bende mesleki bir sosyal medya oluşturmayı düşünüyordum. Bu bilgiler çölde şu bulmuş gibi geldi bana. Tekrardan teşekkür ederim.

 12. Furkan dedi ki:

  Bu konuyla alakalı video bekliyorum

 13. erkan dedi ki:

  Merhaba oben aldım ancak godady de kurulumu yapamadım destek olur musunuz.Bir video yada anlatımı var mıdır ?

 14. nalan kaya dedi ki:

  Bilgi paylaştıkça çoğalırmış. Bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Senin yazılarınla yeniden web dünyasına geri dönüş yaptım ve bunun için sana minnettarım. Viral site olarak projelendirdiğim web sitemi senin önerdiğin şekilde adım adım hazırladım. Muhakkak ki aceleye getirdiklerim olmuştur ancak hem umutluyum hem de mutluyum. Sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağlıkla kal, sevgiyle kal…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Umarım istediğiniz başarıyı yakalarsınız. Katkı değer yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 15. Onur Evren dedi ki:

  Elinize sağlık hocam. Sağlıklı bilgiler ile gelişime katkı sağlıyorsunuz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumunu için ben teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi piyasada var olan bilgileri en doğru şekilde okuyucumuza aktarmaya çalışıyoruz. Bunu da başarabiliyorsak ne mutlu bize.

 16. Yusuf dedi ki:

  Burak türk temalarından alsam mesela safirtemanin doruk temasını almayı düşünüyorum bu çok fazla dezavantaj verir mi bana

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam ben türk yapımı temaları önermiyorum. Yani eğer themeforest gibi dünya çapında bu işlerin marketi olan bir platfromda satılıyorsa pek tabi alabilirsiniz. Ancak bu tür local kalmış bireysel temaları çok önermem.

 17. kerem dedi ki:

  Amacım sosyal medya platformu kurmak ve sizden yeni bir yazı yazmanızı istesem inanın konusu bu olurdu. Bu yüzden öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim. Ben kızlarsoruyor sitesine benzer tema arıyorum ve eğer benzerini bulabilirsen almayı düşünüyorum. Önerebileceğiniz bir tema var mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Önerebilecğeim, benim bildiğim bir tema yok. Ancak bu tür temaları nasıl bulabileceğinizi yazımda anlattım.

 18. Mert dedi ki:

  Merhaba Burak. Uzun zamandır yazılarını bekliyordum. Arayı fazla açmamalısın :) Yazın da bilgilendirici olmuş. Bu ve başka bilgiler ışığında kendi bloğumda yazıyorum şu an. İyi ki varsın. Kolaylıklar diliyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Desteğiniz ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çok saolun.

 19. Bekir dedi ki:

  Sonunda yazı geldi Burak hocam :)

 20. Abdullah Çakır dedi ki:

  Hocam elinize, emeğinize sağlık. Ne zamandır emektar içeriklerinizden mahzun kalmıştık. Başarılarınızın devamını dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çok teşekkürler desteğiniz için.

 21. M.Sinan dedi ki:

  Hocam öncelikle şimdiden emeğine sağlık. Bu makaleni de heyecanla okuyacağım. Kendimin ve bu makalenin ilk yorumu benden olsun :) . Lise zamanlarımda (yaklaşık 13 sene önce) bölümüm gereği wordpress ve vBulletin kullanarak web sayfası açıyordum tabi ilgimde fazlaydı, fakat başka mesleğe yönelince web alanında uğraşacak hiç fırsatım olmadı. Yeniden içime düşen ateş ile sayfanı keşfettim ve kaldığım yerden devam etmeyi düşünüyorum. Makalelerini okuduktan sonra bende blog sayfası açmaya karar verdim ve bu sebeple makalelerine tekrar göz atarken yeni yayımladığın bu içerik hemen gözüme çarptı. Yine farkını ortaya koymuşsun. Hem içerik olarak hem konu başlığı olarak bir çok kişinin meraklarını ve ihtiyaçlarını gidereceğine eminim. Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın. Emekçi insanların emeklerine iki satırla teşekkür etmek istemedim. Kal Sağlıcakla…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu değerli ve katkı değeri yorumunuz için çok teşekkür ederim. Evet, bu konu uzun zamandır aklımdaydı ve bu konu ile ilgili forumlarda vs çok fazla başlık açılıyor. Ben de biraz olsun insanların ufkunu açabilecek ve bilgi sahibi edecek bir konu üzerine odaklanmak istedim.

 22. Fuat dedi ki:

  Yine çok başarılı bir yazı olmuş. WordPress ile ilgili hep ileri seviyeye doğru paylaşımlar yapıyorsun.
  Artık WP tema tasarımı nasıl yapılır gibi daha profesyonel şeylere geçmeyi düşünüyor musun? Mesela sozcu.com.tr wordpress kullanıyor ama kendisine özel tema tasarlatmış. Artık ben de bu seviyeye geçmek istiyorum.
  Var mı böyle bir düşüncen?!

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam öyle bir düşüncem yok. Daha yazılacak yüzlerce binlerce konu varken o seviyelere geçmek mantıklı olmayacaktır. Ayrıca o seviyelerin okuyucu kitlesi de çok az olacaktır. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir