Site Fikirleri: 30+ Orjinal | Para Kazandıran Web Sitesi Fikirleri

Blog

Kesin tutacak site fikirleri ver bana burak ! 

Bilindik klişelerden uzak, gerçekten işte budur ! dedirtecek türden bir şey ?

Vereceğim site fikirleri size gerçekten işte budur ! dedirtir mi bilmiyorum ancak, hemen altta listelediğim web sitesi fikirleri ile elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağım;

Bu site fikirleri yazısını direkt uygulamaya koyacağınız internet sitesi fikirleri olarak değil de, daha çok kendiniz ile beyin fırtınası yapacağınız, ne sitesi açsam sorunuza ufak da olsa bir ışık yakabilecek, bir yol gösterici olması için yazdım.

İşte o web site fikirleri listesi;


1- Sosyal platformlar kurun: Yok artık daha neler… Sosyal medya platformu kurmak kolay mı öyle ?

Evet. Aslında çok kolay.

Artık bununla ilgili hazır yazılımlar var. Mesela 9gag tasarımının aynısı, Ninja Media Script. ( Sayfaya gittikten sonra Live Preview butonuna tıklayarak canlı demo görünümünü görebilirsiniz ) Ya da facebook tasarımının aynısı phpDolphin.  Ya da flicker’ın çok benzeri ArtVenue.

Tabii benim verdiklerim sadece bir kaç örnek. Bunlar gibi yüzlerce tasarım mevcut. Buradan diğer sosyal medya platform tasarımlarını da inceleyebilirsiniz.

Üstelik bu hazır yazılımları yüklemeniz, kullanmanız için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmanıza da gerek yok.

Tek yapmanız gereken ise önce domain ve hosting almak ( bkz: Host ve domain nasıl alınır ), ardından ise beğendiğiniz yazılımı alıp, aldığınız bu hosting ve domain üzerine kurmak.

Bu site fikri tutar mı yoksa tutmaz mı, işte o tamamı ile sizin pazarlama stratejinize kalmış bir durum. Kendinize pazarlama konusunda güveniyorsanız neden olmasın ?

2- Gezi Blogu Sitesi: Evet, blog açmak her zaman para kazandıran web site fikirleri arasında olmuştur. Her daim emek verenine de ciddi paralar kazandırmıştır.

Gezi blogları listemde paylaştığım Türkiye’nin en iyi gezi blogları arasında yılda 200.000 TL ve üzeri kazanan bloglar dahi var.

200 bin TL mi ?

Evet, doğru duydunuz. Hem de çok ciddiyim.

Eğer sizin de ilgi alanınıza giren bir sektörse kesinlikle en azından site fikri olarak aklınızın bir köşesine yazın derim. Özellikle gezi blogu fikrini. Çünkü internet için gezi / seyahat sektörü her zaman en çok kazandıran sektörler arasında yer alır.

Bu arada blog açma da yine hiç bir kod bilgisi gerektirmez. Yine blog nasıl açılır yazımı takip ederek siz de kolaylıkla bir gezi blogu açabilirsiniz.

3- Kişisel Blog: Kişisel bloglar tam olarak ne üzerine yazıyor ? Ya da para kazandıran site fikirleri arasında gerçekten yerleri var mı ?

Olmaz mı… Pek tabii var.

Ben daha çok neler hakkında yazdıklarından bahsetmek yerine, size Türkiye’nin en iyi kişisel bloglar listesini vereyim. Siz kendiniz tek tek bu blogları inceleyin. Eminim  böylesi kendiniz ile beyin fırtınası yapmak adına çok daha iyi olacaktır.

4- Makyaj Blogu: Bu da kadınlar için en çok tutan internet sitesi fikirleri arasında. Yine bu işten ciddi para kazanan bloggerlar mevcut.

Eğer ilgi alanınıza giren bir site fikir ise, en iyi makyaj blogları listemi mutlaka inceleyin derim. Yine beyin fırtınası adına güzel bir deneyim olur.

5- Yemek Blogu: Türkiye’de yine en çok ziyaretçi alan ve site fikirleri arasında her zaman bu popülerliği ile yerini alabilecek bir diğer site türü.

Yine bu işten de ciddi kazanımlar elde eden bloglar mevcut. Yemek blogları listeme bakarak yine bu blogları da yakından inceleyebilirsiniz.

Not: Eğer yukarıda sıraladığım veya blog fikirleri yazıma bakarak bulacağınız alternatif blog site fikirleri kafanıza yattı ise, blog nasıl açılır yazımı takip ederek blogunuzu açabilirsiniz.

6- Sadece Bir Yer ile İlgili Site: Buradaki yerden kastım lokasyon, yani fiziki bir yer. Mesela, sadece içerisinde bozcaada ile ilgili bilgiler bulunduran, sadece bozcaada ile ilgili bir site. Ya da sadece Datça ile, Olimpos – Gökçeada – Köyceğiz vs. ile ilgili.

Bu site fikri üzerine düşündüğünüzde aklınıza yüzlerce hatta binlerce yer ile ilgili site fikri getirebilirsiniz.

Mesela sadece bozcaada kelimesini aratan kişi sayısı 60 bin. Bu kelimeye “bozcaada nerede” “bozcaada tatil” gibi ek varyasonları da eklediğimizde bu sayı yaz aylarında 750 bin kişiye kadar çıkıyor.

Bunlar muazzam rakamlar. Böylesine bir kitlenin büyük çoğunluğunu kurduğunuz siteye çektiğinizi düşünsenize…

Para kazanmayın da görelim !

7- Bisiklet: Sadece bisiklet alacaklara tavsiyeler veren, karşılaştırmalar yapan, detaylı bilgi veren bir site olabilir mesela. Bu site fikri her ne kadar niş bir konu olarak görünse de, aslında çok dallı budaklı bir konu.

Bunun vitesi, freni, pedalı, ayakkabısı, zinciri, yağı, lastiği, kıyafeti, kaskı vs. yüzlerce hatta binlerce alt dalı var.

Eğer ilginiz de varsa, kesinlikle ciddi ciddi düşünülmesi gereken bir internet site fikri. Keza aratılma hacmi de çok yüksek bir konu.

8- Drone: Sadece Dronlar üzerine ürün tanıtımı, karşılaştırma gibi içeriklerin yer aldığı bir site de kurabilirsiniz.

Bu da potansiyel getirisi oldukça yüksek olabilecek bir niş site fikri. Çünkü bu tür ürünleri Türk sitelerinden çok daha uygun fiyatlara satan ve satış ortaklığı imkanı sunan yabancı siteler var.

9- Fotoğraf Makineleri: Satış ortaklığı adına güzel getiriler sağlayabilecek bir diğer site fikri ise sadece fotoğraf makineleri / kameralar üzerinde bir inceleme / karşılaştırma sitesi açmak. Eğer bir de ilgi alanınıza giren bir konu ise kesinlikle bir düşünün derim.

10- Dalış: Dalış destinasyonları, dalış kursu veren firmaların listelenmesi, dalış fotoğraf – videoları gibi sadece dalışlar ilgili a’dan z’ye her türlü bilginini paylaşılacağı bir internet sitesi fikrine ne dersiniz ?

Benim gördüğüm kadarı ile Türkiye’de bu tarzda yayım yapan bir site yok. Varsa da google sıralamasında ilk 20’de bile değil.

Özellikle yaz aylarında ortalama bu konu ile ilgili 500 bin kişinin aratma yaptığını görünce, gerçekten bir kenara bıkılmayacak kadar güzel bir site fikri olduğu gördüm.

11- Laptop – Tablet – Telefon: Sadece telefon, tablet ya da laptop incelemelerinden oluşan, bu ürünleri alacak kişiler yön gösteren bir site fikri de alabileceği potansiyel trafik ile göz dolduruyor.

12- Saat: Saat alacaklara tavsiyeler – öneriler, marka incelemeleri gibi sadece saat ürünleri üzerine yazılacak bir niş site fikri de oldukça güzel bir potansiyele sahip.

13- Elektronik Sigara: Son dönemlerde Türkiye’de oldukça moda olan ve her geçen gün de kullanımı artan elektronik sigaralar üzerine de yine niş bir site yazılabilinir. Bu ürünlerin Türkiye’de satışın yasak olması, almak isteyen insanları yurtdışı alışverişi yapma konusunda zorunlu bırakıyor.

Bu da aslında bunların üzerine yazacak bir site için çok büyük bir fırsat. Çünkü yurt dışı ayaklı bu ürünü satan sitelerin nerede ise tamamı satış ortaklığı sistemi sunuyor. Bu da satışa aracı olduğunuz her müşteri için size gelir sağlaması demek.

Keza bu ürünler ile ilgili onlarca farklı marka, onlarca alt ürün, yani onlarca hatta yüzlerce dallı budaklı konu var. Bu da bu site fikri üzerine bir site açmayı oldukça makul hale getiriyor.

14- Tekne: Üzerine çok fazla tartışılan ve bilgi eksikliğinin muazzam boyutlarda olduğu bir diğer konu da tekneler / yatlar üzerine. Bu bilgi eksikliği de bu konuyu gerçekten farklı web sitesi fikirleri arasına sokuyor.

Tabii bunu sadece lüks yatlar olarak da düşünmeyin. Şişme botlardan kanolara, teknelerden sörf tahtalarına gibi bir çok alt konuyu kapsayacak bir site fikri olarak düşünün.

15- Müzik Aletleri: İnternet üzerinde oldukça çok araştırılan, insanların bilgi almaya aç olduğu konulardan bir diğeri de müzik alterleri.

Elelktro gitar, gitar, bağlama, yan flüt alacaklara tavsiyeler, yönlendirmeler, ürün ve marka incelemeleri içeren bir site fikri de size oldukça güzel gelir sağlayabilir.

16- En iyiler sitesi: En iyi traş bıçağı, en iyi reklam filmleri, en iyi maden suyu, en iyi ayran markası, en iyi borsa filmi, tarihin en iyi sporcuları, en iyi klavye, en iyi kebapçı, en iyi peynir gibi yüzlerce, binlerce konuda yazabileceğiniz bir en iyiler site fikrine ne dersiniz ?

Bir de bu fikrin para kazandıran web site fikirleri arasında en üst sıralarda yer alabilecek bir potansiyeli olduğunu rahatlıkla söylebilirim.

Çünkü fikir ciddi organik trafik potansiyeli ile adsense üzerinden gelir elde etmeye uygunken, aynı zamanda satış ortaklığına çok uygun konularda da yazılabilir.

Tabii listeye girmek isteyen, bunu da belirlili bir ücret karşılığında sağlayacağınız firmalardan ve markalardan hiç bahsetmiyorum bile.

17- Hobi Sitesi: Türkiye’de oldukça revaşta olan ve en yüksek adsense geliri sağlayan bir diğer site modeli ise hobi siteleri. Daha doğrusu daha çok el işi / örgü siteleri.

Bu sitelerin trafik odağında daha çok ev hanımları olduğu için reklam tıklanma oranları en yüksek sektörlerin başında geliyor. Google adsense için en iyi internet sitesi fikirleri arasında yer alıyor.

18- Kaynak: Bir işin, şirketin, ürünün, kişinin menşei, kökeni hakkında nereden geldiği, nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler veren ve sadece bu tür içerikler yazan bir site fikri de güzel bir düşünce aslında.

Türkiye’de buna benzer yapımlar çok az. Bu konular daha çok youtube videolarında işleniyor ve oldukça büyük kitlelerce de izleniyor. Çünkü merak uyandıran konular her zaman için potansiyel ziyaretçiyi çekici bir faktördür. Neden bir site fikri de olmasın ki ?

19- Vaka İncelemesi: Bu site fikri ise daha çok yapacağınız testler sonucu oluşturacağınız içeriklerden oluşuyor. Mesela, ben en iyi hosting firmaları yazımı buna bir örnek olarak gösterebilirim.

Yapacağınız testler ile ürün, firma, olay gibi aklınıza gelebilecek her türlü şeyin örnek olay incelemesini yazı olarak yazabilirsiniz.

Bu tür yazılar gerçeklere dayandığı için yapı taşı değerinde oluyor. Bu da bu tür içeriklerin backlink alma potansiyelini diğer içerlere göre çok daha fazla arttırıyor. Tabii bu alınan otomatik backlinler de yazınızın ziyaretçi alma potansiyelini güçlendirir.

20- Nasıl Yapılır Tarzı: Türkiye’de en çok işlenen bir diğer web sitesi fikri ise nasıl yapılır tarzı içeriklerden oluşan yapılar.

Bu tür sitelerin sayısı akıl almaz derecede fazla. Fazla olmasına rağmen bu sitelerin paylaştığı pasta payı çok yüksek olduğu için her zaman bu konuda yeni gelecek sitelere pastadan pay düşüyor.

Nedeni ise basit; çünkü üzerine yazılabilecek binlerce, onbinlerce konu var. Bu tür sitelerin en iyi örnekleri ise bilgiustam.com pufnoktalari.netİpuclarim.com gibi siteler ve bu siteler gibi daha onlarcası var. Hepsinin de kazançları oldukça güzel seviyelerde.

21- Balıkçılık İle İlgili: Bu da içerik yoğunluğunu daha çok youtube üzerine barındıran bir konu. Site olarak sadece bu konu üzerine ilerleyen sağlam diyebileceğim isimler pek yok.

Bu da bu site fikrini gayet cazip hale getiriyor. Bir de konu açısından üzerine yazabileceğiniz binlerce makale fikri bulmanız mümkün. Balıkçılık ile ilgili alet edevattan tutun, denizler ile ilgili bir çok şeyi yazabilirsiniz.

22- Glutensiz Yemek Tarifleri: Orjinal site fikirleri arasında verebileceğim bir diğer konu ise sadece glutensiz yemek tarifleri paylaştığınız bir site açmak.

Bu tür sitelerde bir ziyaretçiyi yakaladığınız zaman o ziyaretçinin devamlı olarak sitenizi kullanma, ziyaret etme potansiyeli çok yüksek olacaktır. Bu da ziyaretçi sayısını her seferinde yeniden değil de, üzerine koyarak ilerleyip diğer bir çok siteye göre daha hızlı büyümenizi sağlayacaktır.

Çünkü konu itibarı ile bu tür siteleri ziyaret edenler mutlaka kaynak azlığı probleminin verdiği itme kuvveti ile sizin sitenizin sürekli takipçisi olacaktır.

Aynı zamanda bu tür yemek tarifleri bu ziyaretçiler için bir zevkten ziyade zorunluluk olduğu için bu da takip etmelerini tetikleyecek bir diğer etken olacaktır.

23- Yatırım Tavsiyesi: Eğer uzmanlık alanınız finans ise, hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan bir blog açmak çok kolay. Dolayısı ile bu fırsatı değerlendirip, bu site fikrini hayata geçirmeniz de çok kolay.

En çok kazandıran adsense kelimeleri listesine baktığınızda finans ile ilgili kelimelerin hep üst sıralarda yer aladığını göreceksiniz. Yine bu konu da diğer site fikirlerine kıyasla daha kolay şekilde takipçi kitlesi oluşturmak için oldukça uygun bir konu.

24- Forum Sitesi: Forum sitesi kurma fikri aslında başlı başına çok geniş bir konu. Bisiklet sporu ile uğraşanlara, ünv. öğrencilerine, emlakçılara, ev hayvanlarına, Avukat, doktor, pilot, öğretmen gibi belirli meslek gruplarına ve daha nice konulara özel forum sitesi kurabilirsiniz.

Yine bu fikri hayata geçirmek için de hiç bir kod bilgisi gerekmez. Forum sitesi nasıl açılır başlıklı yazımı takip ederek forum sitenizi kurabilirsiniz.

25- Haber Sitesi Kurma: Bu site fikri de yine başlı başlına çok geniş bir konu.

Bunu spesfik,  engelli bireyler – futbol – hemşirelere ya da spesifik meslek gruplarına yönelik – teknolojiye – finans sektörüne gibi bir çok alt niş kategoriye indirgeyip de kurabilirsiniz. Ki bu şekilde kurmanız sitenin tutması adına çok daha sağlıklı olackatır.

Yne bu fikri hayata geçirmek için de hiç bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Haber sitesi nasıl kurulur başlıklı yazımı takip ederek sitenizi kurabilirsiniz. Yazıda kurulumu bir de videolu anlattım.

26- Kamp Yapma: Türkiye destinasyon olarak kampçılara oldukça fazla seçenek sunan sayılı ülkeler arasında. Hem yurt içi, hem de yurt dışı odaklı bir çok insanın kamp yapmak adına listesinde olan bir çok lokasyona sahip.

Hal böyle olunca, sadece kampçılık üzerine bir site fikri de hayata geçirildiğinde yüksek trafik alma ve gelir elde etme potansiyeli sahip. Keza biraz beyin fırtınası ile bu konuda üzerine yazılacak yüzlerce yazı fikri de bulmanız mümkün.

27- Soru Cevap Sitesi: Uzun kuyruklu anahtar kelimeler google’da yapılan aratmaların büyük çoğunluğunu oluşturur. Bu tür uzun kuyruklu kelimelerden trafik almanın en iyi solu da bir soru cevap sitesi kurmaktan geçer.

WordPress alt yapısı üzerinden bu web sitesi fikrini hayata geçirmeniz pek tabii mümkün. Tek yapmanız gereken bir hosting ve domain alıp, üzerine wordpress kurup, kurduğunuz wordpress sitesi üzerine de bir soru cevap teması yüklemek.

28- Ev Dekorasyon: Bu site fikri de google adsense reklamları için tıklama başına oldukça yüksek rakamlarda getiri sağlayacak bir diğer konu. Ev konusunda reklam verenlerin rekabeti dolayısı ile tıklama başı maliyetler oldukça yüksek durumda.

Bu da tabii ki bu konuda yayım yapan sitelerin reklam gelirlerini inanılmaz derecede olumlu etkileyen bir sonuç doğuruyor. Eğer böyle bir konuya ilgiliz de varsa, bu site fikrini bir araştırın derim.

29- Hikayeler Üzerine Site: Biliyorsunuz, son zamanlarda sosyal medyada oldukça popüler konulardan biri de insanların başlarından geçen ilginç hikayeleri anlatması. Floodlar. Şu adreste toplanmış içerikleri incelerseniz, ne dediğimi daha iyi anlatsınız.

Bu internet site fikri için hayata geçirilmiş Storia isimli bir proje var. Ancak yine de çok fazla alternatifi olmadığı için site fikri olarak ciddi ciddi düşünülebilecek bir proje

30- Bir Ürünün Yaşam Döngüsü: Bilenler bilir, discovery channel’da How it’s made / nasıl yapılır diye bir program vardı. Bu programda bir ürünün 0’dan tüketiciye ulaşana kadar ki süreci anlatılırdı.

Neden bu da bir site fikri olmasın ki ? Siz de ürünlerin yaşam döngüsünü anlatan bir siteyi hayata geçirebilirsiniz.

31- Meslek Sırları: Herkes uzun süreli çalıştığı mesleğin sırlarını bilir. Otel’de çalışanların potansiyel misafirlere verebileceği tüyoları içeren ya da havayolu şirketlerinde çalışanların yolculara verebileceği sırlar, ipuçları gibi içeriklerden oluşan bir site.

32- Teknik Jargonları Açıklayan Site: Bir çok sektörün doğuşu yurt dışı kaynaklıdır. Tabii hal böyle olunca bu mesleklerin içerisinde yer alan teknik jargonlar genelde yabancı dilde nasıl kullanılıyorsa, Türkçe’de de o şekilde kullanılır.

İşte, siz de bir konu da ya da her konuda sadece teknik jargonların ne anlamlara geldiğini açıklayan bir site fikrini hayata geçirebilirsiniz.


Umarım Site Fikirleri: 30+ Orjinal | Para Kazandıran Web Sitesi Fikirleri başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Site Fikirleri: 30+ Orjinal | Para Kazandıran Web Sitesi Fikirleri” ile ilgili yorumlar;

 1. Tolga dedi ki:

  Merhaba, yazılarını takip ediyorum çok güzel ve bilgilendirici yazılar yazıyorsunuz blog tarzı site açmak için motive edici yazılarınız var. Benim aklıma takılan bir soru hakkında bilgi almak istiyorum. Ben bir konu üzerine blog açtım diyelim fakat konu hakkında bilgim yok ya da yazma konusunda iyi değilim bu konuda profesyonel yardım alıp belirli sitelerden makale yazarları ile çalışmaya başlasam düzenli bir şekilde makale yazan biri ile çalışsam ve yazdıklarını sitemde paylaşsam kazanç elde etme durumum ne olur ? Bu durum mantıklı mı ? Benim isteklerim üzerinde belirli konuda yazı yazdırmak açtığım site için güzel bir yol olur mu ? Dezavantajları var mı ? Yoksa kendi çalışmam daha iyi bir sonuç mu oluşturur ?

 2. UĞUR dedi ki:

  Eline sağlık kardeşim yazın ve verdiğin örnekler oldukça aydınlatıcı. Teşekkür ediyorum hakkını helal et.

 3. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, öncelikle yazdığınız değerli bilgiler çok teşekkür ederim, yazım diliniz gerçekten çok akıcı. Benim bir sorum olacaktı. Sitemi ingilizce yapsam hedef kitlem amerika, ingiltere vs. olması teknik olarak nasıl mümkün olabilir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Fark eden hiç bir şey yok hocam. İnternet sitesi kurma veya blog nasıl açılır yazımı takip edeceksiniz yine. Kurulumda, server lokasyonunu avrupa ya da amerika seçeceksiniz. Hedef kitleniz spesifik olarak neresi ise.

 4. süleyman dündar dedi ki:

  php social netvork’un türkçesi var mıdır? ayrıntıya yazmamışsınız. elinize sağlık yazı için.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Her script veya tema türkçeleştirilebilir hocam. Ayrıca bu yazı site fikirleri ile alakalı. Social network’ün ayrıntılı yazılacağı bir yazı değil.

 5. Emre dedi ki:

  Yani kaynağı nereden aldığımı mı altına yazayım. Diyorsun

 6. Emre dedi ki:

  Merhaba kardeşim öncelikle yazdıklarından dolayı aklımda çok fikiler oluştu bunun için çok teşekkür ederim ama merek ettiğim bir şey var ben bir site kuracam ama benim ilgi alanım veya yeteneğim yok sadece sevdiğimden dolayı bı konu hakkında o siteyi kuruyorum ama bu sitede kendi fikrim değilde bu konuda pr profesyonel olan kişilerin kitaplarından veya interenntten araştırarak edindiğim bilgileri sitede paylaşmak istiyorum acaba kaynağı aldigim kişi benden şikayetçi olur mu mesela bı kitaptan aldım kendi sitemde paylaştım bunun için bana bı sıkıntı olur mu

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba, kaynak gösterdiğiniz sürece hiç bir sorun olacağını zannetmiyorum hocam.

 7. Yılmaz dedi ki:

  Güzel bir yazı olmuş tebrikler Burak

 8. Harun dedi ki:

  Hocam bülten aboneliği için hangi sistemi kullanıyorsunuz? Mail olarak geri dönüş yaparsanız memnun olurum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   wpmavi arkaplan sayfasına bakabilirsiniz.

 9. taha yasin önal dedi ki:

  Aslında onedio tarzında ancak sadece bir vilayete hitap edecek bir site açmayı düşünüyorum. Mesela ilimizin en ünlü 5 sanatçısı, ilimizin en iyi 5 kahvaltı salonu gibi liste içirekler hazırlamayı düşünüyorum. Ancak yeterince tutmayacağını düşündüğüm için vazgeçiyorum. Bazen şeytan aklıma giriyor. Diyor aç ama işte sonra vazgeçiyorum. Tutar mı emin değilim?

 10. Ramazan Doğan dedi ki:

  Hocam bloğunuza ilk yorum atmak için çabalar oldum. Eline sağlık yazın gerçekten çok faydalı olmuş. ^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir