Kişisel Bloglar Listesi: 25+ En İyi Kişisel Bloglar | En Hitler

Blog

Türkiye’nin en iyi kişisel bloglar hangileri ? Siz de şahsınıza özel bir blog açmak istiyor ve bu iş başarı adına hangi noktalara gidebilir diye görmek adına fenomen kişisel blog örnekleri mi görmek istiyorsunuz ?

Ya da daha önce belki de hiç adını duymadığınız ancak en iyi kişisel bloglar arasında yer alan blogları mı tanımak istiyorsunuz ?

İşte size Türkiye’nin en iyi kişisel bloglar listesi;

İstatistikler

#En iyi kişisel bloglar listemde yer alan 27 kişisel blogun 12 tanesinin hosting hizmeti için Turhost‘u tercih etmiş olması bir tesadüf değil diye düşünüyorum.

Daha önce Türkiye’nin en iyi hosting firmaları başlıklı yazımda yayımladığım verilere dayalı çalışmada da Turhost en iyi performansı gösteren hosting firması olmuştu.

#En iyi kişisel bloglar listesinde yer alan 27 kişisel blogun 22’sinin bir blog alt yapısı olan wordpress’i tercih etmiş olması da

Daha önce yayımladığım wordpress mi blogger mı ? yazımda dile getirdiğim; ücretsiz blog platformları ile başarılı olmanın, para kazanmanın, en iyiler ile rekabet etmenin çok zor olduğunu kanıtlamış oldu.

#Ayrıca ilgi alanlarınıza sadece kişisel bloglar girmiyor ise, aynı zamanda makyaj bloglarıyemek bloglarıgezi blogları ve hatta en iyilerin bir arada bulunduğu en iyi bloglar yazımı inceleyebilirsiniz.

Peki Ya Siz ? Hala Bir Blogunuz Yok Mu ?

#Eğer siz de bir blog açmak istiyorsanız ve bu işlere 0’dan nasıl ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız,

#Blog nasıl açılır başlıklı yazımı takip ederek, aşağıda listelediğim tüm gezi blogları sahipleri gibi hiç bir teknik bilgiye sahip olmadan, kolaylıkla siz de blogunuzu açabilirsiniz.

#İnanın bana blog açmak düşündüğünüzden çok çok daha kolay. Bunu ben yapıyorsam, aşağıda listelediğim tüm kişisel blog sahipleri yapabiliyorsa, siz de kolaylıkla yapabilirsiniz !

En İyi Kişisel Bloglar

#Bloghocam.blogspot.com: Ücretsiz bir blog açma platformu olan blogger’ı kullanan tüm blogçuların mutlaka göz atması gereken bir kaynak.

Sadece blogger değil, blog ipuçları kategorisinde de yazıları olan Serdar Kara’nın muazzam kaliteli yazıları sizlere de pek çok konuda fayda sağlayacaktır.

Odaklandığı niş üzerine Türkiye’de rakipsiz bir blog olması,  bloghocam’ı en iyi kişisel bloglar arasında göstermeye fazlasıyla yetiyor.

En iyi bloglar - en iyi kişisel bloglar - bloghocam

Serdar Kara

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 70K+
Alexa TR Sıralaması:
 1600
Domain Yaşı: 5
Hosting: Google
Altyapı: Blogger


#Hizliadam.com: Eğer satış ortaklığı yapıyor ya da bir ürün satıyorsanız, işinizi, pazarlama stratejilerinizi ve gelirinizi arttırmak adına pazarlama blogu denilince ilk akla gelen hızlıadam’a kesinlikle bir göz atmalısınız.

Blogunda satış stratejileri, pazarlama ve iletişim üzerine gerçek anlamda eşi benzeri olmayan kalitede hipnotik içeriker sunması, blogunu Türkiye’de satış / pazarlama ile uğraşan nerede ise herkesin en az bir kere ziyaret ettiği benzersiz bir kaynak haline getiriyor.

Ben Büyanmin’in en iyi kişisel bloglar arasında yer almasını sağlayan bu başarının daha bir başlangıç olduğunu ve ileride çok daha büyük işlere imza atacağına eminim.

En iyi bloglar - En iyi pazarlama blogu - hızlıadam

Hızlı Adam

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 80K+
Alexa TR Sıralaması:
 3700
Domain Yaşı: 3
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Canvas


#Wpmavi.com: Şu an okuduğunuz blogumda blog ipuçları, SEO, wordpress gibi konularda kaliteli olduğuna inandığım içerikler üretiyorum.

Hedefim ise Türkiye sıralamasında şu an ilk 1000’de yer alan blogumu, Türkiye’nin en iyi 100 sitesi arasına sokmak.

Bu sürecin muazzam bir emek, sabır ve gayret gerektirdiğinin farkındayım ancak kendimi çok iyi tanıdığım için bunu başarana kadar asla vazgeçmeyeceğimi de çok iyi biliyorum.

Hedefimin sadece en iyi kişisel bloglar arasında yer almak değil, başlı başına bir marka ve bilinirlik oluşturmak

Wpmavi.com Kurucusu Burak Oran

Burak Oran

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 90K+
Alexa TR Sıralaması:
 1000
Domain Yaşı: 2
Hosting: Veridyen
Altyapı: WordPress
Tema: FlyingNews


#Oguzveliyavas.com:  En iyi kişisel blog siteleri listemde yer vermek istediğim bir diğer isim de sosyal medya, pazarlama ve blog ipuçları üzerne yazan Oğuz Veli Yavaş.

Kendisi hem freelance olarak sosyal medya danışmanlığı yaparken, hem de sosyal medya yönetimi konusunda bildiği herşeyi blogunda okuyucularına sunuyor.

İşinin tam anlamıyla hakını veren özel isimlerden biri olan Oğuz’un neden en iyi kişisel bloglar arasında yer aldığı ise blogunu ziyaret ettikten sonra daha iyi anlayacaksınızdır.

En iyi bloglar - En iyi kişisel bloglar - oguzveliyavas

Oğuz Veli Yavaş

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 30K+
Alexa TR Sıralaması:
 3800
Domain Yaşı: 1
Hosting: Alastyr
Altyapı: WordPress
Tema: 
Özel


#Netvent.com: Aslında Netvent, SEO, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi gibi bir çok alanda profesyonel hizmetler sunan bir firma.

Ve Inbound pazarlama yönetimini verdikleri hizmetlerin yanında yazdıkları blog içerikleri ile Türkiye’de en iyi uygulayan firmalardan bir tanesi.

Uyguladıkları stratejide bu denli başarılı olmasında blog içeriklerinin çok büyük payı olduğu kesin. Firmanın blog kısmındaki içerikler öylesine kaliteli ki, Dijital pazarlama blogu kısmını en iyi bloglar arasında göstermemek mümkün değil.

En iyi bloglar - en iyi pazarlama blogu - netvent

Netvent

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 50K+
Alexa TR Sıralaması:
 4000
Domain Yaşı: 20
Hosting: Linode
Altyapı: WordPress
Tema: 
Özel


#Seosozluk.com: Emre Tonguç freelance olarak SEO danışmanlığı veriyor. Verdiği hizmetin yanında aynı zamanda SEO ile alakalı içerikler üretiyor.

SEO Sözlük Blog adresinde SEO’ya dair profesyonel blog içerikleri bulabilirsiniz.  Kendini bu işe adamış, öğrenmeyi, araştırmayı ve öğretmeyi amaç edinmiş biri tabii ki kaliteli üretimler yapmaya her zaman mahkumdur.

İşte Emre Tonguç’ta yaptığı bu kaliteli üretimler ile kesinlikle en iyi kişisel bloglar listesinde olması gereken isimlerden bir diğeri.

En iyi bloglar - en iyi SEO blogları - Seosözlük

Emre Tonguç

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 30k+
Alexa TR Sıralaması:
 2400
Domain Yaşı: 3
Hosting: Natro
Altyapı: WordPress
Tema: SEO WP


#Seoamk.com: Atamyrat Hangeldiyev ise SEO konusunda bir diğer freelance. Sitesinde SEO danışmanlık hizmeti verirken, aynı zamanda sitesinin blog kısmında SEO ile ilgili aktif olarak içerikler üretiyor.

Kedisinin SEO Amk Blog adresinde SEO ile akalı makalelerini bulabilirsiniz. Kendisinin neden en iyi kişisel bloglar listesinde yer aldığını içeriklerine göz attıktan sonra daha iyi anlayacaksınızdır diye düşünüyorum.

En iyi bloglar - en iyi seo blogları - seoamk

SEOamk

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 30k+
Alexa TR Sıralaması:
 2000
Domain Yaşı: 3
Hosting: Netinternet
Altyapı: WordPress
Tema: Optimize


#Kelimelerbenim.com: Normalde bir blog açtığınızda yapacağınız en büyük hatalardan biri her konuda, her şey ile ilgili yazılar yazmak olur.

Herhangi bir niş üzerine odaklanmamanız başarıya ulaşmanızı nerede ise imkansız kılar. Fakat bunu başaran insanlar yok mu ? İşte Sezer İltekin o neredeyse imkansız olan başarıyı yakalamış yazarlardan.

Bir çok kişi tarafından en iyi kişisel bloglar arasında gösterilen kelimelerbenim.com aldığı ödüllerle de neden en iyi kişisel bloglar arasında olduğunun direkt kanıtı.

en iyi bloglar - en iyi kişisel blog - kelimelerbenim

Sezer İltekin

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 40k+
Alexa TR Sıralaması:
 3700
Domain Yaşı: 7
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Voice


#Egonomik.comEn iyi kişisel bloglar kategorisinde Türkiye’nin en çok ziyaret edilen bir diğer blog ise Egonomik.com

Tek bir niş üzerine odaklanan blogların bile başarılı olmak adına çok fazla zaman ve çaba sarf etmesi gerekirken, Caner Öncel kesinlikle zoru başarmış ve Web tasarımından eğlenceye, teknolojiden yaşama birbirinden çok ayrı kategoride yayımladığı yazılarla zirvede kalmayı hep başarmış bir blogger.

en iyi bloglar - en iyi kişisel blog - egonomik

Egonomik

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 100k+
Alexa TR Sıralaması:
 1900
Domain Yaşı: 7
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: 
Özel


#Teakolik.com: Türkiye’nin en köklü ve en iyi kişisel blogları arasında yer alan bir diğer blog ise teakolik.

10 yıldan beri aktif olarak kişisel blog yazan Hamza Şamlıoğlu gerçek anlamda bu işin piri. Yer aldığı bir çok proje, yazdığı 3000+ içerik ve ayda 500K+’dan fazla okuyucu kitlesinin olması neden en iyi kişisel bloglar listesinde olduğunu fazlası ile açıklıyor.

en iyi bloglar - en iyi kişisel bloglar

Teakolik

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 500k+
Alexa TR Sıralaması:
 2500
Domain Yaşı: 10
Hosting: Global Hosting
Altyapı: WordPress
Tema: 
Özel


#Burakisci.com: WordPress adına Türkiye’nin en değerli isimlerinden biri Burak İşçi.

Öylesine değerli ki, 5 milyondan fazla web sayfası bu adamın ürettiği wordpress temalarını kullanıyor. Bu genç yaşına rağmen böyle güzel noktalara gelmiş biri tabii ki muazzam bir gelecek vaat ediyor.

Hem yaptığı kaliteli üretimler, hem yazdığı kaliteli içeriklerle ne denli bilgili olduğunu, neden en iyi kişisel bloglar listesinde olduğunu ortaya koyuyor. Eğer kendisini tanımıyorsanız, kişisel blogu ile tanıştığınızda daha iyi anlayacaksınızdır.

Burak İşçi

Burak İşçi

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 100k+
Alexa TR Sıralaması:
 2500
Domain Yaşı: 4
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: 
Bislog


#Furkangokcol.com: Furkan’ın kişisel blogu ise SEO hakkında bakmanız gereken en önemli diğer bir kaynak.

Furkan çok sık blog içerikleri üretmese de, ürettiği zaman tam anlamıyla hakkını veren sayılı yazarlardan ve bu da blogunu en iyi kişisel bloglar arasında göstermeye yetiyor da artıyor bile.

Furkan Gökçöl

Furkan Gökçöl

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 10k+
Alexa TR Sıralaması:
 7000
Domain Yaşı: 3
Hosting: Netinternet
Altyapı: WordPress
Tema: Sahifa


#Ugurugurcan.com: Dijital pazarlama alanında kurumsal ve  freelance olarak profesyonel hizmet sunan Uğur aynı zamanda bilgi birikimini kişisel blogunda ziyaretçileri ile de paylaşıyor.

Bugüne kadar onlarca marka ile çalışan, üretim yapmayı odak noktası haline getirmiş değerli insanlardan biri Uğur. Böyle değerli birinin yazdığı içerikler de tabii ki muazzam değeri oluyor ve blogunu en iyi kişisel bloglar arasında gösterilmesine fazlası ile yetiyor.

Uğur Uğurcan

Uğur Uğurcan

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 10k+
Alexa TR Sıralaması:
 9000
Domain Yaşı: 4
Hosting: Hosting
Altyapı: WordPress
Tema: Sahifa


#Ugureskici.com: N11.com’un SEO Manager’ı kişisel blog yazarda o blog en iyi kişisel blog listesine girmez olur mu hiç ?

Sektöründe SEO adına muazzam bir kariyere sahip olan Uğur’un kişisel blogu kesinlikle takip edilmesi gereken en önemli kişisel bloglar listenizde mutlaka olmalı diye düşünüyorum.

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 20k+Uğur Eskici
Alexa TR Sıralaması:
 17000
Domain Yaşı: 10
Hosting: Radore
Altyapı: Özel
Tema: 
Özel


#Mehmetcabar.com: Kendisini bir mutluluk satıcısı olarak tanımlayan Mehmet blogunda mutluluk, kitap, aşk ve kadınlar üzerine içerikler yayımlıyor.

Google üzerinden ziyaretçi çekmesi böylesine zor bir nişte yazıp,  binlerce kişi tarafından okunmak, takip edilmek ne denli kaliteli bir yazar olduğunu ve neden en iyi kişisel bloglar arasında olduğunun direkt kanıtı diye düşünüyorum.

Mehmet Cabar

Mehmet Cabar

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 10k+
Alexa TR Sıralaması:
 34000
Domain Yaşı: 5
Hosting: Netinternet
Altyapı: Özel
Tema:
Özel


#Ahmetcetintas.com: Ahmet 5 Yılı aşkın bir süredir kişisel blog kategorisinde profesyonel bir şekilde blog yazıyor.

Teknoloji, tasarım, mizah ve oyunlar konusunda içerikler üreten Ahmet,  Türkiye’nin en iyi kişisel blogları içerisinde yer alan bir bloga sahip.

Bir insan işini 5 yıl boyunca azimle, sabrla, büyük bir emek ve sevgi ile sürdürürse kesinlikle emeğinin karşılığını alır. İşte o tür insanlardan Ahmet. Ve işte bu yüzden her zaman en iyi kişisel bloglar arasında gösterilecek bir isim.

Ahmet Çetintaş

Ahmet Çetintaş

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 20k+
Alexa TR Sıralaması:
 33000
Domain Yaşı: 5
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Flex Mag


#Ehliblog.com: Muazzam bir kitleye hitap eden bu kişisel blog Poyraz Şahin’in bir eseri.

Şu anda el değiştirmiş olan Ehliblog hala en iyi kişisel bloglar arasında gösteriliyor ise, bunu tamamı ile Poyraz Şahin’in muazzam başarısına borçlu.

Şu anda teknojest.com üzerinden kişisel blog yazmaya devam eden Poyraz, eminim ki bu blogunu da yine en iyi kişisel bloglar arasına sokmayı başaracaktır. Tek ihitiyacı olan ise zaman.

Poyraz Şahin

Poyraz Şahin

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 100k+
Alexa TR Sıralaması:
 2000
Domain Yaşı: 5
Hosting: Google
Altyapı: Blogger


#Evrengunlugu.net: Evren benim de şahsen en sevdiğim kişisel blog yazarlarından birisi.

Kendisi üretim yapmayı seven, hayat dolu, heyecanını her zaman korumayı başarabilen çok değerli yazarlardan biri.

Bazı blog içerikleri var ki tam bir rehber niteliğinde. Özellikle internet günlükleri adı altında topladığı yazılar ziyaret edeni saatlerce gezitiye çıkarabilecek nitelikte.

Hayatı boyunca bir çok projede yer almış, yaptığı üretimlerle bir çok insana ilham kaynağı olmuş ve geleceğinin çok parlak olduğuna inandığım insanlardan Evren. Böyle bir kişi blog yazınca da en iyi kişisel bloglar arasıda otomatikman yer almayı başarıyor zaten.

EvrenGünlüğü

EvrenGünlüğü

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 30k+
Alexa TR Sıralaması:
 10.000
Domain Yaşı: 10
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Florence


#Bloggokhantekin.com: Blogculuğa gönül vermiş bir diğer kişisel blog yazarı ise Gökhan Tekin.

Blogger ve blog ipuçları hakkında yazılar yazan Gökhan, etkileşimi oldukça yüksek üretimler yapıyor. Tabii içeriklerinin bu denli etkileşimi yüksek olması, ne denli kaliteli içerikler ürettiğini ve neden en iyi kişisel bloglar arasında yer aldığını fazlası ile açıklıyor.

Gökhan Tekin

Gökhan Tekin

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 60k+
Alexa TR Sıralaması:
 5500
Domain Yaşı: 3
Hosting: Turhost
Altyapı: Wordpress


#Ayhankorkmaz.net: Webmaster, bloglama, sosyal medya, teknoloji, oyun gibi bir çok konuda yazan oldukça başarılı bulduğum bir diğer kişisel blog.

Girişimci ruhu yüksek olan Ayhan’ın tecrübelerini ve kaliteli içerik üretimi anlayışını devam ettirdiği sürecede her zaman için en iyi kişisel bloglar arasında yer alacağına inancım tam.

Ayhan Korkmaz

Ayhan Korkmaz

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 15k+
Alexa TR Sıralaması:
 5700
Domain Yaşı: 3
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema:
Ultra Blog


#isa-sari.com: Gerçek anlamda başarılı bulduğum diğer bir kişisel blog ise isa-sari.com.

Peki İsa’yı bu denli başarılı kılan nedir ? Kişisel blogunda yer alan özellikle inceleme yazılarına göz attığınızda her yazının en az 200 yorum aldığını göreceksiniz.

Peki etkileşim neden bu kadar yüksek ? İsa’nın kişisel blogunu bu denli özel kılan ne ? Sebebi ise inceleme konularının genellikle oldukça niş konuları kapsıyor oluşu ve kendisinin üzerine yazdığı inceleme yazılarında nerede ise tek bir rakibinin bile olmaması.

Tabii bu durum kendisine muazzam bir organik trafik kazandırken, eminim ki aynı zamanda muazzam bir satış ortaklığı geliri de katmıştır. İşte kendisi tam olarak bu yüzden en iyi kişisel bloglar listesinde yer alıyor. Böyle sivri zekalı insanlara bayılıyorum.

İsa Sarı

İsa Sarı

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 150k+
Alexa TR Sıralaması:
 6700
Domain Yaşı: 9
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Suppose


#Spaksu.com: Sabri Safa Paksu bu işi çok uzun yıllardır yapan profesyonel bir kişisel blog yazarı. Kendisi nerede ise 10 yıldır bu işi yapıyor.

Özellikle tasarım konusuna derinlemesine inceleme yazıları bulunan Sabri’nin bunca yıllık birikimi, uzmanlığı ve başarısı neden en iyi kişisel bloglar arasında olduğunun somut bir göstergesi.

Safa Paksu

Safa Paksu

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 20k+
Alexa TR Sıralaması:
 12000
Domain Yaşı: 9
Hosting: Netinternet
Altyapı: WordPress
Tema: Bliss


#Timurdemir.com.tr: En iyi kişisel bloglar listesi hazırlayıpta o listede Timur Demir’den bahsetmemek olur mu ?

Kesinlikle olmaz ! Kendisini bu kadar değerli bir kişisel blog yazarı yapan ise, inanılmaz derecede detaycı ve kaliteli içerik üretme odaklı oluşu. Eğer blog ipuçları, SEO, içerik ve sosyal medya pazarlama gibi konular ilginizi çekiyor ise, blogunu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Timur Demir

Timur Demir

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 60k+
Alexa TR Sıralaması:
 3000
Domain Yaşı: 3
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: TrendyBlog


#Aorhan.com: Kişisel blog denilince Türkiye’de ilk akla gelen isimlerden bir diğeride aorhan

Kişisel blogunda bir çok konu üzerine profesyonel içerikler üreten Ahmet Orhan bu işi uzun yılladır sürdürüyor. Tabii bunca yılın emeği, tecrübesi katlanarak bugün kişisel blogunu muazzam bir noktaya getirmiş.

Bir çok konu üzerine yazan blogların organik yönlü başarılı olma olasılığı genel olarak çok düşüktür. Aorhan ise bunu başarmış ender kişisel bloglar arasında

Tabii böyle bir şeyi başarabilmekte muazzam bir emek, zaman, maddiyat gerektiriyor. İşte tam olarak bu yüzden Ahmet Orhan Türkiye’nin en iyi kişisel blogları listesinde yer alıyor ve  eminim ki her zamanda yer alacaktır.

Ahmet Orhan

Ahmet Orhan

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 100k+
Alexa TR Sıralaması:
 3000
Domain Yaşı: 7
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Voice


#Fozdemir.com: Bir kişisel blog için 6 yıldır güncel içerikleri ile yayımda olmak, kesinlikle başarının ve neden en iyi kişisel bloglar arasında yer aldığının somut bir göstergesi diye düşünüyorum.

Fatih Özdemir kişisel blogunda seheyahat, kültür-sanat, pazarlama, sosyal medya gibi bir çok konu üzerine kaliteli üretimler yapan çok değerli bir yazar. Henüz kendisinin kişisel blogu ile tanışmadıysanız, mutlaka ziyaret edin derim.

Fatih Özdemir

Fatih Özdemir

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 50k+
Alexa TR Sıralaması:
 31000
Domain Yaşı: 6
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Voice


#Bolkafein.com: Bu işe yıllarını vermiş bir diğer değerli kişisel blog yazarı ise Tahsin.

Blogunu ziyaret ettiğinizde içerik etkileşiminin ne denli üst seviyelerde olduğunu tecrübe edeceksinizdir. Tabii ki buda ne denli kaliteli bir yazar olduğunun ve neden en iyi kişisel bloglar listesinde olduğunun ve her zaman olacağının doğrudan sebebi.

Tahsin Sungur

Tahsin Sungur

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 20k+
Alexa TR Sıralaması:
 13000
Domain Yaşı: 1
Hosting: Alastyr
Altyapı: WordPress
Tema: Newsmag


#Usluer.net: Kişisel blog denilince Türkiye’de akla gelen ilk bloglardan bir diğeri de Usluer. Hatta direkt ilk akla gelen blog desek abartılı olmayacaktır diye düşünüyorum.

Tam 7 yıldır profesyonel bir şekilde kişisel blog yazan İsmail Usluer bu işin duayenlerinden. Yazıları her zaman fayda odaklı olmuş, binlerce kişiye yön vermiş, rehber olmuş, en değerli kişisel bloglardan.

Tecrübesi, kalitesi ve blogunun etkileşimi, istatistikleri ne denli kaliteli üretimler yaptığının ve neden en iyi kişisel bloglar arasında olduğunun hatta başları çektiğinin direkt bir kanıtı.

İsmail Usluer

İsmail Usluer

Aylık Ziyaretçi Sayısı: 70k+
Alexa TR Sıralaması:
 2800
Domain Yaşı: 7
Hosting: Turhost
Altyapı: WordPress
Tema: Logger


Dip Not

#En iyi kişisel bloglar listesi hazılanırken, seçimler ziyaretçi sayısı, takipçi sayısı, yayın kalitesi, blog bilinirliği, marka değeri, etkileşim oranı, yazım kalitesi gibi faktörler doğrultusunda yapılmıştır.

#Liste zamanla değişebilir veya silinebilir. Oluşturulan en iyi kişisel bloglar listesi tamamı ile kendi gözlem ve incelemelerin sonucunda oluşturulmuştur.

#Listede bulunan kişisel blogların aylık trafik rakamları tamamı ile genel sayılardır. Gerçek sayıları birebir yansıtmasa da yakın sayılardır.


Umarım Gezi Blogları Listesi: 20+ En İyi Gezi Blogları | Fenomen Bloglar başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Kişisel Bloglar Listesi: 25+ En İyi Kişisel Bloglar | En Hitler” ile ilgili yorumlar;

 1. bisikletci dedi ki:

  Bu değerli bloglar için hepinize çok teşekkür ederim ilerde bende blog açmayı istiyorum bisikletler üzerine çünkü sağlıklı yaşam için biliyorsunuz bisikletin ve bol yürüyüşün çok etkisi var şimdiden destek sağlayan herkese çok teşekkür ederim 🙏

 2. seyfi durmaz dedi ki:

  Ah keşke 2022 hatta 2023 blogları olsa, keşfetmek zor. Azınlıkta olsak blog okumak, takip etmek çok keyifli, kendime 90’lar ısmarlamak gibi hissediyorum. :)

 3. Ali dedi ki:

  Elinize sağlık. Bir çok yeni blog keşfetme imkanı buluyoruz böyle. Fakat maalesef bir çok kişi blog yazmayı bıraktı :(

 4. Koray dedi ki:

  Bu ünlü bloglardan bazılarını biliyorum ama bazılarını bilmiyordum 👍 Ve tahmini rakamlar bence gayet iyi bir tespit. Ancak bu kişisel blogların da tahmini kazançlarını bilmeyi çok isterdim.

 5. Melhuzat dedi ki:

  Bir çoğunu liseden beri takip ederim. Özellikle “Kelimeler Benim” yani Sezer Ağabey yazılarında müthiş bir dil kullanıyor, kendini okutturmayı her defasında başarıyor.

  Amma velakin şunu eklemek isterim. Kişisel blogların neredeyse %90’lık bir kısmı yazmayı bıraktı. Bir çoğu yılda iki ya da üç yazıdan fazlasını yazmıyor ya da paylaşmıyor. Bu da benim gibi uzun süredir blog okuyanları üzüyor…

  Umuyorum ki önümüzdeki yıllarda; sosyal medya ve video paylaşım siteleriyle, bloglar arasında yaşanan savaşta, bloggerlar galip çıkar!

  Değerli yazın için teşekkür ederim.

 6. halil dedi ki:

  Kaliteli bloglar inşallah yakın zamanda bende listede yerimi alırım..

 7. Gülcan Turan dedi ki:

  Merhabalar. Çok değerli bir bilgilendirme yapmışsız, teşekkürler. Ama bütün başarılı bloggerların hepsi mi erkek ? Keşke arada kadın bloggerlara da yer verseydiniz. Ürettiği kaliteli içeriklerle sıralamada yer alması gerektiğini düşündüğüm çok başırılı kadın bloggarlar da var. Tek kriter Alexa olmamalı bence. Teşekkürler.

 8. Yasemin dedi ki:

  Umarım bir gün bu liste içerisine bir kadın arkadaşın açtığı bloğun da dahil olduğu günleri görebiliriz. Belki de değerlendirmeye alınan kategoriden ötürü bu böyledir, çok bilgim dahilinde değil. Emeğiniz için teşekkürler.

 9. Atakan Demircioğlu dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler

 10. Alper Genç dedi ki:

  Burak hocam vermiş olduğunuz listede öncelikle siz dahil olmak üzere takip edip örnek aldığım kişisel blog uzmanları var. Yeni yayınladığım Kişisel blog nedir? Türkiye’de en iyi kişisel bloglar yazımda sizden de bahsettim. Değerli yorumlarınızı bekliyor ve başarılar diliyorum.

 11. Görkem CAN dedi ki:

  Merhaba
  Umarım kendi sitemizi de beğendiklerim sıralamanızda görürüz bir gün.
  Emeğiniz için teşekkür ederiz.

 12. Notdefteri dedi ki:

  Birbirinden kıymetli insanı tek listede topladığın için teşekkürler Burak. Kalemine taş değmesin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Çok teşekkürler hocam.

 13. Ufkum dedi ki:

  Hazırladığınız liste dikkat çekici ve güzel paylaşım yapan bloglar.

 14. Çıplak Yazar dedi ki:

  Arada ilk defa gördüğüm bloglar oldu ama çoğunluğu bildiğim bloglar. Güzel bir liste olmuş Burak tebrik ederim. Gelecekte bu listeye girmeyi umuyorum. :)

 15. Fikirzar dedi ki:

  Hiç girmediğim sayenizde keşfettiğim yeni bloglar oldu saolun bu içerik için. Sizi kendi bloguma da incelemeniz için davet ediyorum. Eksiği ne söylersen çok makbule gecer

 16. Görkem CAN dedi ki:

  Takip edeceğim bir liste paylaştığınız için teşekkür ederiz. Umarım biz de bir gün bu listede yer alabiliriz. Şimdiden teşekkürler.

 17. İzzet Bağçe dedi ki:

  Bir gün bu listede bulunmak dileğiyle. :)

 18. emre dedi ki:

  başarılı bir liste tebrikler başarıların devamını dilerim

 19. Ahmet Bilmez dedi ki:

  Gördüğüm en iyi listelerden biriydi, çok değerli isimler var bu listede. Umarım ben de bir gün bu listede yer alabilirim…

 20. Nuri Özkan dedi ki:

  Baya kapsamlı bir yzı yzmışsınız bunlaı n çoğunu takip ediyorum zaten emeğinize sağlık

 21. Burak dedi ki:

  Benim de alexa tr sıralamam 20,000 civarı. Neyi ifade ettiğini bilmiyorum.

 22. Eren ORHAN dedi ki:

  Güzel bir derleme olmuş aralarında çok güzel ve gerçekten ilgi çekici olanlar var. Ellerinize sağlık.

 23. ismail dedi ki:

  Takip edecek pekçok blog var liste için teşekkürler. Spaksu, Burak İşçi, Teakolik, Ergonomik çok değerli bloglar uzun süredir yayın yapmaktalar.

 24. Kent Kart Yükleme dedi ki:

  Güzel bir blog listesi bazıları takip etmekteyim sizde varsanız bu blog listem de :)

 25. Yirmilerim dedi ki:

  Bu çağda herkes başlı başına bir marka olma yolunda ilerliyor. Tüm sosyal medya hesapları ve blog yazıları da bu markaların okuyucu kitlesini oluşturuyor ve şekillendiriyor.

 26. Bilgirazzi dedi ki:

  Burada takip ettiğim blogları da bulmak çok güzel mükemmel bir yazı olmuş

 27. Ümit dedi ki:

  Kesinlikle başarılı siteler…

 28. Ali dedi ki:

  Muhteşem bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 29. Onur Çakır dedi ki:

  İleride inşallah bende böyle listelere girerim ayrıca bende bir blog listesi yaptım bloguma girerek ulaşabilirsiniz. Burak ağabeyin bloguda burada yer alıyor

 30. Ahmet dedi ki:

  Gördüğüm en detaylı kişisel blog listesi. Tabi ki detayları en iyi yazan bloggerlardan birinin elinden çıkması tesadüf değil. Teşekkürler Burak.

 31. Doğuş Hakan Yılmaz dedi ki:

  Kişisel bloglar adı altında bana göre en doğru liste. Çünkü kimsenin itirazı olmayacağı kalitede bloglar ve tanınmışlar. Umarım ki ilerleyen yıllarda uzun vade de listelerde adımızı duyurabiliriz.

 32. Mduman.net dedi ki:

  Güzel yazı takip edilecek bloglar.

 33. Ceyhun Özdemir dedi ki:

  Hocam merhabalar :)

  Bizde kişisel blog kelimesinde ilk sayfadayız. İstersen benim bloğu da ziyaret edip bu yazıya eklersen memnun olurum :)

  ceyhunozdemir.com

 34. enis dedi ki:

  böyle bir listeye asla giremicem. yazı yok bende, ne yazabilirim, yazabilir miyim onu bile bilmiyorum. neyse benim ki bu, kendime eğlence olarak kalacak hep.

 35. Yenianne dedi ki:

  Takip ettiğim blogların bir çoğunu burada görebilmek mutluluk verdi. Emeğinize sağlık.

 36. Akif Turan dedi ki:

  Güzel liste tebrikler

 37. Doğukan Yılmaz dedi ki:

  Takip edecek yeni yeni bloglar. En sevdiğim.

 38. Burak İşci dedi ki:

  Gecikme için kusura bakmayın, ancak dönüş yapabiliyorum yoğunluktan dolayı. Böyle bir listede bir zamanlar rakibim olarak gördüğüm kişiler ile beraber anılmak gerçekten gurur verici, blogum her ne kadar eski günlerinde ki gibi aktif olmasa da yakında tekrar çok iyi paylaşımlar blogumda yer alacak, benden de bu yazı da bahsettiğiniz için teşekkür ederim :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ben teşekkür ederim hocam ne demek. Yaptığınız kaliteli işlerin devamını diliyorum.

 39. Erol Apaydın dedi ki:

  Bende bir gün bu listeye girecek miyim acaba?
  İnşallah ulaşırız bu hedefe :)

 40. Uğur Uğurcan dedi ki:

  Listeye eklediğiniz için çok teşekkür ederim, ayrıca bilmediğim kaliteli blogları da bu şekilde öğrenmiş oldum. Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Zahmet edip, yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim hocam.

 41. Servis dedi ki:

  Hepsini tek tek biliyorum yıllardır işini hakkı ile yapıyorlar şimdi buradaki tüm bloggerlara soruyorum bu kadar iyi içeriği nasıl zaman ayırıp da yapıyorsunuz? Özellikle Timur Demir’e soruyorum

 42. aorhan dedi ki:

  Burak yazın için teşekkür ederim. Yazında bana da yer vermen ve bu tarz güzel yorumlar ile yazman beni çok mutlu etti. Umarım ilerleyen zamanlarda yine bu listelerde kendimi görebilirim.

  Teşekkür ederim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Rica ederim hocam. Siz işinizi bu şelilde özenle ve kaliteli bir şekilde sürdürdüğünüz süece her zaman en iyiler arasında gösterileceğinize eminim.

 43. şaban altunbaş dedi ki:

  Resmi görmek için bu kaynakları paylaşman iyi oldu gerçekten. Neler doğru neler yanlış sayende ve diğer arkadaşların blogları sayesinde görebiliyoruz.Bu kişisel blogların geneli senin takip ettiğin bloglar mı , bunları tespit ederken analiz için kullanmış olduğun bir araç veya başka bir şey var mı ? Ellerine sağlık.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yok hocam. Bunlar tamamı ile benim gözlemlediğim kadarı ile bilinirliği yüksek bloglar. Yorumunuz için teşekkür ederim.

 44. Oğuzhan İsa dedi ki:

  Listede kesinlikle suskumru da olmalıydı diye düşünüyorum :).

 45. Poyraz Sahin dedi ki:

  Bu güzel yazı için teşekkürler. Rakamları görünce şaşırmamak elde değil. Hit konusunda kendimi yetersiz görüyordum ama bu niche deki durum demek ki bu kadarmış :( Hepsi daha çok hiti hak ediyor. Umarım istenen ziyaretçi trafiği yakalanır.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet, çok haklısın Poyraz genel olarak biraz sığ bir niş üzerine yazdığımız gerçek ancak benim bu konudaki talebin artacağına dair inancım tam. Yorumun için ayrıca teşekkür ederim.

 46. Timur Demir dedi ki:

  Merhaba Burak,

  Öncelikle böyle bir kaliteli yazıyı hazırladığın için kendi adıma teşekkür ederim. Ayrıca bu kadar değerli ismin arasında bana da yer vermen ayrı bir gurur. Övgü dolu sözlerin içinde teşekkür ederim. Klavyene sağlık.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Rica ederim hocam ne demek. Sizin gibi işini kaliteli yapan insanların bu tür listelere girmeleri kaçınılmaz oluyor. Yaptığınız bu kaliteli işi sürdürmeniz dileği ile !

 47. Safa Paksu dedi ki:

  Merhaba Burak, geç yanıt verdiğim için üzgünüm. Başka işlerdeki yoğunluğum nedeniyle blog üzerine bir türlü yoğunlaşamadım. Kafam da yazılar döner durur ancak bir türlü yazacak vakti bulamıyorum. Buna rağmen listende olmayı bir ayrıcalık olduğunu söyleyebilirim. Teşekkür ederim. Başarıların devamını diliyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Geç olsun güç olmasın Safa, hiç önemli değil. Rica ederim. Ayrıca yorum ve güzel dileklerin için ben teşekkür ederim.

 48. Ayhan KORKMAZ dedi ki:

  Burak gerçekten geniş bir liste olmuş. Ve aralarında takip etmemiş olduğumu fark ettiğim bloglar da var. Yakın zamanda bir incelemeye başlamam gerek.

  Tabi bu bir liste ve belirli bir yerde kesilmesi gerekiyor. Ancak daha nice bloglar mevcut. Blog yazarak internete destek veren herkese teşekkürler :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kesinlikle daha nice bloglar mevcut ancak yine dediğin gibi bu bir liste ve bir yerde kesilmesi gerekiyor :) Listemi beğenmiş olmana ve değerli yorumlarından dolayı sana çok teşekkür ederim.

 49. Gökhan dedi ki:

  Merhaba;
  Buradaki blogların bir çoğunu bilmiyordum sayende yeni bloglar keşfettim hepsini feedly listeme ekleyeceğim.

  Hepsi gerçekten birbirinden kaliteli içerikler üreten birbirinden güzel siteler. Bende böyle kaliteli bir liste hazırlamak istiyorum bakalım kısmet ne zaman olursa

  Ayrıca böyle kaliteli bir listede kendi adımı ve blogumu görmek beni gerçekten çok mutlu etti bütün kalbimle teşekkür ederim kardeşim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ben teşekkür ederim Gökhan ne demek… Benim ki sadece şahsi bir görüş. Ancak sen işini böylesine kaliteli yaptığın sürece sadece benim değil, bir çok kişinin gözünde hep en iyiler arasında zaten yer alacaksındır. Esenle kalman dileği ile kardeşim.

 50. Gizli Özne dedi ki:

  Blogların hepsi birbirinden kaliteli ve birçoğunu takip ediyorum. Güzel bir liste olmuş. Fakat bazı bloglar güncelliğini kaybetmeye başlamış. Umarım blog yazarları bloglarını boşlamazlar.

 51. dilek dedi ki:

  Unutulmamış olmak güzel!

 52. İsa Sarı dedi ki:

  Burak Bey merhaba,
  Listenizde bloguma yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Her ne kadar akademideki yoğunluğum nedeniyle son zamanlarda yeteri kadar ilgilenemesem de, onlarca yoruma tek tek cevap yazarak etkileşimi daim tutmaya çalışıyorum. Yakın zamanda yeni bir responsive tema ile tasarımı da yenilemeyi düşünüyorum.

  Desteğiniz ve görüşleriniz için tekrar teşekkürler… İyi çalışmalar ve başarılar dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumunuz yazıma keyif kattı İsa Bey. Blogunuzun odaklandığı niş, satış ortaklığı başarınız ciddi anlamda takdir edilesi… Takipte olacağım. Ben de size iyi çalışmalar ve başarılar dilerim. Esenle kalmanız dileği ile !

 53. Faruk Yaman dedi ki:

  O zaman çok çalışmamız gerek hemen kulisi kurmalıyım bizim ekiple :) Teşekkürler…

 54. Faruk Yaman dedi ki:

  Liste şahane birçoğu ile blogsozluk ortamından tanışıyorum. Ben de diyorum ki şöyle bir çok yazarlı blog listesi de yapsanız keşkeee :) Ismarlama olmasın tabi bu iş sadece ufak bir hatırlatmaydı Burak kardeşim. Okuyan arkadaşlar mutlaka şöyle bir geçiş yapsınlar bu adreslere gerçekten hepsi birbirinden kıymetli arkadaşlar :) Teşekkürler bu güzel liste için :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Faruk ! Merak etme onuda yapacağım. En son yazı en iyi bloglar olacak ve tüm kategorilerdeki blogları bir araya toplayacağım, devasa bir liste olacak. Eminim bir çok insana faydalı olacaktır.

 55. Minikkus dedi ki:

  Bu arada şaka yaptığımı, bu blog listesinden tamamen farklı bir sınıfta blogum olduğunu belirteyim de sıkıntı olmasın:) Öyle esprili bir giriş yaparak kendimi tanıtayım istedim. Erkekler de lifestyle blog okuyabilir sonuçta diimi:) İyi haftasonları dilerim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Değerli, biraz isyankar biraz da mizah dolu yorumunuz için teşekkür ederim :) Faydasını gördüyseniz ne mutlu bana. Esenle kalmanız dileği ile !

 56. Minikkus dedi ki:

  Bence benim blogum da buraya girebilir mi acabası:) 5 yıldır kişisel günlük niyetine tuttuğum, konuşur gibi yazdığım için yazılarımın çok sıkı takip edildiği ve fakat instagram gibi sosyal mecralardan dolayı hızlı tüketime alışan insanların sadece bakıp okuyup yorum yazmadan çıktığı, bundan 3-4 sene öncesine kadar her postunun altında 50-60 yorum olan ve an itibariyle aylık her şeye rağmen 40k+ view alan bir blogum var sonuçta:) Fakat iyi dolmuşum:) Ama blogların, özellikle de özenle hazırlanan blogların kıymeti daha iyi bilinmeli diye düşündüğüm için sırf bu döktüğüm cümleler ^.^
  Bu güzel bloglarla (ki bazılarını çok yakından takip ediyorum ben de) beni buluşturduğunuz için de ilaveten teşekkürler!

 57. Oğuz Veli Yavaş dedi ki:

  En iyi bloglar listesinde kendi blogumu da görmek inan beni çok mutlu etti Burak. Çoğu bildiğimiz kişiler olsa da gözden kaçar 1-2 blogu da sayende okuma listeme ekledim ;)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ne demek Oğuz. Böyle bir liste hazırlayacaktım ve sen olmayacaktın öyle mi ? Hiç zannetmiyorum :) Paylaşımların ve yorumun için çok teşekkür ederim dostum.

 58. Tahsin dedi ki:

  Bu listede kendimi ve arkadaşlarımı görmek çok mutlu etti beni, görüşünüz için çok teşekkür ederim :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ne demek hocam. Ben sadece kendimce en iyileri bir araya toplamaya çalıştım ve eminim sadece benim değil, bir çok insanın görüşüde bu yönde. Yorumunuz ve paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim.

 59. e-vren günlüğü dedi ki:

  Burakçım, ellerine sağlık; güzel bir yazı hazırlamışsın. Bazılarını şahsen tanıdığım çok değerli arkadaşlarla senin yazın vesilesiyle bir araya gelmiş olmak onur verici; değerlendirmelerini okumak da ayrıca keyifliydi.

  Hosting firması ve blog sistemi tercihlerini de önemli bir ayrıntı olarak belirtmek blog yazmaya başlayacaklar için faydalı olacaktır. Ben de turhost’un hizmetini genel itibarıyla beğeniyorum. Geçen aylarda 2 blog projesi için blogspot’u denemeye kalktım ama wordpress’e alıştığım için sanırım orası bana çok yavan geldi.

  Blog yazarlarının hosting tercihi ekonomik olarak ama wordpress-blogspot tercihi kesinlikle kişinin blogdan beklentisine göre şekilleniyor.

  Değeri ileride daha iyi anlaşılacak Blog kültürüne sağladığın katkılardan dolayı bir kez daha teşekkür ederim. Listede yer alan almayan bütün Türkçe içerik üreten blog yazarı arkadaşlarıma sevgiler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun bile yazımda senden bahsettiğim her bir kelimeyi kanıtlar nitelikte. Yapılan yorumun kattığı değere bakar mısınız ? :) Harikasın Evren. Dediğim gibi, sen işini kaliteli yaptığın sürece nice kişilerce en iyiler arasında hep gösterileceksindir. Katkı değer yorumun için sana tüm samimiyetimle teşekkür ederim güzel insan.

 60. Hızlı Adam dedi ki:

  Türkiye’nin en iyi kişisel blogları listesinde HızlıAdam’ı görmek; hakkında yapılan olumlu yorumları okumak keyif ve onur verici oldu. Teşekkür ederim Burak.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Bünyamin. Sen sadece benim değil bir çok kişinin hakkında olumlu yorumlar yapan bir kişisin :) Sadece bu listede değil, bir çok en iyiler listesinde gösterilmeyi fazlası ile hakediyorsun.

 61. Fatih dedi ki:

  eline sağlık kardeşim, güzel bir liste. Google da arama yaparken genelde rastladığımız arkadaşlar. Bende yer almak isterdim :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Teşekkürler Fatih. Senin blogunun klasmanı farklı olduğu için bu listede yoksun. Yoksa yer vermek istemediğimden değil dostum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir