8 En İyi Telifsiz Stok Fotoğraf – Resim – Görsel Siteleri

Blog

Bu yazıda telifsiz stok fotoğraf, görsel ve resim arayanlara rehberlik etmesi için dünya çapında en çok tercih edilen, en popüler ve en iyi stok fotoğraf siteleri listelemesi yaparak detaylı bir derleme oluşturdum. Ücretli telifsiz fotoğraf sunan stok sitelerin yanında ücretsiz stok fotoğraf indirebileceğiniz siteleri de alternatif olarak listeye ekledim.

Ücretli En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi Stok Fotoğraf Sitesi
1
Ücretli Stok Fotoğraf Siteleri - Adobe Stock

Adobe Stock

İçerik: 200+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: İngilizce – Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
2
Görsel Stok Siteleri - PhotoDune

PhotoDune

İçerik: 10+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Fotoğraf başı değişen fiyatlar
3
Stok Foto Siteleri - iStock

iStock

İçerik: 35+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
4
Shutterstock - Resim Stok Siteleri

Shutterstock

İçerik: 400+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi

Ücretsiz En İyi Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi Ücretsiz Fotoğraf Sitesi
1
Telifsiz Resimler - StockSnap

StockSnap

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Ücretsiz
2
Telifsiz Fotoğraflar Ücretsiz - Pixabay

Pixabay

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
3
Telifsiz Fotoğraf Siteleri - Pexels

Pexels

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
4
Ücretsiz Stok Fotoğraflar - ISO Republic

ISO Republic

İçerik: 100+ Bin Stok Fotoğraf
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Ücretsiz

Sosyal medya gönderileri, internet siteleri, baskılar, pazarlama materyalleri gibi projelerde gerek duyulan görseller için stok fotoğraf siteleri aracılığı ile telifsiz fotoğraflar kullanmak zaman ve bütçeden tasarruf sağlayarak projelerin daha hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Bu tür projelerde kullanılacak fotoğraf, görsel veya resimler için girilecek prodüksiyon masrafları veya fikri mülkiyeti olan telifli görüntüler için tekrar tekrar telif ücreti ödemek devasa bütçeler gerektiriyor.

Stok fotoğraf siteleri de telif hakkı olan profesyonel ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, bir kez ödeme yapıp her kullanıldığında ödeme yapılmasına gerek olmadan gerek kişisel gerek ticari amaçlı projelerde tekrar tekrar kullanılabilmesine olanak sağlayan, Royalty Free yani telifsiz fotoğraflar sunuyorlar.

Hemen altta, üstte liste olarak paylaşılan ücretli – ücretsiz en popüler fotoğraf stok siteleri için başlık başlık detaylı açıklamaları da ayrıca inceleyebilirsiniz.

Adobe Stock – stock.adobe.com/tr/photos

Fotoğraf Stok Siteleri - Adobe Stok
Adobe Stock – Stok Fotoğraf Siteleri

İçerik: 200+ Milyon Stok Fotoğraf, Görsel, Resim

Dil: Site ara yüzü İngilizce fakat stok fotoğraf aramaları Türkçe yapılabiliyor.

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Grafik tasarım, web tasarım, video düzenleme, ses düzenleme gibi alanlarda Photoshop, Ilkustrator, Premiere Pro gibi yazılımları ile sektör lideri olan Adobe firması, Adobe Stock adı altında kütüphanesinde 200 milyondan fazla stok fotoğraf, resim ve görsel bulundurması ile en iyi stok fotoğraf siteleri arasında da oldukça iddialı.

Adobe Stock içerisinde 4 megapiksel ila 65 megapiksel arasında yüksek çözünürlüklü, JPEG formatında Royalty free yani telifsiz fotoğraflar dışında arka planı saydam PNG formatında yine yüksek çözünürlüklü stok resim ve görseller de yer alıyor.

Adobe stok fotoğraf sitesinde arka plan, iş dünyası, insanlar, teknoloji, gezi, duvar kağıdı, doğa, spor, sağlık, yemek, hayvanlar, manzara gibi aklınıza gelebilecek her tür kategori için stok fotoğraf mevcut.

Ayrıca doğum günü, okul, bilim, alışveriş, uzay, aile, sosyal medya gibi spesifik konulara odaklanan özel özel stok görsel ve resimlere de ulaşabiliyorsunuz.

Site ara yüzü oldukça kullanışlı. Sahip olduğu arama işlevi, arama terimlerinizi mevcut stok fotoğraflarla eşleştiren bir yapay zeka aracı olan Adobe Sensei sayesinde ve gelişmiş filtreleme seçenekleri ile aradığınız stok fotoğrafları çok kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Listelenen stok fotoğraflar üzerine tıkladığınızda fotoğrafın formatı, çözünürlüğü, kategorisi hakkında bilgilere direkt ulaşabiliyor ayrıca o fotoğrafa benzer stok görsellere de tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz.

Kendi kütüphanenize eklediğiniz stok fotoğrafa, eğer Photoshop, Illlustrator, After Effects gibi programlar kullanıyorsanız, direkt program içerisinden ulaşmanız da Adobe Stock’un güzel özelliklerinden bir diğeri.

Sonuç olarak fotoğraf ve görsel düzenleme alanında Adobe firması, Photoshop, Illustrator gibi yazılımları ile sektörün lideri ve uzmanı konumunda. Adobe Stock da aynı uzmanlıkla bu ekosistemin tamamlayıcısı olarak stok fotoğraf siteleri arasında en mantıklı seçim olacaktır diye düşünüyorum.

PhotoDune – photodune.net

Stok Foto Siteleri - PhotoDune
PhotoDune – Stok Resim Siteleri

İçerik: 10+ Milyon Stok Fotoğraf, Görsel, Resim

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Fotoğraf başı değişen fiyatlar

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en popüler dijital içerik marketi olan Envato, alt departmanı olan PhotoDune kütüphanesinde, 300.000’den fazla fotoğrafçı ve tasarımcının 10 milyondan fazla Royalty free yani telifsiz fotoğraf bulunuyor.

PhotoDune sitesinin stok fotoğraf sayısına göre diğer görsel indirme sitelerinden daha geride olsa da kaliteli materyal konusunda daha ileride olduğunu söyleyebilirim. Bunun da sebebi, stok fotoğraf üreticilerinin burada sattıkları ürün başına ödeme aldıklarından dolayı rekabet sebebiyle ortaya çıkardıkları ürünlere ayrıca itina göstermeleri ve stok fotoğraf konusunda daha yaratıcı olmaları.

PhotoDune sitesinde yer alan stok fotoğrafların çözünürlüğü, 1000 x 1000 piksel ile 100.000 x 100.000 piksel arasında değişiyor. Hayvanlar, mimarlık, iş dünyası, yemek, sağlık, spor, teknoloji, gezi gibi kategorilerde JPEG, PNG ve TIFF formatında stok görsel, resim ve fotoğraf bulabiliyorsunuz. Özellikle arka planı saydam PNG resim konusunda oldukça zengin bir içeriğe sahip.

Arama özellikleri ve filtreleme konusunda oldukça iyi olsa da ara yüz ve kullanım konusunda biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebilirim. Listelenen sonuçlarda fotoğraf üzerine tıkladığınızda fotoğrafın format ve çözünürlüğünü göremiyorsunuz. Bunun i.in ayrıca fotoğrafın satış sayfasına gitmeniz gerekiyor ki bu da zaman kaybına neden oluyor.

Sonuç olarak stok fotoğraf konusunda daha kaliteli ve yaratıcı materyal arayışınız varsa ücretli stok fotoğraf siteleri arasında PhotoDune sitesinin diğer siteler arasında daha tercih edilebilir olduğunu söyleyebilirim.

iStock – istockphoto.com

Telifsiz Resim Siteleri - iStock
iStock – Stok Görsel Siteleri

İçerik: 35+ Milyon Stok Fotoğraf, Görsel, Resim

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

iStock, dünyanın en büyük stok ve editoryal görsel şirketi Getty Images’in yan kuruluşudur. Kütüphanesinde 35 milyondan fazla stok fotoğraf, stok resim ve stok görsel mevcuttur.

iStock içerisinde JPEG, PNG, TIFF formatında ister web ister baskı projelerinde kullanabileceğiniz, doğa, kariyer, yaşam tarzı, tatil, moda, gıda, medikal, bilim, aile gibi kategorilerde yüksek çözünürlüklü stok fotoğraflar bulabilmeniz mümkün.

En iyi fotoğraf stok siteleri arasında yer alan iStock, bireysel kullanıcılara yönelik Essential yani temel uygun fiyatlı stok fotoğrafların yanı sıra şirketlere yönelik Signature yani geniş prodüksiyon imkanlarıyla hazırlanan profesyonel ve yüksek kalitede üst düzey stok fotoğraflar da sunuyor.

iStock sitesinin diğer stok fotoğraf siteleri arasında öne çıkan en önemli özelliği, çeşitli konularda aynı konsepte sahip fotoğraf koleksiyonlarına ulaşabilmeniz. Hikaye anlatımı odaklı projeleriniz için bu özelliğin bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebilirim.

Arama ve filtreleme özellikleri oldukça gelişmiş. Nokta atışı sonuçlara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca stok fotoğrafın pixel ve metre cinsinden ölçülerine, DPI bilgisine, CMYK, RGB gibi dijital renk modelleri gibi detaylarını da görebiliyorsunuz.

iStock’un mevcut içerik miktarı, çeşitlilik ve kalitesinden memnun kalacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Shutterstock – shutterstock.com/tr/photos

Telifsiz Fotoğraflar - ShutterStock
ShutterStock – Telifsiz Fotoğraf Siteleri

İçerik: 400+ Milyon Stok Fotoğraf, Görsel, Resim

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Yıllık abonelik paketi, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Royalty free yani telifsiz fotoğraflar sunan bir başka stok fotoğraf sitesi de Shutterstock.

Stok materyal denince özellikle stok fotoğraf alanında 400 milyondan fazla stok fotoğraf, görsel ve resim sayısıyla diğer fotoğraf stok siteleri içerisinde sektörün lideri konumunda.

Shutterstock kütüphanesinde JPG ve TIFF formatında yüksek çözünürlüklü Royalty free yani telifsiz fotoğraflar dışında arka planı saydam PNG formatında yine yüksek çözünürlüklü stok resim ve görseller de yer alıyor.

Shutterstock’un öne çıkan ve en sevilen özelliği, stok fotoğrafların ilgili konulara göre etiketlenmesinin yanı sıra “Mavi çarşaflarda uyuyan bir yatakta yatan gülümseyen bebek kız” gibi, fotoğrafı cümlelerle anlatan ifadelerin de fotoğraf açıklamalarında yer alması. Böylece kullanıcılar, tam olarak akıllarından geçen stok fotoğrafı kolayca bulabiliyorlar.

Ayrıca nokta atışı diyebileceğimiz kadar isabetli sonuçlara ulaşabileceğiniz gelişmiş arama motoru ile stok fotoğraf konusunda aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yapıya sahiptir.

Artı olarak Shutterstock sitesinin içerisinde yer alan editörü kullanarak, stok görsel materyaller üzerinde online olarak, arka planı silme, pozlama, filtre, yazı ekleme gibi temel düzenleme işlemlerini ayrıca bir programa gerek olmadan yapabiliyorsunuz.

Shutterstock, insanların hangi proje için ne ve nasıl fotoğraflar aradığını çok iyi analiz ediyor ve kütüphanesine en seçkin görselleri ekliyor. Bu yönüyle diğer stok fotoğraf sitelerine nazaran daha elit ürünlere sahip olduğunu söyleyebilirim.

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

StockSnap

Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Siteleri Ücretsiz - StockSnap
StockSnap – Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz ve telifsiz fotoğraf arayışında ücretsiz stok fotoğraf siteleri içerisinde en çok tercih edilen, hatta ilk akla gelen StockSnap sitesi oluyor.

StockSnap kütüphanesinde doğa, iş hayatı, yemek, teknoloji, manzara gibi kategorilerde 100 binden fazla yüksek çözünürlüklü ve telifsiz fotoğraf bulunuyor. Kategori harici aşk, mutluluk, arkadaşlık, depresiflik gibi duygulara yönelik soyut veya somut stok fotoğraflara ulaşabiliyorsunuz.

Siteye çoğunlukla kendi fotoğraf yeteneğini insanlara tanıtmak isteyen fotoğrafçılar ilgi gösteriyor. Bu sebeple StockSnap sitesinde aklınıza gelebilecek her türde üst düzey ve kaliteli stok fotoğraflar bulabiliyorsunuz.

Ve bu fotoğrafları Creative Commons Zero linsansı dahilinde hiçbir ücret ödemeden, atıfta bulunmadan dilediğiniz projede telifsiz olarak kullanabiliyorsunuz.

Ücretsiz görsel indirme siteleri arayışında StockSnap, web siteleri, bloglar, sosyal medya gönderileri ve diğer projeler için yüksek kaliteli ve ücretsiz stok fotoğraflar arıyorsanız, ideal bir seçenektir.

Pixabay

Ücretsiz Telifsiz Fotoğraflar - Pixabay
Pixabay – Ücretsiz Stok Görsel Siteleri

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri içerisindeki bir başka site de Pixabay.

Kütüphanesinde kayıtlı üyeleri tarafından paylaşılan 1 milyondan fazla yüksek çözünürlüklü, telifsiz ücretsiz stok fotoğraf mevcut. Tüm fotoğraflar kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir ve en güzeli de atıfta bulunulması gerekmez.

Pixabay’in bir diğer güzel özelliği de sunduğu ücretsiz stok fotoğrafları indirmek için herhangi bir üyelik istememesi. Yani direkt olarak beğendiğiniz stok fotoğrafı JPG formatında 5456×3637 pixele kadar çeşitli çözünürlüklerde üye olmadan şartsız indirebiliyor ve istediğiniz yerde, istediğiniz amaçla tabii ki belirli şartlara uyarak kullanabiliyorsunuz.

Sitenin kullanımı çok kolay. Türkçe dil desteği mevcut. Türkçe anahtar kelimelerle arama yapabiliyorsunuz. Fakat daha isabetli sonuçlar için İngilizce anahtar kelimelerle arama yapmanızı öneririm.

Ücretsiz fotoğraf siteleri arasında oldukça popüler olan Pixabay, her ne kadar ücretli stok fotoğraf siteleri kadar profesyonel ve kaliteli görseller içermese de web siteleri, bloglar, sosyal medya gönderileri ve diğer projeler için profesyonele yakın gayet kaliteli fotoğrafa ücretsiz bir şekilde erişebilmemizi sağlaması açısında oldukça değerli bir iş yapıyor.

Pexels

Ücretsiz Stok Fotoğraf - Pexels
Pexels – Telifsiz Fotoğraf Siteleri

İçerik: 2+ Milyon Stok Fotoğraf

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

İçerik üreticiler tarafından paylaşılan en iyi ücretsiz stok fotoğraflar, telifsiz görseller bulabileceğiniz bir başka site de Pexels.

Pexels, özellikle dikey formattaki fotoğraflar ile sosyal medya içerik üreticileri arasında oldukça popülerdir.

Kütüphanesinde değiştirebilir ve kişisel ve ticari projeler için ücretsiz olarak kullanılabilir 1 milyon üzeri JPG formatında yüksek çözünürlüklü telifsiz fotoğraf mevcut.

Sitenin arayüzü Türkçe ve stok fotoğraf aramalarınızı Türkçe yapabiliyorsunuz. Ancak Türkçeleştirme işi yapay zekaya bırakıldığından spesifik aramalarda Türkçe dilinde isabetli sonuçlara ulaşmanız oldukça zor.

Pexels içerisinde, kendi çekimleriyle katkıda bulunan oldukça fazla Türk gönüllü de mevcut. Siteye üye olup, fotoğraf sahiplerinin ürünlerine puanlama yaparak öne çıkmalarını sağlayabiliyor ve stok fotoğraf üreticilerine site üzerinden bağışta da bulunabiliyorsunuz.

Sitenin ara yüzü biraz yorucu. Aradığınızı bulmakta biraz zorlanabilirsiniz.

Bunun yanında çeşitli konseptlere yönelik fotoğraf koleksiyonlarını ayrıca sunması, hatta bu koleksiyonlarda fotoğraf harici videoların da yer alması sitenin öne çıkan ve en sevilen özelliklerinden.

Sonuç olarak özellikle sosyal medya gönderileri için kullanmak üzere telifsiz resimler arayan herkes için en tercih edilebilir stok fotoğraf sitesi olduğunu söyleyebilirim.

ISO Republic

Ücretsiz Stok Görsel - ISO Republic
ISO Republic – Ücretsiz Stok Fotoğraflar

İçerik: 100 Bin Stok Fotoğraf

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

ISO Republic, Pexels ve StockSnap gibi fotoğrafçıların ürünlerini gönüllü olarak telifsiz bir şekilde kullanıma sunduğu ücretsiz stok fotoğraf sitesidir.

Ancak ISO Republic diğer ücretsiz stok fotoğraf sitelerine göre daha küçük bir fotoğraf veritabanı var ve daha az kategoriye sahip.

Bu siteden de fotoğrafları indirmek ve kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz ve üye olmanız gerekmiyor. İndirdiğiniz stok fotoğrafları kaynak gösterme yani atıfta bulunma zorunluluğu olmadan Creative Commons Zero linsansı dahilinde istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Stok fotoğraf sayısı az olsa da ücretsiz stok fotoğraf kaynakları içerisinde atıf gerektirmeyen nadir sitelerden biri olarak, çeşitlilik ve alternatif açısından el altında bulundurmak faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir