WordPress Harita Ekleme: WP Siteye Harita Nasıl Eklenir

Wordpress Dersleri

WordPress siteye google harita nasıl eklenir ? WordPress harita ekleme nasıl yapabilirim diyorsanız, Bu yazımda hem manuel olarak, yani eklentisinz hem de eklenti kullanarak hiç zorlanmadan wordpress sitenize google maps ekleyebileceksiniz.

Eklentisiz WordPress Harita Ekleme

WordPress konum ekleme işlemini eklentisiz, maneul olarak gerçekleştirmeniz mümkün. WordPress harita ekleme için Google Haritalar üzerinden konumumuzu işaretleyip alacağımız iframe kodunu sitemize yerleştireceğiz. Adım adım gidelim:

1- İlk adım olarak Google Haritalarım sayfasına gidelim.

2- Eğer daha önce Google haritalar üzerinden konum işaretlemesi yaptıysanız bu sayfada listelenecektir. Sitenizde kullanacağınız haritalar bunlardan biriyse, haritanıza girip 5. adımdan devam edebilirsiniz.

Yeni bir harita işaretlemesi yapmak için ise sol üstte bulunan Yeni Harita Oluştur butonuna tıklayalım.

WordPress Google Maps Ekleme - Yeni Harita Oluştur

WordPress Google Maps Ekleme – Yeni Harita Oluştur

3- Buton bizi haritaya götürüyor. Bu sayfada konum ekleme, rota çizme, yol tarifi yapma gibi ayarlarımızı yapabiliriz. Bunun için arama kutusunun hemen altındaki araç çubuklarını kullanabiliriz.

WP Google Maps Ekleme - Harita Araç Çubukları

WP Google Maps Ekleme – Harita Araç Çubukları

4- Her araç çubuğu için yan sol tarafta katman oluşturulur. Bu katmanların yanlarındaki alt alta üç nokta işaretlerine tıklayarak katmanların isimlerini değiştirebilir, silebilirsiniz.

Biz örnek olarak iki katman oluşturduk.

Birincisi araç çubuğundan işaretçi aracıyla konumumuzu işaretledik. Sonra yol tarifi aracıyla da şehrin terminali ile konumuz arasındaki rotayı belirttik. Siz isterseniz rota adımını atlayıp sadece konumu işaretleyebilirsiniz. Amacınıza göre bu seçenekleri siz belirleyin.

WordPress Konum Ekleme - Harita Düzenleme

WordPress Konum Ekleme – Harita Düzenleme

5- Haritada konum ekleme işlemlerimiz bitikten sonra Sol taraftaki seçeneklerden Paylaş butonuna tıklayın.

WordPress Harita Ekleme - Paylaş Butonu

WordPress Harita Ekleme – Paylaş Butonu

6-Butona tıkladıktan sonra ise karşımıza Paylaşım Ayarları adında bir pencere açılacak. Bu kısımdan Erişimi olanlar bölümündeki Değiştir yazısına tıklayın.

WordPress Google Maps Ekleme - Harita Erişimi Olanlar Değiştirme

WordPress Google Maps Ekleme – Harita Erişimi Olanlar Değiştirme

7- Buradaki seçeneklerden Açık – Web Üzerinden Herkese Açık seçeneğini işaretliyoruz. Kaydet butonuna tıklıyoruz.

WordPress Konum Ekleme - Bağlantı Paylaşımı Seçenekleri

WordPress Konum Ekleme – Bağlantı Paylaşımı Seçenekleri

8- Sol taraftaki katman alanında, en baştaki alt alta üç nokta işaretine tıklıyoruz. Çıkan seçeneklerden Siteme Yerleştir seçeneğine tıklıyoruz.

WordPress Harita Ekleme - Siteme Yerleştir

WordPress Harita Ekleme – Siteme Yerleştir

9- Önümüze gelen penceredeki kodları kopyalayarak Tamam butonuna tıklıyoruz.

WordPress Google Maps Ekleme - Kodu Kopyalama

WordPress Google Maps Ekleme – Kodu Kopyalama

10- Bu işlemden sonra da kodu, WordPress sitemizdeki harita görünmesini istediğimiz yere yapıştırarak, WordPress sitemizde harita görünmesini sağlayabiliyoruz.

Bu yer ister yazılarınız olabilir, ister iletişim sayfalarınız olabilir, ister footer alanınız olabilir… Bu kodu yerleştirdiğiniz her yerde aktif olarak harita konumunuz görünecektir.

Mesela WordPress iletişim sayfasına harita ekleme işlemini yapalım. İletişim adında bir sayfa oluşturalım. Metin sekmesine gelelim. Gerekli bilgileri yazdıktan sonra alta az önce aldığımız kodu yapıştıralım. Yazımızı yayına alalım.

WordPress Konum Ekleme - Harita Kodu Ekleme

WordPress Konum Ekleme – Harita Kodu Ekleme

11- Böylece WordPress iletişim sayfasına harita ekleme işlemi tamamlanmış oluyor.

WordPress İletişimSayfasına Harita Ekleme

WordPress İletişimSayfasına Harita Ekleme

WordPress Harita Eklentisi ile WordPress Konum Ekleme

Manuel olarak WordPress Google maps ekleme her ne kadar basit ve sisteme yüklenmeyen bir tercih olsa da, sunulan seçenekler oldukça sınırlı olacaktır.

Google haritalar için WordPress sitenizde daha fazla işlev ve özellik sahibi olmak için eklenti kullanımına yönelebilirsiniz.

WordPress harita bileşeni konusunda seçeneklerimiz oldukça geniş. Fakat hem ücretsiz hem de işlevsel ve memnuniyet oranı yüksek WordPress harita eklentisi arayışımızda karşımıza WP Google Maps çıkıyor.

Bir de artı olarak eklentinin Türkçe desteği de mevcut. Böylece bir dakika gibi kısa bir sürede sitenizde oluşturduğunuz haritayı konumlandırabiliyorsunuz.

Ve eklentinin kullanımı da oldukça basit. Biz yine de adım adım kullanım için temel noktalara değinelim.

1- Eklentiyi kurmak için WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazımdan yardım alabilirsiniz.

2- Eklentiyi kurup etkin hale getirdikten sonra admin panelimizden Haritalar menüsüne tıklıyoruz.

3- Eklentinin Google haritalar ile senkronize çalışabilmesi için WordPress Google Maps Api Key ihtiyacımız var. Önce onu alalım.

Haritalar menüsüne girdiğinizde sayfanın başında Important Notification adı altında bir uyarı ekranı gelecektir. O bölümdeki Create an API key now (free) yazan yere tıklayalım.

WordPress Harita Eklentisi - API Key

WordPress Harita Eklentisi – API Key

4- Linke tıkladığımızda Google’ın geliştici sayfasına yönleniyoruz. Buradan proje oluştur seçeneğini seçerek Devam butonuna tıklıyoruz. Bir müddet bekliyoruz.

5- Yönlendiğimiz sayfada Ad kısmına Harita yazıyoruz. Anahtar Kısıtlaması bölümünü Yok olarak seçip alttaki Oluştur butonuna tıklıyoruz.

6- Oluşturulan API anahtarı başlıklı bir pencere açılacak. Buradaki API anahtarınız adlı kutudaki kodu kopyalıyoruz.

7- Admin panelimizdeki eklenti sayfasına gelip Paste your API key here and press save: kutusuna bu kodu yapıştırıp Save butonuna tıklıyoruz.

WordPress Harita Eklentisi - API Key Oluşturma

WordPress Harita Eklentisi – API Key Oluşturma

8- WordPress Google Maps Api Key’i böyle oluşturup eklentiye tanıtmış oluyoruz. Dilerseniz daha sonradan eklentinin ayarlar bölümündeki Gelişmiş sekmesinden bu anahtarı değiştirebilirsiniz.

9- Admin panelinden Haritalar menüsüne tıklıyoruz. Bu kısımda varsayılan olarak My first map adında düzenlenmeyi bekleyen bir harita mevcut. Birden çok harita oluşturmak için eklentinin pro sürümünü edinmeniz gerekiyor.

My first map yazısına tıklayarak haritamızı ayarlayacağımız sayfaya gidiyoruz.

WordPress Google Maps Eklentisi - Harita Oluşturma

WordPress Google Maps Eklentisi – Harita Oluşturma

10- Bu sayfada sekme ve seçenekleri kullanarak haritanızın genişliğinden reklerine kadar her türlü seçeneğe müdahale ederek haritanızı oluşturabilir, WordPress konum ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Seçenekler tamamen Türkçe olduğu için detaya inmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Bazı seçenekler eklentinin pro versiyonuna ait. Ama temel olarak ihtiyacınıza uygun işlevdeki WordPress harita oluşturma işleminizi ücretsiz versiyon seçenekleri ile yapabilirsiniz.

11- Haritanızı oluşturup kaydettikten sonra gelelim haritamızı sayfalara eklemeye. Admin panlinden Haritalar menüsüne tıklıyoruz. Bu sayfada oluşturuduğumuz harita isminin yanında Shortcode altında bir kod göreceksiniz. Bu kodu kopyalıyoruz.

WordPress Harita Eklentisi - Kısa Kod Alma

WordPress Harita Eklentisi – Kısa Kod Alma

12- Haritayı ekleyeceğimiz sayfayı açıyoruz ve haritanın görünmesini istediğimiz yere bu kısa kodu yapıştırıyoruz ve sayfayı yayınlıyoruz.

WordPress Harita Eklentisi - Kısa Kod Ekleme

WordPress Harita Eklentisi – Kısa Kod Ekleme

13- WordPress harita eklentisi ile Google Maps dahilinde konum ekleme işlemimiz tamamlanmış oluyor.

WordPress Google Maps Ekleme - Görünüm

WordPress Google Maps Ekleme – Görünüm

# Eğer bir değil birden çok Google Maps ekleme ihtiyacınız var ise WordPress Google Maps by Google Maps Bank eklentisini kullanabilirsiniz.

# Ayrıca haritalar sitenizin odak noktası ise ücretli eklentilere yönelmenizi tavsiye ederim. Böylece daha gelişmiş, daha profesyonel, site değerinizi yansıtan işlevsel araçlarla fark yaratabilirsiniz. Bunun için de size Advanced Google Maps Plugin for WordPress eklentisi öneririm.


Umarım WordPress Harita Ekleme: WP Siteye Harita Nasıl Eklenir başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress Harita Ekleme: WP Siteye Harita Nasıl Eklenir” ile ilgili yorumlar;

  1. şükrü alay dedi ki:

    bloğunuzu okuduktan sonra houzez tema satın aldım hatta sizin indiriminizi kullanarak godaddy den host ve domain edindim temayı yükledim.ortaya bir şey çıktı cıktı ama googgle haritalar apisini alıp temaya eklememe rağmen ilan giriş sayfasından eklediğim konumları haritalı ilanlar diye bir sayfa oluşturdum. oaradan çağıramıyorum markarle işaretlediğim konumları bu sayfaya çekmesi lazım .ama çekmiyor. nedeni hakkında destek olursanız sevinirm hoşcakalın..

  2. Ahmet dedi ki:

    Emeğinize sağlık. Google haritada zoom yapınca o bölgedeki yerlerin (iş yeri, park, kamu binası, banka vs…) ismi harita üzerinde çıkıyor. Bunu nasıl sağlayabilirim. İş yerimi google harita, google my business, gibi yerlere 1 yıl önce ekledim, web sitesi de 1 yıldır mevcut. Haritada arama yapınca çıkıyor, arama yapmadan bölgeye zoom yapınca iş yerinin ismi gözükmüyor. Bununla ilgili makale yazmayı yada bu makaleye ekleme yapmayı düşünüyormusunuz. Google harita üzerinde işletmelerin ismini neye göre gösteriyor, yapılması gereken bişeyler var mı. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir