En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme

Blog

#Bir şeyi yazımın daha en başında netleştirmemde fayda var. Siteniz için bir host arayışına girip, Türk internet sektöründe, arama motorlarında, forumlarda, yazılarını ve yorumlarını okuduğunuz bir çok tavsiye sizi genellikle en iyi hosting firması olarak yabancı hosting firmalarına yönlendirecektir.

Bu yönlendirmenin arkasında size sunulan bahane ise, ” en kötü yabancı hosting firması bile Türkiye’deki en iyi hosting firmasından daha iyi” cümlesi olacaktır.

Siz siz olun, sakın bu söylemlere inanmayın! Çünkü inanın tüm samimiyetimle söylüyorum ki, bu söylemlerin ardında yatan başka düşünceler var.

ÖnemliNeden derseniz; eğer bir blog yazarı, forum yazarı ya da kurumsal bir site size en iyi hosting olarak yabancı bir firmayı düşünmeye ve bilinçaltınıza yerleştirmeye çalışıyorsa,

Bu tamamen o kişinin veya sitenin yabancı hosting firmalarından elde edeceği satış ortaklığı gelirinin, Türkiye’deki firmalarla elde edeceği geliri en az 10’a katlıyor oluşundan kaynaklı.

#Türkiye’de bulunan bir hosting firması ile satış ortaklığı yaptığınızda vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 20 TLkazanırken, yabancı bir hosting firmasında vesile olduğunuz bir satıştan ortalama 65 $( 180 TL ) gibi bir kazanç sağlıyorsunuz.

Siz olsanız ne yapardınız ? Gerçekten kaliteli bir host arayan, verdiği paranın karşılığını almak, sorunsuz, hızlı açılan bir web sitesi isteyen bir kişiye en iyi hosting firması olarak yerli bir firmayı mı sunardınız ? yoksa yabancı bir firmayı mı ?

#Neden tek bir satıştan 180 TL kazanmak varken 20 TL kazanasınız ki ? Sonuçta insanları yanlış yönlendirmişsiniz, yanlış bir satışa vesile olmuşsunuz ne fark eder ki ? Önemli olan sizin ne kadar kazandığınız değil mi ? Siz paranıza bakarsınız…

İşte tam olarak bu sebepten, insanlar en iyi hosting firmaları olarak hep yabancı hosting firmalarını pazarlamaya daha çok meyilliler. Size bu tür insanların yorumlarına ve yönlendirmelerine uymamanızı şiddetle tavsiye ederim.

#Size kesin ve net bir şekilde söylecebileceğim bir şey varsa, eğer hedef kitleniz Türkiye ise, yani blogunuzda veya sitenizde hitap edeceğiniz okuyucunuz Türkiye’de yer alıyorsa, ozaman kesinlikle ve kesinlikle yerli bir hosting firması ile çalışmalısınız.

#Ama eğer hedef kitleniz dünya ise, yani hedeflediğiniz okuyucu kitlesi dünyanın her yerinde yer alıyorsa, işte o zaman yabancı bir hosting firmasını tercih etmelisiniz.

Evet, sebebi kesinlikle düşündüğünüz gibi. Bir ziyaretçinin serverınıza ulaşma hızı, mesafe arttıkça düşecektir. Mesafe arttıkça, site açılış hızınız sitenize uzak mesafeden giren ziyaretçilere düşük olacaktır.

Sitenizi ziyaret edecek kişiler, Antayla, İzmir, Ankara yani Türkiye çoğrafyasından olacaksa, neden İstanbul lokasyonunda olan bir server’a bağlanmak yerine Paris’teki bir server’a bağlansınlar ki ?

#Eğer hedef kitleniz Türkiye ise, bu yazı sizin için kesinlikle doğru adres değil. Ama merak etmeyin, en iyi yerli hosting firlarını da değerlendirdiğim bir yazım mevcut. Buyrun; En iyi Hosting Firması – Türkiye | Verilerle İnceleme

Bu yazımda ise, hedef kitlesi dünya olan Türk web girişimcileri için en iyi yabancı hosting firmaları hangileri, verilere dayalı, söylemden ve yorumdan uzak bir değerlendirme ile sizlere objektif bir şekilde aktaracağım.

Performans Testi – Test Nasıl Yapıldı

Daha önce yerli en iyi yerli host firmasını seçerken yaptığım testin aynısını, en iyi yabancı hosting firmasını belirlemek adına yabancı firmalarada uyguladım. Yine aynı şekilde performans testinde, amazonun bir aracı (tool) olan Load Impact kullandım.

#Load Impact Nedir ?: Sizin seçtiğiniz bir amozon serverından, belirlediğiniz kadar trafiği, belirttiğiniz zaman aralıklarında yavaşça trafiğin sayısını arttırarak, belirttiğiniz URL’ye gönderen ve trafiğin yönlendiği serverın cevap verme süresini ölçen bir araçtır.

 • Bu testimi gerçekleştirmek için öncelikle Türkiye’de bulunan tüm köklü web hosting hizmeti sağlayıcı firmalardan web hosting paketi satın alındı. (paylaşımlı hosting)
 • Ardından tüm satın alınan web hosting hizmetlerinde linux hosting paketi üzerine wordpress 4.2.1 sürümünde wordpress sitesi kuruldu.
 • Kurulan tüm wordpress siteleri wpmavitest.com alan adında, alt alan adı (subdomain) olarak kuruldu örneğin; turhost.wpmavitest.com – hozzt.wpmavitest.com gibi.
 • Tüm siteler Türkiye’ye en yakın ve aynı amazon serverı olan Dublin üzerinden test edildi.
 • Tüm siteler öğlen 3:00 – 4:00 saatleri arasında teste sokuldu.
 • Tüm sitelerde Yirmi Onüç teması kuruldu ve tüm sitelere aynı içerikler girildi.
 • Tüm kurulan wordpress sitelerini hiç bir eklenti (cache vs.) kullanılmadan test edildi.
 • Her test en iyi sonuçları vermesi adına 3 kere yapıldı. / Her firma 3 kere test edildi.

#Süreç Nasıl İşledi ?: Her bir firmadan satın alınan web hosting (paylaşımlı) paketi üzerine kurulan wordpress sitesine öncelikle 1 kişi ve 10 saniye arayla ardından aynı anda 2 kişi ve 10 saniye arayla ardından aynı anda 3 kişi …. ve en son 50 kişilik trafik gönderilerek test edildi ve aynı anda siteye 38 kişi girdiğinde ya da 45 kişi girdiğinde wordpress sitesinin kurulu olduğu serverın cevap verme süresi ölçüldü.

#Sizlere doğru ve kesin bilgi aktarmak adına, tüm şartları eşit tutmaya çalışarak kanıtlara dayanan bilimsel bir çalışmayla Türkiye’deki bir çok web hosting sağlayıcı firmayı, en iyi hosting hizmetini vereni belirlemek adına test ettim.

Peki Sonuçlar Nedir ? En iyi Yabancı Hosting Firması Hangisi ?

Aşağıdaki grafiklerde gördüğünüz mavi çizelge serverların verdiği yanıt süresini yani dolma hızını temsil ederken, yeşil çizelge ise siteye aynı anda kaç kişinin giriş yaptığını göstermektedir.

Inmotion Hosting Firması

Inmotion hosting firması şaşırtıcı bir şekilde en iyi yabancı hosting listesinde ilk sırayı üst düzey performansıyla almayı başardı. Kaliteli bir hizmet sunduklarını daha önceden duymuştum fakat bu kadar kaliteli olacaklarını beklemiyordum.

Lokasyon:En iyi yabancı hosting firmalası listesinde Inmotion hosting her ne kadar en başarılı sonuçlardan birini gösterse de, firmanın server lokasyonları sadece Amerika üzerinde yer alıyor.

Eğer ana hedef kitleniz Amerika ise, kesinlikle gözünüz kapalı Inmotion hosting firması ile çalışabilirsiniz. Ama eğer Amerika değilse, o zaman alttaki alternatif firmalara bakmalısınız demektir.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 657.54 milisaniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi:  510.15 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland, OR
 • Inmotion Hosting Server Lokasyonu: Washington DC ( Mesafe 2.349,75 Mil )

Inmotion Hosting Firmasının Sitesine Git

En iyi yabancı hosting firması inmotion hosting

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.89$
İade:90 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet:5 GB‘a kadar ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar.
Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

Site5 Firması

En iyi yabancı hosting firmaları listemde 2. sıraya oturmayı başaran Site5 firması için ikincilik sadece Amerika için geçerli. Çünkü en yakın rakibi olan Inmotion hosting sadece Amerika üzerinde varlığını gösterirken, Site5 dünyanın bir çok noktasında hizmet sunuyor.

Bu sebeple ve alttaki sonuçlar doğrultusunda Site5 firmasını Amerika dışında en iyi yabancı hosting firması olarak değerlendirmek mümkün.

Lokasyon:Site5 hosting firmasının Amerika, İngiltere, Hollanda, Romanya, Kanada, Fransa, Brezilya, Singapur ve Çin’de serverları mevcut. Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz.

Eğer ana hedef kitleniz bir üstte sıraladığım bu ve bunlara yakın ülkelerden bir tanesi ise, Site5 sizin için biçilmiş kaftan.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 1.05 saniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi:  714.74 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland
 • Site5 Hosting Server Lokasyonu: Atlanta ( Mesafe 2,171.18 Mil )

Site5 Firmasının Sitesine Git

En iyi yabancı hosting firmaları site5 hosting

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.95$
İade:45 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)
Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

SiteGround Firması

SiteGround firmasının Max. cevap verme süresi Site5 firmasından daha düşük olsa da, testi yapan server lokasyonu ile SiteGround server lokasyonu arasında ki mesefa, Site5 firmasının mesafesinden daha düşük olduğu için, mesafeyle doğru orantılı olarak Max. cevap verme süresini kısayladım. Bu yüzden SiteGround firması en iyi yabancı hosting firmaları listesinde 3. sırada yer aldı.

Firmanın 3. sırada yer alması sizi aldatmasın. 3. sırada olsada, rakipleriyle arasındaki fark çok düşük seviyelerde. Alttaki sonuçlarda bunu kanıtlar nitelikte.

SiteGround firması, yine aynı şekilde Site5 firması gibi dünyanın bir çok noktasında hizmet verdiği için ana hedef kitlesi Amerika dışında olan web site sahipleri için rahatlıkla tercih edilebilecek bir firma.

Lokasyon:SiteGround hosting firmasının Amerika, İngiltere, Hollanda ve Singapur’da serverları mevcut. Hosting paketinizi satın alırken, server lokasyonu olarak bu ülkelerden herhangi bir tanesini seçebilirsiniz.

Eğer ana hedef kitleniz bir üstte sıraladığım bu ve bunlara yakın ülkelerden bir tanesi ise, SiteGround sizin için biçilmiş kaftan.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 823.14 milisaniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi:  669.9 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Dallas
 • SiteGround Server Lokasyonu: Chicago ( Mesafe 805.55 Mil )

SiteGround Firmasının Sitesine Git

En iyi yabancı hosting firması siteground

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 3.95$
İade:30 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)
Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.

Dream Host Firması

Son 3 yıla kadar DreamHost gerçekten dünyanın en iyi yabancı hosting firmalarından bir tanesiydi fakat, bugün altaki sonuçlara baktığımızda aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Son zamanlarda rakiplerinin epey bir gerisinde kalan Dream host için yinede kötü bir performans sergilediği söylenemez.

Lokasyon:DreamHost firmasının serverları sadece Amerika üzerinde yer alıyor. Eğer ana hedef kitleniz Amerika ise, bu firma ile rahatlıkla çalışabilrisiniz.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 1.28 saniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi:  592.76 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Ashburn
 • DreamHost Server Lokasyonu: Los Angeles ( Mesafe 2,271.79 Mil )

DreamHost Firmasının Sitesine Git

En iyi yabancı hosting firması dreamhost

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 8.95$
İade:97 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)
Destek:Kısıtlı online chat destek hizmetleri mevcut.

Hostgator Firması

Dünya üzerinde en çok müşteri sayısına sahip olan firmalardan bir taneside Hosgator fakat müşteri sayısının fazla olması, çoğunluğun hostgator’u seçmesi, malesef bu firmayı en iyi yabancı hosting firması yapmıyor. Performans testi sonuçları her şeyi gözler önüne seriyor. Hostgator Max. 3.54 saniyelik cevap verme süresiyle bir çok rakibinin gerisinde kalıyor.

Lokasyon:Hosgator firmasının server lokasyonları sadece Amerika üzerinde yer alıyor.

 • Maximum Cevap Verme Süresi: 3.54 saniye
 • Minimum Cevap Verme Süresi:  263.11 milisaniye
 • Testi Yapan Server Lokasyonu: Portland
 • HostGator Server Lokasyonu: Charlotte ( Mesafe 2,287.46 Mil )

Hostgator Firmasının Sitesine Git

en iyi yabancı hosting firmaları hostgator

Fiyat:En düşük host paketinin fiyatı aylık 4.86$
İade:45 gün koşulsuz, şartsız iade imkanı mevcut.
Hizmet:Ücretsiz host değiştirme hizmeti veriyolar. (sınırsız)
Destek:7/24 online chat destek hizmetleri mevcut.


Yazımda yer verdiğim firmalara yaptığım testler sadece o firmaların web hosting hizmetleri yani paylaşımlı serverları için geçerlidir. Bu testler, firmaların verdiği diğer hizmetlerin ( bulut sunucular, dedicated sunucular vs.) kalitesi için bir ölçek değildir, olamazda.

Tabi ki benim yaptığım testler ve paylaştığım yazım tek başına hangi firmanın en iyi yabancı hosting firması olduğunu belirleyecek kesin bir ölçütte değildir sadece siz okurlarımın faydalanacağı bir göstergedir, bir tecrübe paylaşımıdır. Lütfen sizde yorum yaparak görüşlerinizi benimle paylaşın!


Umarım En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

En iyi Yabancı Hosting Firmaları | Verilerle İnceleme” ile ilgili yorumlar;

 1. emine dedi ki:

  cok bilgilendirici, neyo nerdrn ne sekilde degerlendirmem konusunda yol gosterdi. emeginize saglik

 2. Turker dedi ki:

  Burak Hocam sizin yazılarınızı takip ettikçe fikirlerimde gelişiyor. Açacağım site iki dil seçenekli olacak(Türkçe/İngilizce). Yani hem bize hemde ingilizce konuşulan yerlere hitap etmek istiyorum. Hosting konusu tek sorunum şu an. Hedef kitleme göre Avrupa lokasyonlu Güzel hosting mi yoksa burada yazdığınız hostinglerden biri mi olmalı.Ne önerirsiniz? (wordpress tabanlı en iyi seo uyumlu ücretli tema önerilerinizden kullanacağım.)

 3. Kürşat Kalay dedi ki:

  Tamamdır hocam çok teşekkürler, yazılarınız harika her konuda yaptığınız detaylı analizler ve anlatımlar ile hiç kod bilgisi olmayan insanların bile web sitelerine değer katmalarını sağlıyorsunuz üstelik web sitenizde reklam yok denecek kadar az tebrik ederim.

 4. Kürşat Kalay dedi ki:

  Hocam site5 ile konuştum amerika haricinde serverlarının olmadığını söylüyorlar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam siteground’u öneririm. Onların CDN sistemi mevcut hem de ücretsiz. Hosting paketi alırken CDN sistemini de aktif edin. Böylece siteniz bir çok kıtada siteground serverlarında yer alacaktır. Başlangıç için herhangi bir paylaşımlı hosting paketi ile başlayabilirsiniz.

 5. Kürşat Kalay dedi ki:

  Hocam merhaba, yazılarınız gerçekten harika ne kadar emek verdiğiniz fazlasıyla belli, ben birşey sormak istiyorum ingilizce içerikli web sitesi açacağım ve hedef kitlem ingilizce konuşulan bütün ülkeler yani amerika, avrupa ve diğer ingilizce bilen ülkeler şeklinde olacak bu nedenle bana hangi hosting firmasını önerirsiniz ? Ve önerdiğiniz hosting firmasının hangi ülkesinde ki sunucuyu seçmemi tavsiye edersiniz ? Bir de şuan halihazırda ki hosting şirketimi değiştirmeyi planlıyorum ama henüz hosting hesabımın süresi dolmadı değişim yapabilir miyim ?

 6. merve dedi ki:

  verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler :) Yazılarınızı bir kaç kez daha okudum net bir sonuç çıkarmak için ama hala emin değilim. Hedef kitlem avrupa olacağı için acaba SiteGround’dan hosting alıp server lokasyonunu da İngiltere seçmem en optimal olarak değerlendirilir mi acaba? Ya da söylediğiniz gibi Turhost seçip server Avrupa olmalı ama dil İngilizce olacağı için bu seçeneği kabul edemedim bir türlü :) Bana en iyi seçim konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum :) Teşekkürler .

  1. Burak Oran dedi ki:

   Merhaba, Listede 1. sırada yer alan firmanın Avrupa serverları mevcut hocam. Turhost’un avrupa server’ı mevcut değil. Onlardan alabilrisiniz.

 7. merve dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bu kadar bilgi dolu yazılar için çok teşekkürler. Ben şunu öğrenmek istiyorum; okuyucu kitlesi daha çok Avrupa olacak ve tamamen İngilizce bir blog açmayı planlıyorum.Bunun için en ideal hosting firması Site5 midir? Siteyi incelediğimde diğerlerindeki gibi domain ismi arama yerinin olmadığını gördüm sadece satıl alma sırasında mı buna izin veriyorlar?Ya da Inmotion hostingi seçsem de aslında yalnızca bir kaç saniye hız farketse de daha doğru mu yapmış olurum? Sonuçta inmotionhosting’den alınan sayfalarda diğer ülkelerde görüntülenebilir öyle değil mi?Server Amerika diye sadece orası değil yani?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam merhaba, Site lokasyonunuz, daha doğrusu hedef kitlenir avrupa olacaksa, avrupa lokasyonlu bir hosting firmasından hosting satın almanız en mantıklısı. Inmotionhosting’in bildiğim kadarı ile avrupa sunucusu mevcut değil. Ayrıca diğer bir seçenek olarakta, https://wpmavi.com/blog/en-iyi-hosting-turkiye-en-iyi-host.html bu yazımda 1. sırada yer alan firmanın aynı zamanda avrupa sunucuları da mevcut. Yani hem türk bir firma ile çalışıp, hem de sitenizi avrupa lokasyonunda barındırabilirsiniz. Ve evet server amerika diye sadece orası değil sitenizin açık olduğu yer. Siteniz tüm dünyaya açık olacaktır. Sadece sunucu Amerika’da olunca Avrupa’dan bağlanan kişiler Amerika’dan bağlanan kişilere göre daha yavaş bağlancaktır. Mesefa arttıkça bağlanma hızı da düşecektir.

 8. memik dedi ki:

  tecrübelerime göre avrupa lokasyonlu siteler google için daha iyi konumda

 9. Ahmet dedi ki:

  müşteri memnuniyeti, kurumsallık, fiyat, hız vs. hosting ile ilgili detaylı araştırma yapıldığında Türkiye’de iyi hosting firması bence bir elin parmaklarını geçmez. Birçoğu hostçu değil tostçu malesef. Neyseki işini iyi yapan yerli ve yabancı iyi firmalar var ve onlarında birçoğu sektörde 10 yılı devirdi.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazıma kattığın yorum ve tecrübelerin için çok teşekkür ederim Ahmet.

 10. Cem dedi ki:

  Şimdiye kadar 1 tane firmayla çalıştıysan geneli hakkında nasıl yorum yapabiliyorsun? Benim ve çevremin çalışmadığı Türk firması kalmadı. Bende çevreme yurtdışı hosting tavsiye ediyorum. Herhangi bir kazanç sağlamıyorum bu işten.

  1. Burak Oran dedi ki:

   En iyi hosting firması başlıklı yazımda hepsini verilere dayalı bir şekilde inceledim çünkü. Yani hepsinden daha önce hosting satın alıp, testlere soktum. Siz neye dayanarak Türk firmalarını kötü diye nitelendiriyorsunuz ki ? Benim kanıtım, yazım. Sizin dayanağınız nedir ?

   Sadece sözden ibiraret olan bu yorumunuzu gelip buraya yazmayın lütfen. Çünkü siz böyle bir yorumu buraya gelip yazdığınızda forumlarda veya başka bloglarda sizin gibi sadece sözden oluşan yönlendirmelerden bir farkı kalmıyor blogumun. Kısacası yazılarıma katkırınız kaliteyi düşürmek oluyor.

   Siz istediğiniz kadar yabancı hosting firmalarını kullanabilirsiniz. Lokasyonları Türkiye olmadıkça, hiç bir Türk firmasından daha hızlı olmayacaklardır.

   Daha sitenizin genelinde nasıl font değiştireceğinizi bilmezken, ( ki yanlış anlamayın, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp ) sitenizi doğru düzgün optimize edebildiğinizi düşünmüyorum. Siz sitenizi optimize edemeyip, suçu hosting firmalarına atarsanız ve bunu halka açık bir şekilde duyurursanız bu sizin ayıbınız, Türk firmalarının değil.

 11. Cem dedi ki:

  Kardeş bende senin burdaki yazından senin yada bir tanıdığının hosting firması olduğunu yada yeterince türk firmalarıyla çalışadığını düşündüm o zaman. Senin ağzın pek yanmamış demekki türk firmalardan.

  1. Burak Oran dedi ki:

   2 Senedir Türk bir hosting firması ile çalışıyorum. Ağzımın felan yadığıda yok. Aldığım hizmetten oldukça memnunum.

 12. Ahmet dedi ki:

  Blogunda yazdığı tüm konularda özelinde bu konuyla ilgili r10’dan wmaracına, webrazziden google searchlerindeki incelemelere yabancı kaynaklara kadar birçok kaynak okudum içeriği bu kadar kaynağa, araştırmaya, analize, verilere dayalı yazan en önemlisi objektif blogger görmedim. Para için hostçu yerine tostçu tavsiye edenler yüzünden yıllar boyu onlarca tostçuyla çalışmak zorunda kaldık. Kalemine kuvvet Burak!

  1. Burak Oran dedi ki:

   :)) Güzel benzetme. Kaliteme güveniyorum. Yazdıklarıma, tecrübeme de güveniyorum. Amacım bu blogu Türkiye’nin en iyi blogu yapmak. Hedefim büyük ama olana kadarda durmayacağım kesin. Bu ve bu tür içerikleri sizlerle paylaşmaya hep devam edeceğim merak etmeyin. Yorumunuz için çok teşekkürler.

 13. Murat dedi ki:

  vps incelemeleride isteriz :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii neden olmasın…

 14. Pelin dedi ki:

  rehber gibi olmuş. merak edenler için ideal tskler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim Pelin Hanım

 15. Hasan FIRTINA dedi ki:

  Şöyle ki son 2 pazartesi akşam 17 sularında mail geliyordu tam iş çıkışı bende yolda okuyordum. Bu akşam olmayınca yol bitmedi :) Gün içinde konuyu merak edip durdum sonra da hayal kırıklığına uğradım tabi :))

  1. Burak Oran dedi ki:

   Seni hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim :) Ama haklısın. Normalde içerik yayımlama günüm pazartesi. Bundan sonra pazartesi akşamına yetiştirmek konusunda daha dikkatli olacağım.

 16. Hasan FIRTINA dedi ki:

  Burak hocam bu hafta yazı geç kaldı:)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hahahah :) Harikasın ya Hasan. İşte bu! Okuyucu yazı geç kalınca huysuzlanıyor. Ne kadar mutlu edici bir haber :) Merak etme, oldukça kapsamlı ve kaliteli olduğunu düşündüğüm bir yazı üzerine çalışıyorum şu an. Daha doğrusu 1 haftadır üstüne uğraşıyorum :) Yetiştirebilirsem bu gece yayımlarım. Yetişmez ise, en geç yarın akşam diye düşünüyorum.

 17. Can dedi ki:

  Burak
  Makalelerin gerek içeriği gerekse de anlaşılır olması açısından ciddi anlamda blog ilgilimi çekiyor. Merağım olmayan konularda bile okuyasım geliyor. Hatta içeriklerinin düzeninden esinlenerek kendi sitemde daha düzenli daha anlaşılır şekilde makaleler yazmaya çalışıyorum. Gerçekten teşekkürler umarım hep böyle gidersin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Can yorumun için gerçekten çok teşekkür ederim. Böyle yorumlar okumak inan beni çok mutlu ediyor. Desteğin için ayrıca teşekkür ederim.

 18. Hasan fırtına dedi ki:

  Burak ,

  İlk 2 ye daha önce duymadığım firmaları sokmanla yine beni benden aldın. Araştırmacı kimliğin yine burada tebrik ediyorum:)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazılarımı yorumsuz bırakmadığın ve sürekli olarak benimle yorumlar üzerinden iletişimde kalıp, motive edici yorumlar yazdığın için çok teşekkür ederim Hasan.

   1. Hasan Fırtına dedi ki:

    Inmotion u hemen deniyorum hatta :)

    Refesans linkin varsa paylaş lütfen :)

    1. Burak Oran dedi ki:

     Yazıdaki linkler zaten refetanslı Hasan. Direkt yazıdan tıklayip gidrbilirsin. Desteğin için teşekkürler.

    2. Burak Oran dedi ki:

     Bu arada sitene bayıldım! Hep ingilizce özgün bir site yapmak istemişimdir. Gerçekten tam mesleğine uymuş. Senin için harika bi uğraş olmalı. Kesinlikle bu işin peşini bırakma derim!

     1. Hasan Fırtına dedi ki:

      Dikkatini çektiyse direk senden öğrendiklerimi uyguluyorum :)

      Valla işimle alakalı olduğu için bir nevi hobi olarak inşallah güzel yerlere taşıyacağımı düşünüyorum.

      Ah sen bir el versen :)

     2. mehmet dedi ki:

      İngilizcem olmadığı için içerik ile alakalı yorum yapamam ama alan adı gerçekten çok güzel. Kendiniz mi kaydettiniz yoksa yeni mi aldınız? Zira ilk kayıt 2010 gözüküyor. Merak ettim :)

     3. Burak Oran dedi ki:

      Tam olarak hangi alan adından bahsettiğinizi anlayamadım Mehmet bey.

 19. ömer faruk dedi ki:

  Merhaba

  Çok teşekkürler

  Website tasarımınızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Tipografi baya bi sıkıntılı. yukarıdan aşağıya boşluklarınızı mutlaka artırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir