Bir Hosting Firmasını En İyi Yapan Nedir?

Blog

İnternet sonu olmayan bir okyanus gibidir ve internet sitelerinin çoğunlukla yayımlanabilmesi için hosting firmalarına çok büyük görevler düşmektedir.

Kullanıcıların “Web sitemi nasıl güvenli olarak bir sunucuda barındırırım?”, “Hangi firmayı tercih etmeliyim” gibi daha da fazla örneklerle şekillendirilebilecek sorularla hosting firmalarını ve bu hosting firmalarını analiz eden web sitelerini incelemeleri çok doğal olarak karşılanmaktadır. Çünkü sektör olarak hem yerli hemde yabancı firmalar oldukça fazla ve her geçen gün artmaktadır.

Bir hosting firmasını en iyi yapan maddeleri şu şekilde belirleyebiliriz;

1- Hizmet veren şirketin sunucularının bulunduğu lokasyon.
2- Sunucuların ve şirketin güvenlik önlemleri, sunucuların uptime süreleri.
3- Firmanın sitelerinize ne kadar değer verdiği, yedekleme ve yedek restore işlemlerini hangi aralıklarla yaptığı.
4- Kullanılan kontrol panelleri ve kalitesi, kullanılan mail alt yapıları.
5- Memnun kalmadığınız veya hizmetlerinizi iptal etmek istediğiniz zaman ödediğiniz ücretin iade olabilmesi.
6- Hosting paketlerinde ki hazır uygulamalar ve bunların desteği.
7- Canlı destek ve mail bazlı müşterilere destek olunabilmesi.
8- Firmanın kullandığı donanımlar.

Ana maddeleri bu şekilde ayırarak detaylıca incelememiz gerekirse, bir hosting firmasını en iyi yapan özellikleri inceleme fırsatı bulabileceğimize inanıyorum.

Sunucu Lokasyonu:Sunucuların bulunduğu lokasyon çok önemlidir. Web sitelerin sorunsuzca yayın yapması ve donanımsal herhangi bir problemde sistem yöneticilerinin sunuculara kısa sürede ulaşması ve problemi çözmesi büyük önem arz etmektedir.

Sunucuların barındırıldığı yer, sunucu ekipmanlarının firmaya ait olması, sağlanan tüm hizmetlerin donanımsal ve yazılımsal olarak garanti altında tutulmasına bir hosting firmasını en iyi yapan etkenler içerisindedir.

Güvenlik Önlemleri:Bir hosting firması için sunucu bazlı güvenlik önlemleri, herhangi bir saldırı altında zararın önlenebilmesi, firmanın ve firma bünyesinde çalışan personellerin kalitesini göstermektedir.

Sunucuların uptime süreleri herhangi bir elektirik veya internet kesintisinde alınan yedek hatlar ve jeneratörlerle kaybı en aza indirmesi çok önemlidir ve bu kısa süreli downtime durumu doğal olarak uptime süresinizi etkilemektedir. Alınan her önlem ve kısa sürede müdahale bir hosting firmasını tercih edilebilir yapacaktır.

Kullanılan Kontrol Panelleri:Hosting firmaları tarafından kullandığınız platform için önerilen işletim sistemlerinin güncelliği ve kontrol panelleri çok önemlidir.

Öyle ki bazı hosting firmaları kendi kontrol panellerini üretmekte ve bunun için bir ekip oluşturmaktadır. Ancak iyi bir hosting firması sektörde en çok kullanılan panelleri tercih etmesi ve Türkçe dil eklentilerini de bu panellere entegre etmesi kullanıcılar için oldukça önemlidir.

Özellikle son kullanıcıların aşina oldukları Plesk ve cPanel gibi kontrol panelleri tercih edilmesi gerekmektedir. Bu tercihler bir hosting firmasını en iyi yapan etkenler arasındandır.

İçeriğinde kullanılan mail sistemlerinin SPAM önleyici eklentilerinin olması, FTP sunucuların ve DNS sunucuların ayrılması, alacağınız hizmetin performansının en üst düzeyde olmasını sağlayacaktır.

Yedek Restore İşlemleri:Herhangi bir hack girişiminde veya yaptığınız en ufak bir hatada eğer siz yedek almadıysanız, tüm projeniz ve emekleriniz boşa gitmiş olacaktır.

Bildiğimiz üzere hosting firmaları yedeklemeden sorumlu tutulamazlar ancak hosting firmasının müşterilerinin site yedekleme işlemlerini yapması ve istenildiği zaman bunları sunabilmesi bir hosting firmasını en iyi yapacak en önemli etkenler arasındadır.

İade Seçeneği:Aldığınız hizmeti beğenmeyebilirsiniz veya yazılımınız çalışmıyor olabilir. Hizmet alırken firmanın iade seçeneği olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer bir hosting firması size herhangi bir iade seçeneği sunmuyorsa, en başta o firmadan uzak durun derim çünkü kendi servislerine güvenen her firmanın bir iade prosedürü vardır.

Destek:Web sitenizde veya hosting yönetiminizde her zaman desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Desteği telefon, ticket veya canlı destek olan, ve sürekli destek imkanı sağlayan firmalar müşterisine ve servislerine değer veren şirketlerdir.

Kısaca özetlemek gerekirse, Güvenilirlik, müşteri ilişkilerine ve iletişime önem gösteren,  geri bildirimleri inceleyerek alınan öneri ve şikayetleri analiz edip üzerinde çalışan, hiçbir zaman kendini bir numara hissetmeyen, telefon, canlı desteğini ve ticket sistemini yani destek taleplerine 7 gün 24 saat süresince aktif tutan,  ve ilgili taleplere en kısa sürede dönüş yapabilen ve bu saydığımız maddelerin ortak noktası olarak, müşteriye satış öncesi nasıl davranılıyorsa, satış sonrası da aynı şekilde davranabilen bir hosting firmasını iyi bir hosting firması olarak nitelemek mümkün.


Umarım Bir Hosting Firmasını En İyi Yapan Nedir? başlıklı yazıyı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

Bir Hosting Firmasını En İyi Yapan Nedir?” ile ilgili yorum;

  1. Bilişim Sayfası dedi ki:

    Benim için önemli olan destek. Bir problem ile karşılaştığımda en kısa sürede destek verebilecek hosting firmaları hep tercih sebebim oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir