Youtuberların Kullandığı Video Edit Programları Hangileri?

Blog

Soru: Youtube için video düzenleme programı arıyorum. Youtuberların kullandığı video montaj programları hangileri? Aslında direkt sormak istediğim en profesyonel youtuber video düzenleme programı hangisi? Enes Batur’un kullandığı ediit programı ne mesela? Veya Barış Özcan’ın?

Cevap: Youtuber video düzenleme programı olarak bilinen ve popüler olan başlıca 2 video montaj programı var aslında.

Tabi ki youtube için video düzenleme programı sadece bu 2 programdan ibaret değil. Aslında çok fazla seçenek var.

# En iyi video edit programları başlıklı yazımda piyasada bulunan ücretli ücretsiz tüm video düzenleme programlarından detaylıca bahsettim. Toplamda 17 program.

Ve linkini verdiğim yazıyı hazırlarken de youtuberların kullandığı video düzenleme programlarını da merak ettim.

Ve ünlü youtuberlara sordum!

En popüler youtuberlara, siz hangi video montaj programını kullanıyorsunuz,  youtube için en iyi video düzenleme programı hangisidir diye mail atarak sordum.

10’a yakın ünlü youtuberdan yanıt aldım. Aldığım yanıtlarda sadece 2 program ismi vardı. Onlar da şu şekilde:

En İyi Video Edit Programı
1

Premiere Pro

Youtuberların kullandığı program
Profesyonel editleme için en iyisi
Uyumluluk: Windows – macOS
Fiyat: $50 – $100 (yıllık)
2

Final Cut Pro

Youtuberların kullandığı program
Profesyonel editleme için en iyisi
Uyumluluk: macOS
Fiyat: $250 (tek sefer)

Tek tek youtuber bazlı aldığım yanıtlar ise şu şekilde:

#Barış Özcan: Kendisi zaten bu konuda bir video yayınlamış. Yani youtube için hangi video edit programını kullandığını şu videoda söylüyor aslında. (Özet geçeyim: premiere pro)

#İlker Canikligil: Benim büyük bir zevkle takip ettiğim Flu TV kanalının kurucusuna da, yani İlker Canikligil’e de youtube için hangi editleme programını tavsiye edersiniz, youtube için en iyi video montaj programı hangisidir diye sorduğumda, ekibinin cevabı premiere pro oldu.

Verdikleri cevaba ayrıca ekran görüntüsü olarak şuradan ulaşabilirsiniz.

#140journos:  Türkiye’nin en büyük youtube kanallarından biri olan 140journos’a da youtube için hangi edit programını önerirsiniz, youtuber video düzenleme programı olarak hangisi profesyonel derecede en iyisidir diye sorduğumda, ekibin cevabı yine premiere pro  oldu.

Mail yazışması olarak verdikleri cevaba ekran görüntüsü olarak şuradan ulaşabilirsiniz.

#Filmler ve Filimler: Milyon üzerinde takipçisi olan, Türkçe içerikli en büyük youtube sinema kanalına da youtube için hangi montaj programını tavsiye edersiniz, hangisi youtube için profesyonel derecede en iyi video kurgu programıdır diye sorduğumda, kanalın cevabı yine premiere pro  oldu.

Verdikleri cevabı da ekran görüntüsü olarak şurada paylaştım.

#Röportaj Adam: Yine milyon üzeri takipçisi olan, sunduğu komik röportajlar ile bilinen Röportaj Adam youtube kanalına da en iyi youtube video montaj programları hangileridir, youtuberlar video düzenleme programı olarak neyi tercih ediyor diye sorduğumda, kanalın cevabı premiere pro oldu.

Yine verdikleri cevaba ekran görüntüsü olarak da şuradan ulaşabilirsiniz.

#Engin Özdemir: Yine oldukça popüler bir youtuber olan Engin Özdemir’de youtuber video düzenleme programı olarak Final Cut Pro kullandığını şurada, hakkında sayfasında açıklamış.

#Biz Evde Yokuz: Seyahat alanında oldukça ünlü bir başka youtube kanalı olan Biz Evde Yokuz ekibine de youtuber video düzenleme programı olarak ne tavsiye edersiniz, youtuberların kullandığı en popüler video edit programları nelerdir diye sorduğumda kendilerinin verdiği cevap aynen şu şekilde oldu:

“Adobe premiere ( hem pc hem mac) – Final Cut (sadece mac). Ben final cut kullanıyorum. İkisi de iyidir bu arada. Kurgucuların büyük kısmı yukardakilerden birini kullanır.”

Verdikleri cevabın ekran görüntüsüne de ayrıca şuradan ulaşabilirsiniz.

#DesignUS: Görsel iletişim tasarımına yönelik eğitim videoları veren, yani hem bu işlerin uzmanlarından hem de popüler bir youtube kanalı olan DesginUS’a da hangi youtube için video edit programı olarak ne tavsiye edersiniz diye sorduğumda kanalın cevabı premiere pro program oldu.

Cevaba ekran görüntüsü olarak şuradan ayrıca ulaşabilirsiniz.

#Tuncer Tuna: Reklamcılık eğitimleri, grafik tasarım videoları ve grafik tasarım sektörü ile alakalı etkili bilgiler veren, yani bu iş ile yakından ilgilenen profesyonel bir diğer youtube kanalı Tuncer Tuna da youtube’a yönelik video montaj programı olarak ne önerirsiniz diye sorduğumda, kendisinin cevabı premiere pro oldu.

Cevaba ekran görüntüsü olarak şuradan siz de ulaşabilirsiniz

Yani işin özeti;

Benim tecrübe ettiğim kadarı ile en popüler youtuber video düzenleme programı açık ara premiere pro.En azından tüm profesyoneller çoğunlukla bu programı kullanıyor. Ya da alternatif olarak, en büyük rakibi, sadece macOS işletim sistemi için olan Final Cut pro.

Youtuberların Kullandığı Video Edit Programları Hangileri?” ile ilgili yorum;

  1. Patronlar Kulübü dedi ki:

    Bu yazınızı okurken, youtuberlar için en iyi video düzenleme programlarını ve ünlü youtuberların tercihlerini detaylı bir şekilde ele aldığınızı gördüm. Gerçekten çok kapsamlı ve aydınlatıcı bir içerik hazırlamışsınız. Video düzenleme programlarının youtuberların içerik üretim sürecindeki kritik rolünü anlatmanız, herkesin merak ettiği bir konuya açıklık getiriyor.

    Özellikle, ünlü youtuberlara yöneltilen sorular ve aldığınız yanıtlarla desteklediğiniz yazınız, en iyi video edit programlarının öne çıkanlarını ortaya koyuyor. Premiere Pro ve Final Cut Pro’nun bu alanda öne çıkan programlar olduğunu görmek ilginçti. Youtuberların profesyonel düzeyde içerik üretimine nasıl yardımcı olduklarına dair bu ayrıntılı bilgiler, hem youtuber adayları hem de içerik üreticileri için çok değerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir