WordPress Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

Wordpress Eklentileri / Plugins

WordPress sitenizde bir yazı yayınladığınızda bu yazıyı sosyal medya üzerinden nasıl paylaşıyor sunuz? Tek tek facebook, twitter, google vs. sayfalarınıza gidip manuel olarak mı ? Yoksa bu işlem için bir wordpress eklentisi kullanıyor musunuz? Evet, wordpress bünyesinde sizin için sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini yapabilecek onlarca eklenti mevcut. Bu yazımda sizlerle sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemi için gerekli en iyi eklentileri paylaşacağım.

Jetpack – Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

Jetpack Eklentisi - Yazıları Sosyal Medyada Otomatik Paylaşma

Jetpack eklentisinin en iyi özelliklerinden biriside sosyal medyada otomatik yazı paylaşma uzantısı yani “publicize (Duyuru)”.  Bu eklenti ile sitenizde bir yazı yayınlar yayınlamaz aynı anda birçok sosyal ağda otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

Bu işlemi Jetpack eklentisini kurup etkinleştirdikten sonra admin panelinizden >> jetpack sekmesi altından duyuru seçeneğini aktif ederek ve gerekli sosyal ağları jetpack’e belirterek gerçekleştirebilirsiniz.

Daha sonra yeni yazı ekle dediğinizde, sosyal medyada otomatik yazı paylaşma seçeneği aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi yazınızın sağ tarafında çıkacaktır. İşlem tamamdır. Artık bir yazı yayınladığınızda yazınız, sahip olduğunuz tüm sosyal ağlarda aynı anda otomatik yayınlanacaktır. ( Jetpack sosyal medya olarak sadece  Facebook, twitter, LinkedIn, Tumblr ve Yahoo ‘yu destekliyor.)

Jetpack yazıları otomatik sosyal medyada paylaşma ayarları

Jetpack duyuru özelliğiyle aynı zamanda arama motorlarına sitenizde yeni bir içeriğin yayınlandığını ve bu içeriğin indexlenmeye hazır olduğunu bildirir. Buda, yazınızın google gibi arama motorlarında en kısa zamanda indexlenmesini sağlar.

Önemli: Fakat, şunu kesinlikle belirtmem gerekir ki, Jetpack eklentisini sadece sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemi için kullanacaksanız kesinlikle bu işten vazgeçin ve alternatif olarak aşağıda belirtiğim eklentilerden birini kullanın derim. Çünkü bir çok özelliğe sahip bu eklenti sitenize yük bindirecektir. Eğer jetpack’in diğer özelliklerinden de faydalanıyorsanız, ozaman mantıklı olan diğer özelliklerinin yanında sosyal medyada otomatik yazı paylaşma özelliğinide kullanmanız olur.

Bu Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir

WP-AutoSharePost – Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

 

WP-AutoSharePost eklentisi ile sosyal medya otomatik yazı paylaşımı

WP-AutoSharePost eklentisi sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini sadece Facebook ve Twitter için ve Jetpack’te olduğu gibi önceden belirlenmiş bir mesaj olmadan yapar. WP-AutoSharePost eklentisi Jetpack’e göre biraz daha tekniktir. Kullanmanız için Facebook ve Twitter App‘ları oluşturmanız gerekmektedir. Fakat, eklentinin artı yönü Bit.ly url kısalatması kullanmasıdır ki buda linklerinizi takip etmenizde çok işe yarar. Ayrıca facebook sayfanızda otomatik olarak paylaşılan yazınıza yorum yapıldığında, o yorumu alır ve orjinal içeriğinizin, yani wordpress sitenizde yer alan içeriğinizin altına yorum olarak yazar.

Bu Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir

NextScripts – Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

Wordpress Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

Geldik sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini en iyi yapan eklentiye. NextScripts: Social Networks Auto-Poster. Bu eklenti 18 (Her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor) sosyal ağı, otomatik içerik paylaşımı yapmanız için destekler.  Bunların içinde Facebook, Instapaper, Google+, LinkedIn, Pinterest, StumbleUpon, Tumblr, Twitter, YouTube ve daha fazlası yer alır. Ayrıca eklenti, bir yazıyı aynı sosyal ağ üzerinde farklı hesaplarda aynı anda yayınlamanızda olanak verir.

Sosyal Medya Otomatik Yazı Paylaşma

Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

Eklentinin sloganı “100% white labeled posts”tur. Yani herhangi bir yazınız bu eklenti üzerinden otomatik olarak yayınlandığında, yazınız nasıl paylaşıldıysa öyle görünür. Eklentinin hiç bir reklamı paylaşımlarda görünmez. ( Örn: “shared via NextScripts.com” yada “posted by SNAP for WordPress” gibi reklamlar ) Eklentiyi kullanmayı öğrenmeniz biraz zaman alsada inanın buna değecektir.

Bu Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir

Umarım WordPress Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

WordPress Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma” ile ilgili yorumlar;

 1. Senol dedi ki:

  Tamda Boyle bir yazı arıyordum..siteme Jetpack kurdum fakat büyük bir yavaşlamaya sebep oldu… Google amcaya sordum ve bu yazıyı önerdi cok işime yaradı teşekkürler

 2. Hasan dedi ki:

  Öncelikle yazı için teşekkürler. Ben geçmişte yayınlanmış yazıların otomatik olarak tweet atılmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim acaba?

 3. İbrahim OYAN dedi ki:

  Bunun instagram için olanı veya instagram için ayrı bir eklentisi var mıdır?

 4. Oras dedi ki:

  merhaba ben next scripti kurdum ancak e ticaret sitesi kurduğum için ürünleri paylaşmıyor .. ürün paylaşımı yapan bir plugin varmı acaba ?

 5. recep dedi ki:

  çok teşekkür ederim çok ama çok işime yaradı

 6. nazende dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bu eklenti İnstagram özelliğini göremedim instagramda paylaşmıyor mu?

 7. Enver Çağlar dedi ki:

  NextScripts resim sorununu çözen var mı yada karşılaşan var mı resim sorunu ile karşılaşıyorum yani ayarlıyorum konu paylaşınca resim çıkmıyor facebookta mesela google + ayarlıyorum başka bir resim gönderiyor hepsi son sürüm artı ayarlar tamam resim sorunu olmayan arkadaşlar varsa buradan yazabilirlermi rica etsem yada böyle bir sorunla karşılaşıp çözen kişi var mı Burak bey sizden bu konu hakkında biraz araştırma yapmanızı ricaa ediyorum wordpress eklenti olarak yazılı resimli paylaşım yapan özellikle çalışan bir eklenti var mı NextScripts bu tarz plugin olarak en iyisi ama bir türlü hem yazı hem resim şeklinde olmadı çözmüş çözebilen bir arkadaş varsa rica ediyorum bir kontrol edebilir mi ?

 8. Emir BALIN dedi ki:

  2Hocam yazılarımızı rasgele seçip otomatik paylaşıcak bir sistem varmı bilginiz var mı bu konuda ?

 9. anaokulu danışmanlığı dedi ki:

  güzel yazı olmuş tam istediğim eklentiler burada mevcut teşekkür ederim

 10. Yakup dedi ki:

  Merhaba,
  Sitenizdeki birçok makaleye göz attım ve hepsi birbirinden değerli teşekkürler ederim.
  Eklentiler arasından NextScripts kullanmayı denedik ancak malesef birden çok sosyal medya için ücretli üyelik istiyor. Diğer eklentilerde malesef istenileni veremeyecek düzeyde.

 11. burak kurt dedi ki:

  Selamlar Burak öncelikle eline sağlık yazı için. Ben de next eklentisini kullanmaktayım çok da güzel bir eklenti gerçekten. Fakat bazı araştırmalarım sonucu bir şey aklıma takıldı. Mesela next ile yaptığımız paylaşımlara tıklandığında organik tıklama görünmesini sağlamak için kısa link “örn. goo.gl” gibi linkler kullanmak gerekiyormuş . ya da ben mi yanlış anladım bilmiyorum. Böyle bir durum söz konusu mu ? Bi bilgin var mı bu konuda ?

 12. murat dedi ki:

  NextScripts eklentisini kullanıyorum harika bir eklenti. Sİzde yazınızda zaten güzel oldugunu belitmişşiniz. facebook, twitter ve linkedin oto paylaşımlarını kullanıyorum şu anlık.

 13. Gökhan dedi ki:

  Teşekkürler

 14. osman dedi ki:

  Merhaba Burak bey,

  facebook paylaş butonuna tıklayınca site adı | Ekleyen:xxxx kısmı çıkıyor. sizin sitenizde sadece site adı çıkıyor bu ekleyen kısmını nasıl kapatabiliyoruz.

 15. Kalpsiz dedi ki:

  Merhaba bu uygulama ücretli kaçtane sosyal medya ile eşitleyebiliyoruz? NextScripts – Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma

 16. cem dedi ki:

  Jetpack kullanıyorum lakin eklenen içeriği facebook da 2 kez paylaşıyor sorun ne olabilir acaba?

 17. Serkan dedi ki:

  Merhaba, yazı için teşekkürler. Fakat bir sorun yaşıyorum belki çözüme ulaşırsınız diye sormak istedim. Birden fazla Twitter, Google+ sayfası ekleyebiliyorum Facebook sayfası ekleyemiyorum. Örneğin A sayfasını ekliyorum başarılı bir şekilde daha sonra B sayfasını eklediğimde A sayfasının yerine geçiyor. Kısaca birden fazla Facebook sayfası ekleyemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

 18. seams dedi ki:

  Sitenizde gezinirken konuyu gördüm. Çok hoşuma gitti kesin kendi sitem için deneyeceğim teşekkür ederim.

 19. ikinci el makina dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

 20. Evden kaçış oyunu dedi ki:

  Uzun zamandır takip ettiğimiz bir internet sitesi, güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık

 21. Hayatımın Aşkı dedi ki:

  Paylaşım on numara burak. Özellikle dizi haber sitesi olanlar için oldukça işlevsel bir eklenti olacağını düşünüyorum. Tabi ki en kolayı jetpack full otomatik ve karmaşık değil en azından

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için teşekkürler hocam. Beğenmeniez sevindim.

 22. Hatay haber dedi ki:

  Öneriniz teşekkürler bu modülün acaba joomla versiyonu da varmı

 23. ali hıdır dedi ki:

  Merhaba, siteyi okumaya doyamadım. Harika bilgiler sunmuşunuz. bu zamana kadar nasıl göremedim hayret ediyorum. Teşekkür ederim bilgilendirme için. NextScripts eklentisinin kullanımını ayrıntılı olarak konu edinirseniz memnun kalırım. Sık kullanılanlara ekledim sitenizi… İyi çalışmalar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ali bey merhaba, motive edici ve destekleyici yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yazılarımı beğenmenize ve faydasını görmenize inanın çok sevindim. Takipte kalmanız dileği ile!

 24. EB dedi ki:

  Jackpack çalışıyor ama yalnızca google sayfamda paylaşım yapmıyor sorun nedir ?

 25. teknikbilimler dedi ki:

  nextscript harika bir eklenti bu site sayesinde buldum kullanamayanlar mail atsin ben yardımcı olayım ama premium olmadan çoklu paylaşım ve instagram gibi yerlerde paylaşmıyor

 26. Ucyolhaber dedi ki:

  merhaba, nextscript eklentisini pek beceremedim yardımcı olabilir misiniz?

 27. bülent dedi ki:

  NextScripts: Social Networks Auto-Poster
  su eklentıyı kullanmayı anlatırmısınız rıca etsem

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam eklentinin kullanımı ile ilgili onlarca ingilizce video var. İngilizce anlamasanız bile, videoları izleyerek nasıl kullanıldığını az çok öğrenirsiniz diye düşünüyorum.

 28. ali dedi ki:

  selam, friendfeed.com vardı. twitter üzerinden bir yazı kayıtı olduğun bütün sosyal medya sitelerine gönderen, friendfeed.com bir siteydi, şimdi wp temam var. otomatik sosyal medya yazı gönderen. wp eklenti var mı ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazıda bahsettiğim eklentiler zaten bahsini geçirdiğiniz işlevi yerine getiriyor.

 29. Bilişim Sayfası dedi ki:

  Nextscripts en son blogger desteğini çekmişti sanırım.

  1. Burak Oran dedi ki:

   O konuda malesef bir bilgim yok.

 30. Emirhan dedi ki:

  doğa resimleri
  de çok işe yarıyacak

 31. yenikomedi dedi ki:

  Burak bey öncelikle vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için size çok teşekkür ederim baya işime yaradı

 32. Yasir usta dedi ki:

  Burak bey öncelikle vermiş olduğunuz bu değerli bilgiler için size çok teşekkür ederim. Kendim böyle bir eklenti için araştırma yaparken sizin yazınızı buldum ve sitenizi gezme imkanım oldu çok yararlı yazılar buldum yazınızı okuduktan sonra siteme kurmuş olduğum Wp to twitter eklentisini silip nextscript eklentisini kurdum biraz zahmetli ama değer :) emeğinize sağlık başarınızın devamını dilerim.

 33. Patnos dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, işime yaradı.

 34. egeli dedi ki:

  öncelikle yazınız için teşekkürler.
  şimdi, jetpack paylaşım ayarları tamam ve yeni yazı da yayımlanıyor facebook’ta. fakat fotoğraf çıkmıyor ve paylaşılan bilgisi olarak wordpress paylaştı, wordpress kullanan biri kaydetti yazıyor. bu ikisini nasıl düzenleyebiliriz?

  1. burak oran dedi ki:

   Sorununuzu biraz araştırdım ve sonuç olarak jetpack “automatic” kısmının bu konuyla ilgili açıklamasına ulaştım. Bu konuyu düzeltmek için facebook’ta bir app oluşturmanız ve oluşturdugunuz bu app’i wordpress sitenizle entegre etmeniz gerektiginden bahsetmiş. Paylaşımlarıda çıkan yazının tamamen facebook app ayarlarıyla ilgili oldugunu söylemiş. Bu konu sizi biraz ugraştırıcak gibi gözüküyor. Benim size tavsiyem eger jetpack eklentisinin başka özellikleriden de yararlanmıyorsanız kesinlikle nextscript eklentisi kullanmanız. Sosyal medya otomatik paylaşımdaki en iyi eklentidir. ( Yazımın en alt kısmında yer verdim )

 35. çocuk ayakkabısı dedi ki:

  Yerinde bir makale yazmışsınız. Sosyal medya birimlerinin gelişmesi ile birlikte, seo’da yeni kriterler meydana geldi. Bunların başında sosyal medya kullanımı. Bizde bloglarımızda yayımladığımız makaleleri belirli zamanlar belirleyerek farklı sosyal medya birimlerinde etkin olarak paylaşmamız yazılarımızın daha popüler olmasına olanak sağlıyor. Google sıralamarında yazılarımızın daha üstler listelenmeside bunun önemini dahada arttırıyor. Yazdığınız makale gerçekten çok yerinde ve faydalı olmuş. WordPress blog kullanan arkadaşlarımızın kullanması gereken yöntemdir. Emeğinize sağlık.

  1. burak oran dedi ki:

   Dediklerinize kesinlikle katılıyorum. Sosyal medya kullanımı SEO için olmazsa olmazlar arasında artık. Zahmette bulunup yorum yazdığınız ve hem bana hem siteme hemde insanlara birşeyler kattığınız için teşekkür ederim. Görüşlerinizi herzaman bekliyorum.

 36. Chelios dedi ki:

  Tam aradığım , teşekkürler

  1. burak oran dedi ki:

   Aradığınız veye sormak istediğiniz başka şeylerde olursa, Soru sor kısmından direkt olarak sorularınızı yada sorunlarınızı bana iletebilirsiniz. Yorumunuz için teşekkürler. İyi günler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir