WordPress Sitesine Favicon Ekleme – Detaylı Anlatım

Wordpress Dersleri

Favicon, web tarayıcınısında website başlığı yanında yer alan küçük logodur. Faviconun amacı, kullanıcılarınızın hafızasında görsel bir imaj bırakmak ve sitenizi tanımalarını sağlamaktır.

Sitenizi sıklıkla google üzerinden gelen bir ziyaretçinin hafızasında genellikle sitenizin isminden daha ziyade favicon görseli kalıcı olacaktır.

Bu yüzden favicon kullanmamak yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Bu yazımda sizlere blogunuz için favicon ekleme işlemeni nasıl yapacağınızı detaylı anlatacağım

Sitenize Neden Favicon Eklemelisiniz?

Genelde bende dahil bir çok kullanıcı bir konu üzerine internetten araştırma yaparken, google aratma sonuçlarının ilk sayfasında yer alan siteleri tek tek ziyaret etmek yerine, hızlı olması açısından sonuçlarda yer alan tüm sitelere sağ tıklayıp yeni sekmede aç deyip, tümünü ayrı ayrı sekmeler de açtıktan sonra bu siteleri ziyaret eder.

Ve eğer açtığınız bir çok sekme arasında daha önce girdiğiniz ve tatmin olup ayrıldığınız bir sitenin faviconunu görürseniz, dikkatiniz tüm yeni açtığınız o sekmeler arasından direkt olarak bu siteye kayacaktır.

favicon-ekleme

Favicon, ziyaretçinin bilinç altına yerleşmek demektir. Favicon markanızı, logonuzu, isminizi, kalitenizi, yani tamamıyla sizi yansıtan bir semboldür. İşte favicon bu yüzden bu kadar önemlidir.

Favicon Nasıl Oluşturulur

Favicon resminizin eni ve boyu birbiriyle aynı oranda olmalıdır (Kare). 32×32 yada 16×16 gibi.

Photoshop’u yada her hangi bir resim editörünü açın ve üzerinde kolayca çalışabilmek adına resminizi 128×128 boyutuna yada daha büyük boyutlara getirin. Gerekli çalışmaya bitirdikten sonra favicon resminiz hazır ise, resmi tekrar 32×32 boyutuna getirin ve PNG formatında kaydedin.

Not: Eğer nasıl bir favicon resmi oluşturacağınızdan emin değilseniz, size ilham kanağı olması için icon sitelerine bakabilirsiniz. iconarchive onlardan bir tanesi.

Modern web tarayıcılarının çoğu faviconu PNG formatında kabul etmesine rağmen bazıları favicon resmini hala .ico formatında ister. Bu yüzden sizinde PNG resminizi .ico formatına çevirmenizde de fayda var.

Favicon Generator ile bunu çok kolaylıkla yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra Import Image deyip, bilgisayarınıza kayıtlı olan faviconunuzu upload ettikten sonra faviconunuzu .ico formatında indirebilirsiniz.

Wordress Favicon Ekleme ( WordPress 4.3 ve Üzeri Versiyon )

WordPress 4.3 ve üzeri versiyonlarda faviconu wordpress admin panelinden direkt olarak sitenize yüklemek mümkün.

1-Eğer wordpress 4.3 ve üzeri bir versiyon kullanıyorsanız, WordPress Admin Paneli >> Görünüm >> Özelleştir sekmesine gidin.

2-Özelleştir sayfasında Site Kimliği sekmesine tıklayın. Sekmeye tıkladığınızda Site İkonu seçeneğini göreceksiniz. Dosya seç kısmından belirlediğiniz resmi bilgisayardan seçerek siteniz faviconu haline getirebilirsiniz.

Wordress Favicon Ekleme ( WordPress 4.2 ve Altı Versiyon )

Eğer wordpress 4.2 veya altı bir wordpress versiyonu kullanıyorsanız, daha uzun olan altta anlatığım öntemi ugulamanız gerekli.

1-Favicon resminizi FTP üzerinden sitenizin kök dizinine .ico formatında ekleyin. Daha sonra WordPress admin panelinize giriş yapın.

2-Ardından, Görünüm >> Düzenleyici sekmesine gidin ve Üst Kısım ( header.php ) dosyanızı düzenlemek için açın.

3-Ve alttaki kodu header.php sayfanızda <head> ve </head> tagları arasında herhangi bir yere ekleyin.

<link rel="icon" href="https://wpmavi.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />
<link rel="shortcut icon" href="https://wpmavi.com/favicon.ico" type="image/x-icon" />

Önemli:Kodun içindeki URL adreslerini, sitenizin kök dizinine eklediğiniz kendi favicon URL adresinizle değiştirmeyi unutmayın.  http://www.sizinsiteniz.com/favicon.ico

Eğer kullanığınız tema header.php sayfasına sahip değilse, yada header.php sayfasının tam olarak nerede olduğunu bulamadıysanız, endişelenmeyin. Bu işlemi sizin yerinize yapacak bir wordpress eklentisi mevcut.

Insert Headers and Footers eklentisini wordpress sitenize yükleyip, etkinleştirin. Ardından Ayarlar >> Insert Headers and Footers sekmesine gidin ve “header” bölümüne yukarıdaki kodu yapıştırıp, kaydedin.

Eğer FTP nasıl kullanılır bilmiyorum yada FTP ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız, merak etmeyin onun için de All in One Favicon eklentisi mevcut.


Umarım WordPress Sitesine Favicon Ekleme – Detaylı Anlatım başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

İlgili gönderiler

WordPress Sitesine Favicon Ekleme – Detaylı Anlatım” ile ilgili yorumlar;

 1. Yusuf Ziya Hocaoğlu dedi ki:

  teşekkürler

 2. coşkun çapraz dedi ki:

  çok teşekkürler verdiğiniz bilgilerden dolayı.

 3. şerif caner dedi ki:

  herşey için müteşekkirim

 4. hasan dedi ki:

  Burak kardeşim, bir de şu https için ücretsiz bir yol varsa paylaşırsan güzel olur :)

 5. Fatih dedi ki:

  teşekkürler burak, favicon eklemeyi sayende yeni öğrendim.

 6. berat dedi ki:

  yazarın ellerine sağlıık makale çok yararlı

  1. Burak Oran dedi ki:

   Saol dostum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir