WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu | FULL Rehber

Wordpress Eklentileri / Plugins

Başlamadan Önce

#Eğer şuan hali hazırda WordPress Yoast SEO dışında All in One SEO, Rank Math, SEO Framework, Smartcrawl SEO, Squirrly SEO, WP Meta SEO, WPseo gibi SEO eklentileri kullanıyorsanız, WordPress Yoast SEO eklentisini kurup, İçeri Al / Dışarı Aktar >> Diğer SEO eklentilerinden içeri aktar yolunu izleyip hali hazırda kullandığınız seo eklentisini seçerek, kullandığınız eklentinin ayarlarını Yoast’a sorunsuzca transfer edebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce kullandığınız eklentiyi etkisizleştirmeniz gerekmektedir.


Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, en iyi wordpress SEO ayarı diye bir şey mevcut değil. Her ayar, sitenin kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Ben bu yazımda sizlere, en iyi wordpress eklentileri arasında yer alan Yoast SEO’nun kendi blogumda kullandığım ayarları ve neyin doğru neyin yanlış olabileceğini açıklamalarıyla birlikte aktaracağım.

>> Yoast SEO Kurulumu
>> Kurulumdan Sonra İlk Yapmanız Gereken
>> Genel – Başlangıç
>> Genel – Özellikler
>> Genel – Birleştirmeler
>> Genel – Web Yöneticisi Araçları
>> Arama Görünürlüğü – Genel
>> Arama Görünürlüğü – İçerik Türleri
>> Arama Görünürlüğü – Ortam
>> Arama Görünürlüğü – Kategoriler
>> Arama Görünürlüğü – Arşivler
>> Arama Görünürlüğü – Bağlantı Haritası
>> Arama Görünürlüğü – RSS
>> Sosyal
>> Sosyal – Hesaplar
>> Sosyal – Facebook
>> Araçlar
>> Araçlar – İçeri Al / Dışa Aktar
>> Araçlar – Dosya Düzenleyicisi
>> Araçlar – Toplu Düzenleyici
>> WordPress Yoast SEO Kullanımı
>> SEO
>> Okunabilirlik
>> Şema

>> Sosyal


Yoast SEO Kurulumu

Yoast SEO Nasıl Yüklenir - Yoast SEO Yükleme

Yoast Seo Yükleme ( Nasıl Yüklenir )

1-Öncelikle wordpress Admin paneliniz üzerinden Eklentiler >> Yeni ekle sekmesine gidin.

2-Karşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacaktır. Ekranın sağ üst köşesinde ara kısmına Yoast SEO eklentisinin ismini yazın ve aratın.

3-Arama sonucunda ekranın solunda çıkan Yoast SEO eklentisi için Hemen Yükle butonuna tıklayın. (5+Miyon etkin kurulumu olan eklenti)

4-Hemen Yükle butonuna tıkladıktan sonra eklentinin yüklenmesi bir kaç saniye alacaktır. Yükleme bittikten hemen sonra ise Hemen Yükle butonunun yerinde bu sefer Etkinleştir butonu belirecektir.

Son olarak Etkinleştir butonuna da tıklayarak yüklediğiniz Yoast SEO eklentisini aktif hale getirin. Yoast SEO kurulum işlemleri bu kadar. Ayarlara geçebiliriz.

#Ayrıca eklenti nasıl kurulur başlıklı yazımı takip ederek farklı yöntemler ile de Yoast SEO eklentisini kurabilirsiniz.

Yoast SEO Kurulumundan Sonra İlk Yapmanız Gereken

WordPress Yoast SEO eklentisinin aşağıda benim de anlattığım tüm ayarlarını kullanabilmek için öncelikle bu ayar panelini Yoast SEO eklentisinin yönetim panelinden aktif etmelisiniz.

Bunun için de öncelikle Admin Paneli >> SEO >> Genel >> Özellikler sekmesine gidin ve bu sekme altında yer alan  özellikleri Açıkhale getirip, değişiklikleri kaydet deyin.

# Eklentinin premium sürümünü kullanmıyorsanız bu özelliklerden Premium olarak belirtilenleri aktif hale getiremezsiniz.

Ayrıca buradaki özelliklerden Kullanım izleme seçimini açık hale getirip getirmemek sizin tercihinizdir. Bu özellik, Yoast’ın eklentiyi geliştirmek amacıyla sizin sitenizden eklentiye ait verileri çekmesine izin vermek isteyip istememenizle alakalıdır.

Yoast SEO Özellikler - Yoast SEO Ayarları Açma

Yoast SEO Özellikler – Yoast SEO Ayarları Açma

Genel – WordPress Yoast SEO

Eklentiyi kurduktan sonra wordpress admin paneli üzerinden SEO sekmesinden eklentinin yönetim paneline ulaşım sağlayabilirsiniz.

SEO >> Genel sekmesine ulaştıktan sonra Başlangıç sekmesi açılacak. Bu sayfada İlk SEO yapılandırması başlığında yapılandırma sihirbazı adında bir bağlantı mevcut.

Bu sihirbazı kullanıp kullanmamak tamamen sizin tercihinize kalmış. Keza bu anlatımda sihirbazda önünüze çıkacak tüm adımları uygulamış olacağız.

Yine bu sayfada Bildirimler başlığında birkaç uyarı görebilirsiniz. Bu uyarıları şimdilik dikkate almanıza gerek yok. Yanlarında bulunan üzeri çizik göz işaretlerine tıklayarak bildirimleri kapatabilirsiniz.

Özellikler – WordPress Yoast SEO

Yoast SEO Özellikler - Yoast SEO Ayarları Açma

Yoast SEO Özellikler – Yoast SEO Ayarları Açma

#SEO Analizi: Bu özellik Yoast SEO’yu en iyi SEO eklentisi yapan özelliğidir. Bu özelliği aktif etmediğiniz zaman eklentiyi kullanmanızın da hiç bir anlamı yoktur. Buranın etkin olması, yazı altlarında ki kelime analizi kısmını aktif eder.

Bir içerik oluştururken Yoast SEO eklentisi, yine içeriği oluşturduğunuz sayfada ve yazı editörünün hemen altında bulunan Yoast SEO Meta kutusu ile bu kutu içerisinde yer alan odak anahtar kelime kısmına yazdığınız kelime sonucu size uymanız gereken SEO kurallarını sunar.

İşte, bu kısmı Açık yaparak Yoast’ın bu özelliğini aktif etmiş olursunuz. Şu an bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştığını algılayamadıysanız da problem etmeyin çünkü yazımın devamında, Yoast SEO kullanımı bölümünü okuduğunuzda bu özelliğin tam olarak nasıl çalıştığını çok daha net anlayacaksınızdır.

#Okunabilirlik Analizi: Bu özelliği aktif ettiğinizde eklenti sadece yazılarınızı direkt SEO kriterleri açısından değil, aynı zamanda okunabilirlik seviyesi açısından da inceler.

Yoast SEO’nun bu özelliği çok da gelişmiş fonksiyonlara sahip değil. Bir yazının okunabilirliğini ise paragrafların ve kurulan cümlelerin uzunluğuna göre yapıyor.

Diyelim ki bir içerik yazıyorsunuz ve o içeriğinizde kurduğunuz cümleler çok uzun değil ve paragraflarınız da 3 – 5 cümleyi geçmiyor. Bu durumda size Yoast SEO okunabilirlik adına tam puan veriyor.

Ancak tam tersi bir durum söz konusu olduğunda da yazılarınız için okunabilirliği düşük olarak gösteriyor ve size düzeltmeniz adına tavsiye veriyor.

Bir içeriğin paragrafları 3-5 cümleyi geçmez ve bu cümleler de basit kelimler ile kurulmuş, anlaşılır bir dille yazılmış ve optimum seviyede uzunluğa sahip olursa o yazının okunma oranı yüksek olur. Bu verilerle kanıtlanmış bir gerçektir.

Yani amaç ziyaretçiyi bunaltmadan yazıyı okutmaktır. Yoast SEO’nun bu özelliği de tam olarak kabul görmüş ve veriler ile ispatlanmış bu görüşe dayanır.

#Köşe Taşı İçeriği: Burada Köşe taşı içerik ile ifade edilmek istenen sitenizin için mihenk taşı olan, Google’da ilk sıralarda yer almak istediğiniz sizin için en önemli olan içeriklerdir.

Bir içeriği Köşe taşı içerik olarak Yoast SEO’ya bildirmek için içeriği düzenle dediğinizde yazı editörü altında yer alan Yoast SEO meta kutusunda bulunan Köşe taşı içeriği sekmesindeki Köşetaşı içerik olarak işaretle seçeneğini Açık konumuna getirmeniz gerekmektedir.

Yoast Seo Köşe Taşı İçerik

Yoast Seo Köşe Taşı İçerik

Yoast bu özelliğin tam olarak ne olduğunu şurada anlatmış. (ing) Ancak ben yine de kısaca özetleyeyim;

Köşe taşı içerikler Google’da ilk sayfada çıkmak yazımda da bahsettiğim ana kategori yazılar için kullanılan ve geçerli olan bir ifadedir.

Sitenizde bulunan birbiri ile alakalı 10 – 20 yazıyı kısa özetleriyle içerisinde barındıran ve o özetler sonrası tek tek o yazılara link verilen, 5 – 10 bin kelimelik yazılardan bahsediyorum.

İşte bu tür içerikleriniz için Yoast SEO’nun bu içerik köşe taşı içeriktir seçeneğini işaretlediğiniz zaman Yoast SEO size bu tür içerikleriniz için site içi linkleme ağı örmenize yardımcı olacak öneriler sunar.

İşleyişi ise şu şekildedir; Köşe taşı içeriğiniz ile yakından alakalı bir içerik yazdığınızda Yoast SEO size bu yazın, köşe taşı içeriğin ile yakından alakalı, dolayısı ile bu içeriğine link vermeyi düşünebilirsin şeklinde bir öneri sunmasından ibarettir.

#Metin Bağlantısı Sayacı: Bu özellik bir yazıdan site içi kaç link çıkışı yapıldığını ve bir yazının site içi kaç linke sahip olduğu sayısını size sunar. Bu linklemeleri rakam olarak görmek de daha sağlıklı bir site içi ağı örmenize olanak sağlar.

# Fikir ve Bağlantı Önerileri: Bu iki özellik Yoast’ın premium sürümüyle birlikte kullanılabilir.

#XML Site Haritaları: Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman otomatik olarak site haritası oluşturmuş olursunuz.

WordPress’in 5.5 sürümünden itibaren site haritası yerleşik olarak geliyor ve içeriğinize göre otomatik olarak oluşturulup içerik ekledikçe yine otomatik olarak güncelleniyor.

Site haritanızı görüntülemek için ise şu URL yolunu izleyebilirsiniz;

siteadresiniz.com/wp-sitemap.xml

Fakat siz buradaki XML Site Haritaları özelliğini aktif edip, Yoast eklentisinin sunduğu site haritasını da kullanabilirsiniz. İşlevsel açıdan bir farkı yoktur.

Aktif ederseniz, Yoast’ın oluşturduğu site haritasını görüntülemek için de şu URL yolunu izleyebilirsiniz;

siteadresiniz.com/sitemap_index.xml

Yoast’ın site haritasını aktif ettiğinizde, WordPress’in yerleşik olarak sunduğu site haritasının URL’si, Yoast’ın site haritası URL’sine otomatik olarak yönlendirilir. Yani iki site haritası arasında bir çakışma olması söz konusu değil.

#Yönetim Çubuğu Menüsü: Bu kısmı etkin hale getirdiğinizde ise WordPress Yoast SEO eklentisi sitenin üst kısmında yer alan WordPress Admin Bar kısmında bir kısa yol ekler. ( Bu kısa yol eklemesi tamamı ile eklentiyi kolay bir şekilde ulaşılır kılma amacı taşımaktadır. )

#Güvenlik: Bu kısmı Açık olarak ayarladığınız zaman yazı, sayfa, kategori, etiket vs gibi tüm içerik modelleriniz altında yer alan Yoast SEO meta kutusunun gelişmiş ayarlarını admin / yönetici dışında kalan tüm kullanıcılara kapatmış olursunuz.

Keza doğru olan da budur çünkü bu kısımda yapılan ayarlamalar ile içerikleriniz Hoogle Index’inden, yani sonuçlarından çıkartılabilir veya başka bir yazıya canonical olarak yönlendirilebilir.

Dolayısı ile eğer sitenizde birlikte çalıştığınız editor arkadaşlarınız varsa ve editörlerinize güvenmiyorsanız bu seçeneği Açık olarak bırakın.

Yoast Seo Ayarları - Güvenlik

Yoast Seo Ayarları – Güvenlik

Birleştirmeler

#Semrush Entegrasyonu: Semrush, web sitelerini SEO açısından detaylı bir şekilde analiz eden online bir SEO aracıdır.

Bu özelliği aktif ettiğinizde, içerik hazırlarken Yoast meta kutusuna anahtar kelimenizi yazdığınızda Yoast, size kullanacağınız anahtar kelime ve diğer alakalı anahtar kelimelerle ilgili aranma hacimlerini öneri olarak sunabilir.

Yazımın devamında bunu nasıl yapabileceğinizi anlatıyor olacağım. Bu özelliği Açık konumuna getirebilirsiniz.

#Ryte Entegrasyonu: Ryte haftalık olarak sitenizi kontrol eder ve sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir, yani arama motorları tarafından erişebilir ve sonuçlarda listelenebilir durumda olup olmadığını kontrol eder. Eğer bir sorun varsa da wordpress admin panelinizden size bildirim olarak sunar.

Birleştirmeler sayfasındaki diğer iki seçenek, Yoast eklentisinin premium sürümü içindir.

Web Yöneticisi Araçları

WordPress SEO ve Blog / Site açtıktan sonra ilk yapılması gerekenler başlıklı yazımda sitenizi google’a kaydedin kısmında sitenizi google’a nasıl kaydedeceğinizi anlatmıştım. İşte bu web yöneticisi araçları kısmı da tam olarak bu işe yarıyor.

Yani alternatif bir yöntem olarak Yoast SEO Web yöneticisi araçları üzerinden sitenizin arama motorları kaydını yapabiliyorsunuz.

#Sitenizi Google’a kaydederken, google’ın search console üzerinden size verdiği doğrulama kodunu Web Yöneticisi Araçları sekmesinde yer alan Google Doğrulama Kodu kısmına yazıp, değişiklikleri kaydet  dedikten sonra, tekrar search console’a dönüp sitemi doğrula dediğinizde siteniz google tarafından doğrulanır. Yani google kaydı yapılmış olur.

Aynı işlemleri Baidu, Bing ve Yandex için de yine bu sekme altından yapmanız mümkün. Eğer hali hazırda tüm bu arama motoru kayıtlarını yaptıysanız, bu sekmeyi boş bırakarak geçin.

Yoast SEO Ayarları Web Yöneticileri Araçları

Yoast SEO Ayarları Web Yöneticileri Araçları

WordPress Yoast SEO Kısa Kodları

Yoast Seo eklentisinin bundan sonraki ayarlarına geçmeden önce  kullanıma hazır kısa kodları bilmenizde fayda var. Tüm kısa kodları aşağıda açıklamasıyla birlikte veriyorum.

%%date%%Yazının veya sayfanın yazım tarihini göstermenizi sağlar
%%title%%Yazının veya sayfanın başlığını göstermenizi sağlar
%%sitename%%Site genel ismini göstermenizi sağlar
%%sitedesc%%Site genel açıklamasını göstermenizi sağlar
%%excerpt%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturur
%%excerpt_only%%Konu başlığını ekler eğer yoksa otomatik oluşturmaz
%%tag%%Etiketleri göstermenizi sağlar
%%category%%Yazının veya sayfanın kategorisini göstermenizi sağlar
%%category_description%%Kategori açıklamasını göstermenizi sağlar
%%tag_description%%Etiket açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_description%%Terim açıklamasını göstermenizi sağlar
%%term_title%%Terim başlığını göstermenizi sağlar
%%modified%%Konunun son düzenlenme tarihi göstermenizi sağlar
%%id%%Yazının veya sayfanın ID numarasını göstermenizi sağlar
%%name%%Yazının veya sayfanın yazar adını göstermenizi sağlar
%%userid%%Yazının veya sayfanın yazar kayıt ID’sini göstermenizi sağlar
%%searchphrase%%Aramada kullanılan kelimeyi göstermenizi sağlar
%%currenttime%%Olağan (şuanki) saati göstermenizi sağlar
%%currentdate%%Olağan (şuanki) tarihi göstermenizi sağlar
%%currentmonth%%Olağan (şuanki) ayı göstermenizi sağlar
%%currentyear%%Olağan (şuanki) yılı göstermenizi sağlar
%%page%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar (Örnek sayfa 2 – 4)
%%pagetotal%%Toplam sayfa sayısını göstermenizi sağlar
%%pagenumber%%Sayfa numarasını göstermenizi sağlar
%%caption%%Ekteki görselin açıklamasını göstermenizi sağlar
%%focuskw%%Odaklanılan anahtar kelimeleri göstermenizi sağlar
%%cf_<custom-field-name>%%Özel alan eklememize yarar
%%ct_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi alanı eklememize yarar
%%ct_desc_<custom-tax-name>%%Özel taksonomi açıklaması göstermenizi sağlar
%%sep%%Başlık Ayıracı Kısa Kodu

Kısa Kodlar Nasıl Çalışır ?

1-Site başlığı şablonu yerine (yukaridaki resimde) %%title%% kısa kodunu yazdığınızda arama sonuçlarında önce yazınız için koyduğunuz yazı başlığını gösterir.

2-%%page%% kısa kodunu koymak sayfalarınız için de aynı ayarları geçerli kılmanızı sağlar.

3-Ardından  %%sep%% kısa kodunu yerleştirdiğimizde, daha önce seçtiğimiz başlık ayıracı görselini yazı başlığından hemen sonra yerleştirir. (Sep yani separator yani ayraç )

4-Daha sonra ise arama sonuçlarında çıkan linklerinizi potansiyel ziyaretçilerinizin gözünde markalaştırmak adına site isminizi ekleyebilirsiniz yani %%sitename%%.

Arama Görünürlüğü – Yoast SEO

 Genel

Yoast SEO AYoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Genel Başlık Başlık Ayracı ve Ana Sayfa Ayarlarıyarları Search Appearance Genel Başlık Başlık Ayracı ve Ana Sayfa Ayarları

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Genel Başlık Başlık Ayracı ve Ana Sayfa Ayarları

#Başlık Ayracı: Bu tamamı ile görsel bir özelliktir. SEO açısından fonksiyonel olarak hiç bir işlevi yoktur. Başlık ayracı genellikle yazı başlığından hemen sonra otomatik olarak SEO başlıklarınıza eklenen bir şekildir.

Burada seçeceğiniz başlık ayracı, görsel olarak potansiyel ziyaretçilerinize arama sonuçları arasında algıda seçicilik yaratmaya yöneliktir. Bu yüzden aslında oldukça önemli bir detaydır. Aşağıdaki resim buna bir örnektir.

Wordpress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

WordPress Yoast SEO Başlık Ayracı Belirleme

Buradan zevkinize göre herhangi bir ayraç seçebilirsiniz.

#Ana Sayfa & Yazı Sayfası: Burada Ana sayfanın kendisini düzenleyerek ana sayfanın başlığını ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. yazısını görüyorsunuz. Ana sayfanız ile ilgili seo ayarlarınızı, ana sayfanızdaki Yoast Seo meta kutusunu kullanarak yapabilirsiniz.

#Bilgi Grafiği ve Schema.org: Google’da arama yaptığınızda bazen sağ tarafta arama ile ilgili bir bilgi kartı görünür. Bu kartta görseller, ürünler, yorumlar, açıklamalar vs. gibi bilgiler yer alır.

Bunu sağlayan Schema.org’da, o arama terimiyle ilgili yer alan verilerdir. Bu durum daha çok yapılandırılmış veri olarak karşınıza çıkar.

Zaman geçtikçe sitenizle alakalı arama sonuçlarında, siteniz adresinin altında tarih, yazar bilgisi, yorum veya puan, kategoriler vs. gibi ekstra bilgiler görünür olur.

İşte bu, Yoast SEO eklentisinin yapılandırılmış verileri web sitenize sizin yerinize eklemesi ile mümkün olur. schema.org standartlarıyla yapılan bu işlem sayesinde arama motorları bu verileri en iyi sonuçları gösterecek şekilde işler.

Bu sayfadaki Bilgi Grafiği ve Schema.org kısmı ise sitenizin genel arama sonucu verileriyle ilgilidir. Eğer web siteniz bir kurum veya kuruluş ya da marka olabilecek, kişisel olmayan bir yapıya sahip ise  buradan Kuruluş seçeneğini seçtikten sonra Kuruluş Adı yazıp Logonuzu ekleyebilirsiniz.

Eğer kişisel bir bloga sahipseniz Kişi seçeneğini seçerek yine aynı şekilde ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Böylece belirsiz bir zaman geçtikten sonra arama sonuçlarında sağ tarafta siteniz ile ilgili bir bilgi kartının görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yoast Seo Schema.org Örneği

Yoast Seo Schema.org Örneği

İçerik Türleri

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü İçerik Türleri

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü İçerik Türleri

Yoast Seo İçerik Türleri alanı, yazı ve sayfa panelinin altında yer alan Yoast Seo meta kutusundaki bazı ayarları varsayılan olarak belirlemenizi sağlar.

Burada yaptığınız ayarlamalar, yazı veya sayfa panelinde içerik hazırlarken, önceden ayarlanmış olarak önünüze gelir. Elbet içeriğinizi hazırlarken istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz fakat sabit kalacak ayarlarınızla tekrar tekrar uğraşmamak için burayı kullanabilirsiniz.

Yazılar (post):

– Tekil Yazı Ayarları

#Yazılar arama sonuçlarında gösterilsin mi?: Eğer yazılarınızın google sonuçlarında yer almasını istiyorsanız bu kısmı Açık konuma getirin.

#Yazılar için SEO ayarlarını göster: Yazı panelinde Yoast Seo meta kutusunun gösterilmesi için burayı Açık konumuna getirin. Keza yazınızda gerekli seo ayarlarınızı yapabilmeniz için bu ayar zaten açık olmalıdır.

Bu Yoast SEO meta kutusu da spesifik olarak yazı bazlı SEO ayarları yapmanıza olanak sağlar. ( Her yazı için ayrı ayrı SEO başlığı, Meta Açıklaması girmek vs. )

– SEO Başlığı

#Title-Page-Separator-Site title: Buradaki kutucuk varsayılan olarak bu şekilde gelir. Bu bir Yoast SEO kısa kod kullanım şablonudur. Bu kısa kodlardan yukarıda bahsetmiştim.

Bu kısa kodlar ile aslında siz yazılarınız için genel bir SEO başlık taslağı oluşturmuş olursunuz. Yani yazılarınız için otomatik bir SEO başlık şablonu oluşturursunuz.

Mesela ben bir yazım için yazı başlığımı yazı editörümden “WordPress Site Hızlandırma | Tam Bir Rehber” olarak koydum.

Yoast SEO Ayarları Yazı Başlığım

Eğer ben bu yazım için bu yazı editörümün altında bulunan Yoast SEO meta kutusu bölümünden yazı başlığımdan bağımsız olarak farklı bir SEO Başlığı belirlemezsem,

Yoast SEO benim Admin Paneli >> SEO >> Arama Görünürlüğü >> İçerik Türleri >> Yazılar >> SEO Başlığı kısmında yazılarım için ayarladığım otomatik başlık şablonu ne ise, bu yazım için de otomatik olarak o şablonu uygular ve bu yazımın SEO başlığını otomatik olarak o şekilde belirler.

Yani benim yazılar için SEO ayarlarından set ettiğim şablon: Title – Page – Separator – Site Title şeklindeyse, Yoast SEO bu yazımın SEO başlığını

Title: Yazı başlığı ne ise o,
Page: Kaçıncı sayfa ise o, ( tek sayfadan oluşuyorsa herhangi bir ifade yer almaz )
Separator: Admin Paneli >> SEO >> Arama Görünürlüğü >> Genel >> Başlık Ayracı kısmında belirlediğim sembol ne ise o,
Site Title:
Admin Paneli >> Ayarlar >> Genel >> Site Başlığı ne ise o,

şeklinde bir kombinasyon getirerek otomatik olarak oluşturur ve google sonuçlarında da aynen şu şekilde görünür;

Yoast Seo Google Arama Sonucu Yazı Gösterimi

Yoast Seo Google Arama Sonucu Yazı Gösterimi

Bu varsayılan olarak gelen şablon ayarı olukça kullanışlıdır. Eğer farklı bir şablon kurgulamak isterseniz, yazımın devamında anlattığım Yoast SEO kısa kodlar ile yazı SEO başlıklarınız için farklı bir şablon yapısı kurgulayabilirsiniz.

#Meta Açıklaması: Meta açıklama kısmı içeriklerinizin google arama sonuçlarında SEO başlığı kısmının hemen altında yer alan açıklama kısmıdır. ( Alttaki resimde olduğu gibi )

Wordpress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

WordPress Yoast SEO Meta Açıklaması Nedir

NOT:Google son yaptığı güncellemelerle belirlediğimiz meta açıklamasını dikkate almıyor. Arama sonuçlarında görülen meta açıklamalarını aratma yapılan kelimelere göre seçip yazınızda kelimenin geçtiği cümleyi çekiyor ve meta açıklaması olarak sunuyor. Yine de siz meta açıklamasının ne olduğunu bilin ve yazılarınızdaki Yoast meta kutusundan bu alanı doldurun.

Yazılarınız için meta açıklama kısımlarını nereden ve nasıl belirleyeceğinizi yazının devamın da bulabilirsiniz.

Ancak eğer bu kısımda siz Meta Açıklama Şablonu kısmına bir açıklama ve kısa kod kullanımı ile şablon girerseniz, google sonuçlarında yer alan tüm yazılarınız için bu açıklama kısmı aynı olacaktır.

Dolayısı ile her bir yazı diğerinden farklı olacağı için bu kısmı boş bırakmanız gerekmektedir.

Böylelikle eklenti yazılarınız için belirlemesi gerektiği meta açıklama kısmını buradan değil de, yazı düzenleme ekranın en altında bulunan SEO kutusunda belirttiğiniz meta açıklama kısmından alır.

– Şema Ayarları

schema.org ve yapısal veri işleme konusuna değinmiştim. Buradaki ayarlar da içeriğinizin türünün yapısal veri olarak işlenmesini sağlar.

Her içeriğin türü bir değildir. Buradaki ayarlamaları yazı veya sayfa panelindeki Yoast Seo meta kutusundan, içeriğinizin türüne göre yapabilirsiniz.

Bu nedenle şema ayarlarını varsayılan ayarlar olarak bırakabilirsiniz.

Yoast Seo Şema Ayarları

Yoast Seo Şema Ayarları

Sayfalar:

Sayfalar kısmı da tamamı ile yukarıda yazılar için anlattığım mantık ile aynı mantık. Burada bu sefer yazılarınız için değil de, sayfalarınız için SEO genel ayarlarını yapıyorsunuz.

Ortam

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Ortam

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Ortam

WordPress varsayılan olarak yazılarınıza ya da sayfalarınıza eklediğiniz her resim için bir de attachment sayfası oluşturur. Yani her bir resim için sadece resimden oluşan bir sayfa.

Tabi ki bu tür sayfalar içerik açısında çok sığ olduğu, ziyaretçiye katkı anlamında hiç bir şey sunmadığı için kalitesiz sayfalar olarak sınıflandırılır.

İşte siz ortam ayarlarındaki Ek dosya URL’lerini ek dosyanın kendisine yönlendiriyor musunuz? ayarını Evet olarak işaretlediğiniz zaman wordpress tarafından eklediğiniz her bir resim için otomatik olarak oluşturulan o resmin attachement sayfasını, yine otomatik olarak resim hangi yazınız veya sayfanızda ekliyse, o sayfaya kalıcı olarak yönlendirmiş olursunuz.

Ve böylece attachment sayfaları yönlendirme ile ortadan kalkar. Siz de böylelikle bu sayfaların google tarafından indexlenmesini engelleyerek sitenizin SEO’suna genel anlamda katkı sağlamış olursunuz.

Kategoriler

Kategoriler:Yoast SEO Kategori ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Kategoriler

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Kategoriler

#Kategoriler arama sonuçlarında gösterilsin mi?: Bu seçeneği etkin veya etkisiz hale getirerek, kategori sayfalarınızın google sonuçlarında yer alıp almamasına karar veriyorsunuz.

Etkin hale getirmek (Açık) kategori sayfalarımı google sonuçlarında göster anlamına gelirken, etkisiz hale getirmek (Kapalı) kategori sayfalarımı google sonuçlarında gösterme anlamına geliyor.

Ben kendi blogum, yani wpmavi için kategori sayfalarımı google sonuçlarında göstermiyorum. Yani bu ayarı Kapalı olarak kullanıyorum.

Bu yaptığım teknik analize ve tecrübeye dayalı bir sebep. Biraz da uzun bir sebep olduğu için bunu SEO teknikleri yazımda detaylı anlattım.

Ancak yine de kısaca özetleyecek olursam, kategori ve etiket sayfalarımı google sonuçlarında göstermeme sebebim, bu tür sayfaların genelde kalitesiz sayfalar olarak kabul görmesinden kaynaklı. İçerik açısında sığ, ziyaretçi istatistikleri düşük, düşük ziyaretçi istatistiğinin site geneli ziyaretçi istatistik ortalamasını da düşürmesi, ziyaretçiye bir şey katmayan sayfalar olmasından vs. kaynaklı.

#Kategoriler için SEO ayarlarını göster: Bu ayarı eğer kategori sayfalarınızı google sonuçlarında listeletecekseniz Açık olarak işaretleyin. Eğer göstermeyecekseniz de aktif olarak kalması hiç bir şey ifade etmeyeceği için ister Açık olarak ister Kapalı olarak ayarlayabilirsiniz.

#SEO Başlığı: Kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz de, göstermeseniz de varsayılan olarak eklentinin kategori sayfaları için atadığı SEO başlığı kısa kod şablonu gayet kullanışlı durumda. Dolayısı ile bu ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Fakat dilerseniz buradaki arşivleri yazısını silebilirsiniz.

#Meta Açıklaması: Yine kategori sayfalarınızı google sonuçlarında gösterseniz bile her kategori sayfanız için ayrı birer meta açıklaması gireceğiniz için, yani her kategori sayfasını toplu olarak niteleyecek bir meta açıklamasından uzak durmak adına bu kısmı boş bırakın.

Etiketler:Yoast SEO Etiket Sayfaları ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Etiket Ayarları

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Etiket Ayarları

Yine etiket sayfalarındaki ayarlar da üstte kategori sayfaları için nasıl set ettiysem birebir aynı şekildedir. Etiket sayfalarımı da yine niye google sonuçlarında göstermediğimi üstte de linkin verdiğim gibi SEO Teknikleri başlıklı yazımdan detaylı öğrenebilirsiniz.

Ancak durumu kısaca bir örnek ile özetlemek isterim;

Neden etkiketlerinizi siz de google index’ine aldırtmamalsınız ?

1-Diyelim ki ben bu içeriğim için “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” kelimeler bütününü etiket olarak kullandım ve eğer google bu etiket sayfamı indexlerse, potansiyel bir ziyaretçi “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” anahtar kelimesini google’da arattığında benim bu etiket sayfam da sonuçlarda yer alacaktır.

Eğer potansiyel ziyaretçi arama sonuçlarından benim “Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları” etiket sayfama tıklarsa karşısına açılan sayfa ne olacak ?

Yoast SEO Etiket Sayfaları Ayarları etiketi altında yer alan yazılarımın tamamı… Yani kullanıcı direkt olarak bir içeriğe ulaşamayacak, ulaşması için içerik başlıklarımdan bir tanesine tıklaması gerekecek.

Sizce kaç kullanıcı bunu yapar ? İnanın bana çok az bir kısmı. Ziyaretçi sayfama geldiğinde, eğer direkt olarak yoast seo ile ilgili bir içerikle karşılaşamazsa, sitemi anında terk eder.

Tamam, sitenize trafik çekersiniz fakat bu gelen trafik kalitesiz bir trafik olur ve sitenizde geçirilen ortalama oturum süresini düşürür. Bu da genel anlamda sitenizin SEO’suna olumsuz etki eder. 

Biçimler:Yoast SEO Biçim ayarlarım alttaki resimde olduğu gibidir;

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Biçimler Ayarları

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Biçimler Ayarları

#Biçim Tabanlı Arşivler: Eğer yazı veya sayfa formatlarınızda normal yazı formatından başka yazı biçim formatları kullanıyorsanız, ( ki bu formatlar genelde temadan temaya farklılık gösterir ve genel olarak hiç kullanılmaz bile )

Farklı biçim formatındaki yazılarınızın da indexlenmesi için bu kısmı Açık hale getirebilirsiniz. Eğer biçimleri hiç kullanmıyorsanız ( ben de hiç kullanmadım bugüne kadar ) bu kısmı Kapalı olarak bırakın.

SEO Başlığı ve Meta Açıklaması kısımlarını da boş olarak bırakabilirsiniz.

Kategori Bağlantıları:

WordPress Yoast SEO Kategori Bağlantıları ayarları kısmına geçmeden önce sitenizin kalıcı bağlantı ayarlarını wordpress admin paneli üzerinden Ayarlar >> Kalıcı Bağlantılar sekmesi altından SEO dostu olacak şekilde ayarlayın.

WordPress SEO ve WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı yazılarımdan bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Önemli:Bu kısımda yapacağınız ayarlar bilinçli bir şekilde yapılmaz ise, sitenizin SEO’suna genel anlamda ciddi zararlar verebilir. Dolayısı ile hemen altta yazacağım her şeyi dikkatle okumanızı tavsiye edeirm.

Kategori önekini kaldır: WordPress siz bir kategori oluşturduğunuzda o kategori için URL yapısına category kelimesini de ekler.

Diyelim ki ben kendi blogum için WordPress Yoast SEO kelimeler bütününde bir kategori oluşturdum ve ardından kategori linkim şu şekilde oldu;

https://wpmavi.com/category/wordpress-yoast-seo

İşte bu ayarda yoast SEO eklentisi size; wordpress’in varsayılan olarak kategori URL adresine atadığı bu category kelimesini tüm kategori URL’lerinden kaldırayım mı diye soruyor.

Eğer kaldır derseniz, category kelimesi URL’den kalkacak ve URL şu şekle gelecektir;

https://wpmavi.com/wordpress-yoast-seo

Doğru olan link yapısı da zaten budur.

Ancak !!!! Eğer hali hazırda sizin kategorileriniz URL yapısında category kelimesi ile birlikte google tarafından indexlendi ise, bu kısmı TUT olarak bırakın.

Eğer bu işin başındaysanız, yani blogunuzu ya da sitenizi yeni açtıysanız bu ayarı KALDIR olarak bırakmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Arşivler

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Arşivler

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Arşivler

#Yazar Arşivleri: Eğer sitenizde birden fazla içerik yazarı / oluşturucusu varsa, bu kısmı Etkin hale getirebilirsiniz.

Etkin hale getirdiğinizde sitenizde bir de yazar sayfaları oluşur ve bu yazar sayfalarında yazarların yayımladığı yazılar yer alır.

Böylesi sayfaları oluşturmak çoklu yazar sistemi olan siteler için kullanıcı deneyimi adına gayet mantıklıdır. Bu sayfalar ile ziyaretçilerin beğendiği yazarların yazılarını tek bir sayfada görmelerine olanak sağlamış olursunuz.

Ancak!!! Eğer tek bir yazardan oluşan (içerik oluşturucu) bir siteye sahipseniz de bu ayarı Etkisiz hale getirin. Çünkü yazıları veya içerikleri oluşturan kişi tek bir kişi olduğundan yazar sayfasının ana sayfanızdan hiç bir farkı olmayacaktır.

Bu da kopya içerik oluşturmanız anlamına gelir ki duplicate cotent (kopya içerik / kendini tekrarlayan içerik) oranı sitenizde ne kadar fazla olursa SEO’ya olumsuz etkisi de o kadar fazla olur.

#yazar arşivleri arama sonuçlarında gösterilsin mi?: Yazar arşivlerini seçeneğini etkin hale getirdiğinizde otomatik olarak bu ayar da açılır.

Eğer sitenizde çoklu yazar sistemi uyguluyorsanız ve bir de bu yazar sayfalarının bireysel olarak google sonuçlarında yer almasını istiyorsanız bu seçeneği de Açık olarak işaretleyerek yazar sayfalarının google sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz.

#hiç içeriği olmayan yazarlar için arşivler arama sonuçlarında gösterilsin mi?: Bu seçenek de yine yazar arşivleri seçeneğini aktif hale getirdiğinizde otomatik olarak açılacaktır.

Bu seçeneği Açık yaptığınızda sitenizde yazar olan fakat hiç içeriği bulunmayan yazarlara ati yazar sayfaları Google arama sonuçlarında gözükmez.

#SEO Başlığı ve Meta Açıklaması: Yazar sayfalarının SEO başlığı ve Meta açıklamaları için ben Yoast SEO kısa kodları ile birlikte manuel girdiler oluşturarak üstteki resimde de gördüğünüz gibi bir şablon oluşturdum.

Siz de isterseniz bu şablonları birebir kullanabilir ( ayarları üstteki resimde olduğu gibi yapabilir ) ya da Yoast SEO kısa kodlarını kullanarak veya manuel olarak istediğiniz şekilde yazar sayfalarınız için SEO başlığı ve Meta açıklaması şablonları oluşturabilirsiniz.

Ya da bu alanları boş bırakarak ( özellikle Meta Açıklaması kısmını ) her yazar için kendi meta açıklamasını oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

#Tarih Arşivi: WordPress’in bir özelliği de içeriklerinizi aylık ve yıllık olarak arşivlemesidir.  Ancak bu özellik çok eskide kalan hantal ve işlevsiz bir özellik olduğu için bu arşivleri Etkisiz hale getirmenizi tavsiye ederim.

İçerikleriniz hali hazırda zaten yayımlama tarihleri içerir. Bu arşivleme mantığı sadece yazılarınızı aylık ve yıllık kategorize etmeye yarar.

Eğer siteniz içeriği bu tür bir kategorizasyon gerektirecek türdeyse, tek tek tarih veya aylık bazda kategori oluşturmak yerine bu seçeneği Etkin hale getirip, wordpress’in hali hazırda varsayılan olarak gelen bu arşivleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

#Özel Sayfalar: Özel sayfalardan kasıt site içi arama sonucu sayfaları ve 404 sayfalarınızdır.

Yani bir ziyaretçi site içi aratma bölümünüzden herhangi bir kelime veya kelimeler bütününü arattığında karşısına bir aratma sonucu ekranı açılır.

Ya da bir ziyaretçi sitenizde var olmayan bir URL adresine giderse karşısına hata 404 sayfası açılır. İşte Yoast SEO bu iki sayfa kategorisi için bir format oluşturabileceğiniz ayar bölümü oluşturmuş ve varsayılan olarak atadığı ayarlar da gayet yerinde olmuş. Dolayısı ile bu kısmı olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Normalde bu sayfalar Yoast SEO aracılığı ile varsayılan olarak noindex olarak işaretlenir. Yani hiç bir şekilde arama sayfalarınız ve 404 sayfalarınız google sonuçlarında yer almaz ki olması gereken de budur.

Bağlantı Haritası

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Bağlantı Haritası - Breadcrumbs

Yoast SEO Ayarları Arama Görünürlüğü Bağlantı Haritası – Breadcrumbs

Bağlantı haritası ya da dolaşım menüsü ( Breadcrumbs) ziyaretçilerinize sitenizde gezinme kolaylığı sağlayan ve bir hiyararşi yapısında oluşturulan navigasyon menüleridir. Alttaki resim buna bir örnektir; ( Ana Sayfa Linki / Kategori Linki / Yazı Linki )

Yoast SEO Dolaşım Menüsü / Breadcrumbs Örnek Gösterim

Yoast SEO Bağlantı Haritası / Breadcrumbs Örnek Gösterim

#Bağlantı Haritası Ayarları: Bu ayarlar bağlantı haritası yani Breadcrumbs görünümüyle ilgilidir. Bu kısım Yoast tarafından kullanışlı bir şekilde ayarlandığından ayarları olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Yoast Seo Bağlantı Haritası Ayarları

Yoast Seo Bağlantı Haritası Ayarları

#Son sayfayı kalın yap: Bu da görünüm ile alakalı. Kalın olarak seçerseniz, bağlantı haritasında yazınızın başlığı kalın olarak görünür.

#İçerik türleri için bağlantı haritasında gösterilecek sınıflandırma:  Bağlantı haritası hiyerarşisinin neye göre yapılacağını belirlediğiniz kısım. Buradan Kategori seçeneğini seçtiğinizde, yazılarınız dolaşım menüsü hiyerarşisinde hangi kategoriye bağlıysa o kategori altında gösterilecektir.

#Sınıflandırma için bağlantı haritasında gösterilecek içerik türü arşivi: Bu kısmı olduğu gibi bırakabilirsiniz.

#Temanız için Breadcrumbs’ı etkinleştirin: Breadcrumbs, yani bağlantı haritası bir çok tema tarafından desteklenen ve bir çok temada var olan bir özellik. Siz ister temanızın size sunduğu Breadcrumbs özelliğini, isterseniz de Yoast’ın sunduğu Breadcrumbs özelliğini kullanabilirsiniz.

Eğer temanızınkini kullanmak istiyorsanız bu kısmı Devre dışı olarak bırakın.

Ancak!!! Devre dışı bıraktığınızda Breadcrumbs yani bağlantı haritası görünmüyorsa, temanız bu özelliği Yoast’tan çektiği anlamına gelir. Bu yüzden tekrar bu özelliği Etkin hale getirmelisiniz.

RSS

Yoast Seo Ayarları RSS

Yoast Seo Ayarları RSS

Önemli: Yukarıdaki resimde gördüğünüz rss ayarları, rss beslemenize (feed) ek içerikler ekler ve bu içerikler sitenize geri link (bağlantı) sağlar.

Eğer site içerikleriniz izniniz olmadan başkası tarafından yayınlanırsa, yayınlayan kişi aynı zamanda ek içerikleri de farkında olmadan yayınlamış olacaktır ve bilmeden de olsa sitenize geri link (backlink) atmış olacaktır ki bu da içerik yazarının, sahibinin siz olduğunuzu sağlamlaştırmış olacaktır.

Sosyal – WordPress SEO by Yoast

Hesaplar

Wordpress Yoast SEO - Sosyal Ayarları

WordPress Yoast SEO – Sosyal Ayarları

Admin Paneli >> SEO >> Sosyal >> Hesaplar sekmesine siteniz için kullandığınız tüm resmi sosyal medya platform adreslerini giriniz. Böylece google’ın sitenizin sosyal medya hesaplarını öğrenmesini ve siteniz ile bağdaştırmasını sağlamış olursunuz.

Facebook

Wordpress Yoast SEO - Sosyal Facebook Ayarları

WordPress Yoast SEO – Sosyal Facebook Ayarları

Facebook ayarları için Open Graph Meta Verisi Ekle kısmını etkin hale getirdiğinizde,

#Ana sayfanızın facebook paylaşımlarında hangi görsel, hangi başlık ve hangi açıklama ile paylaşılacağını belirleyebiliyorsunuz.

Bu kısımda, eğer paylaşılan yazınızda herhangi bir görsel yoksa, paylaşımda gözükmesi için sabit bir varsayılan görseli Select Image butonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz.

#Bu kısmı etkin hale getirdiğinizde aynı zamanda yazılarınızın altında bulunan Yoast SEO kutusunda hemen alttaki resimde olduğu gibi sosyal medya kutusu açılacaktır.

Wordpress Yoast SEO Sosyal Kutusu

WordPress Yoast SEO Sosyal Kutusu

Eğer yazılarınız için Yoast SEO Meta kutusunda bulunan bu facebook paylaşım ayarlarını boş bırakırsanız, facebook paylaşımlarında otomatik olarak yazı başlığınız, meta açıklamanız ve yazı öne çıkan resminiz ne ise, onlar otomatik olarak alınır.

Ancak siz bunlardan farklı bir paylaşım şablonu oluşturmak istiyorsanız da yani yazı resmim başka, yazının facebook paylaşım resmi başka ya da yazı başlığı başka facebook paylaşım başlığı başka olsun diyorsanız da, her yazınız için Yoast SEO meta kutusu >> Sosyal >> Facebook önizlemesi başlığından ( üstteki resimde olduğu gibi ) bunları ayarlayabiliyorsunuz.

Aynı şey twitter sekmesi için de geçerli. Dolayısı ile bu kısmı sadece facebook sekmesini göstererek geçiyorum.

Pinterest sekmesinde ise sitenizi Pinterest ile entegre edebilmeniz için bir Pinterest Onayı kutusu mevcut. Pinterest hesabınızın size sunduğu doğrulama kodunu bu alana yazabilirsiniz.

Araçlar – WordPress Yoast SEO

Wordpress Yoast SEO - Araçlar

WordPress Yoast SEO – Araçlar

İçeri Al / Dışarı Aktar

Bu bölümde var olan SEO ayarlarınızı alabilir, bu aldığınız ayarları yine buradan yükleyebilirsiniz. Ayrıca başka bir seo eklentisi kullanıyorsanız, o eklentide var olan ayarlarınızı Yoast Seo eklentisine entegre edebilirsiniz.

Yoast Seo Ayarlarını Yedekleme ve İçeri Aktarma

Yoast Seo Ayarlarını Yedekleme ve İçeri Aktarma

#Burada mantık şu şekilde işliyor:

Mesela Yoast Seo tüm ayarlarınızı yaptınız ve olası bir senaryoda tekrar bu ayarlarla uğraşmamak için ayarlarınız yedeğini almak istiyorsunuz.

Önce İçeri Al / Dışarı Aktar bağlantısına tıklıyorsunuz. Açılan sekmelerden Ayarları Dışa Aktar‘a tıklıyorsunuz.

Yoast SEO ayarlarınız başlıklı kutu içerisindeki tüm yazıları klavyenizden CTRL+A kombinasyonu ile seçip  CTRL+C ile kopyalıyorsunuz. Daha sonra bilgisayarınızda bir txt dosyası oluşturup buradaki yazıları dosyanıza yapıştırıp kaydediyorsunuz. Bu dosyayı saklıyorsunuz.

Bu ayarları tekrar sitenize entegre etmek istediğinizde, sakladığınız dosyayı açıp içerisindeki yazıları kopyalıyorsunuz. Yoast Seo eklentisinin araçlar sayfasına gelip İçeri Al / Dışarı Aktar bağlantısına tıklıyorsunuz. Bu sefer İçe Aktarma Ayarları sekmesine tıklıyorsunuz.

Az önce kopyaladığınız yazıları buradaki İçe aktarılacak Yoast SEO ayarları: kutusuna yapıştırıp İçe aktarma ayarları butonuna tıklıyorsunuz.

Böylece daha önce aldığınız ayar yedekleri tekrar aktif oluyor.

Diğer SEO eklentilerinden içeri aktar sekmesinde de eğer halihazırda Yoast dışında kurulu bir seo eklentiniz varsa burada listeleniyor ve buradan diğer seo eklentinizdeki ayarları Yoast eklentisine aktarabiliyorsunuz.

Dosya Düzenleyicisi

Bu bölümden robot.txt ve .htaccess dosyalarınıza direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz. Bu iki dosya üzerinde sık değişiklik yapan arkadaşlar için oldukça etkili bir kısa yol aslında.

Burada bizim yapmamız gereken ise bir robots.txt dosyayı oluşturmak. Dosya Düzenleyicisi linkine tıkladıktan sonra karşınıza Robots.txt Dosyayı Oluştur diye bir buton çıkacaktır. Bu butona tıkladığınız karşınıza bir kutu açılacaktır.

Yoast SEO Ayarları Robots.txt Dosyayı Oluşturma

Yoast SEO Ayarları Robots.txt Dosyayı Oluşturma

Bu kısma, kutusunun içindekileri silip üstteki resimde olduğu gibi, altta verdiğim kodu kopyalayıp yapıştırın ve ardından altta bulunan Değişiklikleri robots.txt dosyasına kaydet butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

Not:Kodun içerisindeki sitemap uzantısını kendi site adresiniz ile değiştirmeyi unutmayın. ( Başındaki https’ye de dikkat edin. )

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

Sitemap: https://wpmavi.com/sitemap_index.xml

Robots.txt dosyası oluşturma işlemi başlı başlına ayrı olarak anlatılması gereken detaylı bir konu. Ancak ben yine de burada yaptığımız işlemi kısaca özetleyeyim;

User-Agent: * komutu ile biz tüm arama motorları botlarının sitemize girişine izin vermiş oluyoruz. Sitemizin belirli bölgelerini arama botlarının girişlerine kapatmak veya açmak için ise Allow ve Disallow komutlarını kullanıyoruz.

Allow izin ver, Disallow ise izin verme komutlarını ifade ediyor. Mesela üstteki örnekte;

Allow: /wp-content/uploads/ komutu ile ben arama motoru botlarına sitemde bulunan wp-content klasörü altındaki uploads klasörü içerisinde yer alan tüm içeriklerimi ziyaret edebilirsin diyorum. Yani bu içerikleri indexlerinize almanızda herhangi bir problem yok demiş oluyorum.

Disallow: /wp-content/plugins/ komutu ile ise ben arama motoru botlarına sitemde bulunan wp-content klasörü altındaki plugins klasörü içerisinde yer alan tüm içeriklerimi ziyaret edemezsiniz, yani bu içerikleri görmezden gelin demiş oluyorum.

Plugins, yani eklenti klasörünü arama motor botlarına kapatmamın sebebi ise, kullandığım bir çok eklentinin binlerce sitede kullanılıyor olması ( Mesela Yoast SEO’yu benim de sizin de ve milyonlarca sitenin de kullanıyor olması )  Bu da bu klasör altında yer alan içeriklerin bir çoğunun binlerce sitede aynı olmasına anlamına geliyor.

Bu şekilde olunca da google’ın gördüğü içerik bir çok sitede aynı olduğu için bu içerikler google tarafından kopya içerik olarak algılanabiliyor. Algılanması istemediğim için de bu kısmı disallow komutu ile arama motoru botlarına kapatıyorum.

#.htaccess dosyası: Sunucu dosyalarınıza girmeden .htaccess dosyanızı buradan düzenleyebilirsiniz.

.htaccess konusu çok kapsamlı olduğundan burada yer vermeyeceğim. Hiçbir bilginiz yoksa bu kısma müdahale etmeyin.

Toplu Düzenleyici

Bu kısımdan ise tüm yazılarınızı toplu bir şekilde düzenleyebilirsiniz. ( Başlıkları – Açıklamaları vs. ) Oldukça kullanışlı bir kısa yoldur. Göz atmanızda fayda var.

WordPress Yoast SEO Kullanımı

Yoast Seo eklentisini yükleyip yukarıda anlattığım gibi ayarlarını yaptıktan sonra yazı paneli, sayfa paneli ve kategori düzenleme sayfalarının altında alttaki resimde gördüğünüz gibi Yoast Seo meta kutusu çıkacaktır.

Yazı ve sayfa panellerinde Gutenberg editöründe, sağ üst köşede bulunan Yoast butonuna tıkladığınızda da bu meta kutusunda yaptığınız işlemleri, sağ taraftaki pencereden de yapabiliyorsunuz.

WordPress Yoast Seo Meta Kutusu

WordPress Yoast Seo Meta Kutusu

 SEO

Seo sekmesinde, içeriğinizin tüm seo ayarlarını yapabilirsiniz.

#Odak Anahtar Kelime: Bu kısma yazınızda odaklandığınız anahtar kelimeyi yazmalısınız.

Eğer Yoast Seo ayarlarını yaparken Genel >> Birleştirmeler yolundan Semrush Entegrasyonu kısmını aktif hale getirdiyseniz, bu kısma anahtar kelimenizi eklediğinizde kutunun hemen altına İlgili Anahtar Kelimelere Göz Atın butonu çıkacaktır.

Bu butona tıkladığınızda bir Login penceresi açılacak. Eğer Semrush sitesinden eklediğiniz anahtar kelime ve o anahtar kelime ile ilgili diğer anahtar kelimeleri ve verilerini görmek istiyorsanız, bu pencereden Semrush ile bağlantı kurmalısınız.

Bunun için, eğer Semrush hesabınız varsa e-mail ve şifre bilgilerinizi girip bağlantı sağlayabilirsiniz.

Semrush hesabınız yoksa Register sekmesine tıklayıp ücretsiz yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Hesap oluşturduktan sonra eklediğiniz anahtar kelime ve ilgili anahtar kelimelerin verilerinin yer aldığı bir pencere açılacaktır. Ülke seçerek aratma hacimlerini görebilirsiniz.

Yoast Seo Semrush Anahtar Kelime Önerileri

Yoast Seo Semrush Anahtar Kelime Önerileri

#Google Ön İzlemesi:

 • Ön İzleme: Bu kısımda içeriğinizi yayınlayıp, google tarafından indexlendikten sonra içeriğinizin google arama sonuçlarında, hem mobil hem de masaüstünde nasıl görüneceğine dair bir ön izleme yapabilirsiniz.

 

 • SEO Başlığı, Kısa İsim ve Meta Açıklaması: Bu yazının Arama Görünürlüğü kısmında İçerik Türleri sekmesini incelerken Seo Başlığı ve Meta Açıklaması konularına değinmiştim.

NOT:Google son yaptığı güncellemelerle belirlediğimiz meta açıklamasını dikkate almıyor. Arama sonuçlarında görülen meta açıklamalarını aratma yapılan kelimelere göre seçip yazınızda kelimenin geçtiği cümleyi çekiyor ve meta açıklaması olarak sunuyor. Yine de siz meta açıklaması kısmını doldurun.

Kısa isim ise hazırladığınız içeriğin URL uzantısıdır. Siz yazıyı hazırlarken burada otomatik-taslak yazar. Yazı panelinizden taslağı kaydet dediğinizde burası, yazı başlığınıza göre otomatik olarak değişecektir.

Mesela yazı başlığınız WordPress Yoast Seo Ayarları ve Kurulumu | Full Rehber olsun. Buradaki yazı kısa ismi wordpress-yoast-seo-ayarlari-ve-kurulumu-full-rehber olarak belirlenecektir.

Yazı linkiniz de örnek olarak https://wmpavi.com/wordpress-yoast-seo-ayarlari-ve-kurulumu-full-rehber şeklinde olacaktır.

Bu aslında çok uzun bir URL. Dilerseniz yazınızın url’sini işte bu kısımdan değiştirebiliyorsunuz.

yoast Seo Yazı Ayarları

#SEO Analizi: Bu kısım ise eklenti, Yoast kutusuna girdiğiniz bilgiler ile yazı içerisinde kullandığınız kelimeler arasında bir ilişki kurar ve bunu size rapor olarak sunar.

Yani odak anahtar kelimenin  yazı içerisinde kaç kere kullanıldığı, makale başlığında, sayfa url adresinde, sayfa başlığında, meta açıklamasında var olup olmadığı gibi site içi SEO kriterleri doğrultusunda değerlendirme yapar.

WordPress Yoast Seo Ayarları - Yazı Seo Analizi

WordPress Yoast Seo Ayarları – Yazı Seo Analizi

Önemli: Yoast eklentisi sizin google’daki sıralamanızı belirlemez !! Siz, eklentinin odak anahtar kelime kısmına bir kelime yazdığınızda bu google’a bu yazı bu kelime ile alakalı sinyali göndermez.

Oraya yazdığınız kelimeyi eklenti, sadece sizin o kelimeyi yazı içerisinde kaç defa kullandığınız, başlıklarda kullanıp, kullanmadığınız gibi site içi SEO faktörlerini size canlı bir şekilde rapor sunabilmek için kullanır.

Yani eklenti tamamen sizin içeriklerinizi SEO uyumlu yazmanız için bir size yardımcı olacak bir araçtır, yazılımdır. Google’ın yazınızın ne ile alakalı olduğunu anlaması, genel olarak yazınızda bir kelimenin ne kadar fazla geçtiği ile alakalıdır.

#Köşe Taşı İçeriği: Köşe taşı içeriklerden, Yoast seo ayarlarını anlatırken değinmiştim.

Eğer içeriğiniz köşe taşı içeriği kriterlerini sağlıyorsa bu kısımdan işaretleme yapabilirsiniz.

#Gelişmiş: Bu kısımda aramam motorlarının sitenizde neler yapabileceğini, arama motorları için içeriğinizle ilgili nelere izin verip vermeyeceğinizi ayarlayabiliyorsunuz.

Arama motorlarının bu Yazı sayfasını arama sonuçlarında göstermesini istiyor musunuz? Evet olarak belirlerseniz arama motorları içeriğinizi tarayıp indexleyecektir. Hayır olarak belirlerseniz içeriğinizi taramayacak, arama sonuçlarına eklemeyecektir.

Arama motorları bu Yazı üzerindeki bağlantıları izlemeli mi? Yes olarak belirlerseniz, arama motorları içeriğinizde bulunan bağlantıları izler. İçeriklerinizde site içi linklemeler yapıyorsanız bu kısmı Yes olarak bırakmanızı öneririm.

Meta robots gelişmiş Bu kısımda üç seçenek mevcut:

 • Görsel indexi yok: Seçerseniz, arama motorlarının bu içerikteki görselleri tarayıp indexlemesini engellemiş olursunuz.
 • Arşiv Yok: Seçerseniz, arama motorlarının bu sayfanın önbelleğe alınmış bir kopyasını göstermesini engellemiş olursunuz.
 • Kod parçası yok: Seçerseniz, yukarıda bahsettiğim yapısal veri işaretlemelerini, arama sonuçlarında gösterilmesini engellemiş olursunuz.

Bağlantı haritası başlığı kısmından, yazınızdaki Breadcrumbs yani bağlantı haritası kısmında bu içeriğin hangi adla yer alacağını belirleyebiliyorsunuz.

Mesel yazı başlığınızı WordPress Yoast Seo Ayarları | Full Rehber olarak girdiniz. Bu ismin Breadcrumbs kısmında bu şekilde değil de sadece Yoast Seo Ayarları olarak görünmesini istiyorsunuz. Bunun için bu kısma bağlantı haritasında yazı başlığınızın nasıl görünmesini istiyorsanız onu yazıyorsunuz.

Aynı adres bu kısmı anlayabilmeniz için Canonical URL’ler ile ilgili buradaki yazımı inceleyebilirsiniz.

Yoast Seo ayaları - Meta Kutusu - Gelişmiş

Yoast Seo ayaları – Meta Kutusu – Gelişmiş

Okunabilirlik

Eklenti ayarlarını yaparken Okunabilirlik analizini aktif ettiyseniz bu sekme görünecektir.

Burada içeriğinizin okunabilirliği ile ilgili analizleri görebilirsiniz.

Yoast Seo Kullanımı - Okunabilirlik

Yoast Seo Kullanımı – Okunabilirlik

Şema

Yukarıda Schema.org ve yapısal verilerden bahsetmiştim. Bu kısımda yapısal verilerin doğru işlenebilmesi için içeriğinizle ilgili ayarları yapabiliyorsunuz.

İçeriğiniz iletişim, hakkında, sıkça sorulan sorular, ürünler, portföyler gibi bir sayfa ise Sayfa türü kısmından ilgili seçeneği seçebilirsiniz.

Eğer içeriğiniz bir makale, yani bilgi içerikli bir içerik ise ise Makale türü kısmından da içeriğinizle alakalı olan seçeneği seçebilirsiniz.

Yoast Seo Kullanımı - Şema

Yoast Seo Kullanımı – Şema

Sosyal

Bu kısımda içeriğinizin Facebook ve Twitter’da paylaşıldığında nasıl gösterileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

İçeriğiniz sosyal medyada paylaşıldığında görsel kısmında hangi resmin olacağını, yazı başlığında ve açıklamasında ne yazacağını buradaki seçeneklerle belirleyebilirsiniz.

Yoast Seo Kullanımı - Sosyal

Yoast Seo Kullanımı – Sosyal


Umarım WordPress Yoast SEO Kurulumu ve Ayarları | FULL Rehber başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur. Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu | FULL Rehber” ile ilgili yorumlar;

 1. şeker dedi ki:

  tek kelimeyle süpersin

 2. Murat dedi ki:

  Hocam, çok teşekkürler, emeğine sağlık… Ancak ben hala adres satırında “kategori/yazaradı” kısmını çıkarmayı beceremedim, görünmesini istemiyorum…

 3. Yasin BOSTAN dedi ki:

  merhaba yoast eklentisini sizin dediğiniz gibi kurdum fakat hiç bir içerik sayfası açılmıyor hep ana sayfa açılıyor hangi linke tıklasam ana sayfaya dönüyor bir yolendirme sorunu yapıyr sanırım yoast

 4. mine dedi ki:

  Tüm ayarları adım adım yaptım çok teşekkürler

 5. KayaAlp dedi ki:

  Eline emeğine yüreğine aklına sağlık kardeşim..

 6. sedat cengiz uymaz dedi ki:

  s.a krdeşim beynine, eline sağlık para ile yapılacak bi iş değil bu hizmet. Çok Ama Çok Teşekkür Ederim…

 7. baran kaya dedi ki:

  Hocam merhabalar, benim sitemde dediğiniz şekilde meta ayarlarını yapmama rağmen google’da site ismini yazıp arama yaptığım zaman site içinde bir haberin yazısı görünüyor. nasıl çözebiliriim?

 8. Sinan dedi ki:

  Burak bey merhaba. Sitede anlattığınız konuların tümünü o konuya ilişkin ekran görüntüleri ile vermeniz harika olmuş. Benim seviyemdeki kullanıcılar için bu çok değerli bir çalışma.

  Konunun başlarında verdiğiniz “WordPress Yoast SEO Kısa Kodları” konusunu çözemedim, orada uygulamalı örnek vermemişsiniz. O bölümü 2-3 uygulamalı ekran görüntüleri ile verebilir misiniz?

  Teşekkür ederim

 9. Burak dedi ki:

  Merhaba hocam yoast seo kurulumu gerçekleştirdim gerçekten teşekkürler ancak yazılarımın alt kısmındaki yoast seo analiz kısmındaki iyi ve köyü durumların tamamı ingilizce nasıl türkçeleştirebilirim.

 10. Sefa dedi ki:

  Merhaba , hayır o sorun meta açıklamasında , yazınızın anahtar kelimesini barındırmadığını haber veriyor.Meta açıklamasına yazı başlığını da eklerseniz düzelecektir.

 11. Sosyal Erkek dedi ki:

  Merhaba, mesajıma ilk olarak teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu teşekkürüm en büyük nedeni web siteniz sayesinde bana çok şey katmanız oldu. Bu içeriğin kalitesi ise apayrı bir seviye denilebilir.

 12. Özgür ŞEREMET dedi ki:

  Merhaba
  Sizin önerinizle bende bu eklentiyi kullanmaya başladım. Çok memnun kaldım teşekkür ederim. Bir sorum olacak sadece yanıtlarsanız sevinirim.
  Benim bazı yazılarımda 600-700 arası yorum var. Yoast seo hepsini göstermemi istiyor. Fakat mobilden giren birisi yorum yazmak istese çok fazla aşağı inmesi gerekiyor. Yorumlar çok olduğundan masaüstünde de kaydırma yapınca yorumların ortasına geliyor.

  Seo açısından bakınca ne yapmam lazım. yorumları sayfalara mı bölsem yoksa elimden geldiğince gereksiz yorumları sileyim mi.

  Cevap için şimdiden teşekkürler.

 13. Ali dedi ki:

  Merhaba, Yoast seo yeni makale yazarken ‘Keyphrase in meta description’ hatası veriyor. Sanırsam premium istiyor. Bunun bir çözümü var mı? Yoksa satın almam mı gerekiyor.

 14. Eylül dedi ki:

  Araçlara kodu yazdığım an admin sayfasıda kendi blog sayfamda hata verdi . 500 ınternal server error error was encountered while trying to use an errordocument to handle the request. Ne yapmam gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok yardımcı olursan çol sevinirim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Kodu nereye ekledyiseniz, eklediğiniz kodu yanlış eklemişsinizdir. Eklediğniiz kodu geri almanız gerekli. Bunu da sitenize FTP ile bağlanarak veya cPanel üzerinden dosya yöneticisinden site kod dosyalarından eklediğiniz yere ulaşarak silebilirsiniz.

 15. Mebmet dedi ki:

  Başkan dediklerini aynen yaptım şimdi reklam vericem aylık 6000 tl bütçem var. Bakalım adwords ile beraber neler olcak bir ayda yazarım sana.

 16. Emrah dedi ki:

  Merhaba, uzunca bir uğraş verdim ama anahtar kelime ksımını bulamadım. Diğer tüm alanlarda sorun yok ama Focus Keyword diye bir bölüm yok. Yoast ı kaldırıp tekrar eklentiyi kurdum yine yok. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Bir ayar eksiği midir?

 17. Emin Bayrak dedi ki:

  Merhaba Burak bey,

  Ben de bugün yoast eklentisini kurdum fakat sitedeki youtube videoları gelmedi. Yani tıkladığımda çalışmıyor. Ayarların neresinde müdahale edebiliriz?

  Kolay gelsin

 18. isa dedi ki:

  Dostum bu Yoast meta description kısmını çok kısa veriyor Google’a buna nasıl bir çözüm sunarız? Örneğin ben bir yazının meta description kısmına 240 karakter civarı metin giriyorum. Fakat Yoast bunu Google’la yazının ortasından karışık bir yerinden başlatıp son kısmına kadar veriyor. Geri kalan karakter kısmını ise o yazıdaki metinden gelişi güzel ekleyip devamına ekliyor.

  Örnek olarak:
  Benim meta description kısmına girdiğim metin bu:
  “İlerleyen dönemlerde ofis yerinizi değiştirmek istediğinizde yıkıp yenisini yapmanız gerekmektedir. İş kurmanın en önemli gerekliliklerinden birisi de ofisinizin olmasıdır. Acil ofis binası ihtiyacınız olduğunda size en uygun ve hızlı çözümler ofis konteyneri ile olur.”

  Google arama kaydında çıkan sonuç bu:
  “… de ofisinizin olmasıdır. Acil ofis binası ihtiyacınız olduğunda size en uygun ve hızlı çözümler ofis konteyneri ile olur. … 3x4m Betopanlı, Parapet Çatılı Şantiye Ofis Konteyneri – SAN112 · Quick View ….. Ürün Kategorileri. Açılır Cafe ve Ofis …”

  yani google araması sonucunda göreceğiniz gibi girdiğim meta açıklamasının son 121 karakterini alıyor, geriye kalan metni o sayfanın içinde rastladığı yazılardan tamamlıyor. bunu nasıl düzeltebiliriz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam bu aslında sizin karar verebilecğeiniz bir şey değil. Google direkt kelime odaklı aramalarda sizin yazdığınız meta açıklamasını erebilir. Bazen de direkt olmasa da benzer anahtar kelime aratmalarında ise o anahtar kelimenin yazınızın içinde geçtiği kısmı meta açıklaması olarak verir. Siz meta açıklamanızı belirlemiş olsanız da dediğim gibi google en iyi sonucu vermek için bu tür fonksiyonel işlemler uygulayabilir meta açıklamanıza. Bunu engelleyemezsiniz. Keza bu tüm siteler için böyledir. Benim de bazen öyle olur. Bunu google belirliyor.

 19. Sezgin dedi ki:

  Teşekkürler hocam, çok faydalandım. Elinize sağlık.

 20. mert dedi ki:

  selamlar, içerikler için açıklama yazmama rağmen google index’lerde içeriğin başını açıklama olarak alıyor site 5 aylık oldu zamanla düzelir dedim ama durum değişmedi. Bunu nasıl düzeltebilirim?

 21. Alper Tunga dedi ki:

  Çok yararlı bir yazı olmuş, bana çok yardımcı oldu. Elinize sağlık.

 22. Enes dedi ki:

  Hocam merhabalar ben 2016 yılında yine bu yazıya yazan Enes’im :) Bir sorum vardı iletişimden yollamayın dediğiniz için burdan yazıyorum umarım cevaplarsınız.
  Yeni bir projem vardı ve bir site oluşturdum. İçeriklerimi giriyorum search console’a sitemap yolluyorum vs. bi sıkıntı yok fakat google benim arşivleri de indexliyor. Bu da google’da siteme girmek isteyen biri için çirkin bir görüntü. Nasıl arşivlerimi indexlemesini engelleyebilirim?
  Teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yoast SEO ayarlarından arşivleri indexe kapatabiliyorsunuz hocam. Keza bunu bu yazımda da anlattım.

 23. Tim dedi ki:

  Merhaba, Çok uzun süredir sitenizi takip ediyorum ve çalışmalarınız gerçekten takdire şayan.

  Yoast Seo ile ilgili iki sorum var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  İlk sorum site haritasıyla ilgili. 1,5 aylık bir sitem var. Bahsettiğiniz şekilde site haritalarını eklemiştim. Fakat 1 hafta kadar önde bir uyarı gördüm. URL yanıt süresi çok uzun şeklinde. Site haritasını silmeden tekrar gönder dedim ve uyarı gitti. Şimdi içeriklerim gönderilen url kısmında gözüküyor ve düzenli bir olarak artıyor. Yazılarımda index alıyor ve arama sonuçlarında çıkıyor. Ancak search console site haritalarında bir 9-10 gündür, yazılar indexlenmesine rağmen dizinen eklenen urller sayısı sabit bir türlü değişmedi. Acaba site haritasını silip yeniden göndersem etkili olur mu? Test yaptırdığımda herhangi bir sorun görmüyorum.

  İkinci sorumda

  Sayfalama sistemi kullanan kategorilerde next ve prev yapısı. Aşağıdaki link yapısı mevcut kullanım ancak mesela kategorinin 6.sayfasında bu gösterim var. Yani next 7 olarak gösterdiği sayfa henüz mevcut olmayan bir sayfa. Sadece 6 sayfa var. Böyle olunca 7.sayfa 404 hatası veriyor. Ezbere next bağlantısı oluşturmuş gibi. Tüm kategorilerimde bunu yapmış. Nasıl düzeltebilirim?

  Şimdiden çok teşekkürler. Bu arada Yoast Seo 7.9 versiyonu kullanıyorum.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Search console 3-4 gün geriden gelir hocam. Gerçek tarihle eş zamanlı olarak ilerlemez yani. Dizine eklenen URL sayısı da gerçek sayıyı bazen vermeyebiliyor hocam. Site haritanızı silip, tekrar göndermeniz bunu değiştirmez. Eğer google sonuçlarında çıkıyorsanız ve şu an için search console’da bir hata görmüyorsanız, bunlara çok fazla takılmayın hocam.

   Diğer sorunuza gelince; bu tür sayfaları manuel olarak google index’inden SEARCH CONSOLE üzerinden kaldırabilirsiniz.

 24. Adem ŞAHİN dedi ki:

  Merhaba,

  Uzun zamandır sitemde yoast kullanıyorum ancak çözemediğim bir sorundan kaynaklı All in One eklentisine gerçiş yapmayı düşünüyorum ama size sormadan geçiş yapmak da istemedim. Sıkıntım tam olarak şu sitem google indexlerinde ana konulardan ziyade görselleri link gibi indexliyor ve genelde de eski temama ait görsel dosyaları bunlar. Eklediğim görseller haber gibi linkli şekilde google’a indexlenmiş ve genelde ön sıralarda çıkıyor. Bayadır değişir diye bekledim ama farkeden birşey olmadı. Etiketleri ve görselleri Google indexlemesinin dışında nasıl tutabilirim? Bir de güncel linkleri nasıl taratıp indexletebilirim???

  1. Burak Oran dedi ki:

   Eğer bahsettiğiniz attachment sayfaları ise Yoast SEO >> Search Appearance >> Media kısmından attachment sayfalarını bulundukları URL adreslerine yönlendirebilirsiniz.

 25. gökhan dedi ki:

  Hocam yazıyı güncellemişsiniz bunun için çok ama çok teşekkür ederim öyle emek veriyorsunuzki yazılalarınızı sizin sayenizde sıfırdan başlayıp oherşeyi öğrendim

 26. Oguz dedi ki:

  Merhaba size 1 ay önce bir soru sormuştum. Bu problemi çözmem gerekiyor. Sanırım etiketlerim site haritasında var. Ama no index işaretli. Yardım lütfen.

 27. Turan Ergün dedi ki:

  Burak bey eklenti ayarlarımı her şeyi tarifinize uygun yaptım..herşey normaldi..nasıl oldu anlayamadım… yazı yazmak için yazılar ekle den önce, önceki yazdıklarım ekranda sıralanıyordu..şu an önümde ekranda yazılarımın yerine , yazar ,etiketler, vs..sekmeler aşağıya doğru uzun tek sıra harf halinde yazı başlıklarım yanılarımın sayfa başlık yazısı şeklinde görüntüsü ve seo puanı siyah,sarı trafik lambası şekline uzun boşluklu bir sayfa var..bir yazı uzunluğu yarım a4 kağıt uzunlukta altalta sıralanmış vaziyette..
  şu an eski yazıları düzenleyecektim önümde böyle bir sayfa oluşmuş durum..yeni ekle yeri normal..eski yazıları okumam imkansız..lütfen çok acil..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam hiç bir şey hiç bir yere gitmemiştir merak etmeyin. Sadece satırlar ve sütünlar fazla oldupundan birbirine girmiş gibi görünmektedir. Daha büyük bir bilgisayar ekranındn ya da kendi bilgisayarınzıda ekran görünümünü küçülttüğünüzde her şeyin normal olduğunu göreceksinizdir zaten.

 28. oskan dedi ki:

  The advanced section of the Yoast SEO meta box allows a user to remove posts from the search results or change the canonical. These are things you might not want any author to do. That’s why, by default, only editors and administrators can do this. Setting to “Off” allows all users to change these settings.

  diye bir uyarı çıkıyor adventec ayarlarını aktif etmek istediğimde. o yüzden diğer ayarlar açılmıyor. acaba ne yapabilirim

 29. rashad dedi ki:

  Teyit ettiğiniz için teşekkür ederim, hocam. :D Bu işlere biraz acemi olan herkes gibi mutlaka saçma bir soru sormak aşamasını sorarak geçmem gerekiyordu sanırım… :) Bu arada “SEO eklentisi aktifken…” yazmak istemiştim, yanlışla öyle yazmışım.

  Hayırlı çalışmalar, günler dilerim…

 30. rashad dedi ki:

  Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim, hocam, Allah razı olsun… :) Tam anlayamadığım, aklıma takılan bir noktada da, lütfen, beni aydınlatırsanız çok sevinirim:

  SEO eklendisi aktiften demo import edildiğinde, içerik, yaptığım SEO ayarlarına uygun olarak mı import ediliyor? (Belki saçma bir soru sordum ama…) Çünkü ben zaman kazanmak için demoyu import edip, daha sonra kendi içeriklerimle, menülerimle ve s. değiştirmeyi düşünüyorum. Doğru bir düşünce mi acaba? WordPress’te “…index’lemeyi engellemeye çalış” bölümünde tık olsa bile yine indexlenir mi çabuk?

  Vaktinizi alıyorum, kusura bakmayın, hocam. Hayırlı çalışmalar, günler dilerim…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sizin de söylediğiniz gibi saçma bir soru olmuş hocam bu. Mantığı yok yani.

 31. rashad dedi ki:

  Merhaba, Burak bey.

  Öncelikle, bugüne kadar sizden çok şey öğrendim, hala da öğrenmeye devam ediyorum; blogunuz başucu kitabım gibi. Çok teşekkür ederim, Allah razı olsun… Başarılarınızın devamını dilerim…

  Bir sorum olacak, lütfen cevaplarsanız çok sevinirim. Yoast SEO ve ayrıca güvenlik ve cache eklentileri aktifken temama “otomatik import” seçeneği ile demo import etsem bir sorun olur mu acaba? Ya da import sonrası mı aktifleştirmeliyim o eklentileri?

  Çünkü, geçen sefer (yukarıda belirttiğim eklentiler kurulu değildi, fakat) demodaki bazı bileşenler için gerekli eklentiler aktif olmadığından dolayı demo eksik import oldu. Eklentileri aktifleştirerek ve diğer her yolu tekrar deneme rağmen demoyu tam import edemedim ve başa dönmek zorunda kaldım… Şimdi de benzer durum için endişeliyim…

  Belki de hiç alakası olmaz Yaost SEO ile , ama yine de sormak istedim. Lütfen, yanıtlarsanız gerçekten çok sevinirim; demo import yapmak için sizden cevap bekleyeceğim…

  Hayırlı çalışmalar, günler dilerim…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam demo’yu bu eklentiler kuruluyken de import edebilirsiniz ancak demo içeriği sitenizde fazla tutmayın. Aksi halde demo içeriğinizi google indexler ( eklentiler etkisiz halde olsa bile ) Demo içeriğin mantığı sitede içeriklerin nasıl durduğunu görmek ve nereden nasıl değiştirildiğini görsel olarak tecrübe etmek için vardır. Sitenizi demo görünüme kendi içeriklerinizle de getirebilirsiniz.

 32. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  Diğer bir iki yazınıza daha yorum yapmıştım onlara da henüz bir cevap vermemişsiniz fakat ben de bir şansımı burada deneyeyim!
  Wordpress tabanlı E-ticaret siteleri için en ugun SEO eklentisi arıyorum, bu konuda neredeyse hiç bir kaynak bulamadım desem yeridir.
  Bir tek Yoast’ın Woocommerce için ayrıca bir eklentisi daha var sanırım ona ulaşabildim ve yanlış anlamadı isem onun da Yoast Premium ile birlikte kullanılması gerektiği yazılmış.
  Piyasada olan SEO eklentileri ile ilgili hemen hemen her yazıda aynı eklentilerden bahsediliyor fakat bu eklentilerin hepsi daha çok blog ve yazı odaklı eklentiler gibi geliyor ve sanırım e-ticaret siteleri için tam da uyumlu değil, ya da bu konuda ben yanlış bir fikre sahibim…
  Özetle e-ticaret siteleri için bildiğiniz ayrıca özel bir SEO eklentisi var mıdır? var ise rica etsem paylaşır mısınız?
  Şayet bu konu da beni aydınlatabiliriseniz çok memnun olurum.
  Teşekkürler..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam en iyi seo eklentisi diye bir şey yoktur. Siteniz e-ticarette olsa, haber sitesi de olsa fark etmez, Yoast SEO eklentisi yazılarınıza doğru SEO uygulamanız adına güzel bir araçtır. Bakın araç diyorum çünkü SEO eklentileri birer araçtır. Sizi google’da üst sıralara SEO eklentiniz taşımaz. SEO eklentinizi bir araç olarak kullanıp, verdiği geri dönüşlere göz atarak, uymanızı söylediği kuralları yazınıza uygulayarak yazdığınız yazılar taşır.

 33. Ercan dedi ki:

  Çok teşekkür ederim hocam, değerli, bilgileriniz sayesinde ,kendimizi geliştime konusunda hızla ilerliyoruz.

 34. Ercan dedi ki:

  Açıklamalarınız için teşekkürler hocam. Sitemde sayfa yapıcı eklenti kullanıyorum, fakat sayfanın altında yoast ayarları görünmüyor, wordpress editör le düzenlerken görebiliyorum, sebebi ne olabilir, teşekkürler.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam kullandığınız eklenti normalde wordpress sisteminde olmayan, dışarıdan eklenen bir eklenti olduğu için yoast’un bu eklenti ile uyum göstermesi zaten beklenemez. Yoast wordpress.org alt yapısı ile uyumlu kodlanmış, wordpress kendi varsayılan sistemini temel almıştır. Dolayısı ile o eklentiniz ile değil wordpress editor ekranından yoast ayarlarınızı yapabilirsiniz sadece.

 35. Zaman dedi ki:

  ACIL! Lutfen yardim edin.
  Yazimin URL(Kalici Baglantisi) Yoast Snippet Preview URL ayni diyil.
  Ornek olarak eyer yazimin URL Su Sekilde: http://www.siteadi.com/haberler/Yazi Ismim
  Ama Yoast Snippet Preview URL Su Sekilde: http://www.siteadi.com/Yazi Ismim
  Kullanici da URL-a tikladiginda 404 hatasi goruyur.
  Nasil Bir Bela Bu. Tum interneti aradim bulamadim

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yoast’un gösterdiği URL slug’ı gerçek olan değil. Yoast o slug’ı eğer kategori ve etiket sayfalarınızın uzantıları varsa URL yapınızda onları hiç eklemeden gösterir. Bu sadece gösterimdir. Dolayısı ile buna takılmayın.

 36. Özlem dedi ki:

  Merhaba dün sizin yönergeleri takip edip yoast seo ayarlarini yaptim fakat sayfalarimdan birtanesi kayboldu ve ben nerede hata yaptigimi bir turlu bulamiyorum. Sayfa adi duruyor fakat tiklayinca icerik gozukmuyor. Yardimci olursaniz cok sevinirim .

 37. furkan dedi ki:

  merhabalar. hocam benim sitem yoast seo eklentisiyle seo yapıyorum. yalnız tüm sayfalarımda şu sorunu veriyor 1) odak kelime ilk paragrafta yer almadı( oysa ilk paragrafar yazıyorum. )
  2) resimler alt özelliğe sahip değil ( bunu da çok araştırdım ve yaptım olmadı )

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazıda ve yorumlarda bunun türkçe karakter kullanımından olduğuna değinmiştim. Okursanız göreceksinizdir.

 38. Erman dedi ki:

  Hocam merhaba, benim için oldukça önemli iki sorum olacaktı. Yardımcı olabilirsen çok sevinirim.

  Birincisi sitem google’daki aramalarda anasayfa değil, kategori olarak çıkıyor. Yoast’ta kategorileri indexlemesine izin vermiştim bu yüzden olabilir ancak şimdi bu izni kaldırırsam o da gidecek ve durduk yere onu da google’dan kaldırmış olacağım. Bunun daha iyi bir yolu yok mudur?

  İkincisi ise sitemde facebook comment plugin eklemek istiyorum fakat bunu her aktive ettiğimde yoast uyarı veriyor uyuşmazlık var diye. Sırf bu yüzden disquss kurdum fakat o da bir süre sonra zorla reklam göstermeye başladı. Gerçi disquss düzgün çalışsa bile facebook comments kurmak istiyorum ben. Bunu nasıl halledebilirim?

  Şimdiden teşekkürler, sevgiler.

 39. Fatih Çolak dedi ki:

  Wp No Category Base eklentisi etkinken, yoast seo eklentisinde de kategori uzantılarını kaldır dediğimden dolayı sitem hata vermiş. Diğer eklentiyi kaldırınca sorun çözüldü. Teşekkürler

 40. Ahmet dedi ki:

  Merhaba Bura bey, yazılarınız 10 numara. Emeğiniz için teşekkürler.

  Sitemde Google XML Sitemaps eklentisi kullanıyordum. Bunu devredışı bırakıp. Daha sonra Yoast SEO ya geçti. Ayarları da anlattığınız şekilde yaptım.
  Site haritasının adresini Search Console ve robot.txt ye ekledim.
  Yoast SEO kullanmaya başlayalı Google makaleleri indexlememeye başladı. Sebebi ne olabilir
  Yazı-makale başlığıyla arama yaptığımda önceden googlede çıkıyordu. şimdi çıkmıyor.
  (site haritasında post-sitemap.xml dizini mevcut)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam indexlememenin sitemap ile akası olduğunu düşünmüyorum. Robot.txt ve search console üzerinden yeni stei haritalarınızı google a gönderdiyseniz, sorun olamyacaktır zaten.

 41. mustafa dedi ki:

  Hocam Google da başlığın altindaki başlıkları nasıl yapiyorsunuz

 42. murat önal dedi ki:

  iyi günler burak hocam eklentinin hazır ayar dosyasını paylaşmanız mümkünmüdür?
  saygılar..

 43. Ekin dedi ki:

  YOAS Seo Sadece WordPress İle ilgili bir eklentimi dgier siteler için olur mu ?

 44. Ersin dedi ki:

  Merhaba;

  Şöyle bir sorunum var. Gerçi sorun olup olmadığını bilmiyorum.

  Bir makale yazdım. alt kategori kullanarak ayarladım. Permalinkimde buna göre ayarlandı. Varsayılan olarak altkategori 2 seçtim ve işlemi tamamladım. link aşağıdaki gibi görünüyor ve çalışıyor. sorun yok.

  http://www.siteadresi.com/kategori/altkategori1/altkategori2/makale-basligi-458.html

  ancak makale içerisinde yoast önizleme ekranında slug şu şekilde görünüyor

  http://www.siteadresi.com/makale-basligi/

  yani benim permalink ayarlarımı yok sayarak bu şekilde göstermiş. site haritasına baktım benim ayarladığım gibi görünüyor. alt kategoriler ve post id olacak şekilde listelenmiş site haritasında. ancak önizleme ekranında bu şekilde göstermesi kafamı karıştırdı. google arama sonuçlarında bu şekilde görünürse sitede 404 hatası verecek.

  bu bir hatamı acaba yoksa görsel bir sorun mu. ne yapmam gerekir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Evet, yoast’ta dediğiniz şekilde görünüyor ancak buna takılmayın o sadece öyle görünüyor. Öyle görünmesinin işlevsel olarak herhangi bir etkisi olmuyor. Yani yoast sizin set ettiğiniz kalıcı bağlantı ayarlarını öyle görünüyor diye yeniden üzerine yazmıyor. O görüntü işlevsiz. O yüzden ona takılmayın hocam. O şekilde görünse de google sizin set ettiğiniz şekilde indexleyecektir URL’lerinizi

 45. bilal dedi ki:

  evet yazı başlıkları biraz uzun
  Peki sayfalarda da aynı şekilde
  ama sayfa başlıkları kısa bu neden olabilir hocam

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sayfalarınızın ve yazılarınızın altında düzenle dediğinizde bir Yoast SEO kutucuğu olacak, bu kutu içerisinde yazı veya sayfa başlıklarınız google’da nasıl görünecekse o şekilde gösterilir size. Bu kısmı sorunlu sayfalarınızda inceleyin. Belki yazı veya sayfa başlıkları bu SEO kutucuğundan manuel olarak girilmiştir.

 46. bilal dedi ki:

  Merhaba

  Başlıklar ve matalar kısmında

  yazı tipleri bölümünde

  ” title – sep – tatil rehberi ” şeklinde belirttim.

  yeni bir makale yazıp yayınlıyorum. fakat sadece bakale başlığı görünüyor. sonuna eklediğim ” tatil rehberi ” kelimesi çıkmıyor.

  bunu neden yapar. ?

  wp-ayarlar dan site başlığını boş bıraktım.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazı başlıklarınız uzun olabilir. Uzun olduğu için sonuna tatil rehberi sığmıyordur.

 47. Ayhan Albayrak dedi ki:

  Merhaba;
  http://prntscr.com/gzb88h

  yoast seo da ilk kurulum ayarlarında anahtar kelime girmek için bir bölüm vardı diye hatırlıyorum. Bubölüm ü bulamadım.yardımcı olur musun?
  saygılar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu bölüme Admin Paneli >> SEO >> Başlıklar & Metalar >> Ana sayfa kısmından ulaşıyorsunuz. Eğer bu kısımda bu ayarları göremiyorsanız, muhtemelen bir sayfanızı sabit bir ana sayfa olarak kullanıyorsunuz. Bu durumda da o sayfanız ana sayfa durumunda olduğu için, o sayfanın en altında bulunan Yoast SEO kutusundan gerkeli SEO başlığı ve meta açıklamalarını girmeniz gerekli.

   Eğer kastettiğiniz meta anahtar kelimeler şablonu ise, bunun çıkması için öncelikle SEO >> Başlıklar & Metalar >> Diğer >> Meta anahtar kelime etiketleri kullanılsın mı? kkısmını etkin hale getirin ve tekrar ana sayfa SEO ayarlarına döndüğünüzde meta anahtar kelimeler şablonunun çıktığını göreceksinizdir. Keza bunu dazaten bu yazıda anlatmıştım. Yazıyı okursanız da göreceksinizdir…

 48. Barış dedi ki:

  Merhaba Hocam,
  olabildiğince sık sık sitenizi takip edip yazılarınızdan faydalanıyorum. Bu eklentiyide kurdum ancak bir hata ile karşılaşıyorum. Şöyleki sizin bu yazınızın altında bu yazınıza yazarın kim olduğu var. Ve Yazar Hakkında tıklayınca sizinki gibi benimki de anasayfaya gidiyor. Yazarın kendi profil sayfasına gitmiyor. Oysa yazarın sayfasına gitse yazarın diğer yazılarına da ulaşabilecek.
  Bende de aynısı var. Sitede bir yazı yazmışım yayınlamışım ama altta yazarın adına tıklandığında direk anasayfaya gidiyor. Tüm eklentileri pasif yaptım tek hatayı bu bahsettiğiniz Yoast SEO eklentisi soru çıkarıyor. Bu konuda nerede bir düzeltme yaparsam hata kalkar. Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   SEO >> Başlıklar & Metalar >> Arşivler kısmıdan Yazar arşivleri kısmını etkin hale getirdiğinizde, bu ana sayfa yönlendirmesi kalkacaktır.

 49. Ali dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Yazılarınız bana oldukça fayda sağladı. Emeğinize sağlık. Okumaya ve uygulamaya geçirmeye devam ediyorum. En çok bu yazınızda sıkıntı yaşadım sanırım. ana sayfa : başlık-meta bölümünden sitemin başlık ve metasını belirliyorum; yazı tipleri sekmesinden de yazılarımın başlık ve metasını ayarlıyorum değil mi ? ben bu kısımları yapamadım.. ……her bir yazım için önce başlığı burdan belirleyip sonra da yazıma devam mı edeceğim, anlayamadım..
  yardımcı olursan çok sevinirim hocam .
  sağol.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazılarınızın SEO başlıklarını ve meta açıklamarını her yazının alıtında bulunan yoast seo kutucuğundan ayarlıyorsunuz.

 50. Su dedi ki:

  Burak bey merhaba,

  başlıklar metalar sekmesini göremiyorum çok ilginç.. Güvenlik adımından sonra takıldım, ilerleyemiyorum. Yardımcı olur musunuz ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam o sekmelerin nasıl açılacağı yazıda yer alıyor. Yazıyı okusanız problemlerinizi çözeceksiniz zaten.

 51. Su dedi ki:

  Merhaba :( daha ilk basamakta takılmak ne kadar üzücü …
  YOAST eklentisini eklemek için sağ taraftaki arama kısmına yazıyorum sizin belirttiğiniz gibi.. Ama malesef sonuçlarda sol tarafta bulunan ve seçmemizi söylediğiniz sonuç çıkmıyor. Yani tam adıyla WordPress SEO by Yoast olarak hiç sonuç çıkmıyor.. Bu sebeple bu aşamaya başlayamadım bile.. Ne yapacağım :(

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sadece yoast seo diye aratın çıkar.

 52. Mehmet dedi ki:

  hocam merhaba yoast by seo dan sitenin aramalardaki slogan vs gibi şeylerideğiştirmek istiyorum.SEo ayarları başlıklar ve metalardan anasayfaya gidiyorum değiştiriyorum aynı kalıyor hyardımcı olabilirmisiniz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam değişiklikler anlık google’a yansımaz. 1 hafta gibi bir süre beklemeniz gerekli.

 53. Enes dedi ki:

  hocam merhaba size 2 sorum olacaktı
  1. si Sitemin başlık ve meta açıklamasını Yoast üzerinden değiştirdim fakat google da hala aynı. Ne zaman indexler bunları acaba?
  2. si yoasttan xml sitemap çıkarıyorum fakat sitemap düz yazı şeklinde oluyor. Yani diğer sitelerin sitemap i gibi tabloda kategorize edilmemiş halde. Google xml sitemapte de öyle. Sebebi nedir?
  adresinden bakabilirsiniz.
  Yanıtlarsanız sevinirim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   1- O zaman alır hocam. Bir anda değişmez. Ancak ne kadar alacağı tamamen google’a bağlı. Kesin bir süre belirtmem imkansız.
   2- Öncelikle google xml sitemaps eklentinizi etkisiz hale getirip silin. Ardından yoast’un sitemap özelliğini aktif hale getirin. Yoast’un sitesinde sitemap ile ilgili oluşabilecek hataların hepsinin çözümü mevcut. Buyrun bu da linki: https://kb.yoast.com/kb/xml-sitemap-errors/

 54. Zafer ICEL dedi ki:

  Burak hocam selamlar, uzun bir aradan sonra all in one ‘ı bırakarak yoast ‘a geçiş yaptım. Gördüğüm kadarıyla da hiçbir sorun yaşamadım, ta ki indexlerimi kontrol edene kadar;

  Eklediğim herhangi bir yazı, aynı içerikle sadece url ‘nin sonuna şu eklenmiş şekilde tekrar indexlenmiş;

  xxx.com/yazi.html?post_id=11189&comments=0&get=50&order=DESC

  Bunun önüne nasıl geçerim? Hemen hemen her yazıyı bu şekilde tekrar indexliyor.

  İlgi ve alakanız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 55. Adem dedi ki:

  Merhaba hocam aklıma birşey takıldı ve uzun süredir de meşgul ediyor.Şimdi yoast seo ile wordpress’den siteadi.com/kategori/yazi-baslik şeklindeki url’lerin seo açısından iyi olmadığını söylediniz.Benim bir web sitem var ve henüz ziyaretçisi yok denecek kadar az.Ancak google’da tüm indexleri var ve uzun süredirde tema, yazılım, url değişikliği yaşadı tam bir yıl boyunca.Tam düzeni yeni yeni oturmaya başlamışken tekrar bozulsun istemiyorum.İçerisinde 50 kadar yazı var sizce kategori temelini url’den kaldırmak gelecek için doğru bir karar olurmu bu kadar önemli birşeymi seo konusunda.Yada şöyle birşey olabilirmi.Kategori temelini kaldırıp eski yazıların tek tek url’lerini düzeltip /kategori bölümünü eklesemmi ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hayır hocam. Değişim yapmayın. Benim önerdiğim URL yapısını sitenizi kurarken set etmelisiniz, sonradan değiştirme işlemine girmemelisiniz. Zaten bu uyarılar yazılarımda da yer alıyor.

 56. ENDER dedi ki:

  Merhabalar. Yoast SEO nun uygulaması değişti mi? anlatımlarınızla aynı olmayan kısımlar geliyor. Buna göre anlatımlarda güncelleme gerekiyor mu sizce?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hayır hocam bi değişim yok.

 57. burak dedi ki:

  Merhaba eklentilerde yoast gözükmüyor kurmama rağmen, tekrarda yükleyemiyorum hedef dizin var diyor sebep nedir acaba

 58. nuro dedi ki:

  ya sen varya süpersin,tüm yazıların detaylı ve tam istenileni veriyor.hepsi için ellerine sağlık…

 59. Barış Özyürek dedi ki:

  Hocam gerçekten çok yararlı bir içerik. Teşekkür ederim :)

 60. bolwebce dedi ki:

  Burak Bey,
  Öncelikle yazıdaki emeğiniz için teşekkürler.
  Ben sitem için “yoast premium” satın aldım. Almamdaki amaçta 5 adet anahtar kelime girme hakkına sahip olmaktır. Fakat satın aldıktan sonra şöyle bir detayı fark ettim. Kısa yazı belli bir karaktere kadar izin veriyor ve her anahtar kelimeyi kısa yazı içinde barındıramıyoruz. Bu duruma göre anahtar kelimeyi birden fazla kullanmanın tam olarak mantığı nedir?

  İyi çalışmalar,

  1. Burak Oran dedi ki:

   Siz yoast SEO mantığını çok yanlış anlamışsınız. Yoast SEO sadece bir araçtır. Siz bir anahtar kelimeyi yoast SEO kısmına girdiğinizde eklenti o kelime ile ilgi yazıda sizin kullandığınız ölçüde raporlar verir. Bunu gidp google’a bu yazının anahtar kelimesi bu şeklinde iletmez. Eklent, sadece sizin SEO uyumlu makale yazmanıza olanak sağlayacak bir araçtır. Bu mantığı ben zaten yazı içerisinde anlatmıştım. O yüzden yorumunuza ilk başta cevap vermemiştim. Yoast SEO preimum’un tek artısı ise size bunu raporlamayı yazdığınız 5 kelime çapında sağlamasıdır. Yani bir yazıyı 5 kelieme için seo uyumlu yazmaya çalışıyorsanız, Preimum versiyonu sunduğu raporlarla bunu daha kolay yapmanızı sağlar.

 61. Ders Slaytları dedi ki:

  Sayenizde eklentinin ayarlarını yapabildim. Görsellerle desteklemiş ve oldukça güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederim.

 62. mustafa dedi ki:

  Merhaba kardeşim öncelikle böyle bir makale için teşekkürler.Sormak istediğim iki soru var yazı yazarken sağ panelde okunabilirlik ve seo durumu var galiba okunabilirlik aktif fakat seo işareti sönük renkte yani seo not avaible yazıyor hiçbir zaman yeşil tikte yanmıyor bu bana ahs bir durummu yoksa bir problemmi mevcut. Bir de her yazıiçin konu açtığımızda aşağıda meta ve kewordleri girmemiz gereklimi acaba ben hep boş bırakıyorum burayı.

 63. Mehmet dedi ki:

  Merhaba yoast seoda anasayfa meta açıklamamı bir türlü google indexlemiyor. www olmadan googleda sitemi arattığım zaman bu hatayla karşılaşıyorum. içeriğimde meta açıklamam geçmesine rağmen google botları indexlemedi. diğer blog sayfalarımda hiç sorun olmazken sadece anasayfamda bu sorun var. çözümü nedir ? teşekkürler.

 64. yasin dedi ki:

  Merhaba Kardeş,m eline sağşık çok yararlı bir makle olmuş fakat merak ettiğim konu yazmış olduğumuz her içerik için tek tek meta ve keywords kelime ayarlamaj çok zaman kaybı oluyor. bunların için yazmış olduüumuz içeriklerin otamatik meta ve keywords kelimelerini secip kullanan bir eklenti yokmu biz nasıl her yazı için meta ve keywords anahtar kelimeler gireceğiz yardımcı olabilirmisin

  1. Burak Oran dedi ki:

   Zamana kaybı mı olur ? Hocam olur mu öyle şey, buna nasıl zaman kaybı olarak bakarsınız. Google’da ki sıralamanızı etkileyecek en önemli şeylerden birini zaman kaybı olarak görüyorsanız, bu işi hiç yapmayın o zaman.

 65. Mustafa dedi ki:

  Yoast seo ayarlarını, kurulumunu ve site içi seo nasıl yapılır başka sayfada aramaya gerçekten gerek yok.Harika bir makale eline sağlık kardeşim.

 66. Robotikrobot dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, herhalde hiç bu kadar kolay uygulanabilecek herhangi bir ayar gösterilmemiştir bu zamana kadar. Adım adım uyguladım çok sağ olun.

 67. ayar dedi ki:

  Baş kısımda yazılanlara tekrar döndüm ve açıkcası hiçbir şeyi değiştirmedim, sadece tekrar save yaptım; aynı sayfada. Düzelme nedeni bence bu değil, fakat nedendir hiç bilmiyorum meta anahtar kelime kısmı düzeldi-geldi.

  Bu detaylı yazı için teşekkürler.

 68. ferhat dedi ki:

  merhaba

  all in seo’dan yoast’a geçince google sonuçlarında, site başlığı ve açıklaması kısmında bozulma oldu. Başlık duruyor ama açıklama yok. All in seoda bilirsiniz, ana sayfa ayarları kısmı vardır, o kısım bu açıdan çok iyi oluyordu, onun gibi bir kısım yoastta var mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tabii ki var hocam. Yazıda da bu ayarların nereden yapılacağı zaten mevcut. Yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

 69. ayar dedi ki:

  Başlıklar & Metalar kısmında etkinleştirip etkinleştiremeyeceğimiz hiçbir seçenek yok, sadece başlık ayracı bulunuyor, ve Ana sayfa(ve yazı tiplerindeki tüm bölümlerde) kısmının ayarlarında Meta anahtar kelime şablonu veya benzeri hiçbir seçenek yok. Bu meta anahtar kelime önemli birşey olarak biliyorum ancak bunu ayarlamakla ilgili en ufak birşey bulunmuyor, yeni sürümünde kaldırdılar mı bu ayarı eklentiden, ne yapmalıyım?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yazının başında bu ayarları nereden açacağınızı anlattım. Yazıyı okuyun lütfen.

 70. Murat dedi ki:

  Cok ayrintili ve anlasilmasi kolay bir aciklama. Tesekkurler dediklerini harfiyle yaptim umarim faydasini gorururm :)

 71. okan dedi ki:

  Burak bey merhaba.
  Yoast seo da bazı bölümlerin indexlerini kapattığım zaman wmtools ta robots.txt aracı şu şekilde
  User-agent: *
  Allow: /
  ama bu seferde googlea indexlemiyor ve wmtools ta hata veriyor ve site:alanadı.com diye arattığımda da Bu sitenin robots.txt dosyası nedeniyle söz konusu sonuca… diye uyarı veriyor. Yardımcı olabilir misiniz acaba.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam etiket sayfalarınızı robot txt üzerinden de kapatmak istiyorsanız, uzantıları disavow ediceksiniz. Yani şu şekilde: Disallow: /etiket

 72. ibrahim kesen dedi ki:

  Bende ilginç bir sorun var
  Her post yazı altına otomatik admin (yazar) hakkında kutucuğu var ve bunu nasıl kaldırılır bulamıyorum gerekirse seo kaldıracağım bunun için
  Tema: Mantra
  Seo: Yoast Seo

 73. Nalan Ünal dedi ki:

  Merhaba Burak Bey,
  başlıklar ve metalar /diğer/arşivlerin alt sayfaları bölümündeki sekmeyi noindex olarak işaretlemiş olmama rağmen /page2 page3 gibi alt sayfalarım Google tarafından indexleniyor çünkü nofollow değil.

  Bunu manuel olarak yapabilmek mümkün müdür?

  Yaost teknik ekibe de sordum ancak ücretli sürüm kullanmadığım için yardımcı olamadılar.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Sayfa/2 Sayfa/3’ün arşiv veya diğer seçeneği ile bir ilgisi yok ki Bunlar sayfadır. Sayfalarınız index durumundaysa alt sayfalarda indexlenir. Tavsiyem sayfalarınızı 2 – 3 – 4 diye bölmemeniz.

 74. Kader dedi ki:

  Ayrıntılı anlatım için teşekkürler o kadar işime yaradı ki fevkaladenin fevkinde diye nitlendireyim ama siteye emoje eklesen ilgi görür.

 75. mkazan dedi ki:

  faideli teşekkürler

 76. Çağatay dedi ki:

  Yardımınız çok dokundu teşekkürler

 77. M.Demirci dedi ki:

  İyi akşamlar Burak Bey,yazının tamamını ayrıntılı bir şekilde olarak okuyarak uyguladım.değerli bilgiler için teşekkürler.Yazıya ulaşmamın nedeni sayfamın Google’da indexlenirken sadece sayfa adı olarak çıkması. Yazı başlığım çıkmıyor”Kodlamaya yeni başlayanlara tavsiyeler” başlıklı bir yazım var. Aratınca google 2. sayfada siteme ulaşıyorum. Ancak sadece sayfa adı olarak çıkıyor ve anasayfa bağlantısı veriyor. Yoast Seo ayarlarını kontrol ettiğimde doğru görünüyor oysa ki. Nedeni ne olabilir acaba?

 78. Emre dedi ki:

  Merhaba dostum, ben yabancı şarkıların Türkçe çevirilerinin bulunabileceği bir site yapıyorum . Tamamen kendim çeviriyorum (copy paste yapmıyorum)Anlamadığım bir şeyi sana sormak istedim. Sadece benim Türkçe çevirisini yaptığım bir şarkı bile 2 veya 3. sayfada çıkıyor . İstediğim şey aslında şu : Herhangi bir kişi “Open Arms , Journey Türkçe çeviri ” yazdığında sayfamın gelmesini istiyorum . Fakat bunun yerine çok ünlü yabancı siteler geliyor. Halbuki kişiler yukarıda belirttiğim gibi “Türkçe çeviri ” kelimesini de yazıyorlar fakat yine de yabancı sayfalar geliyor . Bunun için ne yapabilirim ? Şimdiden teşekkürler.

 79. Serkan dedi ki:

  HOCAM ben yeni yükledim güvenlikten sonra ki başlıklar meta vs denen kısmı göremedim bende yok paralı mı o bölüm acaba

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yazıyı okumamışsınız. Okusanız o başlıkların nasıl açılacağını görürdünüz.

 80. Fırat dedi ki:

  Merhaba.
  Hocam bu eklentiyi 3 yıllık web siteme kurdum ve ayarları da anlatımda bahsedildiği şekillerde yaptım. Ama şimdi yeni yazdım makaleler google’da görünmüyor? Bu problemi nasıl düzeltebilirim? ana sayfam index alacak şekilde ayarlanmış durumda.

 81. Haşim dedi ki:

  Merhaba burak abi ben dediklerini birebir uyguladım bir zaman sonra yazılarımın tamamının meta açıklaması site açıklaması olumuş.

 82. ibrahim dedi ki:

  Burak bey merhaba sitemin seo ayarlarını yaptım ama örnek verecek olursak, sitemin ismini google’a yazınca, siteminadı:anasayfa şeklinde çıkıyor ben anasayfa yazan yere sitemin açıklamasını yazmak istiyorum ama olmuyor nasıl yapacağım yardımcı olursanız çok sevinirim. Yoast seo kullanıyorum.

 83. Haşim dedi ki:

  1 Yıl boyunca Sürekli olarak yoast eklentisine karşı kıcıklığım vardı. Bana sürekli yoast’ı öneriyorlardı ama ben sevmiyordum. Bu yazıyı okuyup, istenilenleri yaptıktan sonra bu işin ne kadar kolay olduğunu ve WPMavi’nin Türkiye’de en iyi rehber blogu olduğunu bir kez daha anladım. İyi ki varsın Burak Oran!

 84. kamil dedi ki:

  Merhaba size sormak istediğim bir şey var eşim için blog açtım fakat aramalarda anasayfa açıklaması görünmüyor ve sayfalar arşivler görünüyor yardımcı olabilirmisiniz sayfa pizugunluk diye aratınca farkedersiniz teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ana sayfanın noindex olup olmadığını kontrol edin. Ana sayfanızı imdex’e kapatmış olabilirsiniz.

 85. Nur dedi ki:

  Burak Bey,öncelikle böyle bir site kurduğunuz için çok teşekkürler. Bir sorunum var? Araçlar – WordPress Yoast SEO başlığının altından itibaren ki kısmı yapamadım. Genel başlığı altında readability,enter your focus key yok bende. Nerede eksik yaptım? Ne yapmalıyım? Yardım ve cevabınızı rica ediyorum.

 86. Halil dedi ki:

  müthiş bir anlatım. ısrarla yıllardır yoast kullanmıyordum, şimdi hızlı bir dönüş yapıyorum. yalnız yoast da import olayını bulamadım, diğer eklenti ile transfer gerçekleştiriyorum ama o da her şeyi geri getirmiyor. son olarak, çok teşekkürler.

 87. irfan dedi ki:

  “Ana sayfanız arama motorları tarafından indekslenemiyor. Bu SEO için çok kötü bir durum ve mutlaka düzeltmelisiniz.”

  şeklinde uyarı alıyorum yoasttan. sebebi ne olabilir hocam. yeni kurdum eklentiyi?

 88. Muhammed dedi ki:

  Faydalı bir yazı olmuş gercekten teşekkür ederim çok faydalandım. Ancak bir sorum olacaktı site adını uzun tutmusum sanırım. Sonradan yoast seo ayarlarından site adını değiştirmeme rağmen eski ayarları duruyor. bunun sebebi ne olabilir yardımcı olabilir misiniz

 89. hakan dedi ki:

  -Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin.

  Bunu nasıl çözcez şaştım kaldım bir türlü olmuyor

 90. Kenan dedi ki:

  Teşekkürler internetdeki en ayrıntılı anlatımlardan biri sadece ortam ayarlarında problem çıktı. Galeri çöktü.

 91. izmirtabelareklam dedi ki:

  -Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin.

  Bunu bir türlü aşamadım, blog sitesi değilki her yerine odak kelime yerleştireyim…

  -The images on this page do not have alt attributes containing the focus keyword.

  Bunuda aşamadım, kütüphanedeki bütün resimlerin alt etiketine odak kelimemi yazdım hala olmadı

  Yardım lütfen

 92. Mert dedi ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Başlıklar Metalar kısmında Anasayfa sekmesinde başlık şablonu şu şekilde %%sitename%% %%page%% %%sep%% %%sitedesc%% fakat sitem google indexlerinde şöyle görünüyor ” siteismi.com – ” tireden sonrası yok. Neden böyle bir sorun yaşıyorum? Yorumlarda bahsettiğiniz gibi yazmaya zorla kısmını aradım ama yoast da o kısım yok benim. Son sürümü kullanıyorum.

 93. türker dedi ki:

  yazı güncellendi yazılmış fakat hala eski örneğin anasayfadaki meta ve başlık açıklaması bende yok

 94. ulaş dedi ki:

  Merhabalar “anasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz” bu sorunu çözmek bu güzel yazıyı taçlandırır:) Benim temam sahifa ve Ana sayfam sabit ön sayfa olduğu için bu uyarıyı veriyor. Aslında herhangi bir sayfaya (yazı değil) nasıl tag eklendiğini söyleyebilirseniz sorun çözülür.

 95. Enver Çağlar dedi ki:

  artı olarak şunu sormak istiyorum bu eklentiyi kurduktan sonra konu açarken sağ taraftan etiket girmeye gerek kalmıyor wordpressin kendi etiket bölümünde bahsediyorum

 96. Enver Çağlar dedi ki:

  focus keyword kısmına bir kelime mi yazacaz yoksa virgül koyarak 4 5 kelime yazabiliyormuyuz

 97. kerem dedi ki:

  O kategori olayını kapalı tutunca eski haline döndü.Sanırım öyle kullanıcam.

 98. kerem dedi ki:

  Merhaba
  öncelikle paylaşım ve yardımlar için çok sağol
  bazı uyarılarda yapmışsın ama gene denedim çünkü çok fazla yazı yazmamıştım.Ama eski siteye etkisi olurmu bu yaptıklarımızın.Benim yazılara tıkladığımda yazının içeriğine gitmiyor kategori şeklinde gösteriyor.Daha fazla oku butonuna basıyorum gene aynı sayfaya yönlendiriyor.
  Yardımcı olabilirmisin ne den kaynaklıdır bu sorun yoksa başka bi nedenimi var ?

 99. Şaban Altunbaş dedi ki:

  Merhaba Burak , yazımızı kaliteli bir şekilde yazdık diyelim yoast da Focus keywordu de verecez fakat baktık ki bizden önce bir hayli kullanılmış . Daha farklı bir keyword kullanmayı mı denersin yoksa o kelime ile üstteki yazıları geçmeyi mi denersin ? Üstteki sitelere ve onların yazı kalitelerine göre mi strateji geliştirirsin ? Durumun ne olur ?

 100. thedugme dedi ki:

  Selam Burak bey WordPress çift başlık sorununu dediğiniz gibi yaptım ama değişen bir şey olmadı ? Durum ne kadar süre içinde aktif oluyor ?
  Hala Anasayfa bölümünde nasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. » ibaresi var.

 101. Erhan dedi ki:

  Benim istemediğim bir sürü secenek cıkartmış onları nasıl kaldırabiliyorum. bu konu hakkında bilginiz varmı?

 102. Erhan dedi ki:

  Google organik aramalarda cıkan sonuçlarda hakkımızda iletişim duyurular gibi alt başlıklarda açılıyor bunu yoast da nasıl düzeltebiliriz. buranın ayarı nereden yapılıyor.

  1. Burak Oran dedi ki:

   O sizin elinizde olan bir şey değil hocam. Google’ın yaptığı bir şey o. Yani siz öyle bir düzen oluşturamaz ya da müdahale edemezsiniz. Bu tamamı ile sitenin bilinirliği google gözündeki değeri ile alakalı.

 103. film izle dedi ki:

  Hocam teşekkürler bilgiler için forum sitesi için all seo mu yoksa yoast seo mu?

 104. mustafa dedi ki:

  Merhaba hocam. Yoast güncellendi ve doğal olarak değişti. Yenisi için anlatım yada güncelleme yaparmısınız. Eskisinde sorun olmuyordu ama güncellendikten sonra bir hata aldım. Hatayı anlatayım. Site girişine Sabit bir ön sayfa eklemiştim. google aramalarında sadece Title olarak çıkıyordu. Güncellemeden sonra ise sayfa adı – Title şeklinde görünmeye başladı. Sayfa adını sildim bu sefer -Title olarak çıkmaya başladı. Ayıraç kullanmasam, diğer içeriklerdede kaybolacak. Nasıl çözeceğimi bilemedim, siz biliyor musunuz

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam yazı zaten yeni güncellendi.

 105. İslam dedi ki:

  Burak selam,

  Bende yoast kullanıyorum detaylar güzel senin yazılar zaten hep uzun ve kaliteli tekrar teşekkürler :)

 106. davut şahin dedi ki:

  Yoast SEO ile Yoast SEO Premium arasındaki fark nedir?
  Yoast SEO Premium almamızı önerirmisiniz?

 107. Meco dedi ki:

  Hocam selam yoast seo eklentisini kurdum ancak wmaracindan seo analizi yapiyorum baslik title cok uzun doyor yardim edermisiniz eklemtiyi kurduktan sonra oldu

 108. davut şahin dedi ki:

  En sonunda güncellenmiş hali geldi :)
  W3 Eklentisi güncellermisiniz.

 109. Kastamonu dedi ki:

  hocam elinize sağlık çok emek var bu konuda sağolun

 110. enes dedi ki:

  Yoast seo arama konsolu seçeneği çıkıyor sol altta url vs gözlemleme var sanırım ama benimki boş. halbuki search console a da eklemiştim sitemi .
  ne işe yarar bu sekme ?

 111. türker dedi ki:

  ayarların hiç birini yapamadım yazının güncellenmesi gerekiyor arayüz tamamen değişmiş

 112. Hakan dedi ki:

  Merhaba. Yazınız gerçekten çok bilgilendirici.
  Bir sorum olacak.
  Meta açıklamasına yazdığım içerik olduğu gibi indexte yer almıyor. Yazının içinden başka cümleler çıkıyor. Benim yazdığım açıklama neden çıkmıyor? Nasıl düzeltebilirim?

 113. cavusabidin dedi ki:

  Selamlar;
  Yazının güncellenmesini bekliyorum. Ondan sonra kurabileceğim sanırım.

  1. Burak Oran dedi ki:

   En kısa zamanda güncellenecektir.

 114. mertcan yaman dedi ki:

  Hocam tekrar dan merhaba şimdi bir eski sorduğum soruda cevap olarak noindex yapın demişsiniz şu şekilde yaptım başlıklar metalar sonra kategoriler kısmına girdim oradan kategori bölümünü noindex ve alt kısmında da hemen etiketler bölümünde ki meta robotx noindex yaptım..

  hocam 1 sorum olacak. şimdi ben daha önce All İn One Seo kullanıyordum şimdi Yoast Seo ya geçtim ama sanki All İn One Seo da daha iyi indexleniyodu sayfalarım ve yazılarım. bu indexlemenin Eklentilerle bir alakası varmı yoksa bu ha ALL İN ONE SEO ha Yoast Seo farketmez mi ? Birde Yoast Seo da Google XML Sitemap eklentisini kabul etmiyor ? Sadece Yoast Seo nun içinde barındırdığı Sitemap yeterli midir ?

  Çalışmalarınızı takip ediyorum güzel ve açıklayıcı anlatıyosunuz okurken insan zevk alıyor. Diğer sorumda yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim sağolun..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam google index’inin kullandığınız eklenti ile alakası yok. Yani “ama sanki All İn One Seo da daha iyi indexleniyodu” bir tabir yok. Bu eklenti ile alakalı değil. Yoast varken Google XML Sitemap kullanmanıza zaten gerek yok. Yoast’ın siteharitası zaten var keza yeterli olacaktır.

 115. Kadir dedi ki:

  Çok Teşekkürler işe yarar ve detaylı anlatım olmuş. Sizde bu ayarları kullanıyorsunuz sanırım?. Siteniz çoğu kelimede hep 1. sırada takipteyim :)

 116. emre dedi ki:

  merhaba şuanda kurduğum sitede sadece dashboard,arama konsolu ve go premium seçenekleri var başka bişey yok bu ayarları nasıl yapacağım yardım edermisiniz?

 117. mertcan yaman dedi ki:

  Hocam merhaba öncelikle verdiğiniz emeğiniz için teşekkür ediyorum.

  Hocam şimdi şöyle birşeyle karşılaştım Google Sayfam indexlendi şu şekilde 2. sayfa da 2 adet aynı adresim çıkıyor ama şu şekilde çıkıyor. örnek verim wpmavi.com/tag/elbise birde wpmavi.com/elbise/ olarak birinde Tag etiketi diğerinde Sadece konu. bunu Google Spam olarak algılar mı önemli midir yoksa birşey olmaz mı ?
  Yoast Seo eklentisini kullanıyorum hocam bu önemli birşeyse nerden hangi ayardan düzenleyebilirim acaba ?

  Şimdiden Teşekkür ederim hocam çalışmanızda başarılar dilerim..

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam etiket ve kategori indexini no index yapın. Ve evet, bu tür içerikle kalitesiz içerik olarak görüldüğü için indexlenmesi, manuel spam almanıza yol açabilir.

 118. Yasin Ergül dedi ki:

  Burak Selam,

  Yeni bir site kurdum Yoast Seo eklentisini yükledim. Eklenti de sol kısımdaki ayarlar kısmı eksik geliyor bunun nedeni ne olabilir arkadaşlar ?

  Normalde ayarlar menüsünde, dashboard, başlıklar & metalar, sosyal, xml site haritalar vs vs çıkarken.

  Yeni açtığım sitede dashboard, arama konsolu, go premium ayarları çıkıyor sadece bunun sebebi nedir ?

  Cevap verebilirsen sevinirim :)

 119. Ersin dedi ki:

  onu kastediyom hocam sıralama kaybı yaşadım gogleden araştırdığımda ise birçok kişi yaşamış bu sorunu all in seo dan yoast seoya geçerken sıra kaybını umuyorum kısa sürede toparlarlarım.

 120. Ersi dedi ki:

  Yazı gayet başarılı ama keşke gogle xml den yoast seo ya geçerken sıralama kaybı yaşıcağınızı belirtseydiniz dün sıralama kaybı yaşadım 3 4 sıra hemde yoast seoya geçtim. nedenini googleden aratırken yanlız olmadığımı öğrendim birçok arkadaş bu dertten yakınmış.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sıralama kaybı yaşamazsınız. Niye yaşayasınız. Google xml derken ? Sitemap’imi kast ediyorsunuz ?

 121. Salih Erzem dedi ki:

  Sorunu hallettim Yoast seo ile alakalı bir sorundu.
  Sorunun çözümü: Yoast seo –> Başlıklar & Metalar –> Yazı Tipleri –> Yazılar –> Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih
  –> Göster Yapınız

 122. Salih Erzem dedi ki:

  Merhaba Admin. Bir konuyla ilgili yardımınızı rica edeceğim. Sitemde paylaşım yapıldıktan mesele 2 dakika sonra google’da indexlenmiş oluyor ancak google’da görünen tarih yanlış. Google’da 2 ya da 3 gün önce indexlenmiş gibi görünüyor. Bunun sebebini ve çözümünü rice edecektim. Bunun yoast seo ile alakalı olabileceğini düşünüyorum. Bilgi verir misiniz ?

 123. Mehmet DUDU dedi ki:

  Merhaba, sanırsam bu eklentinin arayüzü değiştirilmiş. Şu anki eklentide bu yukarıda anlatılan işlemlerin çoğunu yapamıyıruz

 124. Ozan Keskinel dedi ki:

  Bu eklentinin içeriği değişti mi ?

 125. Okurum.net dedi ki:

  Merhaba yine çok güzel bir yazı . Elinize sağlık . Bir sorum olacaktı . Yazılar için her yazının sonuna site ismini yazmasak bir sorun olur mu ?

 126. Serkan dedi ki:

  Efsane olmuş, teşekkürler.

 127. Hasan Fırtına dedi ki:

  Burak selam dostum,

  Yoast yaptığı son güncellemeler ile burdaki bazı alanlara dokundurtmuyor. Varsayılan olarak geçtim.
  Ellerin dert görmesin.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu yazıyı da güncelleyeceğim ancak bir türlü fırsat bulamadım. Yine de işini gördüysen ne mutlu bana :)

 128. Remzi dedi ki:

  Teşekkür etmek az geliyor ama yapacak bir başka bir şey de yok. Bizim siteye ilgili bir eposta yollayacagim. Inşallah geri sonersiniz :)

 129. Ali Şahin dedi ki:

  Merhabalar,
  Seo uygulamasını kurdum ayarları sizin gösterdiğiniz gibi yaptım.Anasayfa kısmında şöyle yazıyor.
  Ana sayfa & ön sayfa

  nasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz.
  Başka bir ayar yok.Anasayfayı seo uyumlu hale nasıl getiririm.Selamlar

 130. Murat dedi ki:

  Merhaba, çalışman için teşekkür ederim birşey sormak istiyorum sitemde Yoast kullanıyorum fakat her yazımda etiket SEO başlığı giriyorum ve ana sayfamdan kaynak görüntüle dediğimde anahtar kelimelerim vs herşeyim değişiyor sebebi nedir benmi yanlış kullanıyorum yardımcı olursanız sevinirim hocam

 131. Tolga dedi ki:

  Merhaba;
  yoast güncellemesi sonrası aşağıdaki hatayı alıyorum
  ne yapabilirm?

  Warning: require_once(/home/mar6782/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/wpseo-functions.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/mar6782/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/wp-seo-main.php on line 241

  Fatal error: require_once(): Failed opening required ‘/home/mar6782/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/wpseo-functions.php’ (include_path=’.:/opt/alt/php55/usr/share/pear:/opt/alt/php55/usr/share/php’) in /home/mar6782/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/wp-seo-main.php on line 241

 132. Davut Şahin dedi ki:

  uygulamada yenş tasarımlar geldi ve özellikleri biraz değişti yeni özelliklere göre anlatırmısınız?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Zaten ben de güncellemeyi düşünüyordum Davut. En kısa zamanda güncelleyeceğime emin olabilirsin.

 133. lr dedi ki:

  Merhaba bir sorum olacak All in one seo eklentisi kullanıyorum fakat çözemediğim durum söz konusu. Google da yazılarım index aldığında bazı yazılardımda,

  Gündem Haberleri Takip Et – Haberler

  Şeklinde index alıyor, fakat çoğunluk ile bazı yazılarımda da,

  Gündem Haberleri Takip Et – Haberler – Ajans Haber

  şeklinde index alıyor. WordPress ayarlar genel bölümünde Başlık: Haberler Slogan: Ajans Haber

  Normalde sadece Haberler çıksın istiyorum bu neden böyle bu konuda desteğinizi rica ediyorum.

  Ayrıca bağımsız olarak isteğe göre sadece bir yazının sondaki – Haberler yerini değiştirebiliyormuyuz?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bu kullandığınız eklenti ile alakalı bir durum değil. Aynı şeyi ben kendi blogum içinde yaşıyorum. Bu tamamen google’ın yaptığı bir şey. O yüzden malesef buna müdahale edemezsiniz.

 134. metin dedi ki:

  merhaba, buradan yazan ayarlar ile sitemi cok iyi yerlere getirdim fakat bir saldırı sonrası yoast seo uygulamam zarar gordu sanırım. cunku yoast seo ayarlarına girdiğimde ustten ilgili menuyu sectıgımde menu ıcerıgı acılmıyor. bunu nasıl duzeltırım ve yoast seo su an calısmaya devam edıyormudur ?

 135. abdullah dedi ki:

  üstad anasayfa kısmında site açıklama şablonu, etşket şablonu kısmı gözükmüyor. nasıl yapabiliriz

 136. Akif Turan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar
  “anasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz”
  şeklinde çıkan yazının altında olması gereken kutucuklar görünmüyor diyen arkadaşlar olmuş.Ayarlar/Okuma ayarları altında bulunan “Ön sayfa Görünümü” ayarını son yazılarınız şeklinde düzeltin.Sorun sabit sayfa seçtiğiniz için kaynaklanıyor.Çözüm bu kadar basit

 137. Cem dedi ki:

  hocam değerli bilgiler için çok teşekkür ediyorum çok işime yaradı sitenizi takipteyim :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ne demek hocam ben teşekkür ederim.

 138. ilhan turk dedi ki:

  merhabalar, yazınızı taa geçen sene bu işlere girdiğimde okumuştum. yaklaşık 40 günlük bir film sitem var ve günde en az 3 film ekliyorum ve günlük organik tekil hitim 1,5k çoğul 4k seviyelerine geldi. sitem istikrarlı bi şekilde yükseliyor fakat iç seo kısmını bir türlü halledemedim. yandex’te bakıyorum farklı çıkıyor, google’da bakıyorum farklı çıkıyor.

  ornegin google’da ornek filmim şu şekilde çıkarken;

  “x 2015 full hd izle – siteadı”

  yandex’te ise yoast seo kısmında yapılan ayarlamaların aynısı çıkıyor ki ben de bunu istiyorum aslında. fakat yine anlayamadığım şekilde hem google hem yandex sitemi farklı şekillerde indexliyorlar ve buna bir türlü cevap bulamadım. iki arama motoru da yazıyı eklerden yaptığımız manuel bilgilerdeki gibi çıkartsa hiç sorun olmayacak ama bi türlü beceremedim..

  yoast seo kullanıyorum ve iç seoyu düzgün yapamadığımı düşünüyorum. bu konuda bana yardım ve fikir verebilir misiniz lütfen? yani en azından evet doğru yapıyorsun veya hayır soyle olmalı diyebilir misiniz? buna çok ihtiyacım var:)) sevgiler saygılar

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam google yoastta belirrtiğiniz SEP başlığı ne ise, o şekilde gösterim sağlar zaten. Sadece meta açıklamalarında farklılıklar olabilir. Eğer göstermiyorsa bir yerde hata yapıyorsunuz demektir.

 139. Merve dedi ki:

  Merhabalar,
  SEO Yoast kullanıyorum, içerik girerken sürekli “Alt başlık etiketleri (H2 gibi) kopyada gözükmesin.” uyarısı alıyorum, nedir sebebi?

 140. Taha yasin önal dedi ki:

  Ellerinize sağlık gayet güzel açıklama olmuş ben de sizin sitenizden alarak yaptım ancak eklediğim meta açıklamaları googlede çıkmıyor.156 karaktere kadar yazıyorum. yoast seoda yeşil görünüyor ancak googleye kaydedilirken tamamen aynısı gibi kaydedilmiyor. google sitenin genelde ilk paragrafını kaydedeiyor

  1. Burak Oran dedi ki:

   O değişken bir durum hocam. Aramalara göre google farklı meta açıklaması gösterebilir. Ya da ilk paragrafı gösterebilir. Bunu malesef tam anlamıyla siz belirleyemezsiniz.

 141. enes dedi ki:

  Tamam hocam hallettim ya daha yeni kurdum ya hiç yazı olmadığından dolayı hata veriyormuş. Hocam elinize kolunuza sağlık valla çok siteye baktım ancak böyle açıklayıcısını göremedim erinmeden bunu kaç günde yazdığını bile sormuyorum uygulaması 3 gün sürdüğüne göre yazması baya bir uzun sürmüştür. Tekrardan emeğinize sağlık hocam 10 numara 5 yıldız :=)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için çok teşekkürler Enes. Faydasını görmene sevindim.

 142. enes dedi ki:

  hocam merhabalar öncelikle 4 saatti sitenizdeyim ve herşey çok güzel gidiyordu taki yoast seo dan sitemap oluşturmaya kadar. sitemapı malesef oluşturamıyorum dediğiniz gibi ayarları yaptım ancak search concole sitemap_index.xml şeklinde tarattım ancak sorun verdı. Yoasttanda xml site haritasına tıkladıgımda hıcbır sonuc alamıyorum. bunun kaynagı nedır tum sayfalarınıza ve yorumlara baktım ancak bulamadım lutfen yardım edın hocam cok az kaldı valla.

 143. ramazan dedi ki:

  Hocam merhaba. Öncelikle detaylı anlatım için teşekkürler. Yoast kullanıyorum ancak ana sayfa kısmında başlık,açıklama,anahtar kelimeler gözükmüyor. yani değişiklik yapamıyorum. Sorun kullandığım temanın page builderından kaynaklı. anasayfayı statik seçeneğine çevirdiğimde sorun çözülüyor. Bir türlü ana sayfaya açıklama ve anahtar kelime ekleyemiyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda fikir verebilir misin acaba?

 144. abdullah dedi ki:

  merhaba burak . adım adım ilerliyorum blog kurulumu için. şimdi bu eklentiyi bulamıyorum ben nasıl oluyor analmadım. aratıyorum ama çıkmıyor ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tam olarak “Yoast SEO” diye arat hocam. Çıkar.

 145. Mücahit Yurt dedi ki:

  onca okuduğum yazılar içerisinde en doyurucusu bu olmuş. teşekkür ederim.

  benim sorum şu olacak. arama motorlarında yazının özetini gösterebilmek için Meta Açıklama Şablonuna bir kısa kod mu gerekli ya da orayı boş bırakmak mı gerekiyor

  1. Burak Oran dedi ki:

   Övgüleriniz için teşekkür ederim. Meta açıklama kısmı her yazı için farklılık gösterir. Yani her yazınız için ayrı bir meta açıklaması girmeniz gerekecek ki bunu da her yazınızın altında bulunan yoast seo kutusundan yapabilirsiniz.

 146. Demir dedi ki:

  Bundan kaliteli açıklama yapan olmamış ellerine sağlık Burak acemiler için ideal açıklama, emeğe saygı arkadaşlar uygulayan mutlaka yorum yazsın

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için çok teşekkürler Demir. Faydasını görmene sevindim.

 147. muhammet bayazit dedi ki:

  Hakikaten Biz WordPress SEO Yoast yu
  Yanlış kullanıyormuşuz Emeğine sağlık
  Teşekkür ederiz allah Yolunu Açık etsin
  Tekrar Teşekkürler

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için ben teşekkür ederim Muhammet. Yazımın faydasını görmene sevindim.

 148. Hakan dedi ki:

  Burak Bey Selam,

  Başlık ve metalar kısmındaki Sayfalar bölümünde anahtar kelime veya açıklama belirtmemişsiniz. Ana sayfadan alması içinde kod vs eklememiş siniz. Peki bu durumda sayfaların etiketleri ve açıklaması olmayacak mı? Her oluşturduğumuz sayfa özelinde ayrı ayrı yoast ayarlarına anahtar kelime-açıklama eklemeyecek miyiz? İyi çalışmalar.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam zannederseniz yazımı detaylı okumadınız. O kod dediğiniz ibareler, zaten sizin her safanızın yazınızın başlığını ve meta başlığını otomatik olarak algılaması için kullanılan kısa kodlardır. Yazımı detaylı okumanızı tavsiye ederim.

 149. Aydın Bekoğlu dedi ki:

  Hocam öncelikle şunu söylemeliyim ki :) Çok başarılı bir siteniz var. İnşallah daha başarılı işlere adım atarsınız.
  Bu arada bende önceden “Yoast” kullanıyordum ve kendime göre ayarlarım mevcuttu. Bu yazıda farkettim ki “Yoast” çok geniş bir sisteme sahip. Lafı uzatmadan sorunuma geçmek istiyorum. Önceden de bu hata vardı sizi verdiğiniz ayarları 1 saat önce yaptım ve hala aynı hata var. http://i.hizliresim.com/92W9qQ.png resimde göründüğü gibi site açıklaması çok saçma bir hal almış durumda :/ Acaba “header.php” ye meta etiketleri eklemediğimden dolayımıdır? Ama yoast seo da bunu yazmıştık. Bu arada kullandığım temada site açıklaması kısmına “Teknoloji ve Oyunlarla İlgili Dev Paylaşım” yazmıştım ve “Yoast” da anasayfadaki kısma ise sırasıyla sizin verdiğiniz kodları yazdım.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam merhaba, google’ın bunu sonuçlara yansıtması biraz zaman alacaktır. O yüzden sabırla beklemenizi tavsiye ederim.

 150. mehmet dedi ki:

  Gerçekden bir çok siteden daha kaliteli birr anlatım olmuş teşekkür ederim verdiğiniz emeğe

  1. Burak Oran dedi ki:

   Faydasını görmene sevidnim Mehmet. Yorum attığın için ayrıca teşekkür ederim.

 151. Kemal dedi ki:

  çok bilgilendirici ve açıklayıcı bir makale olmuş ağzınıza sağlık. Eklentiyi kurduktan sonra kara kara düşünüyordum ki siz yardımıma koştunuz.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yorumun için teşekkürler Kemal

 152. HAKAN dedi ki:

  Merhaba Burak Bey,
  Yazılarını dikkatlice okuyup uyguladım.. Yoast daha verimli oldu teşekkür ederim ..
  bu arada yeni kurmuş olduğum websiteme bakarmısınız.. öneri ve görüşlerinize ihtiyacım var ..
  iyi günler iyi çalışmalar dilerim…

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yazımın faydasını görmene sevindim Hakan.

 153. ali dedi ki:

  Burak bey çok saolun sayenizde halettim. Gönüllü olarak bize yardım ediyordunuz ve bilgilendiriyorsunuz sayenizde bir çok konuda tercübe edindim bu üstün davranışınızı kelimelere dökmek imkansız Burak bey çok ve çok Teşekür ederim iyiki varsınız.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Destekleyici ve övgü dolu yorumun için ben teşekkür ederim Ali.

 154. ali dedi ki:

  siteismi/index.php/2015/11/19/1101/1101/ sonunda konu yazması gerekirken böyle bir rakam taplosyu var hocam

  1. Burak Oran dedi ki:

   Bunu Kalıcı bağlantı ayarlarıdan değiştirmeniz lazım.

 155. ali dedi ki:

  Hocam dediğiniz ayarları yaptım fakat Googlede arattığımda site ismi ve konuyu yazınca çıkıyor fakat tıkladığım zaman üzgünüz sonuç bulunamadı diyor mesela wpmavi yoast kurulumu gibi bunu nasıl düzeltebilirim şimdiden teşekürler

 156. Öemr dedi ki:

  Site haritasını google search kısmına eklerken sitemap_index.xml olarak eklememiz yeterli midir? post-sitemap.xml, page-sitemap.xml gibi ayrı ayrı eklememiz fayda sağlar mı?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yeterlidir hocam. Zaten sitemap_index’in altında hepsi mevcut. Ekstradan hiç bir artı kazandırmaz.

 157. Ömer dedi ki:

  Anlatım için teşekkür ederim, bahsetmiş olduğunuz eklentiyi kurdum ancak anahtar kelime girme kısmı bende gözükmüyor, bu kısımda başlık şablonu ve meta açıklama şablonu girdileri mevcut, son sürümde anahtar kelime kısmı kaldırıldı mı acaba?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hayır hocam kaldırılmadı. Dikkatli bakın zannedersem sizin gözünüzden kaçıyor.

   1. Ömer dedi ki:

    Hocam tamamdır, diğer kısmında aktifleştirince gözüküyormuş. Tekrar teşekkür ederim, iyi günler.

 158. tümer dedi ki:

  çok teşekkür ederim süper anlatım tebrik ederim dostum çooookk sagol :)

  1. Burak Oran dedi ki:

   Rica ederim Tümer. Faydasını görmene sevindim.

 159. Kadir dedi ki:

  Merhaba. Bu eklentiyi kurduğumda bloğumda çökme meydana geldi. Panele hiç bir şekilde giremedim.

  Hata budur;
  Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 32769 bytes) in /home/kadirkar/public_html/wordpress/wp-includes/pomo/streams.php on line 201

  FTP’ye bağlanım kurmuş olduğum bu eklentinin dosyalarını sildim, yönetim paneli düzeldi giriş yaptım. Belki kurulumda bir sorun oluşmuştur deyip yeniden kurdum, sorun yine aynı, site çöküyor.

  Bunun nedeni nedir?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam, hostunuzun siteniz için atadığı memory limit’i aştığınız için bu hatayı alıyorsunuz. Yoast kurupta memory limiti aşıyorsanız kesinlikle hostunuzu daha bu işin başında ücreti iade alıp değiştirmenizi tavsiye ederim. En iyi hosting firmaları başlıklı yazıma bir göz atın.

   Ama yok ben değiştirmeyi düşünmüyorum diyorsanız, ozaman memory limit’inizi arttırmanız gerekli. Bunun içinde Memory Limit Arttırma başlıklı yazımı takip ederek yapabilirsiniz.

 160. Gürkan ÇELİK dedi ki:

  Yoat Seo’yu oldukça uzun bir zamandır kullanıyordum. Makalenizi okuyunca aslında daha da özelleştirilebilir olduğunu farkettim. Anlatımınızda oldukça anlaşılır olmuş.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Yapıcı yorumun için çok teşekkürler Gürkan

 161. alper dedi ki:

  merhaba
  yoastta seo yaparken sürekli şu uyarı karşıma çıkıyor nedir bu açıklarsanız ne yapılacağınıda belirtirseniz çok memmun olurum.
  ”Alt başlık etiketleri (H2 gibi) kopyada gözükmesin.”

 162. Onur dedi ki:

  güzel bilgi teşekkür ederim

 163. KoreBurada dedi ki:

  Teşekkürler

 164. aplusrehber dedi ki:

  Sitemde h1 etiketi gözükmüyor. h1 h2 etiketleri ile ilgili de bir yazı hazırlayabilirmisiniz sanırım seo açısından önemli. Teşekkürler yazı çok güzel olmuş.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam sitenizin ana sayfasında h1 h2 taglarının olmaması SEO açısından büyük bir kayıp değil. Yazılarınız içerisinde mutlaka h1 tagı kullanıyorsunuzdur. Zaten önemli olanda yazılarınız içerisinde h1 tagı kullanmanız.

 165. nakliyat dedi ki:

  çok yararlı bilgiler teşekkürler

 166. faruk dedi ki:

  hocam yazınız gayet güzel, bende al in on seo kullanıcısıydım ancak ondan istifa ettim. yoast kulübüne katıldım. anlatımınızdan yararlanarak tüm ayarları da yaptım. emeğinize sağlık, helal olsun çok güzel anlatmışsınız. öncelikle teşekkürler.

  benim bir sorunum var, tüm bu ayarları yaptıktan sonra whomus sayaçtan kullanıcıları takip ediyorum, mesela şey yazıyor örnek ;

  gazoz kapağından uğurböceği yapılışı Arşivleri

  bu sondaki arşivleri çıkmıyordu artık çıkıyor, ben onu istemiyorum nerden kapatacam? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  saygılar.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Tam olarak arşivde görünen nedir ? Etiketleriniz mi kategori arşivleri mi ?

 167. berk dedi ki:

  Anasayfa; Ön Sayfa panelimde şöyle bir şey çıkıyor;

  anasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. »

  altında hiç bir seçenek çıkmıyor. Google’da site açıklamam saçmalamış durumda. Nasıl çözebilirim?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Ana sayfa ön sayfa panelinizden kastınız tam olarak neresidir anlayamadım ama sitenizin ana URL adresi için SEO ayarlarını Admin Paneli >> SEO >> Başlıklar & Metalar >> Ana Sayfa sekmesi altında yapabilirsiniz. Google’da site açıklamam saçmalamış durumda derken tam olarak neyi kast ediyorsunuz ? Sorunu daha spesifik anlatabilir misiniz? Eğer google arama motorundan sayfalarınız çift başlık olarak çıkıyorsa WordPress Çift Başlık Sorunu – Kesin Çözüm başlıklı yazımdan faydalanabilirsiniz.

   1. berk dedi ki:

    Hızlı yanıt için teşekkürler, ben de tam linklediğiniz konuyu okuyordum.
    Konuda ki önerinizi dikkate alarak ”Başlıkları yeniden yazmaya zorla” seçeneğinin tikini kaldırdım ve header.php dosyasındaki title’ı düzenledim.

    Ben, Yoast’un sayfa oluştururken sunduğu Snippet kısmında ”SEO Başlığı” yani sayfa başlığı ve ”Site Açıklaması” kısmını elle giriyorum. Peki şu durumda wordpress ayarlar/genel başlığı altındaki, ”Site başlığı” ve ”Slogan” kısımlarını boş mu bırakmalıyım?

    1. Burak Oran dedi ki:

     Yoast normalde SEO Başlığını otomatik yazı başlığınız olarak atıyor. Siz yoast’ın en son sürümünü mü kullanıyorsunuz ? Site başlığı ve Slogan kısmını boş bırakmamalısınız. Yoast’ta giridğiniz başlık ve slogan neyse oraya onları girin.

     1. berk dedi ki:

      Evet son sürümünü kullanıyorum.
      Örneğin Logo çalışması ile ilgili bir sayfa oluşturacağım, Sayfa ismi ”Logo Çalışmaları” olsun, ben yoast’ın SEO Başlığı kısmı (otomatik oluşturduğu kısım) elle düzenliyordum ve şu şekilde yapıyordum
      Logo Çalışmaları I Site adı
      Bu şekilde her oluşturduğum başlığın yanına site adımı da ekliyordum. WordPress genel sekmesindeki site başlığı kısmında da site adım yazdığından google da konu başlığı yanında 2 kez site adım çıkıyordu.
      Şimdi ben bunu şu şekilde düzelttim;
      sayfaya ismi veriyorum ve yanına site adını yazmıyorum, alt tarafta yoast ön izleme kısmında site ismi konu başlığı yanında görünüyor. Anladığım kadarıyla bunun sebebi, wordpress’in genel ayar sekmesindeki ”Site başlığı’ kısmını doldurmuş olmam. (yanılıyormuyum?)
      Şimdi sorum şu;
      Wordpress Genel sekmesindeki Site başlığı kısmını dolu bırakıyorum (sitemin adı yazıyor) fakat altında yeralan ”Slogan” kısmını dolu bırakmalımıyım, çünkü ben sayfa oluştururken yoast aracılığıyla sayfa açıklaması kısmını sayfa içeriğine göre elle düzenliyorum. Bu şekilde yaparsam alt açıklama kısmı saçmalar mı?

     2. Burak Oran dedi ki:

      Yazasanız bile Title’ları yeniden yazmaya zorla seçeneğini aktif ettiğiniz için ( header.php yada yoast üzerinden ) yazı başlıklarınız yeniden yazmaya zorlanacaktır böylelikle bu karmaşıklığın önüne zaten geçilmiş olunacaktır.

     3. berk dedi ki:

      Şu durumda ”Slogan” kısmının dolu yada boş olması bir anlam ifade etmiyor, o halde ben orayı boş bırakıyorum. yanıtlarınız için teşekkürler.

 168. mustafa dedi ki:

  ustam kolay gelsin kulaoglu32[at]gmail.com bana uzaktan masa üstü programıyla yardım edermisin cevabını mail adresime yazarsan sevinirim skyp adresinide

  1. Burak Oran dedi ki:

   Mustafa bey, yoğunluğumdan dolayı o şekilde bir yardım yapamıyorum malesef. Eğer probleminizi Soru Sor paneline yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım. Anlayışınız içinm teşekkürler.

 169. Onur dedi ki:

  yoast ve all in seo eklentisii bir arada kullanabilir miyiz ?

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam ikiaide aynı işlevi yerine getiren iki ayrı eklenti. İkisini bir arada kullanmanın hiç bir anlamı ve mantığı yok.

 170. Emre Can dedi ki:

  Anasayfa & Ön Sayfa panelimde şöyle bir şey çıkıyor;

  nasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. »

  altında hiç bir seçenek çıkmıyor. Google’da site açıklamam saçmalamış durumda. Nasıl çözebilirim? Teşekkürler.

  1. Gürsel dedi ki:

   Aynı durum bendede var. Çözemedim

 171. Emrah dedi ki:

  Site başlığı ve slogan 2 defa yazılıyor. WordPress tarafındakni kaldırıyorum bu sefer hiç yazılmıyor. Başlıkları zorlayı aktif ediyorum yine düzelmiyor. All in Seo gibi stabil çalışmıyor sanırım. Sorun ne anlamış eğilim tüm verdiğiniz ayarlar birebir uygulandı.

  1. Burak Oran dedi ki:

   Hocam merhaba,

   Geç cevabım için özür dilerim. WordPress Çift Başlık Sorunu başlıklı yazımdan sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

 172. Meral dedi ki:

  Selam. Benim admin panelimde Anasayfa & Ön Sayfa kısmında sadece şöyler bir yazı var :

  nasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. »

  ve altında hiç bir kutucuk yok, sadece değişiklikleri kaydet diye buton var. bunu nasıl çözebilirim acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Erkut Ozen dedi ki:

   Selam, Bu sorunu muhtemelen şöyle çözebilirsiniz. “nasayfanın kendisini düzenleyerek ön sayfa başlık ve açıklamasını belirleyebilirsiniz. »” uyarısı sizin ana sayfa olarak kullandığınız sayfanın wp arayüzünde bulunan “sayfalar” sekmesinden, kullandığınız ana sayfanızın altında bulunan yoast seo bölümünü kullanın. Yani site ismi, açıklama, taglar vs. için

 173. ferit dedi ki:

  bu eklentiyi kurunca katagorilerde 404 not found hatası veriyor neden olabilir

  1. burak oran dedi ki:

   Kategorilerde 404 hatası veren nedir hocam ? Sitemap.xml’mi yoksa kategoriye tıkladığınızda açılan kategori sayfası mı ?

   1. ferit dedi ki:

    katagoriye tıkladıgımızda açılan sayfa hocam

   2. ferit dedi ki:

    hocam yardım lütfen katagorilere tıklayınca 404 not foundveriyor bu eklentiyi kapatınca düzeliyor

    1. burak oran dedi ki:

     Eklentiyi aktif hale getirin ve ayalar >> kalıcı bağlantı ayarları sekmesinden hiç bir değişiklik yapmadan kaydet butonuna tıklayın ve problemin devam edip etmediğini tekrar kontrol edin.

     1. ferit dedi ki:

      sorun devam ediyor malasef başka ne yapabilirim acaba

     2. burak oran dedi ki:

      Birde adin panelinizden seo by yoast sekmesi altından gelişmiş seçenekler altından “Kategorisinde URL’den kategori baz (genellikle /kategori/) .” seçeneğini aktifleştirerek tekrar deneyin.

     3. ferit dedi ki:

      malasef düzelmedi daha açıklayıcı bi şekilde anlatım ben size belki bir çözümü vardır
      şimdi eklentiyi kapatıp katagoriye tıklayınca
      http://oyunkaynagi.net/katagori/mobil-dunyasi/
      bu şekilde açılıyor sorunsuz ama eklentiyi aktif edince
      http://oyunkaynagi.net/mobil-dunyasi/ ” katagoriye tıklayınca bu şekilde açılıyor ve 404 veriyor yani katagori kısmını siliyor eklenti ondan dolayı açılmıyor umarım sıkıntımı anlatabilmisimidr yardımınızı bekliyorum

     4. burak oran dedi ki:

      Şimfi probleminizi anlıyorum. “FV Top Level Categories” eklentisini kurarak bu problemi ortadan kalıdırırsınız. Yada detaylı bakmam için iletişim formu üzerinden sitenizin giriş bilgilerini bana yollayın.

      Bu arada hangi host firmasını kullanıyorsunuz ? Siteniz Türkiye’ye kapalı. Yada benim erişim sağladığım saatlerde siteniz kapalıydı.

 174. isa dedi ki:

  merhabalar,
  wp sitemde Yoast seo kullanıyorum. Bütün sayfalarımda 2’şer tane title var. Her ikisi de yoast’tan gelmekte ancak, problemin kaynağını bulamadım. Bunu nasıl düzeltebilirim?

  1. burak oran dedi ki:

   Hocam admin paneli altından SEO >> Başlıklar & Metalar sekmesi altından Title’ı yazmaya zorla – Başlıkları yeniden yazmaya zorla seçenegi var onu aktif hale getirin ve degişiklikleri kaydet deyin probleminiz çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir